Graai gebroken brood Donderdag Maart 192!/ In het ministeiia van Landbouw Hel Roode-Kruis van Belgie Priesterlijke benoeminp De vrijmetselarij overal ongewensckt De supertaks en de socialisten De misdadigheid in Pruisen De verwarde toestand in China v/V* Een herinnering aan Markies de Villnlofiar In den Balkau Nieuwjaarsgiften voor den Paus KAMER Kerkstraat, 9 en SI, Aalst. XXXÜf JAARGANG N U M MER ,74 -Telefoon 114. 1Z>S8,®:3d1^,c3. 20 Centiemen Uiteovar J. Van Nuffel-Us Gentlt H. Cornelia Zonop5,34Zon af6,17 Nieuwe Maanden 2 Publiciteit bulten bet Arr. AALST Agentsctep Kavas, Adolf (Haxlam, 1S, te Brussel. Rue de Rtcholtau, Perijs. Breams BuiMngs, icïssfxras 6, LOndree E. 0. 4. Over de huisgezinnen met een talrijk kroost is sedert den wapen stilstand reeds veel geschreven en gewreven, hot is te botreuren dat men aan dit belangrijk punt in vroegere jaren niet meer zorg toegewijd heeft. Maar 't is altijd beter laat dan nooit. Bondon ten voordeele der talrijke huisgezinnen zijn ontstaa|i en men sticht er nog allo dagen. Menschen, die nog vast in hun geloof staan, bekennen dat God mild is met zijn zegen in de huisgezinnen meteen talrijk kroost. Ondervraag de brave diepvoelende ouders van zulk gezinnen en ze zullen u ook er van overtuigen dat do Goddelijke Voor zienigheid Zienlijk over hen waakt. Op aller aangezichten leest men de tevredenheid, de vroolijkheid, 't geluk en komt or een kruisken, men ver draagt het verduldig en met onder werping, en weldra verdwijnt het om plaats te makon voor nieuwen zegen, dien God mot kwistige hand rond strooit. Men werpt weieens op dat in som- migo gezinnen met acht, tien kinderen liet huis eeno ware hel gelijkt. Dat vindt men hior en daar inderdaad, maar men slaat er niet over verwon- dord, als men de ware oorzaak op spoort. God heeft er de plaats niet, dio Hem toekomt. De feiten bewijzen dat do talrijke familien overvloedig gezegend worden Hetzelfde stelt mon vast bij do vol keren, die nooit de hoosaardige ge dachten opvatten het cijfer der ge boorten to beperken. Dio lauden maken vooruitgang op landbouw-, handels- en nijverheidsgebied die landen worden machtig en ze kunnen gemakkelijk oen tegenslag verdragen Zoek romdom u in Europa en go zult zo gemakkelijk vinden. Daarentegen, landen, die opkomen tegen de wetten van God en de natuur, zijn landen die vervallenzo zijn het slachtoffer van do cene ramp op de andere ze verkwijnen als onderlip, gen, gaan zedelijk en sloflelijk achter uit en verliezen alle machten gezag. Zoek eens rondom u en gij zult zo ook met don vinger aanduiden. Ouders van talrijke gezinnen heb ben het zeker lastig; ze moeton wer ken, fel werken om do kinderen op tervoeden en er hot noodigo voor te schaffen, maar als de kleuters veertien jaar» oud zijn, hebben zij den troost er door geholpen te worden, en wel dra zijn zij in het huishouden oene bron van welvaart en van welstand. Kijk nog eens rondom u gij zult er zulke met do vleet vinden. Dat vastgesteld onder stoffelijk op zicht. En hoe is 't onder verstandelijk oogpunt Hebt ge nog niet opgemerkt dat kinderen van talrijke familüin op school, in de pensionaten, aan de hoogescbolen zich onderscheiden door hunne aanhoudende vlijt on leerzaam heid, dat zo met hun vluggen geest alle moeilijkheden overwinnen en altijd met de schitterendste uitslagen bekroond worden - En hoe gaat het met een eenigen zoon of een eenige dochter, die nog niets anders gekend hebben dan ver* ti oeleling en involging Hot zijn zeer