II Wetsontwerp op (ie verpliüiits winkelsluiting Zaterdag xxxnir jaargang nummer 13 3 Dag'lDlacJ. 20 CéB4i«Bie» Uitgorer J. Van Nnffel-Ds Geul» Juni 1927 Het Kanaal Antwerpen* Luik Xa de Oceaanvlucht van Chamberlain Rond het Parlement Verlrek van Cardinaal Sincero c International Rotary Neeu, ze zijn tegen de kerk niet Hel Belgisch raslrekpaard De amnesliekwestie KAMER 7 Ksrkatraat, 9 en 21, Aalst. Taleloon 114, H. Barnabas |Zonop3,49Zon af7,51 Volle Maan den 15 Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf tfaxlaan, 13, te Brussel Rue de Richelieu,Parijs Breams Buildings, 6, Londres E. C. Veel werd over dit ontwerp reeds gesproken. Om aan onzo lezers te voldoen, ge ven we hieronder do bijzondersto be palingen. Artikel 1, Behoudens de bij de wot voorziene uitzonderingen, is het verboden magazijnen, winkels, hallen en markten, na 12 u. 's middags open te houden op de openbare rustdagen. Als openbare rustdagen gelden alle Zondagen, alsmede Paasohmaandag, O. H. Hemelvaart, Sinxenmaandag, 0. L, Vrouw Hemelvaart, Allerhei ligen en Kerstdag, Artikel 2, Hetzelfde verbod geldt voor het rondventen op de openbare wegen met verbruiks-, weelde of an dere artikelen, behalve drukwerken, dranken en geringe waren. Artikel 3. De bepalingen der wet van 17 Juli 1905 op dé Zondag- rust in de nijverheids- en handelson dernemingen voor arbeiders en be dienden blijven van kracht. Artikel 4. Hot is verboden op de uron waarop men geen winkels mag open hebben voor het publiek 1. In een winkel of inrichting, on- dor de toepassing der huidige wet vallende waren te verkoopen. De klauten. dio op 't vastgesteldo slui tingsuur in 't verkooplokaal aanwezig zijn, mogen nog bediend worden tot hoogstens een halve unr na den dooi de huidige wet vastgestelden tijd 2, Uit of van uit zoodanigen winkel of inrichting koopwaren mede nemen, wolko op de onder het verbod vallen de uren, zijn gekocht. Artikel 5. De verbodsbepalingen van de art. 1, 2 on 4 zijn niet van toepassing op 1. De winkels waar-eetwaren of levensmiddelon worden verkocht maar enkel voor liet verbruik ter plaatse 2. De' hotels, de spijshuizen en drankslijterijen 3. De tabakswinkels en de maga zijnen van natuurlijke bloemen 4. Do apotheken, doch slechts mits do volgende voorwaarden a) ln alle plaatsen met minstens twee apotheken, is op Zon- en feest dagen altijd oen apotheek open, dit om do beurt b) In de plaatsen met meerdere apotheken, blijft op voormelde dagen de helft gesloten. De sluiting ge schiedt om de beurt. Ia beide gevallen wordt door plakkaten, voor deur of venster der gesloten apotheek ge plaatst, aangekondigd welke apotheek open is 5. De fotograafwinkels, doch enkel tot 4 uur 's namiddags 6. De dagbladenwinkels 7. De dringende gevallen, en alleen voor deze gevallen a) De hoefsmederijen h) L)o werkplaatsen en winkels voor het repareoren van wielen, automobie len en karren. Artikel 6, De verbodsbepalin gen in de vorige artikelen voorzien zijn niet van toepassing op de badste den en zomerverhlijfplaatsen, van af den Zondag voor Paaschen tot 1 October van elk jaar. Deze datums kunnen alleen bij ko-' ninklijk besluit worden gewijzigd. Artikel 7. Bij beslissing der gemeentelijke overheid onder be krachtiging van het hooger beheer kan toelating verleend worden, hetzij aan handelaars en ambachtlieden van de gansche gemeente, hetzij van een zeker vak of van een gehucht om den ganschen dag open te blijven. -Deze uitzonderingen mogen, in allo goval voor eone gemeente nooit veer tien Zondagen in 'tjaar overschrijden. Verder strekkende uitzonderingen kunnen enkel verleend worden bij koninklijk besluit. Artikel 8. Het is op de hierbo ven