Mussolini aan het woord Zondag 17 Juli Maandag 18 Juli - 1927 Be prijs van een veulen Leeuing der Verwoeste Geweslen Fransche Onbekende Soldaat Legernieuws De Belgische zilverstukken Zijn het de lijken van Nungesser en Coli De Belgen in het Saargebied Een Japansch professor wordt katholiek Dynamiet!'abrieken in de Kempen Onthulling van het gedenkteeken Helleputte te Leuven De Woordpoolfochlen 'k Geloof het ook Voor de Brilsche gesneuvelden Kerkstraat, 9 en SI, Aalst. Telefoon 114. XXXIII" JAARGANG NUMMER 163 üagtolad. 20 Centiemen Uitgerer J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Kavas, Adoif Iflaxlaan, 13, te Brussel Rue de Richeiieu.Parijs Breams Buildings, G, Londres E. C. 4, H. Alexius Zonop4,06,Zonaf7,47 H. Camillia Zonop 4,07Zonaf7,46 Laatste kwait.den 21 (Vervolg en slot.) Voor wat de wetgevende hervor ming betreft, verklaart Mussolini dat de kuidigo Kamer, welke trouwens baar vaderland goed gediend heeft, liaren natuurlijken dood zal storven als haar opdracht zal ten einde zijn, maar dat do Ivamer van morgen niet zal gelijken aan de Kamer van giste re n; Vandaag, zegt hij, begravon we plechtig do leugen van bet alge meen stemrecht». Dit woord herin nert op een zonderlinge wijze (als parenthesis) aan dit van Pius IX, waardoor doze het algemeen stem recht bepaalde als een algemeono leu gen. Wat zal de Kamer van morgen zijn? Zij zal gekozen worden door tus- schenkomst der samenwerkende orga nisaties van den Staat en zal de bekroning daarstelleu van een work van vijf jaar dat de redenaar kwalifeert als ontzaglijk monumen taal en waarvan de uitslag moet zijn hot lot stand brengen van een Itali- aanschen eenheidsstaat, welke zich samenvat in de uitdrukking: «Alles in den Staat, niets tegen den Staat, niets huiten den Staat.» Deze bopaling wordtvolledigd door do volgende woorden «Deze Staat druktzich uit in een gecentraliseerde, eenheidsgezindo en georganiseerde demokralie, in dewelke het volk zich gemakkelijk beweegt, want Mijnliee- ren, ofwel stolt ge het volk binnen den burcht van den Staat, en het zal hem verdedigen, ofwel zult ge het er huiten laten en het zal hem overvallen, Mijnheeren, een redevoering als deze vraagt geene groote aanhalingen. Ik zeg u enkel dat binnen tion jaren Ita lië, ons Italië, niet meer herkenbaar zal zijn noch voor zichzelf, noch voor de vreemdelingen, omdat we 't zullen hervormd hebben in zijn aanzicht en nog voel meer in zijn ziel Voor wat do physische toestand be- troft, stelt men de algckeele verdwij ning vast van do pellagra (vlekkige huidziekte) welke oen dor grootste plagen was .van de Italiaansch land bouwbevolking. Daarentegen zien we andere ziekten, maatschappelijke ge naamd, in vermeerdering, zooals de tuberculoso en de kanker en ook het alkoolisme. Mussolini verklaart een tegenstander van hot algeheele anti- alkoolisme te zijn, doch hij stelt vast dat mon te veel gaat drinken in Italië. Het herbergen-aantalbedroeg 187,000 men heeft er 25,000 afgeschaft en men zal er gemakkelijk meer nog afsckitfïen, te meer daar het huidig regiem geenzins de kiezerssteun der herbergiers noodig heeft. Voor wat de ingevoerde besmette lijke ziokten betreft, werden 9000 schepen ontrat 't is te zeggen dat men er de ratten die de besmetting meebrengen, vernietigd heelt. Na tal Tan hygiënische maatrege len opgesomd te hebben, welko geno men werden voor de sanitaire verde diging van het ras, spreekt Mussolini over de democratische kracht van Italië. Do toekomst van het land ziet hij in dezes sterkto der geboorten en hij vindt dat zij, alhoewel hooger dan doze van vele andere