Jan Clercker KLEINE ÊJUEÏ NIEUWSTIJDINGEN Ce Laatste Binders in Vlaanderen Korte bidfénlandsshe femeifia Eeae groots Missieweek in Zuifl-VIaandsren Camilla DeBruyne SHaria-Paimp M DER HULST «gaswiga In 't Paleis van Brussel. De Phil- harmonie van Laeken, de Artisans Réu- nis en de Cercle Instrumental van Brus sel, werden Zondag in het paleis van Brussel ontvangen door prins Leopold en prinses Aslrid, die vergezeld waren door de stafofficiers majoor Raquez en kom mand a nt Y'andon keuvel en de cere- Vlame gravin de Hobiano. Deze maat schappijen voerden een prachtig kon- jcert uit. Minister Vandervelde naar Kongo Gemeld was, dat minister Vandervel- (lede, vergozeld door den li. DeladrieV, leeraar aan de Koloniale Hoogesch'ool te Antwerpen, een studiereis naar het Kiviigebi-ed, in Kongo, zou ondernemen. Hierover ondervraagd, verkiaairde de minister van Buitcnlandsehe zaken Ik heb vaak do mogelijkheid óver wogen van een reis door Afrika, den 'dag waarop ik tijd zou hebben om voor verscheidene maanden le vertrekken. Maar ik zie nog geenszins het oogenblik naderen, waarop dat buitenkansje mij te beurt zal vallen. De Abdij van Orval. In tegenwoor digheid van minister Baels, graaf de Briey, gouverneur van Luxemburg, staatsminister Van de Yyvere en eeni- ige senaieurs; en volksvertegenwoordi igers, had de eerste steenlegging plaats der toekomstige abdij van Orval. Het was de verjaardag der vernieling door de Fransche revolutie in 1793. De plechtigheid had een ganseh in tiem karakter. Een korte aanspraak werd gehouden door E. P. Vander Oruyssen, eerste ovetrste der nieuwe abdij.. Diplomatisch bezoek in de Rlubens- tcntoonstel.ing. Maandag namiddag hebben do leden van het diplomr.tisch corps zich naar-het Koninklijk Museum begeven om een bezoek te brengen aan 'de jubilee-tentoonstelling van Rubens' werken Zij werden 'ontvangen dooi- den con servator M. Leo Van Puyvclde. Eene voordracht van gravin Carton Wiart over r.ubcns als diplomaat .wekte de grootste belangstelling. In de Katholieke Associatie van Bnus- se'- '-10 Katholieke Assooialie van Brussel hield Zondag een vergadering. In een verslag tktor den lieer Dewinde, de aandacht gevestigd op de noodzake- lijklieid do katholieke propaganda in de buitengemeenten' te'versterken. Verder vernemen wij dal de katholie ke Associatie van Brussel lelt. EEN OWn/lENSGH TE SELZATE. Kamiel Slock, wonende op het gehucht Stuivenborg, gaf zich sinds geruimen tijd aan den drank over. Hij kwam 's avonds in dronken toestand thuis, maakte ruzie met zijne vrouw en s.loeg zijn huisboedel aan stukken. De woes teling greep plots 'een poot van de .ta fel die hij al verbrijzeid had en sloeg ermede zijn 6-jarig "dochtertje op den rechter arm, die naar de verklaring van een bijgeroepen geneesheer letterlijk afgeslagen is. De politie bracht den man tot bedaren. De woesteling zal natuur lijk met hot gerecht af te rekenen heb ben. de verwarring gébruik makende er bin nen dringen; er mocht ons inziens wel een politieofficier ter plaatse zijn. TWEE OPLICHTERS AANGEKOUDEN TE BRUSSEL. De rechterlijke policie heeft te Brus sel in een inrichting op de Rouppe- plaats, twee oplichters aangehouden op hel oogenblik, dat ze per telefoon een zeer belangrijke bestelling van meubels deden bij een firma uit Kortrijk. De ke rels. waren de genaamden Pieler De M., en Fernand R., allebeii 21 jaar oud, zon der vaste woonplaats. Deze twee kerels werden docr hét parket van Brussel opgezocht voor verschillende gevallen van oplichterij. Het bedrag daarvan