Jan Clercker o. l mum mi lourdes KLESÜE 0AZEÏ Do Laatste Bieders in Vlaanderen NIEUWSTIJDINGEN baiteaiaadssh© ËsrisUen Wekelijkseh Praatje In het Paleis. De Koning hcefl tVVocnsdag avond M. Jaspar, eerste mi nister en minister van kolonies, in hel paleis van Brussel ontvangen, Je Rome. Z.H. de Paus heeft MM. Delforgc, voorzitter, en Mallié, sekreta- jvan dén Bond der Katholieke Dagblad schrijvers van Belgie in gehoor .ont vangen. De afgevaardigden van den Bond hebben den H. Vader de jaarlijks sche Nieuwjaarsgiften der Belgische katholieken overhandigd; deze beloopen, dit jaar, tot 200.000 frank. Het bediendenpensioen. De minis ter van nijverheid en arbeid zal binnen kert de Commissie samenstellen, die zal 'gelast zijn met een onderzoek over de •kwestie van het bediendenpensioen. Aan het hoofd der commissie zal zich be vinden M. Theate, algemeen bestuur der aan bet ministerie van nijverheid jen arbeid. Er zullen een 20-tal leden zijn, onder wie 5 senators.: E P. Rut- ten, MM. Moyersoen, Jauniaux, Carpen- ïier en Van Schoor. Generaal Dubois.De Belgische co lonic te Parijs en de militaire kringen aldaar hebben met genoegen vernomen 'dat kolonel Dubois. Belgisch militaire 'geattacheerde in Frankrijk, tot den graad van generaal bevorderd werd. Jacht op het waterwild. De jaclvt met liet geweer op het waterwild langs den oever der zee, in :1e moerassen, als ook op de stroomen. en rivieren is, dit jaar. in alle provinciën, te rekenen van 10 Juli aanstaande toegelaten, en deze met het net in de eendenkommen, te rekenen van 15 October 1927. STABILISATIE Plaatst uwe be schikbare gelden in de Gentsche Bank voor Kandel en Nijverheid, Filiaal van de Volksbank van Leuven. Afdeel in gen Aalst, 27, Sf. Jorisslraat'. Dcndermonde, 1, Franz-Courtenstraat, Sottegem, Kasteelstraat, 16 Zelc, Gesar Meeusstraat, Bijkantoren Tlillegem-Dorp. Lebfceke, Brussesche steenweg Lede, Molenstraat STIPTE GEHEIMHOUDING. 232C VOLKOMEN ZEKERHEID Uitgifte van Postwaarden. i— Ter uit voering van een ministerieel besluit van '10 dezer zal op een gedeelte van den voorraad postzegels van 2, 15 én 40 cen tiemen een overdruk aangebracht wor den onderscheideiijk van 3 c. roodbrui ne overdruk), 10 c. (iiclroode overdruk) en 35 c. (blauwe overdruk)'. De aldus bekomen nieuwe zegels zul len geldig zijn van 25 Juni af. In het leger. Luitenant-generaal Evrard, die in 1914 majoor was bij het :7e linieregiment en een der helden vari 'den Ijzerslag te Mannckensveere, heeft de ouderdomsgrens bereikt en gaat op pensioen. Staatsbanen en auto-verkeer. Naar wij vernemen zullen aan de wegenis- dienslen onderrichtingen gegeven wor den om de opschriften en seinen die de te volgenrichtingen aanduiden, in- orde le stellen en zelfs te verbeteren. OF DOOR Sllvaln VAN DER GUCHT EN Lodowijk VAN LAEKEN, 104de Vervolg. Ondertusschen opende de champetter 'de huisdeur, en men trad de woning binnen. Alle teekenen van een onlangs geplcegden diefstal waren er te zien: in dc voorkamer stonden de schuifladen der kast en der oude kommoden open; zij waren uitgeplunderd; alles was in doze plaats overhoop gesmeten. Zij kwamen in de keuken. Ach wat vreeselijk zicht trfof hen daar Nevens do kachel, op de /roodc steenen, lag het lijk eoner vróuw van ongeveer zeventig jaar. Zij lag op den rug en men vond eerst geen spoor van geweld, tot een 'dor gendarmen het lijk omkeerde. Twee idolkslegen waren in den rug gegeven. De bezichtiging van het overige des buizes bewees dat