Jan Clercker Da Laatste Binders In VlaaMer&n KLEINE iAZEI os NIEUWSTIJDINGEN REISBUREAU UNIC Van Hal Gis Kerte bitsiliÉssb kziMim Uitstap naar Keulen. Op Zondag Sl Oogst zaj er een pleiziertrein ver trekken naar Keulen. Statiën van vertrek Gent. (St. Pie- torsGent (Zuid), Wetteren, Aalst- jNoord, Denderleew, Brussel (Noord), 'Antwerpen (Centraal), Dendermonde, Ppwijck, Assehe. Prijs der kaarten heen en terug 2e klasse Fr. 136, 3e klasse fr. 98. In deze qprijs zijn de kosten van het paspoort en ,van het Duitsch visum, voor de retzi- fcers van Belgische nationaliteit, begre pen. De verkoop der biljetten zal op Don derdag 18 Oogst eindigen. Zie plakbrieven voor de uurregeling. 'Al de noodige inlichtingen kunnen in yocxrmelde statiën bekomen worden. Abonnementskaarten zijn niet geldig. Bezoek uit Zweden. Het groote Zweedsche dagblad «Stockholms Tid- ïiingcn» richtte eenc toerislenreis i] 'door Frankrijk en Belgie, welker deel nemers een honderdtal, belvoorend tot de verschillende doelen van het land na eenigen tijd verblijf in Parijs. Donderdag middag te Brussel zijn aan gekomen. De groep zal ook eene omreis door Delgie maken. Koloniale pensioenen. De com Jnissie der koloniale pensioenen ver gaderde Woensdag morgen in het mi nisterie van koloniën onder het voor zitterschap van den secretaris-gene raal M. Ghor. Een zeker aantal afgevaardigden der koloniale gepensioeneerden waren aan •ivezig in deze zitting, in den loop van 'dewelke men liet decreet op de pen pioenen onderzocht. De koloniale raad zal dit decreet ook' aan een nader onderzoek onderwerpen. Operateksten. Het ministerie van .wetenschappen en kunsten herinnert öan de belanghebbenden dat de wed strijd van opera-lihretti, in Fransche laai, op 31 December zal gesloten wor den. De prijs bedraagt 2000 fr.; de wedstrijd blijft beperkt tot onuitgege ven libretti. Handschriften fe zenden., met naam en adres, aan het bestuur van schoone kunsten, dienst der letteren, 52, Re gen liaan, Brussel. 8TABILISATIE Plaatst uwë bë- Schikbare gelden in de Gentscha Bank voor Handel en Nijverheid, Filiaal van de Volksbank wan Laiivar Afdeelingen Aalst, 27, St. Jorisstraat'. •Dendarmonde, 1, Franz-CourtenstraaL Sottegem, Kasteelstraat, 16 Zele, Cosar Meeusstraat, Bijkantoren Hillegem-Dorp. 'JLebbekë, Brüssesche steenweg Lede, Molenstraat STIPTE GEHEIMHOUDING. £326 VOLKOMEN ZEKERHEID» Belgie-Kongo. Tot dusver be draagt de openbaire inschrijving voor de Kongovluoht Medaets-Vorhaegen 203.651 fr. 97. Op de lijst II staat de Belgische - Duivenjiefli'ehbersvereeni- ging «ingeschreven voor 1.000 frank. Betooging der koffiehuishouders. De koffiehuishouders hebben beslo ten eene betooging op louw te zetten tegen 8 October, datum der heropening van den KameTzittijd. - betooging zal voornamelijk ge richt wezen tegen het. besluit der ver plichte sluiting der openbare instellin gen om 1 uur des morgends. IIHIHI III.ITI— IwhWBWB! ouderlijke woning terug, rechts en links nog de herbergen bezoekende. Naar het schijnt zou Corneville se dert enkele maanden deel uitmaken van het gendarmeriekorps en was nog in instructie» te Brussel. Hij zou zijn korps sediert. eenige dagen zonder oorlof veirlaten hebben. Internationale Tuinbouwtentoon stelling. De Koninklijke Maatschap pij van Tuinbouw van Belgie, heeft be richt ontvangen c^at M. E. H. Krolage, van Haerlem, oiMtorvoorziter van den Nederlandschen Tuinbouwbond, door de Nederlandsche regeering aangeduid i» als