18 Eens oude historie Zaterdag Juni 192 7 Mgr Van Roey te Rome In Rusland De waarde van een lïolchevïst Uit dank te voet naar Lourdes J\ungesser eu Coli Wolkenkrabbers te New-York Steeae pijpen een weelde-ai'tikel CONGO De toestand in China De ontdekte oude schilderijen KAMER XXX1IC JAARGANG NUMMER 139 Kerkstraat, 9 en 51, Aalit. Telefoon 114. 13 131SLcl 20 Centiemen UitgeTer J. Van Nuffel-De Gendt H. Aijgustinus |Zonop3,48Zon at7,55| iLaatste kwart.den 228 Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf Kaxlaan, 13, te Brussel Rue de Richelieu,Parijs Breams Buildings, 6, Londres E. C. 4. In onzen tijd van veel gekijt over de bezwaren der demokratie schijnt bet gepast daarover eene oude histo rie te herinneren. Den eersten nacht dat het Voorloo- pig bewind der Pranscbe omwenteling van 1848 zetelde, kwam een. werk man, gevolgd door zijne makkers, de vergadering toespreken Burgers, binnen twee uren moet de organisatie van don arbeid uitgevaardigd worden, of ge bekoopt bet met uw boofd Daarop springt een der leden recht en begint de onmogelijkheid van zulke taak gloedvol al te schilderen. Tevergeefs nochtans; 't was olie op bet vuur. De werkman word hue lan ger boe onbeschaamder. Doch daar staat al met eens, een ander lid, Lamartino, recht en zegt: Ja, 't volk moet niet meer bedro gen worden; de organisatie van den arbeid dient doorgezet. Doch we zijn overlast, en ds burger beeft waar schijnlijk lang en diep over die kwestie nagedacht. Dat bij dus zijne gedachten daarover dikteere aan den beer die daar aan die tafel zit. Het voorloopig bewind zal die nazien en binnen twee'uren zal de organisatie van den arbeid afgekondigd worden En weg was de werkman ■f Natuurlijk pakt zulk middel maar voor zooveel men het neamt, later en baar mogelijkheid, iets ernstigs te Bullen uitvoeren. Leeren wij daaruit hoe onhandig sommige intellectuöelon bandelen met de werklieden door woorden te willen overtuigen, van niet te looche nen schaduwzijden der demokratie. Er zijn ook schaduwzijden aan de conservatieve'-politiek, en deze zien do demokreten beter, want ze hebben ze ondervonden, E i juist om 'reden der ondervin ding, gelijk booger, is alleen de moeilijkheid der praktische uitvoe ring der noodige verbeteringen de school van do werklieden-massa. Do menscb moet gemeten worden met eono zekere mate onafhankelijk heid gepaard met de overeenkomstige verantwoordelijkheid. Dan moot en zal do werkman rap het dwaze en 't verderielijke der roode theoriën inzien en heter de betrekkelijke waar- do der zaken leeren schatten. Onontbeerlijk daartoo is bet,' de demokratische kwestio ernstig op te nemen, en tot de praktijk over te gaan. Temeer daar zij een stoffelijken, maar ook eenen zedelijken kant beeft, dan eerst kan er spraak zijn bet voor on 't tegen doelmatig te behandelen. In den loop van den dag liraelvt Mgr Istreek bevindt waar de lichtseinen ver- Van Itoey een bezoek aan Z. E. kardinaal Gasparri, Staatssecretaris en Maandag morgen werd hij in gehoor ontvangen door den H. Vader; het onderhoud van Zijne Heiligheid met den teekomst-igen kardinaal heeft drie kwart- uurs ge duurd en liet op dezen laatste een on- uitwischbaren indruk. De dagen die volgen zijn geheel toe gewijd aan de toebereidselen van de groote komende gebeurtenis, namelijk in hef. Befgjsch college, waarvan de lo kalen een waardige omlijsting zullen vormen voor de lvoogo plechtigheid, en dit dank aan de bedrijvigheid die de oervv. h. Cracco sinds zes. maanden aan den dag legt. Z. D. H. Mgr Van Itoey, aartsbisschop van Meeheren, vergezeld van Mgr Van iCauwenbergh; vicaris-generaal, kanun-- ;nik Dcssain en