Jan Clercker Ter gelegenheid der Zen KLEINE GAZET Geen postzegels meer noodig NIEUWSTIJDINGEN De Laatste Binders in Vlaandsren Korte builenlruidsche berichten Paschen.op het spoor. Bij gelegen heid der Paascli fees ten, zuilen op 10, 17 en 18 April, op de voornaamste lij nen verscheidene extra-treinen worden ingelegd. 'De dienstregeling wordt in de stations aangeplakt. Dr Sluys uit Bucharest terug. Dr. Sluys, van het Radiumgesticht te Brus sel is teruggekeerd uit Bucharest, waar hij dringend ontboden was bij den Ko ning van Rumenie, aangetast door een ontsteking der longen en der luchtpijp takken na aan de griep geleden te heb ben. De Brusselsche geneesheer heeft verklaard, dat de koning aan de beter hand is nadat zijn toestand de grootste onrust had verwekt in zijn onmiddellij ke omgeving, bij de genccsheeren en in gansch het land. Omloop van papieren geld. Het ge tal bankbiljetten in onnloop op 7 April vertegenwoordigde eene waarde van ,9:390 miljoen frank. Militaire muzikanten. De militaire muzikanten van lc en 2e klas werden gelijkgesteld onder oogpunt van graad, wederzijds met de sergeant-majoors en de eerste sergeanten. Deze maatregel heeft terugwerkende kracht tot 1 Juli 1924. Radio op den spoorweg. Proefne mingen werden gedaan door het beheer der spoorwegen on dei' draadlooze tele grafie voor het opvangen van radio- elektriekc golvingen, op eenen in gang zijnden trein. Dc proefnemingen slaag den volkomen en de reizigers konden concerten en mededeelingen hooren van verschillende posten. De Handelsfcor te Brussel. Maan dag morgend om 10.30 lire, werd te Brussel plechtig de 8e offioieelo jaar beurs geopend. De ceremonie had plaats in het eerepaviljoen. M. Max verwelkomde de overheids personen. Turksche zending in Belgie. Bin nen kort zal eene Turksche Zending- naar Beigie komen om er de politieke en bestuurlijke inrichting van onze ge meenten in te studeeren. Taks op ongehuwden. De commis sie uit den Senaat, die het ontwerp tol wijziging der Supertaks onderzoekt moet weinig ongehuwden tellen. Zij geeft inderdaad aan den Senaat ter overweging de ongehuwden lc belas ten met een bedrag in verhouding*tot dc aan. de groote gezinnen toegestane vrijstellingen. De Goudbalansen. Dooi' liet raad gevend financieel, komileit. Werd Maan dag liet onderzoek voortgezet van de kwestie van de hersehnlting van de ma terialen en voorraden der nijverlreidsin richtingen. Het is eene kwestie van uiterst inge- wikkeldon aard. Hel princiep zelf dal de taksen niet mogen gelegd worden op de meerwaarde m papierfranken van ma teriaal en werktuigen. De modaliteiten van toepassing moeten evenwel nog on derzocht worden, vooral door den belas- tihgsdienst. Telefoon Brussel-Antwerpen.- De door een autq verrast, en ten gronde ge- I werkwinkel waren allen slukgeslag meuwe ondergrondsche telefoonkabel«lingerd. Hel slachtoffer werd zwetar jen Vorfaillie werd gekwetst opgenome. De wonden zijn gclukkiglijk niet erg. Brussel-Antwerpen is voltooid en sal'aan liet hoofd gekwetst. De chauffeur in waarschijnlijk reeds deze week kunnen (ic p,aaU van rfen ongelukkigen jongen gebruikt worden. Verzekerd is dat voor-|Iluip tn bieden, verdween in allerijl in taan de verbindingen lusschen de tweede richting der hoofdstad. De plaal.se.lij- roolste steden van het land vlugger zullen geschieden, dat de stem