Jas Clercker teinturia KLEINE GAZET NIEUWSTIJDINGEN Oe Laslsla Binders in ïlaanieien Korte boilenlandsehe berichten ütines Cotcnnières ü'Eiembfldepoi In het Paleis. -Heden Maandag zal ik Koning gehoor verkenen aan M. •JEI»- gl» Gidson den nieuwen grient der iVereenigde Staten te Brussel, die hem zijn geloofsbrieven zal overhandigen. Prinses Clementine. Prinses Cle- ïnentine is Vrijdag uit Brussel te Parijs ,uit JBrussel te Parijs aangekomen Za terdag morgen heeft zij in de kerk van St. Augustinus eene mis bijgewoond tot lafenis der ziel van haar overleden echt genoot prins Victor Napeoleon. minder dan de week te voren: hetgeen overeenkomt met den toestand op einde April. De voorschotten op openbare fondsen bedragen fr. 197.872.639.38 if 55 mil joen meer dan verleden week. Bij den Paus. M. René Bazin, lid van de Fransche Akademie die Vrij dag een bezoek bracht aan Z,.Em. Kar dinaal Gasparri, werd daarna door Z. H. Paus Pius XI in gehoor ontvangen. De Amnestie. De Middenafdeeling 'der Kamer gelast met het onderzoek van hei Amnestievoor stel Van Cauwelaert zal Donderdag aanstaande een tweede .vergadering houden, waarop zullen aan wezig zijn MM. de eerste minister 'Jaspar en Hymans, minister yan Justi tie. Gouverneur van Luik. -Een dagblad .ermeldt de keus van M. G. Hubin volks vertegenwoordiger voor Hoei-Rorg- worm als gouverneur der provincie Luik Deze mededeeling is totaal ongegrond IW, Anseele te Parijs. M. Anseele, minister van Sp. T. T. en Zw. i& Zater dag namiddag te 1 ure te Parijs.aange komen, vergezeld door MM. Castiau, zijn kabinetsoverste eri Pacquot, zijn bijzondere secretaris. Hij werd benevens door andere over heden aan de statie opgewacht door M. Van 'de Vliet-afgevaardigde der Belgi sche Spoorwegmaatschappij te Parijs. Ouderdomspensioenen. De Midden afdeeling der Kamer, gelast met het on derzoek der wet op de ouderdomspen sioenen, zal Woensdag morgen verga deren. Het. Schoolschip. Blijkens een toe gekomen draadloos snelbericht, bevond het Schoolschip «L'Avenir» zich den 5 dezer op 34°08 breedte en op 39°40 lengte, (ongeveer 520 mijlen Zuid-West, van F lores," Azoren Eilanden). Alles wel aan boord. Gedecoreerd na den dood. Het rid derkruis der orde van Leopold II is toe gekend aan de korporaals-vliegers Al- bert v en Busch, verongelukt in opgeleg- den dienst.nabij Kortrijk. Paketbcoten Oostende-Dover. Uur- tabel der overvaarten voor de week van 9 tot 15 Mei 1927. Van Oostende naar Dover afvaarten om iO u. 30 en 14 u. 30. Van Dover naar Oostende afvaarten om 12 u. en 16 u. Van af 15 Mei' afvaarten oan, 13 u. 15 en 16 u.. 35. STABILISATIE Plaatst uw? beschik-* hare gelden in de Genischa Bank voer Handel en Nijverheid, Filiaal van do Volksbank van Leuven. Afdeelingen Aalst, 27, St. Jorisstra&t. iDendermonde 1, Franz-Courtenstraat Sottegem, Kasteelstraat, iö. gele, Cesar Meeusstraat, Bijkantoren Eillegem-Dorp. Lebbeke Brusselschc steenweg Lede Molenstraat. STIPTE GEHEIMHOUDING. *326 VOLKOMEN ZEKERHEID, Weekstaat der Nationale Bank vsn Bolgic op 5 Niei 1927.De weekstaat 'der Nationale Bank vah Belgie wijst op een totaal aan goudwaarden van fr. '5.265.126.34 voor een cijfer verbinte nis op zicht van fr. 9.862.151, 117.48. De gouddekking bedraagt aldus 53.59 °/0 tegen 53.50 verleden week. Tn portefeuille zijn voor 2.326.452.638 pfrank 42 centiemen effecten op Belgie .'cn op het buitenland hetzij 106 miljoen HET DRAMA VAN TERNATH VOOR HET GERECHT Onzedezéi'S hërinneren