Zeerlcopers en G; -15 Vrijdag. Juli 1927 Nog die brave Voor de ontvangers van belastingen IVaar Congo De Fransche Onbekende Soldaat kommunisten De ontploffing te Tubize De Belgische Franes-tireurs Relikwies v. dea H. Lau rentius te Trazegnies Goud uit onze kolonie De aardbeving in Palestina KAMER Slachtoffer eener vergissing XXXIII* jaargang NUMMER >61 Kerkstraat, 9en2I, Aalst. —Telefoon 114. DilglblStCl 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De GeaJt Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Hevas, Adolf Iftaxlaan, 13, te Brussel Rue de Riohelleu,Parijs Breams Buildings, 6, Londrea E. C. H. Florentius Zonop4,04Zon aI7;48 Laatste kwart, den 21 ie Qui va piano va sano, zeggen cl'Italianen Dat wil zeggen, die traag vobr- uit gaat, blijft zeker van zijn spel, van zijn doening en woeling, van aijh handel en wandel. Op onze dagen, gaat alles rap en am te rapper. Men vliegt in de lucht, op straat, per trein, per vaar tuig, per rijtuig, per auto, per mo to, per velo... Men is niet meer ze ker van zijn leven als men te voet gaat. Pas op is het wachtwoord. Laat it niet stokkedood vermorzelen zou op alle hoekeu van straten, pleinen, markten en wegen moeten in reu zenletters geschilderd staan, De menschenooren tuiten thans geheele dagen lang van 't ramme len, 't dommelen, 't bommelen, knersen, 't krassen, 't fluiten, 't schuifelen, 't kwijten, 't piepen en *"t briesdhen van al dat voorbij'zoe- yend materiaal op caoutcliou of op wat anders, 't Is overal langs de baan een zacht oorverdoovend ge rucht dat u op de zenuwen werkt en praamt. De stoomtuigen voor de Idkomotie, de ijzeren peerden per stoomkracht voortgestooten hebben bijna het peil, fen minste voor wat :t binnenlandsreizen betreft. En daarmee met al die zeerloo- j>evs en haastige menschelijke uit vindingen en middelen van allen aard en van versehillige natuur .wordt ook denzelfden invloed ge bruikt en komt uit op andere za ken, j a, op alle 'dingen welke het le- yen van het menschdom meegaan regelen, vooruithelpen... naar den dieperik of beter naar de eeuwig heid. Daar valt niet aan te twijfelen men leeft rapper dan vroeger, ja vlugger dan ooit en toch zeker niet beter en deftiger. Men doet alles veel spoediger dan voortijds, doch vermits spoed maar zelden is goed, tenzij men vlooien vangen moet, wordt het meesten- cleel van het verrichtte maar half of nog niet half gedaan. Men zit er niet veel mede in of tussdhen... als het maar opbrengt, zeggen de bedriegers en zoogezeg de eerlijke dieven; als liet maar ntijn zakken vult en aarde aan den dijk brengt, willen de!dwaze slim merikken beteekenen. Halve pannen, halve idoozen halve maten, halve gewichten, halve liters, 'halve mCnschen, of indien ge het begeert, het vierde of het acht ste daarvan, vindt men in het alge- ineen met de intocht en met hoopen. Pliehtverzuimers, overtreders en plantrekkers, mannen en vrouwen zonder karakter, in één woord dwa zerikken en onnoozelaars (toch geen onschuldigen) telt men met ontel bare getallen. Men loopt te zeer en alles om ver. 'Wat men moet doen. doet, men niet, doet men half of nog niet halfwat men moet daarlaten, laat men niet... ter contrarie want het moet somtijds maar verbóden zijn opdat men het niet oversla en ten uitvoer te brenge... Men is geworden min verstan dig dan een klein kind,-min voor uitziende dan een aap; (alhoewel men te veel apenmanieren heeft aangenomen, inderdaad men doe.t dit en men laat dat, omdat deze of gene het doet of laat en dus uit louter menschelijk opzicht) meer uitgelaten dan een wilde, meer on tevredener dan een gevangene en een terdoodveroordeelde. 