Jan Clercker Oe Laafsts Binders in Vlaanderen Uit de Historie onzer üerpn KLEIDE GAZET NIEUWSTIJDINGEN Gtmoen te Erpe Korte SraisitSanissha krïcÉfen TE VERKRIJGEN TEN BUREELE DEZER KERKSTRAAT, 21, T. S Boefstr. Beciiiü. van OeRderinonds Do B'sschop van Gent. Z. I). II. jMgr Goppielers, Bisschop van Gent, heeft Zondag namiddag zijn eerste offi cieel bezoek gebracht aan den Katholie ken WWrkiiedenbond, in de lokalen van het «Volk». AdvokaaL Rohse stuurde den Kerkvoogd het welkom toe, en zegde 'dat de Gentsche katholieke werklieden vertrouwen hebben in Z. D. 11. De Bis schop dankte hartelijk en hield eene merkwaardige trede over de plichten van de goede christenen, om den maat&chap- pelijken vrede te doen heerschen. Z. D. 11. werd diruk toegejuicht en bij zijn af scheid verleende hij zijn zegen aan de vergadering. Nationaal steunfonds voor schoone Kunsten. Oud minister Destréle heeft een wetsvoorstel ingediend tot oprich ting van een nationaal steunfonds voor schoone kunsten. Dit fonds zou rechts persoonlijkheid bezitten en zijn zetel hebben te Brussel, in het ministerie van kunsten en wetenschappen. Hel--wordt gestijfd door giften, 'Lega ten, toelagen en inzonderheid door een taks op de openbare verkoopingen van kunstvoorwerpen en zeldzaamheden, vastgesteld als volgt 2 t.lv, van 1000 tot 10.000 f(i\; 3 t.h. van 10.000 tot 20 'duizend fr.; 4 t.h. van 20.000 tot 50 'duizend fr.; 6 t.h. boven 50.000 frank. Die laks is: verschuldigd door den aankooper en den notaris of ministe- ricelen ambtenaar die tot den verkoop overgaat. Voor de Belgische vliegers. De heer Km iel Larnbeaux heeft op ue Banque Italo-Beige (succursale van Montevi deo) de som van 25.000 Belgische fran ken gestort, die bestemd is om te wor den afgegeven aan den eersten vliege nier van Belgische nationaliteit die den overtocht per vliegtuig zal doen van Brussel of een ander punt van het Bel gisch grondgebied naar Montevideo of een ander punt van het grondgebied der Oostelijke Republiek Uruguay. Het aanbod van den heer Larnbeaux geldt tot 1 September 1928. HET GEHEIM VAN LEW NIK. t DE VROUW OVERLEDEN De 59-jarige Jeanne Roelinek, wonen de Dieiidonne-f<el'èvre.sf,raal ie Laken, .die ernstig gewond in een grach-t te SI. jKwimens-Lennik werd gevonden, is in het St. Janshospitaal overleden. Het parket werd gewaarschuwd. aEsasag&aessaBSBHHBsesB^ai Bezoekers. M. Charles Malan, mi nister van spoorwegen van den Zuid- Afrikaanschen Bondsstaat, komt in het begin van September naar Belgie ver gezeld van M. Wilcox, lid van de «Rail way Board Zij komen onze spoorweg- instelling besludeeren. In bezet Duitschland. De cijférs 'der bezettingstroepen zullen verminderd worden mei 600 Belgen, 900 Engclsphen en 8500 Franschen. Turkije en Belgie. De onderhande lingen betrekkelijk het handelsverdrag tusschen Turkije en Belgie zijn geëin digd. Hel verdrag werd Maandag te Angora onderteekend. Een proefvlucht. De luchtvaarders Medaets en Verjiaegen hebben aan boord van het vliegtuig «Reine Elisabeth» dat den raid naar Kongo moet ondernemen eon proefvluclvt gedaan tot aan Zee- brugge. Zij hebben hunnen T.S.F.-toe- si ellen beproefd. Kostbare schilderij ontdekt. Men bo,richt. dal. in de Kempische parochie Sint.