Jan Clercker AVENA mitieft alls aadsie merken Vraay het hij uw krui denier s. l mn ismes KL El (TE OAZEI Ce Laatste Binders in Vlaanderen NIEUWSTIJDINGEN Havermouth Ksrte feaitsiiandssha berieden 'Jonge kunstenaar. De Koningin fcczoeht liet- atelier van den kunstschil der Luoien Wolles, die het portret jnaaklc van den jongen klavierspeler Piel 10 Mazzini. Dit portret'zal deel maken van de Koninklijke verzameling in liet kasteel yan Laken. - Afhouding van bedrijfsbelasting en Supertaxe. De Moniteur van heden kondigt het koninklijk besluit af mei demie dat vanaf den 1 Augustus. 1927 geen belasting (bedrijfsbelasting of supertaxe) op de loonen en wedden meer dienen afgehouden te worden. Wij zullen in een volgend nummer nadere bijzonderheden geven aangaan de dit, koninklijk besluit. De legerhervorming. M. de Bro- que'villc zal" van hét groot, verlof ge- br'.ok maker oir., het cr.twerp der le- g'erhervorrning iri orde te brengen. Dit ontwerp zal na het verlóf in de Kamer neergelegd worden-. De regimenten-wielrijders. "Vrij dag morgen ten II ure zal de Koning- op het plein van Etterbeek* een vaan del overhandigen aan elk der twee onlangs geslichte wielrijders-regimen- tcir. Burgemeester benoemd. De heer F. de Landsheer werd burgemeester benoemd te St. Licvens-Hautem, De Fidac De Interalliecvde Federatie van Oud-Strijders zal op 9 en 10 Juli a. s. te Luxemburg (Groot Hertogdom) cene Internationale Kon- ferencie houden om de vraagstukken, de oud-strijders aanbelangend te be spoken. De afgevaardigden, op deze Ivonfercncie, vertegenwoordigen na genoeg tien millioen oud-sl rijders, Duilsehland en Oostenrijk zijn even eens toegelaten. ringen niet kunnen bijwonen. Zij wor den betaald per zitting. De aanvragen moeten aan den heer bestuurder der Kwesluurdiensteii, Pa lcis der Natie, te Brussel, worden ge zonden voor den In October 19.27. Eene vlucht van kolonel Van Deuren, V.olgens uit Congo toegekomen in lichtingen zou kokuiel Van Deuren bo ven de streek der grocle watervallen gevlogen zijn. Zooals men weet ging kolonel Van Deuren de al of niet be vaarbaarheid van den Congoslroom be- jstudeeren. Aanmoediging der schoonc letteren. De minister van wetenschappen en kunsten beschikt over een zeker bedrag om onze jonge letterkundigen aan Ig moedigen. Die hourzeji, werden toegekend als volgt: aan M. Paul Deinusy. 8000 fr.; aan M.M. 'T Serstevens en Joan Tous- seul, -LiOO fr. Voor do Vlaamsche letterkundigen worden aangemoedigd, "isr. Paul Ken nis. eene beurs, van 8000 fr.; M.M. Maurice Roelandst en Karl Dewinter, cene van iOOO fr. Kamer van Volksvertegenwoordigers. Bediening van snelschrijver. Om- 1renl einde October 1927 wordt, in dé Kamer der Volksvertegenwoordigers, overgegaan lot. een exaam voor het benoemen van oenen snelschrijver en van oenen tijdel ijken Stenograaf die de beide landstalen kennen. Nochtans, zullen de eenfallige eandidaten aan lvet cxaam ook mogen deelnemen. Do tijdelijke stenografen moeten de werkelijke stenografen vervangen, wanneer deze ziek zijn of de vergade- OF DOOK Silvaln VAN D£R GUCHY EN Lodewijk VAN LAEKEN< De Meeusprijs voor schilderkunst. De Meeusprijs voor schilderkunst, groot 13,000 frank, uitgeloofd door Antwcrp- sche kunstbeschermers, is., voor de eeiv ste maal, toegekend aan de Antwcrp- sche schilder, J. Creyfcn, die deslijds den Prijs van Rome en den Prijs van West-yiaanderen behaalde, weid opgesloten Ier beschikking hel gerecht. De toestand van Mad. N... is zeer ernstig; zij werd ter verpleging naar hel hospitaal van Elsene overgebracht. De h. L'. Franck naar Amerika. Naar verluidt vertrekt de h. L. Franck, goeverneur der Nationale Bank, eerlang naar de Vereenigdo Stalen, om er le on derhandelen met hooge vertegenwoordi gers van de bankierswereld, Waar schijnlijk zal hij zich inschepen op de «Bclgenland». --S/S/V- 114de Vervolgd Sedert eenigen tijd ben ik toch zoö droef, somtijds schijnt het me wel of mijn hart in mijn boezem zou gaan bre ken. Er.gaan hier zulke aardige duigen om sedert eenigen tijd... gij hebt datr b.v. dien Vermeulen die hier is binnen gedrongen, ik weetniet hoe en waarom, en die niets doet dan u beloeren en be spieden... ik stel geen vertrouwen in dien zwarten man. Gij icbt daar ook dien Sprielvlechter, telken rrale als hij hier den voet zet, schijnt iet mij of de boozc geest in huis is...