dikwijls hekrompen geesten wars voor alle werk of studie, ze beginnen, maar bobben den moed en dikwijls de middelen niet om te volharden. De eersten haddon soms ontberin gen en ondervonden zoo, dat men er enkel kan komon doorbel werk; de tweoden baadden in overvloed en wilden niet weten dat de arbeid oen bron is van zegen. De eersten worden flinke mannen, flinke dochters, slaven van don plicht; de tweeden worden lamzakken, mode juffers, slaven van het genot en de ledigheid. Ouders, in de vreeze Gods opge kweekt, vroezen voor geen talrijk broost. Onze Lieve Heer steekt de bloemen in een Salomouskleed, geelt de vogeltjes een warm kleedje on eten op den hoop toe, hoe zou Hij dan de vele kinderen laten lijden, die Ht til eoren en op Hem hopen Lezen we dat we dat niet in hot Evangelie van Christus O mijn hinderen, Graag gebroken brood Zon 't geluk verminderen Waar de last vergroot Zou men armoe lijden Om een mondje meer Och waar menschen strijden, Iielpt de Heer Welke grooto waarheden liggen er in die oonvoudige woorden niet besloten De minister van landbouw ontving in zijn cabinet de afgevaardigden der ver— lillende land- en luinbouwgroepcn, om te onderzoeken welke maatregelen er te nemen zijn met het oog op de on derhandelingen voor het slniten van een handelst.rakt.aat met Frankrijk. De zeer talrijke vergadering heeft af- deelingcn van de verschillende voort- brengstcate.gorien samengesteld en elke dezer zal een verslag opmaken en cenen deskundige benoemen, die zich ter be- cliikking zal houden van de officieelc afgevaardigden, .gedurende lvel tijdstip der besprekingen, ten einde bestendig voeling te houden tusschön onze voort brengers en de afvaardiging, welke met de verdediging onzer belangen gelast zal worden. Tn den loop der Propaganda-Week wil het Röodc Kruis van Belgie niet al leen de genegenheid der Belgische be volking verwerven, hel wil deze gele genheid eveneens te haat nemen om te wijzen op ons aller belang de hygiene Ui de praclijk te stellen en de aandacht van onze omgeving te vestigen op het nut der maatregelen die genomen wor den om onze gczopdlieid le bescher men. I.alep wij dus volgend Credo rondom ons verspreiden. ïvlijn lichaam is hef paleis van mijn geest. Bijgevolg moet. ik mijn lichaam ge zond en sterk honden om mijn. geest gezond le houden. Daarom moet ik 1. Trachten d - regels van een hygië nisch leven to loeren en toe le passen; 2.) Derwijze handelen nooit ander mans gezondheid Ie schaden 3.) Mijn lichaam rein houden zou van binnen als van buiten .'i.y Zuivere lucht ademen en zooveel mogelijk in de zon. leven; fi.) Werken, rustcii en spelen, op be tamelijke wijze, opdat mijn lichaam ge zond en mijn. geest, sterk wezen en mijn leven aldus nul lig zij en eer 'doe aan mijn ouders, mijn vrienden en 'mijn va derland. BIS-DOM GENT. Zijne Iloogw. de Bisschop heeft pas toor benoemd Te. Erpe den K.. II. fïemcryckx, id. le Ncdorzwalm; te St. Licvens-Essche den lil. li. Demeester, onderpastoor van St. Jozef, te Aalst. Nadat de. vrijmetselarij in Italic ver nietigd is en in Spanje eveneens is op geheven, hoeft ze ook in Portugal, zoo als men weelals gevolg van de jongste bloedige gebeurtenissen en de onder drukking der revolutie, een gcvoeligen slag gekregen. Generaal Garmona, die als eersten veiligheidsmaatregel tegen de revolutie, allo geheime genootschappen verbood, heeft ook een dekreet uitgevaardigd, dat alle vrijmetselaarsloges in liet land ontbonden moeten worden. Bij 'den' jongsl.cn opstand