Jan Clercker IC L E I IS E i&ZEÏ nieuws™ dingen De Laatste Binders in Vlaanderen, Ksrte büfteirfsngfósl!© berichten Biet Vrouwelijk Blaar Onze Vorsten. De Koning en de Koningin bevinden zich nog altijd te itLuzern (Zwitserland). De Koning is=, iooals men weet, een onverschrokken ''Alpenbeklimmer; hij heeft verscheide ne berglochlen ondernomen. Amnestie. Heden Woensdag komt 'de parlementaire kommissie brjeen voor. liet onderzoek van het .wetsvoorstel be treffende Amnestie. Ongesteld. De heer baron Holvoet, gouverneur der provincie Antwerpen die ernstig is ongesteld geweest, is thans pan de beterhand. 1 De Kongovlucht Medaets-Verhaegen. iTot dusver bedraagt dé nationale inschrijving voor de Kongovlucht Me diae Cs*-Vérhaegeh de som van 196.068 iir. 62. Op lijst nr 10, heeft de Kongoleesehé Maatschappij voor Handel en Nijver heid voor 5.000 fr. ingeschreven, de Belgische Zeevaartmaatschappij in Congo, 3.748 fr. 90;* Vaxelaere, B. O. ■Brussel, 2.000 fr.; de Belgische Radio- Elektfrischc maatschappij 1.000 ff.; de gemeente St-Pieters-Jette 300 fr.; Brusthem 231; het bezoek aan het .vliegtuig te Eve-re, heeft den eersten 'dag, 2.979 fr. 50 opgebracht. De Amerikaansche ambassadeur. De h. Hugh Gibson, ambassadeur van 'Amerika te Brussel, is Zondagmorgen ,uil Genève teruggekeerd en heeft weer de leiding van de ambassade opgeno men. Eene Lindberg-Medalie. Een jon ge Belgische beeldhouwer, Mclle Mille. J zoo meldt «La Mouse» heeft eene fraaie plaket gemaakt in brons, voor- stellende aan de eenè zijde Lindberg, en aan de keerzijde zijn vliegtuig. Een dier medalies zal aan de moe der van Lindberg worden geschonken. BRAND OP EEK SG531P TE GEKT Dinsdagmorgen, omstreeks 3 u., ont stond brand aan boord van het schip Belgisch grondgebied tc landen. De loods legde uit dal hij was moeten neer dalen tengevolge van een hapering aan Eleonora toèbehoorende aan A. Pi- zijn machien. Hij werd door de Geen ultlever'ng. Men heeft ge vraagd of onze regeering Daudet zou kunnen uitleveren indien zulks doof de Fransche regeering werd gevraagd. De laatste zal zulks evenwel niet doen. Een overeenkomst tusschcn de twee landen voorziet niet de uilleve- jring van veroordeelden voor gevallen als dit van Daudet. 8TABIUSATIE Plaatst uwe be schikbare gelden in de Gentsche Bank voor Handel en Nijverheid, Filiaal van 1de Volksbank van Leuven. Afdeel in gen Aalst,, 27, St. Jorisstraaf. JDendermonde, 1, Franz-Courtenstraat< Sottegem, Kasteelstraat, 16 Zele, Cesar Meeusstraat, Bijkantoren Hillegem-Dorp. Lcbbeke, Brussesche steenweg Lede, Molenstraat STIPTE GEHEIMHOUDING. £326 [VOLKOMEN ZEKERHEID, Poytvrij. liet departement der posterijen onderzoekt de mogelijkheid om den portvrijdom terug in te -voeren voor de Commissies van. openbaren bijstand, die in de plaals gekomen zijn van de weldadigheidsbureelen. Vergeten? De onderwijzers-, ge last met het geven van gesubsidieer.de landbouwlessen aan de scholen voor volwassenen, 'werden er nog niet vooir bezoldigd voor wat betreft den winter 1926-27. Heeft men hen vergeten en kan er niet een weinig spoed mee ge maakt worden? VERGIFTIGINGSZAAK TE DENDERMONDE Ten gevolge van een naamloos schrij ven, gericht aan het parket van Den- dermonde, werd de ontgraving gelast van. een persoon, wroncnde in een ge meente palende aan de stad, die énkele da-gen geleden gestorven w-as in zeer ge heimzinnige omstandigheden. De vrouw van de overledene werd in hechtenis genomen daar zij niet vreemd^ zou wezen aan den dood van haar echtgenoot, die vergiftigd werd. Het parket