Jan Clercker ftLEIME GAZET NIEUWSTIJDINGEN Do Laatste Binders in Vlaanderen Ter gelegenheid der Zending Korte hu i le isa n dseh a berichten De Koning te Parijs. Z. M. <lc ko- jiïng incognito reizende is Zaterdag om t!7.65 ure te Parijs aangekomen. De verdediging der grenzen. M'. de Broqueville had gisteren 'een lang on derhoud met generaal Gallet, hoofd van den algcmeenen staf, over de verdedi ging der grenzen. Nog zestig gemeenten zonder burge meester. Het meerendeel der 2.600 ijBelgische gemeenten heeft tTians ee.u iburgemeester. Nog een zestigtal zijn 'zonder burgervader Onder die zes tig blijft nog menig geval hangend om- 'dat de kiezing in de betrokken gemeen- iten ongeldig of nog niet geldig werd verklaard. De vertraging voor de andere gemeenten spruit meestal voort uit 'moeilijkheden van plaalselijken aard. De vergoeding voor de senatoren. IDe socialisten zullen in den Senaat het voorstel doen de aanvullende vergoeding 'voor de senatoren van' fr. 2000 op fr. ■4000 Ie brengen. De totale vergoeding voor de senato ren zou dus fr. 8000 bedragen. De vreemde titels. M. Houtart, mi nister van financies, heeft besloten dat de bankiers en wisselagenten voortaan den naam niet meer moeten aanlccke- 'nen van de kalanten die koepons van vreemde waarden komen innen, en ook niet meer het bedrag dezer inningen. Onze terpedebooten. Er is weer 'spraak van den verkoop onzer lorpedo- ibooten. Dezen zijn, na den verkoop van ecnige kustwachters, Overgegaan (aan het departement van 's lands verweer, dat ze nu overgelaten heeft aan het be heer der domeinen, hetwelk -gebeurlijk voor den verkoop zal te zorgen hebben. Maar er zijn tot hiertoe nog geen on derhandelingen aangegaan en er beslaat geen eensgezindheid voor den verkoop. Zal de regeering ertoe komen eerlang een.; beslissing te treffen Handel in vee. De handel in Ho!- landsch vee, kent een ongewone bedrij vigheid. Langs den" gansclven Maaskant komt er veel Ilollandsch vee binnen. Te Maesyck verwacht men voor- toe komende week minsten 250 hoornbees ten. Ilier ook bijzonder op de marktdagen ie Tongeren kom;t cr veel vee over de grens! Jaargetij voor den hertog van Cr- DE BF.UGSCHE «BACK VAN COILS leans. De hertog van Guise, de Fran- j OVERLEDEN. ie kroonpretendent, woonde in de kerk De gekende Brugsche back en inlc ■- van St. Lambrechls Woluwe het jaarge-Jnationaal Van Coile, die Zondag te tij hij tot zielerust van den hertog van Tooikonje een ongelukkige stamp Orleans. Zijn zoon. prins Henri van Orleans, die ie Leuven studeert, was ook aanwe zig. den huik kreeg, is gisteren namwddag te 4 uur in het hospitaal te Brugge naar waar hij overgebracht werd overleden. Spoorwegmaterieel. %Do Nationale Spoorwegmaatschappij zal op Zondagen 10 en 17 April overgaan lot een herzie ning van liet, materieel van hef. goede renvervoer in al de werkhuizen, stations en afhankelijkheden. De Jaarbeurs van Brussel. Tor ge legenheid der opening van de achtste officieele en internationale Jaarbeurs van Brussel, wordt cr, door hel Ge meentebestuur, den Dinsdag 12 April a.s. een raout ten Stadlvuize gegeven. De Italiaansche gezant. Een tele gram uit Rome meldt dat markies Ne- groio Cambiasi, thans gezant van Tl a - lie Ie Brussel; eerlang onze hoofdstad zal verlaten, om aan hef, hoofd eener Italiaansche zending in Egypte te wor den geplaatst. NOODLOTTIGE AFLOOP te KORTRIJK Vrijdag namiddag om 3 ure had de echtgenoote Pieter Ottcvaerc-DT.