't Is noodig dat men zich betere, meer zijn verstand gebruik, meer vooruitziet, meer zijn geweten on- derzoeke, en het niet teleurstelle. Weet wel dat men aan de tegen woordigheid en de beoordeeling van het geweten toch niet ontsnap pen kan en nog min zal ontkomen aan de rechtvaardigheid van eenen Allerreditvaardigen Rechter MARC, vV4 Mei betrekking tot'de salarisregeling van de ontvangers van belastingen, le zen wij in bet verslag der Kamer over. de begrooting van financies, het volgen de ;«Hct vraagstuk van de wedde dor ont vangers-. van de belastingen dat zoo dik wijls voor de Kamer werd gebracht, werd weer eens opgewotrpen door enkele leden. V/ij herinneren er aan dat deze amb tenaars er bitter over klagen dat net ko ninklijk besluit van 4 Mei 1920 hun een onverdiend nadieel heeft berokkend door hun jredde naar de drie vierden en niet naar do geheelheid van hunne wedde van 1914 vast te sic Men. Men hoopt dat 'de minister die deze ongelijkheid gehandhaafd heeft bij de v.cddcregeliug van 1 Dee '1924 eri bij deze van 31 Januari '1927, zal herstellen. Hij beeft overigens voar 'den Se.'iaat de verklaring afgelegd dat 'Ge wedde der. vangers eerlang met aandacht zou onderzocht worden wanneer het vraag- uk van de vaststelling, op een defini- tir-.ven grondslag, van den loestand der Staatsambtenaren. zou ondernomen worden. 1 Wij drukken den wenseïï uit 'dat' "de 'ontvangers voldoening zouden krijgen vermits het, volgens den minister vaii financiën zelf, een. netelig vraagstuk is dal wij sedert vele jaren niet hebben" kunnen regelen op eene bevredigende wijze, én bet oogénblik' is gekomen om Öit 'definitief te 'doen.»! De stoomboot Anversville is Woensdag middag uit Antwerpen naar Congo vertrokken, met 210 passagiers, waaronder Mgr E. Van Recliem, alge- meone geestelijke bestuurder, van de Orde der Zusters yan Liefde, die op in spectie gaat der verschillende missie posten; de Ecrw. Pater Eng. Galon, van de Missies van Scheut, een eerbiedwaar dig zendeling, die reeds 33 jaar missie leven lelt, en ondanks zijn 65-jarigen ouderdom, voor de derde maal afreist voor zijn missiep'ost in Kinshasa; vier. Zusters van Berlaer; twee Zus.ters-ver- pleegsters. De lading van de «Anvers ville» bestaat uit 4200 ton, waarbij 500 ton riggels en twee ketels met aanhoo- righeden. Op het voordek was geladen', oen ijzeren boot van 20 ton, ter bestem ming van Boma. Veel volk was aan de vertrekplaats bijeenverzameld. ONTGRAVSNG TE YPER. Het stoffelijk overschot van den Franschen Onbekenden Soldaat-, welke Vrijdag in den kelder van het gedenk- teeken te Laoken gaat bijgezet worden, werd Woensdag namiddag ontgraven in liet Franscli soldatenkerkh'of van St. Charles, te Yper. In dit kerkhof zijn 3.356 Fransche soldaten begraven. Daar, zijn er een veertigtal onbekenden bij. Op den laatsten rang is een graf, be vattende de gebeenten van een Franscli soldaat gevonden in de duinen van Lombaertzijde. Het zijn deze gebeenten, die ontgraven werden. Dit gebeurde in aanwezigheid van ko lonel Vincensini, vertegenwoordiger der. Fransche regeering: luitenant Perrin, der Fransche begraafplaatsen Lema- liieu, schepene van Yper, en enkele an dere overlieden. Wanneer de kist bovengehaald was, werd zij géopend en de getuigen stelden' vast dat er geenerlei eenzelvigheidsbe wijs van den gesneuvelde in to vinden was. De kist werd dan toegedekt in een zinken kist geschoven en dan nog iri eene eiken kist gesloten. Op het deksel is een groot kruis gebeeldhouwd. Op! eene koperen plaat leest men: «Deze kist bevat het lijk van een Béari- s.chen Onbekenden Soldaat, gesneuveld in Belgie, aan den