Jan Clercker KLEINE GAZET NIEUWST! JDlft GEi\ Co Laatste Binders in Viaandersn Korte builen landsehe berichten rx in xejwösw Kardinaal Perosi. Uit llome wordt gemeld dut Z. Bin. Kardinaal Perosi, die reeds gcruimen tijd ziek is, meer dan twintig heelkundige bewerkingen ondergaan heeft. Nu heeft men hem weer een voet boven den enkel moeten afzetten. De hooge lijder verdraagt zij ne pijnen met het grootste geduld en vol overgeving aan Gods wil. De Koningen de Koningin te Ciergnon De Koning en de Koningin verbleven ,Woensdag en Donderdag in het Konink lijk paleis te Ciergnon. De vorsten zijn te Ciergnon per auto aangekomen Dins dag namiddag en zijn naar Brussel Donderdag avond teruggekeerd. Geschenk aan Mgr Coppieters. De gewezen" studiemakkers van Mgr Cop pieters, dees dagen vergaderd in de pas torij van Ste-Annaparochie te Gent, hebber., den nieuwen bissehop een borst kruis in zuiver goud met edelsteenen bez.et, tengeschenke aangeboden. Te dezer gelegenheid hielden verscheidene aanwezigen eenc aanspraak, waarop Mgr Coppieters ten zeerste ontroerd ge moedelijk geantwoord en hartelijk be dankt liecft voor de genegenheidsblij ken. Koninklijk belang voor bloementeelt. De Koningin, het groot belang wil lende getuigen dat ze stelt in de Belgi sche bloementeelt, heeft hare hooge be scherming toegezegd aan de Nationale Federatie van Belgische Bloementeelt. Verder zal H. M. de Koningin deel ne men aan de wereldtentoonstelling van bloementeelt te Ottawa (Canada) met er een sclvoon lot «Malines» gekozen uit haar kwcekhallen te Laeken, naar toe te zenden. Bond der Katholieke dagbladschrij vers. De bond der katholieke dag bladschrijvers van Belgie zal zijne ver gadering" t e Antwerpen houden op Zon dag 22 Mei. Zijne Hoogw. Mgr Van Roey, aarts bisschop van Mechelen, die het eere- yoorzittcrschap van den bond heeft aanvaard, zal de vergadering met zijne tegenwoordigheid vereeren! Ook Mgr Micara, pauzelijk Nuntius, heeft zijne, aanwezigheid toegezegd. Deze ^omstandigheid zal dien dag al 'de katholieke dagbladschrijvers van het land naar Antwerpen doen toes.troomen. Het Fransch ©orlogskruis aan Kamen -Óp 29 Mei zal-hct Fransche oorlogs- kruis plechtig aan de stad' Namen .toe gekend werden. Groote feesten worden vmor deze gelegenheid voorbereid. Examen voor mijnmeter. De zitting voor het examen van mijnmeter wordt in den loop van de tweede helft d r maand September 1927 vastgesteld vcl- gens het koninklijk besluit dd. 29 De cember 1926. De inschrijvingen worden van 9 tot '12 uur, de Zon- en feestdagen uitgezon derd, in het provinciaal bestuur, te Ber gen ontvangen door den h. Piérart Ma rous, bureeloverste. Bediening van snelschrijver. Om trent einde October 1927 wordt, in de Kamer van Volksver!, egenwoordigers, overgegaan tot een exaam voor het be noemen van eenen snelschrijver en van eenen tijdelijkcn stenograaf die de bei- de landstalen kennen. Nochtans zullen j BRPEVENTESCM GESTOLEN IK DE de eentaiige kandidaten aan het examen! STATIE TE.BRUSSEL o>ok mogen deelnemen. M. Maurits Soeiicns, vlaskoopman te De tijdelijke stenografen moeten de Isegem, was Woensdag naar Brussel werkelijke stenografen vervangen, wan- gekomen. neer deze ziek zijn of de vergaderingen niet kunnen bijwonen. Zij worden be taald per zitting. De aanvragen moeten aan den heer bestuurder der quaestuurdiensten, Pa leis der Natie te Brussel worden gezon den voor den 1 Oktober 1927. De Etoile du Word Gisteren, om 11 u. 50 is