Jan Clercker I L EH I 0 Z T De Laatsie Binders in Vlaanderen N IEUWSTIJDINGE N in de Koninklijke^.Familie. Prin ses Martha van /^cdon on prinses Axel van Denemark, .'ilristm's dor Inn to -, pin van Draband, zijn uSl J^kikholin te russol aangekowi0n «Weekcindblljetton». De Maan dag 15 Augustus (feestdag van O. L.- yv. lienielvaarTf wordt gelijkgesteld met de Zondagen voor het bekomen eri gebruiken van- de heen- en lerugbiljet ten, zoogenaamde «Weekeindbiljet- teii», die met 25 t. h. vermindering op de gewone prijzen der tarieven wor den afgeleverd. Deze biljetten mogen gebezigd worden al£ volgt: bij de heen- j'eisi. s. Zaterdags. 13, 's Zondags 14 on 's Maandags 15 heel den dag, 's. Dins dags 16 fot 10 uur (uur van vertrek.) Bij het aanvragen van bun biljetten worden de reizigers verzocht, uitdruk kelijk bezocht te bepalen dat bet W eeke indb i 1 jet ten» geldt. E-r wordt in herinnering gebracht dal die biljetten niet geldig zijn. in de internationale, treinen noch in de trei nen met beperkt getal plaatsen. ML Jaspar. M. de eeslc minister 7aspar zal den 6 Augustus Brussel verlaten en zich naar Aix-les-Bains begeven, waai hii tot den 27 der ruaand zal verblijven. Minister Jaspar te Luik. M. do eerste minister heeft zich. Dinsdag morgen, naar Luik begeven om de werken tc bezichtigen van de opvan ging van het wal er der Néblonbronnen, die naar de Luiker agglomeratie zullen afgeleid worden. Petroleum' in Kongo. Wij meld den reeds vroeger, dat men doorsijpe lingen van petroleum had opgemerkt in de meerstrcek hij Kilo Mloto. De na sporingen worden voortgezet. Do. En gel schen aan den andoren 'kant der meren 011 de Potrtugèezen in Angola doen op lmn beurt nasporingen, tot dusver zonder veel .uitslag. Dit moet ons niet ontmoedigen. Der gelijke werken zijn altoos zeer lastig en duur, vooral in Kongo, waar de ge- sehoolde werkkrachten zeldzaam zijn en liet noodige materiaal op verre af standen moet. gehaald worden. In het Chokeladebedrijf. Minister Houlart heeft een afvaardiging onb- vangen van de Svndikale Kamer van liet chokelade- en het Suikerbakkers- bedrijf, onder leiding van den h. A. Martougin, voorzitter. De afvaardiging heeft aan den minister van' Geldwezen uiteengezet hoe hun vak is bedreigd door de overdreven belastingen. De mi nister heeft beloofd dat de kwestie zoo gauw mogelijk zal worden onderzocht 'door het bijzonder komileif voor de overdrachttaks. Parlementair werk. Uit eene sta tistiek door de grèffic der Kamer opge steld blijkt dat er gedurende den ver- loopcn zittijd 1 -10 openbare zittingen werden gehouden, van ene totalen duur; van 447 uren. De middentijd per zit ting was -4 u. 7, terwijl dezelve verle den jaar 3 u. 56 was. Daa'rbij kornen 297 afdcelingszittingen1421 parle mentaire vragen, 52 besproken inter pellaties en 132 goedgekeurde Wetsont werpen. Als al dat werk maar ernstig ge weest ware. OF DOOK ■llvaln VAN DER OUGHT ES Lodewijk VAN LAEKEN, 1-Kiste yervolg Noch' de baas, noch zijne vrouw wa ren 111 het minst ontsteld, nadat de moord was voltrokken zij wierpen el kander wel de jjselijkste verwenschin- gen naar het hoofd, maar dil was alles; mijn broeder legde mij onder de zwaar ste bedreigingen het stilzwijgen op. Zij beloofden mij verder een goed aandeel uit de valies van den koopman; de vrees echter voor mijn helschen broeder, dien ik niet te goed achtte om mij te ver moorden, wanneer hij achterdocht kreeg deed mij zwijgen. Ik was in dit geval gewikkeld; ze konden mij licht als medeplichtige aan