Jan CSercker KLEIDE SIZE! Ge Laatste Binders in Vlaanderen NIEUWSTIJDING EN Ksrfe tóetüandselte Ê^FOHT BELANGRIJK BERICHT. Wie nu inschrijft voor een abonne- tnent van 3 of 6 maanden op Be Volksstem ontvangt van nu tot ein de Juni het blad kosteloos. Het bedrag 15 fr. voor 3 maanden, 30 fr. voor 6 maanden storten op post- checkrekening n. 138.559 (J.. Van Nuf fel, Aalst), Aan 't Hof. Do Koning en (lc Ko- ïiingin ontvingen Maandag morgen in officieel gehoor, den nieuwen Gezant kvan Golombie te Brussel. Ónze Vors ten ontvingen eveneens, in afscheids gehoor, den Gezant* van Mexico en, ver volgens, markies Negroto Cambiasco, JJezant van Ttalie. Denzelfden morgen had de Konigin een onderhoud met prins.es Albert de JJgnV,: 'f Perequatie voor Ministers, Kamerle den en Staatsagenten. De wedden ,van de ministers zouden op nagenoeg d 00.000 fr. worden gebracht, lvetzij .4 i/> .nmal de voorcteirlogsche wedde. Anderzijds zouden de wedden van de Kamerleden tot 25.000 fr. worden op gevoerd. Wat de perequatie van de wedden der Slaatsagenten betreft men meldt dat vooral de middelbare wedden zullen i verhoog9 worden. De Commissie i& van oordeel, dat vooral de huisvaders van :'40 tct 50 jaar dienen verhoogd te wor den en niet zoozeer deze van de onge huwde bedienden. Minister Vandervelde naar Praag. Eerlang vertrekt minister Vandervelde naar Praag waar hij, samen met ande re socialistische leiders als Mac Donald, Albert Thomas, en Deutsclv, de Arbei dersolympiade zak bijwonen. Belgisch-Tsjechische onderhandelin gen. Uit Tsjecho-Sl'owakije is gis teren liet afdeelingshoofd van het mi nisterie van rechtswezen, Spire, met raadslid Halfar, naar Brussel vertrok ken voor de besprekingen nopens het Belgisch-Tsjechisch verdrag van juri- disehen bijstand. STABILISATIE Plaatst uwe be schikbare gelden in de Gentsche Bank voor Handel en Nijverheid, Filiaal van 'de Volksbank van Leuven. Afdeelingen Aalst, 27, St.. Jorisstraat1. Dendermonde, 1, Franz-Courtënstraat, Sotlëgem, Kasteelstraat, 16 Zele, Cesar Meeusstraat, Bijkantoren Tlillcgem-Dorp. I.ebbeke, Brussesche steenweg T.ede, Molerfstraat RTI PTE- GËH EI M HOUDING. 232G VOLKOMEN ZEKERHEID Voor de kolonie. M. Jaspar legde ten bureele der Kamer een wetsont werp neer voorziende een bijgevoegd krediet van 100.00Q frank aan de be grooting der kolonie. Dit krediet, is. bestemd voor de herop- richting der gasthuisinstellingen te Lu- sambo die-door een wervelstorm ver nield werden. Pleziertrein naar Spa. Op Zondag 20 Juni zal een pleziertrein vertrekken nr Spa. Sialics van verjrek' T Gent (Zuid)1, Aalst (Noord), Antwerpen (Centraal), Brussel (Noord), Mechelen, Leuven, Thienen. Landen. OP DOOR Slivain VAN DER QUCHT EN Lodewijk VAN LAEKEfJ, 101 sle Vervolg. Roep uw bond terug, zegde Victor, ge zondt hem kunnen verliezen. Wees gerust,- vriend, ik geloof dat hij op liet goede spolor is. Ook behoor ik maair te ^schuifelen, om hem aan stends terug bij mij te doen komen. Maar hij kan immers, na meer dan cenc maand, het spoor der Binders, niet mcëir rieken Wie weet, zegde Jan, diep naden kend, het is misschien de eigenares der slaapmuts, die kortelings langs hier is doorgegaan; misschien verblijft zij in een der kleine huisjes die wij ginder ver zien slaan. Zou Maar haar, in dat 'geval, zoo ver op den reuk volgen Dil weet ik niet, ik ben nog niet lang genoeg zijn meester om heel zijn bekwaamheid Ie kennen, want dezen 'morgen, (oen ik van huis ben gegaan, wisl ik nog niet dat hij