eerw. h. Leclcf, is Zon dag 12 Juni, 20 minuten over midder nacht, in de beste gezondheid te Rome aangekomen, na een onafgebroken reis yan twee nachten en een dag. De toekomstige kardinaal werd door don statie-overste binnengeleid in hel koninklijk salon van het statie-gebouw, waa.' lii.j de hulde omving van Z. Exo. den heer van Yperseele de Strihou, ge zant van Belgie, vergezeld van M. Mceus, ambassade raad; Mgr de T'Serclaes, voorzitter van het Belgisch College, eerw. h. Cracco, onder-voorzitter en do studenten van b-et College die tot het aartsbisdom Mechelen behoo-ren, eerw. h. 11Brusselmans. Lamotte en Saeneus. Waren nog aanwezig Mgr Nools, pro 'curator-generaal der orde van Premon- sfroil, en Tater Vo&té, Dominikaan, lee- traar aan het Angelisch College. Mgr Van Roey en zijn gevolg stapten KLOOSTERLINGEN AANGEHOUDEN Naar de folterkampen Tn dén Kaukasus zijn 38 klfoosterlin gen en kloosterzusters aangehouden, onder betichting dc bevolking opgehitst te hebben lot opstand tegen het soviet - bestuur. Alhoewel de aangehoudenen hunne onschuld konden bewijzen, wer den ze niettemin naar de folterkampen overgebracht. Gruwelijke afdreiging In de «Isveslia» van Moskiow is. eene nota verschenen, waarin gezegd wordt: «Indien er nog aanslagen gepleegd wor den op leden van het volkskommissa riaat zullenN25 personen, gekozen tus- schen de meest gekende van hen die thans als gijzelaars; gehouden worden te Moskow, onmiddellijk uit weerwraak neergeschoten worden De roode bloedhonden hebben, lijk men ziet, geen moeite olnu te zoeken wat hun te doen slaat. Denken zooals zij. hun niet tegen werken, dansen lijk zij fluiten... of cenige kogels in T lijf. Eene schoone wet. De Guepou, ofte bloedraad, doet eene afkondiging verschijnen, zeggend «Do sovielwet laat toe dat 'do tordood be stemden onmiddellijk uit den wou ge ruimd worden, zonder dat er daartoe oen proces noodig is. Zulke wet hoort thuis, in het land van de vrijheid, van de gelijkheid, van de broederlijkheid. De Hemel spare ons voor zulke vrijheid, broederlijkheid, enz. Een der leiders van dc Noorsche so - ciaHslisch-kommunistische partij, ge zel Madson, is in het Parlement te Os lo opgetreden als de verdediger van de Soviëtsregcering die een twintigtal Rus sische monarchisten heeft doen ter dood brengen. Hij kon niet genoeg lof uitbazuinen over die bloedhonden. De lekkere gezel eindigde zijn rede met volgenden uitroep Het leven van een vertegenwoordi ger der soviëts is ten minste de leven; van twintig duizend burgers waard Te onthouden door onze burgers. ■ion bemerkt. Men denkt dat het moge lijk- is dat de Indianen de Franschen vergezellen en dat zij hun hebben kun nen aanraden hunne vuurpijlen op te laten vanaf de eenige plaats vanwaar de seinen zouden kunnen bemerkt ge worden zijn. De overheden der provincie Quebec, zendon eveneens, een watervliegtuig uit om aan de opzoekingen deel te nemen. Wij hebben dit nieuws reeds mede gedeeld. Ziehier cenige nadere bijzon derheden over die lange reis Te Fronvillc, een derpje in de pro vincie Namen, woont de rustende on derwijzer M. Joseph- Wénin. Zijne doch ter ic op wonderbare wijze genezen door de voorspraak van O. L. Vrouw van Lourdes. De onderwijzer besliste dal hij, uit dankbaarheid jegens de H. Maagd, te voet naar het- genadeoord van Lourdes zou gaan. Dc brave man heeft woord gehouden. Den 25 April verliet hij zijn dorpje en gedurende zeven en twintig dagen legde hij dagelijks veertig kilo meters af. ?l Was een lastige en ver moeiende tocht. Doch, de pelgrim liet zich van zijn voornemen niet afbren gen cn moedig vlorderde hij zijnen tocht Geen enkelen keer