Jan Clercker KLEINE GAZET NIEUWSTIJDINGEN OE De Laatste Binders in Vlaanderen MsrSg btufenlandscha be-Hsfeten Varia Vliegtocht IVIedaets-Verhaegen. De Aero-Club van Belgie heeft eene eerate Storting gedaan van 200.000 frank. Daarin zijn begrepen 50.000 fr. van •'dOORDFOGIKG TE GENTBRUGGE. De dader geeft zich gevangen te Welle. Dinsdag morgend rond 5 ure 30 werd de gemeente Gent brugge in iep en roer ide Société Générale en 25.000 fr. van de .gesteld door een huiselijk drama, dat iBanque de Bruxelles, die reeds op vroe ger lijsten voorkwamen. De géméönte Eyere stortte 500 fr. Het zuiver bedrag der 18e lijst brengt pu het totaal op 413,70 4,32 frank. Blinde kinderen. De ouders van blinde of halfblinde kinderen, van 3 tot 110 jaar, woonachtig in de provincie Oost [Vlaanderen, worden beleefd verzocht hun adres te zenden aan Verbeke Eustache, Parkstraat, 19, St. Nikolaas, voor een belangrijke mededeeling. Paketbootcn Oostcnde-Dover. Ge zien "het groot getal reizigers die 's Za terdags morgens, van Oostende naar Engeland vertrekken, zal, op de Zater dagen 27 dezer en 3 September e.k. een nieuwe bijkomende afvaart naar Dover ingericht worden; vertrek van Oostende- Kaai te 8.30 uur. Dood van senator De Weulemeester. M. Victor De Meu-lemeester,- socialis tisch senator van Brussel, is. Dinsdag morgen te Knocke overleden. Hij was geboren te Brugge den 24 October 1866. zich in de volgende omstandigheden heeft voorgedaan. In het nummer 47 van den Brusscl- schen steenweg (Savooipoortjé)",'wonen der gebouwen beschadigd waren. De werken konden de vlammen overmces- schadc wordt op ongeveer één millioen terd worden. Er werd nogal groote scha- fiank gerekend. De ooirzaak dezer de aangericht. Toen de echlgenóoten bi andramp is niet met zekerheid ge-Van Diest nadien in hunne slaapkamer kend. Sommige personen die aan de kwamen stelden zij vast dat er diefstal reddingswerken hielpen, liepen brand wonden of kwetsuren op. Er bestaat verzekering. -De politie heeft in den omtrek van Weenenden werkplaats, tot hel ver vaardigen van valsche Rocmeensche bankbiljetten ontdekt en in beslag ge nomen en twee lieden, een Roemeen- TRAMONGEVAL TE BRUSSEL. De genaamde Alfred Dupuis, wonen de te Aaschebeekv was naar Brussel ge- <(e echtelingen Kinaupenne-Verbeke, I komen. Op de Slaohlhuislaan sprong met hunne twee kindoren, Alfred, oud j hij van de tram in volle vaart, maar verloor het evenwicht, viel, en werd 19 jaar, en Hórtense, 17 jaar oud. De man, Kinaupennc Oklaaf, plaffo- neerder, geboren ie Ledebcrg den 4 No vember 1883, leverde zich over aau den drank. Dinsdag morgend beeft de man, men weet nog niet om welke reden, zijne vrouw om bet. leven willen brengen. De echtelingen kwamen niet. al te best overeen en het moet na een huiselijk krakeel geweest zijn dat de man een kapmes beeft genomen en zijne vrouw, Verbeke Maria,1 die te béd lag, vier he ernstig gewond aan de beenen en het gelaat. Hij werd naar het hospitaal ge voerd. Zijn toestand fs zeer ernstig. DOOBELIJK AUTO-ONGELUK TE MEGHELEN Dinsdag avond om 6 u. 20 had er aan de Kathelijne poort te Mechelen een doodelijk ongeluk plaats. De met fles- schen geladen vrachtauto der brouwe rij Le Petit Orgè -i, Linls-S'terckx, van was gepleegd. De meubels waren door- sche koopman,, die de zaak bekostigde, zocht, een ijzeren kistje was opengobro- en een Weenseh technikus, die de bil- ken en daaruit was een som geld van jetten vervaardigde in hechtenis geno- eenigc duizenden frank gestel-en. Men'men. denkt dat de dieven na hun misdrijf I Een onderzoek heeft uitgewezen, brand hebben gesticht opdat hunne daad,dat de «Roode Hulp» in Estland maan- zou onbekend blijven. De gendairmerie delijks geld uit Moskou ontvangt. Som beeft een onderzoek geopend en bet Parket moeit zich met de zaak. Leuven, kwam tegelijkertijd als den vige kappen in liet hoofd heeft toege- bakker De Groof Ificbard. 