25 BIJ DE VRIJDENKERS Zaterdag April 1927 De onUaugslen der spoorwegen in Maart De Kamer-dagorde M. Poincaré over deu Elzas Tarief der kerkdiensten Een radikaal geneesmid del van de suikerziekte De Koning in de liandelsfoor ïlongaarsche kinderen Ontzettende bandieten- streek in Mexico DE CHAOS §1 mm Zaligverklaring van Paus Pius X Fransche studenten bij den Paus De overwinnaar van Erzeroem Nieuwe diamant-rnsh iu Zird-Alrik» Vetle Brusselsche kiekens nan»* Perti'm Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. XXXIII* JAARGANG NUMMER 93 -Telefoon 114, Tf£>,Sl3lac3. 20 Centiemen Uitgersr J. Van Nuffel-De Gendj Publiciteit bulten het Arr. AALST 1 Agentschap Havas, Adolf Maxlasn, 18, te Brussel. Rue de Blohelleu, Parijs. Breams Buildngs, 8, Londres E. 0. 4, H. Georgius Zonop4,47Zon af6,52 Laatste Kwart.den 24 (Vervolg Is dat de leer van de soziaal- demokraatzie Ehwel, dan beleeft de maatschappij tot nu toe weinig plezier aan de soziaal-deinokraatzie En wat plezier brengen ons dekloosters?» vroeg de propagandist. Maar ik begrijp niet, zei Sus, boe dat tegen do vrijheid is., iedereen mag tocb zijn goesting doen op deze wereld Ja, iedereen, schertste de profes sor van do evolutie, behalve de zotten en de gevaarlijke dieren. l)ie moot men in dokooi zetten.» «En dan hebt go de scholen, ging Sus voort, waar om laat ge geen vrijheid aan do katho lieke ouders «Begint nu niet met de schoolpoli tiek, riep do liberale onderwijzer, Wij zijn toch niet dwaas genoeg om mat onze centen de katholieke superstitie in 't lever te houden Eu wij dan weerzogde Sus, wij betalen taks on belasting om de officioole vrijden kerij in do onzijdige school te steunen. Waar blij ft uwon eerbied voor onze gedachte Nu mengde zich ook do goleordo professor in het gesprek en blafte Sus dreigend aan De katko- lieko leer, die een leven aanneemt na den dood. is in strijd met de positieve wetenschap. Wij zijn familio van den aap ou den hond, on dio hebben geen ziel noodig. 't Is mogelijk, M'' do professor er zijn monscïien die gnarno van dat raszijn datis ook eeno vrije gedachto, maar ik houd daar niet van ik hen do zoon van mÜ" vader. Ja, de Bijbol leert dat, nietwaar Sus, lachte nog maals do professor, al do katholieken zijn toch in het aardsch paradijs geboren. Maar de vrijdenkors, zei Sus bedaard, die komer. voort uit een apennest of eon hondenkot zeker Ik bedank voor die oor. Do geleerde professor lachte niet meer en aan don overkant der tafel beraamde de logehroeder een nioiw wen aanval. Maar toen schreeuwde opeens de socialist ertusschen. Gij zijt allen van den ouden tijd. Het volk leolt niet van gedachten, zij mogen vrij zijn of niet. Wij, soziaa!„demokrateri, zijn positivisten en materialisten. Wij geloovon alleen aan het leven. Wij willen hot leven organisoeron om or voor iedereen het grootste doel plezier, liefdo en schoonheid uit te trekken. Daarvoor is het niet noodig zijne vin gers in hot vijwatoi te doppen of voor do priesters te knielen als arme zon daars... Den hemel ligt te pakken voor de godvruchtige zielen, dat ze ons maar het paradijs op deze aarde laten. En dat is hst juist, zei Sus, wat niot gebeurt. Wij weten wat paradijs uwe leer van Rusland gemaakt heelt,, en de Bolchevisten dat zijn toch zoo wat van uwe kameraden 't Is te zeggen, hernam de propa gandist, onze gedachte komen nood zakelijk in botsing met de oude begin selen en daaruit moet er strijd ontstaan. En do missionnarissen van de katholieko kerk, wierp do vrijdenker op. Wat al strijd hebben zij niet