AVENA Jan Clercker Si öveitreft alle andere merken Vraag bet bij uw kruidenier KLEIDE 8&ZET NIEUWSTIJDINGEN M Havermout Cs Laatste Binders in Vlaanderen ICsrfe ksitsaiandsshs becbWen yoor onze invalieden. -Na zijn te- rugkeer in de Yerecnigde-Stat.cn heeft M'. Emile Bernhoim^ voorzitter van hel komiteil voor bestaansmiddelen aan de oorlogsinvalieden' een som van 10.000 frank overhandigd, als een nieuw be- .wijs van zijn belangstelling. Ontslag. M. Mostaert, socialis tisch volksvertegenwoordiger van Brug ge, heeft, ingevolge een akkoord geslo ten voor de verkiezingen, zijn ontslag, ingezonden aan M. Brunet, voorzitter der Kamer. M. Mostaert wordt vervangen door M. Van Acker. Nieuw rekord. Ter gelegenheid van den Engelsehen feestdag van den Bank Holiday hebben talrijke Engelsche ple- zierreizigers den overtocht gedaan op de paketbooten der lijn Oostende-Dover In vier dagen tijds, van Donderdag tot Zondag, werden met deze Iaals.te niet minder dan 22.499 reizigiers. ver voerd. Verleden Zaterdag alleen wer den 7446 plezierreizigers te Oostende ontscheept. Buiten de 3 regelmatige diensten moesten dan ook vier bijzon dere afvaarten uit Dover ingericht wor den om aan deze bui lep gewonen toe loop het hoofd te bieden. Paketbooten Oostende-Dover. Uurt tabel der overvaarten voor de week van 8 tot 14 Augustus 1927. Van Oostende naar Dover: Afvaar ten te 1.20, tc 10.30 en te 14.30 uur. Bijkomende afvaartén Op Zaterdag 13; te 6 uur door «Stad Antwerpen» en te 9 u. 15 door .«Pieter De Goninck Van Dover naar Oostende Afvaar ten t.e 13.15, te 16.35 en te 24 uur. Bijkomende afvaarten Op Zaterdag '13, te 12,3.0 uur door «Pieter De Co- ninck». Van 12 tot 14 Augustus, ter gele genheid van O. L. Vrouw Hemelvaart, biljetten voor uitstapjes naar Londen, tegen verminderden prijs, geldig 15 dagen. Vervoer van auto's en renpaar den. Toldienst aan de grens.Tn bet m historie van geldwezen zijn er verleden jaar menige groole besparingen ge daan met aan de grenskantoren, de tweede lijn der tolbrigaden af té 'schaffen; de nog enkele bestaande tol- poslen op de tweede lijn zullen nu bin nen kort ook afgeschaft worden. Enkel tegen de grenslijn zullen nog brigade tolposten zijn, voor den dienst. Daudet in Betgie. Mev. Leon Dau- det. en hare kinderen Claire en Fran cois zijn te Brussel aangekomen. Hij wachtte hen op aan den trein met oenige vrienden. 7 en den 27 September, De overgangsexamen zijn vastge steld op 26 en 27 September cn d.c aan nemingsexamen voor de candidateri der faculteit van politieke cn bestuur lijke .wetenschappen en de handclsaf- deeling op" 2 e-n 4 October. De toestand van den Voorzitter van den Senaat. Gragf T Kint de RoÓ- denbeke, die, zooals mén weet, een been gebroken heeft, is. op weg; naar de genezing. Hij kan reeds gaan met zich licht op een stok te steunen. Amerikaansche Oorlogsschepen te Oostende. Heden Maandag wordeti te Oostende de Amerikaansche oor logsschepen «Boric» cn «Tray»' ver wacht Het zijn twee torpedoweerde<rs. Zij zullen tot 19 Augustus in de haven geankerd blijven. STORTREGEN TE WAERSCHOOT Zaterdag zagen wij hier in de. Schoolstraat een schouwspel die we tot hiertoe niet zagen. De geweldige stortregen had de geheele straat onder water gezet tot 15 cm. hoogte. De mensehen die zich naar het fabriek begaven, waren gedwongen barrevoets er