te Brussel uit Parijs aangekomen de «Êloile du !Nord», de nieuwe sneltrein Parijs-Brussel-Am sterdam, ingericht door de «Compagnie des Wagons Lits Een diner werd in het Metropole Ho tel aangeboden. Onder de gasten bevon den zich de Nederlandsche gezant te Brussel, minister Anseele, M. Van Cau- welaert, M. Desprets, van de «Banque de Bruxelles De trein is om 14 u. 40 naar Amster dam vertrokken. VLIEGONGELUK TE SCHAFFEN. De militaire loods gekwetst. Donderdag morgen, ten 11 ure' was <4p segeant-majoor Breys, met een toestel Niéuwport opgestegen, en wilde op een zeven honderd meters afstand van het vliegplein van Schaffen-bij- Diest neerdalen. Doch door eene ongekende owzaak moet zijne machien onklaar zijn geko men en hij deed een vreeslijken vai, zoodat hij doodelijk gekwetst tusschen de brokstukken van het toestel werd uitgehaald. Majoior Smeyers, bevelhebber van het vliegkorps, was spoedig ter plaats. De geneesheere'n kunnen over den toestand van den gekwetste nog geen uitspraak doen. KINDJE IN KOKEND WATER TE BOON!. Het vierjarig zoontje van A. Convents, wonende Lange Lei, te Boom, was in huis aan het spelen met een bal. Op ze ker oogenblik beging de. mioeder de on voorzichtigheid een pot kokend water op den vloer te zetten. Het knaapje ach terwaarts loopende, kwam in kokend vocht terecht. Erg verbrand werd het Donderdag morgén wilde hij zich naar Antwerpen begeven en nam een reis- kaartje 2de klas,.- Maar toen hij nu plaats wilde nemen in den trein stelde hij vast dat zijp brieventesch, die in den binnenzak zijnet vest stak verdwenen was. Wat men pok zocht of deed, er was niets meer te vinden. De tesch bevatte eenc som van 600 frank in Fransche en Belgische briefjes, een wissel van de «Leiebank van 27.000 frank en de identiteitskaart van het slachtoffer. Een onderzoek is ingesteld. KOE DOOR AUTO GEDOOD TE KEDERZWALM De landbouwer De Gosquiére leidde Woensdag zijne koeien naar de weide. Op den weg tusschen Sijngem en Ne- derzwalm kwam een auto aan, beboe rende aan een inwoner van^esselgem, en reed in de kudde. Eene koe word op den slag gedood/-' •BELANGRIJKE JUWEELENDIEFSTAL TE ETTERBEEK De eehtgenóotén M..., wonende Gal- lierlei, te Etterbeek, hadden onlangs als meid eene 25-jarige juffer in dienst, ge nomen die beweprde Marie te heeten en afkomstig te zijn uit- Hoei. Don dag na hare aanwerving maakte de dienstbode van de afwezigheid lvarer meesters gebruik om er ongemerkt van do-or te trekken. 's Avonds, hij hunne thuiskomst, stel den de echtgenoöten M... vast dat hun ne nieuwe meid.yerdwonen was na uit de opengebroken spiegelkas een hals snoer met 102 parels, ter waarde van 50.000 frank en andere juweelen gesto en te hebben; daarbij werd nog eene som van 300 frank in bankbriefjes ont vreemd. M. M... verwittigde onmiddellijk de policie dié de persoonsbeschrijving der dievegge overal, rondstuurde. EEN BELGISCHE GRAVIN BESTOLEN IN FRANKRIJK. Te Arcachon werd ten nadeele van de Belgische gravin Paul Lenaers uit Brus sel, een belangrijke "juweeleiidiefs.tal ge pleegd. De juweelen bevonden zich in een kistje, dat tijdens de afwezigheid der eigenares ontvreemd werd. De politie heeft te Bordeaux een jon gen kerel aangehouden die bekend heeft de dader van den diefstal te zijn. Een deel der gestolen juweelen werd weer gevonden. De dader is een zekere Pierre Mira- mont, 18 jaar oud, en hij behoort tot een der rijkste familien van Bordeaux Ondanks zijne bekentenissen is de dief in