Uit Gavarnie ff Bonderdag Oogst 1927 Nationaie Mautschappij der Kelgisehe Spoerw. De Vesuvius in werking; Minister Baels in den Belgischen Boerenbond té Leuven Prinselijke geboorte in Luxemburg COM. O Eene dochter van den tsaar in leven De Volkenbondsraad BeDuitsehe handelsvloot Voor Sacco en Vanzetli XXXIii» J A AUG AUG NUMMEfl 183 Karkstraat, 9 en SI, Aalst. —Telefoon 114, Dagtolad 20 CentiamBU Uitgerar J. Van Naffol-D* Gandt Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Hsvas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rua de Rich el leu, Partes -- ■iiiiiuMggaa» a—B—Hig Breams Buildings, 6, Londres E. 0. 4. H. Suzanna Zanop4,38Zon af7,13 Volle Maan den 13 Dat is hier ferm veranderd se- Üert 1901 Dit waren de laatste Woorden van eene samenspraak die ik mee voerde met een lid van onze expe ditie of beter van onze excursie In dien tijd, ik en zegge niet in den ouden tijd, ging liet gtikeel an ders* dan rïn om te reizen van Lour- des naar Gavarnie én C'auterets. Iedereen weet dat die twee oor den door alle bewonderaars van Godes natuur toc'li eens bij liet ver blijf te Lourdes mogen bezodht worden. Men beklaagt noch zijn tijd noch zijn geld. A ja beden- daags is dat kostelijk, maar als'men op reis is mag men zoo nauw niet zien en er niet op nijpen op zijn geldbeugel. Ik zegge dus dat liet geen tijd verlies is eens door tie reizen tot Gavarnie en door te 'stappen of per muil of paard te rijden tot aan den bekenden Cirkus. Tegenwoordig kan men 's morgens en 's namid dags al de godsdienstige oefeningen te Lourdes bijwonen en meedoen van 8 ure voormiddag tot 4 ure, in dén achternoen aan liet speelreisje., en men bewondert oneindig veel natuurschoons. Nu we zijn er en alhoewel de prijzen van alles er oneindig zijn gestegen sedert 26 jaren en ver schrikken wij ons niet te veel en blijven zoo kalm mogelijk de rot sen, en duizend meters hooge ber gen, den eeuwigen sneeuw en het immer bevrozen water of liet ij s, zei Uilenspiegel, de menigvuldige be zoekers van allen aard en meest uit Engeland oorspronkelijk, (Lourdes loopt ook vol tommies), bet ouderwetsclie kerkje, vroeger aan de Tempeliers behoorend, het kleine dorp en de landerijen met bun grazende koeien op de plekjes welke opgehangen schijnen aan de 'hellingen der reuzen-hoogten, be wonderen. Natuurlijk is'het de cirk of beter bergen en rotsen die de natuurlijke vallei in den vorm van een cirk uit maken en van wiens hoogte (een vierhonderd meters) een waterval neerstort en de oorsprong of de bron wordt van de Gave, dezelfde rivier welke Lourdes bespoelt en voor de- wondergrot voorbij schuimt. Thans gaat de reis per autocar zeer gezellig en aantrekkelijk. Nochtans als men te rap doorrijdt kan men toch de natuur en de land schappen niet genoeg bewonderen, doch 't vervoermiddel is modem en flinker dan over jaren en danig ge makkelijk. Z'ie als ik me herinner hoe het er toeging in 1901 dan wrijf ik nog aan mijn oogen van den besluime ren den raak en het per oogenblik- ken in slaap vallen want ten dien tijde' was het naar Gavarnie reizen eene ware m-artelie. Vermits eene kermis altijd eene geeseling waard is, moest men dan maar verduren wat er toe stond. Oin 4 ure des morgens werd men gewekt en vlug uit het bed want de eerste trein naar Piefrefite vertrok een weinig minuten voor vijf ure. De knapzak moest mee, want de hotels ginder boven (la haut, zeiden ze te Lourdes) zijn te duur. Half Wakker kwam men in Lourdes' spoorhalle te voet aan (dan nog in stad geen elektrieke trams), men stapte den trein in en men bolde hotsebotsende langs de vallei dei- Gave, na de Mariastad