Jan Clercker KLEINE GAZET De Laatste Binders in Vlaanderen NIESJWSrirU 5) ING EN liorte buiteiiiaiidsclie berichten Familiebezoek. Men verwacht eer lang in het koninklijk paleis het bezoek van prinses Josephine, die een bezoek komt brengen aan den Koning, haren broeder. Minister Huysmans in de Dendervallei De h. Huysmans, minister van Kuns ten en Wetenschappen, heeft Dinsdag namiddag, in gezelschap van den h. J. Kuypers, sekretaris (van zijn kabinet een bezoek gebracht te Aalst en te Gee- raard8bergen. Te Aalst werd de middel bare school bezocht. Te Geeraardsber- gen werd nagegaan of er middel be staat weer een middelbare school in te richten. Gordon-Bennett Beker. De Aero- Club van Belgie bericht ons, dat de wed strijd om den Gordon-Bennett Beker tol 10 September verschoven werd en dal de opstijgingen zullen plaats hebben te Denver (Colorado). Incident tusschen twee Kamerleden. Een incident deed zich Dinsdagna middag voor in de perstribuun van de Kamer, tusschen het socialistisch Ka merlid Piérard en het kbmmunistisch lid Van Overstraeten. Het voorval was feitelijk de voortzetting van een woor denwisseling tusschen beide leden, in de Kamer zelf, tijdens de interpellatie over de mijnramp te Estinnes-au-Val. Toen de twist in de perstribuun in heftigheid toenam, kwamen de syndiks van de perstribuun tussehenbeide, met verzoek de zaak elders te beslechten. Aldus nam het getwist een einde. Voorwaar schoone manieren voor heeren die we 20.000 frank het jaar be talen STABILISATIE Plaatst tiwi beschik bare gelden in de Gentsche Bank voor Handel en Nijverheid. Filiaal van de Volksbank van Leuven. Afdeelingen Aalst, 27, St. Jorisstraat. Denaermonde 1, Franz-Courténstraat Sottegem, Kasteelstraat, 16. Zele, Cesar Meeusstraat< Bijkantoren 'i Hillegem-Dorp. Lebbeke Brusselsche steenweg^ Lede Molenstraat. STIPTE GEHEIMHOUDING. 2326 VOLKOMEN ZEKERHEID, De Belgische afvaardiging te Geneve.. De Belgische afvaardiging onder voorzitterschap van baron Tibbauf, is Dinsdag te Genève aangekomen, öm deel te nemen aan de werken van de interna tionale economische conferentie. De toestand in de porfiersteengroeven De voorraad in de Belgische porfier- steengroeven bedroeg einde September 1926 230.000 ton steengruis. Einde April bedroeg de vooraad 12 mlllioen steeijen en 400.000 ton steengruis. De toestand in de porfiers.teengroe- ven is dan ook allerhaehelijkst. De gepensioneerden van den spoor weg. De spoorwegmaatschappij ver zekert dat eene bevredigende regeling op het einde der woei' zal getroffen wor den vooral de belanghebbende gepen- sionneerden van den spoorweg. wier pensioen door het rekenhof werd goed gekeurd. Meer dan 1500 zullen deze week voldoening krijgen. OF DOOR Sitvain VAN DER GUCNT EN Lodewijk VAN LAEKEN, 62ste Vervolg. Dat is wat anders, mijn vriend laat eens hoo-ren hoe gij samen over eengekomen zijt Wel zoo eenvoudig mogelijk, ant woordde Vergammen; en bij verhaalde al de besprekingen van hun verdrag. Notaris Vosselaer was verwonderd toen hij die voorwaarden hoorde; hij wist niet dat de pachter zoo slim was; li ij gebaarde daarvan echter niets en beval den onderknecht binnen te komen en Sprietvlechter aanstonds een akt op te maken. Toen het gedaan was, teekenden het dc beide belanghebbenden, benevens twee daartoe geroepen getuigen, alsook dc notaris. Dan wilde de boer zijn afscheid ne men, maar de notaris noodigdc.hcm zoo vriendelijk