55'fcfer, wo- bracht. De zoon, Alfred, op bet gpkerm nende De Stassnrtsjraat, 12, die per ve- zijner moeder uit het bed gekomen, lo reied met een mand brood van den Invaliditeitspensioenen.. Bij Ko ïiinklijk Besluit van 18 Augustus 1927, worden er opnieuw twee provinciale kommissies voor militaire invali diteitspensioenen ingesteld, die onder scheidenlijk te Antwerpen en Le Namen zullen zetelen. Ontvangsten der belastingen. In 'Juli beliepen de ontvangsten der belas tingen op 604.605.757 fr. tegen fr. 585.410.018 in Juni. De rechlsteeksche belastingen komen daar in voor met een bedrag van 204.206.170 fr.; de douanen en accijnzen voor 140.832.525 fr. de re gistreering en de domeinen voor fr 259.322.970 uitzonderlijke ontvangs ten 244.092 fr. Nieuwe postzegels van Kongo. De nieuwe postzegels, van Belgisch Kongo en van Ruanda en Urundi, van 35 cen tiemen 1 fr. en 1.75 fr. zullen te verkrij gen zijn in liet poslbureel van Brussel- Gen ter, Muntplaats te rekenen van 25en dezer. Haven van Nieuwpoort.De minis ter van Openbare Werken heeft de plan nen goedgekeurd van een der soumissie, die waren ingediend voor den. bouw van .Westerstaketsel te Nieuwpoort. Het be drag van deze inschrijving is iets min der dan 4 1/0 millioen franks. Geneesheeren gevraagd. De minis ter van landsverdediging heeft een'drin genden oproep gezonden lot de militaire geneeshceren die zouden wenschen ge detacheerd te worden in den dienst der kolonies. Hij herinnert er aani dat de zittijd der tropicale school op 15 October herbe gint. De aanvangswedden van de genees hceren der kolonie is 48.000 fr. M. Baels in Vlaanderen. M. Baels minister van Landbouw, heeft zich Maandag naar St. Niklaas begeven om do Landbouwtentoonstelling te bezoe-- ken. heeft seffens de hulp der policie inge roepen, die dan ook seffens ter plaats was. De dader was intusschen gevlucht in de richting van Melle. Het slachtoffer badend in haar bloed ontving de eerste zorgen door dokter Burvenicli, die haar naar het gesticht St. Jozef deed overbrengen, alwaar de vrceselijke wonden werden toegenaaid. De heer adjunkt-politiekommissaris Beyls deed het eerste onderzoek en heeft het slachtoffer in het gesticht nog kunnen ondervragen. Het kapmes dat diende tot het plegen der misdaad is door de policie aangeslagen. De dader heeft zich in den voormid-' dag in de gendarmerie te Melle gevan- gen gegeven, vanwaar hij werd overge bracht naar het gevang te Gent. Het parket wordt verwacht. Het slachtoffer, Verbeke Maria, is afkomstig uit Baaigemi, waar zij op 5 Februari 1890 werd geboren. STABILISATIE Plaatst uwe be schikbare gelden in de Gerrtsche Bank voor Handel en Nijverheid, Filiaal vart de Volksbank van Leuven. Afdeelingen Aalst, 27, St. Jorisstraat'. Denöermonde, 1, Franz-Courtenstraat* Sof.legem, Kasteelstraat, 18 Zele, Gesar Meeusstraat, Bijkantoren Hillegêm-Dorp. Lebbeke, Brussesche steenweg Lede, Molenstraat STIPTE GEHEIMHOUDING. 