zou rond de 100.000 frank bedragen. De kerels werden opge sloten. OPSTAND TEGEN DE POLITIE TE ST. NIKLAAS Zondag namiddag, ontstond in de danszaal «Huis van .Commerce 3>, Groo te Markt fc SinL~7Nikiaas,tusschen 'ze kere Yan Brussel Eugeen en P. Lau- werd beiden van ^ipt-Pauwels, en nog eenige dansers, twist, die op een vech ten uitkwam, zoodanig dal de politie moest tusschenkomen. De twee bovengenoemde helden vielen den agent De Mulder aan en hebben de ze geslagen. Ondertusschen daagde hulp op en brigadier De Greyte Con stant, bracht Lau'wefs naar den amigo. Yan Brussel vluchtte, Procesr-verbaal is door de politie opgemaakt. Mad. Rebosio eveneens gekapsijsd de voerster kwam er met een gebroken been vanaf. DOOR WIELRIJDER AANGEREDEN TE GENT Zondag namiddag rond 3 u. werd op de Lousberglaan, aangereden door een wielrijder, wiens nummerplaat ge kend is, Impens Jan, 71 jaar, daglooner wonende, Korte Kazernstraat, 12. De ouderling viel en bezeerde zich lichte lijk. Na de zorgen ontvangen te hebben van dokter \ran Eeckhout, kon hij huis waarts keeren. De onvoorzichtige wielrijder reed voort, zonder zich om zijn slachtoffer ie bekommeren. STABILISATIE Plaat st uwe be schikbare golden in de Gentsche Bank voor Handel en Nijverheid, Filiaal van de Volksbank van Leuven. Afdeelingen' Aalst, 27, SL Jorisslraat. Dendermonde, 1, Franz-Courtenstraat, Sot legem, Kasteelstraat, 16 Zelc, Cesar Meeusstraat, Bijkantoren Ilillegem-Dorp.. Lebbeke, 'BrtfsSbsclïe steenweg Lede, Molenstraat STIPTE GEHEIMHOUDING. 2326 YOtKOMEN ZEKERHEID TE 5.500 leden Nieuwe trekkracht langs de vaarten. Te Brussel is Maandag morgen eene maatschappij gesticht met hot doel, 'langs de kanalen «enen dienst van Irek- rups-autos in te richten. De tunnel onder de Schelde. De •Vergadering der kommissie voor den tunnel onder dé Schelde die Zaterda? moest plaats hebben werd lot lateren datum verdaagd. Rouwbeklag. Z. M. Koning Albert heeft Zondag zijn innig rouwbeklag doen uitdrukken aan de jonge weduwe van den verongelukten vlieger en aaii de fa jmilie Se.brechls. Ook kolonel Smeyers bevelhebber van hel militaire vliegwe- zon, heeft zijn rouwbeklag betuigd. EEN KiNEMA AFGEBRAND COURCELLES Maandagmorgen rond 1 uur 30 be merkten de voorbijgangers vlammen boven het dak van de Cinema Royal, te Courcelles, toebehoorend aan Jules De- borain. Het alarm werd gegeven, maar de pompiers waren er toe verplicht zich te beperken tot hef, vrijwaren der -ne venstaande huizen, die lichtjes werden beschadigd. De kinoma kon 800 personen plaats geven. Het was een oud gebouw en daar ligt de roden van do. vlugge uitbreiding van den brand. Niets kon gered worden. Een orchestrion die 125.000 fr. waarde had, werd vernield. De schade wordt ge schat op 500.000 fi»., doch ze werd door verzekering gedekt. De oorzaken van brand zijn onbekend en een onderzoek werd ingesteld. OF DOOK gllvaln VAN DER QUCHT EN Lodewijk VAN LAEKEN, 107de YTcrvo!g. IJet kleine meisje was hem om, den bals gevlogen en had hem haar besten, lief sten Rigaull genoemd en Rigaull's gelaat zwom in vreugde, terwijl groote IraRen van dankbaarheid en geluk uit zijn oege.i droppelden... Zij was daar terug, de kleine... Wat was ze schoon... 