van Dendermo.nde heeft professor Felix Dacls.der Hoogeschool van Gent, belast met bel onderzoek van de ingewanden en maag van den over ledene. Het onderzoek naar deze geheimzinni ge zaak wordt ijverig voortgezet. ron, wonende le Schaarbeek, gemjeerd Port Arthurkaai. Poolsche kolen waar mede het sclvip geladen was, vatten door zelfontbranding vuur. De brandweer snelde ter plaatse, en blusehte snel de vlammen. De aangerichte schade is be langrijk. EEN BRUSSELSCH INGENIEUR VERONGELUKT SN BRETAGNE Een groep toeristen had een twaalf tal dagen geleden ;Brussel verlaten, om een reis in Brei ague te doen. Onder hen bevond zich een jonge ingenieur, met name Ectouard- Delabayc, uit Brus-- sel. Den vijfden dag, «iel de ingenieur in een 72 meter diepen afgrond. Zijn lijk werd lot nog toe niet teruggevonden. Telegrammen voor Congo. Bin- hen een maand zal de grootje seinpost Ivan Ruysselede gereed zijn, om den dienst der telegrammen tusschen Bel gië en Congo te verzekeren. Zooals men weet heeft deze post voor doel, rechts!reeks de telegrammen naar onze kolonie te kunnen seinen zonder de tusschenkomst van vreemde maatschappijen. Belgie en Luxemburg. De Luxem- burgsche regeering lieefl in een mede- deeling aan de pers aangekondigd dat 'door Belgie een gunsttarief is ver leend aan de Luxemburgs.che wijnen; de overdracht laks zal meldde twee der den worden verminderd en" ook op de .vervoer!arieven zal een vermindering worden toegestaan. De bladen van bet Groot-Hertog- 'dom drukken hunne grooté tevreden heid uit over deze regeling, waarom zij M. Bech, staatsminister, geluk wen- se hen. OF DOOK 611 valn VAN DER GUOHT EN Lodewijk VAN LAEKEN, 152 ste Vervolg. Tk had liet recht op deze moorders te schieten van het oogenblik dat zij .voor mijne woning bleven stilstaan, maar een milde ziel walgt het ten allen 'tijde om eenen mensch le dooden, zelfs wanneer deze een kwaaddoener is; dit gevoelen deed mij wachten om op hen te vuren, tot zij den aanval hadden be gonnen. Maar bij deze eerste poging tot inbraak, legde ik aan op een der Binders die dicht aan de deur het uit werksel naspeurde door het springen van het slot veroorzaakt. Hel schot brandde los en hij slor.lle met verbrij zeld hoofd dood ter aarde neder. Zijne makkers hadden dezen weer stand niet verwacht en gingen eenige slappen achteruit. Meier, sprak Louis, zij gaan de bogen gevestigd houden op het boven venster, van waaruit gij hebt gescho len, ga inlusscheri naar beneden; gij weet dat zij het slot der deur hebben 'doen springen; misschien kunnen zij langs het gat dat het heeft gelalen, 'den arm doorsteken on de grendels Wegschuiven. Dit is. maar eene yeron- HET BLOEDIG DRAMA VAN DOORNIK De dader aangehouden - M Maandag in den avond, heeft men te Willemau op de hoeve waar hij werk zaam was, den genaamde Renielde Thie darmen in voorloopige hechtenis gehou den. De wouw, die in vrijheid gelaten werd heeft le Namen1 den trein ter bestemming van Parijs genomen. Men heeft beroep gedaan op een Duit- schen specialist om het toeslel te her stellen dat nogal erg beschadigd is. EEN AUTOBUS IN DE GRACHT GESTORT TE DUDZEELE Een ongeluk dat zeer erge gevolgen had kunnen hebben, is Maandag namid dag, rond 6* ure voorgevallen- langs den- Blankenbergschcn steenweg, op do hoogte der" gemeente Dudzeele. De groolc autobus «Neptune dié den .reizigersdiénst doel tu'ss'clién Brug ge en Blankenberghe was, met een 40- tal personen weggereden van de statie van Brugge. Halfweg zijne reis moest liij afsteken voor een anderen auto. doch bij