geven, wanneer ik hen aankloeg ik kende hen tot alles in slaat, ik was in .verscheidene gevallen van strafbaren aard hun medeplichtige geweest; ook hadden zij menig schelmstuk helpen ten uitvoer brengen; daarbij dacht ik wanneer bet op een moord aankomt, dan boud ik mij terug; kortom dit alles ver hinderde hen te verraden en het gru welstuk beletten, ware toch niet in mijn .vermogen gewees.t. Mijn broeder verhaalde daarna, dat Jiij dc.11 kerel alleen yèrvaarfl bad wijle;» Kongres van Stencgraphie. Van 4 tol K Augustus, zal tc Brussel liet in ternationaal Kongres van stenographic of snelscl.rifl gehouden worden waar aan Zijne Majesteit de Koning zijne lioog'c bescherming toezegde. Talrijke slenographen uit alle lan den zullen eraan deeuemen. Pe Belgisch-Kollandsche onderhan delingen. Uit betrouwbare Bron wordt bericht dat de datum der. herne ming van de Belgisch-Hollandsere, on derhandelingen nog steeds niet vastge speld werd. IV!. Carton de Wiart. De Staatsmi nister en gravin. Carton de Wiart, die hel Katholiek Congres te Nancy volgen, zijn de gasten van maarschalk en Mev. Liautey, op hun zomerverblijf tc TI10- rey hij Nancy. f Be loonovereenkomat in het mijnbe- bedrijf. In de tweede helft van de maand Augustus zal de M?ijn commissie vergaderen ten einde te beraadslagen over de nieuwe loonoveroenkomst. De huidige overeenkomst houdt op van kracht te zijn in' de maand Novem ber. De .werkgevers stellen" wijzigingen aan die overeenkomst voor. De aalmoezeniers bij het leger. Binnen kort zal het Staatsblad een ko ninklijk besluit, afkondigen, waarbij aan de aalmoezeniers van het. leger een be paald statuut zal verleend worden. Aan de aalmoezeniers zal in het ka der een graad worden toegekend, even als aan de geiieesheeren", apothekers, enz., die in het leger dienst doen. Tot nog toe hadden de aalmoezeniers geen graad zij waren aalmoezeniers en niets. meer. Geen reglement, verplicht te hen zelfs de militaire kleedij te dra gen en geen enkel voorschrift had be trekking op hun bestaan. ONGEVAL TE GENT. Dinsdag morgen is de genaamde Gus- taaf Minnebo, 16 jaar, fabriekwerker, wonende te Oostacker, Groenstraat, die per rijwiel reed, omvergeworpen ge worden door ccn automobiel, op de Aëroplaanlaan, omtrent de Motorstraat. De geleider van de auto is voortgereden zonder zich' verder om iets te bekom meren. Minnebo werd aan het rechter been gekwetst en zijn rijwiel wetrd ganseli ontredderd. Hij is naar zijne woning overgebracht, na verzorgd te zijn door dokter Verstraele. Een onder zoek is geopend ten einde de geleider van de auto te ontdekken. GEZINSDRAMA TE ST. GILLIS Een vrouw schiet haar man neer. Sedert verscheidene weken leefden de echtgenooten Pirot-DewuH geschei den. De vrouw betrok kamers m een buis der Emiel-Feronstraal, met haar drie kinderen, terwijl de man in de Alfred-Cluyzenaerstraat te SI. Gillis woonde. Pirot was boos op zijn vrouw, ómdat zij hem niet een van de kinderen wilde afstaan. Hij uitte zelfs doodsbedreigin gen. Maandag ontbood bij zijn vrouw in zijn woning, o-m over de zaak to spre ken. Tn de gang brak een hevige twist tusschen man en vrouw uit. Pirot wilde op een gegieven oogenblik een revolver uit zijn zak trekken, doch de vrouw, die haar voorzorgen had ge- maken en tot zwijgen brengen; maar dat de slag gemist en hij buiten zijne schuld, hem op liet hoofd had geraakt; nu zweeg hij locli ook, vervolgde hij spottend, en hetgeen hij had gedaan, moesG volgens zijn zeggen, voor onze veiligheid strekken. Ondertusscben