duidelij ker zal overgebracht worden en dal er voortaan geen storingen meer. zullen zijn bij storm of sneeuwval. De {Engelscliman Frederick Wilkinson heelt patent genomen op een door Ihem uitgevonden automatische brievenstem- pelmaclhine welke het postzegelplakken overbodig maakt Degeen, die een brief kaart of brief te posten 'heeft, werpt een muntstuk m de eene gleuf der machien, steekt de briefkaart of brief in een ande re gleuf en draait een handel om. waar na de brief wordt gegrepen automatisch gefrankeerd en in een bus gegooid*-Het mechanisme werkt alleen wanneer zoo wel brief- als muntstuk er in worden ge daan. VVV ZWARE BRAND TE BORGERHOUT Een blikslagerij in vlammen opgegaan. Een zware brand brak Maandagna middag uil. in de blikslagerij van den h. Bruynsëéls, gelegen Bakkerstraat, 2f», te Borgerhout. Het vuur, dat weldra een zeer groote uitbreiding nam, was ont staan in een magazijn gelegen op de eer ste, verdieping van het gebouw en die nende als bergplaats voor brandhout. De vlammen deelden zich mede aan de benedenplaatsen, waar machines en houten werkbanken slaan. Het alarm was spoedig gegeven en de brandweer van Borgerhout snelde Ier plaatse mol volledig materiaal. Aan blusschen viel echter niet meer te den ken en men moest zich bepalen met de pogingen om den vuurpoel Ie beperken. De blikslagerij is omringd van verschei dene fabrieken en paalt tevens aan een groote autobergplaaIs Dank zij het onvermoeibaar bluscli- werk door de brandweer van Borgerhout eïukle men er toch in verdere uilbrei - ding van liet vuur f.c beletten. Na een uur blüsrhwerk was men de vlammen meester. Het. dak der inrichting werd beschadigd. Ook waterschade werd aan gericht. - Een onderzoek naar de oorzaak van den brand werd inges'elJ. ke gendarmerie wérd verwittigd en de gekwetste naar het St. Jansziekenhuis Ie Brussel overgebracht. Het signalement van den pliehligen chauffeur werd in alle richtingen gestuurd. MACARONI LA LUNE Goed gerecht, voordeelig in prijs. MOORDPOGING EN ZELFMOORD TE BRUSSEL. Sedert een- drietal maanden poogde de Italiaan Maxiip Zefrcsnig, electri- cien, 20 jan ERG MOTOR-ONGELUK TE GENT Zondagavond, op den Brugschen steenweg, werd de motorfietser De Cock, magazijnier, wonende Gelukstraat met zijn verloofde, Clarisse Waelput, 22 jaar oud! fabriokarbeidster, geliuis vest Brugschen steenweg die op den acluerzadel had plaats genomen, heiden te, gronde geslingerd. De motorfietser werd gekwetst aan. de knie en 't meisje liep een schedelbreuk op. Zi j werd naar het gasthuis overgebracht. BRAND TE ROESELARE Zondag, korts na 2 uur namiddag oud, liefdesbetrekkingen werd de politiewacht verwittigd dat aan Ie knoopen met een jong meisje, dc genaamde GernVaine Boelard, wonende Dn pontstraat le Schaarbeek, serveuse in een koffiehuis ,dor JJzerenwegstraat, te St. Joost-teri'-Oodo. Zondagmorgen had hij zich bij. het meisje bf^p.ven. In brand ontslaan was op de hofstede van Jules Bylo-Schier, landbouwer, wonen de lTonzehrouekstraat, sectie 25, staan de op omfrer.t Vê uur van de stad. Dc pompiers, verwittigd snelden met mate riaal en eene sloompomp ter hulp. Bij den loop van een woordenwisseling!hunne aankomst stond de schuur met greep hij haar hij de keel en trachtte haar te verwurgen. Op het. hulpgeroep van het slachtoffer nam hij de vlucht. Maandagmorgen, keerde hij terug