- nijn'neer, wees niet boos op mij, omdat ik eens mijn hart uitlucht... ik had hel roodig... Nu is die booze man daar veer en ik weet niet wat me toeroept ij cp de knieën te s.meeken hem niét te aanhoo- ren, ik gevoel dat er een ongeluk boVi n ons aller hoofd hangt. Mijnheer, ik heb u zoo lief; ik heb u zien ter wereld komen, ik héb u eerste kreten opgevan gen, ik wiegde u op mijnen schoot in DRAMA TE OPCQRP. Gisteren namiddag kwam zich op het policiebureel te Antwerpen een jonge ling aanbieden, zeggende ?s morgens zij ne vriendin, in de gemeente Opdorp, te hebben omvergestioken, en dat hij zich kwam gevangen geven. De jonge misdadiger is zekere Aug. Van de V., 19 jaar oud, afkomstig van Brussel, die in genoemde gemeente een onderkomen was komen zoeken bij fa milie. De jongen bad weldra het oog op het 19-jarig meisje Sidonie De Gock, die als dienstmeid in den bloemmolen van M. Van den Bosch inwoonde. De moe der van lvet meisje kwam er legen op, gezien haren jeugdigen ouderdom. Daarover zou de jongen zich wreken, en reeds de geheele vorige week bleef hij in hare .omgeving rondslenteren, en vol gens het zeggen der bewoners der ge meente gewapend met eenen revolver. Hij kon zijn plan echter niet ten uit voer brengen, daar liet meisje h<em vreezende, zich steeds verborgen hield. .Woensdag morgen kort voor 7 ure, (oen het meisje voor hare meesters om melk ging, werd zij door den op den loer liggenden kerel overvallen. De ke rel bracht haar eenen steek toe in den hals en ging op/-den loop. Het slachtoffer werd onmiddellijk door eenen geneesheer verzorgd, die dé toegebrachte kwetsuur als niet dooue- lijk loordeelde. llaar toestand is voor den oogenblik bevredigend. De dader werd in de gevangenis op gesloten om heden naar Dendermonde te worden overgebracht, die. de zaak in handen heeft. DGODGEBLIK3EMD TE OORDEGEM Dinsdag namiddag, rond 5 lire, brak een geweldig onweder boven de gemeen te los. De bliksemschichten doorkruis ten de lucht, gevolgd van zware don derslagen. August Koppens, 26 jaar oud, wijk Sportdries, was op den koer zijner wo ning bezig met een hoenderhok te ma ken. Zijne vropw riep hem om binnen le komen, wat hij dan ook deed. Koppens was dicht den dorpel zijner deur, toen hij door den -bliksem werd getroffen. Dokter De Baccker ontboden, kon slechts don dood vaststellen. De man laat eene weduwe met een kind* achter. STA&iLfSATIE Plaatst uwe be schikbare geldén in de Gentsohe voor Handel en Nijverheid, Filiaal van de Volksbank van Leuven. Afdeelingen Aalst, 27, St. Jorisstraat'. Dendermonde, 1, Franz-Courlenstraat, Sottegem, Kasteelstraat, 16 Zele, Gesar. Meeusstraat, Bijkantoren Hillegem-Dorp. Lcbbeke, Brussesche steenweg Lede, "Molenstraat STIPTE GEHEIMHOUDING. 2326 VOLKOMEN ZEKERHEID EEN REVOLVERDRAMA TE ELSENE VOOR EENE HU13HUURKWEST5E Sedert eenigen tijd bestond eene grooto oneenighcid voor eene huishuur- zaak tussehen de cehtgenooten N..., bakkers, Schildknaapslraat, te Elsene, en bun huurling G... Herhaaldelijk reeds was lvet tusschon ben tot eene heftige ruzie gekomen. Woensdagsmorgen, rond 11 uur, ont moette C... de bakkersvrouw in baren winkel en een nieuwen twist ontstond. Opeens trok C... een revolver uit den zak en loste verscheidene scholen in de richting van Mad. N... welke getroffen werd en achter hare toonbank neer zonk. Mccncnde haar gedood te hebben, sloeg de dader op de vlucht, maar ging zich kort daarop gevangen geven. Hij slaap, - ge waart altijd zoo braaf, 200 goed voor miij, zoo 'n flinken jongen, waarop uw ouders fier waren... 