dit manceuver geraakte de ge leider het stuur'kwijt en het logge voerluig reed in de gracht waairin het zwaar be- leman aangehouden, die verdacht werd omverstortto, waarbij- het aan Gustaaf Gaytan,' Zondag 'nacht te schadigd werd en onder moor al de glas Deorniik, die gevaarlijke messteken te ruiten verbrijzeld werden, Re reiziger; vnornn rv\nf ivmvnln nvoi-linnn rrPW'OVnPl hebben toegcDracht, zooals wij gisteren hebben gemeld. w vy De man IrachRe eerst alle schuld te loochenen, doch hij werd door de be hendige vragen van 1 den onderzoeks rechter zoodanig iij het nauw gebracht, dat hij eindigde met volledige bekente- nisse af te 1 eggen?.Hij werd in het ge vang van Doorn ijk, opgesloten. MOORDPOGING IN EEN HOTEL TE BRUSSEL. Wangedrag de oorzaak. Dinsdag namiddag, greep een drama van het wangedrag plaats in een holel der Bara-plaats te St. Gillis-Brussel. Sedert enkelen tijd verdacht' de ge naamde Marie Goeyens, wonende te Bergen haar vriend Jozef Geeraart, 28 jaar oud, wonende te Hal, haar te be driegen. Daardoor ontstond vaak twist lusschicn beiden. Dinsdag namiddag hadden de ver liefden een samenkomst in een huis iii de omgeving van de Zuidstatie, waar ze een kamer gehuurd hadden. Weer brak er een korte twist uit, loon plots een re volverschot weerklonk. Aanstonds kwam het personeel van het hotel toegesnéld. Mén vond de jonge Marie Goeyens 1c- vensloos op den vloer uitgestrekt» Eén kogel had haar een oog doorboord. Het slachtoffer werd in allerhaast naar bet gasthuis, der Molière-laan overgebracht, waalr de dokters haar toestand zeer on rustwekkend oordeelden. Geeraarts volgde de politie naar het commissariaat van de Van Meenen- plaals, waar hij ondervraagd, schreiend verklaarde dat in den loop van een twist tengevolge van jaloerschhéid, Marie Goeyens getracht had hem te dooden. G.eeraarts, die het moorddadig gebaar lvad opgemerkt, sprong op de jonge vrouw toe om haar le ontwapenen. On gelukkig ging een schot af en zijn vrien din werd in het oog getroffen. De revol ver, die nog geladen was, werd in be slag genomen. Het parket werd verwittigd. Gezien den ernsligen toestand van Marie Goey ens, kon deze nog niet ondervraagd worden. ERG ONGEVAL TE ASSENEDE Maandag namiddag was de zoon van Alfred Minnebo op;:de Kermis het Meu- leken aan het zwieren. In volle bewe ging werd de jongen eruit geslingerd en kwam terecM op eerien paal die afge slagen werd. Seffens Werd de knaap ver zorgd döor Dr Van Óverbeke, die vast stelde dat de knaap erg gekwetst was aan de beenen, doch gelukkiglijk niets gebroken was. Hij .werd per auto naar zijne woning in de Hoogstraat overge bracht. Li- VERKEERSONGEVAL TE BRUSSEL Een zware vrachtauto van de firma Delhaize gebroeders, Ossegem straat, reed Dinsdagmorgen op de helling van de .Kruidtuinlaan. Ter hoogte van de Pachecostraat, brak het remloestel. De wagen kwam terecht'op het h-ek van het St. Janshospitaal, nadat de bestuurder in die richting gezwenkt had om een botsing op'den strftttföveg te" voorkoriièii; Het hek werd óver een lengte van tien meter omvergeworpen. De politie der. vierde afdeeling stelde het gebrui kelijk onderzoek in. De bestuurder van de vrachtauto, de 26-jarige Leopold Eickmans, wonende Ossegemslraat,, werd ernstig gewond. Hij moest dadelijk^een heelkundige be werking in het hospitaal ondergaan. Zijn toestand is zorgwekkend. DUITSCH VLIEGTUIG GELAND TE COGNELEE. De loods in hechtenis gehouden De gendarmerie^ van Namen werd Maandag verwittigd, dat een vliegtuig met de Duilschc kfeurén was geland te