'Hij nam haar blond hoofdje in zijne handen, zachtjes... zooals men een hei ligenbeeldje had vastgenomen en Schouwde haar in de blauwe kijkers... ■ja, ja... dat was zij wel, de afstamme linge van die groote en edele faimilie der 'Alonlmirails... helaas, de laatste... alles had ze verloren, vader en moeder, vrien den en naastbcstaande... alleen de oude jGudula en hij, Rigaull, waren haar «trouw bijgebleven... zij en hij... twee 'oude mensehen, met ecnen voet in het graf... het zou niet lang meer duren... jnaar, Goddank, de kleine zou niet ganseh zonder steun gebleven zijn... er bleven immers twee honderd duizend frank, van de anmofelijkc fortuin over., twee honderd duizend frank, hel was tiet veel voor een grayjji, maai* (och BRAND IN DE STATIE GENT-OOST. Maandag rond 1.45 u. zag men van op de Antwerpenplaafs, achter de sta tie Gienl-Oost (M'anomverplein) eene steeds dichter wordende kolom rook op stijgen. Het was een wagon, die achter 'de statie stond, die in brand gekomen was; de pompiers spoedig ter plaats geroe pen konden na een twintigtal minuten werken het vuur blusschen. Twee politieagenten handhaafden den dienst; wanneer een brand heerscht iri eene staatsinrichting, kan iedereen van SMARTELIJK ONGELUK TE STEKENE Zaterdag namiddag was de zoon van mevrouw Teibroodt eene boodschap gaan doen; hij ging op het hof van een gebuur waar met be^ig was met vlas te broken. Hij nadc.rde le dicht liet ma- chien en werd gevat.met de linkerhand tusschen het raderwerk dat bijna ganseh verpletterd werd. Seffens werd het slachtoffer per auto naar St. Niklaas overgebracht, waar men overging lof afzetting van drie vingers van de verminkte hand. noeg om een gemakkelijk leventje te houden... men zou Me twee honderd duizend frank vandaag nog bij den no taris afhalen... ja, ja, mompelde de oude Rigaull, vandaag nog moet ik naar Aalst... ik zal het geld meebrengen... l.et geld zou gevaar kunnen loopen... kunnen gestolen worden Spoedig naar Treem-s, den hulpvoogd van Gabrielle, deze. bezat het andere stuk... zou tee kenen... en dan was het geld gered. Het koude angstzweet brak den ijlen- den advokaat uit... hij rilde als een blad; zijn tanden klapperden... zijn haren rezen ten bergé... hij zag Rigault den weg naar de stad inslaan, met vas ten en vroolijk oog... ieder schrede bracht hem nader naar hem.... weldra zou hij aankloppen... hem rekenschap vragen over zijn handelwijze; hem hij het gerecht aanklagen., het was de on eer, de schande voor immer... Neen, neen, dat mocht, dat zou niet... Rigault mocht le huis niet komen... Bliksem snel greep hij het oude geweer van den muur en ijlde als een zinnelooze de baan naar Gent op... daar achter het dichte struikgewas, in dat bosch zou hij den ouderling afwaéhlen... hem neer vellen... hem zijn papieren ontnemen, opdat niemand iets meer zou weten, iets zqu zien van hel testament. Hoor wat is dat is dat geen ge rucht als van naderende slappen... Het is een man, een ouderling... ja, het is Rigault... Hij nadert welgezind... het, harte vol blijde zonnestralen... hot hoofd vol zoete droomen, voor het geluk van Op den weg van Frankfort a/d-Oderk te A.^rensdorf, werd een vrachtauto met leden van de republikeinsche Goldbanner beschoten door partijgangers van de reak- tionaire groe'peeringen Sfahlhelm en Wehrwolf. Een der revolverschoten dood de een rèpublikeift. Twaalf andere leden van de Goldbanner liepen: ernstige ver wondingen op. Lindbergh heeft medegedeeld dat hij met verschillige bijzondere personen heeft beraadslaagd over hef nut van de instel ling van een nafionaJen luchtvaartdienst voor passagiers. Hij verklaarde verder, dat een kommissie is ingesteld om de plannen voor te bereiden voor de op voet zetting der te volgen richtingen. Zondag namiddag is er brand ont staan in de bebcschte heuvelen van Tour- ris, Vardepartement. Dooreen