voorloopige vrijheid gelaten. NOG HET WBLDSTRQOPERSDRASY1A TE OOSTKAMP Het onderzoek naar de zaak Octaaf Nuyts, de wilds tl:-opper die in zulke ge heimzinnige omstandigheden, na een kind opgenomen. Ben geneesheer diende jonmpeting mcL jachtwachters, den dood het slachtoffer de beste z-orgen toe. do< te vergeefs, het kind is in de grootste pijnen overleden. DOODELIJK ONGELUK TE ANTWEftPEN Een ouderling het slachtoffer Op Zurenborg heeft Woensdag avond eene geweldige botsing plaats gehad tusschen twee automobielen met het er- gelukkig gevolg dat een ouderling het met den dood heeft moeten bekoopen. Het gebeurde op den hoek der Kruik en Rolwagenstraten. Tengevolge de bot sing werd oen der voertuigen >op het voetpad geslingerd en trof er den voor bijganger Frans Van der Wvst, 81 jaar oud, woonachtig Van Ruysbroeckstr^at. Terwijl de ongelukkige ten gronde werd geworpen, kwam de auto verder tegen den gevel terecht van het huis Kruik straat, 27. Het slachtoffer werd erg inwendig gekneusd opgenomen en ter verpleging naar het Stuvvenberggasth'uis gevoerd, waar hij in den loop van Donderdag morgen, niettegenstaande de beste zor- en, is overleden. gevonden heeft, m<ag voorloopig als sloten beschouwd worden. Ondanks al de opzoekingen (|io weken lang geduurd hebben, heeft m?en,jgiet het, minste spoor kunnen ontdekken hetwelk tot de ont dekking van dcii dader zou kunnen lei den. Het geheim hangt slechts aan een draadje en het. zou spoedig opgeklaard zijn, indien enkele personen, die bier- door niet zouden verontrust, worden, slechts wilden spréken. Maar deze men schen blijven gefloten als een graf. Evenwel heeft men nog steeds hoop dat. eene of andere toevallige omstan digheid licht zal werpen in deze duiste re zaak. OF DOOR Silvain VAN DER GÜCHT EN Lodewijk VAN LAEKEN. 64 ste Vervolg. -Welnu, ik ga het u maar ronduit bekennen, want. ik geloof dat ik hier toch niet zal kunnen blijven. Gij moet dan weten, meesteres, en gij hebt dit toch al meermaals gezien, dat onze meester zeer barsch is tegen alle arme menschen. Ik zag dat met ongenoegen, maar dacht toen, dat er ook zoovele landloopcrs aan de deur komen bede len, die te lui zijn om te werken, en dot dit misschien de oorzaak was van de barschheid des pachters. Doch, dezen morgen, voor ik naar de kerk gmg kwam er eene arme vrouw met drie kleine kinderen aan de deur, en bad zoo treurig een «Vaderons», om een aal moes te bekomen, dat het mij -waarlijk bedroefde haar niet. te kunnen helpen. De pachter kwam voor en begon tc tie ren Pak u weg, lui wijf," riep hij; hier is niets te geven Ach, pachter bad de vrouw, heb toch medelijden met eene arme weduwe en drie kleine zieke kinderen; reeds se dert gisteren middag heb ik niet meer genuttigd Laat u toch bewegen en geef mij een stukje brood; ik zal God vooir u bidden. Ik heb u daar gezegd dat er niets te geven is, schreeuwde de pachter, en ik héb uwe gebeden niet noodig. Nu, spoedig, maak u van hier; en daar de vrouw niet spoedig genoeg vertrok, greep hij haar bij den arm en dien on barmhartig schuddende, dreef hij de on gelukkige, ondanks haar geween en ge kerm, een goed cindwegs over den aar deweg en sloot dan de deur. Ik kon mijne tranen niet weerhouden, meesteres, en ik trok naar den koestal, waar ik mijne droefheid lucht gaf, tot het begon te luiden voor de hoogmis, vast besloten de hofstede te verlaten, indien ik nog iets. dergelijks zag gebeu ren. Ookzou mijn kozijn Sprietvlechler niet