in" Portugal, 'die van Parijs uit door bekende vrijmetselaars, als 'da Costa op touw was gezel, is ge bleken. dat de -vrijmetselarij in nauwe verbinding stond met het bolclvevisme. Tn Chili onlangs ook" een nauw ver band f.ussenen bolch'evisme en vrijmet selarij aan liet licht getreden en het zelfde schouwspel vertoont zicli insge lijks Iri Mexico, waar liet verhand lus- iChén' beide duistere machten' zoo innig is, dat mien zonder overdrijving van één samensmelting van beide kon' spreken. De Algemeene Raad der Socialisti sche partij vergaderde in het Maisön du Peuple tot voortzetting der besprekim over bet wetsontwerp van M. Hou tart. Na bespreking waaraan MM. Wouters. Carlier, Uytroever, .Van Roosbroeck, Ansecle, enzr, deel namen, werd de vol gende dagorde geotemd. V De Algemeene Raad der B.W.P. stelt, met genoegen vast dat ernstige verbe teringen bekomen werden aan het ont werp op de toepassing 'der supertaks, namelijk dc ontheffing van het be staansminimum en het- behoud van 'de maximumtaks van 30 c/a. Stelt vertrouwen iri de parlemen taire groep, hoopt dat bet ontwerp nag verbeterd zal worden" en laat. aari 'do parlementaire groep 'do zorg van in 'el- ken toestand te oordeel en, voor wat de stemming betreft,- De Pruisische minister, van binnen- landsclie zaken heeft in opdracht van den Landdag een staat overgelegd van de misdaden, sinds 1 Mei .1925 op Prui sisch gebied begaan. Volgens deze slatislick z-ijri lusseben Mei 1925 en December 192G in de 35 re geeringsdis.triklon 0)0 moorden, 4 3;j gevallen van doodslag, 2,819 overvallen met bo moving begaan. In Berlijn werden in dien tijd "begaan: 100 moorden, 49 gevallen van doodslag en 5.14 overvallen. Dan volgt Dussel- dorf; de cijfers daarvan zijn achtereen volgens 02, 03 en 414; Oppeln met 40, 21 en 193. Maagdenburg komt met 29, 13 en 51: Postdam 24, 18 en 43; Keu len IG. 14 en 311. In Sigmaringen en Schnoidemuhl blijken de misdadigers de meeste kans te hebben niet ontdekt te worden. DE ALGEMEENE TOESTAND Berichten uit China te Londen ont vangen, melden dat een Engelsche stoomboot bij een eiland in de buurt van Kioeng-Kiang door Chineeschc solda ten opgevorderd werd. Een Engelsche torpedojager Let de stoomboot echter stoppen en zette de Chineezcn aan wal na ze te. hebben ontwapend. Tc Hankou blijfl lief rustig en de toe stand is er minder dreigend. Tc Woehoe zijn Cantonneesche troepen aangeko men. Ze wilden naar Nanking, maar een Engelsche stoomboot weigerde, ze er. heen te brengen. Tc .Woehtoe zijn thaiis bijna aile vrouwen en kinderen geëvacueerd. Tc Shanghai zijn een Engelsen oor logsschip en drie koopvaarders aange komen die vluchtelingen, gewenden en dooricn uit Nanking overbrachten'. Be halve Dr Smith en een Engclsch ma troos zijn ook een Fran'sch cn Ita- liaansch priester en drie Japanners ge dood. Te Shanghai 'is de staking geëindigd en groote betoogingen werden voor de Fransclve concessie gehouden die echter, ordelijk afliep. Het postkantoor 'is weer 'geopend en er is een beweging gaande om een Eu 1 ropcrsehe vrijwilligersdienst in le rich"* ten, om de mail te behandelen Ivoor het geval er weer moeilijkheden mochten komen. Üil Harig IsHou zTj riu bijna alle Euro peanen verwijderd. Een is er achter ge bleven, een lecraar aari Re Cliineesche school, 'die 'ongehuwd en 'fatalist is. Tc Shanghai zijn 7 Japtjnsche oorl-ogssclte-; peri aangekomen" om de vloot te verster ken en er zijn 700 mariniers, geland. Een Lloyds telegram meldt, dat de kustvaart