ver wekt Wat al bloed hebben zij doen vloeion in hunne zoogezegde missies!» Met dit verschil nochtans, weder- voor Sus, dat de vrijdenkers, als zo do kans hebben, gelijk in de Fransche Revolulio, gaarne andermans bloed doen vloeien, terwijl onze mission narissen meer dan eens hun eigen bloed vergieten Ah juichte de onderwijzer, nu zijn we er Do martelaren Spreekt ons van de martelaren der kerk, Sus!» «Er zijn er veel, maar ik ken geone martelaren van de loge. Dio hebben we ook niot noodig verklaarde de vrijdenker. De martelaren, riep Sus, zijn do beste getuigen der waarheid, .zooals de groote Pascal gezegd heeft. Die zijn gestorven voor hunne vrije ge dachte, Louter dweepzucht, ijdol fana tisme besloot de professor. Ge kant het noemen, zooals ge wilt, maar plezierig is het toch niet, door de leeuwen aangepakt en vor- scheurd te worden Dat vind ik ook. Wij, socialisten, zitten liever aan tafel bij eene goede flescli, En daarin hebt ge volkomen gelijk, M. de propagandist, gaf Sus toe, maar er is nog iets wat ik zou willen weten over de vrije gedachte? Zeg maar op. Sus, sprak do professor wij zullen trachten u te voldoen. Welnu, de vrije gedachte, zij grijnslacht wanneer iemand de kerk binnengaat, en wanneer iomand naar een slechte cinema of een nachtelijk savitje trekt, schijnt niet in strijd met de vrije gedachte. (Vervolgt). 231 MILLIOEN FRANK De ontvangsten in Maart 1927 verwe zenlijkt door de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen bedragen (belasting afgerekend) Reizigers Ir. 18.620.000 Goederen 177.210.000 Uitzonderlijke producten' 5.263.000 De Kanier lverneemt hare werkzaam heden op 26 April, met de volgende dag orde Dinsdag, hernenvng der bespreking in tweede lezing van 't wetsontwerp op de landpacht. Men weet dal de Kamer een tekst heeft gestemd in eersfe lezing doch niettemin heeft noodig geoordoeld dien tekst voor samenordening te ver zenden naar de middenafdceling. De Kamer zal de.rzélfden dag de be spreking hernemen, van het statuut der buurtspoorwegen, oyenals van de be krachtiging der tabellen van klassifiea- lie der voorwerpen onderhevig aan den weeldetaks. Woensdag interpellatie van M. Diere- kens over de looneu der werklieden in het militair-atelier te Roussclaere; ver volgens interpellal ie van MM. Jacque- motte en Van Gverstraeten over de uit drijving van vreemde vverkieden. Donderdag vocht! zet ting der dagorde en stemming. Fr. 231.096.000 Het aandeel der maand Maart in de voóruitzielden voor hél dienstjaar 1927, rekening houdend met de achtereenvol gende, verhoogingen der tarieven, be droeg Reizigers Ff. 49.500.000 Goederen 473.400.000 Uitzonderlijke producten' 4.000.000 Fr. 226,900.000 Uit de vergelijking van deze cijfers blijkt dat de (ontvangst in Maart 4.196.000 fr. meer bedragen dan voor zien werd. De ontvangsten "der zeven eerste maanden van het maatschappelijk dienstjaar (September 1926 tot Maart 1927) bedragen aldus 602 millioen meer dan die van de zeven overeenstemmen de maanden van. 1925 eii 1926; zij be reikten inderdaad in ronde cijfers 1.58 millioen legen 980 millioen. De Fransche studenten houden in de- po aschvacan tie hun congres te Straatsburg. Minister Poincaré, die hoewel het uur van zijn komst geheim was gehou den, in de statie en daarbuiten op geestdriftige wijze is ontvangen, heeft bij de opening van het congres een re devoering uitgesproken. IIij legde er.nadruk op. dat sommige, mensehen de malaise, die er in den El zas ten opzichte van sommige punten heeft bestaan, gelieven te