Jan Clercker KLEIDE SHEET NIEUWSTIJDINGEN 08 Laatste Binders in Vlaanderen Kerf© tolitiiteidscfii In het Chalet te Oostende. De. lier- log en de 'hertogin van Braband zullen beden Dinsdag- in bet kon in k! ijk chalet te Oostende eene. afvaardiging ontvan gen, onder het geleide van den goever- neui' van West-Vlaahderen on van Mov. Janssens de Bièt hoven. Deze afvaardi ging zal hunne koninklijke' hoogheden hun huwelijksgeschenk .vanwege de pro vincie West-Vlaanderen aanbieden. PW. Jaspar. M. dc eerste minister 'Jaspar is Maandag morgen aangekomen te Aix-les-Bains, wa^r hij eenigen lijd verblijven. Voor de toeristen. Mgr de bisschop ,Van Namen heeft de paters -Trappisten der abdij van Orval toelating gegeven om eiken Zondag ten 10 ure eene Mis. in open lucht te celebreeren, wat de toeris ten zal toelaten in Orval zelf hunne jgodsdienslplichtcn te vervullen. Den Aug. zal het zelfs eene gezongen Mis .zijn* De legerhervorming. M de Bró- quevillc, minister van landsverdediging, is bijna gereed met- zijn ontwerp tot le gerhervorming. Waarschijnlijk zal het 'ontwerp toekomende maand reeds in £en ministerraad onderzocht worden. Op het graf van den Onbekenden Soldaat. Een vijftigtal leden van de maatschappij van Zwitsersche Hande laars., hebben zich Maandag -morgend naar het graf van den Onbekenden sol daat begeven, waar M. Galliker, hun yoorzitter, een tuil rozen neerlegde. Weduwen- en Weezenkas der Minis terie van Spoorwegen, enz. Het over schot der achterstallen voortspruitend <uil de perequatie van den pensioenen en jtoekomend aan de sedert le Juli 1924 Overleden weduwen van ambtenaren eit beambten, is betaalbaar van 8 Augus tus af bij de Agenten der Schatkist in banden van de rechthebbenden, mits overlegging van liet brevet, van een authentiek uittreksel uit de akte van overlijden en van eene akte van nolo- rie'eit. In de Nunciatuur. Mgr Frederik Fiorelti, de nieuwe auditor bij de Pau sclijke nunciatuur te Brussel, is Zafer- 'dag in de hoofdstad aangekomen om er. bezit te nemen van zijn ambt. kwestie zal berzi'en worden en de ver goedingen zullen enkel behouden blij ven voor de diensten bewezen buiten dc bureelen, hetzij door aanwezigheids- penningen, hetzij door een vaste jaar- lijksehe vergoeding. WREED ONGELUK TE SCHELDE RODE. Zaterdag namiddag was een land bouwer der wijk Makegcm bezig aan hét- wérk met zijn pikmaehien. 1 Een kind van zes jaar, geraakte, men weet niet hoe, onder de messen èn werd de twee beenen afgesneden. Het werd de eerste zorgen toege diend door Dr Vander Mèersch van Gaver, die hel slachtoffer vervolgens naar eenë kliniek deed overvoeren ERGE ONTPLOFFING TE BRUSSEL. De inwoners der-Broekstraat werden VREEMDELINGEN VERKEER AAN DE KUST Zaterdag en Zondag morgen deden de maaibooten zes reizen tusschen Dover en Oostende en brachten 5108 toeristen aan de wal. De oiulcrvcrdeeling per schip was als volgt Princes.se Clémentine, 1000 Picter De Coninck, 124 0; Ville de Liège 892; Jan Breidel, 900;. SIïhI Antwerpen, 708 plus 58 soldaten; Stad Antwerpen ('s morgen, 5 ure) 340. BELANGRIJKE AANHOUDING TE GENT. Tengevolge van talrijke klachten bij het parket van Gent' toegekomen, werd door de rechterlijke brigade een' onder zoek ingesteld betreffende eene zaak van diefstal, welke op tamelijk grootc schaal werd gepleegd aan boord van een der schepen welke de beurt verze keren tusschen Gent en Brussel. Volgens de overgemaakte inlichtin gen werd de ontvreemde koopwaar (va- Zondag rond 5 V2 ure opgeschrikt door