zoo goed was geloerd. Vief or meende te antwoorden, doch 'dit word hem belet door het geblaf en gejammer van Moor, die, uit het hout- Plaatsbewijzen verkrijgbaar lot liet aar.lal beschikbare plaatsen, in voor melde kantoren op 24 en 25 Juni, tus- schen 10 en 18 ure. Zie de plakbrieven voor de uurrege ling en dé prijzen der biljetten. Abonnementen niet geldig. Gift aan de Hoogeschc^l van Leuven. - Een. rijke Japansche filantroop, die ecne liooge belirekking in zijn land heeft bekleed, M. Salsuma, vernomen hebbende dat er kwestie was fe Leuven een centrum van boogere missilogische studies op te richtëil, 'heeft door tus- sehenkomst van. den Japanschen 'gezant M. Adatci,. aan baron Descamps laten welen, dat hij eene som van 100.000 frank, schonk te besteden aan de ge schiedenis der .Japansche beschaving, namelijk voorwal belreft.de historische bedrijvigheid der Missies, in. Japan en andere landen van het Verre Oosten. Aan den Onbekenden Soldaat. Eene afvaardiging der Engelsche boy-scouts, vergezeld door Belgische scouts, heeft Zpndagmorgen op hef. graf van den Onbekenden Soldaat eciie bloemenkroon neergelegd. De konsul van Engeland te Brussel, was bij de plechtigheid aan wezig.- MOTORFSETSONGEVAL TE LOKEREN Zondag namiddag, rond ure, kwam dc genaamde Edw. lïodrigo, van Antwerpen met zijne motoeyelclte, waarop van achter zijn zoon gezeten was, uit de Kerkstraat gereden. Door een tekort draaien, gloed .bet voertuig uit en de motorijder sloeg ten gronde. Hij moest de geneeskundige zorgen ontvangen van Dr De Schrijver, waarna hij met zijn zoon, die onge deerd was gebleven.' per taxi naar Ant werpen vervoerd werd. VREESELEJK MOTO-ONGEVAL TE S2NEFFE. Een meisje gedood. Een jongeling erg ge»vond. Zondagavond kwam de motorrijder R..., van Brussel, vergezeld van een jong meisje, Mej. D. M...., 19 jaar oud, langs de me de la Chaussëe, (e Sencfl'e. Rechtover dc apotheek Geniy wilde de rijder stoppen, 'daar zijne reisgezellin een schoentje had verloren. Maar door het geweldig remmen sprong een band. waardoor de heer R... hel stuur verloor en de vrouw tegéh het gaanpad werd geslingerd mei hef hoofd vooruit. De ongelukkige werd op den slag gedood. Wat de geleider betreft, deze werd ern stig aan het h'oofd gewond. het water opgehaald. Het rijtuig is niet erg beschadigd, zoodat alles nog in de bes te voorwaarden is afgeloopen. Het had echter kunnen een ramp wezen. GROOTE BRAND TE ANTWERPEN In den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft een girpdic brand gewoed aan dé nieuwe havenwerken, die uitgevoerd worden dolor de firma Dumont-Vaiider- vin. In het magazijn, gelegen dc Kruissehaiis, en nvaarin het materiaal geborgen werd, Is irond A uur 's mor gens brand ontslaap. Weldra nam de brand een groole'uitbreiding, gezien de ontvlambare prodüklen, zooals olie, verwen, enz., die voorhanden waren en afgelegen jilaats. van hel. magazijn. Hef hlusschen Ier hand genomen door het. eigen personeel, was des te moeilijker, omdat het brandweer-materiaal zich in het brandende ïpagazijn bevond. Er is dan ook.niojs gered kunnen war den. De oorzaak van den brand is onbe kend; alles is doQrrverzekerir.g gedekt. Gelukkiglijk zijn'de werkzaamheden aan de ha\enwerkqn Maandag morgen zooals naar gewoonte voortgezet kun nen worden. ONGELUK TE GENT. Zondagavond kwam de 4i-jarige Fr. Vossaerf, paardenslachter, wonende Antwerpsche steenweg, te Oostakker, met een rijtuig langs dc Ivuiperskaai gereden, toen op den hoek der Oude Scheklestraat de tremiën afbraken. De drie inzittende personen kwamen op de straatsleenen terecht, maar werden slecht, licht- gekwetst. 