overdrijven.M. Poincaré heeft ook verscheidene on juistheden, die er over bet regeeringsbe- Icid ton opziclile van Elzas-Lotharingen in omloop zijn, rechtgezet. Het is noodig. zegde hij voorts o. m., dal de Elzasser kinderen DuitstTv kun nen schrijven en spreken, omdat dit er reeds, lang voor 1870 in omloop was. Zij moeten ten-minste even noodzake lijk Fransch kennen, de nationale taal die het hun gemakkelijker zal maken met het overige Frankrijk betrekkingen te onderhouden op intellectuecek indus tried en commercieel gebied. ONZE BOOIYIK'JVEEKER'IJEN Onlangs deden we een wandeling langs de .menigvuldige, boomkweekc- rijen van. Lede, Cherscamp, Smetledc, Wetteren, Massemen, enz. Tot onze. groofe voldoening zagen we do jonge plantsoenen met stalv'eltc be mesten en onderploegen; dat is goed te- keuren. daaraan valt geenszins te twij felen, doch wij denken dat deze bemes ting onyoldbcndo is voor den regélmati- geri en krachtigen groei der jonge boo lire n. Trouwens in stalmest is tamelijk veel stikstof en potasch aanwezig, doch het gehalte aan fosfoorzüür is onvoldoende, en van het oogenblik dat zekere elemen ten in den bodem onvoldoende voorhan den zijn, worden de planten, in hunnen groei ges,Lu.it. en bijgevolg ook de jonge fruitboomen. Naar onze bescheiden meening be hoort deze. bemesting aangevuld met scheikundige meststoffen. Derhalve raden wij aan per hectare te gebruiken, boven de stalvette 500-600 kgr. superfosfaat-, 300-400 kgr. sylviniet en 300-400 kgr. zwavelzuur ammoniak. Deze vetten kunnen goed vermengd, regelmatig uitgestrooid en tegelijker tijd met den stalmest bij middel van den ploeg ondergewerkt worden. Dal onze fruitboomkweekers niet na laten deze proef tc wagen; wij zijn over tuigt dat ze over den uitslag zullen te - vreden zijn. DIXI. Ziehier het tarief dat bij koninklijk besluit is goedgekeurd (Gelezen Missen op dag cri uur naar keuze aan den celebrant. 8 fr., koster i, de koorknaap 1, de fabriek 2. Op vastgestcJden dag en uur, voor 9 uur, respectievelijk 10, 2, 1 en 3; te 9 uur 12, 3, 1.50 en 3.50 te 10 uur 15, 4, 2 en 5; te. 11 uur. 20, 5* 2,50 en 7..50. Gezongen Missen op dag en uur naar keuze 10 fr. aan den celebrant, 4 aan ieder dor assistenten, 3 aan den koster, 3 aan ieder der zangers, 3 aan den or gelist, 1 aan den orgeltrapper, 1 te ver doelen onder de koorknapen en 10 aan de fabriek. Op vastgestelde dag en uur voor 9 uur of jaargetijde 4e klasse, respect ie-- velijk als hierboven 12, 6, 5, 4, 5, 2, 2 en 12; le 9 uur of jaargetijde 3c klasse, 15, 7,. 6, 5, 6, 3; 3 en 15, fc 10 uur of jaargetijde 2e klasse 20, 8, 7, 6, 4, 4 en 20; te 11 uur of jaargetijde 1c -klasse, 25, 9. 8, 7, 8, 5, 5 en 25. De verschillende klassen van jaarge tijdon houden geen noodzakelijk ver band met de uren waarmede zij op de. tabel der gezongen Missen overeenko men. Z. M. de Koning heeft Donderdag morgend de Handelsfoor yan Brussel bezocht. De vorst werd om .10 ure ont vangen door het inrichtingskomiteit. M. Wauwermans verwelkomde dc koning cri begroette zijne aanwezigheid op de Jaarbeurs, welsprekendó betooging der. handels- en jiijverheiUsbedrijvigheid van het land. Dc Koning wenschte dc inrichters warm geluk over hun initiatief, prees- hun werkdadigheid en wenschte ten slotte den besten vooruitgang aan hel organism. Zijne Majesteit doorliep vervolgen* dc foor, hield stil aan menigvuldige stands- en uitstallingen en onderhield zich gemoedelijk met de terlloonstellers. De Koning yerliet dc Jaarsbéurs rond 1.30 ure. Naar uit Budapest .wordt gemeld, heeft, dc