en. be dreigde lief meisje met. een revolver. Germaine Boelard gelukte erin bij ge- buren een schuilplaats te vinden. Daar op trok de Italiaan naar liet drankhuis waar het meisjd werkte, en op den drempel loste liij zich een schot in het hoofd. Een politieagent kwam loo- goloopen en deed den gekweste naar het Sint Jansziekenhuis overbrengen. Zijn toestand is. ernstig. Phoenix Fiouvcau N. M. GenJ Moderne en uitstekende 21,146 KOELINRICHTINGEN. gansch den inhoud in laaie vlam, en reeds was eene nabijslaandc bergplaats dooi' hel vuur.aangetastDoor het moe dig optreden der pompiers werd alle voortzetting van brand voorkomen en het woonhuis gevrijwaard. De schade is. groot, doch door verzekering gedekt. Te bekomen ten bureele Kerkstraat, £1. Kerkboeken, Paternosters, ailles, enz. Aan voorileelige Prijzen. dezer, Me- HET KOOLMIJHONGELUK TE PIETON Drie iijken opgehaald. Wij hebben Het schrikkelijk ongeluk gemeld, dat. te V'c'on in een nieuwen kóolput, van liet bekken van Charleroi gebeurd is, en waarhij vier werklieden in den put van 200 meters diepte geval len zijn. Sedert "Vrijdag warén de red dingswerken aangevangen en Zondag heeft men drie fijken opgehaald. De slachtoffers waren vreeselijk verminkt. Do opzoekingen achter het vierde lijk worden ieverig voortgezet. ^GEHEIMZINNIGE DOOD te DEERLIJK Het Parket «kwam hier ter plaats en is in het doodenhuisje van 't Godshuis overgegaan tot. dc lijkschouwing van den ouderling Tlieophiel Decock, die in een waterput achter een boschje in zon derlinge omstandigheden verdronken gevonden werd. De dood zou door in dompelingen in het water veroorzaakt zijn geweest. Miaandag had dc begraving plaats. OP DOOK Silvain VAN DER GUCHT EN Lodewijk VAN LAEKEN. 45ste Vervolg. Terwijl onze held overweegt hoe hij hel aan boord gaat leggen, om zijn voor nemen tot een goed einde te brengen, zullen wij den lieer dokt oor Du Bien, wiens naam eertijds ir. den omtrek ge zegend was, maar dooi' onze tijdgenoo- ten misschien lang vergeten is, wat na der doen kennen. Hoofdstuk xi DOKTOOF? DU BfEN Op een hall' kwartier afstand van de heirbaan, lusschen hel lommerig ge boomte, stond een oud buitengoed, liet «Valkensteen# genaamd, en bewoond door den heer Du Bien. Het gebouw was reeds, bouwvallig, doch alhoewel klein, zeer lief gemaakt. Mei drie ronde torentjes bezet, op wier spillen do windwijzers draaiden, die nog sporen droegen van huii vorig verguld sel, was hel ook omringd van een brec- de gracht, terwijl de oude ophaalbrug •voor een stoenen brug had plaats ge maakt. Dit kasteeltje had meer dan vijftig jaar leeg gestaan, toen het door den hoor Du Bien werd gekocht; men zegdr; dat het nog voor het jaar 1300 was ge bouwd door Hugelot, zoon van den lieer j DOODELIJK AUTO-ONGELUK TE LEEUWERGEM M. D'IIaese, loezichler van belastin gen van Ceeraerdsbergen, kwam per au to terug-van Gent. in den nacht van Zondag op Maandag, toen op het gebied van Leeuwergem een der voorste wie len van den auto zich losmaakte. De au to maakte een verschrikkelijke kante ling. M. D'IIaese kwam heelhuids van hot ongeluk af, maar Mevr. D'Haese, die hem vergezelde, werd op den slag gedood. DOODRIJDER TE SAVENTHEM. Een schrikkelijk verkeersongeval ge beurde Zondagavond op den Leuvon- sehên steenweg te Saven hem. Een jon gen van rond de 20 jaar, een zekere De- vaux, woonachtig le