Jan Clercker IETS NIEUWS Quids Quaker IC L E S Si E 81 ZET Oe Laatste Binders in Viaantfsren NIEUWST IJ D ING EN Z. D. How. Coppieters lioHe buiteidandsche berichten fifigr Ladeuze tot de bisschoppelijke waardigheid verheven. De li. Vader heeft Mgr Ladeuze, rector magnificus der Hoogeschool van Leuven, verheven tol de waardigheid van bisschop. Zijne Heiligheid heeft alzoo een be wijs willen leveren Zijner booge waar deering var. de verdiensten vaii den rec tor onzer Alma Mater. Jaarwedden der Ambtenaren. Do commissie, belast met de studie der be zuinigingen, die in Staatsdiensten te Verwezenlijken zijn en liet opmaken van 'definitieve loonbairemas, heeft hare beT sluitsclen aan den eersten minister meegedeeld. Zij zet een gemiddeld bedrag van Irac temen ten voor cc verschillende 'diensten vooruit, zich grondvestigend op 'dc situaties in de nijverheid. In de Spaarkas. In de maand Mei 3.1. bedroegen de spaars'.ortingen nage noeg 100 mailmen frank. Zij overtroffen 'de terugbetalingen met 38 millioen. Sedert den aanvang van het jaar zijn dc spaarinlagen toegenomen met 245 millioen frank, dit. is ongeveer driemaal den aangroei van ganselv het jaar 1926. IVc-or de luchtvaart. De middenaf- deeling gelast met het onderzoek van het wetsontwerp tot yerfoooging der Jsubsidie aan de Belgische luchtvaart maatschappij, stemde het ontwerp bij eenparigheid. Zij uitte den wensch- da', de maatschappij bij liet benoemen van loodsen bij voorkeur Belgen zou aan stellen. Amerikaansche vriendschap. Bij gelegenheid der aankomst te Brussel van M. Hugh Gidson, Amcrikaanseh ge zant, werd hem door do «Amities Amc- ricaines onder voorzitterschap van M. Francqui, een groot banket aange boden. waar natuurlijk groolc redevoe ringen werden gehouden. De bedolven stad. De ontgravings-- werken om de stad Herculanum, die met I^ompei ongeveer 1900 jaair geleden be dolven werd te voorschijn te doen ko men, worden ijverig voortgezet. Reods werden belangrijke ontdekkingen ge daan en schatten gevonden. Men hoopt de stad bijna in haar oorspronkelijken (Vorm te kunnen herstellen. De Landpacht. De Senaatkommis sie van landbouw heeft Dinsdag het on derzoek der landpacht voortgezet. Bij airi.ikel 9, over de opzegvergoeding, zal een amendement neergelegd worden, strekkende lot vermindering dezer ver goeding. Dit onderzoek zal toeko,m|endo week voortgezet worden. STABILISATIE Plaatst uwe be schikbare gelden in de Gentsche Bank voor Handel en Nijverheid, Filiaal van de Volksbank van Leuven. Afdeelingen Aalstr 27, St. Jorisstraat. Dendormonde, 1, Franz-Courtenstraat. Sot,legem. Kasteelstraat; 16 Zoic, Cesar Meeusstraat, Bijkantoren Hillegem-Dorp. Lebbeke, Brussesclie steenweg; T.ede, Molenstraat STIPTE GEHEIMHOUDTNG- 232G VOLKOMEN ZEKERHEID Dc Socialistische Algemeen Raad. De socialistische Algemeene Raad moest Dingdag eene vergadering" houden, 01. de kwestie van de burgerlijke lijst te be- spreken. Deze vergadering werd uitge steld tot Woensdag'22 Juni. Oud-Weezenkcngres. Dc Algemee ne Weezenbond van Belgic hpudt zijn 28ste kongres te Geeraardsbergen op 14 en 15 Augustus. liet programma der feestelijkheden voorziet de vaandelwijding van de plaat selijke oud-weezenafdeeling uit Gee raardsbergen, een officieele ontvangst ten stadhuize, kon eer ten, bezoek aan de weeshuizen en den Geeraardsberg, ban ket en verder de bespreking van talrijke belangrijke wcez-enkwesties. OP DOOK SHvain VAN DER GUCHT EN Lodewijk VAN LAEKEN. 