1 Het paard sloeg op hol, maar werd tot "j staan gebracht zonder ongelukken t" veroorzaken aan 't Slukske. BOODELtJK ONGELUK TE HEULE Zondag avond" ging vrouw Richard Verkest, Al jaar oud, wonende gehucht Watermolen, in haar huis maar boven. Nauwelijks was zij eenige Irappen hoog of zij verloor het evenwicht en. plofte met. het hoofd vooruit ten gronde, al waar zij bleef liggen. De vrouw was in den val den schedel gekloven en de dood. moet. oogenblikkelijk geweest zijn. Do, policie-kchnmissaris M. Vermeulen, ver wittigd, kwam ter plaatse een onderzoek instellen. AUTO-ONGELUK TE EECKEREN Zondag namiddag werd de 24-jarige Fr. Peeler?, wonende lo Gheel, aan den halt van den tram Ie Eeckeren-Donck, toen bij aldaar den steenweg wilde oversteken door een auto verrast en overreden. Met wonden aanhel hoofd werd de jongen naar lyetS'te-Walhur- gisgasthuis overgebraoht,' alwaar hij in behandeling JMeef. De politie heeft een onderzoek ingesteld. gewas springend, loegeloopen kwam. Toen hij hen dicht genaderd was. sprong en liep hij, altijd blaffend, we derom in de richting, van waar hij was gekomen, dan weder terug tot bij zijn meester, even alsof hij had willen zeg gen. Volg mij, ik heb gevonden waf gij mij hebt, doen zoeken. Mij dunkt, zegde V-ietor, dat. uw Moor reeds elders iets heeft ontdekt. Ik geloof het ook. Voiorzeker.heeft het schrandere dier langs den overkant der baan nieuws vernomen, dat hij ons wil mededeelcri. Laat ons gaan zien. Zij volgden den bond, die nu stil voor hen uitliep, van tijd. tot tijd het hoofd omwendend, om te zien of zij achter kwamen. Hij trok door de elzenstruiken op den linkerkant der baan fussehen grasachl.igc vlekken en kreupclbosschen en brachl hen eindelijk door een kleine meersch tot aan een smalle gracht, waar den voorgaande» winter verschei dene hoornen waren geveld. De pullen, die men gewoonlijk maakt om de wortels bloot te leggen, vooraleer boomen te vellen, had men reeds ge vuld. Evenwel kon me nog heel goed zien waar zij waren gewéést.' daar het gras den grond op die plaats nog niet had begroeid. Aan een dezer gevulde pullen bleef Moor staan, krabde met de voorste poolen in den grond en, zijn meester droef aanzeinde, builde hij hHier Welhaast waren de twee .vrienden ter NOG EEN AUTO IN HET WATER TE BRUGGE Jn den nacht van Zondag op Maandag is aan de Sc 11eepsdaelebrug, tc Brugge, een ongeluk gebeurd dat vreeselijke ge volgen had kunnen hebben en in de stad andermaal eepe begrijpelijke ont roering heeft verwekt na dé twee doode- lijke ongevallen aan do brug bij de Kruispoort, in acht dagen lijds. Enkele minuten voor middernacht kwam langs de Scbeepsdaoteiam en Ford-auto gereden? gevoed door 'den hoe-. Maurice Van'Dissel, uit de M asui- sl raat te Brussel, in -gezel-? -lui; van een paar vrienden) dié zich naar Oostende JjcLaven. Op de plaats waar vroeger de brug was over de Oósleyidscbc vaart brug welke opgeblazen'U.eicl tijdens den af tocht der Duitsch.ers en lot hiertoe nog nnet hersteld is bevindt zich een houten afsluiting eii een rood licht. De autovoerder nam dit - licht voor het achterlantaarntie van oen voertuig en reed maar doorphel ingebeelde voer tuig willende voorbijsteken. Plotseling sloeg de auto doof de afsluiting de vaart in. welke daar een diepgang heeft van zes meier. Op het. hulpgeroep der inzittenden, kwamen lieden uit de buurt loegeloopen die 'er gelukkig in slaagden de drenkelingen van een gewisser, dood te redned. De aula was. heclemaal onder water verdwenen.