Jan Clercker KLEINE GAZET Steen kolen nijverheid mEü WSTIJING EN De Laatste Binders in Vlaanderen Siorle luiileiilaiuEeiie berichten rer-r*?- De Koninklijke Familie. De Koning en Koningin woonden Donderdag mor gen den plechtigen dienst bij in hunne parochiekerk van St. .Jacob op Gouden- berg. In den namiddag ging de Koningin vergezeld van graaf de Lannoy, gravin de Caraman-Chimay en kanunnik de Trannoy, aalmoezenier van het hof, hot H. Sacrament aanbidden in de abdij van Park, bij Leuven. Ontslag van den minister van Brazilië Men meldt dat M. Raou! Fernandés, gezant van Brazilië te Brussel, zijn ont slag zou ingediend hebben. Mr Fernan dës zou verkozen hebben van zijn rol als advokaat en politiek man te herne men in zijn land. Poststukken voor Qroot-BHttanje en Nocrd Ierland. Ten einde de bestel ling der poststukken voor Groot-Brit- tanje en Noord Ierland te bespoedigen, wijst hot Britisch postbeheer er op dat het in het belang is der afzenders op het opschrift hunner zendingen, 't zij het district en het nummer van het district van Londen waar de bestemmelingen wonen (voorbeeld Londen S.W. 8) 't zij het graafschap waarin de plaats van bestemming gelegen is (voorbeeld: Halifax, Yorkshire) aan te duiden. Ministers met verlof. De heer Hy- mans zal V-oor tien 'dagen uit Brussel afwezig zijn. De héér Vandervelde doel een auto- reisje dat. weer tien dagen duren zal. De heer Houtart zoekt rustige en zon nige dagen op zijn kanteel van Gesves. Mevr. Jaspar. Mevr Henri Jaspar, echtgenoote van den eersten minister, is thans zoover aan de beterhand, dat zij 'dees week nog de kliniek zal mogen ver laten. Ondernemingen in Rusland. liet staatsblad van Donderdag kondigt den tekst af der wet waarbij de Belgische maatschappijen voor uitbating van han dels- en nijverheidsiondornemingen on liet grondgebied van het voormalig Rus sisch keizerrijk, ontslagen worden van de jaarlijkscho taks voorzien door de wet van 2 Januari 1926. Het einde van de slaking in de En- gelsohe steenkolennijveriieid en het snel le 'herstel van deze industrie, heeft de kolennijverheid op het vasteland, voor al in Frankrijk, Duitecthland en Belgis weer voor een geheel veranderden toe stand gebracht. He productie van Engeland bedraagt thans reeds 5.3 millioen ton per wedk, tegen gemiddeld 5.1 millioen in het tijd vak Jan uari-A pril 1026. [Toch staan de Duitsdhe en vooral de Rijnsdh-Westfaalsdhe mijn-en, wat do productiviteit van den arbeid betreft, stellig nog niet bij de Engelsche ten ach ter. He productie bedraagt n.l. meer dan 1.000 kgr. per dag en per arbeider; welk cijfer in Engeland niet wordt bereikt. Tri Belgie en Frankrijk daarentegen be draagt de productie per dag en per ar beider (belangrijk minder n.l. ongeveer 750 en 730 kiiogr. zoodat deze landen in ongustager "omstandigheden verkeeren. In Frankrijk is men dan ook reedsbrandde zich mot hel. tynd gedwongen tot loonsverlagingen over te rédden aan beide lianden. gaan. In 'het Saargelbied zijn de loonen op 1 Februari met 13,50 pet verlaagd, in Lotharingen met 5 pet. terwijl tevens fr. 1.50 van den duurt et oeelag is afge trokken. In het gebied van de Loire heb ben dc arbeiders in een loonsverlaging van 8 pet moeten toestemmen; in de Noordelijke departementen zal men eveneens spoedig loonsverlagingen mo gen verwachten. Niettegenstaande de laatste, jaren tal van rijke steenkolenlagen in dc Kem pen ontgonnen worden, is in Belgie de productie per dag en per arbeider thans lager dan in 1013. Evenals Frankrijk moet Belgie een belangrijk deel van zijn kolen verbruik invoeren. 