uit om een druppeltje te drinken, oat hij het bijna niet kon wei geren. Van een kwamen er twee, maar Vergammen verklaarde nu voor goed dat hij niet meer mocht blijven: dat zij ne tegenwoordigheid toch zoo noodza kelijk was op zijne hofstede, om reden dat hij op Tonen niet veel meer mocht rekenen en zijne zuster Dina het tqch Naar Rome. Z. D. H. Mgp Heylcn, Bisschop van Namen, is Maandag, ver gezeld van zijn bijzonder sekretaris ka nunnik Tharcisius Boolsma, naar Rome vertrokken Mgr zal in gehoor ontvan gen worden door Z. H. Paus Pius Xï. Hij zal ook een bezoek afleggen bij Z. Em. Kardinaal Sineero, die cp het ein de dezer maand als Kardinaal-Legaat de St. Hubertusfecstgn in de Ardennen zal bijwonen. Examen voor Huip-Stenographen. Einde dezer maand zal een exaam plaats hebben voor het aanwerven door den Staat, van hulp-stenografen. De belang hebbenden moeten de twee talen ken nen. Vergadering van de rechterzijde. De rechterzijde van de Kamer hield Dinsdag een vergadering en hield een bespreking over de pachtwet, het wets voorstel houdende wijzigingen aan de inrichting van het fonds dei' meestbe- gaafden en over het afpareri in de Ka mer. De papieren geldomloop. - Het ge tal bankbriefjes die op 28 April laatst in omloop waren vertegenwoordigen eene gezamenlijke som van 9.390 mil joen frank. 1000 Belgen te Rome. Zooals on ze lozers weten, bevinden zich thans 500 leden van den Belgischen Boeren bond te Rome.- Maandag laatst vertrok insgelijks te Namen, de diocesane bede vaart met ruim 500 pelgrims naar de Eeuwige Stad. Schoon bewijs van Belgische kinder lijke liefde voor den II. Vader. HONDERDJARIGE OVERLEDEN TE HAELTERT Dorus De Meyer, wiens hondersie verjaardag den 27 Februari 1.1. met luister werd gevierd is Zondag morgen zachtjes in den heer ontslapen."De be grafenis, die door 'eene talrijke fticnigfe werd bijgewoond, had gisteren, Dinsdag plaats. EEN INGENIEUR DGODGEBLIKSEMD TE UKKEL Een vreeselijk ongeval, dat de dood van het slachtoffer heeft ten gevolge ge had, heeft zich voorgedaan in de Radio- elcklrische fabriek van den steenweg op Ruyèbroeck, te l'kkel. Ingenieur Mau- rits: Lessant, 26 jaar oud, wonende met zijne ouders te Vorst, was Dinsdag mor gen een nieuw electrisch net aan het aanleggen. Opeens botste de draad dien hij in de hand hield tegen een kabel met hooge strooming. De ongelukkige zakte ineen als eene ziellooze massa en werd naar het dispensarium der fabriek gedragen, maar alle hulp kon niet meer baten, weldra gaf de jongeling den geest. Hij was. doodgcbliksemd. De politie heeft de ouders van het slachtoffers met de noodige omzichtig heid op de hoogte gebracht van het jam merlijk ongeval. VERDRONKEN TE K3&R1AKERKE Gustaaf Francois, 69 jaar, smid van beroep, die sedert lang ziekelijk is, was Maandag morgend rond 3 U2 ure» ^er" wijl zijn ziekenoppasser was ingesla pen, half gekleed het huis ontvlucht. De man liep naar den Trekweg en sprong in de Brugsche vaart en ver dronk. De ziekenoppasser, wakker wordende zoo kwaad had, daar hij wel twee weken zonder koemeid was, wier plaats hij nog niet had kunnen aanvullen om reden dat er zich nog geene bekwame meid naar zijnen zin had aangeboden. Wederom pinkte de notaris tegen zij nen klerk. Sprietvlechter, die tO'l}dan toe schier nog niet gesproken had, zijne pen neer leggende, zegde Maar, Vergammen, gij spreekt daar van eene koemeid die gij verlangt in dienst te