begon men te overleg gen' op welke wijze wij ons van den doode zouden hebben ontmaakt. Men dacht dat het geschik&le zou zjin het lijk in het water te smijten IMtaar nu opeens dacht ik aan den hond, dewelke wij te midden der verwarring hadden vergeten. E11 Moor van den koopman, sprak ik angstig, wat gaat gij daarmede doen? Indien men helm ziet, kan hij ons ver raden -Wel, schiet hem dood, antwoordde mijn schoonzuster, en werp hem elders in een gracht. Mijn broeder bleef zich een weinig bezinnen. Neen, zegde hij, wij mogen het beest hier niet. dooden, en in plaats van ons te verraden, zal het dienen om alle vermoedens van ons te verwijderen. Hoor wat ik heb gepeinsd. Wij zullen den dooden, zorgvuldig op liet keldcrkanierken verbergen, en gij Francies.. moet, als hef avond is gewor den. met den liond, die ongetwijfeld u overal volgen zal mits zijn meester hem met u kennis heeft doch maken, ver van hier gaan, ergens in een bosch of aan een'boschkant. Daar zult gij hem dood schieten met uw pistool, alles in het rond neder trappelen en het lederen overtreksel der valigs alsook dep gaaj^y nomen, haalde dadelijk een revolver te voorschijn en schoot. Levensgevaarlijk gewond, zeeg Pirot te gronde. De vrouw ging zich gevangen geven en werd ter beschikking gesteld van den prokureur der kon inga. De gewonde bevindt zich in het Molie- rchospitaai. ONBEKENDE DRENKELING TE ANTWERPEN Gisteren ten 5 ure viel een on bekende, twintig tot vijf-en-twintig ja ren oud schijnend in het water aan nummer 10 der dokken. Na een uur dreggen werd het lijk bovengehaald. Naar het dooderihüis overgebracht vond men op den drenkeling geen enkel pa pier toelatend zijii eenzelvigheid vast te stellen. EEN-EN-DERTIG GOUDEN BRUILOFTEN TE LESSEN Te Lessqn zullen er Zondag aan staande 7 Augustus; In de stad niet minder dan 31 gouden bruïloftcft* ge vierd worden. De jublilarissen worden allen ten stadhuize ontvangen, waar hun ge schenken ter hand., zullen gesteld wor den. Het zal dien dag te Lessen hoogtij zijn, le oordeelen paar de talrijke en verschillende feestelijkheden, welke op touw gezet worden. Een luchtreiziger uit Brussel zal een'c opstijging doen met zijn ballon. Aan'Volk zal het zeker niet ontbreken. ;JUWEELENBIEF8TAL TE BRUSSEL Toen Mevr. Waflgênnc, wonende in de Erankenst.raat/I 57, te Etterbeek, Maandagavond tliui% .kwam, bemerkte zij de verdwijning v$n een zak in vloei papier, welke zij op oen meubel had neergelegd en die bevatte een plata nen pendentief met paarlen en briljan ten, ter waarde van 25.000 frank, en een antieken armband met grooten dia mant, eveneens ter waarde van 25.000 frank. De politie lièeft een onderzoek geopend. DOCDELIJK AUTO-ONGEVAL TE O. L. VROUW-TEN-BOSCH Maandag namiddag is een auto, waarin gezeten warén ridder Stos de Riehel'le, burgemeester van Bottelare, hij Gent, zijn vrouw pn een familielid, rijdend in zeer snelle vaart over den steenweg Brussel-Narden, op de voch tige baan uitgegleden én met groot ge weld togen eencn boom geworpen. De schok deed bet rijtuig omverre tuimelen 011 toen de dorpsbewoners ter hulp snelden, moesTén deze de reizigers onder do stukken uithalen. Allen, de chauffeur uitgezonderd, waren deerlijk gesteld. M. Slas stierf onder hunne handen: de twee dames waren erg gewond over gahsch het li chaam en haar toestand schijnt levens gevaarlijk. Het. lijk van den verongeluk ten bur gemeester werd naar het doodénhuis gebracht. De chauffeur is ongedeerd gebleven. OOSTENDSCHE V5SSCHERSBOOT IN NOOD. De