'Gedurende de staking-heeft Belgie, evenals Italië, een belangri'jk deel van de Ibenoodigdc ko len uit Polen betrokken. Hit land biedt thans zijn steenkool te Antwerpen aan tegen prijzen, wellke beneden den Bel gischen kostprijs zijn. Tot bescherming kan men ni-et over gaan. zonder andere takken van indus trie steik te schade, zoodat de Belgische steenkolenmiinen den vollen druk van de hernieuwde internationale concurren tie voelen. -V/V-X Verbod van verhandeling van zekere Waarden. De Beurscornmissie van Brussel heeft besloten de verhandeling te verbieden van waarden, die niet op cle .officieels beuirskwoleering worden op genomen. Zich willende overtuigen van deze be schuldiging, vroeg Van Acker of deze jweduwe hare beschuldiging staande hield. Op haar bevestigend antwoord, nam hij een mes en gaf de vrouw een steek in den hals. Op haar hulpgeroep kwam zekere Temmerman, welke aldaar slaapt., naar beneden en wilde do vróuw beschermen, doch hij kreeg een geweldige slag op het hoofd. Nadien nam Van Acker het mes en sneed zich zeil' dó keel af. Dr Van Damme. heeft dc gekwetsten verzorgd en den dood van Van Acker bestal igd. IJSELIJK ONGELUK TE RÜALDEGEM Meisje levend verbrand Terwijl de landbouwster Goene, wo nende Moorlemstraat te Maldegem, eene bezigheid verrichtte, is baar 3-ja- rig dochtertje in een ketel kokend wa ter gesukkeld dé moeder liep op het. ohuil haar kind /ter 'hulp. doch ver te willen Jfel kind werd onmiddellijk door een 'geneesheer verzorgd en naar het hos- pitaal te Maldegem overgebracht. On danks de beste zorgen is het ongeluk kig meisje in de vrèezelijksle pijnen overleden. STABILISATIE Plaatst uw* beschik bare gelden in de Gentschs Bank voor Handel en Nijverheid, Filiaal van de Volksbank van Leuven. Afdeelinger. Aalst, 27, St. Jorisstraat'. Dendermonde 1, Franz-Courlenslraaïi Sott.egem, Kasteelstraat, 16, Zele, Cesar Meeusstraat. Bijkantoren Hillegem-Dorp. Lebbeke Brusselsche steenweg, Lede< Molenstraat. STIPTE GEHEIMHOUDING. 2326 yOLKOMEN ZEKERHEID, Uit liet onderzoek ingesteld dooi- de gendarmcrie~van Qucnast blijkt dat het. nge'.uk te wijten is aan hel uitgrippen van den auto op het oogenblik dat bij voorbij het slachtoffer reed. ONGELUK IN DE STATIE TE RCESEELARE Woensdag in den voormiddag waren verscheidene werklieden, waaronder Constant Priem, wonende gehucht Wil lekave, te Ardoye, 62 jaar oud, werk zaam te statie van Roeselarc, voor re kening- van den heer Coussemént, aan het .lossen'van wagons ehicorciboonen. Voornoemde Priem, op het oogenblik een zak boonen op te nemen, werd mot liet rechterbeen tussehen twee ijzeren baren van 2 wagons gevat, waardoor het heen verbrijzeld werd. Bij hoogdringendheid werd hij naar de kliniek van bel Heilig Hert, steenweg van Meenen, overgebracht., alwaar men onmiddellijk tol. de afzetting van bet bec.ii is overgegaan. e EEN DIEF AANGEHOUDEN TE MOLHEM. Sedert cenigcn lijd werden bij vollen dag belangrijke diefstallen gepleegd in den buiten. Terwijl de landbouwers in het veld waren, drongen onbekenden bij hen binnen en plunderden wat zij kon den. Zoo stelde bei. echtpaar W..., van Molhem bij Assetie, Woensdag avond bij zijn terugkeer vast dat liet ook der gelijk bezoek had genoten. Juweolen, boekjes van de spaarkas en eene ronde som geld waren meegenomen. Dc gen darmerie' van Assclic werd aanstonds verwittigd én na