nemen; ik geloof dat ik er u eene zal kunnen bezorgen, en eene, die ongetwijfeld heel goed kan werken. Mijnheer, indien gij de goedheid wil Jet hebben dat te doen, riep de pach ter uit, gij zoudt mij groolelijks ver plichten; het. smart, mij waarlijk mijne zuster zoo te moeten zien werken en zwoegen. Welaan, morgen voormiddag zal ik haar zenden. Het is een meisje van Hofslade, van zeer deugdzame ouders, die zij ongelukkiglijk verloren hoeft. Zij is zeer christelijk, en ik ben met baar een weinig maagschap; gevolgenlijk zou ik wenschen, dat zij bij .iemand inwoon de die haar wel behandelde en waar zij op lijd ter kerk kon gaan. Dat zou juist goed zijn voor Dina, mijnheer, want deze is ook zeer god- vrueh tig. En zij heeft gelijk, pachier, het is toch al van God daf het komt. - Ja, voorzeker, mijnheer. Dat. is eene grooto waarheid, sprak de notaris vol schijnheiligheid, en hij loosde een diepe zucht. en de kamer ledig vindende, gaf liet alr aimi Seffens wérden peilingen gedaan en "s avonds om 7 ure, werd het lijk opgetrokken. Gustaaf Francois leed aan eene on geneesbare zi'ckte. Men denkt dat hij in een oogenhlik van waanzin gehandeld heeft. ONGEVAL MET EEN AUTO-CAR TE ST. GILLIS. Maandagavond, kwam een auto, ge voerd door den genaamde B..., van Sint-Gillis. In het voertuig zaten een tiental toeristen. In het afrijden van den steenweg van de Bareel naar het «Parvis de St. Gilles stelde opeens de autovoerder vast dat zijne remmen niet meer voldoende werkten. Er ontstond eene paniek ouder de reizigers en ver scheidene onder hen sprongen uit den auto. Eenige werden gewond en werden ter plaaise verzorgd door een opgobel- den geneesheer. Dank aan de koelbloe digheid van den voerder kon de auto eindelijk tot staan worden gebracht zonder verder onheil te stichten. GROOTE BRIAND TE LEUVEN. Maandag, even na het middaguur, galmde over de "stad Leuven het nood sein, teeken dat er ergens brand was uitgebroken. Inderdaad het vuur was ontstaan in den kelder van dc woning van den heer Gever, Diestsche vest, 19. De meid was nog 's middags beneden geweest om bier te halen en had niets buitengewoons bemerkt. De agenten-pompiers waren spoedig ter pïaatse en begonnen het vuur te be strijden. Doch hunne taak was uiterst, moeilijk daar een dikke rook de gansche keldering vervulde en men alzoo den vuurpoel niet kon zien noch bereiken. Het was tevens gevaarlijk zich midden deze verstikkende temperatuur te wagen en er moest met groole omzichtigheid gewerkt worden. Na verscheidene uren werken gelukte de "pompiers er, op ge vaar van hun leven, toch het vuur uit te dooven. Eoe. de brand ontstaan is, weet men niet. Tot heden Veronderstelt men dat eene kortsluiting van den electriscben stroom het vuur aan houfen kassen heeft medegedeeld. De schade is nog al belangrijk, doch cloor verzekering ge dekt. IN DEN DIERENTUIN TE ANTWERPEN De struisvogeihennen van den Die rentuin. in de kool nabij het aquarium, hebben, tot heiujjpg ;vijf eieren in hel zand onder ope.