Hongaaarsche minister Vass in de aigemeene vergadering van den kin- derbeschermingsbond verklaard, dat het naar het. buitenland zenden der Hon- gaarsclie kinderen vacant ie-kinder- transportcn geheel zal worden stopge zet. De regcering is van meening dat na het tot stand komen van hel even wicht van Staatshuishouding geen aan spraak meer gemaakt mag worden op de offervaardigheid van builenlandschc burgers. De regeering is bereid, als vergoe ding, in een boschrijke streek een her stellingsoord voor kinderen op te rieh- [ten4 In den loop van het congres van heel kunde dat heden morgen te Berlijn ge opend werd, werd bekend gemaakt dat een nieuw geneesmiddel tegen de sui kerziekte uitgevonden werd, onder den vorm van pillen, welke de zieke inneemt. Het geneesmiddel Werd ontdekt door prof. Noorden, van Francfort, die het reeds toepaste op een zeker aantal per sonen. Anderzijds werden proefnemingen ge daan op dieren van wie men de al- vleeschklier (pancreas) verwijderd had en die niettegenstaande deze operatie. bloed geen s.poor van suiker meer vertooneh na,inneming van de «Hor- menl-pillen». GRUWELIJKE AANSLAG OP EEN TREIN 187 personen vermoord. Een van dc ergste wandaden van ban dieten, die ooit in de stormachtige ge schiedenis van Mexico zijn gepleegd, is nu bij Limon Jalisco uitgevoerd. Daar zijn, naar men meent, 170 pas sagiers van een trein en bun escorte van 17 soldaien afgemaakt of verbrand. Na de machien te hebben laten ont sporen en het militair geleide in de pan to hebben gehakt, sloten de bandieten de passagiers in dc rijtuigen op, die zij begoten met benzinne en herozinc en daarna in brand staken, terwijl zij op hun slachtoffers schoten als deze uit do brandende trein trachtten te ontsnap pen. N'aar gemeld wordt, is dc gotieele trein verbrand. Het is niet bekend of ddri van de pas sagiers deze vreeselijkc beproeving overleed liceft. DE STRIJD TEGEN DE COlVltVlUNISTEN De terechtstellingen volgen zich op. Er zijn weer zes communistische ge vangenen te Shanghai gefusilleerd, on der wie de leider van den Zeelicdenbond, die bij herhaling tot staking lvad opge ruid. In 't geheel zijn nu al 105 communis ten ter dood gebracht en alle dagen worden er enkele veroordeeld. Do centrale, gevangenis bevat 110, over dc 200 aangehoudenen wier proces moet beginnen. ALLERLEI NIEUWS De regcering te Nanking heeft. 250,000 van .de douane-ontvangsten «geleend om de soldij der troepen te kunnen be talen Uit Nanking wordt gemeld, dat Tshang-kai-slick, na de samenstelling van zijn kabinet, van plan zou zijn, een veldtocht tegen de Noordelijken te be ginnen. Hij beschikt, over meer.'dan 300.000 man troepen en vreest geen enkel offensief uit Hankou. Radiotelegrammen melden dat gene raal Feng het opperbevel over de natio nalistische troepen genomen liecft. Hij zal Tshang-kai-Shek bestrijden met troepen die door Rusland uitgerust werden. Uil Tokio wordt gemeld, dat de be noeming van baron Tanaka lol minister is geschied op voorwaarde, dat hij de tol nu toe gevolgde politiek ten opzicli le van China niet zal wijzigen. Uit Londen komt nog het bericht dat le Southampton een hos.ptaal-inrichtifig een eskader van den luchtvaardiensl en een transporIcompagnie van het Brit - sche leger met bestemming voor Shan ghai ingescheept zijn. Ten slotte meldt men uil Tokio aan de «Daily Mail Volgens berichten uit China zou de Rus Borodin aangehouden en zijn wo ning verwoest zijn. Het bisschoppelijk informatoriscli proces voor de zaligverklaring van Paus Pius X is in het diocees