door te gaan. Het water begon reeds in de huizen te dringen. In de herberg der Kinders Aerts stond het 0.10 tot 0.15 cm,, hoog. In de stallen der landbouwers of kweekers stonden de dieren reeds in het water. Het geleek een zee, men zag noch straat noch voetpad. De riolen konden het water niet in tijds slikken. Rond 8 ure lag de baan weder droog. schikte zich spoedig in zijn lot en liep' al tastend in huis erf tuin. Vader En gels was bezig den bcir nAÏÏc zijn land over te brengen cn de pul bleef open liggen. Dc kleine moet zich op zeker oogenblik aan moeder zorg hebben ont trokken en tastend aan den muur de deur hebben geopepd; waar hij in den put gesukkeld is efl eenige stonden na- dien door zijn ouders, levenloos werd teruggevonden. De Konaovlucht. De opbrengst Her openbare inschrijving voor de Kon- Sgovlucht Mcdaets-Verhaegen bedraagt tol dusver 179.645 fr. 77. Op de 19de lijst heeft, de hertog vaiï Brabant ingeteekend voor 1.000 fr.; dé li. Ed Solvav voor 5.000 fr.; de ?'ad KI Hubert. 500 fr.; de gemeente Meer- beke, 70 fr.; de gemeente .Willebroek, '4 00 fr. ZWARE FABRIEKSBRAND TE ANDER4_ECHT Een zware brand brak eergister avond uit in de fabriek van den h. Ha- rée, Limnanderstraat. Buren gaven bet noodsein. Bij de aankomst der pom piers, stond het gebouw waarin groole hoieveelheden ontvlambare produklen voorbanden waren, in lichilaaie. Met verscheidene slangen op de wa terleiding werd den vuurpoel besproeid en na een uur werkens was alle gevaar voor verdere uitbreiding geweken. De fabriek is zeer ernstig beschadigd. Nie mand werd gewond. Een onderzoek naar de oorzaak van de ramp is ingesteld. 8TABILSSATIE Plaatst uwe' be schikbare gelden in de Gentsche Bank voor Handel en Nijverheid, Filiaal yart de Volksbank van Leuven. Afdeelingen Aalst, 27, St. Jorisstraat. Dendermonde, 1, Franz-Courtenstraat, Sol legem, Kasteelstraat, 16 Zele, Cesar Me.eusstraat, Bijkantoren IJillegem-Dorp. Lebbeke, Brussesche steenweg Lede, Molenstraat STIPTE GEHEIMHOUDING. 2326 VOLKOMEN ZEKERHEID ERNSTIG AUTO-ONGEVAL TE ELSENE Zaterdag laat. in don avond is op den Waversehen steenweg, te Elsene, de genaamde Jaak De Blaes, wonende Overwegstraat, omvergeworpen door den auto gevoerd door den chauffeur René Voldongen, wonende steenweg op Elsene. De man werd deerlijk gewond aan het hoofd en de ledematen en dien de naar bet hospitaal der gemeente overgebracht. Zijn toestand boezemt ernstige on rust in. Een onderhoek is door de poli tie ingesteld. LIJK OPGEVISOHT TE GENT. Zaterdagmorgen, omstreeks 7 u. V>, beeft men uit de wateren van het Ver bindingskanaal, aan' (ie- \Vondelgem-> brug. hel lijk opgehaald van Jozef Vc,r- méersch, ongehuwd, schippersknecht, geboren te Genlbrugge den 27 April 1909, wonende Visscberstraat. Het lijk zou, volgens verklaringen van den geneesheer, een Veertiental da gen in het water gelegen hebben". Het werd naar bef lijkenhuis overgebracht. Moei slechts 3 a 5 minuien kokon., Voor de Kolonie. De eersle mi nister. minister van koloniën, heeft, be slist dat de nieuwe lerriloriale beheer ders, komende uit de koloniale hooge- school, naar Congo zullen vertrekken in drie groepen: den 20 Augustus, den OF DOOR Bltvaln VAN DER GUOHT EN Lcdewijk VAN LAEKËN. L150ste Vervolg. Moor werd inmiddels, door de vrouw jvai\ den meier ook niet vergeten;, men had reeds