2326 VÓLKOMEN ZEKERHEID) Anlworpschen Steenweg dc Kathelijne brug opgereden. Nadat beiden hjjd.don moeten sloppen voor den stoomtram, gaf dc agent van post op de brug teelten van dcor te gaan. De bakker die den buitenkant had, wdde voor den auto de Tin nel laan oprijden maar werd door liet rechler voorwiel van den aankomenden auto gevat. Het wiel reed hem over bet, lichaam en het slachtoffer bleef op den slag dood. VERSTIKKING TE ST. JOOST-TEN-NOOOE De Hollander Jacob Brouwer, 50 jaar, wonend Marktstraat, was sinds eenigen tijd ziekelijk. Toen zijn vrouw Maandag avond rond 10 ure thuis kwam, werd zij een sterke gasreuk gewaar en zij vond haren man verstikt te bed liggen. Een ontboden geneesheer stelde vast, dat de Hollander reeds bezweken was. Twee gasbekken der verlichting stonden open en daaruit was liet doodend gas ont- enaot. ERNSTIGE GASONTPLOFFING TE BRUSSEL MaandagavondReeft zich eene ernsti ge gasontploffing Voorgedaan in n. 10 der Doornijkstraaf, te Brussel. Groote schade werd aangericht aan het gebouw en ook aan de omstaande huizen'. Tal rijke glazendaken en ruiten werden ver brijzeld. Gelukkig heeft men ge-ene per soonlijke ongevaflén te betreuren. Uit bet ingesteld onderzoek blijkt dat de ontploffing werd veroorzaakt door gas sen, die waren opeengestapeld in de. ver warmingsbuizen .en. welke door ecne schouw loopen welke men thans aan bet herstellen is. Een onderzoek is door dé policie verder ingesteld. EEN ZEEPFABRIEK AFGEBRAND TE STEENPUT. Een millioen schade. Een geweldige brand brak uit te Steenput, aan de zeepfabriek Lefebre Fouvez, burgemeester, die rond 10 uur 's avonds zelf het ontstaan der ramp opmerkte. Hij gaf liet noodsein en ver wittigde de brandweer die uit Moes- kroon en uit Doornik ter plaatse kwam. Toen had bet vuur reeds eene groote uitbreiding genomen. De brandweer mannen bestreden duchtig het vernie lend element en slaagden erin de nabu rige gebouwen te vrijwaren. Rond 4 uur waren de moedige pompiers den brand meester. Ongeveer 100.000 kilogram men olie waren in de vlammen opge gaan; de loods en lvet werkhuis waren totaal vernield, terwijl andere declen DOOR ftllvaln VAN DER GUOHT EN Lodewijk VAN LAEKEN, ;163ste Vervolg. De jonge James. Smids had .voor Ja cobus Vosselaer, zijn medeleerling en vriend, geen geheimen, niettegenstaan de de laatste veel minder openhartig met lrem omging. En dat was geen wonder, wantvan jongsaf bad hij altijd een zekere heerschappij over hem gevoerd, daar hij veel stouter en opgeruimder van geest was dan James, die doorgaans in alles zeer omzichtig doorging, en, al was. hij de goedheid zelve, tevens niet bekwaam was alleen iets ernstigs uit te .voeren. Jacobus kende dan weldra het on verwacht geluk, dat sir Edgarrd James overkomen was, en om welke reden hij naar Londen was gevaren. Ook,, toen korten tijd daarna James brieven van zijn vader ontving liet deze nooit na 'derzelver inhoud aan zijn vriend mede te doelen. Bijgevolg wist. Jacobus alles. Sir Smids kon zijn zaken in Enge land niet zoohaast vereffenen als hij i we! zou hebben gewcnscht. Hij schreef j gelschen heer. moest hij procedeeren, waardoor hij genoodzaakt was zijne terugkomst naar Belgie te verschuiven. Zoo bleef hij een rond jaar afwezig, toen op zekeren dag James uit Londen een rouwbrief ont ving, waarin de advokaaf zijns vaders den doorl liet weten van zijn kliënt, sir Edgard Smids, die aldaar schielijk was overleden. Deze, onverwachte tijding klonk als een donderslag in de ooren van James, maar niet minder hard in die van Jaco bus. Deze had altijd gedacht dat bij zijn dood zijn weldoener hem een klein erfdeel zou hebben nagelaten, en waar schijnlijk hadde de goede Smids dit ge daan. indien de bittere dood daaraan geen hinderpaal bad gesteld. Maar nu, vermits hij zonder testa ment was gestorven, ging gansch zijn vermogen over aan zijn zoon. ZWAAR WERKONGEVAL TE ST. NIKLAAS. Maandag, rond 10 uur, greep in de ïnelaalwerkhuizen