't is de bezorgdheid van uw lot die mij deze vrijpostigheid ingeeft... ik bid u nog maals laat dien ellendigon heer Spriet vlechter niet binnen,-hij-zal u voor eeu wig ongelukkig maken. Treems had met klimmende verba zing zijne meid aanhoord.. Het trouwe oog der huishoudster had dus. goed ge zien... De advokaat voelde zich gansch week worden, toen zij hem zijn kinder jaren herinnerde; hij gevoelde het dat. zij waarheid sprak, want olok hij voel de een beklemmend pak zijn hart ver pletleren. Hij meende zich zelf en haar gerust te stellen. Och, Ka trien, sprak hij, ge ziet al les te zwart in. De heer Vermeulen is een braaf mensch die nooit iemand kwaad doel; en Sprielvlechter is. een aangenaam vriend, zoo onschuldig als. een kind. Katricn zuchtte. Waarom maakt ge u toch onge rust; ik ben in de laatste tijden wat wild geweest, maar ik beloof u dat ik me be teren zal; ik was doior verschillende om standigheden diep ongelukkig en zie, het is juist de heer Sprietvleehler die me opbeurde en, laat er me bijvoegen, dat hij de daad bij het woord voegde en me uit de sombere moeilijkheden trok... Stel u maar gerust, Kalrien, mijnheer Sprie.tvlc.cliter zou geen vlieg kwaad AUTO-ONGEVAL TE LEBBEKE Hi de Statiestraat is een grioolo vrachtauto met zulk gewold gehotst te gen hel hoekhuis, bewoond door de echlgenoolen Vander Meersch, dat een groot deel van den voorgevel ingebeukt werd. De vrouw, die in de. voorplaats was, werd onder een lvoop steengruis bedol ven; de auto stond met den voorwagen in de plaats, waar alles overhoop gesla gen of verbrijzeld werd. Vrouw Vander Meersch heeft kneu zingen over gansch het lichaam, doch haar toestand is niet gevaarlijk. De stoffelijke schade is zeer aanzien lijk. ONGEVAL TE SMETLEDE. Dinsdag namiddag kwam llemi De Ceulenecre, wonende wijk Oud-Smetle- de, met zijne, hondenkar naar de msel- kerij gereden. Zékere Sonek, van Eron- degern, die .per jrajw-iel was en in volle snelheid reed, kfonm terécht op de hon denkar. Zijn rjjwiel werd gansch ont redderd. Moot slechts 3 a 5 miuuten koken.' dat enkele minuten na het ongeluk een donkere auto, met één enkel licht, ge zien werd aan de Keizerpoort te Gent. Op dit oogenblik werd aan den per soon, die zulks beweert, door een mo- torfielser, uit de richting van Brussel komende, den weg gevraagd naar Brug ge. De verdachte auto snoefde voorbij en de motorfietser zette juist aan den ang, zoodat deze wellicht, enkelen tijd den auto heeft gevolgd. Misschien kan deze motorfielser een kostbare aanwijzing verschaffen in de opzoeking van' don auto, die het onge luk veroorzaakte en zou hij het gerecht dienstig kunnen zijn, moest hij zich la ten kennen. BRAND TE GENT. Woensdag rond 12.30 uur is in dc werkhuizen Gagels, gelegen Dok, te Gent brand ontslaan in ecu magazijn gelegen boven do bureielen. Seffens waren do pompiers onder geleide van adjudant Morolóe ter plaats en vielen zij den brand aan met de auto-pompen. Na een tijdjé werken konden zij den brand bemeesleren en waren rond 2,30 uur terug in dc kazerne. De politie van de 8e wijk was ook ter plaats om den ordedienst, te regelen. HET AUTO-ONGEVAL TE GENTBRUGGE. Wie is die Motorfietsen Aangaande het doodelijk auto-onge luk, waarvan Emiel Piens, Zondagnacht op den Brussélsclven steenweg het slachtoffer werd, vernemen wij nog, VERKEERSONGEVAL TE BUKGKT Dinsdag morgen kwam de zoon van Fl. Paep, van Zwijndrecht, met eene kar, zand de kaai opgereden, toen uit de te genovergestelde. richting