al zijne wonderdaden verteld: de goede juffrouw kon het dier niet genoeg bewonderen, en dc getrouwe hond werd, onder vele streelingen, over vloedig van goed eten en drijiken voor zien. Ondcrtusschcn werd er van lieverle de niet veel meer gesproken; vermoeid heid en slaap beletten het onderhoud. De meier, die zelf lust had om te glapen niettegenstaande hetgeen hij had ge daan niet kon vergeleken worden met den tocht zijner gasten, raadde hen aan een weinig te rusten. ,Wat kon men toch heter doen? Men liet zich gezeggen. De beambte begaf zich naar zijn slaapvertrek en de'twee vrienden met John, die volstandig wei gerden zich in eene bedstede 'neer tc leggen, voorgevende zoodoende te lang te zullen slapen, legden zich op twee stoelen in de plaats waar zij hadden ontbéten, en .weldra sliepen zij als ot- SMARTELIJK ONGELUK TE BURGHT Een paar maanden geleden, werd het 3-jarig zoontje van L. Engels De Rvck, ter verpleging gezonken naai- liet ooglij- dersges.ticht te Gent, daar het kind bij na gansch blind was. De heelkundige bewerking en goede zorgen hadden het reeds zoover gebracht dat de kleine schemering ontwaarde en men stond hem toe terug bij zijne ouders te lal en keeren. Het kind. onbewust van zijn ongeluk, Iers, terwijl Moor naast den stoel zijns meesters dit voorbeeld volgde. De meier had be-loofd hen rond den middag te wekken, maar voor half twaalf waren de drie gezellen reeds te been, en na zich eens terdege met koud water gewasschen te hebben, waren al len wederom krasse vogels als voor heen. Door hel gerucht dat zij maak ten, kwam de meier ook weldra te voor schijn. die door zijne vrouw niet wéi nig uitgelachen werd, wijl hij beloofd had degenen te zullen wekken, door wie h-ij nu zelf wakker werd gemaakt. Nooit had men vermakelijker en ge dienstiger lieden gevonden, dan in het gezin van den hoer Hubcrtus Van Hoeck meier van Melle. Zijne gemalin was een nog jong vrouwtje, die hem vader had gemaakt van twee kinderen, een jon getje en een meisje, die beiden van ge zondheid bloosden en juist terug uit de school kwamen, toen de drie vrienden waren ontwaakt; zij vlogen hun ouders om den hals overlaadden hen met kus sen en met. streelingen, die bun door de gelukkige echtelingen gulhartig weder gegeven werden. Weldra maakten de kleine guiten kennis met 'de nieuwge- komenen eiv hingen ben aan heT lijf, doch met zulke lieftalligheid en vriend schap dat het niet mogelijk was zulks kwalijk te nemen. Inmiddels was het middagmaal ge reed: de meier verzocht met veel be leefd beid den hoer Stiermarck, Jan en Victor aan de tafel plaats te nemen, en men begon, na volgens ouderlijke ge- VERKEERSONGEVAL TE MELLE Zalcrdagmorgcnd reed een wagen toebchoornde aan M. Van den Broeck, koolhandelaar te Meirelbeke, en ge voerd door zekeren Moerman, eveneens van Meirclbek, over dc spoorwegbrug in de richting van Meirelbeke-Statie. Ver schrikt door den rook van een lokomo- lief, die onder de brug i-'eed, sloeg het. paard op hol. Moermans werd van den wagen geslingerd en bekwam erge kneu zingen aan liet hoofd. Na verzorging, door Dr Bertrand werd de gekwetste naar het gesticht St. Jozef te Genlbrug ge overgebracht. VREESELIJK ONGELUK TE HAIWME Twee knapen verdronken De gemeenle Hammc. komt in op schudding gebracht te worden door twee doodehjke ongelukken bij het