volkeren, nog veel te zwak is. Italië dat thans 40 millioen zielen telt, zal er 60 milloen moeten tollen rond 1950, zoo hot zal willen te zeggen hebben in de wereld. Tegenstrijdig mot wat hierover ge meend wordt, verklaart Mussolini dat niot Frankrijk, -maar wel Engeland liet laagste geboortecijfer heeft, en dat ook Duitscbland ouder dit opzicht in volle verval is. In Italië is het ge boortecijfer insgelijks in verminde- rinb, doch het behoudt liet cijfer van 27 op duizond, terwijl Engeland on geveer op 17, Frankrijk op 18 en Duitscbland op 20 gekomen zijn. Tenslotte heelt hij het ovor de oneindige moroel» lafheid der zoo gezegd hoogere klassen van de maat schappij. Zoo mon op dien weg voort gaat, vormt men geen Rijk, maar wordt men eene kolonie. liet was tijd die dingen te zeggen, zoo niet leeft men in het regiem der valsche en leugenachtige illusies, die v'reeselijke ontgoochelingen voorbereiden Deze krachtige houding van den Duce tegenover de oorzaken van de geboortenvermindering, dient hoog geprezen te worden. Voor da uiteen gezette redenen verklaart Mussolini zich buitenman en beschermer van den landbouw. Hij wil geen nijverhe- heden rond Rome en, voor wat de nijverheden in 't algemeen betreft, wi! hij in Italië alleen deze die gezond zijnj 't is te zeggen deze die betrok king hebben tot den landbouw en do zoe- Deze verklaringon zullen wel «eni ge verwondering baren, want zij schij nen een oorlogsverklaring te zijn aan alle andore nijverheid. In alle geval, zij stemmen overeen met andere uit drukkingen van den «Duceo, verkla rend dat Italië naar den landbouw te rugmoet, al moest het 50 jaar duren en 50 milliard kosten! Het is ten ein- do dezen torugkeer te bespoedigen dat hij 17 nieuwe provincies schiep, omdat de administratieve verlatenheid van zekere streken da ontvolking en de toestrooming naar de groote ste den ten gevolge had. Dit is de groote redevoering van Mussolini. Wij zullen ons wachten van onze meening over de ernstige kwesties die hij aanraakt uit te druk ken, maar wij stellen vast dat zij volgens ons inzicht waardig is van de meest ernstige aandacht er aan te wijden. Rond de 2 miljoen frank. Op de verkooping van volbloedpaar den te Newmarket in Engeland, werd een veulen, zoon van Papyrus die den Derby won, voor rond de 2 miljoen fr. verkocht aan M. Dawson, die in dienst is van 'den aga Khan. M. Lampton heeft- voor rekening van den Franschen eigenaar Esmond een Ivoogen prijs betaald (rond de 30,000 fr.), voor een zoon van Ellangwan, 4 1921 53e TREKKING VAN 15 JULI 1927 Serie 1S2S72 n. 7 wint één trtüUoen. De andere nummers van 'deze serie zijn uilbetaalbaar (met 250 frank. OP BELGISCH GRONDGEBIED GEVALLEN. Het detachement van Frans.che troe- pen, dat deel neemt aan de plechtig heid der inhuldiging van het monu ment van den Franschen onbekenden Soldaat is te Brussel aangekomen. Op de kade der statie stond een de tachement der eerste wielrijders, on der de bevelen van commandant Louis_ en het muziek .van het Se linie opge steld. Die troepen waren gelast met het verstrekken der eerbewijzen. Genenaal de Kcmpeneer, bevelheb ber der plaats, kolonel Mass.art, afge vaardigde van den minister van natio nale verdediging, generaal Blavier, Fransche krijgsattachc te Brussel, wa ren eveneens tegenwoordig. Ten lvalf twee, toen de trein 'de sta tic binnensloomde, gingen deze afge vaardigden de Fransche afvaardiging te gemoct. Die afvaardiging bestond uit een 'de tachement van het 43ste linieregiment te Rijssel in garnizoen, bevolen door, kapitein Ducourant. Nadat de Frans.che 'gasten verwel komd waren, en terwijl de