rondgere den te zijn, naar de eerste bestem ming. Daar wachtte ons een elek trieke trein of tram en bracht ons Wat vlugger naar St. Sauveur en Liiz. Men kon ook per rijtuig be spannen met twee of meer peerden de eerste helft van dezen uitstap doen, doch het- duurde zooveel te langer, Te Luz steeg men in het post- De eerste yaslc interestrkoepon van 30 frank per titel der preferente aan deden van 500 frank yan de Nationaje \v agent je, een gewone landau met Maatschappij der Belgische Spoorwegen zes plaatsen en Welke men op vo.or-Tzai op 1 September afgeknipt worden, band moest bespreken en dan ging Men weet dat de prorata van deze koe bet langs de Gavervallei naar Ga- Pon begrepen is. in der ter Beurze geno- vemie waar men 0111 11 ure aan kwam. In die voiture gezeten en bij zonderlijk wanneer men plaats brad genomen op den bok nevens den teerden koers. Deze vaste intcrestkoe- pon is ten laste van don Staat; de Na tionale Maatschappij betaalt zelf slechts liet veranderlijk dividend. De eerste dividcndkocpon, betreffen de het dienstjaar welke op 31 December koetsier zag mén toeli 't een en!cindiel' zal bet-aaibaar gesteld worden 't ander en had men meer tijd om'"a dc alge-meene vergadering der aan-, 't schoonste dat men voorbijreedd* van dc National° Maat" te bewonderen. [lie volgons de statuten voor 31 Mei 1028 moet gehouden worden. Ten dien tijde moest ik kennis Men voorziet een dividend van 13.50 maken met eerw. Heer Cazalot, pastoor van Gavernie want ii'k was te Lom-des bij toeval en na bij zondere aanbeveling afgestapt bij zijne moeder Madame Cazalot. In die schamele pastorij werd ik ontvangen als een prins. Vcr- mit's ik geen II. Mis bad kunnen bijwonen te Lourdes, ik was im mers toch zoo vroeg vertrokken om er geen twee dagen aan te beste den, deed ik in gezelschap van den herder een bezoek aan zijne kathe draal, (zoo iets als eene gr op te ka pel want Gavernie telt slechts 300 zielen, ware godsdienstige men sehen, zegde hij mij en nog nuch- fr. per titel. Onlangs werd er nog verklaard door den Minister van Geldwezen, in ant woord op eene parlementaire vraag, dat dc uitgifte der Spoorwegaandeelen be perkt is lot. de 5 milliard thans in om loop. Er is geene kwestie van 'nieuwe schijven uit te geven noch om de on kosten te dekken welke de groole wer ken, thans ter studie, na zich zullen sleepen noch voor welk ander ontwerp. Een vrouwelijke professor van 'de Sorbonno te Parijs, die met prof. Malla- dra den bestuurder van het observato rium op den Vesuvius, den krater van dien vulkaan bezocht om de gevolgen van 'de jonge uitbarsting na te gaan, - .v heeft daarbij eenige angstige oogen ^ei zijnde vroeg ik hem mij de H. 'blikken beleefd. Een onverwachte stroom Communie te willen geven. Hij /van gloeiende lava sloot haar plotse ling op in een hoekje van den krater. Prof Malladra riep haar toe -stil te deed het mét bewondering en ge noegen. Na onze korte dankzeg ging wierp ik een dubbelen blik en kijk bi zijne kerk en vond ze pro per en net, nogal versierd, dank aan de giften der milde Engel- schen die toen reeds liet zomersei zoen aldaar doorbrachten. Hét- geen ik aardig vond dat was dat; we van uit de sacrist ij in nen stal, waar kiekens liepen en van daar in de pastoreele woning konden stap pen zonder de lucht te zien. Zoo gaat het overal bier in de bergen zegde de pastoor want des winters zou bet gebeuren dat de priester geen mis kan lezen om redewille van de sneeuwstortingen, blijven slaan èn sprong van e-eri lioo ger gelegen uilsleeksel naast- haar. De lavastroom nam intusseffen loe en het eiland, waarop beiden zffcli bevonden, werd