- Men kon de lichten zien voiorlbranden. De slachtoffers, die als bij wonder slechts lichte kneuzin gen hadden opgeloopcn, werden ver zorgd in de naburige herberg Dc Kroon», waarvan de bewoners zich bij de redding onderscheiden hadden. Maandag morgen werd de auto uit. plaats, en beiden; (leden hun best, om daar eenig overgebleven spoor lc ont dekken, doch vruchteloos. Belet uw hond den grond hier op te vroeten, sprak "Victor, ik wed dal. men bier een lijk ingedbjven heel'l en, indien wij dit ontbloot en, zouden wij ongenoe gen kunnen hebbéir-inel den meier der parochie, die, ^QO£j| ik heb' gehoord, geen kleine domimërik is. Gij hebt gelijk,>anl.vvnor«hle Jan, wijl hij den houdslrëelcnd, deze tol, zich riep. Die overheid, waarvan gij spreekt, heeft dikwjjls dwaze gedach ten en zij is bekwaam ons hier beiden op te houden, want, voorzeken» ligt hier iemand begraven. Zie zegde bij, dat is een onfeilbaar bewijs van wat ik zeg. En bij wees eensklaps- op een plaats, waar vliegen, die uit de groeven van den grond kwamen, heen en wede Ja. zeide Victor, en deze zoden zijn ook veel te zorgvuldig met mos bedekt, om zoo van zelf gewassen te zijn. Ook dunkt, mij dal, opa deze plek aan aller oogen te verbergen, men er Iwee scheu ten van berken- en elzenhout op ge plant heeft. En Victor greep dezelve vast en. da.ar zij nog geen wortels hadden, Irok lrij ze gemakkelijk 'uit: - -Daar zegde' hij en smeet de scheu ten aan den cenen kant. Ciloycn, gij hebt daar een goed ge leerden bond, zegde schielijk een per soon, die op eenigen afstand vandaar uit de hoc.-ii.cr.-. kv-y.'m gokronmi. M'oor begon te gpollen. Ten zuiden van Polen, alsook in Litlnuwen hebben hevige onweders plaats gehad. Zeven personen werden gedood en velen gekwetst. De oogst en de veldvruchten zijn vernield. Volgens de Daily Mail zou de thyphus-epidemie uitgebroken zijn onder dc kommunistische troepen van Hankou, die thans Tien-Tsin naderen. Deze aan stekelijke ziekte wordt toegeschreven aan het gebrek van zindelijkheid in het ver zorgen van gekwetsten. Uit Bogota wordt bericht dat eene groofe grondafschuiving zich voorgedaan iieeff, tengevolge van de overvloedige regens, gevallen te Bosellon, bij" Mcdellin in Colombie. Meer dan 100.000 kubieke meters grond brak plotseling af en kwam terecht op eene katoenfabriek, staande tegen een der flanken van een berg en die geheel werd bedolven. Zestig werklie den, die op het oogenblik der ramp aan den arbeid waren, konden niet ontsnap pen. Reeds 10 lijken zijn ontdekt. .Mevrouw Borodin en de aangehou den Sovjet-koeriers werden voor de eerste maarmet hun advokaten in verbinding gesteld. Bij de gestolen dokumentcn ge bracht beweerden de betichten deze nooit gezien te hebben. De sneltrein Parijs-La Rochelle, Za terdag avond vertrokken, kwam Zondag morgen met vier uren vertraging in de statie van Thouars, daar op 20 kilometers van Chartres de hoofdfoergon vuur gevat had en gansch vernield werd. De trein- overste, die er zich in bevond, is met vreeselijke brandwonden naar het gast huis overgebracht. In de radiostalie van den Eiffeltoren te Parijs heeft zich een smartelijk onge val voorgedaan. De soldaat Jean Herr, zoon van den schout bij-nachten 23 jaar oud, had meteen van zijn kameraden den pest in gang. gezet. Vijf minuten later raakte hij een