de moordenaars er óveral hadden rondgezworven, immers, kisten en kassen waren doorsnuffeld ge weest en alles overhoop gesmeten. Vermits er geen twijfel bleef dat fret yrouwmensch vermoord was. keerden de 7nees(e dorpelingen naar hun woning terug, om bef schrikkelijk nieuws, dat nog maar heel weinig aan den anderen kant van het dorp gekend was, met hun vrienden te besproken. Eenige bleven, Een groot lot te Verviers. F.en bri gadier der policie van Verviers had ver leden Vrijdag bij een wisselagcnt dei- stad eene reeks obligaties der leening 1923 van de Verwoeste Gewesten ge kocht.. In de trekking van verleden Maandag zijn al de obligaties zijner reeks uitgekomen, -met erlusscfren, een lot. van 50.000 frs. De gelukkige winner is een brave huisvader. Geneeskundige dagen te Brussel. Zaterdag beginnen de geneeskundige dagen te Brussel. Er zijn inoer dan 1200 congressisten uit 21 verschillende lan den. De Koningin zal dc openingszilling in het Paleis der Acad.emie bijwonen. Prins en prinses Leopold zullen aan wezig zijn op de gala-voorstelling in den Muntschouwburg. Het Amnestie-vraagstuk. De mid- denafdeoling der Kamer moest Donder dag morgend vcrgaderln om liet .am nestie-voorstel Desfréc verder le onderi zoeken. De vergadering werd echter ver daagd lot Woensdag e. k. ERGE VAL VAN GRAAF 'T KINT DE FIOODENEEKE M. graaf 't Kiiil de Roodcnbeke, voor zitter van den Senaat, is Donderdag morgen in zijn kasteel van Oydonek, te Baehte-Maric-Leerne, in Üos.t-Vlaandc- ren, het slachtoffer geworden van een erg ongeluk. De achtbare voorzitter van den Senaat is cr zoo ongelukkig van den trap gevallen, dat bij den rechterbil ge broken werd. Graaf 't Kint de Roodcn beke is katholiek senator voor het ar-' rondissement Gent-Eecloo. llij is ge boren le Gent den 1 Mei 1853. Hij is dus 74 jaar oud. Hij zetelt in den Senaat sedert 1900 en is er voorzitter van se dert 1922. Alvorens in den Senaat te ze telen was Ivij van 1891 tot 1900 volks vertegenwoordiger.' Ook is, hij sedert 1884 burgemeester van Bachle-Maria- Leerne. In de parlementaire middens was men zeer getroffen 'door het nieuws van dit ongeluk eri werden algemeen de beste wenschen gevormd voor het herstel vari den Senaaatsvoorzil ter, ofschoon men van gevoelen was dat, gezien zijn lioo-, gen ouderdom zijn toestand onrust in boezemde. ERG ONGELUK TE ANTWERPEN Donderdag voormiddag heeft aan boord van het binnenschip «Albert» ge meerd op nummer 24 van het Verbin dingsdok, een erg ongeluk plaat ?ige- had. De schipper Victor Van Wauwe, 27 jaar oud. was de kajuit met. naphte aan bestrijken voor het doo'dcn van insec ten. Plots vatte 'de licht ontvlambare stof vuur en in een ootrwenk stond liet dek van de kajuit in brand, maar n-v r' schipper was in enkele stonden geheel van vlammen omringd. De man had gelukkig de tegenwoor digheid van geest behouden en hij spriong oogenblikkelijk over boord in het water, waar hij door andere schip pers gered werd. Met brandwonden aan banden, aange zicht en rechterknie, werd do ongeluk kige ter verpleging naar het Stuyven- berggas.thuis overgebracht. ggBB—ii 111 willende zooveel mogelijk het laatste nieuws vernemen. De champetter» die veel meer oordeel en belepfdheid bezat dan zijn meier, ver haalde aan den kapitein en zijn gezellen, dat zij voor twee jaar als vreemdelinge naar Mei re gekomen was, en tot nu toe van dc dorpelingen weinig gekend was. De bakker en de winkelierster kon den over haar slechts eenige uitleggin