olie) verhandeld op het groridge- een hevige ontploffing. Maar daar mén Heüsden. in de wijk der Zandstraat reeds volop -v*u bondag werd een der schippers die in dé zaak betrokken is, gevat op het oogenblik dat )ii,j een val olie aan den man wilde brengen. Ondervraagd beweerde hij de olie ge kocht te hebben, van een .onbekende aan 2.G0 fr. per kilo. Ilij wilde den naam bezig is met de Meiboomplanting le vieren, dachten meest al de wande laars. dat er een grapje in bet spel was van de Sint Laur.entiudgezellen, dié vreugdeschoten losten. Het was echter anders. In een gebouw der Broekstraat, waar apotheekproduklcni11!^ doen kennen vén wién of met wien hij de verhandeling .deed. Hel onderzoek wordt voortgezet ;en andere aanhoudin gen worden verwacht- liggen opgestapeld, waren twee zware kruiken aimmoniak ontploft. Do ruilen vlogen in stukken en uit de vensters sloeg een zwarte dikke rook naar bui ten. Geburen waarschuwden dadelijk de pompiers, die toesnelden met eeii pomp en met. gasmaskers. Daar er niemand in het gebouw aanwezig was, moest men de deur openpramen. De pompiers waren spoedig het begin van brand meester Alles bepaalt zich ge lukkig op stoffelijke schade en de schatting kon nog niet gedaan worden. Kindertoeslag. Aan het personeel der Algcmeenc Spaar- en Lijfronlkas wotdt thans kindertoeslag uitgekeerd als volgt: Voor 1 kind 05 fr. per maand t> 2 155 fr. 3 270 fr 4 420 fr. en verder 150 frank per maand voor ieder der volgende kinderen. Een mooi voorbeeld voorwaar! BEGIN VAN BRAND TE BEKDERMOWDB Maandag, omstreeks 9 uur 's och tends, brak brand uit in de houten wo ning, van Vandcrvechen Piet er, gelegen op den Mosdijk alhier. De bewoners die beiden in de fabriek werken waren af wezig. Buren die het gevaar bemerkten, stampten de deur in en konden het vuur blusschen. Het was ontslaan in den stal, in een hoop lompen. Geen be langrijke schade werd aangericht. Dc pompiers zijn niet ter plaatse geweest. De. paniek ter markt was groot toen het brandalarmi werd gegeven en iedereen dacht dat de «katholieke fabriek in l.iehllnaie stond. De Lindams- en aan palende straten waren dadelijk vol volk. DRAMA TE DOORNIK De kermis der wijk SI. Br iep is het tooneel van een bloedig drama geweest. - In den nacht van' Zondag op Maan dag kwamen twee mannen en eene vrouw uit eene herberg, loon een hun ne»*, de genaamde Gustavc Gaylan, leur der, 35 jaar, bloedend uil verscheidene woonden terug keerde. Hij had vier messteken in den- schouder en den arm bekomen. Hij werd naar lvet gasthuis gebracht; waar zijn toestand zeer erg bevonden werd. De politie zoekt de vrouw en den an deren man op, want de uitleggingen van den gekwetste zijn zeer verward. AUTO-ONGELUK TE ZWIJNDRECHT Zondag avond heeft in de gemeente Zwijndreeht een erg auto-ongeluk plaats gehad, dat heel wat herrie teweeg bracht. Eene muziekmaatschappij van Burght was naar Zwijndreeht gaan spelen. Het 8-jarig meisje Adeline De' Gleen, woonachtig le Burght, liep nevens het muziekkorps,' waairin ook haar" vader speelde. Op een paai* nieters afstand werd het meisje door één auto töehóorcndc aan M. Slu'ys, van Antwerpen, verrast en niettegenstaande door den aulovoerder al het mogelijke gedaan werd om de aulo tot stilstand te brengen, werd hei- meisje door de twee recliterwielen over-r reden. Hef kleine slachtoffer werd met ver schillende kneuzingen opgenomen eri door de zorgen van den eigenaar van den auto naar hel ST-Elisabelhgastlvuis overgebracht, waar toet ook op dezes