officieelen vertegenwoordiger van Nederland bij de Internationale Tentoonstelling van Tuinbouw, welke van 10 lot 13 September a. s. te Brus sel ontvangen worden. De Burgemeester van New-York. M. Walker, mayor van New-York, zal binnen kort naar Belgie komen; hij zal Öoor den Koning en de Koningin in het Paleis van Brussel ontvangen wor- 'den. DOOB tltvaTn VAN DER QUOHT EN Lodewijk VAN LAEKEN* i54ste Vervolg. -Zoo zoo En wie heeft u dit ge zegd Het zou mij moeilijk zijn den naam van dien persoon te noemen. Het was een vent die zich te Gent in de afspanning De Stenre» bevond. En weet mijnheer niet door wien 'deze persoon zoowel was onderricht Hij zegde dit vap. een gendarm te weten, die de gevangenen naar de stad had helpen brengen. Dit kon niet waar zijn; de gendar men waren beter, onderricht, maar hel kon gebeuren dat er een hunner den moord van Men e elders had verleid, en daar misschien liad bijgevoegd dat builen twijfel Narden Fleeminck dien ook had bedreven. Dit was 'de veron derstelling die de heer Stiermarck maakte en welke inderdaad zeer. aan nemelijk was. Hij antwoordde dan zoo eenvoudig mogelijk: Mijnheer, gij zijt niet wel onder richt: de-baas uit «Den Roskam» is de moordeoaaa Riet van juffrouw Ver Z. H. De Paus komt. den Jgeteisterde Seksers ter hulp. De «Germania» deelt medie, dat Z. H. de Paus den Eereten Minietor van Saksen 25.000 mark heeft, doen bestellen, tot steun der 'slachtoffers van de ramp, die on langs een gedeelte van Saksen zoo zwaar getroffen heeft. DE MISDAAD VAN DEN GENDARM TE COOLSCAWtP. Het slachtoffer overleden Het slachtoffer van den afschuwe lijken moordaanval, vrouw Victor De- deyne, geboren Valentine Vande Walle, werd Maandag bij hoogdringendheid naar de kliniek van Brugge overge bracht, ten einde eene heelkundige be werking te onderslaan. Zij is aan eene inwendige bloedstorting aldaar overle den. De zoo hardbeproefde echtgenoot is ontroostbaar. Zijne zes. kindertjes zijn door familieleden opgenomen. Deze droeve zaak heeft een onbeschrijflijke opschudding verwekt in heel de streek en een diepe verontwaardiging ten op zichte van den misdadiger, die in een rampzalig oogenblik, het levensgeluk van een zoo deftig huisgezin komt te vernietigen. De drijfveer zou diefstal zijn. Het huis bewoond door Victor Dedey- ne-Van de Walle staat op de wijk «Kor- tekeer» langsheen den grintweg komen de van de sJaalsbaan Coolscamp-Lrch- tervelde naair de spoorwegstatie Korte-, keer. Het is eene lieve werkmanswoning diie Dedeyne na den oorlog met zijne spaarpenningen had aangekocht. Om beter te voorzien in. do nun go/.ui, melden zij een winkeltje van koloniale waren, tabak en cigaretten. Corteville, die vooraleer in het Geri- darmeriekorps te treden, daar nog kof fie en petroleum had geleverd, en dus geen onbekende was, kwam Zondag i avond zoogezegd om cigaretten. Hij gaf een briefje van 100 fr. in betaling. De vrouw die zooveel pasgeld in den winkel niet had, begaf zich zonder ach terdocht in de kamer om geld te halen. Pas had zij een ijzeren brandkoffertje uit de kas genomen of Coirteville, die h-aar ongemerkt gevolgd was, schoot rakelings naar de vrouw en trof haar in den rechterwijsvinger. Het kistje ont viel haar, en ziende dat de vrouw niet dood was, vuurde de ellendeling nog vijfmaal zijn wapen op haar af, haar treffende in 'de botrst. en in den buik. Op hel noodgehuil van het zevenjarig zoontje dat naar buiten liep, mikte hij ook naar het kind