gen geven. Deze laats.le was insgelijks weduwe en bovendien eigenares van liet schoon en gerieflijk huisje, dat de juf frouw bewoonde. Dc huur werd regel matig betaald en de winkelierster be weerde dat de weduwe Verpluvmen zeer veel gold bezatzij was deftig gekleed, wanneer zij des Zondags naar de kerk kwam. Volgens de booze langtongen, dronk zij dikwijls een glaasje le veel. Van haren man sprak zij zelden en gaf ie verstaan dat hij verongelukt was. De winkelierster had eens bij de wedu we gegeten en sprak met. lof over dien maaltijd. Gierig was het mensch niet. Aan een armen noodlijdenden dorps man had zij eens twee kroonstukken ge geven. Verder was zij iop het dorp goed gezien, maar zij ontving weinig bezoe ken. Een heer, waarschijnlijk liaa'r zaak waarnemer, was drie- of viermaal ge komen. Dit was alles, zegde de champetter, wat hij over de vermoorde weduwe had kunnen achterhalen, ofschoon hij geen oogenblik verzuimd had om de meest mogelijke inlichtingen lc nemen.. Kapitein, sprak de Engelscliman, EEN KfiSTSEL GEPLUNDERD TE BRUSSEL Over een paar dagen bevond M. Os wald S-, wonende Ter Hulpelaan, te Wa- termael-Boschvóörde, dat zijn kasteel gedurende zijne afwezigheid door die ven bezocht was. Schilderijen, tapijten, zilverwerk, enz. hebbende eene waarde van verscheide ne honderd-duizenden franks werdén gestolen. Nu dezen morgen is de rechterlijke politie er in gelukt, drie kerels aan te houden, de genaamde Arsene D., Louis D. en Leon P.. allen zonder vaste woonst Allen hebben bekentenis gedaan. Er is. reeds voor omtrent 100.000 fr. bij de Brusselsolm verhelers terug ge vonden. Het onderzoek, gaat voort. BAANSTROOPERS TE DUFFEL. M. Alfons Van Mensel, wonende te Berlaer, kwam Woensdag avond, met zijne verloofde van Duffel terug. Bei den gingen op dén steenweg hun rij wiel aan de hand. Eensklaps sprong een gemaskerde man van achter éen boom en vroeg aan het koppel zijn geld af te geven, onder bedreiging van een revolver. Een medeplichtige stond op loer een weinig verder. M. Van Mengel kon niet anders, dan zijn geldbeugel, die 1850 frank bevatte, afgeven. De bandieten namen de vlucht met de rijwielen van beide slachtoffers. Deze konden sléchts een vaag signale ment. van beide schurken opgeven. EEN HALSSNOER VAN 20.000 F RL GESTOLEN TE BRUSSEL Toen mevrouw de baronnes C.... Woensdagavond in de Wetstraat thuis kwam stelde zij vast dat haar halssnoer een waarde van 20.000 fr. vertegen woordigende, verdwenen was. De policie die van deze verdwijning kennis kreeg, beeft dc beschrijving van liet halssnoer overal rond gezonden. INBRAAK IN EEN FABRIEK TE RUM PST. 's Nachts drongen dieven in dc buree- len van de zinkfabriek Rupel en Ne- the le Rumpst. Verscheidene lessenaars. werden opengebroken eri éen som van 1900 fr. werd ontvreemd. Ook een partij kleede ren werd door de; schelmen medegeno men. In een der opengebroken lesse naars berustte een som van 28.000 fr. welke echter door de dieven niet is be merkt geworden. Een onderzoek werd ingesteld en het parket gewaarschuwd. IVIaak hun goede spijs, spijs en Ma caronis LA LUNE. 7 VERKEERSONGELUK TE BASSEVELDE Een viertal personen van Waarschoot kwamen 's avonds van Philippine per rijtuig huiswaarts. Nabij den watergang sprong het paard door eene onbekende oorzaak op zijde en kwam ril de breede gracht te recht, het rijtuig eri dezes inzittende in zijnen val medeslepende. Gelukkig daagde spoedig hulp op en werden de reizigers niet zonder moeite