kosten zal verpleegd worden. VERKEERSONGEVAL TE PUTTE-CAPELLEN Zondag avond, rond 8 ure, kwamen aan een kruispunt van den Capellenr schen steenweg-twee au tos. met elkaar in botsing, en zoo geweldig, dat een der aufos van de baan werd geslingerd. On gelukkig* trof deze. juist een wielrijdster, de 21-jarige Joanna Van Beek, verblij vende Ie Put ie (Holland)'. Het meisje, dat over de baan werd geslingerd, werd opgenomen met gebro ken arm en schouder en had verschil lende kwetsuren in het aangezicht. Zij werd onmiddellijk ter plaatse verzorgd, doch werd voor verdere verpleging naar bet Ste Mariagasthuis van Berchem overgebracht. Ter plaatse werd door de gendarme rie van Cappellen liet noodige onderzoek1 gedaan en gisteren namiddag is het par ket met den onderzoeksrechter M. Cas- telein op de plaats van het ongeluk af gestapt, voor de noodige vaststellingen. Bijzondere telegrammen. Aantal liefdadigheidstelegrammen, in Belgie verzonden, tijdens de maanden April J 92713.059, in 1926: 8.211; Mei; 15.017, in 1926: 7.69J; 'Juni: 13.065, in 1926: 7.355. Aanwezigheidspenrfinqen. v Eene offirieuse nota inleidt dat de regeéring besloten heeft de aanwezigheidspen- ningen voor de. staatsambtenaars, die van commission deel maken, af te. schaffen. Wat aangaat de vergoedingen der ambtenaars en agenten, die secreta rissen van die commission zijn, die OF DOOK Sllvaln VAN DER QUOHT EN Lodewijk VAN LAEKErj, .151ste Vervolg. In zijn ledige uren, wanneer hij niets bijzonders te verrichten had, verlus.- tigde hij zich meermaals met in de vel den te jagen; zijn jachthond was eenige weken geleden gestorven en dit had hem van zijne gewoonlijke vermaken weer houden, want een jager zonder hond heeft toch niet veel le beduiden. Het was op den veertienden October, dien dag zal ik nooit vergeten, schooner weder zou men niet hebben kunnen wens» hen. Louis had in huis niets te verrichten en li ij besloot, niettegen staande hij geen hond bezat, evenwel- uit. jagen le gaan, al stelde hij zich bloot «looi* vele zijner kennissen uitge lachen le worden. Hij was. dan in den voormiddag ver trokken; weinig had hij gescholen, want de jongeling was, niettegenstaan de zijn jachtlust, een ellendige jager en wel meermaals kwam hij platzak iiaar huis. Het. begon reeds laat te worden, toen hij zich nog op een half GROOTE BRAND TE LIEZELE Zondag morgen is er brand ontstaan in de mecanieke blokmakerij van Louis Do Rop, te Liezcle. Gansch dc inboedel is verbrand, alsook al dc machienen. De schade is geschat op 280 a 290.000 frank. Gebouw en machienen zijn ver- ze,keird. De oorzaak' van den brand is-, niet gekend. Men' dénkt dat het vuur veroorzaakt geweest' fis door gensters vuur van liet machten, BEWOGEN FJEDDING TE HOFSTADE (Brabant) Aan dc putten alhier had, een bewo gen redding plaats. De h. Respillèüx, wonende te Watermaal, was per auto naar Hofstade gekomen, in gezelschap van vrouw en kinderen. De 15-jarige dochfer nam een voetbad in het moer en viel te water; haar 14-jarige broer snelde toe, doch geraakte insgelijks in het meer. De. vader, die. ook niet zwem men kan, wilde op zijn beurt een red dend hand toesteken, doch verloor ins gelijks het evenwicht en geraakte le water. Vader en dochter konden na veel DOOR HET VENSTER GEVALLEN TE LOKEREN Gisteren was alhier zekeren Aug. Gie- lert, wonende te Luik, ter gelegenheid der gemeentefeesten, op bezoek bij zijn moeder, wonende Grocntenmarkt. Rond 1 uur des nachts tden hij pas een half uur te bed was, moet. hij