Jan Clercker ft-LE(NE GAZET Oe Laatste Binders in Vlaanderen NI EU WSTIJ PING EK Korte builenlandsche berichten Boelsir. Reciitb. van Daodsrmonda Brltsche zegeboog te Seper. De onthulling van den zegeboog der Mec- nenpport, Ier eere der -60.000 Britsche soldaten,- gevallen gedurende den we reldoorlog 1014-1018, zal plaats hebben Zondag 24 Juli aanstaande. Denkelijk zullen de koningen van En geland en Belgie aanwezig zijn. Een nieuwe Kcngoboot. Sainl-Na- zaire, 30 Mei...Dinsdag zal om 17 uur de nieuwe paketbool «Albertville gebouwd voor de «Cie Beige Maritime du Congo» van stapel loopen. De paketboot is 150 meter lang en meet 7500 ton. Bij de gemeentesekreta rissen.De gemeentesekretarissen van heel het land hebben Zondag morgen in het Egmont- paleis eene algemeene vergadering, ge houden onder het voorzibterschap van M. Biddaer, bondspresident. Deze stelde ,YOor eene dagorde te stemmen den wenseh uitdrukkend dat de - loons.ver-. hooging van 50 op 75 t.lr. zou gebracht worden voor de secretarissen der ge meenten met minder dan 1500 inwo ners, en dat men voor de gemeenten met meer. dan 1500 inwoners een vastge steld verhoudingsgetal in acht zou ne men. Deze dagoirde werd met 'eenparig- 'beid van stemmen goedgekeurd. Naar Congo. Met toestemming der regeering zal kolonel 'Tan Deuren op 7 Juni zich naar de kolonie begeven, om ter plaatse de mogelijkheid zijner grootsche ontwerpen van bewerktuiging van den Congostroom in de streek der watervallen te bestudeeren. Een Belgisch vliegstation te Evore. De.lieer Anseele, minister van Spoorwe gen en Vliegwezen, zal eerlang in de Kamier een wetsontwerp indienen hou dende uitkeering van een krediet van 0» miilioen frank, tot inrichting van het vliegstation te Evere. NI. Foincaré te Brussel. Den 17 Juli aanstaande zal in het kerkhof van La eken de inhuldiging plaats; hebben van een gedejikteeken ter nagedachte nis van Onbekenden Franschen Soldaat. |M. Raymond Poincaré, voorzitter van den Fransche ministerraad, zal bij die onthulling aanwezig zijn, evenals Z. M. Koning Albert. Voor de Reizigers. Van af 7 Juni zullen talrijke verbeteringen aan den dienst der reizigerstreinen gebracht worden; zij zullen het voorwerp uitma ken van een hijvoegsel aan hot officieel treinboek, hetwelk kan bekomen worden in al de statie waar dit laatste te kocp Tc waterlating te Temsche. Zooal wij reeds hebben gemeld zal het van stapel loopen van het stoomschip «Ad ministrateur General Arnold besteld door bet Ministerie van Koloniën cn be stemd voor de Kustscheepvaart onzer Kolonie, plaats hebben op \Yoensdag Juni, rond 17 u. 30. Een speciale Wilford-boot zal na don afloop der plechtigheid uit Tem sche naar Antwerpen vertrekken, ten einde de genoodigden van Antwerpen en Brussel toe te laten op een zekere aangename wijze terug te keeren. 'De Itaiiaansche ambassadeur. Markies Negmotto Cambiaso verlaat eerlang Brussel met een andere op dracht van zijn regeering. Hij wordt t Kairo benoemd tot afgevaardigde bij do Egyptische Openbare Schuld. Uitvoer van kersen. Blijkens, ver dero inlichtingen versterkt door het Ministerie van Landbouw te Londen, mpeten de verzendingen van kersen bestemd voor Engeland, niet vergezeld zijn van een cerlificaat, op voorwaar de dat de vruchten In Belgie geplukt en ingescheept, werden in een Belgische haven. Nochtans oefenen 'de. Engel sehe over heden toezicht uit op den invoer van kersen. Moesten verzendingen aange tast bevonden worden van de Kersen made, dan zouden strenge, beperkingen gelegd worden