muziekka pel de Marseillaise uitvoerde, had tus- sch'en de beide regimenten het groeten- wisselen plaats. De Fransche soldaten, geestdriftig toegejuigd, begaven zich' vervolgens naar 'de kazerne van lvot klein kasteel. Zij waren" voorafgegaan door de mu ziek van het 8ste" liniereginient en ge volgd 'door liet detachement .wielrijders^ 'Iets over de definitieve verloven. Een ininisterieele omzendbrief zegt Men vroeg mij op welk tijdstip de titel van liccncieeringsverlof aan de op. rustgeld gestelde giegr a deerden, be houden onder liet toezicht, door toepas sing van den omzendbrief van 23 April 1927, moet afgeleverd worden. Ik "doe u opmerken: 1. De militairen tot de rustpensioen wegens dienstou- derdom toegelaten, dat zij al of niet een invaliditeitspensioen genieten of dat zij al of niet -\allen onder toepas sing van het K. B. van 18 December 1925, moeten in .bezit gesteld worden van een definitief verloftitcl op het oogenblik dat zij tot 'het rustpensioen toegelaten worden. Val ten onder deze toepassing al 'de militairen bedoeld door den voormel den omzendbrief van 23 April, daar zij allen een rustpensioen genieten'. Bericht van het departement van bin- nenlandsche zaken en volksgezondheid. Militie: Lichting 1828. Worden uilgenoodigd zich lusschen den 1 en 31 Augustus 1927 aan te. mel den ten gemeentehuize waar zij voor de militie geteld zijn: '1. De jongelingen geboren in '1909 of 1910, die bij wijze van vervroegde indiensttreding met de klasse van 1928 verlangen te dienen'. 2. De militrepliehtigeri der klasse van 1928, die met deze klasse verbonden uitgeslelden en verdaagden, 'die om een uitstel van ónbepaalden duur (art. 10 der wet)' verzoeken. 3. De militieplicliligeh 'derzelfde ca tegorieën, die om een uitstel óf de ver nieuwing van een uitstel, van een jaar (artikelen 11 en 12 der wel.)' verzoeken. De belanghebbenden, 'die zich niet persoonlijk feh gemeentehuize kunnen gaan aanmelden, mogen 'daarvoor hun aanvraag per aangeteekenden brief, aan den burgemeester richten. !(Havas)'.^Het publiek wordt ver wittigd, dat 'de Belgische zilveren muntstukken (5 frank en kleiner Imunl)' ophouden wfflelijk gangbaar te zijn en in Frankrijk door de openbare kassen niet meer ter betaling zullen aangenomen worden, vanaf 1 October 1927. Tot dien datum zal de Banquc de France de Belgische stukken bij netto- zilvergjjewicht opkoopen aan de zelfde voorwaarden als de nationale munt. STABILISATIE Plaatst. Uwe be schikbare gelden in de Gentsche Bank voor Handel en Nijverheid, Filiaal yah de Volksbank van Leuven. Afdeelingeii Aalst, 27, St.. Jorisstraat. Denclermondé, 1, Franz-Courlen'straal, Sottcgem, Kasteelstraat, 16 •Zele, Gesar Meeusstraat^ Bijkantoren Ilillegem-Dorp. JCcbbeke, Brussescho steenweg1 Lede, Molenstraat STIPTE GEHEIMHOUDING. 2326, [VOLKOMEN ZEKERHEID [Uit St. tJean de .Terre-Neuve wordt geseind dat mensclielijkc overblijfse len die men. denkt te zijn deze der Fransche luchtvliegers Nungesser en Coli, zouden ontdekt zijn*: Twee jagers van Flatbay, bij Sainl- Georgcs, op de Westelijke kust, hebben de grensoverheden verwittigd 'dat zij op-een 60tal kilometers in het binnen land een voorwerp hebben gezien, dat mogelijks het vliegtoestel is van hoo- gergenoeinde luchtvliegers. Het voorwerp had den vorm van een groot wit schip. De grensoverheden hebben 'daarop van St. Georges naar Flatbay eene ex peditie 'gestuurd met den luchtvliegcr Cotton aan 't hoofd, óm de jagers te interviewen én 'de schikkingen Ir tref fen, opdat eene expeditie dc plaats zou doorzoeken waar het voorwerp werd gezien 'en "zich te overtuigen 'of liet wel een vliegtoestel is. Verscheidene 'dagen, zullen 'fVöóclig zijn voor 'de expeditie om zich daar te begeven én de gezegden^ yah 'dc twee jagers ie kont£ole.ec.6j£» Nieuwe bezetting. Ten 'gevolge der volksraadpleging van 1925 in het Saargebied, had de Volkenbond beslist dat de Fransche be zettingmoest vervangen worden door een internationaal korps, dat enkel voor opdracht zou krijgen de spoorwe gen te bewaken. Dit korps rnag -slechts. 