Een vinnige redetwist 9 Vrijda Sept. 1927 In het Wonderoord Lourdes Legernieuws Be Teroyeriog der lueht Volkenbondskommissie Be oorlogsgruwelen te Dinaut CONGO -vw I\Tog liet Kanaal Antwerpen-Gent Geen krijgsgevangenen meer in Duitschland Naar het kartel der stekjesbedrijveu KANALJE Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. —Telefoon 114, XXXIII* JAARGANG NUMMER 287 - Pag33ladL 20 Centiaraea ami uvinuwiga KJ Pubtioiteit buiten het Arrondissement flaL3T Agentschap Havas, Adolf l^laan, 13, L Brosse,:.'»^ 1.A Uitgarar J. Van NuÖel-De Gendt Gisteren bielden ze vergadering. Waar?Wie?Dat maakt niets ter zake. In bet zaaltje menscben van alle denkwijzen katholieken, niet-katbo- lieken on menschen van balf-viscb on hall'-vloescb. De voorzitter zit aan een groen tai'oltje, bij belt en verklaart de ver gadering voor geopend hij groet al de aanwezigen en verzoekt niet te schelden noch ruzie te maken, maar elkander zeer kalm te aanhooren. Ileel do vergadering knikt van ja. Nu, bot onderwerp was iets heel bijzonder, leest verder, u zult het ver nemen. De voorzitter stelde de vraag wie er in een God geloofde, en seltens sprongen er een beele boel menscben recht, waarop de voorzitter aan iemand dezer vroeg of bij het bestaan van God bewijzen kan O ja 1 zegde bij, als bier, in deze zaal, stoelen staan, dan is dit omdat iemand ze maakte en omdat iemand zo bier plaatste... en als er een zon. een maan, aarde en sterren zijn, dan komt dit ook omdat iemand ze maak te en ze aan den hemel dooreen deed wentelen dit kan geen menscb ge maakt hebben God alleen kan zoo iets en het is God die alles in de ruimte houdt, want u weet, de aarde rust niet op palen of hangt niet aan draden Daarop stond iemand recht en zeg de beleefdmaar, mijnbeer, om do aarde' vrij in de ruimte te houden, daartoe is geen God noodig, want als ik met een bouten bal werp, dan blijft die ook vrij tusschen hemel en aarde hangen... dat beet men volhardings vermogen 1 In do zaal eeniga triomfeerende en «enige verblufte gezichten. Velen sprongen recht en riepen verward dooroen bij heelt gelijk «bij beeft ongelijk Geweldig schudde de voorzitter met de hoi toen er stiile kwam, stond bij recht, en deed als een rechter uit spraak, luistert 1 Nummer twee beeft niet de geheel» waarheid vast! Wan neer bij vertelt dat de houten bal vrij blijlt zweven, dan zogde bij zelf dat bij dien geworpen beeft, want de bouten bal begint zoo van zolf niet te vliegen En zoo is bet ook met onze aarde 1 Als de aarde draait en door de ruimte vliegt, dan moet iemand den eersten stoot gegeven hebben, en de oorzaak van die beweging is God! Op de vergadering was niemand anders dan verstandige menscben, en zoo gaf geheel de vergadering van honderd menscben, op drie stemmen na, den voorzitter gelijk. Een bekeerde vroeg aan den voor zitter in welke school men zoo leerde redeneeren, want bij bad nooit zoo veel leeren nadenken. En do voorzitter noemde de katho lieke scholen, daar- blijft men niet halverwege staan, maar leert men aan de kinderen bun verstand te gebrui ken. Waarop een nietbekeerde zegdz dat men in do katholieke scholen niets anders leert dan den catechis mus Tóen barsste heel de vergade ring in een luiden lach... Toch niet, zegde de voorzitter, men leert er ook de rekenkunde, handel, geschiedenis, talen, handwerk, enz. Een ander nietbekeerde zegde dat er toch op de plakkaten, uitgaande van liberalen, te lezen stond, dat men in de katholieke scholen bet verstand der kinderen verstomd Men zag toen de voorzitter tusschen zijn papie ren zoeken,bij baalde er een klein briefken uit, en las den uitslag af van bet officieels», het Staatsexamen 1927 waaraan deelnemen, katholieke scho- lon en officieele scholen de ooren werden gespitst on bet klonk op 100 leerlingen 94 gediplomeerden voor do katholieke scholen en op 100 leer lingen SG gediplomeerden voor de officieele scholen (in de stad A,...) 