op den invoer. De belanghebbenden worden.dus ver aocht zorg te wijden aan liunne verzen dingen van kersen naar Engeland. OF DOOR Sïlvain VAN DER OUGHT EN Lodewijk VAN LAEKEN, Ea£-q-:V.!PfSl Marie Eldoweys had reeds twee jaren kennis met Verboeve, die zeer jaloersch was van karakter. Ilel onderzoek heeft vastgesteld dat de misdaad moet gepleegd zijn tusschen 10 en 11 ure 's avonds en het. slachtof fer hardnekkigen weerstand had gebo den tegen haar,moordenaar die haar zal opgewild hebben. De moordenaar is-gevlucht. totaalvernield. De aangerichte schade is zeer aanzienlijk. De oorzaak wordt toegeschreven aan ontbranding van vetkatoen. G&SÖNTPLOFF3KG TE HELMET, Vijf gekwetsten. Grooie schade De weduwe Moussiaux had in den loop van verleden week, óp de Huart- laan te Helmet, met hare twee dochters een appartement op de eerste verdie ping betrokken .en had in dé vertrekken, een sterken gasreuk opgemerkt. In afwachting van den werkman, die de toestellen moest onderzoeken, had zij de voorzorg genomen, de vensters te openen. Maar toen Zondag avond eeriige ken nissen ten harent waren, had plotse ling eene geweldige ontploffing plaats. Allen kregen erge brandwonden in het gelaat en .over het geheele lichaam. Het geweld der ontploffing deed den muur, die de kamer van den trap scheidt barsten, een groot balkonvenster werd verbrijzeld en de twee kinderen van d' echtgenooten Lampe kregen min zware kwetsuren. De toestand 'der gekwetsten levert echter geen doodsgevaar op. SMARTELIJK ONGELUK TE SELZAETE 'Zondag middag rond 2 ure noodigde de heer Hendrik Franken, handelaar te Selzaete, eeft; drietal vrienden uit om samen een vdarttöéhtje te ondernemen met zijn motorbootje op het kanaal van Tcrneuzen. Nauwelijks waren zij een tiental meters van den oever af, rechtover Me teerfabriek, tojeu, door eene onbekende oorzaak plotseling bet bootje Qm sloeg, zoodat de vier .inzittenden midden in bet kanaal terécht'.kwamen. De drie eersten konden zl^1 met moeite al zwemmende redden doch de vierde Oktaaf Flets^ tfic den motor be stierde en. slecht zwemmen, kon, werd door een bloedopdrang getroffen, zonk in de diepte en/verdronk onder de oogen zijner makkers. Octaaf Flets was 41 jaar cud, gehuwd en vader van een zoontje van acht jaar. TERAARDEBESTELLING TE BALEGEKt Zondag had alhier een aandoenlijke plechtigheid pl.aats. Zooals gemeld, ver ongelukte de soldaat Michel Van Bockx- staele ten gevolge van een noodlottige slaapwandeling, in de kazerne van St. Pietere, te Gent. Een kompagnie wa penmakkers van den betreurden jonge ling bewees dé .laatste eer. Na den dienst, begaf de afd'eeling wa penbroeders zich naar de begraaf plaats. Daar Werd, in naam van het derde Linieregiment, eene lijkrede uit gesproken door een makker van den be treurden aflijvige. STABILISATIE Plaatst uw-3 beschik bare gelden in de Gentsc'ne Bank vöop Handel en Nijverheid, Filiaal van ds Volksbank van Leuven. Afdeelingen Aalst, 27, St. Jorisstraftt'. Denaermonde 1, Franz -Gourtenstraat Sottegem, Kasteelstraat, 10. Zele,, Gesar Meeusstraat. Bijkantoren Hillegem-Dorp. Lebbeke Brussëlsche steenweg* Lede^ Molenstraat. STIPTE GEHEIMHOUDING. 2326 VOLKOMEN ZEKERHEID, ERG ONGELUK TE WAASMUNSTER Een doocie, vier gekwetsten. Zondagavond rond 9 uur reed de ei-' genoar A. W. met zijn auto naar de wijk Ruiter.