-ondt, wonende Kapelstraat, 4, haar 3-jarig jongentje Jaak, in de wieg gelegd. Tij dens hare afwezigheid had het kind eonc bougie kaars genomen, deze met een steksken aansteken en alzoo al spe lende had het vuur zijne kleederen ge raak' en in brand gestoken. Op de hulp kreten van li-et kind kwam de moeder toegeloopen en de vlammen uitdooven. Het kind werd spoedig door een genees heer verzorgd, maar de brandwonden waren zoo erg dat het Zondag morgerfH, in de ijselijksfe pijnen gestorven js. De droefheid der moeder is onbeschrijfe lijk SMCKKELAARSDRAMA TE SLUIS Op noodlottige wijze is gisteren de commandant-wachtmeester der gen darmerie Bridé, te Sluis, om het leven gekomen bij de aanhouding van co.i au to uit Belgie, welke gebruikt werd om drank te smokkelen. Reeds meermalen was.- loze auto de grens overgereden, onder een lalsch Nederlaridsch nummer. De gesmokkelde waar werd te Philippine gelost en per, sclvip verder vervoerd naar Rotterdam. De toezichter der reehtstreeksclie be lastingen te Oostburg deelde telefonisch mee, dat de auto op 1 dezer opnieuw werd verwacht. Kommiezen en policie stelden, (en einde de smokkelaars aan te houden op de kaai hij het tolkantoor een val. Met ledige wagens werd de weg versperd. Het smokkelvoertuig kwam echter niet op den bepaalden dag en gisteren nacht evenmin; gisteren mid dag. omstreeks lvalf een, kwam hei in volle vaart aanrijden. De bestuurder zag dc val fe laat en reed in razende vaart door. De auto, die nu bekend genoeg was, -werd mot salvo's ontvangen. Dc policie loste drie scho ten, waarvan één op den autobestuur der. Het schot ging door het glas evenj boven'zijn hoofd. Doordat de man zich bukte, bleef hij behouden. Ook door den voorwand werd heen geschoten. De auo botste tegen dc ledige wagens aan; een er van werd opzij gesmak';, tegen den Waclvtm'e'estér'BVidé. Zijn lin kerslaap werd totaal verbrijzeld, terwijl hij ook eene hersenschudding opliep. De auto bolste, loch tegen een lantaarn paal en kwam toon tol stilstand. Te midden van eene opgewonden volksmenigte, ging de policie tot de aanhouding oyer.. De twee inzittenden waren Belgen één hunner, de bestuur der, was een oorlogsinvfUied met één hand. De eeno werd gewond door glas scherven, terwijl de andere een schamp- li'ot kreeg. In het tolkantoor werden zij voorloo- pig vastgehouden, terwijl daarheen ook de zwaar gewonde Bridé werd vervoerd die spoedig overleed. Hij laat oen vrouw en -kinderen achter. Wapens werden niet op de Belgen gevonden. De inhoud van den wagen bleek fe beslaan uit vijf volle bezineva- ten, eik 100 liters Frans.chen alkool van 96 t h. bevattende. prijzen, premies en medalies kwamen le ontvangen, de zorg van deze misplaatste belooging over Heten. Er zijn tegen 'lo ze twee leerlingen tuchtstraffen geno men; voorloopig mogen zij geen voet meer in de Akadcmie zetten. ERGE BOTSING OP DE SCHELDE De sleepboot «Gent» gezonken Toen het Duitsehe schip «Ophelia» Zondag voormiddag de Bonaparteslnis verliet, kwam hoL door den hevigon stroom terecht, tegen eenige sleopboo- ten gemeerd nabij het, Margueriedokje. De sleepboot «Gent» werd door dc schroef van de 'stoomboot zoo erg go •- raakt, dat hij spópdig zonk. Do opvaren den konden gelukkig op de nevenslig- gernic sleepböoten springen. Twee dezer werden eveneens-' getroffen de «Trans port. IV» en de «Navre». Alleen deze laatste werd li< ht beschadigd. De «Op helia» vervolgde" dè reis. De «"Remorquage a Tlélicc» die met het lichten van.,de gezonken Ntoogboo* gelast werd, had> JWaandag ter plaatse het. noodige materiaal en een barer «Redders» gezonden. Een duikelaar was bezig het gezonken sch'p te onderzoeken en er kettingen onder te brengen; in het vooruitzicht om het lichten. BRAND TE LOKEREN. Zondag avond, rond 11.1/2 urc> er brand ontstaan op den voermanswagm van den lieer Jozef Laureys, voermans baas, Statieplein, alhier. De bachc waar mede den wagen gedekt was is ganscb verbrand. Gelükkiglyk waren er op dat uur nog verscheidene personen op de straat, die de waren die op den wagen geladen waren konden redden. De scha de die op 1500 fr. mag geschat worden, is door verzekering gedekt. STABILISATIE Plaatst uw? beschik bare gelden in de Gentscho Bank voor Handel en Nijverheid, Filiaal van de Volksbank van Leuven. Afdeelingen Aalst, 27,. St. Jorisstraat. Dendermonde 1, Franz-Courtenstraat Sottegem, Kasteelstraat, 16, Zele, Gesar Meeusstraat. Bijkantoren Hillegem-Dorp- Lebbeke Brusselsche steenweg* Lede Molenstraat. STIPTE GEHEIMHOUDING. 2326 VOLKOMEN ZEKERHEID. Proef eens de lekkere BOTERSPE- CULOOS der bakkerij DE TOEKOMST te Denderleeuw. Ze is waarlijk fijn VELO-ONGEVAL TE EVERGEM Zaierdagavond om 5 V2 uur kwam Bonne Henri, van Gen!, langs de Hoog straat gereden rechts, uit de tegenover gestelde richting op den linkerkant kwam gereden Bollens Henri, van Ma- riakerke. Beiden kwamen in botsing het rijwiel van Bonne was geheel aan stikken. Klacht is ingediend. OP DOOK Si I vain VAN DER GUCHT EN Lcdewijk VAN LAEKEN. 38ste Vervolg. Na ge rui men tijd gewacht, links en rechts te hebben gekeken, en ziende dat niemand kwam openen, verstoutte zich Jan nog eens le bellen Lang liet men hem wacht dn, ja, zoo lang dat hij ongeduldig begon Ie worden en meende door te gaan om in de buurt le vernemen wat er bij mijnheer De [Winter voorgevallen was, als men eensklaps de deur opende. Het was de dienstmeid, die hem bin nen liet; zij zag er ontsteld uit en Jan döchL dal zij had geweend. Wat is er van uwe beliefde, vriend? yröeg zij. Ik kom om mijnheer De Winter te spreken. Mijnheer De Winter is afwezig. En mejuffrouw Die is onpasselijk. Dat spijt mij, want ik hén daar voor nu vandaag van Oordegom naar Aalst, gekomen. Zijl. gij niet Jan de geweermaker, die hier voor eenige maanden geweest zijl; AUTOSGT8ING TE ST.-NIKLAAS Zondag, rond 'lvalf een uur 's mid dags, kwamen twee auto's de Onze. Lie ve Vrouwplaats. voorbij gereden in dc richting der Plezanistraat en de tweede door zekere Van den Bossche Frans, mekanieker, wonende le Audenaerde. Toen voornoemde heer Nobels, aan zij ne woning gekomen, den draai maakie om binnen te rijden, bolste de aanhol lende auto, die niet meer wist wat rich ting ie nemen er met geweld op. Alles bepaalt zich bij stoffelijke schade en gelukkig zijn er^gyen persoonlijke onge lukken Ie betreuren.' De politie is ter plaatse geweest. GROOTE PRIJSUITDEELING TE BRUSSEL Zondag had de prijsultdeeling plaats aan de leerlingen van dc Akadcmie van Schoone Kunsten, ie Brussel. Op het oogenblik dat M. Max, burgemeester de plechtigheid gesloten' verklaarde, klom men twee jongelingen op liet verhoog en wilden het wbörd nemen om verzet tegen het toekennen van prijzen aan le teekenen. Daar de akademische