vastgestelde rusturen aan de on dernemers van inrichtingen verboden andere waren te verkoopen dan die welke zij gewoonlijk in hun handels bedrijf te koop stellen. Hetzelfde geldt voor de leurders en rondventers. Artikel 9. Het is verboden een winkel voor het publiek open te hou den op de weekdagen tusschen 9 uur 's avonds en 5 uur 's morgens. De volgende artikelen betreffen de strafbepalingen voor de vastgestelde overtredingen en de wijze waarop de ovortrodiugen zullen vastgesteld worden. V De sub-commissie belast met- hel on derzoek over de kwestie van het aanleg gen van liet kanaal Antwerpen-Luik heef! hare werkzaamheden geëindigd. Door den lieer Segers werd op de verga dering van Donderdag een ontwerp van resohiliën medegedeeld dat besluit tot liet tot stand brengen van een reehl- strcekschc verbinding tusschen de Schelde en de Maas. Het. ontwerp dat doar de commissie bijgetreden wordt is niet bet ontwerpt van een groep doch veeleer de aanpassing van de verschil lende tracé's die werden voorgesteld. De. Commissie zal Dinsdag c.k. ander maal vergaderen ten einde 't verslag goed té keuren dat aan dc regeering zal worden overgemaakt. HET VERDER PROGRAM VAN HUN VERBLIJF, Chamberlain en Levine zullen mor gen, Zaterdag, in gezelschap van leden van dc Deutsche Lufthansa naar Pots dam vliegen en dan per motorboot e .ni uitstapje op de Havel maken. Zondag morgen gaan ze naar [VVee- nen, waar ze 3 of 4 dagen zullen vertoe ven om Donderdag 16 Juni naar Berlijn terug te keeren. Den volgenden dag, Vrijdag 17. Juni, worden de eclit.genooten van beide vlie gers te Bnemersbafen verwacht.. Zij zul len door een vliegtuig van Lufthansa af gehaald* worden en naar Berlijn ge bracht. Mogelijk is ook dat Chamberlain en Levine hunne echtgenootcn zelf zul len afhalén. Vrijdag avond vindt dan ter eere van de vliegers en hun dames een gala- voiofrsteiling in dc Staatsopcra plaats Na dc voorstelling wordt in de fovcr van den schouwburg een souper aan dc gas ten aangeboden. Eergisteren namiddag half 5 hebben de vliegers zich per pulo naar de vlak bij de Amcrikaansctve ambassade gele gen rijkskanselarij begeven, waar de rijkskanselier en Mev. Marx hun een thee hebben aangeboden. Ook ditmaal werden £Tj door een dichte menigte har telijk toegejuicht. TOCH NAAR PARÜJS. Chamberlain en Levine zijn van ge dacht veranderd. Zij hebben besloten Doch naar Parijs le gaan. Waarschijn lijk zullen zij den 20 Juni in de Fran- sche hoofdstad aankomen. Vooraf zul len zij ontvangen worden te Munehen en te Weenen, waar grooöte toebereid selen gemaakt worden. MEVR. NUNGESSER HOOPT NOG ALTIJD. Mevr. Nungesser beeft, aan 'de moe der van Coli, Ie Marseille, volgenden brief gescliröven, als antwoord lo-p een brief van deze laatste, waarin zij de overtuiging uitdrukte, dat Nungêss.er en Coli nog levend ergens in Amerika verdwaald zijn Gij zijt mij voor geweest, schrijft Mevr. Nungcsser, want sedert hun ver trek heb ik niet een stond geloofd aan hunnen, dood. Eiken dag bid ik voor mijn Charlds en voor uw zoon, want bei den en gij zelf zijt vereènigd in mijri hart. Mijn geloof in het behoud vap on ze jongens is. nog steeds rotsvast. Deel met mij die onwrikbare overtuiging. Ik weer. niet, en indien soms mijn blik ver sombert, dan is het bij de gedachte dat onze jongens lijden en dat wij. oude mfoeders niets vermogen om hen te hel pen. Maar, eens 'dat zij zullen terugge keerd zijn. zullen zij aan ons hart hun wee vergelen. En "I is om ben te kunnen strcelen en liefkozen, dal wij nu sterk moeten zijn"» DE SOCALI8TISCHE GROEP EN DE VERHOOGING DER BURGERLIJKE LIJST. Do parlementaire socialistische groep vergaderde Donderdag morgenln