- Onderweg op de Neer.st.raat, aan een draai, reed hij tegen een huis. Een voorbijganger J.Y.M., 24 jaar oud, werd tusschen den auto en deii muur gevat en was op den slag dood. De ingezete nen V. S. werd erg gewond aan 't aan gezicht en is naar de kliniek van St. Niklaas gevoerd men vreest bet érg ste, drie andere ingezetenen werden licht gekwetst. De eigenaar is er met den schrik van af. Een onderzoek is ingesteld. MACARONI- LA LUNE Goed gerecht, voordeelig !n prijs. 84ste Vervolg. Victor was' inmiddels, tot bedaren gekomen, ten minste genoeg om bij Willem Veen-boom alle vermoedens ie doen verdwijnen; hij sprak dan met vaste stem: Gij zegt dat onze mannen, hier reeds aan den gang zi:n; boe is dit mo gelijk Alle deuren en .vensters zijn goed gesloten en indien men braak had gepieegd, zou ik het voorzeker hebben gehoord, want zulke dingen kan men moeilijk zonder gerucht. Dit was niet noodig, makker; toen wij slapen gingen en dien dommen kjoopman ons voorlichtte, veinsde ik mijne brieventes.ch beneden op de tafei der eetplaats te hebben vergeten. Ik spoedde mij terug kwansuis om die te gaan halen, maar wel degelijk om de achterdeur te ontgrendelen en uit het nachtslot te draaien. De sergeant viel van de eene verras sing in de andere; zoo groote stout moedigheid had hij van die schelmen nog niet gehoord. Evenwel sprong hij uit zijn bed en zich spoedig aanklee- dende, zegde hij bedaard X WREEDE MOORD TE ST. JOCST-TEN-NOODE De echtgenooten Elderwévs, wonende op een appartement op het. tweede ver diep van het huis n. 13, der Kruid tuinlaan tte St. Joost-ten-Noode, von den Zondag nacht, toen zij te huis kwamen, hun eenig kind, Marie, 19 jaar oud dood in haar bed liggen. Het meis je droeg sporen van vérworging, alsook eene wonde aan den hals, voortkomende van een mes. Zij riepen om hulp waar op de geburen.de policic verwittigden, die ter plaats kwam. ^Vermoedens vielen op den. minnaar van bet slachtoffer, zekere Gu&taaf Ver hoeve, geboren te Roubaix, 24 jaar oud, elektricien, wonende Pasteurstraat, te Anderlecht, die het meisje in den avond was komen bezoeken. Zoo gij denkt dat onze mannen' reeds binnen zijn Ja., zeker, binnen en aan bet werk, antwoordde de andere lachende. Het is La Marche die hen aanvoert en deze is volstrekt geen uil. Op het oogenhlik dat de Binder dat antwoord uitbracht, hoorde men duide lijk in de kamer den gil wélken de koopman staakte, toen hij in zijn bed aangegrepen werd. Hoor, zegde hij, wat heb ik u ge zegd Gelooft gij nu datonze gezellen liet spel reeds hebben begonnen Victor antwoordde niet. Dit akelig geschreeuw, waarin hij eene bekende stem meende te herkennen, drong hem tot in het merg van zijn gebeente. Hij hield zich nochtans in, daar de Hollan der al pralend hem zeer dicht'was ge naderd en hij vreesde hem achterdoch tig ie maken. Reeds was hij gekleed en naderde onverschillig en langzaam het bed van zijn slaapmakker. Hier bleef hij eenige oogenblikken staan, bij zich- zelven Overleggende wat hij zou begin nen. Ondertusschen werd dc Hollander ongeduldig. Allons., kameraad, zegde bij, zijt gij gereed Waarom hier zoo lang ge nesteld Misschien heeft men ons noodig. Victor, die een besluit scheen geno men te hebben, nam bedaard zijne twee jHEVIGE BRAND AAN PORT ARTHUR TE GENT. Zondagavond, rond 7 ure 20, werd de wijk van Port-Arthur in opschudding gebracht, tengevolg van een hevige brand uitgebroken in de loods 35, ge legen Port Arthurlaan, toebehoorende aan de firma- J. P. Best Go, gelegen Slijkstraat. In de loods waren allerlei koopwa ren gestapeld, namelijk mekanièlren/ deehot, garen, graan, enz. De brand npn zylkc rasse uitbrei ding, dat alles wat de loods bevatte, de prooi der vlammen werd. J-Iet vuur