ha- den. Verscheidene knapen waren naar de Durme gegaan op 'den lïenegaert. Zij begaven zicli te water- en het ging er lustig toe, lol opeens de vreugde op de droevigste wijze werd gestoord. Twee der baders, die zich wat te ver gewaagd hadden, verloren gr on rï en zonken naar dé diepte. Het was niet mogelijk hulp te bieden en de twee on gelukkigen werden door den stroom meegevoerd. Hun lij ken konden lot hierloe nog niet opge haald worden. De slachtoffers zijn Tbeodoor Vaiï Bossche. t3 .iaar, zoon van Karei, Post hoorn: Henri Boeykcns, 12 jaar. zoon van Henri, Clavefstraat. Men oordeele over de verslagenheid welke die twee voudige verdrinking teweeg bracht, eri over 'de droefheid va de ouders, toeri zij het vrecseliik nieuws vernamen. De li ikon zi jn later, opgeviseht. BOM-ONGELUK TE ZKLLEBEKE Vrijdag namiddag, om 2 ure, een weinig over de wereldberoemde Sixty ■H-ill, waren twee gebroeders met. hun- hen vader bezig het land om te werken. Op een zeker oogenblik, denkelijk door met zijne spade een bedolven obus ge raakt Ie hebben, dus niet door onvoor- ziehiig-heid ontstond eene schrikkelijke ontploffing. De ongelukkige jongen wérd op den slag gedood en deerlijk verhakkeld. Zijn broeder, dje een tiental nieters vérder hetzelfde werk verrichtte, werd door de luchtverplaatsing een eind ver vooruit geworpen. Zijn vader, die een. 50 meters verder werkte kréég eenige kleine verwondin gen. Nog eene familie in rouw gedompeld. En hoe dikwijls nog zullen wij diezelfde rampvolle gebeurtenissen moeten boe ken. Het slachtoffer was 18 jaar oud. GEWELDIG ONWEDER TE RIECKEM Zaterdag morgen, tusschen 2 y2 en 3 ure, is een geweldig onweder over on ze gemeenle en omliggende uitgebor sten. Op het gehucht Paradijs staan een hoeveelheid houten barakken, allen be woond en staande op kleinen afstand van malkander. De bliksem viel op de drie barakken en twee werden ten prooi der vlammen. Dc bewoners konden de vlucht nemen slechts wat kleeren kun nende snappen. Proef eens de lekkere B0TER8PE* CULOOS der bakkerij DE TOEKOMST ie Denderleeuw. Ze i» waarlijk f>ïV woon te God te hebben gedankt, met smakelijk te eten. De - spijzen waren keurig en zeer wel bereid, zoodat het maal niet weinig eer hangedaan werd door de genoodigdeft. Juffrouw Van Hoeck. die de spijzen zelve had bereid was daarover in haar schik, en zij noo- digde gedurig de vrienden uit om zich te bedienen. - Toen dc eetlust was voldaan, bracht de meier eenige goede oude flessch-en wijn voor den dag, en de glazen vol schenkend en met zijne nieuwe kennis sen likkend, sprak hij welgemoed deze woorden Mijnheerén, laat ons dringen op hei heil d(>s vaderlands en het uitroeien der Binders. Dat de laatste schelm be- zwijke onder het mes van den beul en dat oveiral de wet geerbiedigd worde Die heildronk werdl metveel geest drift aanvaard en toegejuicht. Het doet mij genoegen, heer Miojer zegde de Engelschman, u zoo te booren spreken; neem het mij niet kwalijk, dat ik li zoo onbewimpeld mijn gedacht uit druk, want vele uwer amblgenooten 'zijn zoo lafhartig dat, zij steeds de oogen sluiten voor til de misdden die Irond hen geschieden', I Men zegt, zoo 'verbeterde Jan, dat dit voortkomt uit eigenbelang, omdat izij vreezen dat de* Binders, indien zij hunne ondernemingen t.e zeer dwars- boomden, di't op hen zouden wreken. I Dat kan