overhe den weigerden «je protesteerders aan 't woord te laten', wierpén de twen leer lingen de ontvangen prijzen op.de tafel, en een hunner f-^loeg er zelfs met de vuist. op. Het schijnt dat dit. voorval op touw gezet is «loon een soort soviet van jonge schiders en beeldhouwers, doch dat op 't lanlsté oogenblik meestal de protesteerders zfch onthielden en aan twee hunner, die juist eene menigte Ja, dezelfde. Kim dan binnen, zegde het meisje, ik zal onze juffrouw gaan verwittigen van uwe komst. Jan trad het huis binnen en de dienst meid geleidde hem daarna in eene -achterplaats die aan het kantoor paalde. Zij l ood hem eencn stoel aan en ver zocht hem neer te zitten. Maar, dochter, sprak de jonkman, wat is hier gebeurd liet ziet er hier allemaal zoo zonderling uit In een huis waar zulke groote handel wordt ge dreven, 'de deuren gesloten vinden Ik heb tweemaal moeten bellen," daar waar gewoonlijk dagelijks honderden men- s.clien in- en uitgaan, zonder zich aan te meiden. Mijnheer is afwezig, zeg! gij, en mejuffer is ziek: ik versta ér mij niet aan: hier moeteen ongeluk gehemd zijn of iets anders. - Weihóe, antwoordde de dienstmeid hem verwonderd aanstarende, weet gij dan niet wat hier dezen morgen is voor gevallen In "net geheel niet. Dan hebt gij nog niemand in tie stad gesproken, of zijl gij nergens ge weest Dat is waar, meisje; ik kom regel - recht van ons dorp. Ziet. gij wel, vervolgde de meid de menschen Dier te Aalst zijn zoo bab belachtig. dal, indien gij ergens eene pint waart gaan drinken, gij alles gewe ten hadt. Ja, maar daar ik nu nergens ge weest ben, heb ik ook niets vernomen. Zog mij dan toch wat hier scheelt. NACHTELIJKE AANHlANDING TE JETTE In den nacht van Zondag op Maandag, tegen 1 uur, werd Bertha Dewille, 29 jaar, wonende in de Villegasstraat, 10.5, St.. Pieters-Jette, dicht bij hare wToning aangerand door een kerel, wiens, per soonsbeschrijving men bezit/. Hij ont rukte haar een tascbje met een aardig sommetje geld en verschillende toilet- henoodiglïeden. Op de kreten van 't meisje nam hij de vlucht, en verloor daarbij zijn slappen zwarten hoed. naar welken hij niet omkeek. De bandiet wordt ijverig opgespoord. BOTSING TUSSCHEN MOTO EN TRAM De m-o4ocyclistJ.-B.-G..., wonende in de Roussartstraat n. 2, Waterloo, kwam Zondagavond met zijn machine door de Plantenstraat, Schaarbeek, toen lvij ter hoogte van de Spoorwegs.traat op een tram bolste. Hij wérd tegen de keien ge slingerd, kwetste zicli, en moest worden overgebracht naar liet ziekenhuis, waar hij de beste zorgen ontving. Te bekomen ten bureole dezer, Kerkstraat, 21. Kerkboeken, Paternosters, Me dailles, enz. Aan voordeelige Prijzen. Gij moet «Jagi weten, hernam hét meisje, dat dezen .morgen, toen mijne meesters gerust aan het ontbijt zaten, twee personen langs de poort der olie slagerij binnenslopen en aan dc deur der eetkamer klopten. Kom maar .binnen, riep mi jnheer, meenendo dal. bef. een klerk of knecht was. die hem iets kwam vragen. De deur werd geopend en de kommis- saris, mei den driekleurigen sluier om de lenden, verséh'een in de kamer mét den deurwaarder--Corcnbijter. Mijnheer en''mejuffrouw waren recht- gesprongen, toep déze mannen binnen kwamen; verschieten deden zij niet, zij hadden zich immers niet te verwijlen en zij hadden die short van ei tevens vroe ger al meermaals in hun huis gezien, als cr eeno gedwongen belasting