Nobels-Pcelman, ge- legen Gazoraptersfréat, te St. Niklaas, een zwaar werkongeval plaats. Terwijl de werkman Adolf .Gustaaf Windey, oud 51 aar, echtgenoot van Fiorina Heyndrickx, wonende Groote Peper straat, zich onledig hield met het be schilderen van pou treilen, geraakten eene hoeveelheid ijzeren winkelhaken die ach I er hem gelegen waren los, en waarvan hij door eene aan het been ge troffen werd. Dr Van Hee, in der baast bijgeroepen moest vaststellen dat het rechterbeen gebroken was en deed den ongelukkige bij hóóg-dringendheid naar de kliniek der De Meest erstraat overbrengen. DIEFSTAL EN BRANDSTICHTING TE MEYSSE De echtgenoot en Van Diest, ellegoed- verkoopers alhier; waren 's avonds vrienden gaan bezöeken en werden kort nadien verwittigd dat. brand was uitge broken in hunnen winkel. Geburen wa ren spoedig Ier plaats en na een uur I I I I J Uit Sidney in Australië, wordt ge meld dat een reusachtige brand een groot deel huizen der middenslad heeft in aseh gelegd. De schade wordt ge schat op 200.000 pond sterling, hetzij 35 miljoen frank. Sedert liet begin van -het seizoen zijn in Tyrol zes en dertig toeristen ver ongelukt tijdens plezierreizen. Al de on gelukken zijn le wijlen aan het slechte weder. Tusschen de slachtoffers, zijn vier en dertig Duitschcrs en twee En gelschen. Acht andere toeristen worden vermist. Generaal Dawes heeft Dinsdag aan een persagentschap verklaard, dat lvij geen kandidaat is voor bet president schap der Voreenigde Staten. Te Markneukirchen, niet verre van Berlijn, brak er 's nachts brand uit in de woning van een nachtwachter. De twee kinderen, 7 en 9 jaar oud, vonden den dood in de vlammen. De. vader is aangehouden onder belichting den brand vrijwillig te hebben aangestoken. Dé monoplan «Pride of Detroit bestuurd door den. Amerikaan .Willie Brook, met als passagiers M. Sehlee, is Maandag uit de aero-haven der werk huizen Ford, te Detroit; vertrokken op; weg naar New-York, van waar hij Har bour Grace (Nieuw-Land). bereiken zal. Willie Brook is van zin de reis rond de wereld in twintig dagen; al' te leggen: Londen, Stuttgart, Belgrade zullen de eerste etappen zijn, die. zullen vootrtge- zet worden langs Indië, China, Japan en over den Stillen Oceaan aar San-Fr'an- cisco. Tengevolge den geweldigen storm is bij Odessa een boot, met zeven stu denten naar zee afgedreven. De zeven jongens zijn allen in de gol ven omgekomen toen hun boot om sloeg. Dc koningin van Egypte is Maan dag te Marseille aangekomen aan boord van het koninklijk jacht. In den omtrek van Delijeau, in Armenië, is een bergrivier tengevolge van den storm buiten ha air oevers ge treden. Verder hadden ook verschillende wolkbreuken plaats. Verscheidene hui zen werden verwoest en in den water stroom meegesleurd; er is veel verlies aan vee. Er zouden ook talrijke perso nen omgekomen zijn. te doen verstaan dat het behoorlijk zou in vele kleinigheden geholpen, maar zijn dat hij zijn^ smarten matigde, om j thans, dat ik mij in een zoo neteligen zich' zoohaast mogelijk naar Engeland te begeven. Het is hoogst noodig, zegde hij, dat gij,als zoon van, uw overleden vader, daar aanwezig zi(|t en uw rechten doel gelden. Ik blijf inmiddels aan de I-Ioo- geschool, waar gij weel dat ons jaar geld van te voren betaald ie, mijn stu diën voortzetten -en; wacht uwe terug komst' af. Ach, Jacobüs', riep James uit, wat zal ik zoo alleen te Londen gaan ma ken? Ik ken er niemand en men zou mij bedriegen. Zoodra gij in Engelands hoofd stad aangekomen' zijl, hernam Jaco bus, moet ge u paar den advokaat van uw vader zaliger hegeven; die zal u van jalTes