geweldigen wind aangewakkerd namen de vlammen eene snelle uitbreiding. Er kwam hulp uit Toulon. Op eeiie^vyeek tijd hebben, in het zelfde departement, verscheidene boschbranden plaats gehad. Eene buiten gewone droogte heerscht in ganseh het gewest. Zondag, had de heropening van den autodroom van Monza plaats. Tijdens de koers voor de Schöal van den Premier Pas is de auto van den renner Franciosi omgekanteld. De rijder bleef om zoo le zeggen op den slaj werd gekwetst. dood; een passagier ijdens den kamp voor (Rcu(c-r). Vijf pelroolpulten wer- dooi een brand nabij Long Reach (Cali- fornie) vernield. Verscheidene andere hebben eveneens geleden. De schade be loopt één miltioen dollar. Naar uit Shamien (de wijk der bui tenlanders te Canton) verluidt, zijn zeven verclachtecomnninisten,die verleden week in hechtenis waren genomen, terechtge gesteld. Gisteren avond scholen acht men- schen te Lewisham, bij Londen, tijdens een onweer onder een boom, toen de blik sem tusschen hen insloeg en allen bewus teloos neervielen. Zij werden naar een gasthuis gebracht, waar twee, een jongen van tien jaar en een meisje, in een zeer ernsligen toestand bleken te verkeeren. Re anderen lijden aan een zenuwschok en hebben brandwonden gekregén- Uit Batavia wordt gemeld, dat 20 Chineezen werden aangehouden na een ernstig gevecht op een eiland bij Rio. Acht volksmenners werden opgesloten. Gisteren, rond 15 uur, werd te Se- bastopol en in de andere steden van de Krim een aardbeving waargenomen, welke 5 seconden duurde, en vergezeld ging van ondergrondsch gerommel. De muren van vele gebouwen werden gescheurd. Op verschillende plaatsen stortten rotsen in. Deze trilling, die zich schijnbaar over het heele schiereiland uitstrekte, schijnt verband te houden mei dc inzakkingen op den bodem van de Zwarte Zee. Een officieele Pruisische statistiek over 't aantal sterfgevallendoor moord of doodslag in 1925 heeft het totaal cijfer op 874 aan (533 mannen, 341 vrouwen). Daarbij zijn ook gerekend 12 misdadigers (11 mannen en 1 vrouw) die zijn terecht gesteld. Per 100,000 zielen zijn in 1925 2,3 door moord en doodslag om het leven ge- konben, tegen 2,3 iii 1924, 2,6 in 1923, 2,1 in 1913. Moskou, 27 Juni. De voorzitter van den krijgsraad, Orloff, werd in het gerechtshof door eep schot getroffen. De aanrander kon aangehouden worden. Een onderzoek is ingesteld om de identiteit en dc beweegredenen van den moordenaar uit te maken. Door de Portugeesche policie wer den huiszoekingen gedaan bij talrijke personen, woonachtig jn de omgeving der hoofdstad Lissabon. Er werd beslag gelegd op 200 gewerens. Is er een té meer een oproer aan 't broeien in Portugal Deze drie digen alleen zijn van zulke zware beteokonis voor de Missiebowe^ing in Zuid Vlaanderen en ook wel voor de uods- dienstige heropleving nldnar. dat bet belang ervan niet te overschatten is. Ais daar dan bijgevoegd wordt do alge- meoiio Missietontoo! stelling, die op zicli zelf een uitzonderlijke propaganda daarstolt, dan kan men ziel» een denkbeeld vormen wolk een machtige- invloed van dio Zuid-Vlaam- sche Missieweek /at uitgaan. Zij verdient dus aller belangstelling on steun. Allo Missievrienden die het eenigzins kunnen gelieven bovengemelde dagen vrij te houden. Aan hot hoofd van het inrichtend komitoit staat Mgr Coppioters als beschermer, 'die wolwillend In eft aangenomen don slotdag met Zijne tegenwoordigheid to vereoren. Verder: de ZZ. Eli. HIJ. Dekens van Geer- aardsbergen, Ninovo, Sottegem, Nedorbra- kel, Iloj'zelo wat zeggen wil dat heel Zuid Vlaandoron meewerkt. Een week dio voel beloofd de Schaal der Damen. is de au'o van SSacfi g£B*usse9 £@85 De oude titels worden met de meeste spoed en zonder formaliteiten verwisseld tegen nieuwe stukken in de Banque Cen trale de la Dêndrc. 