Jan Clercker KLEINE GAZET Og Laatste Binders In Viaariugron KIEUW8TMBIKGEK op Korte buiieuiaudsche berichten Z. Egw. Mgr G0PP1ETERS Bevolking. De bevolking der hoofd plaatsen onzer provinciën, beliep op 31 December 1.1, Antwerpen 3.00.175; Brussel 212,780; Brugge 52,327; Gent 162.582; Bergen 27,030; Luik .168.058; Hasselt .21.329 Aarlen 11.105; Namen 30.639. Steden en gemeenten van meer dan .17.000 inwoners in Oost-Vlaanderen «ent f62.582: Aalst'58.886; 'St. Ni klaas 36.147;- Lokeren 23.640; Iton^&e 23.052; St. Amandsberg 17.424; Wette ren 17.284. Spaansch bezoek. Eene afvaardi ging van een twintigtal Spaansche pro fessoren is gisteren In Brussel aange komen. Deze heeren.komen eene studie reis door Belgie doeïr én zultëneen aan tal onderwijsgestichten bezoeken. De Rechterzijde. De Rechterzijde der Kamer, vergaderde Dinsdag na de Kamerzitting onder het voorzitterschap .van M. Vandc Vyvere. Verscheidene sprekers, .onder wie, de voorzitter en M. Renkin, drukten er hun spijt over uit dat zooveel leden afwezig zijn in de zit-' tingen der Kamer' eii in de bijeenkoms- Jén der groep. M<en hesprak zekere mid delen om in dien toestand verandering te brengen. Daarna werd de algemèenc toestand onderzocht. Amnestie. Woensdag vergaderde opnieuw de Middenafdceling der Kamer, belast met liet onderzoek van bet. wets voorstel Van Cauwelaert, betref lende «Ie politieke amnestie. Eene nieuwe for- muuJ door M. Des.frée voorgesteld werd breedvoerig onderzocht. De bespreking zal toekomiende Woensdag voortgezet worden. Men hoopt dan tot. een besluit Ic komen. kruis omringd van zijn' paard en twee om .hem te helpen. Een bijgeroepen ge- hazenwindeo, JUidden het bosch is afge- neesheer diende lrém de eerste zorgen beeld. Mgr dc bisschop ontving dit be- toe en stalde vast dat hij erg verbrand tang-wekkend voorwerp, dat schijnt te was in het aangezicht en op do borst, dagleekenen van. liet einde der XVIe eeuw, van een Kruisheer die het had ontdekt bij den afbraak van een huis le Enkhuizen, in Holland. Nachtboot Oostende-Dover. Me ingang van 1 Juli a.s. wordt de nacht dienst Oostcnde-Dover hersteld,, zoodat te Londen reeds vroeg in den ochtend do post zal besteld worden den avond te voren uit Belgie verzonden. De boot zal omstreeks 2 u. des mor geus afvaren, zoodat do reizigers, aan gekomen uit Brussel met den midder nacht! rein zullen kunnen inschepen. De passagiers worden toegelaten aan boord van 22 u. af, Wansen in Belgie. De vermaarde ontdekkingsreiziger Nans en, is Woens dag Ie Antwerpen aangekomen, en geeft Daden avond eene voordracht .om 8 u. 30 in den Kunstkring. De. Zweedse he explorator zal Vrijdag om 6 ure 's avonds door den koning worden ontvangen. Een Internationaal Congres voor vo gelbescherming.Te Brussel heeft de zer dagen een internationaal- congres voor vogelbescherming plaats. "Verschillige landen zijn vertegen woordigd. namelijk Zwiserland. Holland Oostenrijk, Engeland, Tehecho-Slowa- kio, Luxemburg, Belgie, Noorwegen én Hon gar ie. De algemcene vergadering had plaats Woensdag. Eene gift van IVsgr Heylen. Mgr TTeylen. bisschop van Namen, heeft aan het diocesaan mmzeum van-Namen een plechtige-' baksteen geschonken van i\ op 10 centimeters, waarop Sint-Huber- tus, geknield voor het hert met he OF DOOR 8ï?va!n VAN 5>ER GUCHT EN Lodewijk VAN LAEKEN, 91ste Vervolg. HOOFDSTUK XVI. EEN GEWAAGDE NALATENSCHAP "Meer dan een maand was reeds vcr- loopcn, sedert de mislukten aanslag der Binders op het «Valkensteen» was ge pleegd. De gendarmen, die zich nog al tijd te Oordegem bevonden* hadden