---«lucht gelegd, zoodat. men zich verwacnf'ën mag, indien het weder medpvalt,dat zij zullen uitge broeid worden. De uitslag van verleden jaar mag het beste doen verhopen. BGSCKBRAND TE LOVENDEGEM De sparrenbosch', in de warande van de Baronnes Dons de Lovendegem, Wed. Idesbald, staande op de wijk Vellaere, te Lovendegem, is- afgebrand. De jonge sparren hadden eene lengte van ruim 3 meter en eene oppervlakte van i hectare en half en zijn de prooi der vlammen geworden. Met eene groote menigte volk heeft men niet zónder moeite het vuur kun nen uitdooven; de gelieele oppervlakte van de warande )hoeft eene uitgestrekt heid van 13 hectaren. De schade "van den afgebrandenj sparrenbosch bedraagt de som van ongeveer 25.000 frank. De oorzaak van den brand is heden nog niet gekend; dc politie doet cén naarstig onderzoek. Welnu, mijnheer Sprietvlechter, ik dank u bij voorbaat, zegde Vergammen, en u ook, heer notaris, voor hetgeen gij voor mij hebt ^schreven. Wees zoo goed te zeggen hoeveel geld ik u schul dig ben -Niets/pachter, niets, wat denkt gij wel Het is een kleine dienst aan een goeden klant en oude kennis, gelijk gij zijt; ga gerust naar huis en God zego- ne uwen handel; wilt gij nog een drup peltje drinken, alvorens le vertrekken? - Hartelijk dankbaar, mijnheer; hel zou mij kwaad doen en Tonen heeft ook meèr dan té veel; kom, Tonen, het is. reeds sedert larig tijd, wij vertrekken Ik groet utot wederziens, mijnheer de notaris, wel bedankt voor uwe goedheid. Goeden dag, mijnheer Sprietvlechter. En heide, meestér en knecht, verlieten het huis, zeer voldaan over hunnen han- del. Het was reeds long middag. Boer Ver gammen gevoelde zich zoo blij en opge togen over dé gebeurtenissen van dien dag en zoo tevreden omdat Sprietvlech ter hem eeng jkoemeid had toegezegd, dat. hij naar de;afspanning De Goud bloem trok en aldaar een deftig mid dagmaal deed bereiden voor hem en zij nen Tonen. Dal was voorzeker de eerste maal van zijn leven, dat de pachter zoo gulhartig was in eten en drinken, hij. die alt ijd de voorvaderlijke rgewobnte had gevolgd, wanneer hij naar de stad ging, een stuk spek mede le nemen, dat hij dan 's mid dags met een stuk roggebrood en eeii druppel genevei' binnenspeelde. Maar nu DOOR EEN AUTO AANGEREDEN TE ANTWERPEN Op de Quint en Matsijslei werd Dins dag «Je stadswerkmian J. B. Graré, 48 jaar oud, woonachtig St.. Bernardsehen- steenweg, 5, te Hoboken, door een auto, gevoerd door Willem L., uit de Lange Pothoekstraat, aangereden en ten gron de geslingerd. De man werd met kneu zingen aan het hoofd en arm opgeno men en ter verpleging naar het Stuy- venberggasthuis overgebracht. EEN SPEELHUIS ONTDEKT TE GENT De rechterlijke politie heeft een in val gedaan in eene speelzaal, ingericht in de St. Pietersnieuwstraat, te Gent. Al het geld, meer dan 5000 frank, werd in beslag genomen, alsook bet mo- bilier. De speelzaal, die decluitmaakte van een privaten kring, uitgebaat door Ita lianen had een groot getal leden, die al len een inkomgeld betaalden van 50 fr. De rechterlijke politie houdt zich ijverig bezig met de zaak en vooral met de leden van den speelkring, die meest uit vreemdelingen bestaat. DOODELIJKE VAL TE PLOEGSTEERT Maurice Keirle, kwam 's avonds per rijwiel van het gehucht Rozemarijn. De wielrijder was dronken onderwc- ge bolde hij op een telefoonpaal en stortte in een gracht bezijden de baan, waar slechts 40 centimeters water in stond. Keirle, door verstikking gedood werd door voorbijgangers uit den gracht getrokken. v/V* Oost-Viaanüerens Bedevaart naar 0. L. Vrouw «au Lourdes Bisdom Gent Drie treinen 1) Rose trein. Vertrek den 1 Augustus langs Rouaan en Lisieux. Terugkomst den 10 Augustus langs Parijs en Mont- martre. 2)Blauwe trein. Vertrek den 2 Augustus langs Parijs en Montmartre. Terugkomst den 10 Augustus langs Lisieux. 