Oostendsche motorboot '«Yslande O. 30» bevond zich Zaterdag laatst rond 6 ure 's morgens in zee ter hoogte van Lowestoft, op de Engelsehe kust op weg naar die haven om er hare vangst aan den man' te brengen. De «Yslande» vaarde op het onder gedompeld wrak van een schip, binst slok van den kerel' daarheen smijten, even alsof men. hcfri. daar aangegrepen had. Zoo doende moeien wij niet be vreesd zijn het lijk op den achterkant van ons buis te begraven, want nooit zal iemand kunnen raden dal hij hier is gedood. Deze raad achtten wij onfeilbaar en wij besloten dien té volgen. Ik ging ge durende den namiddag verscheidene malen bij den hond, die mij veel vriend schap beloonde, en gaf hem zelfs oeni- ge stukjes vlecsoh om hem nog meer aan mij te hechten. Ondertusscben word het donker; de baas had het lichaam geborgen, waar bij ik hem niet had durven helpen, uit vrees dal de hond het zou hebben gero ken, die mij dan zëjker eene kwade poets zou hebben kunnen spelen: maar ik be loofde hem, als ik zou wedergekomen zijn. het lijk te helpen begraven. Ik laadde inmiddels, mijne beide pistolen, stak die in den zak, nam liet lederen overtreksel der valies en den stok van den koopman, en j vertrok met Moor langs den boomgaard om het beest niet achterdochtig te in aken. Het. was een lu^t om le zien, hoe ge willig hij mij volgde, even alsof hij 'gan&ch zijn leven "niets- anders had ge daan. Ik ging met hem wel eene uur veir 'de heirbaan op, toen langs Westrem, 'Sanietledc en Impe. dicht hij Oordegein, waar ik dacht ver genoeg verwijderd te zijn van onze woonst. Daar sloop ik een bosehje, vertrappelde, volgens het mij geboden was.'struikgewas en heersters. en smf-c4 stök en overtreksel waar zij wilde .vliegen; dag namik mijne pistool den oorlog gezonken, en gelegen ten Zuiden van T.owestol't-Ness. Men poog de met de middelen die. men aan boord had, de «Yslande» te ontzetten, maar. gelukte er niet in en men was genood zaakt de noodvlag te hesehen, daar de motorboot gevaar liep le zinken. De reddingsboot van Lowestoft en een sleepboot vaarden dadelijk uit. Men slaagde er nogal spoedig in de «Yslan de» terug vlot le krijgen. De viaschers- boot werd dan naar Lowéstoft. gesleept en de vangst werd er verkocht. Uit het onderzoek is gebleken, dat de «Yslande geen water trekt en dat de op- geloopen averij rap zal hersteld zijn. De motorboot in kwestie is een onzer schoöh'e visscherseenhedcn, in 1926 vervaardigd, van een bruto maat van 36 ton en voorzien van een motor van 60 paarden. DIEFSTAL TE BRUSSEL De bestuurder van de Lustrerie Bruxello'ise Plantinslraal, kwam Maandag namiddag, in zijn bureel en bevond dat er, bij middel van valsche sleutels, een diefstal van 3500 fr. ge pleegd was. Érge vermoedens vielen op een kerel, die men in dep. omtrek had zien. rondzwerven. Maandag avond ontmoette de be stuurder den verdachte op de foor, en deed hem door een policieagent aan houden. Het is zekere Jean 13..., schoenmakersgast, wonende Idalie- straat, le Elsene. Na ondervraging werd li ij in het gevang opgesloten. Het onderzoek duurt voort. 8TABILISATIE Plaatst uwe be schikbare gelden in de Gentsehe Bank voor Handel en Nijverheid, Filiaal vari de Volksbank van Leuven. 'Afdeel in gen Aalst, 27, St. Jorisstraaf. Dendermonde, 1, Franz-Ceuriensiraal* Soltegem, Kasteelstraat^ 16 Zelc, Gesar Meeusstraat, Bijkantoren.: Hiliegem-Dorp. Lebbeke, Brussesche steenweg Lede, Molenstraat STIPTE GEHEIMHOUDING. 