liet hij zich ver leiden door het aanbod een eind wegs mede te rijden met auto of kar. Onder weg vertrouwde liij op de liefdadigheid der inwoners. Dikwijls werd hem door wantrouwi ge lieden nachtverblijf geweigerd en meer dan eens bracht hij den nacnl door onder den b loo ten hemel. Ander zijds ontmoette hij ook brave en mede lijdende lieden, die hem geholpen en opgebeurd hebben, en dan zette hij met meer moed den langen tocht voort. En zoo bereikte hij Lourdes, waar hij gedurende veertien dagen verbleef om de H. Maagd te bedanken voor de gene zing zijner dochies. M, Wénin is dan per trein naar Bel gië weergekeerd. HET NIEUWS WORDT GELOGENSTRAFT (Reuter). De briefwisselaar van de Canadian Press te Chicoutimi, gelegen op 30 mijl van Riverbend, lo genstraft het bericht als zouden Nun gesser en Coli teruggevonden zijn. HOE DE OPSPORINGEN WORDEN GEDAAN (Reuter). Mlen meldt uit Quebec aan Reuter Men richt in de streek van Sanguenay een detachement van 50 man in, welke naarstige opsporingen zullen doen om te trachten de Fransche vliegers terug te vinden in de streek van waar de ge heimzinnige lichtseinen zijn opgegaan. Dit district ligt in een afgelegen en on bereikbaar gedeelte, gansch in het Noor den der provincie Quebec, op ongeveer 1000 km. ten Westen der der haven van Grace (New Foundland), laatste punt vanwaar de doortocht van Nungesser en Coli werd geseind. Een hulptroep heeft reeds. St. Ger main verlaten dezen morgen om opzoe kingen te beginnen en zal verscheidene dagen weg zijn. Het telegram van Parijs, volgens welk Nungesser wel degelijk vuurpijlen had meegenomen, heeft de hoop doen her leven dat de vliegers zich beet met wild na die ontvangst in au tos en begaven j fruit, visch en wild, welke men daar in zich in gezelschap van Mgr de T'Ser- overvloed aantreft, hebben kunnen voe claes, naar liet. Belgisch collegio, waar Zijne Iloogw. on zijne reisgezellen Zon dag morgen de mis celebreerden. den. Men weet dat een groep Indianen die naar het Zuiden trokken zich in de Te New-York is. men voor Excel sior Immer hooger Dc huidige wol kenkrabbers, hoe vreeselijk groot en hoog, volstaan nog niet. Er moest nog wat nicer komen en nu zal weldra een aanvang gemaakt worden met den bouw van een super-wolkenkrabber». De dienst der openbare gebouwen van New-York heeft reeds zijne goedkeu ring gehecht aan het plan. Het ontworpen gebouw zal het hoog ste van de wereld zijn 110 verdiepen 365 meters hoog Wie daar zijn nestje bouwt zal niet meer moeten opstijgen imet eén vlieg- macliien om zich de handen te gaan wasschen in de wolken. En aan lief hebbers. zal liet niet ontbreken, want van nu af reeds laten vele persionen zich inschrijven om eeriwoonvertrek te kun nen bekomep in den reuzenbouw, al wa re het zelfs op het 110e verdiep, 't Mo t hier li'-t gezegd: goesting is koop. maar wel krijgen is de kunst want, al zwem men overtalrijke Amerikanen in het vele anderen missen de noodige dollar0 'oim zich een eigen huis te laten bou wen. Uit een ant-woord van den minister van financiën in de Kamer blijkt dat steenen pijpen een weelde-arlikel zijn, omdat rookersartikelen geen voorwer pen van allereerste noodzakelijkheid zijn. Onder de aldus, getroffen voorwerpen zijner dan onvermijdelijk, waarvan hot weeldekarakler betwistbaar is aarden pijpen behooren tot dat. getal. Ook denkt de regeering op grond van de opgedane ervaring, de van kracht zijnde schik kingen te herzien en gebeurlijk zal er rekening gehouden worden met de op- peringen, die in zulke zake zullen ge daan worden. Wat het feit zelf bpfreft, voegde de minister er bij, dat de laks op dn aar den pijpen waarschijnlijk