96ste Vervolg. Die goede lieden wenschten niet beter dan dat ik hen zou hebben verge zeld, maair daar ilc wist dat zij aldaar zeer gemakkelijk mijn tegenwoordig heid konden missen, nam ik, niettegen staande hun aandringen van hen af scheid, cn 11a Lede verlaten te hebben, vertrok ik terug naar Aalst, waar ik in dc afspanning De Koornbloem ben gaan wonen en, even als de eerste maal, zeer wel werd ontvangen. Daar hoop ik te blijven tot ik el ders hij brave .monschon kan intrekken. Niet dat ik daar ontevreden ben, verre van daar; maar ik zou liever bij burgers wonen dan in een afspanning ol' herberg waar men gewoonlijk meer verteert dan noodig is om te leven. Heden morgen, vervolgde Victor, was het zulk schoon en lieflijk weder, dat ik lust gevoelde om eens een uitstapje naar buiten te doen. Ik had mij korte lings nieuwe burgerkleederen doen ma ken, want het verveelde mti.j, nu ik van dienst ontslagen was, nog* altijd met die soldatcnkleedoren rond te loopen. Ik trok dan mijn nieuwe uiltrusting aan, en met het rood lintje van hét Ecrelegioen in het knopsgat van mijn NOODLOTTIGE AFLOOP TE ANTWERPEN De 72-jarige' vrouw Katharina De Ferm. die met. haar kleinzoon, de 12- jarige Jozef VanVelthoveri, in haar woonst St Antoniusstraat, het slachtof fer, werd ecncr. gasverstikking;" is I Ivans ^»an de gevolgen van het ongeval over leden. De knaap is geheel buiten ge vaar. AUTO IN EEN GRACHT TE HERENT,HALS, Een zwaar aulo-ongcluk had plaats tusschen Aarschot cn Herenthals. Ter wijl de autobestuurder, de li. Noppen uit Herenthals, met zijn wagen, waarin ook zijn vrouw en zijn kindje zaten, langs heen den bergachtigen kant der baan reed, moet er iets tusschen een der wie len geraakt zijn, waardoor het voertuig van den goeden weg geraakte en in een gracht terecht kwam. De h. Noppe be kwam een zware wonde aan liet hoofd, terwijl zijn vrouw verwondingen over geheel het lichaam opliep. Het kindje kwam er '0>ngedee>rd van af. Een geneesheer uit llerenttials, die dadelijk ter plaats kwam, kon de slacht offers de eerste zorgen toedienen, waar na zij naar huis werden vervoerd. De wagen is onbruikbaar. BRAND TE AUDENAERBE. In den loop van den nacht, werd door voorbijgangers opgemeirkt, dat vlam men opsloegen van onder de poort der gewezen wagenmakerij van Florent Van derhaegen, aan den Trok weg alhier.. Vattderliaegen, die vroeger in do Bergstraat woonde, had destijds zijn werkplaats op den Trekweg, doch se dert eonigen tijd was bij naar Leupe- gem verhuisd en hij gebruikte de werk plaats niict meer. Volgens de verklarin gen van buren was de wagen maker Zondag nog eens in het werkhuis ge - weest. Van zoodra het vuur was opgemerkt, werd liet noodsein gegeven. De pom piers konden het vuur na een half uur werkens blus.scben en de twee beien-, dende woningen vrijwaren. Vanderhaegen werd van hef gebeurde verwittigd. Men weet nog niet met. juist heid wat er verbrand is of hoe tiet vuur is ontstaan. Een ondezoek is ^ingesteld. AUTO-ONGEVAL TE BRUSSEL De 45-jarige venter Jozef Rillaerts, wonende Va n defi brand en s fraai, werd in de Nieuwst raat omvergeworpen en ge wond door een auto, bestuurd door den li.. Loopuyt, handelaar te Brussel. Hef. slachtoffer werd ter verpleging na-ar het St. 