we] cenige onbeduidende aanhoudingen ge daan, maar tevens ook een hunner' man schappen verloren, die bij nachtronde in de bosschen verraderlijk doodge schoten werd. Dit was. geen wonder. Dagelijks wer den zij door de handlangers; der Bin ders misleid; ook waren zij niet talrijk genoeg om het overal het hoofd te bie den. De overheid had deze mannr-n als be wakers der openbare rust, in bijna alle kleine steden en dorpen der departe menten verdeeld, waar zij de roov&rs wel ontzag inboezemden, maar niet be kwaam waren hunne strooptochten te beletten of hen zog spoedig uit te roeien als men wel zou hebben gewenseht. Alhoewel de omtrek schijnbaar in rust DE WOORD TE GENTBRUGGE Bekentenissen van den dader Dank zij de volledige persoonbe- s.ch'rijving van Yvonne Van Eeckel, de gezellin van den dader, gelukte de poli- tiekornmissaris De Bruycker er in spoe dig het meisje terug te vinden. Yvonne Van Seckei bekende, dat haar vriend den moord had gepleegd omdat hij zich be dreigd waande. Het -slachtoffer had eerst met een stok geslagen, en Delmot- le zou met zijn mes hebben afgeweerd. Een tweede maal had hij met. het. mes gestoken, met-het gevolg, dat men kent. De dader, die kennis had met het meisje, was na den doodslag met liaar afgesproken, om Maandagnamiddag bijeen te komen in den Baudeloö-hof te Gent, waar zij hem op de hoogte zou brengen van het verloop van het ge vecht. De politiecommissaris De Bruycker stelde zich in verbinding met den heer Verdueren, rechterlijk politieofficier te Gent, met wien hij vergezeld van rech- erlijke politieagenten en van politic van' bet bureel van Gentbrugge, Dins dagnamiddag naar den Baucleloo-hof trok. Daar ook bevond zich de vriendin van den"dader. Inderdaad, de dader kwam er om streeks 4 uur aan. Hij word onmiddel lijk in hechtenis genomen en sehriok ge weldig' hij liet vernemen van den doode- lijken afloop van het/gevecht. Hij druk te zijn groot leedwezen uit over het voorgevallene. Dadelijk werd hij ter beschikking ge steld van den onderzoeksrechter De Buck, aan wien hij volledige bekente nissen deed. Hij verhaalde omstandig zijn ontmoeting' met den landbouwer, toen hij op wandeling zijnde met: zijn vriendin wat groen aan het snijden was. Hij had op de hofstede bij een eerste bcr dreiging zijn mes tevoorschijn gehaald om schrik aan te jagen, maar ziende dat de landman het.ernstig opnam, had hij gestoken, om zich le verdedigen. Na deze volledige bekentenissen werd de dader opgesloten. De juffrouw, die met den doodslag niets uitstaans, heeft, werd niet veront rust. Zijn toestand alhoewel niet. levensge vaarlijk boezemt nogal onrust in. Het parket kwam 's namiddags ter plaats. De daderes, die op de vlucht was ge gaan, werd enkele uren later door de pol ie ie aangehouden. DOODELI3KE AFLOOP TE RONSE Dubois Remi, die "Vrijdag 1.1. met zij nen motocycle te Louise-Marie zulken ergen val deed, is Woensdag morgend tengevolge zijner wonden bëzweken. De ongelukkige was sedert 2 jaar weduw naar en is vader van drie kleine kinde ren. STABILISATIE Plaatst uw? SéséhiX* hare gelden in de Garrtschn Sank vooi* Handel en Nljverhefd, Filiaal yan d8 Volksbank van Leuven. AfdeeHngen Aalst, 27, St. Jorisetraat. Dendermonde^ 1, Franz-Gourteimlraat Sottegem, Kasteelstraat, 10/* Zele, Gesar Meeusstraat, Bijkantoren Hillegem-Dorp. Lebbeke Brusselsche steenweg* Lede Molenstraat; STIPTE GEHEIMHOUDING., 2326 VOLKOMEN ZEKERHEID, VS TRIOOLDRA NI A TE ANTWERPEN In het Schipperskwartier, te Antwer pen, greep er Woensdag morgen weer om een drama plaats, dat le wijten is aan