HULDE DER STAD AALST H- Dappere Hoofdmannen onzer Brandweer, aan de Jubilarissen en gansch het Vrijwillig Korps. Zondag 3 Juli Maandag 4 Juli 1927 AAN DE Amand De Mette» Korp. Jozef De Vos, Adj. H. D. Saedsteer, W Moed Zelfopoffering en wapperen lapperend DE VOLKSSTEM XXXIII* JAARGANG NUMMER 152 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst, —Telefoon 114. X>a.g;33la,Ci 20 Centiemen Uitgerer J. Van Nuffel-Be Geadt- Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf SYIaxlaan, 13, te Brussel -- Rue de Richelieu,Parijs Breams Buildings, 6, Lon dres E. C. 4. H. Hyacinthijs Zonop3,53,Zonaf7,55 H.Berlha Zonop 3,54Zonaf7,55 Eerste Kwart, den 7 MEDESTICHTER MEDESTICHTER JUBILARIS De Volksstem juiclit rnede, om dat het hier vooral kinderen der Stad Aalst geldt, omdat al de in woners, gedurende een halve eeuw tijds, overvloedige voorheelden heb ben gekregen, wat een taaie wil, een groote liefde tot plichtbesef, een onverdroten iever van de leiders vermogen. Wij staan in der waar heid, verwonderd hoe onze Stedelij ke Vrije Brandweer, ondanks al de moeilijkheden, vooral de naoor- logsolie hachelijke moeilijkheden, liet Korps, stoffelijk, tot zulk een I hoog peil van ontwikkeling heeft weten te brengen. Werpen we slechts een blik op het verleden, op den af gelegden weg, als leidraad nemend het puike verslag, door Luitenant Arys op gesteld, en onlangs in «De Volks stem overgedrukt. Om de immer moeilijker te be strijden brandrampen te beperken, te bemeesteren werd in 1715, te Aalst, een doelmatige brandweer ingericht, die al het mogelijke deed om het vernielend vuur te keer te gaan, daarin geholpen door den Gemeenteraad, welke zich immer onledig hield met het inrichten van brandverweer. Edoch, in de 2de helft der 19e eeuw werd behoefte gevoeld tot vernieuwing der toen bestaande Brandweer, welke als dan uit bezoldigde mannen was saamgesteld. Aldus ontstond het hedendaagseh vrijwillig Pompiers korps, vooral dank zij de werking van den toenmaligen jongen brand meester, Polydoor De Paepe, bij gestaan door zijn collega, Gustaaf Teirlinck, Van 'de 20 stichters van dit ver nieuwd organisme, in Mei 1875 in liet leven geroepen, officieel door het gemeentebestuur eikend in zit ting van 30 October 1876 en door een Koninklijk Besluit van 4 April 1878, blijven nu enkel nog twee in liet Korps Adjudant De Vos Jo seph, en Korporaal ge Mette, -1 875 1 927. Amand, waarbij moet gevoegd' worden, sergeant De Saedeleer, Henri. De dood maaide onmeédoo- gend in de rangen. En toch bleef het korps standvastig zijn geno men princiepen getrouw, wijl het immer zijn getalsterkte: zag aan groeien. Onbaatzuchtig, uit pure menseh- lievendheid, stelden de Brandweer mannen van Aalst zich ten dienste van hun medeburgers. Hoeven wij niet in bewondering te staan voor die menschen, welke ondanks den stroom van onze ikzuchtige twin tigste eeuw, niet aarzelen meerma len, bet beste wat zij 'hier beneden bezitten, huil leven, wagen, om dit van den evennaaste, dat in gevaar is van ontnomen te worden, of ten minste zijn noodzakelijk bezit, te redden of te bewaren Meer nog, de reden alleen maakt de verdienste uit van 's mensdien daden en de on baatzuchtigheid maakt vervan de volmaaktheid uit. En zijn plicht vervullen, met moed en in allen een voud, zich zelf opofferen, omdat men gevoelt, 'dat men