'Janshos.pitaaal gebracht. .'jEiMiiiiiinii cii'i lil jas en den rieten wandelstok in de hand, dacht ik waarlijk een s.lalig voorkomen te hebben. Toen ik buiten de stad in de velden kwam, wist ik bijna zelf niet naar wel ken.kant ik mijn wenden zou, toen ik meteens aan u begon te' denken. Ik meende dat gij nog altijd, te Luik op het wapensmeden waart toch wilde ik te Oordegem uw ouden vader eens gaan bezoeken on leeren kennen, alsook Roosje, uwe zuster, waarvan ik u zoo dikwijls had hooren spréken. Ik begaf mij dan wandelend naar uw geboortedorp, toen ik niet ver van de Audenaordsclie baan een man zag gaan met een zak op den rug, den grondei- ken stok in de hand, en in den mond een haardbranderke, waaruit hij sma kelijk rookie. Hij was gekleed met blau wen kiel en droeg op het'hoofd een le deren muts; li ij ging heel traag voort. Ik had hem dan ook weldra ingehaald en wij groetten elkander. Alsdan zag ik dat d;e man een champetter of veld wachter moest wezen, die naar .de stad winkelwaren was gaan koopen, want hij had onder zijn kiel gansch zijn uit rus ting aan. Hij bezag mij zeer oplettend en zegde Goed weer, niet waar, mijnheer, bijzonder geschikt om te wandelen Ja, vriend, antwoordde ik hem, het is een lust voor den tijd van het jaar, Mijnheer is oen soldaat en mis schien een overste hervatte hij, mij altijd beziende. Hoe kunt gij dat raden JONGE DIEF AANGEHOUDEN TE ST. GILLES Verleden nacht verraste de politic agent Duponf, van St. Gillis, in do Van- derschrickshaat, twee jonge kerels die oen grooten zak 'droegen. Devpolitieman sprak hen "aan, -maar op liet zelfde oogcriblik sloegen de kereltjes op de vlucht. Een hunner kon worden aange houden en opgebracht; de 16-jarige Eu gene N., wonen.de Scljrijwcrkersstiraat. Hij weigerde zijni medeplichtige te doen kennen. De zakk,en bevatten lood en koperen kranen, die zij op de Konings laan van inopb'ouwzijndc huizen had den afgerukt. HET VLIEGONGELUK IN NOORD-FRANKRIJK Nopens het. vliegongeluk op Fransch grondgebied, verpen>cn wij nog het vol gende. De bestuurder Andró Boddaer, 24 jaar oud, afkomstig van Roeselare, kor poraal. was opgestegen op het vliegplein van Wevelgem, om vluchloefehingen te doen. i. V» Hij bevond zj/dr boven de grens, op verscheidene hondenden meter hoogte, t»oen plots door een hapering aan den motor, de schroef niet meer werkte. De, piloot daalde met gematigde snel heid, doch op 20 meter hoogte, plofte het toestel naar beneden en kwam te recht in een roggeveld op de wijk Roo- de Poort, grondgebied Hallewijn. Ooggetuigen -snelden toe en konden den vlieger, die? gansch bebloed was, van onder hel vliegtoestel halen. Het slachtoffer dat geen toeken van leven maar gaf,; werd binnengedragen bij den h. Alfred Grimmonprez, waar geneesheer Louf werd ontboden. Het duurde eeft tijd lang, eer de ge kwetste tof. bezinning kwam. Builen de talrijke wonden in liet aan gezicht, is het neusbeen gebroken en de bovenlip gekloven. Daarenboven stel de de geneesheer een breuk vast aan den linker-enkel. alsmede talrijke wonden over geheel het (jchaam. Dc kommandant van het viegplein van Wevelgem zbiid dadelijk een auto naar Hallcwijn, om het slachtoffer naar liet hospitaal van Kort rijk over le brejigen. In den namiddag werd het toestel door een vrachtauto weggebracht. AUTOBOTSING TE LIEZELE Op het Kruispunt, der baan Mechelen- Dendermonde-Tcmsclic te Liezelc (:Pucrs), werd de auto van den brouwer Van Roey, van Bornbem, dooir deze van den handelaar .Rgeymackers, van Ant werpen. aangereden. De aangereden auto word het onder ste 'loven geworpen en de twee inzit tenden vader en zoon Van Roey tegen dc straatsleenen geslingerd. De zoon Van Roev bekwam slechts onbeduidende kneuzingen. Vader Van Roey werd^chler'zoö deerlijk gehavend, dat erg voor zijn) leven gevreesd wordt. DGODELSJK ONGELUK i TE WUESTWE25EL Over een paar dagen was de, landbou wer J. Vissers, bezig' veranderingswer- ken uit te. voeren «aan zijne hoeve. Als helper had hij landbouwer Vermeer, van Loenhout, gevraagd. Deze werd gelast met eene schouw af te breken, doch moet dit op zulke onbehendige wijze ge daan,hebben, dat de schouw instortte en op zijn lichaam \éi\e<jht kwam. De man overleed enkele uren na het voorval. Wie kent niet de pahlten normaal- fcokende Havsracout met den Qisaker- man? Het is U wellicht niet bekend, dat thans ook verkrijgbaar is: Vluglkokend Havermout, Neemt eens proef, de smaak is evenals die der normaal kokende soort overheerlijk, doch de toebereiding vordert slechts enkele minuten. Een groot gemak voor de huisvrouw 1 Het parket, onder leiding van heer onderzoeksrechter Eybcn, cn vergezeld van heer De Coster, deskundigen, begaf zich Dinsdag namiddag, ter plaatse. De hceren wetsdokters werden met de lijkschouwing heiast. Tc bekomen, ten bureele dezer, prachtige photo's van Monseigneur Coppieters, aan den prijs van 6,00 en 2,00 frank. Hé Wel, heel gemakkelijk. Wat denkt gij wel vnm mij Een man die, zooals ik, onder Maria-Th-eresia ge diend heeft, zal ;zich daarin niel licht misgrijpen. Hier vie! Jan Clercker Victor in dc rede Die man was Dréas, de champet ter, van Oordegejïiy sprak hij lachend, want deze is overtuigd dat er geen ver standiger menschen bestaan dan die, welke onder dc keizerin van -Oostenrijk hebben gediend. Hij was hot'waarachtig, zegde Vic tor, maar luistereerder: Wel ja, gaf ik ten antwoord, ik ben soldaat geweest, dat is de waarheid, maar heden ben ik het niet meer; ik ben van den dienst, onUlagen, ter oprzake van verminking. Er ik loonde hem mijn hand. -Ziet gij wel, zegde hij, met vol doening glimlachend, dat ik mij niet be drogen heb. Ik zag hel. wel aan uw fiere houding, dat gij een krijgsman waart. Van dat oogéhblik waren wij vrien- len, cn ik wist vfekira dat hij champet ter van Oordegem was, dat hij alleen den. schrik uitmaakte der Binders, die hem kenden, en, dat hij voor eenigen tijd de gendarmen had vergezeld naar de.parochie M,ei,ce, hij pachter. Vergam- men, die door de Binders gebonden en uitgeplunderd was. Ja, ij wist mij zooveel te vertellen- van al de wreedheden, die .daar waren gepleegd, dat ik besloot in de plaats van naar Oordegem "te gaan, den aardeweg in f.e slaan naar Meire. Ik verliet dan te Efondegem den champetter cn begafj Een Fransch morgendblad beweert dat in 24 uur tljds, sommige vleeschhou- wers hun vleesch tot dolle verhoudingen hebben opgeslagen. De roastbeef», die cister nog 26 frank kostte, moest heden 30 frank de kilo worden betaald. Het proces tegen Kowerda, den moordenaar van Voïkoff begint morgen vroeg te 10 uur voor een buitengewone rechtbank. Uit Stockholm wordt gemeld, dat het Deenschc stoomschip «Hugo», dat op 22 Mei jl. van Groenland is vertrokken, op 59 gr. N. B. 27 gr. W. L. veTgaan is, waarbij de