--Anionins in de kerk een oorspron kelijke schilderij zou ontdekt zijn van den beroemden oud-Vlaamschen mees ter Cornelius De Vos, voorstellende «De vinding van Mozcs in bet riet van den 'Nijlst room STABILISATIE Plaat9t uwe be schikbare gcldon in de Gentsche Bank vcor Handel en Nijverheid, Filiaal vart de Volksbank van Leuven. Afdeelingen Aalst, 27, St. Jorisstraaf. Dendermonde, 1. Franz-Courtenstraafy Sotlegem, Kasteelstraat, 16 Zele, Cesar Meeusstraat, Bijkantoren Ïïilïegem-Dorp'. Lebbeke, Brussesche steenweg Lede. Molenstraat' STIPTE GEHEIMHOUDING. 2326 .VOLKOMEN ZEKERHEID! MOORDPOGING TE ST. PI ETERS- JETTE EENE VROUW DOOR 12 MESSTEKEN GETROFFEN De echlgenootcn Arthur T...,-Arman- de D..., wonende Jozef Brandstraat, te Schaerbeek, leefden sedert geruimen lijd in oneenigheid. Onlangs scheidden zij van elkaar en de vrouw ging mie-t haar 4-jairig zoontje in de Klooster straat wonen. Zondag avond had Arthur T... verno men dat zijne vrouw op bezoek was bij familieleden te Sinl-Piiclers-Jelte. Hij ging haar afwachten op de De Smet de Nayerlaan. Rond 9 ure kwam de vrouw daar aan. Arthur T... sprong op haar toe en bracht haar met een mies verscheidene sleken toe. Op het hulpgeroep van het slaehl offer nam de dader de vlucht. Voorbijgangers snelden toe en droegen de vrouw naar het Brugmanngaslhuis, waar de goneesheeren vasts!elden dat zij door twaalf sleken getroffen was. Ge lukkig was geene der wonden van ergen aard. De dader wordt ieverig opgezocht. De koudste maand Augustus. Dc weerkundige diensten te New-vYork-heb ben vastgesteld dat wij dit. jaar de koudste Augustusmaand kregen sedert 50 jaar. OE DOOR Bilvaïn VAN DER GUCNT EN Lodewijk VAN LAEKENj 168ste Vervolg. Schoon ik vind u aliijd schoon, ik. Dit kan mij niet. voldoen. Zie, om liet kort te maken, ik moet een Chinee- schen sluier hebben, voorzien van met 'de hand geborduurde bloemen. Het is stellig, dat, indien ik zulkën sluier niet heb, ik Zondag met u naar het bal niet zal gaan. Daarop, Hendrik barstte zij in tranen los... Rechtvaardige hemel, de tranen ,van een vrouwspersoon, het gezicht eencr krokodil, de gele koorts, de be koringen van hot serpent, dat. hare ver raderlijke woorden glijdt in de ooren .van Eva, dit alles gelijkt aan elkander. Om den Chinecscben sluier met gebor duurde bloemen te bekomen, moest ik drie goudstukken vinden, en ik had slechts drie frank. Maar zij weende en dreigde mij niet meetr te beminnen. Ik aarzelde niet langer, ik maakte een .vervalsching, de bandteekening naboot send van den deurwaarder, mijn mees ter. Ik had de drie goudstukken en des Zondags gingen wij naar Sceaux WERKONGEVAL TE SELZATE Eduard Verecoke, ongehuwd, wonende alhier, heeft zich in de teerfabriek, waar hij werkzaam was, zoo deerlijk verbrand over geheel het lichaam, dat bij dadelijk naar hel hospitaal te Gent moest overgebracht, worden. Zijn toe stand is zorgwekkend. NOODLANDING VAN EEN VLIEGER TE DENDERLEEUW Gisteren, is een vliegtuig, waarschijn lijk door dcfekt aan den motor alhier moeten landen nabij de brug van Teral- fene. De vlieger, een Italiaan die op het vliegplein van Ciroydon (Engeland) was opgevlogen, verloor zijn koelbloedigheid niet. Do aanraking met den grond ge schiedde nochtans met een feilen schok. De vlieger bekwam zeer iic.lite kneuzin gen, doch zijn vliegtuig werd erg be schadigd, o.m. was de schroef gebroken. Het vliegplein van Evere werd aan stonds verwittigd. VERSCHRIKKELIJK ONGELUK SN DE STATIE TE MANAGE De controleur P. De Smet, die in de statie te Manage in eenen trein wilde stappen, werd door eene locomtief ge grepen. Beide armen