1 Breams Buildings, 0, Loodres E. O. 4. H. Adrianus Zonop5,192on 16 Volle Maan den 11 Eon daverend applaus viel de kathov lieke scholen ten deele Het werd tijd om te eindigen, en de vergadering stemde eenparig, op nog één stem na, hot volgende besluit: Omdat de katholieke scholen alleen de godsdienstige en zedelijke opvoe ding van onze kinderen waarborgen, en omdat diezelfde scholen de andero leervakken met den schitterendsten uitslag onderwijzen, daarom zullen we onze kinderen zenden naar katholieke scholen. Toen nam de vergadering een einde in de beste stemming. Ouders, denkt even na, en neemt hetzelfde verstandige besluit als de deelnemers dezer vergadering "WEER EENE GENEZING 'He bedevaarders van de 45e Belgische Bedevaart naar Lourdes zijn te Charleroi teruggekeerd, en tusschen Uien Ibevond zich eene wonderbaar genezene, namelijk Mad. José Lemaire, moeder van zes kin deren, wonende te Ueusy, nabij Venders die sinds elf maanden door eene geheim zinnige ziekte aangetast was. Na verscheidene geneesheeren-specia- listen geraadpleegd te'hebben, verklaar den deze dat het de Pottziékte was, met Verlamming der beenen. Mad Lemaire verbleef in het gasthuis van Verviërs. toen zij besloot naar Lour des te gaanmen moest haar op' eene her rie naai1 den trein dragen. A er leden Donderdag, toen men haar in de bron dompelde, voelde zij eene al- gemeone verlichting; zij stond alleen recht, roepende dat zi j genezen' was. Men oordeele over de vreugde barer kinderen, toen Mad Lemaire te voet te huis terug kwam. De Zusters van den H. Verlos ser, van Luik, die de zieke tijdens de heenreis verzorgd hadden, versierden, bij de terugreis, den wagon van de gene zen© met wit-hlauwe vlagskens, de Ma* riakleuren. BERICHT AAN DE MILICIENS VAN 1927. VRIJSTEIXINOEN VAN WERKE LIJKE®" DIENST Zijn van wcrkciijken dienst vrijge steld. de voor den diénst aangewezen mi liciens van 1927, met drie broeders die bij 'hel leger gediend hebben en deel ma kende van eene familie van ten minste tien kinderen. De miliciens van 1927 die in voormeld geval verkoelen en vanwege don com mandant van het werfbureel geen be^ richt van vrijstelling ontvangen heblben moeten voor 15 September aanstaande hun bezwaarschrift indienen bij het Mi nisterie van Landsverdediging, 1 Leu- vensche weg. te Brussel. 'Hun schrijven met opgave van naaiiï, oornamen, plaats en datum van geboor te, gemeente waar zé voor de militie wer den ingeschreven, werfbureel waarvoor ze verschenen zijn, evenals van voorna men, niilitieklasse, regiment en stam- nummor van de broeders op wier mili tairen dienst zij zich beroepen, dient aangeteekend verzonden. De miliciens kunnen van die vrijstel- stelling afzien, mits zulks voor L~> Sep tember, aan hetzelfde adres, te laten we ten- Hun handleëken moet door liet ge meentebestuur echt verklaard zijn, INDEELING DER BELGEN De leden der Belgische afvaardiging te Geneve zijn als volgt ingedeeld bij de verschillende kommissies Eerste kommissie (Gerechtszaken) MsM. Janson en Rolin, plaatsvervanger; Tweede 'kommissie (Technische in richting) MM. De Brouekere en Van Gauwelaert, plaa (svervanger Derde kommissie (Ontwapening) M. De Brouekere; Vierde kommissie (Budjet)" M. Mé- lot. Vijfde kommissie (Sociale en Wijs- geerige Zaken) M- Jauson Zesde kommissie (Politieke en Kolo niale Zaken en Perskongres) fM. Lou wei's. De plaatsvervangers voor de vier laat ste kommissies zullen aangeduid worden naarmate de noodzakelijkheid zich zal "oordoen. -vN/v EEN PROTESTMOTI'E VAN DEN DINANTSCHEN KOOPHANDEL De Kamer van Koophandel van Di nant heeft een motie aangenomen in ver band met de uitlatingen van Duitscfhers over de redevoeringen uitgesproken bij gelegenheid van de onthulling