een losbandig leven. De 48jarige Maria Van Dcmael, ge scheiden van haar man, had een tijd lang betrekkingen met baar patroon, de 51 jarige F. De Snercq. ongehuwd, en baas eener beruchte danszaal der VI e sc-11 li on we r s tr aat De patroon wilde echter niet meer van haar weten en de vrouw, die b'j hem in dienst was, wierp hem op den koer der woning, op het. oogenblik dat liij al daar, zonder argwaan overstapte, een piot-, gevuld met vitriool, in het aange zicht. Dit gebeurde rond 10 ure voormiddag De man huilde van de hevige pijn en geburen en dienstpersoneel snelden too aBBBBMBteSBaEBBaB dien tijde niet geteld, gingen evenwel het inbreken, binden en branden voo larig'S: de kanten van Gent en Brugge, en wel bijzonderlijk in Brabant. Wat Jan Clercker betrof, die voort ging met den lieer Du Bien zéér dik wijls te gaan bezoeken, deze was nog steeds misnoegd over hetgeen hem dooi den procureur der republiek was ge zegd. Dit was do oorzaak dat bij zich zoo lang stil had gehouden, Evenwel'speet het hem geweldig toen li ij meende te zien, dat de geneesheer geloof bad ge geven aan het gezegde van den procu reur. want, niettegenstaande al bet- geen er was gebeurd, bleef hij gemeen schap onderhouden met den notaris Vosselaef. Jan bad Florida daarover gesproken en 1 aa.r zijn verwondering te kennen gegeven. Vader, had bet meisje geantwoord, heeft, reeds meer dan een jaar geleden, een som golds bij den notaris in bewa ring gegeven. Hadden zij met elkaar af- erekend, ik geloof dat hij hem zoo dik wijls niet zou gaan bezoeken. Dit kon waar zijn en, aanzag Jan het als heel gevaarlijk, aan dergelijke per soon geld toe te vertrouwen, hij besloot daarover niet meer te spreken. Do bond, dien hij zoo deerlijk gewond in zijn huis had gebracht, was reeds, dank aan de zorg der inwoners der her berg «De Hope van Vrede, en wel bij zonder van Roosje, volkomen genezen. Het was een verkwikkende en zonrij- ke lentemorgen. Jan stond aan de deur* BRAND TE.ZELE-HQEK. Rond middernacht'is er te Zele brand uitgebroken bij de kinderen Hiel en Van Beneden Clemefts, Deze lieden lagen reeds rustig le bed toen er opeens', op beide deuren geklopt werd en gedurig, werd geroepen brand! brand Dan bemerkte de. beide huisge zinnen dat hun stal in brand sUond en begonnen met alle kracht, te vluchten met hun 1 misraad;!''Gélukkig waren al de geburen en menige jonge liedeii die nog ter herberg waren aan blusschen en konden den brand overmeesteren. Do buizen zijn ongedeerd gebleven. De Iveer policickommissaris stelde een onder zoek in en kreeg vermoedens dat er kwaadwilligheid.ijieeft bestaan. Uit de gézegdens .vans-, verschillige geburen bleek dat zekere E.W., wonende Le Zele, 3.Puitenstraat, sedert iangkennis wilde maken met' Rachel Van Beneden, doch ter van den persoon bij wien de brand plaats greep, die hem echter voortdu rend afwees. E. W: -begon dan te drin ken en twist te zoeken. Verschillige getuigen zijn 'door den heer kommissarïk orulcrlvoord cn E. W. is voorloopig aangehouden en in het gemeentehuis loten en werd Woensdag morgend naar Dendermoride overgebracht ter: beschikking van den heer Prokureur des Konings. AUTO-ONGEVAL TE ST. NIKLAAS Woensdag voormiddag, rond 9 1/2 uur had aan don hoek der Statie- en Regen- cieslraten te St.. Niklaas, een auto-onge val plaats. Het was op het oogenblik dat de beer Lucien Petit, woonachtig le Corbille, in Frankrijk met zijn auto aan het kruispunt van voornoemde straten voorbijreed, dat de wielrijder Emiel Bal van Kieldrechi/er vlak op botste en met het hoofd in de glazen van