is hervat en dat alle werven wccT gere geld werken* De internationale nieuwsdienst is minder optimistisch en zegt, dat hoewel de .Chineesche bevelhebber van Shan ghai, generaal Tsbang-Kci-Shek zijn troepen hoeft aangezegd te beletten dal pogingen worden gedaan om de conces sie binnen te dringen, de burger-bevol king zoo talrijk is, dat zij legen stand u deze zijde gemakkelijk kan over winnen. De Chiiieezen binnen de nederzetting worden dagelijks, brutaler. De vakvere nigingen hebben voor eiken dag groote vergaderingen belegd cn er worden pamfletten tegen dc vreemdelingen op re muren van de consessic aangeplakt. HOE STAAN DE VREDESONDERHAN DELINGEN TUSSCHEN NOORD EN ZUID Reuter verneemt 29 Maart uit Pe king Maarschalk Tsliang-Tso-Lin beweert dat de zoo gezegde vredesonderhande lingen tusschen dc Noordelijken, den opperbevelhebber der Zuidelijken en ge neraal Feng-Yu-Hsiang, waarschijn lijk zouden mislukken. Zoo lang, zegl hij. de Russen heer en meester spelen in Zuidelijk China kun nen wij niet onderhandelen. ERBARMELIJKEN TOESTAND DER VLUCHTELINGEN UIT NANKING De «Petit Parisien», yerneemt uit Londen De vluchtelingen uit Nanking zijn le Shanghai aangekomen. Zij verkeeren meestal in erbarmelij ker. toestand, daar zij verplicht waren mét spoed hunne woning tc verlaten, endaar zij om zoo tc zeggen allemaal hun kleederen aan het plunderend ge spuis moesten afstaan. In den loop der reis van Nanking naar Shanghai, brjtk een epidemie van bloed vergiftiging onder de on gelukkigen uit, aan boord van twee stoomboolen. Ook de bemanning van den Amerikaanschou destroyer Noa had van deze epidc - mie te lijden, die eenige slachtoffers gevergd heeft. DE KRIJGSWET TE SHANGHAI AFGEKONDIGD. (TJavas.)'. Naar een snelbericht, door do Temps opgenoirieri, meldt, heeft generaal Chang Kai Chek de krijgswet afgekondigd in de Chineeschc binnenstad van Shanghai. Waas, 50; E.H.F, Mariman, Alg. Best, der Liefde-dochters van don Verrezen' Zaligmaker, id., 100; E. Moeder Ligoii, Alg. Overste der Liefdedoohfers van den' Verrezen Zaligmaker, id. 100. Van. een Hongaarke, 2; Dc Derde Or.-« de van hel Oüd^rlingenhuis, St. Niklaas Waas, '25; Van cérïé oude yiaamscho moedor, Brugge, 25; Ter eere van hot* IJ. Hart, Eéclo'o, 10; Uil Woumén, 20 .M. en Mevr. Sfeyaerl-Buysse, Brugge, 25. Leerlingen van het gesticht Mario- Théfèsr, Dochters van het H. Kruis Luik- 320; Bestuurder en Professors van T Gesticht van T II. Hart, Meedelen a/Maas, 235; Professors oV leerlingen' van hef gesticht St. Aubairi, Namen, 200; E. Zuster Overste der Kostschool St. Carolus Borromeus, St. Niklaas.-Waas, 50. Vorige lijsten GO.402,33 frank'; Totaal op heden: 170.701,43 fiank.- Men kan inschrijvingen zenden aart het Bureel van het blad cfwel storten op de postcheckrekening N. 382,70 vau M. Leon Mall ie, sekretaris van den Bond der Katholieke Dagbladschrijvers van Belgie. Ter uitvoering van het testament van markies dc Villalobar. den Spaanschcn gezant te Brussel, hebben zijne erifgena-. men aan de Academie van Gesehiedkun-, de te- Madrid, een borstbeeld van den markies overhandigd, het welk door de Belgische regeering aan den grooteö. diplomaat geschonken was als blijk van erkentelijkheid voor de groólc diensten welke hij aari Belgie bewezen had gedu-< rende-den wereldoorlog. DE VOORWAARDEN VAN ITALIË Een Belga-berichl luidt uit Rome 29 Maart Italië aanvaardt het internationaal onderzoek inzake het Seryisch-Ita- liaansch geschil. Twee voorwaarden worden gesteld 1. Onmiddellijke aanvang. 