2326 VOLKOMEN ZEKERHEID, ERG AUTO-ONGEVAL TE DUDZEELE De familie Bouez-Didion, juweliers, Montagneslraat te Charleroi, op ver blijf aan de kust, was per auto uitge reden en volgde de baan van Brugge naar Heys't. Do auto werd gevoerd door Gèorges Bou.cz, zoon. Tn het. voertuig bevonden zich zijn broeders - Jean en Gaston, zijn moeder en dezer schoon dochter, alsook mad. Gosseaux, van Brussel. Op het grondgebied van Dud- zeele werd de auto aangebotst, door den auto van een Brusselaar, komende uit de andere richting. Het was een: gewel dige schok en het eerste voertuig werd in de gracht nevens de baan geslingerd. De drie zonen Bouez en de schoondoch ter bekwamen geen leisel; moeder Bouez werd licht aan het hoofd ge kwetst. Het was erger gesteld met mad. Grosseaux, die gewond werd aan de ruggraat en wier toestand weinig hoop op redding liet. De ongelukkige was heelemaal lam geslagen en gevoelloos geworden. KIND GERED TE DENDERMONDE Het. kindje van L. Muylaert, 16 maanden oud, wonende Kazernestraat, was aldaar aan het spelen toen het. in een gracht viel. De löjarige De Coen, wonende Schoolstraat, kwam daar voor bij, feprong in 'de gracht eri redde het kindje. cn brandde het los op den hond, die dood nederplofte zonder een schreeuw le la ten hooren Daarna spoedde ik mij oyer den weg langswaar ik gekomen was naar huis. Het was toen tien uur van den avond. Dicht bij Erpe, in de herberg de De Houten Hand», was men nog niet sla pen; daar heb ik twee borrels genever gedronken, want het kwam mij waarlijk aan het hart, zoo een schoonen geleer den hond tc hebben moeten dooden. Middernacht, was reeds voorbij, toen ik thuis kwam, niettegenstaande ik meer geloopen had dan gegaan. Na een weinig le hebben gerust en dan mijn broeder verhaald te hebben op welke wijze ik aHes had uitgevoerd, dronken wij eenige teugen brandewijn en be groeven het lijk van den koopman hier achter het huis, niet zeer ver van den boomgaard. Ik meende dat 'dit alles lang was ver geten en de misdaad te eeuwige dage verdoken zou zijn gebleven, want wij hadden nog niemand van den koopman of zijn hond hooren spreken, foen heden avond uw hond, die als twee druppelen wafer aan dengone van den gédooderi kerel gelijkt, mij schier hoeft ver scheurd, zondetr dat ik de oorzaak daar van keri. Dit raadsel is zeer gemakkelijk' om te ontknoopen sprak Stiermarck de hond, dien gij doorschoten hebt, was slechts gewond en is 'door goede ver zorging van zijne wonden genezen; u ziende, heeft hij zich herinnerd, wat gij met hem hebt gedaan en wilde hij ziclï wreken. Qók i|. hij scjjjgrt. zijp (Havas).Het «Acht Uhr AbendblatU verneemt, dat de slad Kottbus, daar waar de "Miss Columbia» is geland, van plan is, het noodige geld te bezorgen voor een transatlantischen raid, om het bezoek van de Amerikaansche vliegers te beantwoorden. De tocht zou worden on dernomen met 't vliegtuig waarmee A. Dossche en Ristiez onlangs hebben ge poogd, het wereldrecord van den duur te slaan. Koning Gustaaf van Zweden is gis teren naar Konstanz vertrokken, waar de koningin op het oogenblik vertoeft. Te Lissabon, Oporto en andere ste den heersent groote opwinding in de po litieke middens. Een royalistische staats greep wordt verwacht. Volgens andere berichten is de opwin ding het gevolg van oneenigheid tusschen de ministers en staat er eene verandering) van regeering voor dc deur. Er heerscht weer gisting onder de mili taire elementen te Oporto. Men meldt uit Tokio dat 5 officieren en 33 manschappen gedood en 47 ge kwetst werden door eene ontploffing voorgekomen tijdens