willen dat. ik bij een meester, woon de die zoo onmeedoogend is jegens de arme menschen. De medelijdende Dina had deze ver klaring der koemeid met aandacht en met tranen in de oogen aanhoord, zij wist dat, het meisje, waarheid sprak, want bijna dagelijks toonde haar broe der zijn ombarmhartige gierigheid aan den arme. Zij nam dan Judoca bij de hand en zegde Lieve meid. wil u niet ontstellen over de handelwijze van onzen pachter: dat is bij hem een reeds sedert lang in geworteld kwaad; maar luister nu wat ik gewoon ben te doen; telkens dat ik WERKONGEVAL TE GENT. Donderdagmorgen rond 3 ure, is De Ra eve Gust.. 3 V jaar, stukwerker, wo nende Davidstraat. 9, die werkzaam was in de haven, tusschen een ijzeren balk en een stapel met ijzer gevat, geworden. Na verzorging van geneesheer De Raeve werd hij naar de kliniek Vercau- tcren overgebracht. De man klaagt over inwendige pijnen. menschen niet die hij heeft weggejaagd en die ik helpen kan, maar dan doe ik liet aan andere noodlijdende schepselen. Tk heb hier in de parochie zoo verschil lende gebrekkelijke menschen, die op DE DIEFSTAL TER, BRUSSELSOHE BEUKS. Edmcnd Heraly uitgeleverd Edmond Heraly dié den 28 Februari laatst l,o Dowaai werd aangehouden, is Donderdag uitgeleverd en te Brussel aangekomen. Door M. den onderzoeks rechter Baudour ondervraagd, heeft He raly bekend den diefstal ter Beurs be gaan en 200.000 fr. aan zijn kozijn Louis Guns overhandigd te hebben. Guns met. den dief gekonfrioleerd, loo chent een centiem ontvangen te hebben. TRAMONGELUK TE BRUSSEL. Woensdag avond stond de genaamde Dc-siré Dormal, van Waterloo, 47 jaar- oud. op het platform van een buurttram le Brussel.Toen deze langs de Zuidlaan rood, kreeg de reiziger opeens eene draaiing en plofte ten gronde, waar door hij eene schedelbreuk opliep. Naar het St. Janshospitaal gevoerd kunnen de geneesheéren n-og geen uitspraak doen over zijn geval. Gisteren is de warmste dag van het jaar te Londen gebleken. Te Londen werd in het Kensington-paleis een temperatuur van 76 graden Fahrenheit opgenomen. Boven verschillende plaatsen,ontlasten zich de eerste zomeronweders. Het hof van beroep te Rennes heeft Dinsdag het vonnis van de rechtbank te St-Nazaire bevestigd, waarbij Cachin, het communistische Kamerlid, tot 15 maan den gevangenis was veroordeeld wegens ophitsing van mtlitairen tot ongehoor zaamheid. De «Petit Journal» verneemt uit Ha vana Heden is een kruitfabriek Je Las Vogas in de lucht gevlogen. Veertien arbeiders werden gedood, een hondertal werden ernstig gekwetst. Men seint uit Berlijn dat de gezant- schapsraad Rieth in naam van den Duil- schen gezant met M. Bn'and besprekingen gehad heeft over de loopende aangelegen heden. Daarbij was spraak over de ver mindering der sterkte van de bezettings troepen in het Rijnland. Drie kinderen, door een onweder overvallen nabij Her lisheid (Duitschland) schuilden onder een brug over den Rijn. De bliksem trof hen en zij vielen in den stroom, waaruit zij door toegesnelde per sonen gehaald werden. Een hunner, een jongen van 13 jaar, was dood. Zijn twee kameraadjes waren erg gekwetst. Te Warschau zijn 120 gevangenen tegen hun bewakers in verzet gekomen, na den vorigen dag reeds alle voedsel te hebben geweigerd. De wacht leste een salvo met scherp in de lucht, doch eerst zonder s.chöone dag voor den lijd van bet jaar en men zou waarlijk gezegd hebben dat men in het midden der lieve Meimaand was, indien de bladerlooze hoornen