354 On dor de liooge bescherming van Z.II. Mgr Coppieters, Bisschop van Gent-, wordt van den 28 Oogst tot den 5 September in Geor- trardsbergen een groote Missieweek gehou den, tijdens dewelke aldaar eene algemeeno Missietentoonstelling ingericht wordt. Naar het programma te oordeelen belooft deze heorlyke ondorneming iets heel bijzon ders te worden voor de streek. Onder de menigvuldige punten van belang die het bevat, troffen wij onder meer aan° de talrijke missiedagen in de ornliggendo gemeonten, tot uren verre in de ronde. Vorder drie Missiestudiedagen Een eerste studiedag voor prioslers deu Dinsdag 30 Oogst. Een tweede, een dubbele voor onderwijzers 011 onderwijzeressen eenerzijds, voor iever- aars en ie veraars ters anderzijds, den Woens dag 31 Oogst. Een derde studiedag is voorbehouden aan ile studenten op Dondordag 1 Septomber. t Mevrouw Weduwe Camillo DE BRUYNE, geboren Eugenie VERLEYSEN Mevrouw Wcduwo Pierre DE BACKER, geboron Sylvie DE BRUYiNE, liaro kindero 1 en kleinkinderen Mijnheer Ivo DE BRUYNE. Mevrouw Ivo DE BRUYNE, geboron Isabella VAN EET- VELDE en hunne dochter; De kinderen van wijlen Raymond DE BRUYNE Mevrouw W. (luwe Camillo VERLEYSEN, geboron Florine VAN DEN BOSSCHE hare kinderen en kleinkinderen; De familie DE BRUYNE; Do familie VERLEYSEN, melden Ued. mei innige droefheid on chris- tene gelatenheid het onherstelbaar voriios dat zij komen te ondergaan door hot afster ven van hunnen leergeliefden Echtgenoot, Broedor, Schoonbroeder, Oom en Neef MIJNHEER Echtgenoot van Dame Eugenie Verleysen Lid van den Bond van het li. Ilart en van verscheidene andere godvruchtige Genootschappen geboren te Berlaero bij Dendermonde don 28 Mei 1875 en overleden te Aalst den 25 Juni 1927, versterkt door de IIIL Sacramenten. Wees hem gedachtig in uwe godvruchtige gebeden. De plechtigo lijkdienst en begrafenis zal plaats hebben in de kerk van den II. Marli- nus, Woensdag 29 Juni, om 9 1/2 ure. De Vrouwmis onder den dienst. De Vigiliën daags te voren na het lof. Men vergadera ten sterfhuizo Lange Zout- straat, 7, om 9 ure. De dertig Gregoriaansche missen zullen beginnen Donderdag 30 Juni, om 6 1/2 ure. Noch bloemen, noch kronen. Vrienden en kennissen die bij vergetel heid geen doodsbericht ontvangen hebben worden verzocht dit als dusdanig tc wil len aanzien. T ons het overlijden te langs dc baan in-het hout Pan pari weerklinkt het... Rigault valt...- een man springt van tusschen de bloo- men... loopt naar liet slachtoffer... rukt hem de vest open... ha ha hier zijn dc papieren.,. Rigault opent voor een laatste maal ile oogen, herkent den hulpvoogd van Gabrielle en kermend geeft hij in een laatst gesnik den geest., stappen naderen.;, dreunend weerklin ken ze... er komt volk... maréchaus sees gendarmen O God verlo ren verloren Treems wil zich redden... helaas... het is te laat... te laat... een gendarm heeft, hem bij den kraag gevat en sleurt hem lol bij zij.y slachtoffer... hij wordt aan handen cn voeten gebonden x-n in een donkeren kerker geworpen Treems ontwaakt met een groolen schneuw... hij klappertandt en ziet ver baasd rond ziciiniemand... de diep ste stilte, de zwartste duisternis heerscht rond henr; mloedeloos laat hij zich achterover vallen en snikt, als, een kind. Gevangen gevangen kreunt