weet dat de medeburger lijdt en nlen hem eenï- germate tegen een drukkend on heil helpen kan, is bet niet de ze kerste weg om van de menschen een ware bewondering te verdienen. En, bij het lezen van bovenstaan de regelen komen voor onzen geest dezen, die, zonder geldelijke ver plichting zich ten dienste. Stellen, Bevelhebber *1877 -'1927. wanneer gevaar dreigt, onbekom- Kranig wordt hij bijgestaan meivl of dit gevaar hun niet na- j door een keus van manschappen, deelig wezen zal; wij denken aan die allen, slechts liet goede beoo- dezen, welke 't laaiend vuur insnel- J gen...., en die hier onder de leiding len, om aan 't vernielend element tej staan van een puik officierskorps, ontrukken wat de naaste toebe-w-aarop wij, Aalstenaars, met recht hooit, hun leven wagen, om dit van,[mogen fier wezen de MI. De misschien een onbekende, aan deHert Pedro, 2de Kapitein, De So- samenleving te behouden. 't Is ook verdiend zulke stadsge- nooten te huldigen. Verleden jaar reeds gaven de Aalstenaars een blijk van den lief deband die de stad aan de Vrije Brandweer hecht, wanneer groot- sche feesten werden gehouden bij het inhuldigen van het nieuw mate riaal en het verfraaid arsenaal. Mil de giften van het Gemeentebestuur van Aalst en van bijna al de nijve- raars en groothandelaars der stad vermochten het Korps zieli in te richten op de meest moderne wijs. Ook moest de Vrije Stedelijke Brandweer tot den hoogen trap van ontwikkeli ngsbloei komen, dank zij de kundige leiding van den te vroeg gestorven bevelhebber Poly door De Paepe en de onverdroten werkzaamheid van den Heer Fritz De Wolf, welke heden zijn Jubi leum viert van 25 jaren als officier in het Korps, een kwart eeuws van dapper pompierskorps verdienste, liefde en opoffering. Fier ook zijn de Aalstersche Brand weermannen, inden persoon van'leuz den Heer Frit? De Wpll', op hun!gen mer Philemon, luitenant-Vaandrig, Schelfhout Jules, luitenant-genees heer, Renneboog Jerom, onder-lui tenant-apotheker, Arys Joseph, Ie luitenant, De Paepe Arthur, onder luitenant, De Paepe Philip, on derluitenant, 't Is heden hoogtij in de stad. Begin Juli 1927 zal in gulden let ters, in het herinneringsboek van Aalst aajigeteekend blijven Klokken luiden, vaandels wappe ren, klaroenen schallen, menschen juichen ONS BRANDWEERKORPS ter eere xe De «Volksstem heet aan offi cieren en manschappen van vreem de korpsen welkom ill onze stad, Zij veibeugt zich over de aanwe zigheid dier talrijke vreemdelingen, die 'hunne blijken van genegenheid bij de onze komen mengen, om ons te liuldi- Sen- Moed en zelfopoffering is de der Pompiers.Wij zullen zeg- Moed, Zelfopoffering eg i Broederlijkheid.. Luide galmen de klakken, mel dend over 't laad 't feestgetij der stede Aalst Menschen stroomen toe, uit alle gouwen, meevierend in de hulde Vendels en vaandels juichend, in de lucht de fierheid hun kleuren te mogen mengelen tot krans van warme waardeering en oprechte gevoels- deeling Vreemden komen de grenzen over, meebrengend den groet van yer verwijderde broeders in opoffe ring voor den evennaaste, in verze kerd plichtbesef I Iedereen betuigt zijn diepe be wondering aan de helden van den dag, nog in leven, zijn ontroerde herinnering aan dezen die reeds, na volbrachten plicht, het eeuwig le ven zijn ingegaan 927. -1 875 1

De Volksstem | 1927 | | pagina 1