werden hem van dc rornp afgerukt. »De dood was evenwel oogenblikkelijk, zoodat den ongelukkige, verder lijden gespaard bleef. De man was 27 jaar oud en gehuwd. HET GEHEIM VAN BEERNEM DE ZUTTER WERD WERKELIJK VERMOORD. Een telegram uit Gent meldt ons, dat deze beruchte zaak eindelijk hare oplos sing nabij is. r De drie experfen, waaronder de rech ter Felix Daéls, van Gent, en een van Brugge, hebben hun vcr&lag neerge legd. Het besluit lot moord. Ook hebben zekere getuigen belang rijke verklaringen afgelegd. Van zelfmoord is geen spraak. Hec tor De Zutter is dus vermoord; een ha mer, die ontdekt word, past juist in de wonde van den hoofdschedel. Het onderzoek wordt nu vo*>%lgezet door de rechterlijke policie van Gent. WIELRIJDER GEDOOD" TE ANTWERPEN De wielrijder Jozel' Göris, wonende IsabeJIalci fietste gisteren op den Mc- chelsclicnsteenweg. Hij werd door een auto aangereden-en ten gronde geslin gerd. De jongen bekwam schedelbreuk en stierf kort nadien. GOUDEN JUBELFEEST. Dinsdafi 6 Sep- teniber wordt te Erpe, plechtig gevierd liet, go'uden jubelfeestv&n Domien De Sutler en zijno echtgenoot» Victorine Van den Sypo. 's Voormiddags mllen de gelukkige jubila rissen omringd door hun talrijk nageslacht (8 hinderen en 38 kleinkinderen) officieel door de gemeentelijke overheid ontvangen worden, na eene solemneels mis. 's namid dags grijpen talrijke volksspelen plaats, door muziek opgoluistml. 's Avonds zal een vuur werk, voor de Erpenaren, dien keuchelijken dag sluiten. Havas seint uit Parijs. De avond bladen meldeh dat de sneltrein Aulun- Parijs te Joigny-Yonne door een locomo tief aangereden, werd. Er zouden 3.5 gekwetsten zijn. Men seint later dat het meest allen licht gekwetsten zijn. Gedurende de maand September 2ullcn tcWashirtgton honderden miljoenen dollars uit Frankrijk toekomen, als uit keer i n g van leênir.gen van regeering en gemeenten en oek van de leeningen van den spoorweg cn andere groote onderne mingen. Maandag morgend zijn 20,800 ton rotsblokken en zand afgescheurd van de strandklips ten oosten van Cromer (Engelsche kust). Dc verschuiving heeft zich voorgedaan op eene lengte van 100 meters en wordt toegeschreven aan de overvloedige regens der laatste dagen. De Federatie der Duitsche Demo- kratische Jeugd heeft aan verschillende Duitsche personaliteiten en Vereenigin- gen een oproep gericht ten gunste der afschaffing der doodstraf in Duitschland. Uit Bucarest wordt gemeld Het Agentschap Rador deelt mede dat een be- spiedingsorganikatie in dienst van de Sovjets te Chiifhia is ontdekt. Er werden door door deze organisatie militaire inrichtingen versterkt aan het Sovjet-bureel te Kief.Men meldt 15 aan houdingen. Tokio, 29 Aug^ Een storm is uit gebroken boven het eiland Shikokoe en allerhande SCHOOLGERIEF.' Cahiers, Calpins, Klasdagboeken, Pennendoozen in leder en andere, Werkdoozen in hout, Passers kassen, Vulpennen, gekleurde Crayons, School- en Muziekser victten, enz.enz— 5. p. c. terug aan allen die voor 20 Ir. aankoopen den, in de gevangenis geworpen, terecht gesteld. veroordeeld cn met u, Hendrik, naar Toulon gezonden. En hij wierp nog een oogslag naar de op het venster geteekende bloemen en zuchtte Vijf jaar dwangarbeid voor een Chineeschen sluier En wie weet of er, niet ver van mij, geen andere ongeluk- kigen zijn, die door de stijfhoofdig heid van datzelfde vrouwspersoon, naar hetzelfde gevang zijn gezonden. Daarmede