deelde zich méde aan eene rij wagons van den spoorweg, welke h voor de loods bevond. Enkele wa ren geladen met kolen; de spoorweg- wagons werden gedeeltelijk vernield: De brandweer, onder bevel van den kotmmandant Vanderbeken, luitenanten Jalisso en Thomas, snelden met volle dig materieel ::tcr plaats en vielen het vernielend element aan. Aan blusschen van dc loods--viel niet meer te denken men 'moest zvbh bepalen met de aan palende lood'séri te vrijwaren. De brandwèér kon Maandag morgen om 1 y2 ure naar dc kazerne térügkee- ren. Een post blééf ter plaats om de bran dende puincn te besproeien. Dc loods irt hout opgetrokken, werd In eene te Stettin gehouden rede beeft M. Schacht, algemeen bestuurder der Duitsche Rijksbank, verklaard dat de zwendel op de Beurs aan de Rijksbank ongeveer 'een miljard mark vreemde deviezen heeft gekost. Zondag hebben veertig duizend Fransche katholieken te Voiron betoogd voor den terugkeer der Chartreuzen in de streek van Dattphiné, Lyon en Savoye. De vergadering was voorgezeten door Kardinaal Maurin, aartsbisschop van Lyon. Volgens persberichten heeft de Sovjetregeering te Kroonstad den oor logstoestand uitgeroepen. De geruchten over gedeeltelijke mobilisatie in het krijgsgebied van Leningrad en het verbod aan Britsche schepen sovjethaven aan te deen, zijn echter onjuist. Wordt geseind uit La Valette (Malta) Drie Engelsche pantserschepen hebben plotseling bevel gekregen om Malta te verlaten en te vertrekken naar eene plaats, die niet bekend wordt gemaakt. - Men verneemt uit Berlijn, dat brand is uitgebroken in een dorp van Posen, in een schuur namelijk waar soldaten, die aan oefeningen deelnamen, gelegerd wa ren. Zeven soldaten zijn verkoold en 29 anderen ernstig gewond. Een telegram uit Berlijn meldt dat een groote brand uitbrak op het vliegveld té Leipzig, Aan de hangaars werd gewel dig veel schade aangericht. In den loop van een autowedsfrijd nabij Hohenstein, Duitschland botste de auto van den fabrikant Pozler, van Sed- iitz, tegen een boom, kantelde om en schoot in brand. Pozler liep ernstige wonden op. De «New-Vork Herald» meldtVol gens een bilan, opgemaakt door M Hoo ver, moeten niet minder dan 600,000 personen, wier inkomsten geheel door de ramp verloren zijn gegaan, door een comiteit geholpen worden 100,000 an dere personen moesten hunne woning verlaten en nog 30,000 moeten in concen tratiekampen ondergebracht worden. Port'Townsend(Washington) 30 Mei. Een duiker is door een reusachtig achtar mig zeedier, dat in zijn klauwen een lijk meesleepte, aangevallen. Na een gevecht mei het mes, van verscheidene minuten, kon de duiker het monster dooden en de oppervlakte bereiken met het lichaam, dat herkend werd als dit van den kok van de sleepboot Warren. Ha, het-is alzoo dat gij de her - begzaarnheid tan den goeden Geestheu vel beloont ?_D'aar, verrader En hij bra'jidde zijn pistool op den Binder los, dié, in het midden van het voorhoofd getroffen, als neergebliksemd ineenzakte en in de de laatste stuip trekkingen deg doods den vloer met 'zijn bloed besmeurde. Victor wierp, zijne afgeschoten liand- bus van kant,'greep de'twee andere pis tolen en stormde over Let lijk van den Binder de karne.r uit, naar den kant waar hij had hop ren, schreeuwen. Ondertusschen had La Marche, ver schrikt door het gedruisch- van het pis toolschot, den koopman losgelaten en was recht gesprongen. Degenen die be zig waren met de berde der geldkas door te zagen, staakten ook eensklaps hun werk en bekeken verschrikt hunnen aanvoerder