geen invloed heeft op den detailprijs, en pijp. die den verbruiker voor 25 of 30 centiem ver kocht wordt, kost in de fabriek 10 tol 15 eentiPimien, wat 1 centiem of 1 l/ó centiem belasting geeft. Daar de ver koopprijzen van 5 tot 5 centiemen ver Schillen, heeft de vestiging van de weel detaks op aarden pijpen geen den mins ten invloed op den prijs er van. "VA/V STABILISATIE Plaatst uwe be schikbare gelden in de Gentsche Bank voor Handel en Wijverheid, Filiaal yan de Volksbank van Leuven. Afdeelingen Aalst, 27St. Jorisstraat. Dendermonde, 1, Franz-Gourtenstraat. Söltegem, Kasteelstraat., 16 Zele, Cesar Mecusstraat, Bijkantoren Hillegem-Dorp. Lebbcke, Brussesche steenweg Lede, Molenstraat STIPTE GEHEIMHOUDING. 2326 VOLKOMEN ZEKERHEID - NAAR) EEN DRIEMANSCHAP De onderhandelingen. De Chineesche legeraanvoerders Ts.ang-Kai-Sjek, Tchang-Tso-Lin en Yen-Hai-Slian zijn aan het onderhande len voor het vormen van een drieman schap, waaraan heel China zou onder worpen zijn. Wellicht wordt een gunsti ge uitslag bereikt. HAI-CHEOU INGENOMEN Nieuwe gruwelen. De troepen van Tsang-Kai-Sjek heb ben Hai-Chcou ingenolmien, zeehaven van Noord Kiang-Sou. De stad werd ge plunderd. De vluchtende soldaten en de binnenrukkende troepen hebben zich plichtig gemaakt aan euveldaden. Dc Japansche vrouwen en kindere hadden op voorhand de stad ontruimd. De mannen vluchtten na gruwelijke too- neelen te hebben bijgewoond. De Zuiderlingen hebben eene boot ge plunderd, waarop Japanners eene schuilplaats hadden gezocht EEN INLANDSCH HUWELIJKSFEEST Onder liet opschrift De komieke kant van Kasai (Congc). vertelt pater Achiel de Munster, missionaris, in jong ste aflevering van dc Annalen yan Scheut, het volgende. Toen ik, voor twintig jaar de eerste paartje zag trouwen te Hcmptine, dacht ik bij me zelf Wat schamele menschen De vrouw had een klein on derrokje aan cn de man een stukje stof, Nu tegenwoordig, als ze trouwen, voeren ze luxe en glorie. Voor eenige dagen trouwden hier vijftien paren: al len waren in 't wit gekleed cn de man non evenals de vrouwen droegen een hoed en schoenen. Daar waren er wel enkele, die een witten en een zwarten schoen aan had den, maar allons ze droegen toch schoenen. De grootste chic nochtans is. inge wreven te zijn op voorhoofd en wangen, met... poudre tic riz... Toen ik na de inzegening van 't. hu- lijk, in de sacritie een zalige les aan de trouwers gaf, viel een bruidegom in onmacht. Het was verschrikkelijk heet en de. jongen had, om te trouwen, alles aangedaan wat hij bezat: twee broeken, een hemd, twee ondervesten, twee jas sen, plus een ooi. Hij versmachte bijna cn kreeg een appelflauwte. Men goot een pot water op zijn hoofd en hij bekwam. De anderen stonden hem te bezien met grenzenlooze compassie, niet om dat Iiij een flauwte had, maar omdat zijn schoone kleederen nu nat waren. DE MISSIES IN BELGISCH CONGO De ganscfre Kolonie de mandaat gebieden Urundi-Ruanda erbij inbegre pen is, thans ingedeeld in negen Vi- karialen en twaalf Prefekturen. Het Eu- ropeesch missiepersoncel vertegen woordigt 16 Congregaties van Paters, 3 van Broeders en 21 van Zusters en telt thans 1249 leden namelijk 563 priesters (en 11 scolastieken, s.j.) 287 broeders en 388 zusters. Het inlandsch personeel telt 11 priesters, 24 zusters, 9.000 katecliist-onderwijzers en een 1.000-tal Capita, opzichters, ziekenver plegers, enz., enz. In 1926 was de blanke bevolking ge stegen tot. 15.585, waaronder 9.856 Bel gen. De zwarte bevolking bedraagt on geveer 10 millioen zielen, waarvan 900.000 onder katholieke en 250.000 on der protestanlsehe missioneerings-in- vlöed staan. Alles Samen