Wezembeek, werd van Oordogem, Lede en andere plaat sen; liet was ook daar dat Hugelot op bevel van Ivan, graaf van Aalst, werd ter dood gebracht, om hem voor zijne strooptochten le straffen. Dat dit gezegde zeer onnauwkeurig en \an allen grond ontbloot was, behoef ik niet te zeggen, maar hoe het, dan ook zij de T oeren hadden steeds afkeer betoond voor het kasteel, omdat men onder het volk zegde dat hel er spookte en dat er gedurende den advent duivelsche ge ruchten te hooren waren. Men was er dan ook van ouders, tot kinderen aan gewoon geworden liet kas teel le zien ledig staan, toen eensklaps, in liet jaar 1799. een groot, rood plak kaat op de poort werd aangeplakt, het welk met groote zwarte letters den ver koop van hof, voormeld kasteel en van. eenige aanpalende landerijen en bos- s.chon aankondigde. De prijsstelling was vijfduizend frank Groot en klein stond des Zondags voor het plakschrift te gapen. 1 Ik ben hef. niet die het. «Valken teen» zal konpen, sprak de oude Coor- inan, een der rijkste boeren van dc pa rochie. Xoeh ik. antwoordde Dreas, de hampelfer; dit kasteel is gansch ver vallen. Indien Hef tiiets anders was, maar men zegt dat liet er spookt. Wel, wat onnoozcle praat Hebt go het al gezien Neen, ik niet, alhoewel ik ooit wel in het kasteel ben. geweest, maar men 'kasteel kan koopen hij zóu er zijn too- verzekerl dat men er des nachts hij een Iverketels kunnen.plaatsen en het bewo- onweder spoken ontmoet. I nep mot zijn geesten, zwarte katers jen' STABILISATIE Plaatst uwi beschik bare gelden in de Genlsche Bank voor Handel en Nijverheid, Filiaal van de Volksbank van Leuven. Afdeelingen Aalst, 27, SU Jorisstraat'. Dendermonde 1, Franz-Courtenstraat Sottegem, Kasteelstraat, 16. Zele, Cesar Meeusstraat. Bijkantoren Hillegem-Dprp. Lebbeke Brusselsche steenweg* Lede -Molenstraat. STIPTE GEHEIMHOUDING. 2326 VOLKOMEN ZEKERHEID, ONTPLOFFING TE LANGEMARCK De 34-jarige Jules Vert'aillie was Za terdag aan hef delven toen hij'op zeker oogenblik een qtyuskop ontdekte die hij naar zijn werkbuis medenam. Daar wierp hij hem in een bak met. het nood- li illig gevolg dat eene dreunende ont ploffing- voorkwam. Door den geweldi gen slag kwamen de verschrikte gebu- ren toegeloopen. De ruilen van den En gij gelooft dat. Wel. Het is een overlevering in ons dorp en- ik hecht geloof aan zekere over leveringen. Ach, indien gij evenals ik, zoolang soldaat waart geweestzoudt gij wat minder bang zijn van geesten, spoken en l.ooverheksen. Ik ben uiej. heldhaftig, dit-beken ik, maar er zijn zooveel lieden die het evenmin zijn en den grootspreker uH- hangen Jk ten. niinslc heb den moed het te bekennen. Vaarwel, vader Coorman. Tol wederziens, vriend Dreas. Zult gij de verkooping bijwonen9 Ja. want ik Jien nieuwsgierig fe we ten wie dezen nuivelscheii schuilhoek zal koopen. Acht dagen daarna had de verkoo ping plaats. Eene grootmenigte spoedde zich naar de aangeduide herberg en verdrong zich rondom den notaris in de zaal, bij openbare verknopingen voorbehouden. De beambte deed de gewone en buiten gewone voorwaarden kennen der ver knoping, en lvij ontstak hét vermaarde kaarsje, dal moet uitgaan bij de laatste. rhoog ing. Niettegenstaande de levendigste aan wakkering van .den. notaris, sprak nie mand een woord. Van liet kaarsje is meer dan de twee derden afgebrand. Vader Coormap