800 man tellen. Het Belgisch detache ment, 80 man sterk, onder de bevelen van kapitein Cerf en luitenant Du- bourg. is Donderdag te SaarbruckëU aangekomen. Het detachement werd ontvangen door dc burgerlijke en mi litaire .overheden der regeer in gskom missie van het Saargebied. Ook het Engelsch detachement, 120 man sterk, is Donderdag te Saarbrucken aangeko men. Beide, de tachemenlen defileerden voorbij de regeer in gscommissic. Op heel 'den doortocht stond eene talrijke menigte geschaard. De Fransche kolo nie bezorgde de Belgen eene geestdrif tige ontvangst. Na den optocht trokken de Belgen en 'de Engelsch en naar de hun aangewezen kanlonnemonten. Aan de inkom der Belgische kazerne, de oude kazerne van het 70e Duitsche voetvolk, werd 'de krijgseer bewezen door éene Fransche kompagnic. Dc Belgische vlag werd dan op dc kazerne gehesclien. M. Tamaku, professor in 'dc rechten aan de keizerlijke Universiteit van To kio, heeft zich bekeerd tot hel katho- licism. Hij heeft zijn bokeering neer geschreven in een hoek, en zet er uit een welke de redenen zijn die hem "tof God hebben gevoerd. Hel nieuws van deze bekecring heeft in de 'Japansche wetenschappelijke wereld een levendi ge belangstelling verwekt. EEN BELANGRIJK BEDRIJF, Wegens de groote, onbewoonde en woestliggende vlakten, werden de Kem pen uitgekozen voor deze gevaarlijke bedrijven. Er zijn dynamietfabrie^en te Arendonck en Balen, kruitfabrieken te Iïerènthals en Caulillc, de laatste een bij fabriek van die le Welt eren. Arendonck heeft de oudste dynamief- fabriek, opgericht in 1875. Toen kende mén dynamiet pas sedert twaalf jaar. De. oprichters dezer fabriek waren Fran sche ingenieurs, die 180 heet. terrein verwierven. De opbrengst is zes tot zeven hon derd ton per jaar, geuruikt in en buiten' het land. De dynamietfabriek te Balen werd iri 1881 geslicht door een Fransche maat schappij, welke voorheen in Spanje had gewerkt. In 1919 nam de «Sociélé des Poudre- ries,Reünies de Belgique het bedrijf óver. Deze vcreoniging bezit ook de kruitfabrieken van Iïerènthals, Casteau (Henegouwen), Benthin (Luik) en an dere. De fabriek van Balen' werd evenals die van Arendonck cenige jaren geleden van nieuwe machienen voorzien. Er wer ken 80 personen. Men levert 'dynamiet voor mijnen en groeven, zoowel in bin nen- als buitenland. De kruitfabriek van Herentli'als is niet. groot. Ook dc kruitfabriek van Gaulille staat zeer afgezonderd op een terrein van 300 Ha. Ze heeft eene verbinding naar het Antwcrpen-Maaskanaal. Hier eveneens zijn de werkplaatsen verspreid en dc gevaarlijkste door wallen omringd. De Duitschers wilden tijdens 'den oorlog het bedrijf in werking brengen. Belgisch' personeel weigerde te arbeiden. Men bracht er Duitschers, maar na 'een on geluk, waarbij een werkman geheel ver koold werd gaf men de pogingen op. De Puitschers plunderden 'de fabriek' en na den oorlof duurde de wédexin- richting twee jaar. Toen was 'de fabriek ook een der modernste geworden. Te Gaulille vervaardigt men oorlogs- 'en jachtpatronen, kruit voor, geschut, enz. Veel wordt uitgevoerd. Er is een perso neel van 225 .taan, dat yit de omgeving komt. liet