Yser, in 1914-19I8: onder de regeering van Koning Albert Belgische hulde aan het Fransch legcr»",- Dc kist werd in eene barak gedragen, welke als rouwkapel ingericht was. Daar zal zij Vrijdag afgehaald worden per autolijkwagen: om naar Laeken overge bracht te worden. Herinnert gij u nog hoc over een vijftal jaren de anti-katholieken «genre internationale Amsterdam»,-zich verlet ten tegen liet zenden van munitie naar Polen Geen inmenging in de zaken der kommunisten, luidde het toen. Met dat doei wilde men Pto'len steu nen. Doch zie nu hoe die «brave» kom munisten zich moeien met dc Chineezen! En zooveel le wonderbaarder, daar ze, naar het schijnt, min door hunne g^lc vrienden van gisteren, naar de andere wereld werden gestuurd. De redo was deze Polen is katholiek, de bolchevisten niet. En, gelijk altijd, roept men de neu traliteit in of «geene inmenging c-mi onderduimseh den godsdienst te be strijden... Schoon bewijs van de overlieerscheri- dc beteekenis en belangrijkheid van den godsdienst. We zien terloops hoe de bolchevisten tegen den oorlog zijn. Hunne «Vredelie vende actie» bestaat in den burgeroor log in de plaats van den gewonen (oor log te stellen. Zeker, zoo kon men vrede bekomen, voor 20 jaar. Frankrijk, Portugal en Mexico (waar sedert 1550 reeds, rond de J50 burgeroorlogen uitgevochten wer den) geven daar een klaarsprekend voorbeeld van. Maar of daar nu een 'AAftDSCH-BOL- CHEVISTISCH PARADIJS bestaat, ja, dat is eene serieuze vraag XX.: (Nadere bijzonderheden.)! Het was eene groote hoeveelheid ether, en collodion, meer dan 100.000 kilos, welke in de zaal der mengelmachienen ontplofte. De kracht der ontploffing was zoo groot dat een ijzeren deksel van meer dan 100 kil. op 500 meiers van de plaats van liet ongeluk teruggevonden werd. Stukken ijzer oil steenen van alle groot ten vlogen in den omtrek. Twee werklieden welke aan de men gelmachienen arbeidden, werden op den slag gedood. Een derde lijk, gansch on herkenbaar, werd in eene naburige wei de gevonden. Vier andere werklieden werden erg gekwetst. Van af liet eerste oogénblik richtten de pompiers van de fabriek een eerste hulpdienst in en bestreden het vuur 'dat al de naburige gebouwen bedreigde. De pompiers van Brussel kwamen spoedig ter plaatse met liet noodige ma terieel om de ramp te bestrijden. Doch de bedreiging van andere ontploffingen bestaat nog. Het bevel niemand <5oor te Iateri wordt met de grootste strengheid uitge voerd. Niemand, vreemd aan de fabriek en inzonderheid de dagbladschrijvers, wordt binnengelaten. Na korten tijd kunnen 'de talrijke hieuwsgierig'en toch tot de plaats der ramp doordringen. Heri treft een vrce- selijk schouwspel. Men bevindt zich voor een vormlooze massa van verwrongen balken, van ingedrukte ketels van ge broken mengelmachienen, waaronder hel vuur voortgaat dc laatste voorraden ether én collodion te verslinden. Dc pompiers werken met ongekenderi 'ievcr. De omliggende gebouwen hebben erg van de ontploffing geleden. Al de ruiten zijn stukgeslagen, massa's dakpannen bedekken 'dcri grond, in écri moeras herschapen. Rond 8 uur slapt het parket van Ts ij- vel ter plaatse af. De magisstraten ne men de getuigenissen van het technisch' personeel in ontvangst, maar niettemin zal het moeilijk zijn uit te maken, wel ke 'dc oorzaken der ontploffing zijn. 