als wilden zij zeggen Ver-raad F Verraad 1 De gendar men schreeuwden de beide Binders, die aan Geestheuvels slaapkamer op s.clvild- wacht slondeïu Op hetzelfde' oogenblik ging er een tweede schot, af cn eene dergenen die geroepen had, stortte kermend neder. .Toen ontstond onder de Binders eene verwarring waarvar? men geen denk beeld maken kan. Bedrogen door dé blauwe soldatenkleederen van Victor, meenden zij door dc gendarmen aange tast te zijn én stoven in volle wanorde zakpistolen van dc nachttafel, en stak i naar beneden. die bij zich; toen hef andere aangrij pend en Veerbo'om met opengespalkt! oogen. die van gramschap aanstarend, riep hij uit Eenigen losten hunne pistolen op he,m doch gèlukkiglijk zonder hem te loeiden, j treffen. Do kloekmoedigco .jongeling [vervolgde dc vluchteling en was reeds Het Stcfanie-agcnfsclrap meldt dat De Pinêdo Maandagochtend. u. 18 te Horta (Azorer.-eilanden) is aangekomen. New-York, 30 Mei, Een vliegtuig wiens motor defekt kreeg, viel van een hoogte van 500'J voet, nabij Augusta. Duizenden personen waren getuige van het ongeluk. De inzittenden, een officier en drie onderofficieren, werden verkoold. Voor de derde maal in drie jaar tijds, is de groote aqueduc van Los Angeles gedynamiteerd door de boeren, die zich beschouwen als benadeeligden door de maatschappij die het kunstwerk gebouwd heeft. De aqueduc werd beschadigd op een lengte van ongeveer 100 meters. BALDADIGAARD. De Grim Emiel, van St Nicolaas-Waes, ging op 31 Jan. 11. door de wijk Moeland, loen hij zonder reden aangevallen werd door zekeren Van Mele René, dier zelfde stad. De Grun. werd op den grond gesmeten, en Van Mele René gaf hem verscliillige vuist slampen. Thans beweert Van Mele dat hij niet wist wat hij deed, daar hij een weinig dronken was. Die lichte dronken schap moet hij nochtans bekoopen met 1CO0 frank boet. VEEHANDELAARS OPGEPAST. Boel Edmond, veehandelaar, te Nieuker- ken, werd in Februari en Maart 1.1, in overtreding genomen, daar hij handel drijvend in herkauwers, het boekje tot in schrijving, dag en nacht, van al de dieren die hij kocht en verkocht niet heeft ge houden. Dit moet hij thans betalen met twee honderd en zestig frank boet. Voor zelfde overtreding hoort Egghe Fideel, koopman in vee, te Haesdonck, zich verwijzen in eene geldelijke boet van honderd frank. SMAAD. Van Hoey Ferdinand, bc- eedigde polderwachter,te Moerzekemoest op 17 Maart 1.1. eene beslissing teekenem aan zekeren Vercauteren Jozef nopens de huur van eenen moerdijk. Vercauteren maakte zich daarover boos en schold den polderwachter grof uit. Vercauteren hoort zich verwijzen in eene geldboete van z60 frank, en gezien zijn goed verleden past de Rechtbank de voorwaarden toe. VERBODEN WAPENS. - De Vis P., een mensch van 57 jaar, woonachtig te Aalst, had zich op 11 April 1.1. bedronken zoodanig dat hij zijn revolver uit den zak haalde, en er mede zwierde tot grooten schrik der voorbijgangers. Dit kost hem 410 frank boet, en gezien zijn goed ver leden en zijnen hoogen ouderdom past de Rechtbank hem de voorwaarden toe. AFTROGGELAR!J. De Moerlooze Alfons, wonende te Rijsel, een oud geken de van Moeder Jusiitia, slaat voor de zoovcelste maal terecht wegens aftroggc- larij. Den 9 October 1926 bevond hij zich te St-Giilis-bij-Dendermonde, en wist al daar ten nadeele van Leopoldine Fierla- fijn eene som van 400 fr. te ontfutselen. Hij had namelijk uit Gent een telegram gestuurd naar zijn slachtoffer op naam van dezes vader, haar lastgevende hem eene commisie