zich het- bloe dig drama dat zich te Ternatli heeft af gespeeld en waarbij de jongen if. Wil- lems op 19 Januari 1.1. het leven ver loor. Het drama was omringd van allerhan de geruchten over den strijd tusschen Witten en «Zwarten». Het slachtof fer was een «Witte». Het parket hield weldra R. De Rauw aan die ook, zoo werd er op de Recht bank Vrijdag beweerd, tot het korps der «Witten», behoort. Den dag' van de misdaad hadden de «Witten» voor de zooveelsle maal, en daarin het voorbeeld der «Zwarten» vol gende een betooging ingericht. De Rauw toen hij de betoogers scholen hoorden doen afgaan, kwam in een toestand van uiterst, opgewondheid en hij verklaar de aan zijn schoonzuster «Indien zij voor de deur komen schiet ik ze dood En de betoogers kwamen tot voor de deur van De Rauw. Deze liep opgewon den naar boven, daalde in den kelder en liep daarna de straat op. Onmiddel lijk nadien hoorde men revolverschoten, en Willems stortte dood ten gronde. De Rauw kwam enkele oogenblikkon daarna terug- zijn huia binnen. In de zitting van Vrijdag heeft het tribunaal de getuigen gehoord, die zaak zij komen vertellen, zooals wij ze hier boven weergeven. Meesters De Keersmaeker en Mortier vertegenwoordigen als burgerlijke par tij de ouders van het-slachtoffer, De be schuldigde wordt door Meesters Lern- mens en Maraite verdedigd. NOG DE «JU WEELEN DIEFSTAL TE ETTERBEEK Wij deelden een paar dagen gcledep mede dat de 25-jarige meid Maria X., uit Hoei, ten nadeele van haar meeste res, mevrouw M., wonende Galliers laan., een paarlen halssnoer waarde 50 duizend frank, en voor 15 duizend frank andere juweelen, alsmede een soim van 300 frank stal. Het bedrag van het gestolene beloopt niet 63,300 frank, doch wel 150 duizena frank. Do dievegge maakte zich reeds her haaldelijk aan misdrijven schuldig, na melijk in Belgie. Groot-Hertogdom Lu xemburg, Duitschland en Nederland. De persoonbescbrijving van de -opgezoch te luidt 1.60 m. groot tamelijk stérk gebouwd, ietwat grijs baar aan de sla pen, in den mond drie gouden tanden. Zij heet. MJaria-Antoinette Lallemand, geboren te Aotheit in 1902. BRAND TE RONSE. In de Onderstraat beslaat er eenc steenbakkerij, niet verre van de fabriek van M. Gevssens. Op dit werk werd eene houten barak opgebouwd, ten dienste van de werklieden, die daar koken en vernachten. Rond 12 ure ?s middags ontstond er brand in de barak. Het vuur liep blik semsnel voort. Dé arbeiders moesten zich spoeden om uit de barak te zijn, die op korten tijd volop aan het vlammen was. De pompiers slaagden er niet in den brand te blusschen. De barak werd volledig de prooi der vlammen. Niets kon gered worden-,- .zelfs de 2370 frank niet., die bes.temjl waren om de werklie den te betalen. Men onderzoekt' de oorzaak van den brand,' om de verantwoordelijkheid vast te stellen. BEWOGEN AANHOUDING VAN EB?N RUJWSELDIEF TE BRUSSEL De 20-jarige bediende Jan Sedeyn, wonende Vander Nootstraat ie Molen beek, had zijn rijwiel tegen den muur van het postkantoor der Hertogstraat geplaatst. Op een gegeven qogenblik, be merkte hij een kerel die met zijn fiets aan de haal ging. De bediende riep «Houdt den dief», waarop voorbijgan gers den kerel acfttêrnazeUen. Aan den Leuvenschen weg, wilde een policie- agent voor den rijdenden dief springen, doch deze sprong van de machine en- slingerde ze tusschen dc beenen van den agent, die hem stevig bij den kraag vat te. De dief werd naar liet kommissariaat gebracht, waar hij herkend werd ais zijde de 24-jarige Frederik S., wonende Kuipstraat te Elsene. WERKONGEVAL TE BRUGGE. Eene ploeg werklieden was bezig eene nieuwe kraan op tè stellen in de nieuwe haven, voor rekening -van M. Hermans. Bij het plaatsen van een stuk werd de hand van den monteerder Camiel De- wulf vastgekneld en verpetterd. Geluk- kiglijk konden zijne werkgezellen het. spoedig verlossen, doch het was reeds zeer erg gewond. 