moest betaald worden.? De mannen van de wet. naderden de tafel. Dc konvmissattF zette oogen open als oenen duivel, maar Corenbijler glim lachte. Deze laatste opende een perka ment. dat hij hi de hand droeg, zette zijnen bril op en begon te lezen. Dit. papier behelsde vreemde dingen welke mijnheer en onze juffrouw ver schrikkelijk deden ontstellen'. Daarin werd gezegd dal mijnheer De Winter buskruör had verkócht aan de rebellen en dat'hij in naam der Fraïi- sche Republiek in hechtenis werd geno men om aan de uitvoerende macht over geleverd te worden. Mijnheer zegde niet veel, maar be reidde zich óm mede te gaan. Mejuffer KINEMA GEPLUNDERD TE NEDER-OVER-HEEMBEEK Onbekenden hebben onder begunsti ging van liet nachtelijk duister inbraak gepleegd in de kabien van het Mcudon Place-Kinema te Neder-over-Heembeek waar zij het volgende buit maakten 1 Palhétoestel, met een objectief, een projecteur, een motor van 110 volt, een lantaarn met lamp, en twee bobijnen voor films, dit alles ter gezamenlijke waarde van 10.000 frank. sprak vele schoone; woorden en wilde geld geven, ja, voel geld, misschien wel duizend frank. Er. viel echter niets aan te doen; twee agenten der openbare' macht, traden bin nen, stieten den heer Dé Winter de ka mer uit, brachten hem naar de voordeur en dwongen hem in do huurkoets te. stij gen, die in de straat, stond te wachten Het was dezen morgen koud en mijn heer leed aan eene verkoudheid, hij had iri dc ontsteltenis zijn hoed laten vallen. Mejuffer, die hem wcenend was gevolgd, raapte hem op, zeggende Man lief, neem toch uw hoed en dek uw hoofd, gij wee! dat gij ziek zijt en het. wéér is toch zoo guur. Hij zal geen hoed meer noodig hebben, werd haar geantwoord. En daarmede reed de huurkoets weg-. Mejuffrouw viel in onmacht; ik en do meesierklerk, die toegesneld was, had den alle moeite haar tot. bewustzijn te brengen. Na vele zorgen bekwam zij eindelijk. Mijnheer Michel, onze klerk, deed zijn bestom baar te troosten. Ilij sprak haar slil aan het oor. Wat hij zegde kon ik niet verstaan, maar mejuffrouw beval mij de kamer te verlaten, zeggende Indien ik u noodig heb, zal ik u laten roepen. Tk liet hen dan alleen en begaf mij naar dc keuken. Hier had ik genoeg te doen met op al de nieuwsgierige vra gen van meiden en knechten te ant woorden. Een half uur later kleedde mejuf frouw zich aan en verliet het huis. [Waar (Havas). De Daily Mail ver neemt uil Warscr.au Bij een artillerie- oefening te Wladimir-Wolynski ontplofte een houwilser, twee officieren werden gedood, verscheidene soldaten zwaar ge kwetst. Naar verluidt, zou de dochter van aartshertog Jozef van Habsburg, dooreen bekend Wcensch tenor opgelicht zijn. De policie van Boedapest werd in alle rich tingen gezonden, maar vond tot op heden geen spoor. Twee Fransche vliegtuigen van den marinedier.st zijn inde lucht in botsing gekomen. Een scheepsluitenant, een aspi rant en twee kwartiermeesters werden gedood. Uit Athene wordt aan de Daily Mail geseind dat, na dc aanhouding van dc 40 valschmunters, de politie vijf zakken in beslag heeft genomen, waarin valsche Egyptische bankbriefjes, een waarde ver tegenwoordigende van niet minder dan een millioen pond sterling. Men seint uit Rome dat de Italiaan sche regecring besloten heeft, luchtvaart- scholen voor de vrouwen in te richten. Reeds hebben zich verschillende leerlin gen aangeboden. Uit