van 10 0/0 te betalen voor eene bestelling van 4000 frank jneubelen voor.... het Ministerie van Colonies 11 De Rechtbank verwijst De Moerlooze, die niet vei schijnt in eene geldboete van 500 fr. en in eene gevangenisstraf van drie maanden. HERBERGIERS OPGEPAST. - Neus Florimond, van Hamme, staat terecht om op 11 Maart 1.1. zijne herberg te hebben open gehouden na de wettelijke sluitings uur Dit moet hij thans bekoopen met een'geldboete van 1000 fr. De Rechtbank past hem de voorwaarden toe gezien zijn goed verleden, Van Caekenberg Omer, van Gijse- gem, loopt eene boet van 1000 fr. op voer zelfde feit. -r.x.. dicht bij bot slaapvertrek van den koopman, toen iiij tegen Pieter La Mar che bonsde, die met zijne twee gezellen <ie kamer kwam uitge-stovon. De schok was geweldig. Victor wankelde, doch hield zich .te been; maar La Marche viel en bet vuurwapen, dat hij in de hand hield, ging at door don val. Dc twee Binders,stoven naar beneden, zonder zich om hunnen aanvoerder, dien zijn dood waanden, te bekreunen. La Marche .was nauwelijks gevallen of hij sprong weder op, zonder dat zij1! tegenstrever den tijd had gehad zich; op hem te werpen. Victor mikte met zijn pistool dat nog niet was gelost, en hel zou gedaan geweest zijn met den moor der, maar het ontrouw wapen weiger de zijn soliol. Het buskruit alleen ont vlamde in de pan. De aanvoerder vloog op hem toe, met opgeheven dolk. Onbevreesd sprong do andere eenen stap achterwaarts en met de kolf zijner handbus sloeg hij als een vaardigen strijder het lemmer van den moorpriemi aan stukken. Toen beiden van hun wa pens waren beroofd, grepen zij elkan der vast en er ontstond eene lievige worsteling. La Miarche was een mager maar sterk gespierde kerel, die maelit bad als eëri paard, doch op dat oogen blik was bij benauwd en hij trachtte zich enkel van Victor te ontmaken om te vluchten Al was de sergeant zoo sterk niet, toch overtrof hij den aanvoerder in be hendigheid. Reeds driemaal bad" deze laatste hem nedergeslagen, doch ook driemaal had Victor zich als een slangy uit zijn grove handen genikt en hernJ onder geweldige vuistslagen tegen de kamerdeur gebonsd. Niettemin werd de dappere jongen gewaar dat dit zoo niet lang meer kon duren, dé krachten bega,'en Irom en zij ne spieren begonnen hunnen dienst te weigeren. Verlamd onder do forseho drukking van La Marche, die hom1 nu weer vastgegrepen had, gaf hij nog eens al zijné krachten inspannende,; een ge weldigen slant op de borst'zijns tegen strevers, die dezenbeantwoordde door een zoo hevigen vuistslag', dat Victor nederstoptte. Zonder den moedigen soldaat, dio niettegenstaande' zijne' verzwakking reeds opnieuw reclvtgesprongen was, te durven afwachten, nam hij dc vlucht.» Hij liet zich van dc trappen glijden, sloop langs achter het huis uit, langs den kant dat zijne makkers waren ver dwenen. Victors krachten lieten niet toe den Binder te vervolgen. Hij liet, dién moor denaar vluchten, zonder té beproeven van hem te vervolgen, daar hij wel ge waar werd dat, dit volstrekt onmogelijk zou geweest zijn in den staat waarin hij zich bevond. Hij bleef eenige stonden tegen, den muur geleund, vooraleer eenigszins tof, bedaren te geraken; dan nam hij het pistool van den grond, dat geweigerd had af té gaan toen hij op La Marche meende tc schieten; daar hij Ivet noo- dige gerief bij zich had, vernieuwde hij het buskruit in de-pan en stak hot wa pen bij zich»; daarna ging hij naar de glaapkamer ,van GeestLeuvel. ITi Yervolgl.j

De Volksstem | 1927 | | pagina 2