'Naar de kliniek bij hoogdringendheid overgebracht moesten twee vingeren afgezet worden. zij niet tusschen auto en barrecl geplet worden. De velos werden ontredderd doch persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. De oorzaak van hel. ongeval zou, naar hot schijnt toe te schrijven zijn geweest aan de remmen die niet werkten. Een onderzoek is ingesteld. DOODELSJK MOTO-ONGEVAL te RUOLL De genaamde Jozef Dehing. toezich- ter van verzekingon, wonende te Wijs- hagen bij Bree, in Limburg, kwam in den namiddag van uit Loin mei, langs 'Moll- Rauw per moto over de baan gereden, die aldaar in erbarntelijken toestand zich bevindt. Te Moll-Rauw over den ellendigen staatsweg, geraakte de man zijn stuur kwijt, en bolde over het. ma- chien ten gronde. Half bedwelmd en en kele kleine verwondingen aan het hoofd vertoonende werd de ongelukkige in een nabijstaande huis binnengedragen. Hij bekwam al" spoedig en alhoewel klagende over hevige hoofdpijn, kon hij nochtans zelf zijn ontredderde moto in eene garage te Moll binnenleiden. Daar nam de jonge man de tram naar Dessclvel, waar zijn oom, de heer Gie- mens Dehing, gepensioneerd onderwij zer woont. Daar Jozef Dehing bleef kla gen over de hevige hoofdpijn werdDr Peelers van Dessehel bijgeroepen, die onmiddellijk de familie uit Limburg deed ontbieden. Wanneer kort. daarop 'dé geneesheer w cork wam lag de jonge man reeds in doodsstrijd en zonder nog b\i woord te zijn geweest stierf i?ij enkele prni na dien. 'Dé geneesheer verklaarde 'dat De'ïvn gcsfoivcn was aan inwendige bloedstor ting in het hoofd. DOOK Stlvain VftN DE F? GUOMT EN Lodcwijk VAN LAEKEN. 66ste Vervolg. Dc zon was treurig ondergegaan tus - rgéhen dampachtige wolken, maar de re gen had nu toch opgehouden, 's Avonds had ni de hofstede op het gestelde uur het avondmaal plaats; het vee werd verzorgd en eindelijk volgens gewoonte het avondgebed gelezen, dat Judoca met alle uiterlijke teekens van godsvrucht bijwoonde. Op het platteland gaat men gewoon lijk vroeg slapen. Eeniegelijk is *s avonds vermoeid van den dagelijkschcn arbeid, en men tracht zooveel tijd te •winnen om te rusten als het eenigszins mogelijk is. Reeds om half negen was. eenieder te bed; de pachter sliep op de kelderkamer en zijne zuster Dina in een klein kamer- Jee dal aan die haars broedersgrensde, maar uitkwam iu de gang des huizes en dienvolgens geene gemeenschap had met 'de kelderkamör. Yergammon was gewoon zelf al de 'deuren te sluiten van het huis,'en wan neer hij slapen ging, liet hij nooit na zijne kamer in het nachtslot te draaien. De goede Dina nam die voorzorg niet; DROEVIG ONGELUK TE GENT De genaamde Hortensia De Cuypere, weduwe, 76 jaar, wonende Fazahtstraat, bezig Tn:et, de ruibetvyan een venster, van liet trapportaal te kuisehen. Zij was daarvoor op een stoel geklommen. Bi.j het afstappen van dezen, kantelde bij om met het gevolg.dat de bejaarde vrouw van de trappen viel. Zij bekwam eene wonde aan het hoofd en kloeg over inwendige pijnen. .Na verzorging door