vlootmaneuvers. De ontploffing gebeurde aan boord van een mijnenwerper. (Havas). Volgens een telegram uit Corogne, zou Ricciotli Garibaldi aldaar aangekomen zijn, op wegnaar Liverpool. Na twaalf dagen zitting velde het hooge hof van Ukraine vonnis in zake het rechtsgeding tegen twaalf Georgische Mensjewiki ingespannen. Een spion werd ter dood verwezen. Een andere beschuldigde tot 8 jaar ge vangenisstraf. Zeven betichten werden tot mindere straffen veroordeeld en drie zijn vrijgesproken. In een hol in Aberdeenshire (Schot land) zijn gisteren in een graf de goedi bewaarde overblijfselen gevonden vaiij een moeder en kind uit het bronzen tijd perk, ongeveer 2000 jaar voor het begin onzer tijdrekening. Maandag is te Hussi aan de Moldau. (Roemenië) een brand ontstaan die zich met eene groote snelheid uitbreidde. Hoewel uit de omliggende steden on-: niiddelijk soldaten en brandweermannen? ter hulp snelden kon de brand niet ge- bluscht worden. Een belangrijke wijk der stad werd door de vlammen vernield. Duizenden inwoners zijn dakloos. De stoffelijke schade is zeer belangrijk. In de laatste 24 uren is de bedrijvig heid van dc Vesuvius, wat de ontploffin gen betreft sterk afgenomen, maar heb spuwen van de lava houdt aan en neemt1 zelfs bij wijlen toe. Een nieuwe stroom lava zet zijn weg voort in het Helledal en vormt twee! prachtige vuurslingers, ter breede van 40 meters, Men meldt uit Londen: Gisteren is te Fernborough een militair vliegtuig- gevallen. Beide bestuijrders werden ge dood. Het toestel was een Bristolfighter. Er zijn dit jaar reeds 40 militaire vlie gers omgekomen. Koning Fouad den eersten kwam; te Rome aan en werd door M. Mussollini' en de leden der regeering verwelkomd, ji Geestdriftig was het onthaal. Koning) Fouad en den koning van Italië moesten op het balkon van het Quirinaal verschij nen op het aandringen der menigte. Geheel de stad was voor de gelegenheid bevlagd. Te Columbus (Ohio), Vereenigde Staten, hebben twee honderd mijnwerkers een werkman gedood en vier andere arbeiders, die zich naar hun werk bega ven, gekwetst. alle inoordenaairs en Binders vijandig/ Binder! dat ben ik niet, zegde hij, sohiel-ijk verbleekend. John bezag hem 111 zijne oogen; IveK scheen hem vreemd dat de gast zich 011-. troerde, als hij het woord Binder hoor de uitspreken; evenwel wilde hij did voor liet oogenblik onbemerkt laten voorbijgaan en vroeg Waar is uw broeder gisteren ta paard naartoe gereden Naar Otlergem, mijnheer. - M^at heeft'hij daar gedaan Daar weet ik niets van, mijnheer, dan dat hij zeey onvoldaan des nachts naar huis is gekomen. Zonder aan den gevangene nog iets ineeö' te vragen, en even alsof hij een nieuwen inval kreeg, verliet de lieert Stiermarck de achterkamer cn wenkte' in het voorbijgaan kapitein Delfoer .era den meier, die zich haastten hem le vol gen, evenals de beide vrienden Jan eri Victor, de eenigen die toegelaten waren. Mijnheereri, sprak John, gij hebt' gehoord hoe gemakkelijk ik den biroe- der van den baas lot bekentenis heb ge bracht en. wat gruwelijkheid hij komfi te vertellen: maar, om ons van de echt-, heid zijner verklaring tc verzekeren, eri ook olm den dader van den moord op( weduwe yerpluymeri tot bekentenis lei brengen, zoudt gij wel doen hier eene huiszoeking te beginnen. Er zijn zonder4 twijfel te Meire belangrijke papieren gestolen; misschien: zullen wij die hicil vinden eri voor zulkdanige bewijzen zal de moordenaar zijne ^euveldaad ri.iei) .VcrvoIgf.)<

De Volksstem | 1927 | | pagina 2