3) Witte trein. Vertrek den 2 Augustus Rechtstreeks naar Lourdes en terug. Sneltrein die de zieken vervoert. Pelgrims, tot slechts een beperkt getal, worden in dezen trein toegelaten. -v (Reutyr) Uit Peking aan het Ileuter-Agerits.chap Mevr. "Boroditie, die begin Maart aap boord van de Fa- miat Lenina werd aangehouden, werd vandaag van Tsi-Nan-Foc naar Peking overgebracht, waar ze waarschijnlijk dezen avond zal aankomen. Ze zal bin nenkort geoordeeld worden voor samen zwering tegen het gouvernement van Peking. Uleuter) Men meldt uit Johannes burg aan het ReuteragentschapEene aardbeving, dit. eene halve minuut duur de, is heden gevoeld in gansclv de stad. Tez'el ver tijd had éene hevige rotsin- stort;ng plaats in eene mijn. Verschei dene inboorlingen werden gedood twintig andere werden gewond. (Havas). Dezen morgen, is te Pola een watervliegtuig, tengevolge van het ontploffen van den motor, van een hoogte van 30 meter, op het strand tc pletter gevallen. Het vliegtuig schoot in brand. De loods, een escadrille-kapitein, en de werktuigkundige-vlieger, lagen zag hij op geen kosten; hij zong van blijdschap. Bernardus had immers een plaatsvervanger die hem niet te veel kostte, en hij, eene koemeid; het was alles wat hij voor het oogenblik wensch- te. Na in de afspanning wel gegeten en gedronken te-hebben, trokken zij naar hun haardstede terug. Onderweg alle ka- pellekens binnengaande, kwamen zij bij het vallen van den avond thuis, zooniet in beschonken toestand, dan toch in de vroolijksle stemming. De zon had 's anderendaags reeds lang de daken der huizen bcschen- n, toen boei' Vergammen de oogen begon Ie wrijven. Na zich eens links en rechts te hetben gekoerd, en twee of driémaal vreeselijk te hebben gegeeuwd, kroop hij uit zijn bed en ging naar de houten waterpomp. Het. kil en frisch water ver dreef de zwaarhoofdigAieid, die hem als .eene laatste herinnering van den vori- gen. dag was bijgebleven. Hij trad in- de huiskamer. De pachter had zich 's avonds le vo ren bij zijne thuiskomst dadelijk ter rust hegeven; hij had gedronken en rust noodig. Tonen is goedgekeurd, en morgen hebben wij'eene koemeid, had hij ge zegd, en daarmede begaf hij zich te bed. Dina had hem verder niets willen vra gen: de goede sukkel zag maar al te wel in welken staat hij verkeerde. Nu bevond zij zich aan tafel, bij cenen warmen koffiepot, en wachtte haar broeder om met hem èen smakelijk kop je te drinkop, en nieuwsgierig om te dood onder de overblijfselen van het tuig. Tc Cbalons-sur-Manie, waar de Duitsehci's.,in 1914 zulke groole verlie zen hebben geleden, was men bozig mof do grondvesten te delven voor Iml. bou wen der nieuwe kerk. De metsers logden' aldus oen kuil open, waarin 25 Duitsche soldalcn begraven lagen. De lijken wa ren nog in soldaténkleedci'on gelmbl met. heel de krijgsuitrusting. He mili taire overheid heeft de lijkon naar een gewestelijk Duitsch soldatcnkorkhol' doen overbrengen. Volgens r.hineesclye berichten uit Tching-Kiang, die echter nog niet be vestigd werden hebben do noordsehe troepen van Feng Tien zich Dinsdag meester gemaakt van lïankow. Een Belg, die te Toulon bediende is,- werd door de polioio aangehouden en opgeleid, onder de beschuldiging van kommunistisehe propaganda. Ge poli - cie geeft, echter geen uitleg oyer hi! ge val. Men heeft bij dien Belg menigvuldi ge kommunistisehe vlugschrift eu ge vonden, welke aan de