dat de rechterbil werd doorschoten. Zonder iets mede te nemen, verliet de laffe dader dan het huis, en keerde onversehrlHg naar 'de ONEERLIJKE ARBEIDERS TE WETTEREN Twee arbeiders der fabriek Beer- naerts werden aan. den uitgang afgetast en in bezit bevonden van stoffen. Een huiszoeking in bun woning bracht nog gestolen stoffep aan het licht. Zij zullen gerechterhjk vervolgd wor den. In de fabriek zijn vier personen doorgezonden, namelijk vader en zoon Van Kcymolen. L. De Winter en dezes vrouw. VERKEERSONGEVAL TE VRACENE De-kar van landbouwer Wuytaek, uit de Koeferrng, kwam aan de Boomkens in botsing met oei) geladen hondenkaf* die verbrijzeld we^d. Gelukkig zijn ér geen persoonlijke ongelukken te betreuren. De driei prach tige trekhonden zijn er ook ongedeerd van af gekomen. Klacht werd bij de po li'tié ingediend en shet gerecht zal uit wijzen wie de verantwoordelijkheid te dragen heeft. 5. BEGIN VAN BRAND te GENTBRUGGE (Woensdag avond is brand üit.gebro- ken in de dechetfapriek van M. De Key- ser gelegen Verbroederingstraat. De werklieden waren feeds vertrokken; de geburen gaven liet* alarm. De pompiers van Gent ontboden, snelden ter plaats en waren gehikkigtijk spoedig het vuur meester. BLOEDIG DRAMA TE ANTWERPEN Een Turksehe koffiehuïsbediende, Leon Ch., 31 jaar oud, verblijvende in de Breydelstraat, trad sinds een paar jaren kennis met eene Fransche deerne de 24-jarige B., die haren intrek had in een eaféke der Eikenstraat- Het meisje had er genoeg van en brak' de betrekkingen af, wat echter niet met de goesting was van den Turk en deze zócht het meisje voortdurend op. Zoo was hij op 20 Juli nog in het eafeke geweest en op de' weigering van het meisje, sloeg hij eene marmeren tafel in stukken er bij voegende dat hij haar zou verminken. De dienster had nu eenen brief ont- vangen van den ^Turk schen koffiehuis vroeg alvorens n«AT Parijs te vertrek ken. Het meisje bevond zich niet op de samenkomst en in volle woede trok de Turk naar het Gafckc in de Eikenstraat. Daar werd heip echter den toegang ge weigerd en om er een einde aan te stel len kwam het meisje buiten doch op; hetzelfde oogenblik s.prong de Turk" op haar toe en bracht haar met zijn mes vier sneden toe! over het gelaat. Buitengewoon veel bloed verliezend, vluchtte de getroffene terug in huis, terwijl de dader" het"op een loopen zette. Voorbijgangers hadden hem echter achtervolgd en zagen hem bij eenen haarkapper nabij de Teniersplaats bin nen vluchten. Een voorbijgaande inspecteur van politie werd op de hoogte gebracht van het gebeurde die den dader aanhield eri hem ter beschikking van het gerecht opsloot. De wonden van het meisje zijn van geeneri ergen aardy doch haar gelaat zal erg verminkt zijn.: plu y men. De vreemde heer scheen le verschie ten. en hij veranderde lichtelijk van kleur. Het kan zijn, zegde hij, in zulke gevallen wordt er gewoonlijk veel ge logen; er zijn altijd men&chen die alles willen weten en het zou mij niet ver wonderen dat de persoon, die mij dit heeft verhaald slecht was onderricht. Maar, zoo ik hoor, zou hij daar toch niet te goed voor zijn, vervolgde h-ij, met eene statige houding zijne zilve ren snuifdoos uit den zak nemend en Stiermarck eene snuif aanbiedende, welke deze aanvaardde. En heeft men geene vermoedens? Neen, antwoordde John, al wat ik weet is dat de moordenaar snuifde eri zijn snuif verduiveld goed aan de uwe geleek! Mijnheer, riep de vreemdeling uit, gij doet mij