hij, o noodlot, waarom vervolgt gij mij toch zoo wreed En Treems ondergaat werkelijk 'den indruk dat hij zich in het gevang be vindt, dat hij den moord heeft «n. Doodsangst sluipt in zijn hart eri hij valt wederom in éen Joomen slaap. Ja, God is rechtvaardig en weet den. booswicht naar waarde te straffen. Treems had door zijn speelzucht een - .ongelukkige wees tot den bedelstaf ge- z.jn bescUermlmge.., Wat ritselt daar/doerad, een ouderling tot esn w«eden dood veroordeeld. Nu reeds begon de straf. Opnieuw was hij onderhevig aan de afgrijselijkste, de somberste .vizioenen, de nachtmerrie, zooals ons volk zegt, bereed hem... Wat nadert daar in de zwarte duisternis Hoor, hoe dof weerklinken die stappen... liet is als een zware zak bloem dien men langs den grond- sleept;... het- gevaarte nadert... nadert langzaam... reeds heeft het de voeten bereikthet kruipt als een glad de slang over zijn lijf... drukt hem de borst... hij snakt; naar adem..-, o... waf is dat zwaar... drukkend... een we reld van zwaarte... een klomp uit het firmament... Genade... genade..r Treems slaat de armen wild in het rond, hij roept... hij schreeuwt, en locli kwam het geluid hem over de lippen niet... hij wilde zich oprichten, maar wordt steeds gedrukt, door die klomp Hij meent zich verplaatst te zien in een zwarte krocht... langs den vloer kruipen padden, hagedissen en allerlei ongediert... ratten loopen hem. over het lijf, knagen hem handen en voeten... bijten hem in het gelaat, het is vrcese- üjk Hij sleept zich langs den grond... hij kermt... hij huilt... daar wordt de rots wand geopend... een man verschijnt, ceri groote zwart gebaarde kerel, met een breedgeranden hoed op liet sture gelaat... een helsche glimlach Oploeit om zijn lippen... eeri glimlach' zooals een duivel slechts kan' Irekieri waa- heer hij eeri ziel iri zijn handen.hoeft. Hij nadert, nadert langzaan^ ju^ar Men verzoekt melden van MEVROUW echtgenoote van Mijnheer -Franciscus Van Goethem geboren te Aalst den 9 Januari 1888 én aldaar overleden den 28 Juni 1927, versterkt door de HH. Sacramenten. Lijkdienst en begrafenis Vrijdag 1 Juli, om 8 uur, in de kerk van O. L. Vrouw Bijstand, Mijlbeek. Vergadering aan het Hospitaal, om 7 1/2 uur. Vrienden en kennissen die bij vergetel heid geen doodsbericht ontvangen hebben worden verzocht dit als dusdanig te wil len aanzien. vreesclijk; traag, maar zeker... en een bliksemstraal schiet uit zijn oogen en treft den rampzaligen advokaat. Treems heeft zich op de knieën ge worpen en steekt smeekend de handen naar hem uit. rGenade genade kermt hij. Maar de man nadert meer en meer, zijn adem mengelt zich met dezen van de prooi, zijn gelaat gloeit, zijn vuile, zwatr baard bezoedelt zijn aangezicht. Geen enkel woord komt over zijn lip pen, maar deze stilzwijgendheid is Treems kwellerider dan al dc folterin gen le samen. Genade L.t genade I Nu opent de man zijn mond en rauw schort het uit zijn borst dit enkel woord dat Treems als een zweepslag striemt Moordenaar O, genade, genade, ik ben niet plichtig snikt de advokaat. Moordenaar, moordenaar sist het uit. zijnen mond. Wat hebt ge met dien armen Rigault gedaan Genade L.t Wat hebt ge gedaan met dat klei ne, onschuldige wezen, da»t uw als eeri vader eerde Genade 'L.? Waar is het geld gebleven van da Monlariirails? Waar do bruidschat der ongelukkige wees X Genade L». Ellendige schurk, wilt ge mij on middellijk antwoorden of ik verbrijzel u de herao.npari. r*>. Gonads Jw genade 1 n Vervolgt.);

De Volksstem | 1927 | | pagina 2