het voertuig' terecht kwam. Deze kon de aanrijding niet vermijden, wilde hij niet onder dc wielen van den auto gevat worden. Gekwetst aan het hoofd en aange zicht, is bij verzorgd door Dr Fontyn, die hem voor verdere behandeling naar de kliniek der De Meesterst-raat heeft gestuurd. AUTO-ONGELUK TE BEWEREN-WAAS P. Franck, wonende le St. Niklaas, werd ter hoogte der Groote Baan alhier door een auto, die nochtans niet sne reed omver geworpen. Hij Rep een hoofdwonde op en moest bij lioogdrin gendheid naai' het gasthuis overge bracht worden. Zijn toestand is zeer érnstig. De Fransche Nlacaronis LA LUNE, goed gerecht aan goedkoopen prijs. 1 Verkeerde, want sluipdieflen werden te ^zijner woning een pijpje le rooken. Toen OORLOGSTUIG ONTPLOFT TE HGLLESEKE Op den Vod denhoek, te Ilollebekè, was Cyriel Patlepuw, vader van twee kinderen, aan het werken,. Plots ont plofte een granaat. j De man werd ten gronde 'geslagen en over liet geheele licnaain"gewond. Hij bekwam namelijk zware wonden aan de handen en een daqdelijkc kwetsuur aan de longen. Het. bloedverlies was groot. Zijn kindje, dat naast hem speelde, be kwam geen letsel. Hij werd door ge neesheer Wyscur, uit Komen, verpleegd die hem naar het_ hospitaal te Wervik deed overbrenger*, waar hij een heel kundige bewerking onderging. Men hoont hem te redden'. hij 4pct liet krieken van den dag op stond. had hij, na ontbeten te hebben, aan zijn vader cn zuster gezegd Heden morgen moet ik naar Aalst ik heb den lieer De Winter nog niet ge zien, sedert hij de gevangenis heeft ver laten, en'ik lieb iiqm bijzonder te spre ken De hond lag voor 'zijn voeten, hem vriéndelijk aankijkend cn kwispelstaar tend, toen zijn rèddcr liemi met belang stelling aanzag. Sedert het dier, builen alle verwachting, genezen was, volgde hij Jan -overal waar deze ging en het zou niet gemakkelijk geweest zijn 'hem kwaad te doen,,:<ja, men moest maar atuursch tegen zijn nieuwen meester spreken, om heih te booren grommen en hem zijn landen le doen laten zien. De jongman was op oen vrij zonder linge wijze achter den naam geraakt van zijn vriend. Toen bet dier eerst be gon le genezen, en bet in zijn nest lag te sluimeren, had hij alle bedenkelijke hondennamen genoemd, wel wetende dal indien hij bij toevallig den zijne uitsprak, de hond niet zou verwaarloosd hebben recht te springen. Dit bleef lang' vruchf.elóos, tot Jan, in aanmerking, nemend dat hij zoo git zwart was van kleur, dat men geen plekje wjt op zijn huid kon bespeuren, dacht bij wel «Moor» kon Iveeten. Inder daad, nauwelijks had hij dien' naam uitgesproken of bet dier richtte zich" kwispelstaartend op en kwam hem de handen likken. De naam-van den hond was. gevonden. Jan bewonderde lm, aan zijn deur Te Madrid is een officieel bericht afgekondigd, meldende dat de Spaansche troepen van kolonel Capaz bij verassing in Marokko eene groote overwinninc hebben behaald. Nadere bijzonderheden daarover ontbreken. Nochtans weet men dat de vijand weinig of geen weerstand heeft geboden den 5 Juni,"bij het bombar dement van den djebel Alan. Door deze beschieting werden Muley Hamed El Bakar, hoofdman der westelijke streek van het protektoraaf, én talrijke inboor lingen gedood. Lindbergh heeft van boord van de Memphis een draadloos telegram van gelukwenschen aan Chamberlain gezon den, waarin hij zegt, dat het een schoone prestatie is en dat zulke daden dienstig zijn aan de wereldluchtvaart. Men seint uit Bucharest dat een ge weldige brand uitgebroken is in een petroolboorput te Moreni, 17 personen zijn in de vlammen