in zijnen dlroom opgestaan zijjn, en door het ven ster gevallen, dat juist openstond voor de grootc hitte. De man viel op eên glazen 'dak, waar door den val brak, exi zoo op de sleenen -jYole ruiten worden' door den val ge moeite worden gered. Dc zoon echter onder water, doch de h. Ray mond Lcsoin sprong in lvet meer, dui kelde en bracht den knaap op den dijk. Na een uur werkens, kon hel kind wor den gered. Het ontving de beste zoirgen in de woning van zijn redder. broken. De man heeft, zich erg gekwetst 'aan den rug en aan" liet linkerbeen. Ge lukkig dat hij op hét glazen dale geval len is, anders ware "hij op den slag ge dood. Dr Vercau tieren, spoedig bijge roepen, heeft lKjm terstond de noodige zorgen toegediend. uur gaans van hier met eene weinig gevulde weitesch* aan de bossclien be vond. De zon ging onder en rijke wolk- kleuren sierden de wes.terkin. Hij was vermoeid en zocht- rond zich eene een zame plaats om oen weinig te rusten. Hij zag cp kleinen afstand eenig kreu pelhout op de helling van een bosehje; daar ging hij heen en legde er zich ne der op die wijze dat dc voorbijgangers lvem moeilijk konden zien. De honde- loozc jager sloeg nog eens de oogen. naar de nederdalende zon en bleef eeni gen tijd peinzend ziften. Het begon ondentussehen voor goed donk-er le worden, toen hij uit zijne m-ijmering werd gewekt door het ge sprek van manspersonen, die zich op zeer kleinen afstand van hem in het houtgewas bevonden, zonder dat hij of zij elkander konden zien. Ilij bekreun de zich zoo weinig om hun gesprek, dat hij zonder gerucht te maken ging opslaan, om zich naar huis te begeven, toen zijne aandacht werd gewekt door het. hooren uitspreken van mijnen naam. Hij hield zich stil, luisterde toe, en weldra ontdekte hij dat de personen, die tot elkander spraken, Binders wa ren, en dat zij voornemens waren dien nacht hel huis van mijn schoonvader te plunderen, dien zij wisten in het be zit te zijn van een aanzienlijke som geld, welke hi j daags te voren had ont vangen, en mij le vermoorden, om zich J te wreken over hunDo. kameraden, die ik had verradeq. Zouden wij binnen een uur ver trekken, of nog wat later wachten? vroeg er een. Binnen twee uren fal de maan op- komen, antwoordde .een andere, en dan kan men ons zien. ■-TWel, wie zou ons. zien hij eene zoo alleenstaande woning? Wij behoe ven geen maneschijn te yreezen. Hoeveel tijd 'zouden wij noodig hebben om van hier lot aan de woning van den meier l-e komen. Een halve uur. Welnu, laat ons binnen twee uren vertrekken. Louis kon het gevolg der samen spraak niet verstatan, daar m-en zeer stil begon te spreken, doch het dacht I hem genoeg te hébben gehoord; hij stond op, zonder gerucht, en eenen omweg makende om hen te ontwijken, verwijderde hij zich met. veel omzich tigheid. D$ stoutheid der Binders was hem.hekend en hij peinsde niet spoedig genoeg Lij mij le kunnen zijn om zijne weldoeners te redden. Niettegenstaande hij, zich nederzet tend, weinig acht had gegeven op de plaats waar hij zich bevond, wist hij weldra waar hij wa$, en hij kende, eens j rondkijkend, aanstonds heel goed den •weg welke Lij diende té volgen om zich regelrecht naar huis te begeven. Hij 'spoedde zich dapper en op mirt dan 20 i minuten was hij builen adem van loo- 'pen in onze woning. Hij vertelde mij I alles en wilde Jiet noodklok je lyideit, ONEERLIJKE KERELS TE LOKEREN In de herberg van Emiel Van Dries- sohe, Kazernestraat kwamen twee jon ge kerels en vroegen een glas bier. Een van