hel Paleis der Natie, voor onderzoek van een wetsontwerp yatlgiïM- Max Ballet en Malhieu op den lu «eigendom en strekkende tot het <es qureren van het ontwerp van M. w?oulé, ltrmg. op de- .f. Les conti zelfde stof. ,0 satisfuir .Maatregelen zijn 00urai)t affpdat do twee ontwerpen in de jx teelmgen gelijktijdig zouden wordeiil teunroken. De groep .onderzocht vervolgi"-üs het wetsontwerp, verhooging brengend aan de burgerlijke lijst. Gecne enkele beslissing werd geno men. De kwestie zal onderzocht worden door den Algemeenon Partijraad, die aanslaande week vergadert. Zekere mandatarissen verklaren zich gunstig aan bet voorstel; anderen ver klaarden zich le zullen onthouden. Er werd besloten dat in de stem ming. die des namiddags in de afdeclin- gen moest plaats hebben, dc leden vol le vrijheid van handelen zouden hebben, ondelr voorbehoud der later te nemen beslissing door den Algemeenen Partij raad. DE CIVIELE LIJST. De afdeelingen der Kamer hébben heden vier wetsontwerpen onderzocht, tusschen dewelke boven vermeld het be langrijkste was. Zooals men weet wordt 'door liet ont werp liet Iractement dés Konings op 9.500.000 fr. gebracht. In de eerste afdeelin'g werd h'et aan genomen-met negen stemmen tegen 2 en 5 onthoudingen; in de tweede met'13 tegen 3 en 3 onthoudingen; in de vierde met 13 Legen 5 en 3 onthoudingen; in de vijfde met 18 togen 2 en 4 onthoudin gen; in 'dc zesde met 16 tegen 16 stem men. Tot verslaggevers werden' benoemd MM. "Van Isaeker, .lanson, Ruften, Van Die vóel en Poncëief. Een wetsvoorstel tot verlenging "der. tijdsbepaling voor het indienen van dc aanvragen tot het bekomen van een in validiteitspensioen werd' verworpen het wetsontwerp betreffende schade loosstelling inzake beroepsziekten werd aangenomen. Do Pauselijke Legaat lïeeft Woensdag avond ten 20 i/2 lire Namen verlaten, bij liet afscheid begroet door Mgr Mi- cara apostolisch Nuncius; Mgr Hevlen, bisschop van Namen; baron Gaiffier d'Hestroy, gouverneur der pró vin ei? Namen, M. de burgemeester Golenvaux, de kanunnikken van het Kapittel de ka tholieke leden van den gemeenteraad, enz. enz. Voor zijn vertrek" lieeft de cardihaal den bisschop van Namen omhelsd, ter wijl de menigte den vertegenwoordige-*. van 'den II. Stoel warm toejuichte. HET KONGRES TE OOSTENDE Het kougres: der Rotariërs wordt té Oostende met veel bijval voortgezet. Woensdag morgen werden dc werk zaamheden hernomen. MM. Geo Witts- htein, Crawford en Cullogh droegen be langrijke verslagen voor, welker be sluiten zonder opmerking werden aan genomen. HET MILITAIR FEEST Ten 2 ure stroomden de Rotariërs, ondanks het doorslecht weder, naar hel poloplein', waar een groot militair feest werd gegeven door hot vliegend scha- dron dor gendarmen, de rijschool van Tervueren en het 3c linie, liet vliegend schadron onder de leiding van kolonel Ketel le, oogstte een grooten bijval met zijn karoessoldc rijschool 'deed mane geoefeningen, vertoonde spiegelgevech ten met de bajonnet, de lans en den sa bel. Het 3e linie deed scherm- en turn oefeningen. Ten slotte werden door de ruiterij uog allerlei gezamenllijkc oe feningen uiLgevocrd. Het feest bekwam een grdólen bijval. HET REISGEPAK DER ROTARIËRS In dc static van Ooslende-Kaaï alleen zijn er meer dan 11.000 reiskoffers van de Rotariërs aangebracht, 't Zijn meest allen girioote reiskoffers, heele kloer- k as sen. welke in Europa weinig bekend zijn. Men kan begrijpen dat er. 