gedenkteeken dat dc Gilde vart Ambachten en Neringen, aangemoedigd en gesteund door den Belgischen Boe renbond, opgericht LeefL ter cere van haren betreurden stichter en hoofdde ken, heer Staatsminister Helleputte, zal onthuld worden op Zondag 17 Juli. Dit gedenkteeken is opgericht op dc koer yan het Gildehuis. De onthulling zal geschieden in vol len eenvoud en in de aanwezigheid van Mevr. wed. Helleputto, de Groote Raad der Gilde en het hoofdbestuur van den Belgischen Boerenbond. Programma der plechtigheid: Om 10 uur zal een plechtige dienst opgedra gen worden door Z. Eerw. Heer Kan. Lemaire; om 11 u. zal het gedenk teeken plechtig onthuld worden. Toespraken zullen gehouden worden door Prof. Alb. Van Heeke, hoofddeken der Gilde; door M. Parein, hoofddeken van den Belgischen Boerenbond en door M. De Backer, kunstsmid, onderdeken der Gilde. VIER EXPEDITIES. Er zijn thans vier expedidies op ont dekkingstocht in de Noorclpoólstreken. Allen bezitten de verbeterdste toes tellen van clraadloozc telegrafie, welke niet a*lleen moeten toelaten aan de be schaafde .wereld hunne ontdekkingen bekend te maken, maar welke tot een meer rechtstreekse!: deel van praktisch nut moeten aangewend worden. De eer ste expeditie, onder de leiding van pro fessor Nobbs. der Jroogcschool vaii Mi chigan, heeft een clraadloozcn post in gericht in Groenland, van waar regel matig weerberichten zullen uitgeseind worden. De tweede expeditie, aangevoerd door kommandanl Barüett, een der gezellen vaVi Peary, die den Noordpool ontdekte, heeft haar hoofdkwartier opgeslagen; in het eiland Baffini. Zij is vóórzien van T. S.F. voor proefnemingen tot de studio van den invloed der magnetische, pool. De derde karavaan is aan boord van den cotter «Northland in de zeeengto van Behring gevaren, waar zij door draadlooze telegrafie de beweging der. ijsbergen en ijsbanken zal overseinen. Ten slotte heeft de vierde tocht, deze van het Fieldmuscnrn van Chicago, zich' gevestigd in Labrador, en zal daar de Amcrikaansohe draadlooze berichten opvangen en verder doorseinen. .Wat is 'dc hoogste verstrooidheid Als ge denkt dat ge uw horloge licht thuis- gelaten, en ge haalt ze dan uit. uw zak om te kijken of ge nog tijd hebt om ze le gaan halen. HET GEDENKTEEKEN TE IEPER Tw-ec plechtigheden zijn in het zicht ter gedachtenis van de Brilsche helden gesneuveld in België. Vrijdag, 22 Juli, om 15 uur wordt te Brussel, in de Sin- ter-Goedclekerk, een gedenkplaat onU huid door maarschalk Ilaig. En Zondag, 2 4 Juli wordt een groolsclï gedenkteeken onthuld te leper. Voornamelijk deze laatste plechtig heid belooft indrukwekkend te zijn. liet gedenkteeken wordt, opgericht hij de Meenscl» poort, door de zorgen van «The1 Imperial War Graves Commis- sioen» (Keizerlijke Kommissie voor de Oor<logsgrafstcden)De hulde geldt 56.000 Brilsche soldaten, bij leper ge sneuveld. In liet geheel zijn' 90.000 Brilsche soldaten, waarvan men de identiteit niet kent, op Vlaamschen bodem begraven. Het Iep er sc lv gedenkteeken is een van de vier die te hunner gedachtenis ont worpen zijn. Een tweede zal le Pas- s.chendalc verrijzen. De plechtigheid te leper zal bijge woond worden door koning Albert, die een redevoering zal uitspreken, lord Plumer, veldmaarschalk der' Brilsche legers, rond Tcper, sir Rawing Wor th inglon-Evans. Britseh' minister van Oorlog, lord Winston Churchill en een groot aantal Brilsche en Belgische per sonaliteiten'. Een. 10.000 uitnöódigingen werden irt Engeland rondgezonden. Een Engelsch filantroop betaalt aaiï 300 qorlog;s wed uwen een Icpcrschc reis*

De Volksstem | 1927 | | pagina 1