s.leeds kleiner. Toen de loestaini kritiek begon te worden, hield dé stroom gelukkig op en toen de lava afgekoeld was, konden zij ongedeerd den krater verlaten. Zooals medegedeeld werd, bracht de heer Baels, minister van landbouw yer- gezeld van den lieer Vander Vaeren, zijn welkekabinetsoverste, Maandag namiddag een bezoek aan de instellingen van den Bel gischen Boerenbond te Leuven. Ar -De heer minister werd ontvangen J\a ons aan liet koud noenmaal j door de leden van hel hoofdbestuur van Cazalot te Lourdes den Boerenbond, namelijk MM. inge nieur Parein, voorzitter, Mgr Luytgae- rens, algemeen schrijver MM. Her- .mans-Ausloos, ondervoorzitter, volks vertegenwoordiger Brusselmans en Frateur, hoogleeraars; advokaat.Gys.en; Staatslandbouwkundige Giele en de EE. HU. Colpaert en Coleiï. M. Parein verwelkomde 'den minister en achtte zich gelukkig over zijn veree- rend bezoek, te meer daar de Boeren bond hem uiterst dankbaar is voor al hetgeen hij deed vooir den landbouw, vooral in 'de moeilijke omstandigheden der laatste tijden. M. Parein durft hopen, 'dat de lieer minister en de Openbare Besturen op beletten nen voet op straat te zet ten. door Mama voor üiaar eerw, zoon en voor iifij klaargemaakt, smakelijk vergast te hebben, haalde de pastoor zijn peerd uit' den stal wipte mij er op en reed nevens mij of liever vo/or mij op een ander, recht naar den cirk over rots en stee nen. langs de ongebaande baan, zoo vlug als een lansier, alhoewel hij zijn soldaten dienst deed als piot. Na ons uit stapje te paard en na een glasje gedronken te hebben want het was stikkend beet, nog wat gepraat en vriendschap voor 't leven gemaakt te hebben, moest ïk weer in miin!?® weg zullen voortgaan om 11I Jlljden landbouw een der rijkdommen van postwagentje stappen rond 4 ure om 's avonds rond 10 ure te Lour des aan te komen, Kom me nog eens bezoeken, bad de pastoor mij in 't oor gefluis terd, dan rijden we samen te paard langs de (col de Ronce- veaux), ginder boven over de Py- i-enéën, naar Spanje, bij mijn naaste eerw. gebuur... docfh we moeten twee dagen op weg zijn! Ik beloofde die reis eens te zullen ondernemen. AW- Op lvet kasteel van Colmarberg is een prinsje geboren, vijfde kinde van Hare Koninklijke Hoogheid, groothertogin Cliairlotta on den prins-gemaal Felix. Iïet is de oud-groothertog van Ba den die het peterschap yraarn.cme.n zal. Belgie, door steun en aanmoediging te bevorderen voor het welzijn der boeren bevolking* in het bijzonder en voor het land m liet algemeen. Mgr Luytgaerens om den minister toe le laten zich een klein gedacht te ma ken van wat de Boerenbond is. en ver mag. goeit eenige bijzondere punten uil het verslag der werking van den Boerenbond over t926. Daarna werden 'dc onderscheiden b'u- reelen bezocht. De heer minister bewondert het groo- tc werk in korten tijd op dit gebied ver wezenlijkt en 'drukt de hoop uit 'dat liet zaadslation niet weinig zal bijdragen tot verhooging onzer landbouwvoOrlbreng- steri. Hij verklaart" zTcli teveiïs ten uiterst tevreden over zijn bezoek,, lieeft met- groot e belangstelling de welingerichte en op modernen leest geschoeide diens ten bewonderd, wenscht de leideirs van harte geluk, vooral de draaispil van dit machtig werk. Mgr Luytgaerens, 'dié, men mag hot wel Sogg'eri, zich zeiven hoeft opgeofferd voor het welzijn der Katholieke .Ytaamgclje Bo cccnhfiYolk'rig. AANKOMST VAN DE «<THYSVILLE>> De Belgische stoomboot «Thysville kapitein Poiié, is Dinsdag middag yan Congo te Antwerpen aangekomen, met 106 passagiers van le klas, 80 yan 2e klas en 4 van 3c klas. Tijdens de reis is een der