geheele uit achtien personen bestaande bemanning en vier passagiers om het leven kwamen. Een halfdozijn kinderen door de En- gelsche communistische partij aangewe zen om naar Sovjets-Rusland te gaan om gevolg te geven aan de uitnoodiging van de jonge Moskovistische pioniers, zullen niet vertrekken, daar't Engelsch Ministe rie van Buitenlandsche Zaken hun geen passen wil geven. Aan den onbewaakten overweg, bij de Leidschevaart, te Haarlem, Nederland, werd Maandag het vreeselijk verminkt lijk gevonden van een werkman. De onge lukkige was verrast geworden door den sneltrein van Den Haag naar Amsterdam. Op dertig kilometers van Bakou zou den onbekenden eene petrolbron in brand gestoken hebben en zouden 30.000 pouds petrol in lichte laaie staan. Detachemen ten troepen zijn ter plaatse gestuurd om de brandramp te bestrijden. Er zouden verscheidene werklieden in het vuur om gekomen zijn. Anderzijds hebben kwaad doeners gepoogd ook het poeierpark van Bakou te doen springen. Deze poging werd in tijds verijdeld. De daders zouden aangehouden zijn. Naar uit Tunis bericht wordt zouden Moorsche visscherste Villa Sanjurgo een zeemonster gevangen hebben, waarvan het bestaan tot hiertoe niet gekend was. Het beest is drie meters lang en weegt rond de 400 kilos. Het gelijkt veel aan een olifant en heeft ook eene tromp, de visch is nu reeds gedoopt met den naam zee-olifant. mij op weg tot ik, aan deze lustige plaats gekomen, mij niet kon bedwin gen dit boschje- in le stappen, waar de, vogelen zoo Kistig zongen, en dc lacht zulke balsemende geuren uitwalmde. Ik gevoelde mij wol tien jaar jonger, toen ik liier, op dezen stam gezeten den omtrek aanschouwde. Heel het verleden der jonge jaren ver toonde zich voor mijn geest maar toen de nachtegaal zoo aangenaam begon te fluiten, versmolt mijn hart als in eencn YT.rrukkendcn droom en in mijn ver voering zong ik hel lied, dat gij -. ge hoord hebt. Ja, zegde Jan lachend, en hetgeen ik nop it zou geraden hebben, dat is dat dit lied door een Fransch soldaat uit gegalmd werd. Gij zondt misschien verschoten hebben, kad ik een republikeinse!) lied je afgegeven. Dit kan ik zeer wel geloo- von. Maar, daar ik nooit zeer veel van do éëne en onverdeelbare republiek heb gehouden,, wilde ik dit alles vergoten en ik waande mij weder in de gelukkige jaren', toen men den eerste Mei vierde. Ja, zegde Jan zuchtend, lie geluk kige tijden zijn voorbij. Wij zijn heden, gelijk gij weef, den dertigsten April, bijgevolg Meiavond. Waar is de tijd, dat men vandaag schier overal deii Meiboom plantte en jong en oujl zich zoo een drachtig verlustigden Doch de Fran- scbe commissarissen konden dit, weeral niet verdragen. Het werd verboden. En nu men' het weder toegelaten heeft, peinst, men meer op de Binders. dan om zich tg verbistigeü. - Dooreen ontploffing in oven n. 6 van de Gute Hoffnungshütte, te Oberhau- sen, Duitschland, waarvan de oorzaak nog onbekend is, zijn 11 arbeiders gewond en gedeeltelijk verbrand. Negen hunner moesten ineen ziekenhuis worden opge nomen. Een arbeider is intusschen aan de bekomen brandwonden overleden. Toen hel Engelsch stoomschip "Ca lifornia onderweg van New-York naar de Clyde, zich Zaterdag in den Atlanti- schen Oceaan bevond, op ongeveer 600 mijl ten Westen van Ierland, viel een vrouwelijke passagier overboord. Twee matrozen sprongen haar dadelijk