fan 'het gedenkteekeii aan de gefosiljeerde Di- n anteezen. In die motie wordt mot verbazing ken nis genomen van verklaringen van dén Boud der Duitsche officieren, waarin bedoelde redevoeringen beleedigend wor den geheet en. Verder herinnert dé motie aan de ge pleegde gruwelen 976 huizen in brand gestoken, handel en fabrieken stelselma tig verwoest, zonder eenige aanleiding, zonder eenig militair nut 70 zestigjarigen 81 vrouwen, 40 kinderen van 3 weken tot 15 jaar gefusiljeerd, on cfet alles in een stad, waar geen enkele burger gewa pend was, waar de Duitscfhers vruchte loos feiten trachten uit te vinden, waar uit een vijandig optreden der burgerlij VERTREK VAN DE ANVfERSVILLE Woensdag morgen stipt ten 10 ure, is de Belgische stoomboot Anversville der G. B. M. C., onder bevel van kapi tein Potié, naar Congo vertrokken met 268 passagiers, waaronder 138 van le klas. Onder de vertrekkenden bevonden zióh MM. Ernmurmel Rolin-Jacquemyns oevelhebber der artillerie, zoon van Ba ron Rolin-Jacquemyns, oud-minister van binnenlandsehc zaken, die zieli inscheept om in Afrika eene nieuwe onderneming te besturen; de hoeren Joe. Beemaert en A- Gilson, zoon van. den luitenant-gene raal 'Gilson, staiiistóttimissarissen voorts een groot 'getal beambten van het Minis terie van Colonien en vertegenwoordi gers van Handelsvereenigingen. De lading, bestond uit 4100 ton stuk goederen, waaronder 2 uiteengenomen petroedtanks wegende 72 ton voor dé Pe- troles du Congo», uitcenneembare villa's van 63 ton voor de «Suerière» Ibestemd. doelen van bruggen voor een totaal van -o ton voor de «Bccéka». gedemonteer de locomobielen van 30 ton voor de «J'ornnnicre». 'u auto van 3 ton en 3 au totrekwagens van 6 ton voor de «Giles- pie», alsook een boot metende 70 ton en voorzien van twee motoren van 60 P.K. waarvan we gisteren schreven. Op het achterdek waren vier autos geladen van vertrekkende pussagiers. Eene groote menigte 'belangstellenden woonde hei vertrek bij, waaronder AI. holm-Jacqiiomyns, gewezen 'minister die zijn zoon uitgeleide kwam doen. ver dere talrijke afdfeelingen van oud-strij ders, afvaardigingen van kringen van onderofficieren van het Belgisch lever en zelfs van sportverecnigingen die hun makkers en leden kwamen goede reis wenscben- "Waren aanwezig voor de «Comp. Bei ge Maritime du Cóngo» de hoeren De Tiibuenea en De Ceulenae.re, onderbe stuurders en kapitein Lenaerts, Naar men verneemt werd de moge lijkheid ingezien de vaart Antwerpen- Gent te graven op eene breedte van ,100 meter. Deze geul zou eeiliter derwijze worden aangelegd, dat gebeurlijk d'e breedte later op 300 meter kan gebradht worden. Dit voorloopig kanaal wordt door bin nenscheepvaart en zeeschepen met groo- ten diepgang benuttigd en mag be schouwd worden als een aanvang van den- grooten waterweg die hopelijk ooit Ant- werpen met zijn voorhaven, 'Zeebmgge,, zal. verbinden De verklaring door gouverneur -Jans sen? de Bisthoven in den provincieraad van W est-Y laandercn afgelegd aangaan- n -i'laauum-u aigeiega aangaan- Ke Ito'öllang tenopzichte van den over-,de de verlenging van het zeekanaal, tot weidt ger zou blijken j Brugge toe, genoot, een gunstig onthaal l>e motie betreurt: dat de Duitsche of- en anderzijds heeft'het ontwerp Antwer- ncierea na dertien jaar zich nog sohda-pcn-Gent nog niets gan voorstanders ^e- riseeren met degenen, die de gruwelen vonden. De gdbeuriijke financieele be- plcegden. terwijl Duitschland. d"oor die zwaren togen een spoedige venvezenlij- daden af te keuren, den vrede en de,king dienen echter nog nader onder- meiiscrmcid zou dienen. '/pyhL DE OCEAANVLUCJHT van BERTAUD 'DE VLIEGER HEEFT RE'EDB NOODSEINEN UITGEZONDEN De Old Glory» met Floyd Bertaud en Chester Hill aan hoord is dus, zooals gemelch Dinsdag middag om .1 uur 23 Amerikaansdhe tijd te Old Orchard in den staat Maine opgestegen voor de 4100 mijl lange vlucht naar Rome. 