dokter De Smedt, werd'zij naar liet bur gerlijk gasthuis overgebracht. nooit sloot zij hare deur en dit zou, óm 'de waarheid te zeggen, niét gemakkelijk zijn geweest, daar de deur slechts van eene kouten klink was voorzien. Maar ook, waarom al die voorzorg genomen? Op de hofstede waren reeds sedert geruimen tijd twee groote honden, waarop m'en zich ten volle betrouwde, en die er zich niet om zouden hebben bekreund een nachtdief te verscheuren. Zij waren zeer getrouw wanneer zij losliepen of den pachter vergezelden, als hij een uitstapje deed; maar voorzich tigheidshalve waren zij met ijzeren ket tingen vastgelegd aan hunne hokken welke zich aan beide kanten dér huis deur bevonden. Vooraleer slapen te gaan, was de koe meid achteruit, gegaan, iets wat mét de. andere dienstboden ook wel eens ge beurde. Ditmaal echter ging de-koemeid, buiten, met de vérraderlijste inzichten. Zij naderde ..omzichtig de twee hon den, welke haar reeds heel goed kenden, stuurde hen in stilte eenige vleiende en streélende woorden toe, omdat zij niet zouden blaffen, en wierp hun dan een stuk vleesch toe. dat zij kwispelstaar - teirde en. gretig verslonden. - Daar, zegde het valsche schepsel; binnen een half uurtje is uw spel hier afgespeeld Dit zijn er reeds twee, mompelde zij verder, die ons niet meer zullen hinderen. En langzaam binnengaande cn na eenieder eene goede nachtrust, te heb- bon gewenscht, spoedde zij zich naar jboven, op een klein zolderkamerke, Proef eens de lekkere EOTERSPE, CVLOOS der bakkerij DE TOEKOMST te Denderleeuw. Ze is waarlijk fijn AUTO-ONGEVAL TÊ ST. NIKLAAS Vrijdag namiddag, rond 1 uur, was de barreel op-de wijk De Raap te St. Niklaas gesloten en»stonden er eenige menschen te wachten, onder andere d& velorijdster Delphina Van Vlierberghe en zekere Gisleen, Veld er s; beiden van de stad. Eensklaps schrikte deze op tóen ze zagen dat. de auto-camion van den voerman René Walters, van Antwerpen geleid door Dc Grave Arthur op hen aanholde en niet Vertraagde. Juist bij- stijds konden zij uiLd'e wég springen en moesten het rijwiel laten vallen, wilden waar lief. bed stond cn waar zij 'met de rmis.meid sliep. Zij 'iwaren- de eenige dienstboden die in bet huis vernachtten; de knechten sliepen -in den stal. Hot was nacht'en de maan, welke eindelijk door de drijvende wolken was doorgebroken, verlichtte met hare zwak ke stralen huis en erf. 'Alles lag op de hofstede van hoer Vergammen in een diepen slaap gedom peld. behalve de koemeid, die reden had om te waken. t De beide honden, de trouwe wachters, waren reeds den doodslaap ingegaan, vergiftigd door hetgeen. Judoca hun had toegeworpen. Schijnbaar was, alles in cn buiten het hof eenzaam en stil, toen de klok op den eeuweouden kerkto ren, met treurige 'tonen, even alsof zij geweten had welk onheilspellend toeken zij gaf, langzaam twaalf uur sloeg. Indien op dat. oogenbiik iemand op den straatweg had gestaan, zou hij hij het. blceke licht, dep maan als een -drom' zwarte schimmen en helsche geesten langs de Spaanscb'houten haag hebben zien sluipen, tol. aan de poort van de hofstede. Een forscho kerel stiet, voorzichtig aan de poort. -Doemnis, grolde hij in stilte, zij is gesloten. Maar schier op denzelfden stónd fluisterde van binnen eene stem Een voor allen. Allen voor een, antwoordde do zwarte schurk aan den buitenkant. Aanstonds werdén de houten planken Uit Napels wordt gemeld, dat men daar in een plaatselijke drukkerij de cli chés