een zware vrachtwagen van L. Schelfhout kwam aangereden. Bij het elkander voorbij rijden kreeg Paep een zoo geweldige duw van liet achterwiel van den vracht wagen en zijne kar, dat de jongen in cene nabijgelegen herberg moest wór den binnengeleid. Hijklaagt van inwen dige pijn aan dij en onderbuik. Te Innsbruck zijn ongeveer 250 werklieden ziek geworden, na het ge bruik van eten uit een volksgaarkeuken. Vier en veertig hunner moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd waarde toe stand van de meesten hunner spoedig aanzienlijk verbeterde. Vijf duizend werklieden der vijftien koolmijnen van Maesteg, in het Land van Wales, hebben den arbeid gestaakt, om dat 55 hunner gezellen weigerden zich aan te sluiten bij het syndikaat der kool- mijners., Twee Engelsche vrouwen Lady Bailey en Mevrouw Geoffrey Dehavif- land, de vrouw van den ontwerper van lichte Moth-vliegtuigen, hebben gisteren met een Moth-toestel een hoogte van 60GO meters boven den omtrek van Londen bereikt. Hoewel het getal nog officieel beves tigd moet worden, is waarschijnlijk dat het een hoogte-record voor lichte vlieg tuigen beteeken t. Lady Bailey bes'uurde het toestel, dat tijdens den tocht door een laag onweers wolken heenging. (Havas). Kommandant Byrd en zijne gezellen werden ontvangen door M. Poincaré, die na hen warm te heb ben geluk gewenscht aan Byrd de rosette overhandigde van officier in het Eere- iegioen. Drie grafmakers moesten op het kerkhof van de Chartreuse, te Bordeaux, een grafkelder kuischcn. Na de arduinen steen te hebben weg. genomen, daalden zij in den kelder, waar zij alle drie bewusteloos neerzegen. Het alarm werd gegeven, waarop de pompiers met bijzondere toestellen ter plaats kwamen. De drie mannen werden bovengehaald; twee konden nog tot het leven worden te ruggeroepen, Maar Jean Menard, 42 jaar oud, was reeds een lijk. Prins Sigismond van Pruisen legde nabij Luzern, in Zwitserland, een rit te paard af. Hij werd uit den zadel gelicht en ten gronde geworpen, waar hij bewus teloos bleef liggen. Men denkt dat hij verscheidene ribben gebroken heeft. Zijn toestand is echter niet onrustwekkend. Later meldt men dat de prins kort nadien, overleden is. De «Chicago Tribune» verneemt uit Belgrado: In den loop van hevige botsingen wel ke in het dorp Caljevo plaats vonden naar aanleiding van den kiesstrijd, werden 4 personen gedood en 67 gekwetst. Dieudonné, die in December uit. Fransch-Guyana ontvluchtte en die, ^oo- als gemeld, weergevonden werd te Belem in Brazilië, zal weldra profiteeren van een besluit tot genade-verleening, dank zij de aanhoudende bemoeiingen van zijn advo kaat, Mr de Moro-Giafferi. De prins van Wales komt heden naar Parijs, waar hij den eersten steen zal leg gen voor het Engelsche Instituut in de Cité Universitaire. i Daarna zal hij met president Doumer- gue de feesten bijwonen ter gelegenheid van de 300 jarige herdenkingsdag van de stichting van de Sorbonne door. Richelieu. Betreffende de artillerie oefeningen aan de Fransche grens, Iaat |het Italiaan- sche consulaat te Chambery weten dat het bevel tot ontruiming van de streek, verscheidene dagen te voren al was aan geplakt en dat de officier die het bevel gaf, dit heeft gedaan om ongelukken te voorkomen. Alle schade, door granaten of door het doortrekken van de troepen aan Fran sche eigendom toegebracht, zül ten volle vergoed worden na deskundig onderzoek. Te New-Jersey, in de Vereenigde Staten, is een vreeselijk automobielonge luk gebeurd, Het voertuig kwam aan een spoorwegovergang in botsing met een trein. Er bleven zeven dooden, waaron der vijf kinderen wier moeder de auto be stuurde. BISDOM GENT Oost-Vlaanderens Bedevaart naar doen; hij heeft toch zo<o'n zacht karak ter. Maar Kat riep was ondanks de woor den van haren