Treviso waar de groote Paus voor zijne benoeming tot bisschop van Mantua leefde gil werkte beëindigd aldus de «Maasbode »- De viee-prostulator, Mgi' Mattarolo, zal dc akten van het proces naar Rome overbrengen, zoodat. de zaak terstond kan worden voortgezet. Z. H. do Paus h'ceft Woensdag de be devaart ontvangen der Fransche stu denten van dc Unions Fralernellos alsmede een talrijke groep studenten, ruim 2.000 in getal naar llome geko men ter gelegenheid van liet eeuwfeest van den H. Aloysius van Gonzaga. Z. Exc. Mgr Maglione, Pauselijk Nun- cius le Parijs, Mgr Grêpin, Mgr Batti- fol, dc EE. PP. Gillet en Donccem- en do E. H. Wetterlé woonden de ontvangst bij. De H. Vader deed de ronde van de zalen, waar de studenten geschaard stonden, .en nam dan in de zaal der 13e-. nediktijnen plaats op den troon. De Fransche studenten boden den II. Vader een prachtig album en een gou den kelk aari. In oen klein kamertje van een een voudig hotel te Parijs, ligt op het oogen blik een voormalig Russisch géneraal erg ziek. Generaal Kalizine imaakte in de eerste maanden van den oorlog groo- len naam door de Verovering van Arga- dan en Erzeroem op de Turken. Na de revolutie kwam hij naar Parijs en arbeidde eenigen tijd in een automo-. bielfabriek. Ilij woonde in bij zijne dochter, wier echtgenoot, een voormalig kolonel, zijn brood verdiende als taxi- voerder, totdat hij nu zes. maanden ge leden stierf. De dochter werkt Ihan zelf in een chocoladefabriek en onder houdt met haar mager loon zichzelf, den generaal en lfaar dochtertje. Aan iemand die den generaal in zijn armoedige omstandigheden bezocht, toonde deze vol trots zijn dekoraties, de gouden sabel die hij van den tsaar ont ving na zijn overwinning ie Erzeroem en de Fransche militaire medalic. Dat, is alies, wat mij van mijn vroeger leven is overgebleven zei de generaal; «mijn tegenwoordig leven is dit en met droevig glimlachje 25.000 DEELNEMERS. Ongeveer 25.000 personen bevonden zich deze week te Johannesburg (Transvaal) achter de startlijn gereed voor den gereorganisccrderi ruhs op'de. diamantvelden te Grasfontein in het Lichten burgdistriet. Thans liep alles vlot. van stapel. Op liet gegeven sein begon de race, grootor dan dc wereld tot dusver wellicht heeft gezien. Ook vele vrouwen liepen mee, doch' zij kwamen al -spoedig hij de- manncif ten achter. Honderden auto's, motor fietsen, etc. die zich achter de startlijn hadden opgesteld, kregen na eenige tijd verlof le vertrekken, zoodat het op hel terrein spoedig wemelde van allerlei voertuigen. Vele. delvers. begonnen al onmiddel lijk mét den arbeid. De politie heeft thans de orde stipt geliandhaaft. Er ■werden 21 personen aangehouden, die zich voor den start op het diamantveld verborgen hadden en dus een stukje land hadden veroverd, zonder er voor geloopen te hebben. ER ZATEN GOUDEN DAMESHORLOGES IN I De politie te Berlijn hoeft een eigen aardig smokkrlzaakjc ontdekt. Het had haar getroffen, dal den laalsten tijd zooveel gouden dameshorloges van Bel gisch fabrikaat werden aangeboden in banken van leening. die er 20 ii 25. Mark op gaven. Met behulp van de bank houders gelukte hel haar den beloener te vinden. Hot. is een uoelier die gere geld geslachte veile kippen gestuurd kreeg uit Brussel, waar zijn vrouw schijnt le wonen. De horloges waren iu dc kippen verstopt on kwamen zoo zon der invoerrecht de. grens over. Op elk hij zijn blikkenihorloge Verdiende do man. door de bc- dooi tiet armoedig vertrek gaan, \lccning een mark of zes,

De Volksstem | 1927 | | pagina 1