en het materiaal ontdekt heeft voor het vervaardigen van valsche Colum- bische pesas-biljetten, benevens een mil- iioen valsche biljetten. De auto'van den bisschop van Jeru salem is op 30 km. van de stad door ban dieten aangevallen. De chauffeur werd gedood, terwijl de geestelijke en zijn drie metgezellen werden uitgeplunderd. Japansche reizigers, onlangs uit Rusland teTokio aangekomen,verhaalden aldaar dat een vreesclijke brand gewoed heeft in een werkhuis van Uskarn-, waar verschillende honderden Japaneesche ar beiders gebezigd worden. 26 dezer zou den levend verbrand en 54 andere zwaar gekwetst zijn. Te Mongingen, Duitschland, waren werklieden bezig rotsblokken te doen springen bij middel van dynamiet. Eene aanhelegde mijn ontplofte te vroeg een onderwijzer, vader van zeven kleine kin deren, die juist voorbij kwam, werd ge dood. Twee werklieden hebben levensge vaarlijke wonden bekomen. De Amerikaansche vliegers, Bertaud en Chamberlain, die van New-York naar Parijs willen vliegen, met hun machien. C.olcmb hebben hun vertrek uitge steld lot 10 Mei. (Havas). Ter gelegenheid van het nationale Jeanne d'Arcfeest ging Kard. Dubois een kroon neerleggen vóór het standbeeld. Daarna defileerde een stoet van generaals, maatschappijen, federaties, weggeschoven, cn zoo stil, dat het on mogelijk was iets te hooren, opende men de poort-. Twintig zware mannen stoven het hof binnen, en Judoca, dc valsche bedrieg ster, die hen binnengelaten lvad en te dien einde op klokslag twaalf uur stilte haar bed verlaten bad, waarin de andere meid zonder kwaad te vermoe den hartelijk sliep, sloot de hofpoort weder dicht. Zie, Dischgers. zegde zij, den aan leider bij den arm vattende, ginder aan den paardenstal, in dat ledig gebouw, slapen de twee knechten pn aan den an deren kant in den koestal, dc koejon gen; wees voorzichtig ben niet te wek ken: Wij zullen hen straks- eens voor goed doen slapen, antwoordde degene, dien Judoca met den naam van Disch gers had genoemd. Goed zoo. hernam zij; ik geloof dat dit nog het besLe zal wezen. Maar luister nu eens verder: ik ga dadelijk weer naar binnen en zal de huisdeur epen laten; wat de honden betreft, deze zijn i'eeds naar de andere wereld en gij hebt bijgevolg niets te vreezen. De pack ter slaapt op de kelderkamer en zijn züster daarhévèns; ik nestel bóven óp een zolderkamerken met dé h'uismeid Dit is al, wat ik u zeggen kan. Gij weet beter' wat gij moet doen, om aan .Ver- gammens kroonstukken te geraken, dan ik het u zeggen kan; maar als gij mi vastlegt, bind dan toch de kóórden zoo straf niet meer, als mep dc laatste piaal toegejuicht door het volk. Achteraan kwam, afzonderlijk, een sloct der Action. Frangaisc. De gee ren Sarmaten Painlevé legden namens de regeering eveneens een kroon neder en schouwden daarna het défilé der troepen. Geen incidenten vielen voor. Uit Memphis wordt aan Reuter ge- kabeld.Om 3 uur .werden lichte aarschok- ken gevoeld, wat de ongerustheid der1 personen die zich in de overstroomde streken bevinden, nog deed toenemen. Ook op andere punten, in een straal van ongeveer 1C0 km. om Memphis, werden eveneens schokken,waargenomen. Kolonel De Pinedo heeft Zaterdag morgen zijne eerste proefvlucht onderno men met het nieuwe toestel «Santa-Maria 2 dat hem uit Halië werd opgezonden na de vernieling, door brand, van zijn' eerste y/atervliegluig. Kolonel de Pineuo heeft "Verklaard dat hij de terugreis Woensdag aanstaande zal aanvangen