'De vliegers volgen zooveel mogelijk de route van dc «-St. Raphael».en hebben boven New-Foundland een krans in zee geworpen ter eere van de nagedachtenis van NuDgesser en Goli met liet opschrift ««Gij hebt den weg gewezen, wij volgen». Het toestel, een Fokker, eendekker met drie motoren, geheel gelijk aan de St. Raphael, was Saterdag van 'het vlieg veld Roosevelt bij New-York naar Old Orchard vertrokken, nadat eerst op ver- zoëk van Hearst, dre den tocht betaalt, inspecteurs van den regeeringsvliegdienst liet toestel Lichtvaardig verklaard had den. Naar Reuter meldt, is het vertrek uit Old Orchard geschied onder de beste voorwaarden- Zoo Bertaud er in gelukt Rome te bereiken zal hij een nieuw af standsrecord hebben gevestigd voor de langste vlucht zonder tussclicnlanding Als wij de «New-York Herald mo gen gelooven, heeft Bertaud Maandag, toen hi'j zijn toestel voor de grootó vludht m orde bracht, verzekerd, dat hij bij be houden aankomst te Rome van plan is ook terug te vliegen. Hij wilde daartoe vertrekken van de Marokkaansdlie kust, omdat daar een uitgestrekt strand is. dat hij het gesdhikst acht om op te stijgen. Dat was ook de reden., dat hij Old Or chard met ziju breede strand voor zijn vertrek uit Amerika heeft uitgekozen. Marokko zou liij dan de Zuide lijke route kiezen naar Forida, gebruik makende yan de passaatwinden, die naai' zijn meening den bijna 15O0 km. lango ren weg goed zullen maken. Maai* dat. .is toekomstmuziek. Hoofd zaak is natuurlijk, dat Bertaud en Hill heelhuids over den Oceaan komen en er in gelukken Rome te 'bereiken. En dit is nu alies boihalvdf zeker! Inderdaad, Reuter seint uit, New-York i September Draaxllooz© berichten, uitgezonden door dc paketbooten «Garmania» en <f Lap land» melden dat deze schepen noodsei nen opgevangen hebben van de Old Glory OP ZOEK NAAR DE «OLD GLORY» New York. 7 Sept- De paketiboot «Transylvania» meldt insgelijks dat zij een noodsein opving van de «Old Glorv» die zich vermoedelijk bevindt op 45° 50 Noorderbreedte en 41° 15 Westerlengte. Parijs, 7 Sept. De avondbladen doe len volgend snel bericht mede De transatlantieker Transylvania heeft reeds de 3/5 van de 135 kilometer are hem van de in noodverkeerende «Old Glory» scheiden afgelegd. De opzoekingen zullen moeilijk zijn tengevolge der slechte zichtbaarhend en van den golfslag veroorzaakt door een u estenvind. New York, 7 Sept. De pakbooten «Carmania» en «Transylvania» snellen ter hulp' van' de «Old Glory». VRUCHTELOOZE OPZOEKINGEN NewYork, 7 Sopt- Een draadloos bericht van de «Transylvania» luidt dat de pakketboot de plaats bereikt heeft vanwaar zij denkt dat de «Old Glorv» zijn noodseinen uitgezonden heeft. Het schip heeft de plaats afgezocht in een straal van dertig mijl docli vond geen spoor van het vliegtuig.... DE VLIEGTOCHT MEDAE TS- VER HA EG EN Luitenant Mcdaets gaf de verzekering dat het vertrek bepaald Donderdagmor gen 'behoudens al te ongunstige weerbe richten zou plaats hebben. Naar verluidt zou de oer.sle minister Jaspar de opstijging der fbeide vliegers bijwonen- Minister Anseele afwezig, zal vertegenwoordigd zijn door zijn kabi- nefsoverste, den eer Castiaux. Generaal Van Crombrugge bestuurder van het burgerlijk vliegwezen, zal verder aan wezig zijn. DE «REINE ELISABETH» ZAL DONDERDAG NOG NIET VERTREKKEN Brussel. 