fluisterde stil aan het oor van den champetter 'f Is slechts een toovenaar, die het BLOEDIG DRAMA TE ZONINGEN Tf.cn 25jai-ige fabriekwerker, de ge naamde Hector Bouchez was le Zo ningen bij de echtgenooten Dclmoilicz op logement.. De kostganger was verliefd geraakt op de dochter des huizes, Marielte Del- moitiez, 17 jaar oud. Het meisje wilde echter van Bouchez niet welen, deze laatste.gaf het echter, niet op. Zaterdag avond alleen met het meisje thuis zijnde, nam hij de gelegenheid te haaf, om haar te vragen met hem le ver keer en. Het meisje zegde vlakaf van neen. Op het beslissend antwoord greep Bouchez eene bijl en sloeg er haar ver scheidene malen geweldig mede op liet hoofd. Het slachtoffer stuikte ten gron de badend in haar bloed. De woeslaard dacht, dat hij Marielte had gedood, snelde naar zijne kamer en sprong doolhof venster. Hij bekwam slechts lichte kneuzingen aan dc boenen, sprong terug overeind en liep weder naar zijne kamer, waar hij een schoenmakersels, zoo diep hij kon in zijn lichaam stootte om liet hart te doorboren. IIij veroorzaakte slechts, eene wonde aan de long. uilen. Op dezelfden stond trad een vreemde ling' binnen, vergëzeld van een verruk kelijk jong meisje. Is. de verkooping nog niet geëin digd vroeg hij in Ivet Fransch aan den notaris. O, neen, mijnheer. En aan welken prijs is men Er is geen inzet gedaan." Zeer goed. -Doet gij een aanbod Ja: De dorpelingen bezagen elkander mot verwondering. Men vroeg fluisterend of iemand den heer kende, maar er was niemand die hem ooit gezien had. Welke verhooging zet gij vroeg do. notaris aan den vreemdeling. Vijf frank. De notaris, die te voren in eene zach te slaperigheid gedompeld was, schud de liet hoofd, en zich de oo,gen vrijven- de; nam liij een meesterlijken toon aan. -Het kasteel van Oordegem, ge naamd hel «Valkensieon» en zijn af-' hankelijklieid, vijf duizend frank... Wie $et. er hooger Het lichtje is haast uit, maar nie mand spreekt een woord. - Het is wel gezien, vervolgde de notaris, wel verstaan... Men heeft, er geen spijt van. Het kasteel van Oorde gem, genaamd liet. v.Valkensfcen», en zijn afhankelijkheid aan vijf duizend en vijf frank.Het is wel gezien... wel gehoord .De notaris kon zijne woorden niet. vervolgen; het lichtje was uitgegaan J I Daar de dood naar zijn zin niet .snel genoeg .kwam, sleepte hij zich tot aan 'zijn waschlafcl en sneed met ecu scheermes zeer diep in zijn keel. Hierop verloor hij het bewustzijn. Geburen kwamen dan toegesneld en de twee gekwetsten werden naar hei gasthuis overgobracht Het meisje verkeert in stervensge vaar; men hoopt den moordenaar te red den. Het parket van Bergen is. Zondag; ter plaats afgestapt. Oost-Vlaantierens Bedevaart naar 0. L. Vrouw van Lourdes Bisdom Gent Drie treinen 1) Rose trein. Vertrek den 1 Augustus langs Rouaan en Lisietix. Terugkomst den 10 Augustus langs Parijs en Mont- martre. 2)Blauwe trein. Vertrek den 2 Augustus langs Parijs en Montmarlre. Terugkomst den 10 Augustus langs Lisieux. 3) Witte trein. Vertrek den 2 Augustus. Rechtstreeks naar Lourdes en terug. Sneltrein die de zieken vervoert. Pelgrims tot slechts een beperkt getal, worden in dezen trein toegelaten. 