uil hunnen neteligen toestand bevrijd. Men moest de -ruiten van het rijtuig verbrijzelen om «de inzittenden te ver lossen, die er mot een koud bad van af. kwaimen die tot dan toe nog geen woord had ge sproken, nu gij alles oppervlakkig hebt gezien en aanhoord, zal het mij toege laten wezen mijne navorschinger: le beginnen Zekerlijk, mijnheer, antwoordde deze: ik ben nieuwsgierig om u eens aan het werk te zien: -WiWi" Keeren wij ?10h terug naar de keu ken, hel is daar, .dat ik wil aanvang ne men. Toen zij in die. plaats kwamen, vroeg hij aan den champetter, wanneer men de juffrouw het laatst had gezien. Gisteren, hij het vallen vari den avond, antwoordde deze: zij is met een korf aan den arm naar liuis gegaan. Denzelfden avdrid, rond half negen, is lvel beginnen le regenen, hervatte de heer Stiermarck, ik zie nergens natte voetsporen. Daapuil is le besluiten dat dc imoordenaair voor den regen, dus voor half negen, was gekomen. Iri de kamer is de tafel met een wit amme laken gedekt, waarop de beste poreelein der juffrouw staat, benevens een flesch wijn en een flesch brandewijn. Maar de moord geschiedde ongetwijfeld hier in de keuken, waas de arme vrouw bezig was met koken, toon men haar aanviel, want haar gezicht, gelijk gi j ziet, is naar de stoof gekeerd, op welke eene braad pan met hesp en, eieren staat. De moor denaar moet geoii honger gehad hebben of wel geen tijd om te eten. Dit is nu oppervlakkig eens nagezien, vervolgde hij zijn overjas uittrekkend, maar nu gaan wij eens ernstig aan het werk, met lijf en ziel. Gravin Yolande Calvi de Bergolo, dochter van den koning en van de konin gin van Italië, heeft het leven geschonken aan een jong gravinneken. De koningin was bij hare dochter toen het kindje ge boren werd. In een glasfabriek te Hottiwitz, Rus land, heeft een gr-oote brand gewoed. Verscheidene fabrieksgebouwen zijn ver woest. Een groot aantal machienen is verloren gegaan. Het vuur ontstond door het wegvloeien van vloeibaar glas. De schade is zeer belangrijk. De koning van Spanje verblijft eeni ge dagen incognito te Parijs. Zondag zal hij zich voor een officieel bezoek naar Londen begeven. Bij Offenbach a. d. Main zijn drie kinderen verbrand. De moeder had ze verrast bij het plukken van aardbeziën in den tuin en ze opgesloten in een hout- schuurke. Daar vonden de kinderen een doosje stekskens, waarmee ze zijn gaan spelen en de brand veroorzaakt hebben, waarin ze omkwamen. Volgens een telegram uit San Salva- tor in Midden-Amerika, heeft een aardbe ving plaats gehad in het Carrizaldal nabij Cojutepeque. Een aantaliiuizen zijn inge stort. Tairijks stuks vee zijn omgekomen. Geen menschen werden gedood. Een jonge grenadier, Skilles ge naamd, van dienst in het kasteel van Windsor, zomerverblijf van het Engelsch vorstenpaar, ging Woensdag de wacht op aan den bijzonderen ingang, Eensklaps weerklonk een schot en de soldaat werd in een bloedplas doodelijk gekwetst ge vonden. De ongelukkige is in het gasthuis gestorven. In een mijn bij Kattowltz (Polen), zijn vier arbeiders door een aardstorting, van de buitenwereld afgesneden. Men was er gisteren nog niet in geslaagd de mannen te bereiken. Zij gaven toen nog teekenen van leven. Het Giornale d'Italia verneemt uit Belgrado en Tirana, dat de Zuid- Slavische en Albaneesche regeeringen de formuul hebben aanvaard, welke door de vier mogendheden is voorgesteld, ten einde het geschil tusschen beide landen op te lossen. Het Gewicht van óen