'Aan wat moet men gclooven Aan 'de onvoorzichtigheid van oen werkman 'Aan 'den atmasferischen invlbted Ver- Schillende donderslagen werden kort na de ontploffing gehoord. Hetgeen zeker is, het materieel was iri den besten staat, en onder gedurig toezicht, zoodat. hierin de oorzaak niet moet gezocht worden. De oorzaak kon nlog niet bepaald wor den. Ziellier do namen 'der slachtoffers t Guillaume Gielen, 23 jaar, vnn Brriï- rié-Je-Chateau; Gustave Sogers, 30 jaar en Félix Clavie, 29 jaar, beiden van Pe- pingheri eri Leonard Declercq, 55 jaar van Glabecq. Men telt bok twee gevaarlijke gekwet sten. die in liet verpleeghuis 'der fa briek verzorgd worden. Iri liet antwoord - v er s la g van M. Vari- dcrvelde op de uitlatingen yan dc en quêtecommissie van den Duitschen Reichstag, wordt vastgesteld dat een Belgische onderzoekscommissie na den oiorlog uitgemaakt heeft, dat er nooit vrijschutters hebben bestaan. Trouwens het antwoord maakt mel ding van de omzendbrieven door de Bel gische overheden uitgevaardigd, waarin de bevolking aangemaand wordt, alle wapens van kant te maken. Het antrwoord, dat heel lang is, weer legt al de argumenten van Duitsclic zij de aangevoerd om het bestaan van vrij schutters te verrechtvaardigen eri be sluit dat het verslag van de Reielistag- commissie totaal alle «objectieve gron den mist eri dat vele teksten stelselma tig werden vervalscht. Het antwoord over dé weggevoerden zal eerlang worden medegedeeld. In de kapel van het kasteel van Tra- zegnies in Ilenegouw, is men bezig met, herstellingenswerken uit le voeren, tij dens dewelke nven relikwies van den H. Laurentius, patroon' yan Trazegnies heeft bloot gelegd. Bij de afbraak van het altaar vonden de werklieden, in eene holte, welke met een steen toegedekt was, een metalen ronde vaas van omtrent tien centime ters hoogte, en bedekt met e eri* pér ka rn ent, dat friet eeri verzegeld koordeken was toegebonden. De zegel werd ongelukkig door liet gereedschap der werklieden gebroken. De vaas bevat relikwies van den II. Lau rentius. De steenwelke de holte toedek te droeg in gebeitelde wapenschilden, in dewelke twee kruisen voorkomen. Tusschen de talrijke geschiedkundi ge dokumenteri betreffende Trazegnies en de voorwerpen die er gestolen of vor- dweneri* zijri, is er een 'dat vermeldt dat de relikwies van den H. Laurentius le Trazegnies gebleven waren, 't Zijn 'deze relikwies welke men thans ontdekt heeft. Dc goudproduktie, over Juni. te Kilo- Moto is- 285 kgr. 887 gr. Over de eerste zes maanden van lvet jaar is bet totaal 1.795 kgr 668 gr. ge weest tegen .1768 kgr. 645 grammen in 1926. AW- (later ook Mabartha, daarna Neapolis, genoemd).. Het ligt ten N. yan 'Jeruzalem. Men' laat efr de grafsteden van Jozua en Jo zef zien en den waterput waarbij Jezus me.l de Samaritaansche gesproken heeft. DE OFFICIEELE SCHATTING IS 250 DOODEN EN 500 GEKWETSTEN (Nadere bijzonderheden) Nabloes biedteen afgrijselijk schouw spel van verwoesting. De stad zier er uit als een doodenstad en er liggen zoovele huizen in puin, dat het is alsof er een zwaar bombardement op gericht werd. Nauwelijks een huis is. gespaard ge bleven. Sommigen zijn geheel ingestort, anderen schijnen nog door een wonder te blijven staan. Dc gewoonlijk drukke strateii zijn verlaten. Alleen ziét men er af en toe een hurkende gedaante bezig om bedde-" goed te redden en op een kameel of ezel te laden. Het beddegoed gaat dan naar een van de kampen buiten de stad, waar de inwoners in zielige groepjes verza meld zijn. Hofcgc gebouwen zijn ingestort als kaartenhuizen en hebben niet alleen de mensctien die er in woonden, maar ook de menschen op de markt er bene den bedolven. Onder toezicht van de Brilscne poli- cic ia men ijverig iri de weer met liet opgraven van slachtoffers. Geheele straten zijn onveilig ver klaard. Zonder waarschuwing heeft dé dood velen overrompeld en men vindt hun lij ken iri dc houding waarin de