'druk jheerscivf bij de gtationbédiendeii* W<> hebben reeds meermalen bewezen dat het eigen doel vaji het socialismus niets anders beoogt dan een s.trijd yan. leven op dood tegen de Roomsch Katho lieke Kerk. Da socialisten hebben sedert lang als mioto genomen, om dc menschen zand in dc oogen te swooien: godsdienst is privaatzaak, we bemoeien ons daar niet meé. .We hebben feiten bij de vleet aan gehaald dat dit gezegde yolkomm valseh is. [Victor Ernest, socialistisch volks vertegenwoordiger, brengt ons zelf nog een oewijs aan. Wat heeft hij onlangs luidop iii cene vergadering gezegd Dc stichters der arbeiderspartij hebben ons voorgehou den den stu-ijd te yoerén tegen do Kerk, van dewelke de arbeidsklas gansch moet losgerukt worden. Hebben wc gansch onzen plicht gedaan j? Het is vol- dioende rondom ons. le zien, om van het tegenovergestelde overtuigd te zijn. Ver re van de scheiding van Kerk en Staat bekomen te hebben, werden de lasten, die de Kerk op den Staat doet wegen, nog vergroot in ondenkbare verhoudin gen. Het is tijd dat wc aan het werk gaan om de Kerk den weg af te snijden en alle toegevingen slop te zetten. Het is lijd, hoog tijd dat we ons doordrin gen van 'de grondbeginselen der stich ters onzer partij en den strijd voortzet ten tot het verwezenlijken van liet pro gramma, dat zij ons hebben voorge schreven. Is liet klaar En dan zullen 'de so cialistische bladen morgen of overmor gen voor 'de duizendste maal schrijven dat de socialisten tegen den godsdienst niet 2ijn, en zal M. Marcel, in openba ren gemeenteraad, durven verklaren dat de socialisten allen christene menschen zijn. Huichelaars I XXXVIIIe NATIONALE PRIJSKAMP TE BRUSSEL. In het Jubelpark. Heden [Vrijdag begint in het Jubel park de 38s.tc nationale prijskamp yan het Belgisch rastrekpaard, welke een overgrooten bijval le gemoet gaat, zoo als trouwens elk jaar. Donderdag na middag zijn dc paarden in de stallen yan bet Jubelpark aangebracht. De waarde dezer dieren beloopt ruim 20 miljoen frank. Onder de praehfcdieren zijn reeds de vermaarde geprimeerde paarden t: Prins Leopold, Avenir d'Herse, Gaulois du Monceau, Sucesseur d'Herse, Beau Gar- con. Gascon de Monligny, Lambic de Lobbes, Neron de Laethem' die allen op rang staan voor hef kampioenschap van dees jaar. Onder de merries zijn do beste kandidaten Olympienne, Bonnc Année d'Oudomont, Charlotte, Cadole d'Ael, Bcrthe d'Hor en Walkyrie. Onze internationale handel in paar den beeft eenc .omlzaglijkc uitbranding genomen. In 1925 voerden wij uit 25.263 paarden voor 81 miljoen 875.620 frank. In 1926 klommen die cijfers op 35.129 paarden voor 128 miljoen 510.258 frank, het zij op een jaar eenc verhooging van 9.866 paarden en 46 miljoen 634.896 frank. Onze beste koo- pers zijn tegenwoordig Frankrijk, Duitscliland en Holland. Afgevaardig den van deze landen, zullen dees jaar de prijskampen volgen. Zondag namiddag, ten 2 ure, heeft de plechtige prijsuitreiking plaats door dc Koninklijke Familie. Zooals wij in ons yorig nummer meldden, voorziet men dat de Middcn- afdeoling der Kamer, belast met het on derzoek van bet wetsvoorstel voor poli tieke amnestie en eraan voorgestelde wijzigingen, Woensdag a.s. eindelijk tot een besluit zal kunnen komen. Uit de bespreking van [Woensdag is niet veel uitgelekt. Men beeft evenwel den indruk beko men dat het niet gaan zal aan de poli tieke rechten terug 1c geven. Maar an derzijds zou de Middenafdeeling het er nagertoeg eens over geworden zijn dat, tien jaren na den wapenstilstand, de veroordeelden in de gevangenis op vrije voeten 'dienen gesteld, dat dc bij ver stek veroordeelden weer vrijen toegang tot bet laud piogen. krijgen. Tien jaar na den wapenstilstand dab zou dus in 1928 zijn. In de vergadering yan Woensdag morgen werden èu liet voorstel van[ Gauwelaert èn het voorstel Destrée be-« sproken. Men is het nog niet eens oven den aan te nemen vorm. Een derde few-c muul werd ook nog voorgestaan dood M. Van Dievoet. Deze komt ghootendeelsj overeen met de formuul Destrée, maart zou aan deze meer bepaaldelijken, .vorm geven. 