7 Sept. Te 19 u. 30 Iaat de weergesteltenis nog niet voorzien dal- de «Reine Elisabeth» morgen zal kun nen vertrekken. Nochtans zal een nieuw onderzoek van den toestand gedaan worden na 'dc 'ont vangst der inlichtingen te 21 luie, en een nieuwe mededoeling zal afgekondigd worden 22, uui'. Brussel, 7 Sept.; Te 21 u. 40 wordt er besloten dat de weergesteltenis aan de «Reine Elisabethniet zal toelaten van morgen Donderdag 8 dezer te vertrok ken voor de vlucht Brussel-Leopoldvila. GOPPENS NAAR CAIRO Adjudant Cuppens, die een werkzaam deel heeft genomen aan de voorbereidse len voor den tocht, is naar Cal ro vertrok ken, om het verblijf voor de terugvlucht voor te bereiden. DE 5SIR JOHN-OURLING» OP WEG NAAR ENGELAND Ilarbour-Grace, 7 Sept. Het vlieg tuig «Sir John Curling» is 0111 9 u. 55 (Amerikaansch uur) opgestegen lei' be stemming van Londen (Engeland) - Herhaaldelijk, en zeer onlangs nog, deden in sommige Belgische bladen ibe- ridhten de ronde, volgens welke Belgi- sche krijgsgevangenen nog steeds in ze kere verafgelegen stréken van Duitsuh- land achtergehouden zonden zijn. In verhand hiermede werd door de D uitseh-repnblikeinsclie oud-strijders- vereenigïng «Das Reidisbanner een ondei-zoek ingesteld, waaruit op onbe twistbare wijze zou gebleken zijn dat in Duitschland hoegenaamd geen krijgsge vangenen en dus ook geen Belgisch© meer achtergehouden worden- Alle nasporingen, omtrent bepaalde gevallen gedaan- bleven tot dusver speeds negatief. M ij vernemen dal de commissie l>o- last niet liet onderzoek over den toestand in het. stekjeebcdrijf in princiep 'hare in stemming betuigd heeft met liet plan een soort kartel der stekjesbedrijveu op te richten met deelneming van den Staat- De arbeiders, wier vertegenwoordiger» in de commissie zitting hadden, hebben liet voorstel goedgekeurd., onder de drie volgende voorwaarden Aan dg werklieden dient door bemict- deling der syndikaten medezeggenschap in liet bedrijf verleend te worden. Zoo noodig zou de Centrale aandeelen in het btylri'ji aankoopen. Een paritaire 'kom missie zou alle kwesties van loon- en ar- G?i(^svoorwraarden verzoenend regelen. A an het syndikalismo is hot toch de eer ste en voornaamste zonding er voor 1»9 zorgen, dat aan de werklieden de gele gen beid worde verschaft over hun le- vensbeslaan medestem in 'het kapitel tio nebben. Als tweede cisch wordt gevergd dc ge lijkmaking der loonen. Het onderzoek dat door de Gemengde Vakken ingesteld werd, heeft bewezen dat; de loonen voor 't zélfde werk van fabriek tot fabriek verschillen, zelfs 2 frank per uur. Dal: zou natuurlijk niet mogen blijven voort duren- Ten laatste vragen, zij betaald verlof en ziektevergoeding. Téhitclierine, de roode Ruwwthe ge zel. is in Let moorde-naarsland minister van builenlaadsehe zaken. Hij stuat be kend als een der afseli uwelijksten ondor de bloedhonden van liet roode Paradijs. Die Tdbitchcrine is van adellijke af komst 't is een verloopen kerel die de geesel geworden is niet alleen van do deftige Russische bevolking, doch odk van zijn eigen familie. Dio vroegere groote lieer is nu een der gemeenste re kels die daar ginder te vinden zijn, iets wat niet weinig gezeg'd is. 't Is een ver worpeling in den breedsten zin van 'het woord. Ontelbaar zijn de misdaden welke op zijn bevel gepleegd werden en 't ia niets overdreven als er gezegd wordt dat die volksredder bestendig de handen met bloed geverfd is. In de eerste dagen van de fbolchevisti- sdhe revolutie was eene tante van Téhit- eherinc, eene 80-jarige ouderlinge. door de akelige roode wachten uit hare woning gehaalden in eene gevangenis opgesloten. De arme vrouw, wetend dat haar neef een der kopstukken was van de omwen teling, beriep zich op hem, in de vaste overtuiging dat hij haar oogonbUkkc- lijk ging doen in vrijheid stellen. De ongelukkige wist niet tot welk afschuwe lijk monster zij zich geridlit 'had. Voor alle antwoord gaf Trhitcheriuc liet bevel de onderlinge onmiddellijk te fulsiljce- ren, wat dan ook gedaan werd. Is het le erg als zoo een rekel betiteld wyrdt met don ploeternaam kanalje 'f Kn bet ziin de trawanten van zulk hclseh gebroed die Belgic zouden willen schoeien dlea kffit ïa« Moskow i.

De Volksstem | 1927 | | pagina 1