het tegendeelniet bevestigd tijd en stond dbór mij naar vermogen [hadden; bieren daar begon er wel, door worden ondersteund, en indien gij wilt, [de'zoete stralen der zon aangewakkerd; zal ik u zelve de. aalmoezen laten dragen een vogeltje te kwcelen, doch dit was die ik voor hen heb bestemd, zoodoende geloof ik, dat gij zult moeten bekennen dat, er op deze hofstede, zoo-niet méér, dan toch zooveel aalmoezen gegeven worden als op eene andere. Dit. is een goed gedacht, meeste- alles in de ontwaking van de verrukke lijke natuur. Hét kon iets meer zijn dan drie uur namiddag. Judoca was bezig met een grooten pot varkenspatatten en dier gelijke bras voor het vee over dén haard rea, sprak JudOi-a; ik wist. niet dat gii 'af te koken. Dina hield zich onledig met op zulke milde 'wijze de onmeedoogend- bet huiswerk en hoer Ver gain-men kwam beid van den pachter wist tc herstellen, [juist terug van zijn land. Wat wil ik doen, Judoca. Ik tracht I Eensklaps werd de voordeur geopend zooveel het mogelijk is, de straffen van 'en de heer Spriet vlechter vertoonde zich het pachthof af te weren met, de mis slagen van mijnen broeder, die anders bijna geepc fouten heeft, te boeten. Gij zijt waarlijk goed, meesteres, en uit eerbied voor uwe deugden, zal ik hier blijven wonen, en wij zullen samen tot. bekeering van den pachter bidden. "\[an dezen stond was de vriendschap tusschen Dina en de -koemeid verdub beld; al de aalmoezen en milddadige gif ten werden bijna alle door Judoca aan den arme besteld en gansche uren kon z!i gedurende hare ledig>n tijd met de meesteres over christelijke deugden efn geestelijke veraf ervingen sproken. weet dat hij een armen men Sch on ge - j Zoo geraakte men aan" den 21 n. Maart, liolpen heeft laten vertrekken, geef ik j Tonen was, ais plaatsvervanger Aan. dan, om de straf der zonde af te trek- jBarnardus, r^èds 'aiur haar het leger ken, het dubbel van eene gewone aal- i verf rokken, en men begon hem al op het. moes terug. Het zijn wel altijd dezelfde 4pachthof te vergeten. Het was een bij nadien wist zij het oproer meester te worden,-nadat enkelen gevangenen lich e. verwondingen waren toegebracht. Al de Wit-Russen verblijf houdencj; in de oude hoofdstad van het Turk schel rijk, ontvingen bevel van de r.egcering»! het land te verlaten vóór 1 Augustus a. sj Deze maatregel werd genomen op aan vraag van de Sovjet Republiek. De bladen melden dat in de haven van New-York een Engelsche Ireiler is aangehouden die, naar schatting, voor 240.000 pond aan gedistilleerd aan boord heeft. De bemanning van 13 koppen is in hechtenis genomen. Het is een van de grootste aanhoudingen die de verbods- politie ooit gedaan heeft. Te Ludwigsburg (Duitschland) Js gisteren brand uitgebroken in den oostc- lijken vleugel van de kazerne, waarin een afdeelingvan het dertiende rijksweerregi- ment is gelegerd. De bovenverdieping van deri vleugel is uitgebrand, docii verdere uitbreiding kon worden voorko men. De oorzaak is onbekend. Mexico, 4 Mei. - Van regeeringswege wordt medegedeeld dat bij gevechten met bandieten 85 kerels werden neergeschoten die meer dan waarschijnlijk hebben deel genomen aan de treinoverval bij Limun, op 20 April 11. Parijs, 5 Mei. Men meldt uit New; York aan de Herald dat de vliegers Bertrand en Chamberlain, die van New York naar Parijs over den Oceaan zullen pogen te vliegen, hun opstijging tot Zaterdag hebben uitgesteld. Tijdens eerie treinbotsing welke plaats greep