waar zijn, mijnheor gaf i de meier ten antwoord, maar indien ik Gisteren heeft op den Rijn. bij Gerns- heira, een ernstig ongeluk plaats gehad. Een met zes personen bezette boot ge raakte in de zuiging van een groole Rijn stoomboot. met het gevolg, dat het vaar tuigje omsloeg en de inzittenden te water geraakten. Drie hunner konden gered worden; de overigen kwamen om het le ven. De Tyroler Anzeiger meldt, dat de Wurtembergsche staatsraad Spaick bij een bergtocht naar den Hochvogel bij Tannhein in een afgrond gevallen en ge dood is. Volgens de New-York World zal een groote Amerikaansche firma weldra een nieuw systeem van radiofotografie bekend maken, waarbij foto's draadloos zullen overgeseind worden tusschen New-York en Londen met een snelheid tien maal grooter dan deze van het huidige stelsel. Een watervliegtuig viel gisteren morgen op een motorboot, geankerd in de haven van Kopenhagen. De twee inzitten- den van het vliegtuig werden gedood; twee mannen op de boot werden ge kwetst. In eenige oogenblikken zonk hei vliegtuig. In verband met de bomaansl§gen te New-York zijn bijzondere veiligheids maatregelen genomen ten behoeve van lafhartig gonoeg was om nlzoo te den ken, zou ik liever mijn ontslag geven van het meier&ciiap van Melle. Ik heb hen gedwarsboomd sedert meer dan vier jaar; verscheidene malen hebben zij zich trachten te wreken, dit is waar; eens vooral was het gemeend, maar als zij zagen dat ik het zoo tvaast niet op geven wiide, lieten zij mij met vrede. Zoo, zijt. gij reeds in aanraking geweest niet deze schelmen vroeg de Engelschman. Wel, zoo een weinig, antwoordde de meier met een soort, van zelfvoldoe ning, die hij niet kon verbetrgen. Hel is waarschijnlijk dientenge volge, sprak Victor, dat de vensters uwer woning van ijzeren staven zijn voorzien Zeer wel geraden, mijn vriend, eri daar wij toch nieis anders hebben te doen, zal ik u alies, vooraleer dat wij van elkander afscheid nemen, breedvoe rig verhalen Ge dient te weten, zegde bij, na zij nen roomer ie hebben geledigd, dat ik slechts vier jaar dit huis bewoon. Het werd gebouwd door mijnen schoonvader Jacobus Riggeleer, die weduwenaar ge worden zijnde, niet gaarne zoo afge zonderd en eenzaam, leefde en mij had verzocht met zijne dochter, die ik reeds drie jaar had getrouwd, bij hem te ko men inwonen. Ik 'dreef alsdan, evenals nu, handel in zaad en ik was niet zeer tevreden iri mijne woning, Mi.jnr vrouw was Rig. geieera oenig kind; al wat hij na zijnen dood zou achterhalen kwant haar toe, president Coolidge. De geheime politie, heeft hare waakzaamheid verdubbeld, De Fransche luitenanfen-luchtvaarders René en Alfred de Vifrolles, hebben "de! raaid Parijs-Kovno zonder landing vol trokken. (Havas). Het drijvend dok van 25.000 ton, in uifvoering van het Dawes- pian door Duilschland gebouwd voor re kening van Frankrijk, is Vrijdag morgén öm 9 uur aangekomen op de reede van Verdon. Zaterdag om 13 uur ankerde het bij Pauillac. Het dok werd geconvoyeêrd door 3 Duilscbe en 6 Fransche sleepboo- ten. 