Gognelée. Zij begtff zich ter plaats en tirof er inderdaadk een vliegtuig (een tweedekker) aan waarnevens zich de vliegers, de loods op een vrouw die hem vergezelde, beiden van Duilsche natio naliteit, bevonden. Hunne papieren wa ren in regel maar liéten hen niet toe op waren met geweld overhoop geworpen geweest en meestal min of meer ge wond door glasscherven. Op het hulp geroep van al deze menschen hielden de aulamobielen stil, wier verkeer zeer druk is langs déze baan, en hielpen de inzittenden uit het omgcslorle rijtuig. Eene datne was een heen gebroken en eene andere kloeg van lievige inwendi ge pijnen. Deze twee slachtoffers zijn naar de Sint-Josêph'skliniek te Brugge overgebracht. Hun toestand was Dins dag morgend bevredigend. De andere slachtoffers konden na eene eerste verzorging Ier plaats naar Brugge of naar Blankenberghe terug keer eri. Poincaré, de minister-president, is van zijn vacantie te Parijs teruggekeerd. Zes dagen heeft hij zich gegund cn hij heeft ze doorgebracht op zijn builen te Sampigny, in Lotharingen. De vacantie van den minister-president heeft bestaan in iederen dag acht uur werken en ditmaal heeft hij, naar de "Pe tit Parisien» weet mede te deelen, gear beid aan het vierde deel van zijn gedenk schriften/ De oud minister van Oorlog, M. Edland, ciie den persoonlijken dienst plicht in het Hollandsche leger instelde, is Dinsdag te Utrecht overleden in den ouderdom van 89 jaar, Edward Schee, die den tocht pej vliegtuig om de wereld in 20 dagen finan- cieert, zal tusschen 10 en 15Augustus uit Harborgrace (New-Foundland) starten. Als loods zal optreden William Brook, terwijl Schee hem zal aflossen. De tocht gaat over den Atlantischen Oceaan Londen Stuttgart Belgrado Con- stantinopef— Karachie Allahabad- CalcuttaRangoon Hue Manilh Tokio Honoloeloe San Francis co Cheyene Chicago Detroit Harborgrace. New-York, 9 Aug. Het regee- ringsverslag over den katoenoogst ver meldt dat de voortbrengst ongeveer een millioen balen minder zal bedragen, dan voorzien werd. Dit gaf aanleiding tot aanzienlijke aankoopen, zoodat de notèe- ringen ineens met 200 punten zijn geste gen Maandag namiddag ten 1 uur, te Berlijn, wees de thermometer 32 graden in de schaduw. Het was dc heetste dag van het jaar-. Z. FI. de Paus heeft aan de Bisschop pen een brief gericht waarin hij de gees telijkheid geluk wenscht om haren veld tocht tegen de onzedigheid van sommige vrouwenmodes, en de Prelaten uilnoe- digt de zedelijkheid aan te bevelen aan de vrouwen, bijzonder wanneer deze fn.de kerken komen. Reuter seint uit Basrah (Mesopota mia); De cholera heerscht nog steeds ern stig aan de beide zijden van den Sjattcla- rab„ Het aantal dooden bedraa t 187 te Abadan, 67 te Mohamraerah, 62 te Bas rah.. De «Libérté» verneemt uit Milaan dat een„vreeselijke ontploffing bij Parma plaats gehad heeft: De cigaret van een arbeider veroor zaakte de ontbranding der gassen die uit een put opwalmden, wat een geweldige' ontploffing veroorzaakte. Vier personen werden gedood en 8 an dere gekwetst, New-York, 9 Aug. In een gevecht tusschen douanen cn dranksmokkelaars ergens aan de kust van Texas, zijn twee ambtenaren gedood en twee zwaar ge kwetst. De zeer schoone mevrouw Con stance Talmadge, de bekoorlijke filmster, is uit Hollywood te Cherbourg ont scheepten is nu te Parijs aangekomen. Zij zal een paar maanden in Frankrijk vertoeven. derstelling en ik geloof dat zij dit wel ter uitstak; niet zoodra had men dit niet zullen kunnen doen, maar ik ben g.ezien of zij gaven vuur. er niet zeer wel