een grondig onder zoek legde men de band óp den plrchti- ge, zekeren D..., van Molhem. Een deel van den gestolen buit werd teruggevon den in zijne kamer. D... werd opgeslo ten. Belgische ruiters te Londen. Do minister van landsverdediging duidde luitenanten Van Derion. van hef 'le Gidsen en Misonne, alsook baron de Crombrugge de Looringhe van de rui- ler ij school aan, om het Belgisch leger le vertegenwoordigen l>ij de internatio nale ruilerswedstrijdcn te Londen- in 'Juni eerstkomende. Deze ploeg zal ook deelnemen aan den Prijs tier Natiën en den Beker yari koning Joris V. EEN DIAMANTZAAK TE ANTWERPEN Aftruggelaa.r aangehouden. Een genaamde P., van Weenen, werd vroeger door .een persoon gelast om in Amerika diamanten voor een waarde van ongeveer 21.000 gulden te gaan: verhandelen. P. is nu uit Amerika "weergekeerd en. [heeft volgens zijne verklaring, de dia- jmanlen te Rio de Janeiro verhandeld, doch is zonder geld teruggekomen. Hij jbeweert hel geld niet ontvangen te heb ben. Er is hier aft ruggelarij in het.spel en gisteren werd P.. op doortocht te Ant werpen door den onderzoeksrechter on-- derhoord, waarna hij in de gevangenis rd opgesloten. Tccneelnieuws. Naar een Brus- selsch blad verzekert zal M. Arie Van den Heuvel, eerste regisseur in den Vlanmschen Schouwburg le Brussel, de hoofdstad verlaien om denzelfden post '.waar le nemen in den Kon. VI. Schouw burg te Gent. OF DOOK Silvain VAN DER GUCHT EN Lodewijk VAN LAEKEN, -57sle Vervolg. Toen de jonkman vertrokken was, spraken vader en dochter nog lang over dc kunde van Jan, en de vriendschap .word nog inniger, toen hij op verzoek van mijnheer Du Bicn, die aan Florida niets weigeren kon, zijne bezoeken ver menigvuldigde, tón einde de jonkvrouw in bet schieten te volmaken. Liefde tussehen de twee jongelieden bestond er niet. Florida was nochtans een parel van schoonheid, en de jonge ling, met zijn frisch en openhartig we zen, was niet veel minder. Deze had de juffer' wel met geen onverschilligheid aanzien, doch hij wist maar al te goed welke afstand er bestond tussehen hem en de dochter van don dokloor Du Bien. Daar wij nu weien wie mijnheer Du Bicn is en welke vriendschapsbanden hem nan «Ion jongen Clercker verbinden, koeren wij naar ons verhaal terug. HOOFDSTUK XI!. EENE HELDHAFTIGE VERDEDIGING Wij hebben Jan peinzend achtergela ten, niet ver van den Genlscben steen weg, te midden van de elzenstruiken. Het begon reeds duister te worden, DUBBELE MOORDPOGING EN ZELFMOORD TE LOKEREN. Donderdag morgen werd de wi jk Box- laer-Bookinolen in rep en roer gestold. Zekere Frans Van Acker, bijgenaam Frans Tonne, werd verdacht betrekkin gen le hebben mof de minderjarige kin deren der weduwe Van de Yyvere. hei toen Jan nog altijd radeloos me briefje in de band zat. Wat wilde hij beginnen Op dc hulp der boeren van den omtrek mocht hij niet rekenen; die mensehen schrikten en beefden wanneer zij van Binders boor den spreken en zouden zich wel gewacht hebben Ivunne stooperijen te beletten, uit vrees voor de wraak dier moor J.ors; ja, zelfs de meier en de vorster van 'het dorp waren in die onveilige tijden in liet geheel niet op bun gemak, als zij plichtshalve oenen dief aanhielden.'al tijd vreezende dat hij aan eene Binders- bende kon toobehooren die hun dat vroeg of laat zou gewroken In bbcn. Wcderkeerpn naar Aalst en het ge- reejit verwittigen Daarvoor, wês bet le laat. Vooraleer dc gendarmen aan de woning waren van den dokt oor kon men nem