eindigde bij zijn verhaal. Kom, laat ons nu werken, zegde Hendrik. Wij hebben reeds doen aanmerken! dat het koud was. De twee bedienden bliezen in de handen om zich te, verwar men en haastten zich hunne geraamten te schikken, dat wil zeggen, om bij den eene aan een getand kinnebakken een natuurlijke houding le geven, 0111 bij den andere een knieschijf en dijbeen behoorlijk te plaatsen. Ternauwernood hadden zij deze be zigheden voltrokken, toen een klaarbaar gerucht, ee.11 soort Zou er soms iemand van beneden boven gekomen, zijn vroeg Hendrik op zijne beurt. Zij daalden naar beneden op dc tee- nen tot aan der deur der onl leedkamer. Frans opende dezelve onbeschroomd en stak de lantaarn, die hij in de hand hield, laag voor hem uit, om te zien of zich iemand ouder de ontleedtafel had verborgen. Geen mensch was er aanwezig. Indien er iemand is, sprak Hendrik, dan is het toch niet in deze zaal. Laat ons nu gaan zien in het ma gazijn, zegde Frans. Zij hadden dedeur reeds half ge opend om te vertrekken, toen Hendrik, door een schielijke bemerking getroffen, bleef staan. - Frans, zeg mij, waren al de tafels niet voorzien Wel, zekqrwaarom stelt ge mij deze vraag Het is... Zie, hef uw lantaarn een weinig omh-oog;!Góed, zoo is het. Zie, onver- daar is een tafel, waarop zich niets meer eknor,bevindt. en heeft belangrijke schade aangericht, vooral te Nagakasi. Volgens officieele verslagen telt men 62dooden, 8 vermiste, en 11 gekwefs.en. Reuter Gisteren trok een stoet van minstens 100,OCO Egyptenaren door de straten der stad, als huldebetooging aan de nagedachtenis van Zaghloel Pacha Gisteren rond 3 ure 's morgens zijn het dak en de zolderinh der kazerne van het 88° voetvolk te Livorno (Italië) inge stort op twee kamers, waar zich 70 militairen bevonden. De pompiers en de soldaten werken samen om de slachsof- fers te ontzetten. Er zijn een tiental erg gekwetsten. In Engeland zijn er dit jaar reeds 40 luchtvaarders verongelukt. In zes weken tijds zijn erop het vlieg veld van Qroydon vijf luchtvaarders om gekomen. Vier kinderen van twaalf tot veer tien jaren vermaakten zich Zondag op het strand te Berck (N. Frankrijk). Zij hadden een grooten hoop zand bijeenge bracht en groot was hunne vreugde toen zij er in geslaagd waren daarin een tun nel te maken. Maar terwij! zij zich in den tunnel bewogen, stortte de zandhoop op eens in en de vier kinderen werden er onder bedolven. Geen enkele werd er levend uitgehaald. De Grieksche Kamer heeft een zit ting gehouden van Vrijdag avond 6 ure tot Zaterdag namiddag ten 1 1/2 ure. 's Avonds werd de zitting hernomen en al de regeeringsontwerpen werden gestemd. Daarop werd de zittijd gesloten. Tengevolge der herhaling van de Betoogingen voor de zaak Sacco-Vanzetti heeft de burgemeester van Rotterdam den staat van burgerlijk beleg in de stad uit geroepen. Dit komt bijna overeen met het van kracht worden der krijgswet. Alle samenschollingen en straatsbetoogingen zijn streng verboden. Onderhoud wan eena bijzit. Zekere Mortier Judocus, leurder te Aalst, staat terecht om, gehuwd zijnde, eene bijzit te hebben onderhouden in zijne woning. De zaak wordt behandeld met gesloten deuren. In openbare terechtzitting verwijst de rechtbank hem tot 1000 fr. boet. Brutaal perscnaadje. Zekere De Kegel Hector, handelsreizi ger, wonende te Aalst, bevond zich op 23 Mei 11. te Herdersem. De kerel had nogal duchtig het glas aangesproken, en