't Is in uilmuntenden slaat aangeko men, en bestemd voor de autonomie ha ven van Bordeaux. In den Presbyleriaanschen tempel Emmanual van Pliiladelfia heeft eene vreeselijke ontploffing plaats gehad, De policie heeft een onderzoek ingesteld, waaruit blijkt dat de bom door een der vensters geworpen werd. De ontploffing heeft groole schade aangericht. Er zijn geen slachtoffers, daar de aanslag ge pleegd werd wanneer de tempel ledig was. Over de daders heeft de policie nieis kunnen vernemen. Prinses Hermina, echtgenoole van Wilhelm van Doorn, vertoeft met hare twee dochterkens in de Beierscfie bad- stad Kissingen. Het bulletijn der vreem delingen, waarin ai de voorname gasten; voorkomen, heeft zorg gedragen dei^ naam van Mevr. van Doorn aan het hoofd van de lijst te plaatsen, en wel met "de] melding H. M. de keizerin en konht-, gin Hermina Doorn Wel bekome het hare Majesleit 1 ONZE LIEVE VROUW TER MUREN te Ersmbodegem De wijdvermaarde beeltenis van Onze Lieve Vrouw ter Muren is eene kleinej schilderij op eiken hout. Het wordt zoo; genaamd, omdat het voortijds hing.aan,! een muur van het tegenwoordig klooster! dat vroeger toebehoorde aan de abdij varij! Oroenenriel te Gent. Om aan de god'i vruchtige wenschen der geloovigen te be-;1, antwoorden, werd er een kleine kapcR gebouwd om het te bewaren. HanschriP ten van in 1600, getuigen dit eri ondert andere lezen wij, dat in de kapel dagek lyks groote devotie is geschied ende soo va ai ingeseltnen van omliggende parochiën'- steden, als oock van peregrinanlen die afdoen van wijt ende breel uyt yi'er ende affectie 0>[ L. V. comen bcsoecke.il. Meermaals werd de Jrapel bestolen den 6 November 1643 hadden dreven'heb beeld weggenomen om den gebeeidhouw-j de en vergulden lijst te verkoopen daar-^ om sloegen zij het beeld in stukken eni wierpen het in eenen meersch, alwaar het| wonderlijk en lot groet genoegen der pa;; rochianen 's anderdaags werd terugge-j vonden, uitgenomen een deel van neb voorhoofd Geheel het jaar door is de toeloop in de. kapel van O. L. V. ter Muren uitnemend groot, maar bijzonderlijk met de pfecliWge begankenis, die gevierd wordt met den| •feestdag van O. L. V. ter Sneeuw (5'Aug); en volgende dagen. zoodat hot gemakkelijk was om mij te. overhalen. Het jaar daarna werd ik meier ge-1 noemd van Melle; dit, was voor mij een nieuwen last, doch ik aanvaardde diC ambt om zooveel hel. mogelijk was mij ne dorpsgenoolen te helpen, die te dien; tijde genoeg te lijden hadden van de commissarissen der Fransche Repu bliek. De Binders begonnen toen langst deze kanten ook reeds dapper van zielf te doen spreken van de gendarmen'; hadden wij weinig onderstand; or wa-; ren er weinigen, en die zich in den om-, trek vertoonden lvadden het druk ge noeg om de weerspannigen op de hieleiü te zitten. Dagelijks werd ten plattelanrïe geé' brand, gemoord en gestolen; twee zeer verdachte kerels, die in het geheel niet! verlegen waren om hunne schelmsluk- ken bij klaren dage te bedrijven, wer den door mij aangeklaagd en kart daar-! na gevangen genomen. Ik had niets an ders gedaan dan mijnen plicht, maar dé Binders, die gewoon waren door iemand mijner soort tegenkanting to lijden, wilden zich wreken. ij Er woonde alsdan bij 'óns ëërf ouder-» looze jonkman van reeds dertigjarigeri, leeftijd, Louis Vermeulen genaamd, die mijn s.cboonvader had laten opvoedert en ter sobote liet gaan, waar hij zeeft goed had leeren lezen en schrijven. Hijl was mij zoer dienstig voor de boekhou-i ding en uitleveren imijner waren ne werd hij ons aanzien als kind van 'den hui-*, ze. If t yeryólgt.l

De Volksstem | 1927 | | pagina 2