lang hebben vermoord. Had hij een gezel gehad, dan zou deze naar de stad om onderstand hebben kunnen gaai terwijl hij zich naar liet kasteel spoedde; nuiar wat gedaan, hij was al leen Het werd nóchtans hoog tijd om een besluit le nemen. Na. zich nog wal te hebben bedoeld, stond hij op. stak het briefje, in zijnen zak, kroop uit het houtgewas en sprong wederom op de haan. Na eerst eens rondgekeken te heb ben of niemand hern had gezien, ver vorderde hij zijnen weg, niets, ontmoe tende dan eene kar of wagen of eenigo reizende lieden, die misschien veel ban ger waren van hem, dan hij van hen. Het was volslagen duister toen «ij zich cp een kwartier van het kasleeH- FABRIEKSBSAND TE P/SARCSWELLE Voer een miltioen frank schade Ju den nacht van Woensdag op Don derdag brak een zware brand uit in dc fabriek Energie V Mareinellc. De huis bewaarder gaf bet noodsein. Bestuurder Waléyne en een 20-tal redders geholpen door de brandweer, bestreden het vernielend element, doch to vergeefs.. Geheel het werkhuis werd een prooi der -vlammen. fSen belendende bergplaats vatte ins gelijks vuur. Drie paardenmolens en een I rekmotor,l'öebehoorendo aan een foorkramer, met name Tlviry, werden mede-vernield. In de fabriek zelf ging een groote partij hout in de vTammën"op. Een rui me loods stortte geheet in. De schade wordt, op één milTiöcn frank geraamd. MOTORRIJDER ONDER EEN AUTO TE QÜENAST. Woensdag avond, kwam dc motorrij der B..., Charles,van Rcbecq-Rognor., langs den steenweg op Bergen, gereden om huiswaarts te keveren. Op het grond gebied Qucnast gekomen, werd de man opeens heftig aangereden door den au to gevoerd dooi1 den chauffeur Albert M. van Bergen, die uit tegenovergestelde richt ing kwam. Charles B... werd opgenomen met ernstige won Jen aan hoofd en beenen, en moest door eeiDdóklor verzorgd wor den. Zijn se lvad igd. motorrijwiel werd erg be- KOEIEN AANGESLAGEN TE SÈNAAI-WAES. Een inwoner had alhier gisteren nacht Nederlandsche koeien op stal laten brengen die op eene oneerlijke wijze over de grenzen werden gebracht door Nederlanders. Tegen de verhelers ge naamd De G., is proces opgemaakt. Het vee is. aangeslagen. a WAAR WAS HIJ GEBLEVEN Een ambtenaar van zeker ministerie het feit gebeurde in Duitschland kreeg de volgende faktuur in handen Voor eene herstelling gedaan aan liet dak van het ministerie van.., is liet vol gende verschuldigd Ladder en gereedschap naar het ministerie gedragen 1.00 Ladder tegen den muur geplaatst 0,50 Op de ladder geklommen en lief gereedschap naar boven gedragen 1,50 Herstelling aan het dak 3,00 Totaal mark 6,00 De ambtenaar die faktuur ontving legde dezelve eerst voor drie maanden terzijde en zond ze vervolgens bij hoog- dringdlieid naar de verificatie. Een verificateur zag de factuur na in al hare bijzonderheden en stuurde ze terug met de volgende opmerking Het bureel van herstelling heeft onmiddellijk een verslag voor te brengen om te berichten of de Ieie-dekker X... zich nog immer op het dak bevindt, daar wij in de faktuur geen enkele som vermeld vinden voor het beneden komen en ladder en gereedschap terug te dragen je bevond; zoo ver was hij geraakt, zon der iels kwaads.Jn, ontmoeten. jji j zog, zooveel''IIc duisternis bet hom toeliet, langs alle,kanton rond. Alles 'scheen hem eenzaèm en s-ti.lniettemin vond hij hef. niet raadzaam de heirbaan te vólgen. Hij sloé'g dan een zijpad in, om langs ongebaande wegen, die hij zeer goed kende ongemerkt, -aan liet kasteel