New-Jcrsev wordt bericht dat bij Elisabeth, een hevige brand uitgebroken is in de peiroolratfincerderij te Reasnay. Het vuur heeft reeds verscheidene dui zenden vaten pelrool vernield. Veertien overgroote vergaarbakken met pet roof zijn bedreigd. De schade is aanzienlijk de oorzaak onbekend. Te Kronstadt, in Opper-Silezië, had den drie kinderen, tijdens de afwezigheid hunner moeder, bij het spelen de gaskraan opengedraaid. Wanneer de moeder thuis kwam, vond zij dc drie kleinen bewceg- loos ten gronde liggen. Een bijgeroepen geneesheer kon slechts den dood van de kinderen vaststellen. Boekarest, 4 April. Een gisteren bekendgemaakt gezondheidsbuiletijn geeft aan dat de toestand van den koning in den afgeloopen nacht merkelijk verbeterd is. De policie van Roebaais heeft Maan dag morgend, twee koinmunisten aange houden, die gefloten hadden toen de President der Republiek'het Monument der Docden groette. Het Reuter-Agentschap meent nopens de mislukking der Holland-Belgische on derhandelingen te weten dat, zoo het onmogelijk is rechtstreeksche_ onderhan delingen te hernemen, de meening bestaat dat het Engelsch gouvernement gereed zou zijn alle wél bepaalde voorstellen van iedere zijde te onderzoeken, welke het geschil zouden oplossen. Terwijl het aantal geboorten in "Frankrijk gedurende 1926 slechts in gerin ge mate is afgenomen 756226 tegen 768963 in 1925, is het sterftecijfer der zuigelin gen angstwekkend gestegen. I11 1926 zijn 74,698 kinderen onder één jaar gestorven tegen 68,347 in 1925. Het aantal huwelij ken is eveneens verminderd. Dat der echt scheidingen handhaaft zich onwrikbaar. VS/V Oost-Vlaanderens Bedevaart naar 0. L. Vrouw van Loerden Bisdom Gent Drie treinen 1) Rose trein. Vertrek den 1 Augustus langs Rouaan en Lisieux. Terugkomst den 10 Augustus langs Parijs en Mont- martre. 2)Blauwe trein.Vertrek den 2 Augustus langs Parijs en Montmartre. Terugkomst den 10 Augustus langs Lisieux. 3) Witte trein. Vertrek den 2 Augustus. Rechtstreeks naar Lourdes en terug. Sneltrein die de zieken vervoert. heen zij ging. weet ik niet. Mis schien ging zij pogingen aanwenden" om haar man te verlossen. Zij bleef twèc uren weg. Toen zij terugkwam/ was' zij naar mij dacht minder neerslachtig. Sedert dien is zij gedurig druk bezig met den klerk; men ziet in de boeken en men loopt gedurig weg en weder,„zonder dat ik weet wat dit allemaal b'eteekenl. Jan had dc meid met verwondering aanhoord, en dat. verhaal kwam hein heel zonderling voor. Dochter, zegde hij, in dergelijke omstandigheid zal ik mis.schien ook dc juffrouw niet kuiven spreken Ik weet het niet zeker, ik zal haar toch gaan verwittigen van uwe komst- zet u een weinig, ik ben dadelijk terug en zal u komen zeggen of mijne juf frouw te spreken is, ja of neen. Hiermede verliet zij de kamer. Jan zet te zich vol afwachting op eencn. stoel; liij overwoog ondertusschen al hetgeen de meid hem had verteld en vergeleek dit alles met hetgeen de pos tillon hem li'ad gezegd over dc verande ring van rege.crings.vQrm,' die zou inge voerd worden. Hij beklocg den ongelukkigen heer De Winter, maar kon niet begrijpen dat men nog de vermetelheid kon hebben iemand gevangen te nemen voor eene zaak als die waarvan men dezen heer bc' ichtto. Hoe was hei mogelijk dat hij buskruit verkocht had aan de rebellen En aan. welke rebellen X ('t yervolgt.)

De Volksstem | 1927 | | pagina 2