te kort in mijne eer met zoo te spreken!... Jan en Victor, die den vreemden heer zeer wel kenden, bar&tten in een ,lach. Ach, mijnheer Sprielvlechtier, sprak Victor, verschoon toch de uit drukking van mijn vriend, die u niet kent en niet weet dat gij een heilig mensch zijt, aan wien mijn tante ster vende, al haar goed heeft vermaakt om' aan den arme te verdeelcn. Had mijri vriend diit geweten, voorzeker zou hij alzoo niet hebben gesproken, en zich wel hebbert gewacht te veronderstellen, dat een persoon van uwen staal moor-, deijaarssnuif zou gebruiken. Ik ken mijriheer Sprietvlechler, zegde Jan, door hem verscheidene ma len bij den heer notaris Vo&selaer te hebben gezien; het is een zoo verstan dig als godvruchtig man en een deftig rekenaar. Bijgevolg geloof ik niet, dat hij zoo onnoozel zal zijn van zich om dusdanige beuzelarij te vergrammen. En hij tikte met de knie aan die van Stiermarck, wijl hij foem zeer behoed zaam in het oor fluisterde: .Wees voorzichtig, deze persoon is niet pluis. Die weinige wóórden waren genoeg om den Eugelschman alles te doen be grijpen. Hij sprak dan zoo eenvoudig mogelijk: Vergeef mij, mijnheer; ik had de eer niet u te keimèn; ook heb ik u niet meenen te mishagen met te zeggen dat de moordenaar snuif gebruikte, zoo goed als de uwe. De Binders zijn im mers zoo keurig in hunnen smaak. Maar, mijnheer, riep Sprietvlecfr-. ter, dat wettigt toch geenszins dat ge mijne snuif... Maar 'John Stiermarck onderbrak hem: O, neen, mijnheer, doch ik houd staan dal de Binders goeden sier ma ken en zich dik\Verf zulke snuif betalen als u gebruikt. Sprietvlechler was echter niet ge- kalrad, die lveer stond hem maar half aan. Daarom trachtte hij toon hem den mond te gend: DOODELIJK WERKONGEVAL TE NIEL. ,H"e& hoofd door een kabel vermorzeld. Donderdag morgen om 7 u. gebeurde op de steenbakkerij Samenwerking een schrikkelijk ongeval. De genaamde Verbeek Jan-Frans, 35 jaar oud, woonachtig te Niel, gehuwd met Vanstichclen Maria-Olara, vader van 3 kinderen van 12, 10 en 3 jaar werd op zeker oogenblik door een onbekende oorzaak met het hoofd gevat tusschen een stalen kabel en een wiel. Zijn hoofd wend letterlijk vermorzeld en de dood was oogenblikkelijk. In afwachting van het parket werd hij naao* het gasthuis van Niel overgebracht. De rijkswacht heeft een onderzoek ingesteld. van rue brak EENE OUDEBLÏNGE DOODGEREDEN TE LA LOUVIERE Te La Louvière is Donderdag morgen e-en doodelijk automobielongeluk ge beurd. Een autokamion der firme D. IJ., de rue La Croyèr'e, reed door de Neuve. Rechtover de apotheek Bonge, de as, waardoor de voerder het stuur kwijt geraakte. De auto reed het gaan pad op, waar hij eene oudé vrouw om ver wierp. De. ongelukkige bleef bewus teloos liggen. Onmiddellijk werd zij in de apotheek gedragen, waar een genees heer haar kwam verzorgen. Dit kon niet meer baten, want de arme vrouw, gaf weldra den geest. Het is de weduwe Urs- mar Blondiaux, geboren Marie Scolivier, 77 jaar oud. Het parket van Bergen is plaats een onderzoek komen instellen. Jezusstraaf, 1,. Antwerpen 1951 Parijs 3 September, Lourdes 14 en 28 September, Daupbiné 20 September. Huwelijksreizen. Prospectus op aanvraag. Warschau. 11 Au». Het dorpje Kus- tyn bij Rowno is door brand vrijwel ge heel verwoest. 