omgekomen. Alle po gingen tot blusschen bleven vruchteloos. Te Le Tcuquct (Paris-Plage) heeft deze.week een Engelsch bezoeker een bedrag van 6 200 000 frank (50,000 pond sterling) gewonnen met baccarat. Bij de bestijging van de Sentis, zijn een ambtenaar en de bestuurder van de telegrafie te Berlijn, en zijn vrouw veron gelukt. Aan den ingang van het park van Nordhauscn in de Harz, is een gedenk steen voor wijlen rijkspresident Friedrich Ebert onthuld. Een auto-kamion, arbeiders vervoe rend, is te Verona, door een nog niet op gehelderde oorzaak omgekanteld. Er zijn vijf dooden en drie gekwetsten. Uit Johannesburg wordt gemeld, dat twee diamanthoudende ketens, elk ter lengte van 8 km. zijn ontdekt op een boer derij op eenige mijten van de stad aan den weg naar Pretoria.De exploitatie is reeds begonnen. (Reuter). Tn zekere gedeelte van de Staten Missouri en Illinois, waar de laag gelegen terreinen opnieuw onder water loopen, begint een nieuwe uittocht van de zwaar geteisterde bevolking. Vol gens hier ontvangen berichten vernielt het water de nieuwe plantingen. staande, de ontwakende natuur. De hoo rnen begonnen reeds uit te botten en de lentebloempjes met duizendtallen tus- schen het groene gras te ontknoppén. Met welluidend gezang steeg dc leeuwe rik uit den koornakkerr omhoog, terwijl de bot- en distelvinken in de nabijgele gen boomen kwinkeleerden. Het was zeven uur 's morgens. De jongeling was vast besloten dien dag naar Aalst le gaan om den heer De Winter de duizend frank te overhandi gen, die hij van henr bij den notaris Vosselaer achtergehouden had. Dit geld. zogde Jan, behoort mij niet toe. Ik wil hot niet langer bij mij. "Hij stond daar le wachten tot de .gen darmen, die 's .nachts op verkenning uitgegaan waren, terug zouden zijn, om réden dat hij zijn ouden vader, die zeer ziekelijk was, niet gaarne alleen te huis liet niet. Roosje. Het moest vvel zijn dat zij langer vertoefden dan gewoonte, want Jan scheen ongeduldig. Eindelijk daagden zij in de verte op en dc heldere zon kaatste weder op 'de blinkende loopen hunner karabijnen. Dit gezicht maakte den jongeling op geruimd. Hij bleef slaan wachten en, toen de beide gendarmen hem waren genaderd, groette hij den overste, zeg gend Hebt ge dezen nacht een goede vangst gedaanj brigadier Ach, neen, citoyen, antwoordde de ze. Wij hebben gczamelijk met onze ge zellen uit het dorp ceij ronde gemaakt. Het spheeri dat wij goede inlichtingen Het gerucht nopens een overeen, komst tusschen Frankrijk cn Sovjet-Rus land, betreffende dc schuldenregeling wordt ten telligste tegengesproken. Op de Lccli bij Augsburg, Duifsch- land heeft een ernstig ongeluk plaats gehad, dat 3 slachtoffers heeft gëeischt. Een koopman uit Augsburg had met zijn opvouwbare boot een uitstapje op deLech ondernomen. In zijn gezelschap bevonden zich een professor en een dame. Bij de Lechbrug raakte de boot lek en zonk. Alle drie personen zijn verdronken. In de Italiaansche stad La Spezzia werd een spinnerij door een geweldigen brand in asch gelegd. Een 1GO0 tal balen jute werden de prooi der vlammen en de schade wordt op 1 miljoen lire geraamd. In een koffiehuis te Lyon beging een visscher, die gewoon was bij zijn vangst van ontplofbare stoffen gebruik te maken, de onvoorzichtigheid die stoffen zonder eenigen voorzorgsmaatregel op een tafel te mengen. Een geweldige ontploffing 'volgde. Het geheele koffiehuis werd uit elkaar geslagen, van dezes aanwezige gasten werden er vier, onder wie de vis scher, op slag gedood en de beide overi gen gewond. De politie te Dortnrund