van verzekerd; neem Deze listige vondst deed mij lachen; dit geweer, -en geef mij het uwe, ik zal maar denkende dat ik geenen tijd het intussclren herladen. mocht verspillen, riép ik: Gij hebt gelijk, zegde ik, en ik be- Haastig, geef mij uw karabijn gaf mij met het geladen wapen van den en spoed u naar het klokzeel en begin jonkman, zonder licht en zoo stil mo- maeyr uit. al uwe krachten te luiden; ik gelijk, naar beneden. zal ondertusschon zien of ik nog wat Aan de voordeur komende, zag ik in- lood naar de hóófden der schelmen kan derdaad den arm van een Binder door zenden. het gat steken waar het slot badge- Louis liet liet zich' geen tweemaal slaan, zonder twijfel om de binnenslui- zeggen, én weldra*galmden de schelle ling te openen. Ik plaatste mijn roer klanken van het „nöodklokje in het onder den arm van den dief, en meen- ruim. de vuur te geven, loen ik twee schoten De Binders verwijderden zich* vloe- op dc straat hoorde losbrandenl kend, en ik loste dc overgeblevene la- Louis heeft zich aan het venster dingen op hen, wijl zij tusschen de vertoond, sprak ik spijtig tot mij zei- donkere boomkanien vluchten, doch' ven, misschien is hij gekwetst. daar ik maar. een zeer slecht schuif er Vol verlangen om hem te wreken, hen, trof ik er op> tie diüe schoten maar loste ik mijn schot. Ik hoordo een één, die zwaar gewond nederplofte. tweeden Binder nederploffen, en ik liep Weldra kwamen eenige gewapende gezwind naar boven op de kamer. Louis boeren op het noodgelui foegeloopen, was bezig met de karabijn le herladen, maar te laaf; reeds was de laatste Bin- Wat hebt gij mij verschrikt, riep der gevloden, ik uit; ik dacht, toen ik dit ge- Dc gewonde moordenaar werd naar spuis hoorde schieten, dat gij u liadt het. gemeentehuis j gedragen; hij ver laten zien? loor veel bloed; l$jj wilde of kon niet Waarlijk neen, maar ik vreesde spreken en des anderendaags was hij dal, nadal gij op hen door dc opening een lijk! die zich- in de deur bevindt, had ge-Hier zweeg de :meier, eri na de gla- vuurd, zij op dezelfde wijze naar ulzen nog eens te hebben gevuld, hief hij zouden hebben geschoten. Eri ik wilde i zijn bekeir in de hoogte en zegde: hunne aandacht afwenden. Ik nam een) Gij ziet, mijne vrienden, dat de stok eri bond er een oud overtreksel iBinders maar vreeselijk zijn voor de aan van mijnheer Ritrgeleer, waarna lafaards die ben vreezen. Indien men ik dien ze£r .voorzichtig naar bet yens~-^'an bet oogenblik dat dit gespuis zicli De vrouw zegde Niels is mooier dan lang haar. Hot lange haar is het symbool van onze langdurige liefde, van ons lang geduld, van onze lank moedigheid voor uwe vele tekortkomingen. Het lange haar is de band waarin ik mijn gedachte sluit: een krans is het, om mijne vereering tot u. man. En de man geloofde het. En de vrouw droeg het haar lang, tot zo zegde -Niets is mooier dan kort haar.-Lang staat plomp en geen enkele hoed is er op gemaakt. Zonder kort liaar ben ik niet ge kleed... Kort haar is hot wijze symbool van ons kort leven van mijn kort besluit van mijn korten krachtig: «ja» voor u en «neen» voor elk ander van de kortheid van den t|j<i ais ik met u ben. Er moet minder krulrij zijn van buiten rondom mijn hoofd, omdat er geen is van binnen in mjju hart, man. En de man geloofde het. En de vrouw droeg hot haar kort, tot ze zegde Niets is mooier dan jongenshaar. Mijn kort haar is te lang. Ik verlies mijn tijd bij den kapper die onduleert en milimetert. Ik wil mijn haar gelijk het uwe. Met een schei ding. Die scheiding zal ons