Zweepslag Dikwijls slaat de voerman zijn paard, om te slaan, brutaal. Bijna altijd wordon die slagen ten onrechte toegediend. Zeker, zijn er krachtelooze paar den, lamlendige, luie, laf Tan karakter, welke slechts uit dwang voortwerken. Doch, tegenover deze, hoevelo vranke dieren, dapper, werklustig tot stervens toe, worden uit onverstandigheid geslagen, omdat do mensch zich niet de moeite heeft gegovon zijn wil te doen vorstaan, en dit uit wildheid, omdat men van hen een krachtsinspanning vergt boven hun lichamelijke krachtsver mogen. Af te keuren is de valsche govoeleriglieid dor menigte, altijd gereed tegen de agenten on de voerlui party te kiozeu. Dooh, het is ook nuttig iedereen in te lichten hoo zwaar een zweepslag kan wegen, en, aan de eige naars der lastdieren, het eenig wapen aan te duiden, dat zij, in de handen hunner dioren- leiders inogen toelaten. Do zweep, naarvolgens haar gewicht, haar lengte en den vorm van haar reep, doet den- zelfden dienst als een echt folteringsvoor- werp, dat het dier knakt, zonder liet aan te vuren. Tijdens een landbouwwedstrijd, groepeerde de Parijsche Maatsohappij tot Bescherming der Dieren, zweepen van allen aard, mot, Inderdaad, zijn oogen begonnen te gloeien, zijn neusgaten gingen open en zijn gansch wezen verried eenrooiijke nieuwsgierigheid. Van tijd tot tijd wierp hij zich op den grondr l ikoinn.trde zich- weinig om.' stof of vuiligheid, .naar keek onder de kassen, in alle hoeken, neen, liet niets onverlet. Het was aardig om zien hoe hij, 'ui eens oi zijne knieën rondkroop, dan naar de andere kamer liep, allerlei geoa •en niakéinfe. Eindelijk vroeg bij papier en potlood een tolloor en een flesch water. Hij plaatste vervolgens een klein kerfje van biezen, benevens de gevraagde voorwer pen, op de tafel, zette zich-neder, vaag de het stóf uit ziin oogen cn sprak Alles is klaar en duidelijk en, ik twijfel er niet aan of eer de nacht voor bij is, hebberi wij den dader. Onder het. zeggeni dezer woorden, leg de bij den inhoud van zijn korfje op tafel te weten: een stuk hard brood, en kele bladeren papier en een brok ver- sclie kleiaarde. De moordenaar was geen dief, zeg de hij, na een weinig gerust te hebben en hij kwam hier gisteren avond voor den regen, want op den grond zijn in liet stof voetsporen geleekend. De we duwe verwachtte hem niet, dewijl zij zich ontkleed en een oude jak, die zij tehuis droeg, aangetrokken had. Bemerk wel dat zij metterhaast, om iemand binnen le laten een shal om de schouders wierp en een stoel aan fret venster plaatste, aan dewelke - hij ge klopt bad en langs waar bij ook in kwam, want op het .vensterblad bemerk voor elke, do gowiclitsscliatting van don druk welke dezelfde mousch kan geven. Do Heer B°" Henry Anch.dd, die dogedaelito had opgovat deze vergelijking te betoonon, bo- diendo zich, tot dit doel. van een grooto kist gekneede kleiaarde zoo homogeen mogelijk haar vochtigheid was door bovoeling vastge steld. Zweepslagen, werden in deze plastische aarde toegebracht, on welke den door do reep nagelaten, indruk, min of meer diep, bewaarde. De rondo of kegelvormige reepen veroor zaken meer pijn dan de vierkantige of recht hoekige. Zoo werd vastgesteld dat de korte, met dikke reep voorziene zweep, slagen toebrengt 17 tot 70 maal heviger en pijnlijker dan oen scholierrogelslag, met kracht op do handpalm gegeven. Vergelijken we even De lineaalslng op do hand heeft een druk waarde van 2 kg. 430; de zweopslag, met korte