hen ging naar het achteruit en zag dat de deur der keuken openstond. Daar lag op een tafel 1 17.60 fr. het weekloon van den zoon des huizes. De kerel nam het geld mede en riep zijn kameraad buiten. Spoedig kreeg Van Driessche vermoedens en stelde het feit vast. Hij liep de dieven achterna, rnaar zij waren reeds ver in de richting der Zeiestraat. Klacht is bij de politie neergelegd. De gezondheidstoestand van de kei- zerin weduwe Marie van Rusland, moe der van keizer Nicolas II, die heden 82 jaar oud is, veroorzaakt groote onrust in hare omgeving.De keizerin-moeder meent dat haar zoon nog levend is, dat hij in Srberie gevangen zit, en hoopt dat hij nog den troon zal bestijgen vooraleer zij sterft. De Vredesbrug welke Buffalo (Ame rika) verbindt met Port Ëric (Canada) werd Zondag officieel ingehuldigd, te midden van een overgrooten volkstoe loop. Prins van Wales; generaal Dawes, onder-president van Amerika en M. Kel logg, Amerikaansch Staatssekretaris van buitenlandsche zaken, hebben daarbij redevoeringen uitgesproken. Te Holzgan, in Tyrolen is een hotel door brand vernield. 18 reizigers moesten uit het balkon springen om aan de vlam men te ontsnappen verscheidene hebben dat in een torentje hangt, op het dak van ons huis, om bij alle gevaar de boeren ter hulp te roepen. Neen, zegde ik, laat ons dat niet doen, want. dan zuilen de schelmen zich ongehinderd verwijderen, om la tea* het zelfde spel te herbeginnen, en dan zul len wij 'misschien onverwachts over vallen worden en den tijd niet hebben om ons te verweren. Wat bes-luit gij dan te doen? vroeg de jonkman. Heer Louis, antwoordde ik hem, armen en bcencn gebroken. Drie meiden zijn in den brand omgekomen, Kapitein Gilles, oud-officier-vliegc- nier van het Engelsche leger is, Maandag morgen uit Detroit vertrokken om, per vliegmacliien Nieuw-Zeeland te bereiken. De afstand is ongeveer 17.G0Q kilomefc-rs. De reis zou in vijf etappen afgelegd wor den. waarvan de eerste is Cétroit-San Francisco. Zondag werd in den goudwinkel van A. Compaan te Amsterdam ingebroken. Toen Compaan met zijn gezin tehuis kwam, bemerkte hij dat in den winkel alles overhoop lag. De dieven hebben juw^elen ter waarde van 30.0C0 gulden medegenomen. Uit Berlijn wordt gemeld, dat twee jongens, de eene 11 jaar oud, de andere 10 jaar oud, met steenworpen op het hoofd een 12-jarig makker'je, met name Hans Gansgan, gedood hebben. Zij wier pen het lijk in een vaart. In den nacht van Zondag op Maan dag, werden te Roubaix twee bandieten streken gepleegd door de gebroeders Georges en Louis Kimpe. De agenten belast met de aanhouding van de twee bandieten,, wachtten Louis op aan de woning van zijn minnares. De kerel, de agenten bemerkende, trok zijn revolver, dccli iverd neergeschoten. Zijn toestand blijkt hopeloos te zijn. Gisteren morgen om 10 06 u. heeft de zwemmer Lascombe zijne poging om het kanaal over te zwemmen opgegeven, wanneer hij zich op ongeveer 7 mijlen van S(-Mafgareth bij Dover bevond. De zwemmer had reeds een twintigtal mijlen afgelegd. In 1727 kwam de koffieplant Brazi lië binnen. Sindsdien heeft zij haar weg wel gevonden; tal van planters in ge noemd land mochten er wel bij varen en verzamelden kolosale vermogens. De stad Sao Paulo, die al bijzonder van de koffie heeft geprofiteerd, is nu voornemens volgende maand het tweede eeuwfeest van de koffie te vieren. Majoor-generaal Leonard Wood, goeverncur der Philipijnsche eilanden, is te Boston overleden aan de gevolgen eener heelkundige