bevond zich in een staat van dronken schap als hij door de Hauwesiraat trok. Aldaar ontmoette hij een ouderling, den genaamden Benoit Moyersoen, en zonder de minste rede, stampte hij de oude man in eenen gracht, zoodat Moyersoen zich nogal erg bezeerde. Die heldendaad moet De Kegel thans bekoopen met 15 dagen gevang en 609 fr* boet. Slagen. Van Caelenbergh Alois en Rimbaut R., van Oordegem, zijn twee dikke vrienden, op 1 Mei 11. waren zij te samen uitge weest, in het naar huis keeren ontmoetten zij Rasschaert Donatus, van Smetlede, deze laatste is de schoonbroeder van Van Caelenbergh en beiden leven in onmin Van Caelenbergh ranselde zijn schooi broeder onmiddellijk eens af, dit zonder boe of ba te zegeen en geholpen door zijn trouwen vriend Rimbaut. De twee goede vrienden hooren zich verwijzen elk tot 500 fr. boet. Bovendien zuilen zij solidair aan Rasschaert de som van acht honderd frank beialen ten titel van schadevergoeding. De Bruyn Ivo, van Moerzeke, leeft in onmin met zijn half broeder Severicn Waegeman. Op 19 juni II. ontmoetten de twee vijanden eikander in eene herberg, weldra waren zij aan het slag. Waegeman werd deerlijk afgeranseld door De Bruyn zoodat hij eenige dagen het bed moest houden. Twee verbruikers werden ook door De Bruyn geslagen omdat zij Wae- gemans wilden ter hulp komen. De Bruyn werd verwezen tot 500 fr. boet. voor waardelijk gedurende vijf jaar. Daaren boven zal hij aan Waegeman betalen als schadevergoeding de som van 300 frank, naderden. Inderdaad, er bevond zich niets meer op tafel, maar terzijde vonden zij een versleten stoe], omgevallen en gebro ken, als door het uitwerksel van een on langs toegebrachticn schok. Frans nam den stoel en poogde hem werktuigelijk aaneen te brengen, toen zich iets onder den schouwboord be woog, waar twee of drie brandstokken bun laatste gensters deden blaken. Wat zagen zij Een galeiboef, dien men dood had ge meend, en die ais zoodanig 's morgens van de galei was gebracht. Gij ziet, Hendrik, riep Frans uit, dat ik mij niet h/eb bedrogen. Gij en ik hadden waarlijk iets gehoord. Het go-ld hier géén grillige hersen schim^ van bedrieglijken schijn of een droom. Neen, nooit, had de wezenlijk heid zich in een verschrikkelijker ge daante vertoond. De derde acteur van liet drama dat zich voor onze oogen ontrolt, was gieze- ten in den hoek van den haard en poog de zich zooveel mogelijk bij het uitgaan de vuur te warmen. Hij beefde van kou de en schudde van tijd tot tijd het hoofd gelijk men1 doet bij het ontwaken uit een afgirijselijken droom. Na eenige oogen- SI NT-LI EVENS-HO UT EM. Desiré De Corte was een Vlaamsch dichter, aldaar geboren den 2 December 1816. Hij volgde nog de cursussen van het kollegie te Rousselaere, wanneer hij reeds schoone verzen maakte. Ongeluk kiglijk werd hij in den bloei der jaren den 21 Januari 1837, door den dood ver rast. Eenige dagen voor zijn overlijden schreef hij nog het volgende 't Ellendig vleosch alleen kan sterven De ziel schiep God voor d'Eeuwi»hoid Voor haar heeft hij dit goed bereid, Dit hemelsei) goed dat haar doot erven. Zeg dan, o Dood waar is uw straal Waar is, 0 Dood, uw zegepraal Wijl gij mij doet een eeuwig goed verwerven, Was hij die dit schreef, geen talent? En wat beloofde voor de toekomst geen man, die zulke taal sprak onder den kil len adem der dood Le Messager des Sciences 1838, brengt de naam van De Corte in dankbare