's Namiddags werden or onder ledeit; der Middenafdeeling nadere besprekiri- gen gehouden. Er wordt vernomen dat M. Souplify op zijne beurt een voorstel gedaan heeft',' dat nogal bijtreding schijnt te' beko men hebben. Het voorstel genade ert kwijtschelding der boelen voor alle von-» nissen, uitgezonderd echter yoor deS doodstraf en den levenslangen dwang arbeid. Beide laatste gevallen zouden door een bijzondere parlementaire kom missie worden ingestudeerd. De politie ke rechten zouden worden teruggegeven, na bet einde van de straf, Zitting van Donderdag 9 Junï MORGENDZITTING. Tc 40 ure wordt de zitting geopend,' onder voorzitterschap Aan M. Pirmez. De Kamer onderzocht het ontwerp lofi opneming in dc lastkohiercn van 's Rijks werken van een bepaling bclref-i fendc het toekennen yan gezinsvergoe- ding. M. CARTON DE WIART geeft 'deit naotiigen uitleg over bet voorstel, waar door al dezen die werken uitvoeren yooij den Staat, zouden verplicht zijn, aan hunne werknemer» een familieyergoe- ding toe te kennen. M. TROCLET in een lang betoog doétf uitschijnen dal. hij het ki princiep eens is met het voorstel, maar had liever ge-« zien dat een voorstel tot algemeene op lossing in den zin van het socialistische voorstel neergelegd werd; een Nationaal Fonds, voor familievergoeding tusschen; Staat, Proviueie, Gemeente, werkgevers; en werknemers. Iïij erkent dat het noo-t dig is familievergoeding iwt te keeren; zulks is niet tegenstrijdig met het so cialistisch princiep, maar is wel een an« li-kapitalistische hervorming. M. CARTON DE WIART, verdédigt! zijn voorstel en verheugt er zich oven dat een groote stap vooruit gedaan is>- M. MAMPAEY, heeft zooeven met an dere christen demokralen amendemen ten ingediend; volgens deze zouden ooïc de omler-aannemers verplicht zijn dert familietoeslag uit le keeren; daardoor, zou alle bedrog vermeden zijn; eert tweede amendement zegt dat een ge brekkelijk kind, die levenslang ten laste is der ouders en onbekwaam is te wer ken. gedurende den heelen tijd van de zelfde voordeelcn geniet 'f een derdé amendement zou de wet uitbreiden tot; alle werken die door 'don Staat gesubsi dieerd worden. M. VAN WALLEGIIEM wijst op liet' onlogische eener beurtsgewnjzo oplos sing; enkele arbeiders zullen belang hebben in de zaak; het ware beter cerï algemeen stelsel aan te nemen, waar door al de arbeiders dezefdc voordeeleu» zouden genieten. Zitting gelieven le '12 ure. NAMIDDAGZITTING. Onder voorzitterschap van M. BR!"- NET wordt de zitting te 2.45 ure ge- op end'. Dc Kamer gaat over lol de eindstem ming der amendementen bij eerste Ic— zing aangenomen, bij de wet van 15 01c-» lober 1921 'op de meest begaafden. Enkelo amendementen dor regeering worden goedgekeurd. Bij do bespreking van 'dc ai tik'eleiï komt 'de vraag of de 4c graad ook moeli genieten van bel Fonds. M. HEYMAN. 't, Is "dc voortzetting van bet lager onderwijs. M. HÜYSMANS, minister. Is vart eene andere meening. Artikel 10 die zulks oplost wordt aan'-- genomen dus ook de 4e graad geniet yan het fonds. DE WERKEN DER HAVEN VAN ANTWERPEN. Bij hoofdelijke stemming wordt dit' ontwerp goedgekeurd met 150 stemmen en 2 onthoudingen M. Van Overstrae- ten, die het eene kapitalistische wer king noemt on M. Buyl, liberaal, die daardoor ilo gelegenheid hoeft te zeg gen dat voor Nicuwpoort niets gedaan- wordt. (Algemeen spotgelach) MEESTBEGAAFDEN Met 145 stemmen wordt liet ontwerö' in zijn geheel goedgekeüTd,

De Volksstem | 1927 | | pagina 1