vereonigen. Jongenshaar wil ik hebben. Symbool van durf, van moed, van zuinigheid en vlugheid. Gelijk het zal liggen op mijn hoofd, offen en getornd, zal beteekeneu hoe mijn wil effen is en mijn hart getemd door u man. Eu de man geloofde het. En de vrouw droeg jongenshaar. Zoo ver is zij. Zij is verder. Ik hoor, dat zij ergens over den Rhijn haar draagt op z'n Hindenburgschde pijltjes kaarsrecht omhoog als een egel, als eon borstel, als een egge, als een stoppelveld als oen egelpels. Ik weet niet hoe zij er voor pleit. Maar zij zal het pleit winnen. Do vrouw wint altoos het pleit.... Ik vind het egelhaar vooruit afschuwelijk... Maar als de tijd vaardig is, zal zo komen met een fluweelen snoetje en met gepolijste oogen en vragen Staat het niet mooi En er zal wat vrees, wat weemoed in do stem en veel tooverij in de oogen liggen. Eu ik zal zeggen Het staat mooi in onze landen begon te roeren, zich krachtdadig daar tegen gesteld had, nooit zouden zij zoo stout zijn gewor den. Mijnheeren, ik drink op onze wel vaart en op de spoedige uitroeiing der .Binders, Eenieder stond recht en tikte met den heer Van Hoeck, hem lerzelvertijd veel. geluk wenschende, daar hij zijne woonst zoo onbeschroomd lvad weten te verdedigen tegen een soort van men schen die ten plattelande schier van iedereen werden gevreesd. En hebben de Binders naderhand hunnen aanslag niet pogen te. hernieu wen? vroeg de Engelschiman. Neen. gaf de meier ten antwoord, maar ik moet er ook bijvoegen dat het schier onmogelijk" is om h-ier nog in te breken. Deuren en ingangen worden des nachts goed gesloten; de vensters zijn van ijzeren staven voorzien, en de achterlijst van het huis is met hooge muren omzet. Ook houdt er altijd bin nenshuis iemand de wacht. Mijn schoonvader is sedert dien tijd gestor ven en Louis Vermeulen, die mij zoo nuttig is geweest, is door mijne voor spraak champetter geworden van het dorp eri houdt, ook gedurig een wakend oog op onze woning. Gij hadt misschien voorzichtiger gedaan hernam Btiermarck', dezen jonkman bij u te lïouden. Ja, gaf de heer Van Hoeck tot antwoord, 'daarin hebt. gij volko,mjeri ge lijk: ir.aar weinigen tijd daarna is bij getrouwd; gevolgen,]ijk' was b'ij ge noodzaakt onze woning te verlaten. Men bleef zoo nog eenigen tijd aan het piraten; veel werd er door dc vrien den gevraagd, wegens dieven en moor ders, en met yeel kunde, voor een boë- ren-meier, als hij was, door den heci\ Van Hoeck beantwoord. Inmiddels begon het allengskens laat te worden, zonder dat iemand eraan dacht; men vermaakte zich voortreffe lijk en dan gaat de lijd ook spoedig voorbij. Jan Clercker, die meer bezorgd was voor degenen «lie hij tehuis bad gela ten dan zijne gezellen, wijl hij ver moedde dat zijn vader en zijn zuster hein ongeduldig verwachtten, .raad pleegde zijn uur werk en zegde: Mijnheeren, het is-reeds meer dan: d'rie uur; laat ons nog eens op de ge zondheid drinken van onzen gastheer, en van gansch zijn huisgezin, hem be danken voor zijn gul onthaal en alsdan ons afscheid nemen, want het is hoog tijd óm tc vertrekken. Victor en John verschoten toen zij verstonden dat het reeds zoo laatwas geworden. Het verhaal van den meier had hen niet, aan den tijd doen denken en nu rezen zij van de tafel op, mis noegd dat de uren zoo spoedig heenge- vlogen waren. Wat de heeir Van Hoeck ook bij bracht omi hen nog te doen blijven', al les was. vruchteloos. Zij deden hurino pijpen vuinzen; dit was een onfeilbaar.. teiKe.n tot het y er trek'. .('t [Vervolgt.}

De Volksstem | 1927 | | pagina 2