meester niet gerustge steld. Zij schudde lvet hoofd en zei Als. mijnheer denkt dat niets l.em dreigt, dan ben ik daardoor gelukkig, maar toch zie ik dat ge alles niet meent wat ge zegt. Pas toch op, mijnheer. los toch op. Moar er js niet het minste gevaar, Katrien, ge zijt al te lichlgeloovig, ge J moogl u zoo niet overgeven aan uw zwarte gedachlen ge wordt oud en dit brengt soms zwakheid van geest bij... Ja, ja, mijnheer, ge kunt het goed zeggen, maar wat er ook gebéuren mo ge, ik zal u hijslaan tot den laalaten oogenblik, ik beloofde zulks aan uw moeder zaligei;, toen ze op haar sterf bed lag. Ga nu mamvKafrien, laaf, mijnheer Sprielvlechter in mijn kleine studeer kamer, wees overtuigd dat ik uW diens ten zal welen op prijs te slellen, van het oogenblik dat er gevaar dreigt. Katrien keerde zich- zuchtend om en verliet het vertrek, maar vooraleer zo de deur achter zich toesloeg, keerde zij zich nogmaals om en mompelde diep beangst Arme, arme meester I Treems was van zijn kant insgelijks diep ontroerd geweest door de opmer king der vrouw Zkm er dan' toch' iets broeien Moest ér dan iets voorvallen dat, hem voor eeuwig zou opgelukkig BERICHT Op nlgemeene aanvraag, heeft het Bestuur besloten den Witten Trein langs Lisieux te doen terugkeeren, ten einde aan ieder, en bijzonder aan de ZIEKEN do voldoening te geven de Heilige Theresia van het Kindje Jesus, te gaan vereoren. Het Bestuur. maken .Waarom kwam die onge luksvogel hem, ditmaal weerom bezoe ken Gisterennacht, het is waar, had hij van Sprietvlechter twee duizend frank gewonnen; dit was de eerste maal sedert hij den klerk wist spelen, dat hij zulke aanzienlijke soimi verloor... .Was het misschien om daarover zijn beklag te maken dat hij had aangebeld Neen, Treems was ditmaal niet ge rust; hij voelde dit al te goed toen hij de trappen afging en zijn knieeil onder hem knikten, zoodat hij zich aan de leu ning moest vasthouden, zoo hij niet wilde vallen. Hij trad doodsbleek in liet. kleine, lie ve studeervertrek: Sprielvlechter kwam hem glimlachend te gemoet en drukte hem de lmnd. 1 Hoe gaat het, im;ijn beste Treems, ge schijnt niet al te best le wezen Toch wel, toch wel, beste heer. Sprietvlechter, antwoordde Treems de hém toegestokene hand drukkend. Van den nacht wat lang opgeble ven zeker meende Sprielvlechter. En hij liet deze woorden lachend \er- gezeld gaan door eene beweging met don duim tegen den vinger geplakt als iemand die een borreltje te veel heeft gepakt. Treems lachte flauwtjes eri antwoord de liet kan wel, want hel was Redelijk laat toen ik' thuis kwam. De klok sloeg opgo.twjjféld de. kleine uurtjes X Treems antwoordde daar niet meer. op, vurig verlangend te weten waaraan, hij het bezoek te danken had. .Wat. nieuws vroeg hij< 1 Zijt ge alleen Ja. Vermeulen is hier niet Neen, Vermeulen is sedert gislo-< ren naar Brussel vertrokken. Hij js nog niet terug Neen... Mjaar wat doet go uu, riep' Treems, die zag dat SprielvlecLtcr ijlings naar de deur was gesprongen en haar met geweld openwierp. iWat doet ge nu herhaalde bij, toen hij eenen doffen bons en eenen' akeligen schreeuw hoorde. Ik wil de nieuwsgierige personen, die aan de deur luisteren, een lesje ge ven dat hun toekomt. Treems kwam nader en zag Katrien1 in hare volle lengte op den vloer uitge strekt; het bloed stroomde haar uit neus en mond en ze klaagde verschrikkelijk. Sprietvlechter lachte om dit schouw spel verschrikkelijk, de tijger had geen hart in den boezem, medelijden was hem vreemd. Treems Hief voorzichtig "den bebloe- den kop der vrouw óp eri vroeg Jiaan zacht'. Hóe is 'dat, 'gebeurd, Katrien zijt ge zoo onvoorzichtig Hebt ge er pijn?., Toe, ga nu maar naar uwe kamer eri! wasch- uw golaat.T3 ',t zal niet erg, fciji& i'Ü.SërvolgtJ

De Volksstem | 1927 | | pagina 2