reizigers Mv Eug. Jaéereau, agent van de Equatoria le, tengevolge eene darmontsteking overleden. Het lijk word aan de zee toe vertrouwd. De lading bestaat' uit 685 ton' palm- noten, 93 ton copal, .70 ton palmolie 88 ton caoutchouc, 66 V2 ton cacao, 87 ton sézarnzaad, .171 .ton katoen, 7 Y4 ton ivoor, 12 ton mais, 3 ton koffie, 39 ton hout, 22 ton stukgoed en .411 kgr. goud. NIEUWS UIT DE KOLONIE, Brand te Leopoldville Op 15 Juni brak een hevige brand uit in de instellingen van de «Sacama» te Leopoldville, die gansch de magazijnen in vlammen deed opgaan. Hier ook weer zooals bij andere brandrampen is ge bleken dat de bluschdienst totaal te wenschen laat. Een voorstel is dan ook gedaan om door een ambtenaar1 uit Bel gie de mogelijkheid van een degelijken brandweerdienst te doen bestudeeren, Overlijdens. De eerw pater J. Brussqjaers, van 'de Missies van Scheut, geboortig van Turnhout, is op 30-jarigen ouderdom te Inongo. in het vicariaat van Leopold ville overleden. In 1923 was de eerw. pater Bruss.elaers naar de Belgische kolonie vertrokken. Het overlijden wordt-*nag gemeld van M. Albert Viaene, in het ziekenhuis te Baubuöda. De overledene, 21 jaar oud, was onlangs als handelsagent van de Kasai naar de kolonie vertrokken. Hij was cle zoon var. ML J. Viaene, overste van den verzend ingsdiejist yan den Se naat. Vervoer van goud. Een afgevaardigde van de Blackburn Cie, licei't een accoord gemaakt met de Kilo-Moto, voor het overbrengen van goud met vliegtuigen. De Kilo-Moto ver bindt zielf ook een vervoer van ten min ste 40 reizigers per jaar te verzekeren. Een en ander. lief. internaat voor Europees.che kin deren dat bij de officieele school voor jongens van Elisabethville behoort, zal eerstdaags veranderingswerken onder gaan en vergroot worden. Niet alleen de kinderen van Elisabethville maar ook deze van dc omgeving zullen aanvaard worden, Op '1' Augustus werd 'de nieuwe draadlooze telegrafie stat ie te Dar-cs- Salam ingehuldigd, welke opgericht, is op de plaats van degene die in 1922 ver woest werd. De Secli lieeft de concessie van dc gronden toegestaan aan de Palmaraies Congolaises overgenomen hetzij 4000 hectaren mot een pacht tot in '1932. De Handelskamer van Stanleypool lieeft een nieuw gebouw 'doen oprich ten om haar zetel te vestigen. Einde De cember zal de officieele inimidiging plaats hebben. Verschillende feestelijk heden zuHen te dezer gelegenheid inge richt worden. Generaal De Meulemeesler, écr'c- gouverneur van Congo, is zinnens eene inspectiereis in onze kolonie, 'op liet ein de van liet jaar, le doen. Hij zal 'de buurtspoorwegen van Belgisch Congo bezoeker en de autovervoerdienst in do Uele, en levens een kort verblijf in het Kivugebie'd houden. Reeds herhaalde malen zijn geruch ten opgedoken over het nog in leven zijn van een. dochter yan tsaar Nicolaas.II van Rusland, Onder den naam van mevrouw yan Tsjaikowski leeft in Duitschland een jonge vrouw, die volgens haar zeggen, gr oo Wier login Anastasia, dochter, tsaar Nicolaas. II is. Tot nu toe haddon de personen, 'die de familie van den tsaar gekend hadden en de jonge vrouw bezöclit, hadden, zich na onderzoek in ontkennende» zin uit gesproken. Een in 'Amerika levend Russisch' schrijver, Botkin zoon van een genees heer van den tsaar, en die verklaart als. kind wel met groothertogin Anastasia gespeeld te hebben, is door een Amcri- kaanscli pers-agentschap naar Duitsch land gezonden en verklaart nu, dat hij in de jonge vrouw, die op het kasteel Seech in Beieren leeft, beslist groothert iPfim Anaalasifr -herkofld keelt* De aanstaande zittijd. Den '1 September wordt te Gerieve "dé zittijd van den .Volkenbondsraad gehou den, onder het voorzitterschap van Mü4 yillegas, afgevaardigde yan Chili. De dagorde vermeldt menigvuldige" -kwesties, onder andere de ekonomi- sche inrichting van den Volkenbond t de financieele hulp aan de Staten, slach- toffers ecner aanranding; de huisves ting der Armeniaansclie vluchtelingen; de kwestie van Dantzig; het Rumecnsch Hongaairseh scheidsgerecht het Gricksch-Duilsch geschil over den bouw; van oorlogsschepen. Deze dagorde vermeldt nog 'niet den Duilschen eisch tot. lvet bekomen van koloniale mandaten. Men verwacht dab Duitschland dit punt bij verrassing zal opwerpen. Deze kwestie zal waarschijn lijk besproken worden en liet schijnt dab' zij kans. lieeft doorgedreven te worden. Daartoe echter is de eensgezindheid yan," al dc leden van den Raad noodig. Reusachtige uitbreiding. De gewezen Duitsche rijkskanselier. M. Cuno, thans bestuurder der Ham- bucg-Anierika Line, heeft een verslag opgemaakt, waarin hij wijst op do reusachtige uitbreiding der Duitsche handelsvloot. Over aclrt jaar telde deze maar vijf schepen van 8.000 ton, 't zij 40.000 ton. Thans beschikt zij overi 3.400.000 lonnemaat. Op de werven liggen nog een twintig tal paketbooten van eene gczainenüijko maat. van 150.000 ton. De Duitsche handelsvloot bezit reeds 65 p.c. van hare yoorooriogsehc tonne- maat. JE PARIJS. Do agitatie voor Sacco en Vanzetli neemt loe naar mate het oogenblik der. terechtstelling nadert. Het is. alweer, een3 tusscben de communistische bc- loogers en de politie tot botsingen ge komen-. Vaillant-Couturier blijft zich in do «Humanité p heftig verzetten legen liet aansiaaande congres der Amerikaansche oud-strijders^ dat hij een «congres van moordenaars» noemt, indien de twee mannen worden omgebracht. Mcvrotiw Curie tcekende op de lijsb ien behoeve van beide veroordeelden aangelegd en men wil Lindbergh te hunnen behoeve laten tusscben komen< NOG EEN SPRANKELTJE HOOP TOT DE LAATSTE MINUUT Uit New-York wordt aan Reuter ge seind 7 Men verklaart liior dat 'de gouver-t neur van Massachusetts. M. Fuller, heb recht heeft op zijn besluit terug te ko men en de veroordeelden op den laatsteri minuut le begenadigen. Voor wat president Coolidge betreft, hij heeft geen wettelijke macht om de veroordeelden genade te verlc-enen, en men verwacht ook geen tusschcnkomst' van dien kant. DE VOOBEREIDING VOOR DE DUBBELE TERECHTSTELLING Uit Detroit komt het. bericht too dat men in liet gevang alles klaar maakt voor dc dflbbele terechtstelling bij mid del van electrocutie, welke morgeit Woensdag avond plaats grijpen moet. De wacht werd verdubbeld. VERDWIJNING VAN DEN BEUL DIE DE BEIDE VEROORDEELDEN MOEST TERECHTSTELLEN «Paris-Times» deelt volgend snelbe- richt uit. New-York mede De overheden van den Staat Massa- ehuscls melden dat de beul die Sacco cri Vanzetli terechtstellen moest, verdwe nen is. Hij heeft7 gisteren" plotseling zijn- huis in het district yan Boston verla ten. Men veroriiJerstelt dat hij zicïi ergens schuil houdt en meent dat lvij vluchtte uit vrees voor weerwraak zoo hij dö electrische stroom die beide veroordeel den dooden moet, in werking brengt. Zijn afwezigheid zou echter de te- Vechslolling niet beletten, daar men zijn. toevlucht tot een vrijwillige» beul zou riemeri. DE RECHTER THAYER WEIGERT HET DOODVONNIS TE HERROEPEN Uit Dedham. in Massachusetts, wordt aan Reuter geseind: Dc rechter Thayer die liet proeesf Sacco-Vanzotti leidde, weigert het doodvonnis dat tegen Sacco e-n Vanzet- ii uitgesproken werd, te herroepen of do. Ji.er££h.lstelling ifi YC.cd.ugeu,

De Volksstem | 1927 | | pagina 1