ronde reep 35 kg. 200; deze met lange vierkantigo reep: 54-kg. 470 dezelfde met ronde reep C6 kg. 587 deze met korte kegelvormige reep, gevloch ten, on aan korten stool geheeld: 142 kg. 430. De bovenstaande cijfers bewijzen genoeg zaam, dat een lichte streeling meer het paard of den hond aanmoedigt, dan stampen-, op den buik of tegen do pooten van het dier toegebracht en ten strongsle door do over heid zou moeten gowaakt worden op het gebruik, of liever misbruik van sommige zweepen. Scrutator. BISDOM GENT Gcst-Vlaanderens Bedevaart naar 1-10 OOGST 1927 3 BIJZONDERE TREINEN. 1. Roze Trein voorposttrein over LISIEUX en het H.Hart van Aflontmartre Vertrek uit AALST, den MAANDAG 1 OOGST, rond 8 u. 's morgens. Prijzen der Plaatsen uit Gent 2e klas 580 frs. fransch geld uit Gent 3e klas 395 frs. uit Aalst 2e klas 590 frs. uit Aalst 3e klas 400 frs. 2. Blauwe Trein over het H. Hart Montmartre en LiSIEUX Vertrek uit GENT-ZUID, DINSDAG 2 OOGST omtrent 8 u. 's morgens Prijzen der Plaatsen uit Gent 2e klas 570 frs. fransch geld uit Gent 3e klas 385 frs- uit Aalst 2e klas 580 frs. uit Aalst 3e klas 390 frs. 3 Wille Trein rechtstreeks LOURDES en terug. Vertrek uit GENT-ZUID, den DINS DAG 2 OOGST, rond 9 ure 's morgens. Prijzen der plaatsen uit Gent 2c klas 525 frs. franseli geld uit Gent 3e klas 340 frs uit Aalst 2e klas 515 frs uit Aalst 3e klas 335 frs. Deze trein vervoert de zieken, alsook andere bedevaarders. HOTELS Vraagt de lijst der hotels te Rouaan en te Lourdes aan Mme M. Ceroelet te Aalst. De inschrijvingen der Bedevaarders worden niet meer aanvaard na 9 JULI- Do inschrijvingen der Zieken zullen niet meer na 15 JUNI aanvaard worden. INSCHRIJVINGEN Zij worden op alle werkdagen aan vaard le Aalst, ten bureele van liet Werk (13, Molenstraat, Mme M. Cercelet) «Spreekdraad 62), van 8 ure tot 's mid dags, ofwel "bij een der gewestelijke af' ge vaardigden voor AALST E. H. RNachtcrgaele, ILoofdalmoe- zenier der Zieken, 5, St. JMarlensplaats. M- Jan Van Nuffel, 21, Kerkstraat. tfrinn'r''mrfjjir")h<n11 iWiini iihi 11 11 i mi ik een voetspoor. De juffrouw kende haren bezoeker cn liet hem inkomen; het was een mensch van middelbaren leeftijd, van mijn grootte, wel gekleed. Hij droeg een ron den kastoren lvoed en een regenscherm en nam bijtijds een snuifje van uitmun tende karot. Dat ging te ver. Dc kapitein Delfoer lachte luidkeels; de andere aanwezigen zagen er half verwonderd, half spottend uit, behalve Jan en Victor, die den Engelscliman in al zijn doen bewonderden cn alles stil zwijgend gadesloegen. Mijnbeer Stiermarck, zegde de ka pitein, ik denk ook een weinig van de politie-wetenschap te verstaan, doebj aan een zoo snelle opsporing kan ild geen geloof hechten. Wat duivel, hocj zult gij bevestigen wat gij daar zegt Heel gemakkelijk, zooals gij gaat holorcn, antwoordde John; een politie man, die de kleinste zaken niet naziet, is, geen duit waaird. Uw ongeloovighcid verwondert mij niet, dewijl gij alles te oppervlakkig naziet. Ik ben rondom het huis gegaan, heb den grond onderzocht; en een voetspoor gevonden; zie li-et staat hier op dit blad afgeteekend; de ze voet is juist gelijk aan dien. welken ik hier in huis en buiten in den bof vond, voortkomende van een sierlijke laars, gelijk een gemeéne man niet ge woon Is te dragen. De man ging in den hof op dc tceneri en liet geen zeer diepe indrukken op den grónd; dus was hii niet lang of zwaarlijvig. U'f Vervolgt.)

De Volksstem | 1927 | | pagina 2