Ie geraken. Po duisternis belette hem nochtans, zoo vlug door le stappen als hij het lvad gewensebt; oók werd lii'j ongedul dig telkens Rat Vei» rijshout in het voor bijgaan liem in het- aangezicht sloeg, en bij kon zich niet bedwingen halfluid eenige ongeduldig^, woorden te spreken. IIij geraakte toch eindelijk uil liet kreupelhout en kwam hi een bos.eh.je, beplant met lioogo abeelcn hoornen. Nog een half kwartierden hij was aan het kasteel. V Maar opeens meende hij dat er zich' in de duisternis op.korten afstand van hem iets verroerde. Hij bleef slaan, doch zag niets ineer. Na een weinig te hebben vertoefd en het lederen rieniken van zijnen stok rondom zijn band le hebben-gewonden, om in geval van nöod zich terdege te verdedigen, ging hij langzaam voort, nevens de boomstammen heensluipend??. Mlaar het was= zoo donker. Zijn hart klopte geweldig. Niet dat hij lafhartig jwas, ver van daar; Maar nooit had hij .zich in dergelijk geval bevonden en hij wvisl zeker, day hij iemand, misschien j oenen- moór/mnaar, had gezien, j Na nog oenigc schreden te hebben gc- (daan, vat men hem eensklaps bij de Berlijn, 14 April. De Rijksraad beeft gisteren met 37 tegen 30 stemmen, een motie van de Pruisische regcering aangenomen, waarbij in het nieuwe wet boek bepalingen zullen worden opgeno. men die dc 'personen strafien welke in 't openbaar de republiek beleedigen. Iedei persoon die tegen de republiek samen zweert, stelt zich bloot aan rechtsver volgingen. Parijs, 14 April. Den 4 of 5 Mei wordt een luxe-trein Parijs-Amsterdam plechtig ingehuldigd. Etoile du Nord zal die trein heeten. Een groot aantal Fransche. overheidspersonen zullen de réis naar Amsterdam maken. De geregelde dienst vangt eerst op 15 Mei aan. Er zullen rijtuigen van 2a klas in zijn, waarvan het tarief niet hooger zal zijn dan het tarief der le klas in de hui dige sneltreinen. In een deel van het hotel Netherlands te New-York, 38 verdiepingen hoog, heeft 's nachts een geweldige brand gewoed. Het onheil heeft de bewijzen geleverd van het ontzaglijk gevaar dat cén brandende wolkenkrabber oplevert voor de veilig heid der stad. Het is dan ook waarschijn lijk dat in de toekomst de opbouw van nieuwe huizen met talrijke verdiepingen aanzienlijk zal moeten beperkt worden. De Banque de France heeft hare escomptetaks van 5 1/2 op 5 °/'0 en de voorschotten op titel van 7 op 6 gebracht. Dezen namiddag heeft de financier Rochetfe op de griffie van de rechtbank de 20C.G00 fr. doen nederfeggen, gcëisch als borg door de kamer van in beschuldi gingstelling. Onmiddellijk heeft het hoofd parket bevolen van M. Rochette vrij te laten, welke de gevangenis verlaten heeft. De voorzitter der stad Lodz, M, Cynarsky, werd vermoord door een mes steek op het oogenblik dat hij zijn woonst- vertrekken verliet. Een onderzoek werd onmiddellijk geopend. Uit Rome wordt gemeld, dat.de Paus eene gift van 500 000 lire aan den aarts bisschop van Peking heeft gezonden als bijdrage in de kosten van herstel der beschadigde Koomsch-Katholieke missie huizen in China. Santiago de Chili, 14 April. Een aardbeving in Chili heeft, volgens het blad Le Matin liet leven gekost aan 6 personen. El Melcurio spreekt van 4 dooden. Het aantal gekwetsten zou daarentegen zeer aanzienlijk wezen. Te Voronech in Esthland ontstond brand in een gebouw, waar een kinder- krib was ingericht. Negen kleintjes hebber de dood gevonden in den vuurpoel en anderen bekwamen erge brandwonden. Bij een