met- gansch de bemanning. Zooals gemeld is men zonder nieuws van den vlieger de Sainl-Rornan, die per watervliegtuig naar Brazilië vertrok. Tot nog toe bleven al de pogingen c/ni per draadlooze met hém in verbinding te komen vruchteloos. De Spaansche ambassade te Parijs, ontkent ten stelligte de geruchten als zou onlangs een beslissing getroffen zijn in. zake "de Spaansche iroonopvolging. De berichten over deze kwestie worden als verzinsels gebrandmerkt. Uit Kaapstad wordt geseind dat een Zuid-Arikaansche hoevenbewoner, niet minder dan 8 blanken, 2 inboorlingen en 4 politiemannen dood schoot, die hem in zijn vlucht achtervolgden. De aanhouding van den gevaarlijken bandiet werd nog niet gemeld. De moordenaar van den burgemee ster van Lodz is Dinsdag ter dood veroor deeld en reeds Zaterdag terecht gesteld. a EremPsodegem. De heeren aandeelhouders worden ver zocht de gewone jaarlijksche algemeen^ vergadering te wilien bijwonen welke zal gehouden worden ten maatschappelijken zetel te Erembodegem op Maandag 30 Mei 1927, om 3 uur namiddag. Dagorde 1° Verslag van den Beheerraad en Com missarissen. 2° Goedkeuring der balans en der reke ning van winsten en verliezen over het boekjaar 1926. 3° Ontlasting aan Beheerders en Com missarissen. 4° Benoemingen volgens standregelen. Ten einde aan de vergadering deel te nemen worden de heerén aandeelhouders verzocht zich te gedragen volgene artikel 4 der standregeien. 1045 Société Anonyme Chaussóe de Termonde, 157,, Alost L'assemblée générale ordinaire se tien dra le Mardi 3iMai, 11 heures, a l'Hötel du Café des Boulevards, a Bruxeiles. Ordredujour: 1). Rapport du Con-seil d'Administratten et du Collége des Commissaires; 2) Approbation du bilan ct du compte de profits et pertes au 31 décembre 1926. 3) Décharge a donner a MM. les Admi nistrateurs et Commissaires 4) Divers. Pour assister a l'assemblée, MM. les actionnaires sont priés de se conformer Part. 20 des statuts en effectuant le dépot de leurs titres avant le 24 Mai, au siége social 157, Chaussée de Termontfe, a Alost. t 1046 te Oosterze.elc gedaan heeft, want het ia zoo vermakelijk niet, daar een halven nacht te liggen. Wees gerust, meid, ik zal zorgen dat gij u niet te zeer zult beklagen. Ga nu met spoed te werk; >k ga te rug naar mijn bed, de huismeid zou kunnen ontwaken. En snel verdween zij in het huis, waarvan zij do voordeur met voordacht openliet. Nu, mannen, zegde de aanvoerder Dischgers, de wachten zijn op straat goed uitgezet; licht hebt gij niet noo- dig, het is heldere maneschijn en het zou ons kunnen vérraden. Gij,'Canned, gaat' met nog vijf mannen naar den paarden stal en sluipt er in de slaapplaats der knechien,'wanneer gij binnen zijl, opent gij uw lantaarn en maakt kort spel met die gasten. Gij, Rommen, met uw zoon en nog een derde manschap, trekt naar. den koestal en belet, ook den koejongen zich nog over hef slecht weer te bekla gen, want het is dit soort, welk ons bij-' na altijd verklikt. Wij zullen u intus- schen zoolang afwachten aan de deur van het huis, om gezamenlijk binnen te dringen, als het werk is afgedaan. Aanstonds trokken de o'pgcroepeiï: mannen naar de aangewezen plaatsen.- De twee'knechten werden in hun slaap! overvallen en de keel afgesneden, de' koejongen uit. zijn nest. geslingerd en buiten den koestal verwurgd. Tien minuten daarna stonden de moordenaars wederom aan 'de deur. bij I hun aanvoerder. 1 f('t yeryblgp

De Volksstem | 1927 | | pagina 2