3 huizen met stallen en schuren, waarin reeds een deel van den nieuwen rogge-oogst was geborgen, zijn vernield. De schade bedraagt 4 millioen zloty. Spelende kinderen hebben, toen de bevolking op het veld was, het vuur aan gestoken. geiantTre-iierf iieeen eroot gevaarEn- groofe slad Deze woorden van een Engelschen groot-nijveraar gaan samen met eene weinig aangename statistiek: de armoede is sinds dertien jaar in Engeland verdubbeid. In 1914 waren er 761.578 noodlijdenden in 1927 zijn er 1 miljoen 190 duizend Bombay, 11 Aug. De overstroo mingen in de streek van Gujerat hebben 501. h. van den katoenoogst, 90 t. h. van den tabakoogst en een groot deel van het graan in de streek van Noord Broack verwoest. Het vermoedelijk verlies van katoen in Gujerat en Kaikiawar is 150000 balen. Overal elders staat de oogst. goed. Omtrent bet bezoek dat gisteren de Duitscbe gezant bij M. Briand heeft afge legd, meenen de bladen in het algemeen dat het hiér geen zuiver beleefdheidsbe zoek geldt en zij twijfelen er niet aan of het onderhoud heeft geloopen over den staat der Fransch-Duilsche betrekkingen eenerzijds, en anderzijds over de kwestie van Rijnland. De Daily Telegraph zegt verno men te hebben, dat tijdens de laatste Mijnbeer, had ik geweten... ik ben van gevoelen, mijnheer, onderbrak Stiermarck opnieuw, dat de kool de soep niet waard is en we het gesprek kunnen eindigen. Dit is mijn laatste woord. Het scheen dat deze toon Spriet vlechler niet treed goed aanstond. Hij was toch zoo slim, en misschien kreeg hij achterdocht; want hij schudde het hoofd en antwoordde niet. HOOFDSTUK XXVI. MOORD EN BRAND. Inmiddels was de diligentie vlug doorgereden en bevond zich' op een halt uur afstand van Oordegem, diens volgens in de nabijheid der hei-berg de «Hope van Vrede». Jan Clercker stak hel hoofd uil het venster om den kon- dukteur toe te roepen van te blijven staan, zoodat deze. stilhield, van den bok sprong en het portel kwam ope nen. Vriend, vroieg hij lot Jan spre kend, gij zijt de zoon van Adriaan Clercker, den baas uit de «Hope van Vrede», niet waar? Ja, antwoordde de jongeling. Dan heb ik mij niet bedrogen, als gij te Melle opgekomen zijt, Ik Ireb u nog meermaals gezien. Maar waarom deze vraag op barschen Omdat mij dunkt, dat gedurende stoppen, zeg- uwe afwezigheid brand is ontstaan in I uw huis, Zie ginder ver, waar de iJIope gedachtenwissclingen tusschen Parijs en Londen, de Brilsehe regeering zich zou hebben uitgesproken ten gunste eener substantieels vermindering van het Fran sche bezettingsleger in Rijnland. Anderzijds zou de regeering van Lon den de mogelijkheid onder het oog nemen om het Brilsehe contingent te verminde ren in evenredigheid van 1000 man legen eene Fransche vermindering van 10,000 man. Tol 19 Augustus zullen meer dan 4000 padvinders uit alle Furopeesche lan- den le Slatzjobadefi bij Stockholm samen komen, waar een volledig lenlendorp, van alle communicatiemiddelen voorzien is opgeslagen. Generaal Baden Powell, de aanvoerder der padvindersbeweging, zal mede in het kamp aanwezig zijn. De Amerikaansche statistici hebben uitgerekend, dat wanneer men alle tele foongesprekken aan elkaar zou passen, men een gesprek zcu krijgen dat 700 jaar duurde, Verder becijferden zij, dat elite minuut in de Staten 50 000 telefoonbellcn overgaan. Er waren dan ook op 1 Januari 1926 in de Unie bijna 17 millien telefoontoe stellen, van de 27 783. 