nabij Se villa, werden tweej personen gedood en velen gekwetst. De'?, trein welke de koninklijke familie ver voerder evenals als Primo de Riviera, ontsnapte aan het ongeluk. Keizer Hiro-Hito heeft Woensdag persoonlijk de zitting van den japanschcn - Landdag geopend. Dit is een ieit dat zich sedert tien jaar niet meer heeft voorge daan. De eerste minister, M. Tanaka, verklaarde dat hij op de volgende zitting eene belangrijke redevoering zou houden over de buitenlandsche poiitiek der regeering. VOETBAL AALST Belangrijke Waldadigheidsmaloh, Een elftal toebehoorende aan drie der grootste clubs van Belgie, namelijk: Beerschot- Anlwerp-Berchem, speelt Zon-" dag 8 Mei, om zj. uren op Eendracht's plein, tegen Eendrachts eerste elftal ver sterkt door drie eerste divisie spelers van Racing Club Gent In de Antwerpsche ploeg zal Bastien. Verhulst, oud-scholier van Eendracht,' optreden. Alle sportliefhebbers weten dat Verhulst in Beerschol's eerste elftal speelt en Belgie als internationaal vertegen woordigde tegen Zwitserland. Het Antwerpsch elftal is samengesteld alsvolgt ftfiatiïns (Beerschot) De Deken, Bierasrs, (Antwerp) (Beerschot) Van Camp Van Averüeke Mortelras. (Bescli.) (Beerseh.) (Antw.) Verbist Verhulst J. (ileas De Wirter Vertuist B. (Ant.) (Beerseh.) (Ant.) (Boersch.) (Boersch.) Daar de match gespeeld wordt ten voordcele der Wed. cn kind van den Brugschen speler Van Coilie, worden de plaaisvcrminderingén voor leden en sup porters geschorst. Verders worden de prijzen der plaatsen NIET verhoogd. Op 15 Mei om 3 uur, halve finaal voor de Schaal Eendracht S. V, Audenaarda Eendracht I NEM. aan den ingang- der kamer. Hij was def tig gekleed, zooals 't een heer als hij was be'aamde ronde hoed, bruine ka zak, zwarte broek en kaplaarzen; on zijnen buik prijkte hel gouden cachet en ketting zijns uur works, in de rech terhand hield hij een rieten stok met zil veren knop, Aan allemaal goeden dag, zegde hij; hoe gaat het met het leven En de kamer binnentredende, lachte hij-vriendelijk, wat zijne valseh'e en ve nijnige gelaatstrekken eenigszins deed, verdwijnen. Wel, mijnheer Spriet/vlechter, wat geluk van u Lier te zien sprak de pachter. Groote God mijn goede kozijn, riep.Judoca uit. En sij kwam tocgeioopen en yalte Spriet/vlechter geestdriftig bij de hand. Gtoeden dag, mijn kind, zegde hij, haar met een vaderlijke teerhartigheid en medelijdend aanziende. Vervolgens zich tot den pachter en zijne zuster wendende, groette hij bei de. -Welnu, Vergammen, was zijne vraag, zijt gij tevreden over uwe koe meid Ik geloof het wel-, antwoordde de ze, het is een geluk zulk een werkzame, meid in mijnen diens.t te hebben. En gij, Dina Ach, mijnheer, sprak de goede sloor, hei is waarlijk eene benedictie Judoca, kind lief, zijt gij ook te- 'vreden O ja, kozijn, ik heb geen klagen. Het doet mij genoegen, zegde, Spriet/vlechter, onder het nemen van een snuifje, cn hoe is het met. de ker kelijke diensten, mijn kind, verzuimt gij'; die nooit, O neen, kozijn, het is mijn groot-' st.c genoegen dezelve te kunnen bijwee nen. Dat zégt zij wel, mijnheer, viel Dina in de reden, want ijveriger meid, voor het gebed moet er nog komen en' als wij 's avonds het avondgebéd lezen, sticht zij al de aanwezigen door hare godvruchtigheid. Dan is' he.t maar gelijk het, moeü. wezen, Dina Wat, is toch een mensclr- zonder geloof Het is immers allemaal! van den groote meester, dat het komenj. moet

De Volksstem | 1927 | | pagina 2