na. Dc California stoomde zoo snel. dat de 3 menschen spoedig ver achter waren en zij, voordat er een boot gestreken had kun nen worden of het schip was bijgedraaid, in de golven verdwenen waren. Men meldt uit St Jan Newfound land Kommandant Cotton, die aan het hoofd eener expeditie opsporingen heeft ondernomen om Nungesser en Coli terug te vinden, heeft sinds Donderdag destreek der baaien van Concepcion cn Paisance zonder den minsten uitslag overgevlogen. De luchtvlieger de Pinedo, van Barcelona vertrokken, is te 13 u. 25 te Madrid aangekomen. Generaal von Pawels heeft de ver nielingswerken der 34gebetönéefde abri's langs de Oostelijke grens van Duitschland bezocht. De Duitsche regeering heeft thans aan de Engelsche, Fransche, Itaii- aanscbe en Belgische missies te Berlijn medegedeeld dat deze vernielingswerken voltrokken zijn. Een bericht van den stoomef AUIpo- mene meldt dat schip een Duitsche mijn heeft ontmoet op 20 mijlen van Cher bourg. De prefectuur van- Cherbourg heeft middelen ter vernieling gezonden. BEROEPSHOF WAIS OES8T Voertuigongeluk fe Aslst. .Den 30 Oktober 1926 werd, op den Paperodendries te Aalst, de genaamde Van Extergem Petrus aangereden door de driewielkar van Boeykens Prosper. De Rechtbank van Denöermonde ver wees Boeyker.s Prosper tot 2000 fr. boet en kende toe aan Van Extergem, die zich als burgerlijke partij had aangesteld 763 fr. voor geneeskundige onkosten en 4000 fr. voor doorstane pijnen, en zal eerstdaags de schadevergoeding toeken nen voor de werkonbekwaamheid. Boeykens, die oordeelde dat er gedeelde verantwoordelijkheid bestond en die de schadevergoeding van 4000 fr. voor door stane pijnen overdreven achtte, ging in beroep. Het Hof heeft bij arrest van 4 Juni II., het vonnis der Rechtbank van Dender- 111 on de in zijn geheel bekrachtigd Pleiters: Voor Van Extergem, burger lijke partij, Meester Jozef Van den Bergh (Aalst). Voor Boeykens, betich. Meesters L. Bosmans (Leuven) en Pigault de Beaupré (Gent). Dat is waarachtig' zoo, hervatte Vic tor, maar wat willen wij er aan doen Geduld hebben, gelijk de profeet Job met zijne, huisvrouw. -T- En denken, gelijk Thijl Uilenspie gel, dat na donder zonneschijn ko-mi!. En beiden begonnen om hun zonder linge gezegden te lachen. Na eonige stonden, toen zij uitgela chen waren, sprak Victor Leefmans tot zijn vriend Maair Jan, dit alles daargelaten, nu ik u al mijn wedervaren heb verteld, zeg mij nu eens, op uwe beurt, al wat 11 overkomen is van den stond dat wij van elkander zijn gescheiden, cn om welke reden gij Luik hebt verlaten, waar gij reeds zoo gunstig waart gekend Dit zal ik 11 niet weigeren, ant woordde Jan. O, met. genoegen zal ik u alles mededeclen wat mij gebeurd is. Begin maar goed toe te luisteren. Gij zult gaan hooren dat ik ook reeds ken nis gemaakt hebt met de Binders, ja- zelfs veel meer dan gij, al meent gij zeer veel te hebben gedaan. En de jonge Clercker verhaalde al wat hem overkomen was, terwijl zijn vriend hem mtet veel belangstelling aan hoorde, maar toen hij verklaarde op welke wijze hij, slechts met de mede hulp van een meisje, liet. «Valkcnsleen» tegen de Binders had verdedigd, kon Victor zijn geestdrift bijna niet in too rnen. Bravo riep hij uil, wel gelapt, mijn vriend, ik herken in u nog denzelf - den JcUj Clercker van vroegere dagen. ,('i Vervolgt.)]

De Volksstem | 1927 | | pagina 2