bewerking. Hij was 67 jaar oud. De leiders van het Amerikaansch Legioen, die aan boord van de «Levia than» te Cherbourg zijn toegekomen, zijn per bijzonderen trein naar Parijs gereden. Nabij Mostar, in Joegoslavië, is een autobus, waarin zich achttien reizigers bevonden, aan een draai der baan in een drie meters diepe gracht gestort. Twee< der inzittenden bleven op den slag dood; twee andere verkeeren in levensgevaar terwijl nog acht andere erge verwondin gen hebben opgeloopen. Te Jazo-City (Mississipi) heeft een ontzettende botsing plaats gehad tusschen een auto en een trein. De vijf inzittenden van den auto wer den op slag gedood. De prins van Wales, prins Joris en M. Baldwin bevinden zich sedert Zater dag te Toronto. De feesten, ingericht ter gelegenheid der 50 verjaring van het Ca- nadeesch Statenverb^nd, worden over heel het land voortgezet. v/v* STABILISATIE Plaatst uwé be-» schikbare gelden in de Gentsche Bank voor Handel en Wijverheid, Filiaal yani de Volksbank van Leuven. 'Afdeelingen Aalst, 27, St. Jorisstraat. Dendermonde, 1, Franz-Courtenslraali Soltegem, Kasteelstraat, 16 2ele, Gesar Meeusstraat,. Bijkantoren Hillegem-Dorp.' Lebbeke, Brussesche steenweg Lede, Molenstraat STIPTE GEHEIMHOUDING. 2326 VOLKOMEN ZEKERHEID! reeds twee uren terug en wij zagen nog geen Binders; het was maneschijn en wij konden besclieidelijk" alles waar-: .nemen wat er zou gebeuren. Meier, sprak Louis schielijk, daar, komen zij aan; zie, gij kunt hen bc- scheidelijk zien. Inderdaad, ik zag op eenigen af stand een veertiental zwart gemaakte kerels, die onder elkander beraamden. Vijf zonderden zich af en stelden zicli achter het huis op schildwacht, liet, moest wel zijn dat zij besloten hadden' ik reken op uwen moed; wij zullen den j langs voren in ie dringen, want, mijne aanval der Binders met de wapens injwachthonden lieten zich langs achter, de vuist afwachten, en er zooveel van niet hooren én de overigen naderden de' nedersohieten als wij kunnen. Intus- voordeur. Zij namen dezelve zeer wel1 schen luidt gij het alarmklokje; dit in oogenschouw, alsook de waterlui- zal de overblijvende schelmen doen.ken. 'die allen van zeer sterk eikenhout: vluchten. Mijn schoonvader is. een oud waren vervaardigd. Terzelvertijd klop- man, hij is reeds slapen; gij weet dat hij doof is en wij bijgevolg niet be hoeven te vreezert dat hij door het ge rucht zal worden gewekt. Ik zal mijn vrouw van te voren onderrichten en haar geruststellen, want er. is voor ons, die op de hoedé zijn", weinig ge vaar. Zoo gezegd, zoo gedaan. Wij braclï- ten onze geweren in gereedheid; er waren er gelukkiglijk drie in h'uis; i waarbij een karabijn. Louis was een zeer slechte schutter, maar ik kon, als ihet lukkefi wilde, voor mijnen man in- I staan. Wij hadden ons op 'de hovenka- jmèr begeven en bespiedden van daarij j dc omgeving van liet h\iig, Louis ivafj te er een op de deur, denkende dat men die zónder wantrouwen zou heb ben geopend, daar men mij, meermaals, voor bijzondere omstandigheden, hij nacht kwa»m' wekken. Niemand ant woordde ert hij herhaalde zijn geklop, doch vruchteloos, wij gebaarden of Wij dit niet, hoorden. Eindelijk verloor eert hunner het geduld; hij zette de tromp van zijn karabijn op het slot- gat. loste het schot en het slot vloog verbrijzeld aan stukken! Doch daarme de waren zij niets genaderd, daar do grensels, ijzeren staven en hangkel- ling genoegzaam waren om do deur, gesloten te houdertj ('t Vervolgt.)'

De Volksstem | 1927 | | pagina 2