herinnering. NINOVE Heymans Cornelis-Cypriaan, Vlaamsch dichter, werd te Ninove den 20 Augustus 1782 geboren en stierf aldaar den 8 Janu ari 1858. Het was een begaafd man, die niets dan een ruimere werkkring noodig had, om zich te ontwikkelen, vandaar dat zijn dichtproeven, meestal gelegenheids verzen, zeiden gedrukt werden. Hij was de eerste, die, als onderwijzer, en leer meester der Ninovische maatschappij van Rethorika, met goed gevolg tegen dc moeilijkheden der echte uitspraak van het Nederduitsch worstelde. Hij en zijn leer lingen werden meermaals in prijskampen bekroond. Weinige maanden na zijn dood den 7 Juni 1858, volgde hem zijn zoon Guido (geboren te Ninove, den 13 Sep tember 1826), in den jeugdigen ouderdom van 31 jaren in het graf. Ook Guido was een verdienstelijk onderwijzer en beoefen de de Vlaamsche dichtkunst. Hij behaalde de lauwer in de Rederijkkamer De Zeeg bare Harten van Rousselaere, in 1856, met zijn drama Karei de Goede hunne ooren trof en hun opmerkzaam-j Weihoe l En zou een lijk gaan loo- heid gaande maakte. 'pen zijn Wat is dat hier vroeg Frans, I Men zal een dood lichaam gesto- zijn oogen door de kam-er latende dwa-jlen hebban. len. T.aat ons wel zoeken en zien wat 1 blikken lichtte hij het hoofd op en nies Niels, antwoordde Hendrik, het is ei'geworden is Van hetgeen er ontbreektde. De man kwam stellig tot het leven nog altijd de wind, die daar buiten loeitLieve lezer, ik laat 11 denken of de terug. -De wind klaagt niet: op zulken toon twee bedienden verslagen waren en ver- Wat nog bedroeg om dit alles vreese- hernam de deurwaardersklerk. Jbaasd. Eon lijk minder in het hospitaal dijker te maken, was dat hij zich in een j Daar zij in dit gedeelte van het ge- der galei Zij verbleekten ervan, durf- grof vuil linnen laken had gewonden, Maar j houw alleen waren, maakte zich een ze - don geen woord meer spreken en beefden dat hij op den grond had gevonden, 11a drie maanden later werd ik aangehou-1 kcre verbazing van hen moester. lover aJ hun ledematen, toen zij die tafel (zich van de tafel te hebben laten vallen. Wie zijt gij vroeg Hendrik met een t/riHende stem. Een mensch, gelijk gij beiden zijt, antwoordde de venrezene uit hot gees tenrijk, onder liet slaken van oen diepen zucht. Makkar, zegde Frans, het moet bijzonder slechten tijd zijn in de andere wereld, dat gij zoo dadelijk hebt kunnen beslu-i'ten om weder te keeren-naar de galei van Toulon Die man verioerde zich niet. Hij scheen niets, meer te verstaan. Desniet tegenstaande vroeg Hendrik of hij veel smart gevoelde. Hij antwoordde op de ze nieuwe vraag met een hoofdtceken, dat wilde zeggen Ja, ik lijd en hij be gon geweldig te klappertanden. Mits wij ziekendienaars zijn en bedieners van het zeemanshuis, hervat te Hendrik tot zijn gezel sprekend, is heil onze plicht dezen armen duivel heele- maal tot het leven terug te roepen. Haastig, Frans, zetten wij ons aan het werk; vuur moet er zijn en een hart versterkende drank. Zoo sprekend, wierpen zij eenige handvollen brandstokken op dc bijna uitgedoofde, kolen, en deden den verre* zene eenige druppelen brandewijn in- zwelgen, welke hem een weinig ver kwikten. Men had den kerel uit den haard ge trokken, waar hij ineengekrompen zat zonder hem van het vuur te verwijde ren, hadden de twee galeiboeven hem zoo goed mogelijk op den gebroken stoel doen nederzitten. (Tt Vervolgt.)

De Volksstem | 1927 | | pagina 2