2. Onderzoek op de vrije grenzen van Albanië. Dit beteekeni een onderzoek over de militaire toestanden in gansch Joegc Slavie. Men verwacht 'dat deze voorwaarden l.c Belgrado verworpen zullen worden. KRIJGSTOEBEREIDSELEN Uit Podgoritza wordt, gemeld dat in Albanië de reservisten van lichtingen 1895-1898 onder de wapenen zijn ge roepen. Langs de rivier 'de Vojana eri op 'de bergruggen langs het meer van Skoela- ri worden kanonnen opgesteld. EEN-EN-DERTIGSTE LIJST M. cn Mme Cyrille Cassiers, Antwer pen, 200; M. Diercxserisy. Antwerpen 200; De Mannencongregatie, Kortrijk. 324,60; M. J. Carbonez, Ingelmunster, 120. M'. en Mme Jh Verhacgcn, '100; C P.V. Antwerpen, 100; Onbekend, id. 50; Eeno Onbekende, [Wetteren, 100; M. Pierre I we ins d'Ecckouttc, Gent, 50; Naam loos, Antwerpen, 100; M. en Mme A. Pe ten, Antwerpen, 100; M. en Mme U. V., Hamme, 100; Familie B.S. Toiri, 50 Mme J. Demarbaix, Soignies, 50; Dc Parochiale Geestelijkheid, Thourout, 100; Uit Reckem, 100; Naamloos Rous- s,elare, 100; Naamloos yeurne, 100; Een onbekend onderpastoor, 100; M. Emiel Lammens, Ternjsche, '100; Naamloos, Cruysl.autem, 100; Naamloos, Bevel, 100; Cong-rcgatie der Jonge Dochters, Boesinghc, 85; Van wege een onbeken de, Ingelmunster, 100; E. Zuster Over sla van likt Hospitaal, £t, .N.iklaas- Zitting van Dinsdag 29 Waart 2927. Dc zitting vangt aan om 2 ure oude? vöórzitterschap van M. BRUNET. INTERPELLATIES. De interpellatie van M'. J AC Q U F M T- TE die afwezig is over de erken ning de jure van Sovjet-Rusland wordt verdaagd. Evenzoo eene interpellatie van M« DEJARDIN. M. COLLEAUX ondervraagt den heer. minister van builenlandsche Zaken over, de burgemees ter-benoemingen te Pou- pehan, ön en Lestery. Spreker vraagt of hét voldoende is, socialist te wezen om aan geen burgemeestérssluicr le, kunnen geraken. M. DÜCIIAINE klaagt over hel. gedrag van den burgemeester van. Spa,. M. do Grawcz. M. GOFFAUX ben kibbelt op zijne beurt zekere benoemingen. M. JAS;PAR. minister van koloniën, eerste minister antwoordt dat er bij de burgemeesters-benoemingen geene re kening weird gehouden. Hij heeft Dij do benoemingen, door hem gedaan nooit partijdig gehandeld. Op 2500 gemeenten, beknibbelt men ternauwernood een zestal benoemingen, t Is wel het bewijs zegl de minister, dat er in hel algemeen voldoening werd be-, komen. De wel wordt toegepast zooals zij is; eri daarmee uit. M. COLLEAUX beweert dat M'. Jaspar antwoordt nevens de kwestie en ver klaart zulks te beüreuren. M. RAEMDONCK, katlL, "ondervraagt den iteer Minister van Landbouw eri Openbare Werken over het herhaald verwerpen, door de kommissie voor do verbetering van de Anlwerps.ehe omge ving, van de ontwerpen tot het bouwen van een tunnel of een brug ten einde de verbinding te verzekeren van do beide Scheldeoevers voor Antwerpen. Snrekor klaagt over het voortdurend verwerpen 'der ontwerpen die erop doe len verbetering Le brengen' in dien toe-« stand. M. IIEYMAN, kalh.. wijst !óp 'dc tal rijke ontgoochelingen die men reeds in deze kwestie heeft opgeloopen, en over, de weinige belangstelling die de Kamer in 't algemeen voor 'die belangrijke' zaait? betoont. De ontroering ïs echter groot iri Waasland. Spreker h'oö'pt dat men liet vraagstuk eens ernstig aanpakken zal; De overzcU dienst is cene-schande De gemakelijke gemeenschap tussehèri de twee oevers 'der Schelde is eeno levenskwestie voor de streek. De zitting wordt gelieven om 5. ure.;

De Volksstem | 1927 | | pagina 1