menschen waren, toen zij opeens omkwamen. De officieele schatting is, dat er in Palestina meer dan 150 dooden eri iri Transjordanie 100 dooden zijri. Het a au lal gewonden bedraagt ruim 500, maar hot nu toe is geen enkel Euro- peaaan voor zoover gemeld is, onder de slachtoffers. Nabloes is. liet Siclïcm der oudheid Zitting van Woensdag 13 Juli MORG EN DZ ITT IN G ,Tc 10 ure .vangt dc zitting aan,, ondeq. het voorzitterschap, van M. Brunei. De Kamer keurt' opvolgentlijk goed, de ontwerpen aangaande j Gezinsver goeding en geboortevergoeding welke toegekend worde# aan de onderwijzers, m werkclijken dienst, verleend met in gang van 1 Maart .1927, aan de beschik baar gestelde leden yan het onderwij zend persooneel der gemeentelijke en aangenomen lagere scholen en der ge meentelijke bewaarscholen; op de tol tarieven yoor afzonderlijke automobiel- stukken. Daarna wordt dc bespreking aange vangen over de begrooting yan Finan- tien. M. ALLEWAERT vraagt de uitbeta ling der oorlogsschade te bespoedigen. MM LÈMONNIER en JAN SON spreken ten voordeelc der gemeenteontvangers. Zitting geheven le 12 ure. NAMIDDAGZITTING Dc zitting wordt te 2 ure geopend on der voorzitterschap van M. TIBBAUT. M. DEI.OR (soc.), brengt hulde aan dc slachtoffers der ramp van Tweeboék. Minister JASPAR sluit zich daarbij aan'. Dan wordt overgegaan tot de bespre king over de regeling der uilgaven eri bijkredieten. Hier komt dc weddever- hooging te pas der ministers en volks vertegenwoordigers. M. JAQUEMOTTE. De regecring heeft het initiatief genomen van die vcr- liooging. M. JASPAR. Dat is niet waar 0VI. JAQUEMOTTE. Dc regeering ging er toch mede akkoord M. JASPAR Ook niet waar M. HALLEI. (soc.)' De regeering heeft zich in deze kwestie zelfs niét gó- mengd. De artikelen worden goedgekeurd; do communisten stemmen legen; de fron- ters onthouden zich. M. VANDERVELDE legt ter tafel ne der het tweede antwoord aangaande clo uitlating iij den Duischen Rijksdag, be treffende het bestaan van vrijschutters-» groepen in Belgie. M. JASPAR geeft dan eerie lange ver klaring aangaande de groote openbairë werken door de commissie «onderzocht. M. UYTROEVER vraagt inlicht ingen aan M. Jaspar, aangaande het antwoord aan Duitschland. M. VAN CAüWELAERT komt tus schen eri wenscht daar nu nog geene' bespreking over te houden; zulks wordt' bijgetreden. De Kamer keurt 'dan goe'd de weder oprichting van de Naaml. Vennootschap lilovd Royal Beige DE PHOTO HAD HEM BEDÜOGEN In Maart laatst, te Cannes, stelde mad. Lewison Goen, eene Engélsche. vast dat hare juweelen ter waarde van een miljoen, waren gestolen en ook dat hare kamermeid, Germaine Bgarchand, was verdwenen. Ten gevolge van een onderzoek wérd te TharoL bij Avallon, eene jonge-Belgi sche vrouw, Ilelene Marchant, afkom stig van Aalst, gehuwd met Jaak Rcy- nier ontdekt. Men veronderstelde 'dat die vrouw, Germaine Marchant kon zijn en de po- licie toonde-haar portret aan de echt- genoote Lcweson, alsook aan de twee diensboden. Niet een hunner aarzelde en herken de in de photo de kamermeiddieyegge. Hooger genoemde vrouw werd aangtM houden; zij loochende hardnekkig en verklaarde dat zij op liet oogénblik van de diefte zich te Parijs bevond bij de grootmoeder van haren man. Dc man der vrouw verklaarde bok dat er een vergissing in het spel was en zijne vrtonw werd verward met eene naamgenoole. De onderzoeksrechter besloot tot ceriri konfrontatie en het Engelscli paar als ook de dienstboden moesten bekennen' dat vrouw Jaak Reynicr, de gewezen ka mermeid niet was. Helena Mareband werd dan ook dade-> lijk in vrijheid gesteld.

De Volksstem | 1927 | | pagina 1