heeft, in verband met de aanhouding van eenige valschmunters, vastgesteld dat Dortmnnd het hoofdkwartier van een groote bende valschmunters is. Bij het onderzoek is een munts'empel gevonden, die zoo prachtig is afgewerkt, dat er in geen enkele krimi- neele verzameling een dergelijk exemplaar te vinden is. Washington, 8 Juni. De officieren en de bemanning van de Los Angelos het reusachtige luchtschip, zullen het eerste Lindbergh begroeten. Zoodra de Memphis Vrijdag in liet zicht zal zijn, zal de Los Angelos Lindbergh te ge- moet varen. fe Lokeren. Programma der Feestelijkheden Zaterdag 18 Juni, om 7 uur feestgeschut en klokkengelui. Zondag 19 Juni, om 3,30 uur, ontvangst ui Z. H. aan de Parochiale Kerk. Eerste Bisschoppelijke zegen. Aanbieden van de geschenken der bevolking. Een stoet van al de Lokerscho maatschappijen zal Mgr naar het stadhuis lelden. Ontvangst van Z. Iloogw. ten stadhuizo door het Stodolijk Magistraat. Om 5 uur. Concert op de Markt door ver schillende muziekmaatschappijen. Om 8 uur, Verlichting van het Wandelpark en Concertdoor de Kon. Stodebjko IIarnionie. Om 9.30 uur, Prachtig vuurwerk op de Groote Markt. Maandag 20 Juni, om 8 uur, Pontificale Mis in de kerk van St Laurentius. Om 10,30 uur zal Z. II. het II. Vormsel toedienen. Ten einde de stoet zoo weinig mogelijk te onderbroken zullen de kinderen die aan Mgr bloemen willen aanbieden, vergaderen den Zondag om 3 1/4 uur in St Lodewykscol- loge. Zij zullen den stoet vergezellen. W Nationals Tombola der Oorlogsinvalieden Trekking den 27 JUNI en niet in de maand Augustus zooals vroeger aangekondigd. 750,000 fr. prijzen. 3 bijzondere prijzen elk van 100,000 fr. Prijs por lot 1 fr. 't Boekje van 10 loten 10 fr. Nog enkele loten zijn to verkrijgen in de lokalen dor Invalieden, Oud Strijdors, Weg gevoerden,-by Cyriel Coppens, gazotverkoo- per, Statiestraat Theofiel Praet, Lange Zoutstraat Café Jean, Leopoldstraat, Gen darmerie en in den Zetel van liet Nat. Werk, Dendermondschenstèonwog, 14, Aalst. BELANGRIJK Van af Maandag aanstaan de worden de niet verkochte loten in do ver schillende lokalen afgehaald. Wie 100.000 fr, wil winnen moot zich spoeden. Hot Arrondissementskomiteit. hadden, doch liet is. al weder op niets; uifgeloopen. Het is te hopen dat het den naas ten keer beter gaan zal, zegde Jan 'glim lachend, maar nu van iets anders ge sproken. Blijft gij vandaag te Ivuis Voorzeker, want onze paarden zijn erg vernnoeid en wij zijn niet minder af gebeuld dan zij. -Het is, vervolgde Jan, dat ik een klein reisje wil maken'en ik mijn ouden vader en mijn zuster aan uw zorg zou aanbevelen. Ga gerust heen, antwoordde de brigadier; al waart ge drie dagen af wezig, altijd zal een der 'onzen uw huis# bewaken. Het is maar dat ik niet meer ge rust heenga uit onze woning, sedert' den Tijd dat ik op het «Valkenstcen». naar de Binders, geschoten heb. - Wees gerust, zegde de brigadier hein binnengaande de hand drukkend als ik eens iels beloof, Koud Tk stellig mijn woord. Jan ging binnen, nam het geld, dat hij zoo zorgvuldig op" zijn kamer had verborgen, en stak -ook twee geladen pistolen in zijn zak. Hij nam vervolgens zijn stok, vulde en ontstak zijn pijpje, dat reeds uitgebrand was en, na zijn vader die zich nog te bed bevond, te heb ben gegroet, iets, waaraan hij nooit te kort bleef, wanneer hij zich van Kuis verwijderde, zegde hij in het heengaan aan Roosje, die hem tot aan de deur vergezelde, dat zij niet ongerust wezen mocht, indien hij 's avonds niet terug keerde. ('t yervblgtTy

De Volksstem | 1927 | | pagina 2