groot Hindoesch reiniging* feest te Hardvvar (Vereenigde Provincies) ijlde de- groote menigte zoo haastig naar de heiligen wateren van de Ganges, dat er 2f vrouwen en 15 mannen in het ge drang werden gedood. Uit Hamburg wordt gemeld: Naaf de bladen berichten, is in de Oost-zee op de hoogte van Kahlberg tengevolge van een plotseling opgestoken storm een visschcrsboot omgeslagen. Alle leden der bemanning zijn verdronken. Bij de Lofod- den is een koter vergaan. Van de beman ning kwamen 8 man om het leven. Men seint uit Nice dat de groote Grfekschc staatsman Venrzeios, na ver schillende jaren in Frankrijk vertoefd te hebben,naar zijn vaderland is terugkeerd. Woensdag morgen is in het klooster der Eerw. Kruisheeren te Uden (Neder land) na een kortstondige ziekte en voor zien van dc H.H. Sacramenten overleden de Wtleerw. Heer Hermanus Huberhis Linnebank, gebroen te Oudewater, den 6 October 1875. keel en terzclfdertijd voelt hij liet kille ijzer van den loop-ecner pistool op zijn voorhoofd drukken. Wie zijt gij en waar gaat gij heen?, sprak een dofl'e. slem. Een voor allen zegde Jan. -Allen voor een gal' men ten ant woord, en men liet hem dadelijk los. Duivelsch 1 sprak Jan, een mak ker zoo 'onbeschoft bij dc keel grijpen; gij deed mij verschieten. Ik vreesde voor verraad. Hoe dat Ik dacht bij mij zeiven: wie zou voor zijn vermaak indien hij daarvoor geen bijzondere roden beeft, door dit bosch kruipen iDat is de waarheid. En zoo dicht bij de dreef Ik moet u gelijk géven.'antwoord de Jan; maar zijt, gij dan hier alleen Ja van dezen kant ten minste langs do andere zijde bevindt zich Lam men Van Dries, een onzer getrouwste, en wij zijn menseh genoeg oni de toe gangen te bewaken. Maar gij,'waar gaat gij heen Om te weten of mijnheer Dü Bien teruggekomen is, niet waar -Muist, makker, ge-hebt. liet gera den. Dal is niet noodig, "dc 'dokloor be vindt zich'nog'l.e Aalst bij notaris Vos- s.elacr; bij is na den noen in zijné sjees vertrokken, zijn knecht zat naast hem in hel rijtuig 'misschien komt hij -slechts taal terug. En zou zijne terrugkomst ons niet kunnen hinderen - Maar, weet gij dan niet dat er vijf onzen' manschappen hem den weg heb; ben a fgesneden tussehen Erpc en Eren de ge in Ware hot dag geweest, men zou Jan hebben zien verbleeken, zoodra bij ver stond in welk gevaar dc goede genees heer verkeerde. Hij bedwong' zich cell ier zoo goed mogelijk^ en antwoordde schijnbaar bedaard Neen, daarover heeft men mij niets gezegd; ik ben .slechts.sedert. dri< uren' terug van Lede met eene bood schap. En zonder mij iels le zeggen van hetgeen gij mij daar vertelt zendt mes mij naar. de woning van dokloor Ru Bien- oni te vernemen of hij nog afwe zig is en of er zich mansvolk in zijl l.uis bevindt; ik moet zeggen dat Meier van Erondegem eene geraakthei» heeft gekregen en al zoo trachten binnei te geraken. En wat, gaat gij nu doen In elk geval ga ik er heen en mijm boodschap volbrengen; gij weet dal on ze meesters willen gehoorzaamd wor den, en ik zou niet gaarne in ongonadi 'vallen. Gij hebt, toch gelijk, makker; hc is altijd bet, best voor ons. blindeling te gehoorzamen. - Ik geloof dal ik bier 'dicht bij 'dl dreef ben -Ja, en gij mo-ogt die stoutweg vol gen en niet bevreesd zijn daLnuen u za bemerken of aanzien voor betgeen t zijt, want niemand heeft achterdocï óver hetgeen hier na middernacht, gaa gebeuren. Ik zal u eenige slappen ver gezellen. [('t [Vervolgt.)

De Volksstem | 1927 | | pagina 2