draad onder hoogc span ning en viel neer. De geneesheeren werk ten gedurende twee uren om zijn bewust zijn op te wekken, doch alles bleef vruchteloos. De arme jongen was gedi- plomeeid van de elektriciteitschool van Grenoble en sedert eene maand gehecht aan den post van den Eiffeltoren. De Japansche minister van Zeewe zen heeft in een verklaring gezegd dat Japan deelneemt aan de ontwapenings- konfcrenlie oyn een bewijs te leveren van zijn vredelievende inzichten. Echter moet er op gewezen dat de Japansche viool thans op het minimum is gebracht van wat kan vereischt worden. Ten slotte drukte de minister de hoop uit, dat een bevredigende overeenkomst zou bereikt worden. Tengevolge der onthullingen te Ge neve gedaan, "heeft M. de Alvear presi dent van Argentina, bevolen de strengste waakzaamheid uit te oefenen in de haven der Republiek, ten einde den handel in blanke slavinnen te beletten. Een 100-tal personen werden reeds aangehouden. De Daily Telegraph meent te weten, dat Sir Austen Chamberlain tegen het eind der zitting van Genève niet-ofti- cieel zou beraadslaagd hebben, achter eenvolgens met den Belgischen minister van buitenlandsche zaken en den Neder- landschen afgevaardigde, aangaande de Schèlde-kwestie. Te Londen hoopt men, dat Brussel en Den Haag ertoe in staat zullen zijn en ook bereid onderhande lingen dienaangaande binnenkortte her vatten. Jan, teleurgesteld, omdat hij zag dat iemand hen afgespied had, braclvt on willekeurig de hand aan het pistool en antwoordde spijtig Mijn hond is vernuftig goed; waar hij handelt, verduikt hij zich voor nie mand. liet beest laat daardoor zien dat het beter opgekweekt, is dan vele men- s.chen. Als ik, bijvoorbeeld,' zeidc de vreemdeling, die middelerwijl dichter was genaderd. Men zou zeggen dat gij een waar zegger zijt, hernam Jan, want het was juist zoo dat ik het, wilde zeggen. Mij dunkt, sprak nu een welge- klcede heer, die van de overzijde toege- I reden kwam, zonder dat zij hem hadden gezien, dat Jan Clercker zijn oude vrienden toch wel zal herkennen Jan zag om naar dengene, die kwam Ie spreken. Wat zie ik, riep hij uit: de kapi tein bevelhebber der gendarmen Ja, mijn vriend, gaf deze ten ant woord, de jongeling zeer gemeenzaam j('e hand drukkend, dezelfde, die op het «Valkensteen» getuige is geweest van juwen moed; bet verheugt mij u weder jle zien. 1 Ciloycn-bevolhebber, sprak Jaii, ik jbon waarlijk gevleid over uwe tegen woordigheid, cn ik geloof dal. mijn ge zel,'als hij u zal kennen,'hetzelfde zal zeggen. Ik heb reeds van den kapitein-be- jvelbebber tvooren spreken, zegde Victor, jhij heet Piclcr Dclfoer. WIELRIJDEN 0e tonde van Frankrijk Enkele bijzonderheden over den Ee rit. De gemiddelde snelheid van den win ner, Francis Pélissier was 30 km /036. Er vielen reeds 36 deelnemers af, n.I. 34 onverzorgden en 2 verzorgden Paul Lc Drogo, wegens ongesteldheid enTal- lieu door een val kort na het vertrek waardoor hij in een gasthuis moest opge nomen worden. De 2C ritDieppe-Le Havre 103 km. Verschillende dcch korte stijle hellin gen veroorloven de stoutmoedigsten wa re acrobatische toeren uit te halen in de bochten. Canet wordt slachtoffer van oen val en moet opgeven. Er wordt met eene gemiddelde snelheid van 30 km. gereden en halverwege de koers heeft de ploeg Frantz de leiding met 4 min. op Moincau en zijn ploegmaten en 3 min. op die van Pélissier en Van Slembroeck. Het team Van Slembroeck heeft veel tegenslag en bestaat voorbij Goderville (77 km.) nog slebhts uit 3 man: Van Slembroeck, Geldhof en Van de Casteele. Magne ontsnapt op 10 km. voor het eind punt, de anderen vervolgen hem met duiveische snelheid en slagen er in hem kort voör Le Havfe in te lialen. Dc aankomst-heeft in den velodroom van Le Havre plaals te midden van een grooten toeloop van volk en na bereke ningder tijden van vertrek blijkt de rang schikking van dezen rit als volgt te zijn 1 Dewaele Maur. (Belg) 3 25 51 2 Frantz Nicolas 3 25 51 3 Vervaecke Julien 3 25 51 4 Debusschere Jean 3 26 06 5 Rebry Gaston 3 26 G6 6 Delannoy Louis 3 26 06 7 Cuvelier George 3 28 04 8 Pélissier Francis 3 28 04 9 Le Drogo Ferdinand 3 28 04 10 Van de Casteele 3 32 57 11 Van Slembroeck 3 32 57 12 Geldhof 3 33 59 De algemeene rangschikking 1 Francis Pelissier 1 Ferd. Le Drogo 1 Cuvelier 4 Huot 5 Van Slembroeck 6 Hector Martin 7 Van de Casteele 8 Nicolaas Frantz 8 Dewaele 10 Decorte u. m. s. 9 23 45 9 23 45 9 23 46 9 33 31 9 35 12 9 37 21 9 38 41 9 40 37 9 40 37 9 40 50 LUCHTVAART De Grcofte Prijs van La Louvïère Een groote menigte woonde Zondag het vertrek bij voor den wedstrijd van vrije ballons te La Louvière. Alleen De- muyter was afwezig. Achtereenvolgens/ stegen op De Franschen Blanchet, Cor mier en Doïfus, de Belgen Veenstra, Maes' en Scutenaire. Voorls de militaire lucht- vaarders kapitein Labrousse en luitenant Thonnard. De opstijging van Maes ging met moei lijkheden gepaard, een schoorsteen werd door den ballon omvergetrokken en een vrouw werd door het vallend gesteente vrij ernstig gewond aan hoofd en schou ders. De eerste landingen. Demilitaire ballon van luitenant Thon nard landde gisteren morgend om 11 uur 40 (e Plauen in Saksen. De paspoorten derluchtvaarders werden in regel bevon den, zoodat er geen bezwaar tegen terug keer naar Belgie werd gemaakt. Luite nant Thonnard heeft 900 km. afgelsgd. Commandant Labrousse is te 1 uur 45 neergedaald te Diegenhain, bij Cassel, in Hessen, en legde circa 500 km. af. Theo Maes landde Maandag om 7 uur ten N. van Praag (Tcheco-Slowakye). Dolfus landde in Polen en legde 800 kilometers af. W ie zijl gij clan, mijnheer W'ie hij is..'? viel Jan met geest drift in de rede, hij is Victor Leefmans, den Fransehc sergeant, die te Lede, ten huize van den heer Geestheuvel, de Binders zooveel werk beeft gegeven. De kapitein drukte Victor insgelijks de hand. Hel, dunkt mij, zegde hij, dal. ik mij ih (le tegenwoordigheid bevind van twee helden, maar dil bad ik ook wel kunnen denken, toen ik bij elkander zag: soorti zfrekt soort. Men ziet immers geen ha zen met leeuwen verkeeren. De beide vrienden waren inwendig gevleid door hetgeen hun door den overste werd gezegd. Nochtans lieten zij dit niet. blijken, want Jan Clercker en' Victor Leefmans waren beschaamd over hel hooren van hun eigen lof. Om het gesprek een andere wending te ge ven, vroeg Jan Maar, kapitein, nu wij elkander kennen, zou ik wel willen weten wie de poetsenmaker is, die ons eerst aange sproken heeft, en ginder zoo eerbiedig is blijven slaan, toen gij met ons zijt). beginnen te spreken Dil is een persoon, gaf de kapiteiri met veel behoedzaamheid ten ant woord, die de dieven cn moordenaars riekt cn uitg.peurt, als de jachthond eene patrijs; bet is een van die listige Engel sche speurders, die de eerste Consul, onder de belofte vnn veel geld uil. bun' vaderland heeft-gelokt, 'om zich-van hen !j.c bediepen tot liÜ-FOêüng der Binders, f'S (Vervolgt.))

De Volksstem | 1927 | | pagina 2