soldaten en do matrozen moesten uitgedeeld worden. De. georganiseerde arbeiders van Noorwegen hebben den Amonknanschcn gezant te Oslo medegedeeld da! zi j a's protest tegen .de veroordeeling tot de doodstraf van de twee Ttnlinansch" anarchisten Vanzetti en Sn een alle Am.erikaans.che waren in- geheel Noor wegen zullen boycotten. Schepen bevecht met Amerikaanse.],r# waren zullen niet worden gelos' en de waren zelf zullen niet in het land wor den vervoerd. Het Italiaansch watervliegtuig «Santa-Maria II da het toestel zal vervangen aan boord van hetwelk luchtvaarder de Pinedo zijn wereld reis heeft ondernomen, is Maandag le New- York aangekomen onder geleide van een detachement fascisten. Men zal zich herinneren dal het eer ste vliegtuig «Santa-Maria op 16 April door brand werd vernield op een meer van den Staat Arizona. De nieuwe wet op den verkoop van alcohol in Noorwegen is Maandag in voege getreden. Maandag morgend waren de verbrui kers die tc Dolo op de opening der drankhuizen wachtten zoo talrijk, dat. de politie moest tusschen komen cm hen le beletten het straatverkeer te be lemmeren. (Belga)Te Treptow Duitseh- land werden zeven personen ernstig ge wond door het vallen van een lif', waar van de kabel tijdens een proefneming doorbrak. De gewonden werden naar hot hospitaal gevoerd. Zondag hééft te Napels do wonder bare gebeurtenis met het bloed van don' H. Januarius wederom plaats gehad. De voorgeschreven plechtigheden be gonnen om 7 uur in tegenwoordigheid van kardinaal Ascalesi, Aartsbisschop van Napels. Het bloed werd om 10 mi nuten over half negen vloeibaar. De geestdrift der bevolking was ontembaar. Het werk van den wederopbouw in Frankrijk heeft op het oogenhlik de vol gende uitslagen bereikt 541.484 panden zijn weer opgebouwd; 53.165 km. wegen werden geheel her steld oen spoorwegnet van 2361 km. werd weer bruikbaar gemaakt en I.815.444 hectaren land werden weer voor den landbouw geschikt gemaakt. Ten slotte werden 9612 scholen op gebouwd. die op het oogenblik door meer dan 500.-000 leerlingen bezocht worden. vernemen hoe het uitstapje was afge- loopen. Goeden dag, Casimier, zegde zij, zoohaast hij de deur had opengestoo- ten; hebt gij goed geslapen Goddank, Dina ik geloof dat ik nooit geruster den nacht overgebracht heb. En-hoe is lret gisteren'met Tonen afgeloopen in do stad op den Revisie- raad Ik heb gisteren aan de weinige woorden, die gij hebt gesproken en aan uw uiterlijk wel bespeurd dat gij zeer tevreden zijt teruggekeerd, maar daar ik zag dat gij vermoeid waart, heb ik u' niéts willen vragen. God zij geloofd, alles is wel uitge vallen. zuster. De plaatsvervanger is goedgekeurd on wat ik u ook nog moet zeggen, voor het middag is, krijgen wij eene koemeid, een meisje van Hofslade, mij bijzonder aanbevolen door mijnheer Sprietvlechter, den eersten klerk van notaris Vosselaer Wat zegt. gij daar van, meisje Nu zult gij toch njet meer te klagen hebben over den las.t van het werk. Wel. dit is nog het bijzonderste, antwoordde Dina lachend en van voldoe ning in de handen wrijvend, want die hadden wij zoo hoog noodig als brood in. de schapraai. i De pachter verhaalde verder zi jn we dervaren met den notaris en met Spriet vlechter; hij voegde er bij, hoe eerstge noemde niets had gewild voor 't schrif telijk opstellen van het verdrag, lus- scheii hem cn Tonen gesloten. l(\t Vervolgt.)

De Volksstem | 1927 | | pagina 2