telt de Kolo nie 500.000 gedoopte katholieken» iNVij hebben gemeld dat men op dc griffie van het correctionneel gerecht lo Brussel, verscheidene schilderijen vai\ groote waarde heeft gevonden. Geen enkel dossier werd er gevonden' dat er cenigermate melding van maakt, maar volgens aanduiding der registers onderstelt men dat zij hier moeten be-, rusten sedert 1887. Er zijn zeven schilderijen zonder lij. I De Eksteroogensnijder of de «Dorpsgeneesheer. (58 c.m. op 40., van David Tenicrs. Een golhisch kerklaférccl, van Saïw vator Rosa, Tee veldslagen, een boschlandschap, ee.nc «Dame met Aan» en eene «Dame met- Hond». Al deze schilderijen zijn naar het Mu-, seum overgebracht. Zittingen van Donderdag 16 Juni 1927. De zitting vangt aan om 10 ure onder, voorzitterschap van M. Max HALLET, ondervoorzitter. DE GEZINSVERGOEDING De Kamer zet de bespreking voort van het wetsontwerp betreffende de gezins vergoedingen, nopens welke eene bepa ling dient te worden mgelaseht in do 'lastenkohiefren der, sl&alslondernvymin- gen. M. WAUTERS, minister van nijv. cn arbeid, ontwikkelt twee amendementen uitgaande van de regeering. Het eersla maakt de gezinsvergoedingen verplich tend niet alleen voor de ondernemingen van staats werken, maar ook voor pro-; vine ia le, en gemeentewerken, op voor waarde dat het bestek 50.000 fr. over- treffe. Het tweede amendement betreft de toelating der ciompcnsaliekassen. M. BRUTSAERT, kath., vermeent, dat' geien de uitbreiding der gezinsvergoe dingen in do privaat-nijverheid, do Staal zich- moet onthouden van alle in menging. M. RUBBENS is van hetzelfde ge dacht. M. VAN ISACKER, verslaggever is van oordeel dat hef bedrag der vergoe dingen moet. vastgesteld worden door dc wet. M DELVIGNE, soe.. zal het ontwerp niet stemmen daar het hem geene vol doening geeft. Zoolang zegt redenaar dat de wet do patroons niet. zal verplichten gezinsver goedingen te betalen in alle gevallen, zal het stelsel der. familie vergoedingen een wapen zijn in banden van den pa troon tegen de werkstakingen. De zitting wordt geheven om 12 ure. NAMIDDAG ZITTINC? Dc zitting vangt aan om 2 ure, voor gezeten door M.' baron TIBBAUT, on dervoorzitter. De Kamer zet de bespreking voort van lvct wetsontwerp op de gezinsvergoedin gen. M. CARTON DE WIART, katholiek, verdedigt zijn voorstel dat. zegt. hij, een maatschappelijke vooruitgang daar- stelde. M. PATER, liberaal, vraagt of het ontwerp de mededinging der builen- landsche ondernemers niet bevoordeeli- gen zal. M. ALTERS, minister van nijver heid on arbeid, antwoordt dat maatre gelen zullen genomen worden om de binnenlandsche ondernemingsfirmas té beschermen. Na nog enkele opmerkingen van MM. Van Isaeker, Mampaey on Wauters- wordt artikel 1 van het ontwerp aange nomen als volgt De lastkolvieren van dc werken voor rekening van of gesubdisieerd door den Staat, de provinciën of de gemeenten.- dilgevoerd, behelzen een beding waar bij aan den aannemer do verplichting wordt opgelegd van deel uit te maken van een compensatiekas voor gezins vergoedingen, toegelaten overeenkoms tig deze wet. Deze verplichting zal opgelegd wor den aan de nijveraars du - bestelling van den Staaf bekomen, mits de levering ten minste een bedrag van 50.000 fr. bedrage. De aan den aannemer of den leve raar krachtens bovenstaande bepalin gen opgelegde verplichtingen, zal ook do onderaannemers binden. De bepalingen van dit artikel kan bij koninkl. besluit, worden uitgestrekt tot de openbare instellingen alsmede tot de instellingen ten openbare nutte, en van ge c once dee rd e ondernemingen. De zitting wordt geheven om 5,20 u<

De Volksstem | 1927 | | pagina 1