000 die de ge- heele wereld bezit. En de.telefoon is nog pas 51 jaar oud. Hoeveel zullen er zijn ais het eeuwfeest van het eerste (eleloon- gesprek wordt gevierd? Eniin, aan de Amerikanen zelf, dit uit te rekenen! Volgens de bladen van Belgrado zijn gisteren op de lijn Belgrado-Nich twee koopwarentreinen op elkaar geloopen, in den omtrek dezer laatste stad. Er. zijn twee dooden en verscheidene gewonden en de stoffelijke schade is aanzienlijk. Te Athene zijn Woensdag nacht ver scheidene officiers van hetGrieksch leger aangehouden. Zij worden beticht eene'sa- menzweering gesmeed te hebben tegen de veiligheid van den Staat. Verdere be richten werden nog niet medegedeeld. De uitdrijving van Russische monar chisten uit.Polen is begonnen. Kolonel Hoffman, hoofd der monarchistische or ganisaties, en die, onder het czarism, aan hetgroot-hoofdkwartier van het Russisch; leger gehecht was; kapitein Arokow en de gewezen prokureur-generaal Jerma- kow, hebben aanzegging gekregen dat zij voor den 18 Augustus aanstaande, het Poolsch grondgebied moeten verlaten hebben. Men voorziet nog andere uitdrij vingen. Bij een botsing te Saarbrucken lusschen betoogende arbeiders uit het Saargebied en de politie zijn zestien be- toogers gewond van wie velen ernstig. Ook 35 man der politie liepen kwetsuren op. In verband met de onlusten die ver leden maand in Weenen hebben plaats vehad. werden in,.totaal ,600 Dersonen schikking der justitie gesteld. De «Intransigeant» meldt uit Weenen. dat de politie aldaar bij verschillende Oostenrijksche communisten huiszoeking heeft gedaan, tengevolge waarvan com- promiteerende papieren zouden zijn ge vonden. In het sovietkonsulaat de rue Lever- rier, te Parijs, heett Woensdag een revol verdrama plaats gehad. Eene Russische vrouw was er een paspoort komen vra gen. Daar de portier haar niet gewillig ten dienste stond, begon ze tegen hem te twisten. Opeens trok zij een revolver en loste een schot op den portier, die door den kogel in liet hooid getroffen werd. De vrouw werd aangehouden en aan de poli- cie overgeleverd. Zij verklaarde naar het konsulaat gegaan te zijn met het inzicht den eersten persoon, dien zij er zou ont moeten, neer te sGhieten. Verder weigerde zij nog iets te zeggen. Proef eent de lekkere BOTEKSPr!' CULOOS der bakkerij DE TOEKOMST, t« Denderleeuw. Ze wwrhjh fijn I van Vrede heeft gestaan, zie ik niets dan rookende muren en volk! Jan keek verschrikt naar zijne wo ning; inderdaad, het huis was afge brand. en dit moest den voorgaandcrr nacht zijn geweest, daar do vlam reeds uitgedoofd was; toch rookte het nog genoeg om zu-lks op eenigen afstand te zien. Hij dacht dadelijk aan zijn ouden vader en lieve zuster. Wee mij, riep hij uit. Brand! Brand! Misschien zijn vader en lloosje in de vlammen omgekomen. En hij sprong uit het rijtuig, liep ais een wilde naar het afgebrande huis, zonder zich om zijne vrieijdep te be kreunen. Moor was bijna zoo haast op den grond als zijn meester. Victor en Stiermarck sprongen achterna en volg den hem op de hielen. Di'eas, de champetter, stond aan liet eookende puin. met oenige boereit der gemeente. Hij zag Jan, die at schreeuwende kwam toegesneld, eri liep hem zoo vlug als zijne stramme, boenen vermoeiden, te gemoed. Wees niet te zeer verschrikt,riep hij hem toe, zoohaast hij dicht genoeg genaderd wae. om zich te doen ver slaan; uw vader en uw zuster zijn ge had eri bevinden zich in veiligheid bij. dokteor Du Bieri. De gendarm alloeri heeft het leven verloren, en zijn paard, och arme, is levend verbrand in dert s.tal. Wat Is hier 'dan gebeurd? vroeg Jan, die yag aspdoenipg beefde. f('t Vervolgt.)

De Volksstem | 1927 | | pagina 2