onderrichting geven en u zeggen Jacobus hart bruiste inwendig van lvoe gij u moet gedragen. afgunst en, zonder, aan al de genoten I Zijt gij zefcgr weldaden te denken, begon hij van dan zegt? middelen te verzinnen om zijn j Zeer zeker, af van hetgeen gij of het moet. zijn, vriend James,, die niets kwaad van helm jvoegde hij er met opzet hij. dat die ad- vermoedde, lafhartig te bedriegen. ;vokaat een bedrieger is, zooals er onge- De jongeling was buiten zichzelf van droefheid. Hij was kleingeestig in het ongeluk, en de dood zijns vaders maak te hem onbekwaam lot eenig besluit. lukkiglijk veel bestaan... En indien het zoo is, wat zou i dan moeten doeq? Dat is moeilijker om le zeggen. 'dat hij wel eenigo onbeduidende som- j men had ontvangen, maar. om het ovc- j Dit was een goede gelegenheid voor Gij zoudt... gij zoudt u naar een ande den verrader. Hij hield zich even droef- i ren «moeten begeven, geestig en scheen veel deel te nemen in j James bleef, in sombere mijmerin- het onverwachts afsterven van den En-gen verdiept, zwijgend zitten. Na eeni- jg-e stonden bezag hij Jacobus treurig toestand bevind, mag ik u nu een dienst vragen, die voorzeker veel meer opof fering vereischt? Ja, zeker, antwoordde Jacobus, en indien ik u kan helpen, behoeft ge mij niet te sparen, want nooit zal ik iets aan den zoon mijns, weldoeners kunnen weigeren. T Indien gij mij naar Londen wil- det vergezellen? vroeg James. Alhoewel de andere dat voorstel had voorzien, hield hij zich even alsof hij er door werd verrast. Indien gij lvet niet waart, die mij dit vroeg, antwoordde hij, voorzeker zou ik weigeren, maar, zooals ik u reeds gezegd heb, u wil ik niets weige ren. Zoodat gij aanvaardt? Ja, alhoewel ik mij blootstel aan veel ongenoegen. Hoe zoo? Wel, indien, nadat tk al mijn best zal gedaan hebben, aHes naar wenschi niet afloopt, hetgeen zeer wel mogelijk kan zijn. Dit zou bedroevend zijn', goede vriend; nochtans zou ik u 'dit niet ver wijten. En hij reikte Jacobus de hand, die deze met veel schijn van' vriendschap drukte. De valschaard lachte inwendig van bereiken de bedragen wel 500.000 mark. Een aantal pers.onen zullen voor den krijgsraad gedaagd worden. De sardienenboot Prince Char mant visscher Menerau, is Maandag, tengevolge eener holle zee, in het zicht van Arcachon vergaan. Van dc elf koppen der bemanning, konden er zich vijf al zwemmend red den. Men weet niet wat er van de anderen geworden is. EEN De horlogiomaker M. Brigaland, van S i-t Andró*. in liet Franscli arro dissentent Evreux. heeft oen monumentaal uurwerk vervaardigd, dat sedert eenigen tijd in do vitrien van zijnen winkel ten toon gesteld is. De horloge is 1 ;80 m. hoog en* oen wonder van meknniek. M. Brigaland hoeft 12 j ar lang gewerkt aan de samenstelling van dit stuk. Do ondergrond verheeld li>t firmament met de bijzonderste hemellichamen. In hek firmament is de aardbol aangebracht. De-ze draait er rond do zon on wijst do.maanden on de zodiateekens aan. Do maan is er rok aanwezig en draait in hare vier tijdperken in 28 dagen. In hot fronton dor horlogie ver schijnt eiken dag in een wagenlje, een d« r godheden, verleeldende eon der -/.even dagen van de week. Boven do uurplaat, in eene i L. staat het doodsgeraamte, houdende in elke handsknok eene klok. De dood heit allo uren behalve het middaguur. Vier personagies verbeeldende de vier jaargetijden van het leveH kindertijd, jeugd, rijpen kef tijd en ouderdom, bellen de kwartuirs, doch slechts van 7 uur 's morgns tot 7 uur 's *- vonds. Boven het fronton staat, in eene nis, Christus, omringd door zijne dertien