't ls nu reeds dertien dagen geleden dat kapitein Wilkins en zijn loods Carl Tielson Barrowpunt verlieten om een proefvlucht te doen over de noordelijke IJszee. Sedert dien zijn de twee koene ontdekkingsreizigers door een honderdtal mijlen oneffen ijsvlakte van het mensch- dom afgescheiden. Op 4 April kwam het laatste telegram toe van kapitein Wilkins. Zijn helpers en gezellen, die op Barrow punt verblijven, zij ongerust over dit stilzwijgen en vreezen dat aan de twee luchtvaarders een ongeluk is overkomen. Op de basis van 100, in 1914 bedroeg het index-cijfer der groothandelsprijzen in Frankrijk, voor de drie eerste maanden van 1927: 635 in Januari, 645 in Februari en 655 in Maart. Voor de kleinhandels prijzen was de index: 592 in Januari, 585 in Februari en 581 in Maart. Naar uit New-York geseind wordt, zou de heer Kellogg, secretaris der Ver- eenigde-Staten, besloten hedben zijn ont slag aan president Coolidge te zenden. Hij zou vervangen worden door M Charles Mac Veagh, Amerikaansch gezant te Tokio. Gemeld wordt dat de Hongaarsche stad Kishkemet Zondag namiddag door hevige aardschokken geteisterd werd. De schrik bracht een groote paniek onder de bevolking teweeg. Gelukkig heeft alles zich tot stoffelijke schade beperkt. Inden nacht op'Zon- op Maandag werd de Russische consul te Kceningsber door personen, die van een socialistische meeting terugkwamen, mishandeld. De daders werden aangehouden. De Duilsche regeering heeft hare ver- onischuldigingeu aangeboden. Reuter seint uit HalifaxNegen leden der bemanning van een door brand vernielde Engelsche visscherssloep wer den nabij Halifax opgepikt. Er ontbreken nog twaalf manschappen. (Havas). De «Agence Economique et Financière» meldt, dat de onderbande-, lingen tusschen de Banque de France en dc Bank of England definitief zijn ge slaagd. De Bank of England zal aan dc Banque de France het deposito van 18 millioen pond sterling goud terugzenden, tegen betaling op den vastgestelden tijd, van 33 millioen pond sterling. Met de uitvoering van deze overeen komst zal op 22 April een begin werden gemaakt. Toegewezen' aan den citoyen, her vatte dc notaris den vreemdeling aan duidende, wees zoo goed mij uwen naam te. molden en het, noodig handgeld iC storten. Vooreerst sprak de vreemdeling, ziehier vijf duizend en vijf frank, bene vens de kosten. Ik bon Louis-Thëodulei Du Bien, geneesheer van beroep en ge boortig van Parijs. Die naam heeft niets duivelachtigs murmelde de champetter aan hot oor van vader Coorman. Gij zijl, snulachtig, gij voor een oud-gediende gaf deze tot antwoord. Gelooft gij 'misschien dal de duivel geen valschaard is Naar men mij heeft ver zekerd, is het zelfs dikwijls onder eeneiï valsehen naam dal hij zijne grootste wandaden bedrijft. Al de. aanwezigen vertrokken, zic.'ï overgevende aan duizenden vreemde uit leggingen over den nieuwen eigenaar van het kasteel, die zeer tevreden scheen over den goeden koop dien hij had ge daan. En inderdaad, niet zonder reden, want hij had alles bijna vijfmaal onder de waarde. De heer Du Bien, die in zijn vader land als geneesheer oen aanzienlijke fortuin had vergaard, doch de losban digheid der groote steden niet langer kon aanzien, dewijl hij een goed chris ten was, kwam naar ons land met zijne eenige rnoedcrlooze dochter, Florida ge naamd, ten einde zijne oude dagen ia vrede tc slijten en de arme dorpelingen in hunne ziekten naar zijn vermogen en kosteloos bij te staan. [ft {Vervolgt.)!

De Volksstem | 1927 | | pagina 2