aposte len. Wanneer de ouderling mot zijne kruk ken do vier middagkwartuurs gobeld heeft, defileeren de 12 goede apostelen groetend voorbi,j den ouderling. Deze zegent eiken apostel, die voorbijgaat en een slag belt. Do dertiende apostel Judas de Iskarioot, wendt in 't voorbijgaan het hoofd af van den ouder ling en gaat door zonder groeten en zonder bellen. Hij krijgt ook den zegon niet van den ouderling. Na het bellen der twaalf middag uren, verschijnt er boven het fronton een haan die driemaal kraait. HET NUT VAN DEN KASTANJEBOOM Kastanjeboomhouc heeft de bijzo: dero eigenschap, dat hot door hitte niet krimpt en door vochtigheid niet uitzet; om die reden s het byzorider geschikt om gebezigd te wor den tot het vervaardigen van vaten voor vloeistoffen. Verder bezit het nog de gewich tige eigenschap dat het hoegenaamd goenen bijsmaak geeft aan de vloeistof, welke er ii» bewaard wordt. De looier kan het gebruiken in plaats van eikenschors of van blauwhout, en men kan het bezigen tot het maken van inkt. Het hout van den wilden kastanje gelijkt derwijze op het hout van den tafeleik, dat alleen <'e kenner in staat is ze van elkander te onder scheiden De vrucht van den wilden kastanjeboom lot poeder gemalen, levert eene uitmuntend'- kleefstof op, voor boekbinders en scho ui- makers. In Turkije wordt deze vrucht alge meen tot paardeuvoeder gebruikt. Naar me:» beweert, is het een uitmuntend geneesmiddel tepon kortademigheid en hoest. Als voeder voor melkkoeien wordt de bedoelde vrucht daar te lande alom gebezigd: naar men verzekert geven de koeien daar door meer melk dan bij het nuttigen van ander voedsel. Zelfs do schil der vrucht \an den wliden kastanjeboom heeft nuttige eigenschappen; met groot voordeel wordt zij in de leerlooierijen gebruikt. Helaas, had de goede James geweten welk afgrijselijk gedacht in lret hoofd van zijn schijnyriend bruiste, hij had- de zich zoo licht niet overgelaten aan een mensch, die vast besloten had hem van alles te berooven, wat de goede God hem op de wereld had verleend, doch hij was een te goedaardige jongen om zulks te denken van zijn evenmensch, en wel bijzonderlijk van Jacobus. Na nog eenigen tijd gemeenzaam te hebben geredeneerd, werd. er onderling besloten dat Jacobus zich reeds 's an derendaags naar Brussel zou begeven, om den loezichlér van sir Smids eigen dommen te spreken en de noodige pa- pieren tie bezorgen. De schijnheilige hield1 zich alsof hij zich geheel en al op offerde voor het heil van zijn vriend en beloofde hem alles, naar wensch te zul len verrichten'. Hij begaf zich", onder eenig voor wendsel, naar zijne kamer en schreef aldaar, buiten weet van James, aan den advokaat dat lvij den zoon van zijn klient binnen tien dagen mocht ver wachten. Met het krieken van den 'daarop vote genderi dag reed hij naar Brussel, al waar hij, deed alsof hij James Smïd£ zelve was, zich op het stadhuis aan bood, om den noodigen reispas voor Engeland te bekomen. Hierop moest hij een valsche handteekening maken, maar Jacobus had reeds den eersten Inmiddels troostte hij James zooveel in de oogen het hem mogeli jk was, aan wien schier, i blijdschap. Hij twijfelde niet. imieer of .slap op den weg der boosheid gedaan het helsehe plan, dat in zijn hart, broei- jen trad diensvolgens voor zulke klei— Tio-n in hoVnmnn aof I 4 Vriend, zegde hij, gij hebt mij j de, zou gemakkelijk kunnen uitgevoerd inigheid i\iet meer terug. *Jge te .bekomen, dat hem toekwam,)geen troosten hielp ep_ hij ohbte heipjdikwijls gedutte--* ons joj^clmgslevenjworden. HM Seryolgt.)

De Volksstem | 1927 | | pagina 2