Oproep tot de Ouders- Het vliegsagsluk van Nijvel xxxut- jaargang nummer 2ü9 -Telefoon 114. Uagtolad 20 Centiemen UitgeTer J. Van Nuffel-De Gsn4t Zondag il Sept. Maandag 12 Sept. 1927 Schatkistcomiteit -wv Ue wijnoogsi 1927 in Frankrijk Gordon-BenoeUscliaal De Koloniale Jaarbeurs van Antwerpen Ministerie van landbouw Volkenbond Pi •ins Karei te Meehelen Reuzenlokomoiief De koffteoogst in Brazilië Antwerpsche diamant slijperijen in Zuid-Afrika Mussolini houdt eene redevoering in vier ialen Aardschok in Oeganda Engeland en Rusland De groote vliegtochten Eene Puitsehe leening: DE VOLKSSTEM Kerkstraat, 9 en SI, Aalst. H. Emilianus ÏZonop5#21,Zonaf6,13 H.Guido §Zonop5,23Zon af6,11 |Laatste Kwart.den 11 Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Hsvas, Adolf IVIaxlaan, 13, te Brussel Rue de Richelieu,Parijs Breams Buildings, 6, Londres E. C. 4, Wij ontvangen volgenden oproep tot de ouders, dien wij volgaarne in- lassclion Verlof- en rusttijd loopt aldra ten einde voor do schoolplichtige kin deren is weer oen nieuw schooljaar in aantocht. De ouders wezen indachtig dat de schoolplicht voor 't eerst do kinderen hetroft die zes jaar oud worden in den loop van dit jaar 1927, Alle kinderen die in 1921 gehoren zijn, moeten dus r,a dit verlof het onderwijs op de lage re school bijwonen. Luidens de burgerlijke wet moeten do ouders huu kinderen naar de school zenden doch ze hebben ook don gewetensplicht hun kinderen aan christelijke scholen toe te vertrouwen, en hiermede worden bedoeld de katholieke scholen van het vrij onder wijs. Do ouders zijn immers gehouden hun kinderen christelijk op to voeden; voor de ziel hunner kinderen moeten zo zorgen en voor die ziel zijn ze ver antwoordelijk tegenover God. Gods dienstig moeten dus opvoeding en onderwijs wozon die aan do kinderen worden verstrekt. Ouders denkt or aan s Behalve het zielenheil het hoog ste goed uwer kinderen komt nog een dringende maatschappelijke reden u aanzetten om voor uw lievelingen do katholieke vrije school te kiezen. Immers welk lot staat do samenle ving te wachten, als ze niet door de godsdienstige gedachte opgebeurd wordt en verstevigd We zijn getuige van mistevreden heid, onrust, afgunst, en zien ander zijds dat genotzucht en teugellooze wulpschheid den kuil der menschelij- ke behoeften immer dieper dolven. Waar moet dat alles heen en wel ke wanordelijkheden liggen in de toe komstde toekomst uwer kindoren? Paus en Bisschoppon duiden het redmiddel aan de terugkeer naar Christus en het versterken van 't gods dienstig leven. Immersgodsdienst en op godsdienst gesteunde zedenleer zijn alleen be kwaam om den mensck zijn kwade neigingen te beteugelen, om do ontaar dingen van dezen lijd tegen te gaan, om de maatschappij gozond te maken gezond te houdenom denmensch gelukkig to maken. Want godsdienst en godsdienstige zedenleer doordringen den mensck hcelemaal dit is tot in 't diepste zijner ziel, tot ia de verborgenste hoeken van zijn geweten. In togonstelling met oender welke onzijdige of leoken-moraal steunen ze op 't gozag van God, en dit gezag alleen is doollroffond om den mensch naar 't goede te richten. En juist omdat hot goddelijk gezag ons katholiek onderwijs heolemaal doordringt, daarom ook zijn onze vrije scholen het best geschikt om van uwe kinderen niet alleon degelijk on* dorwezen leerlingen te maken, maar ook good opgevoede en deugdzame jongens en meisjes die nl. eerbied on liefde hebben voor 't wettig gezag, voor 't huisgezin, voor den eigendom voor het Vaderland, voor den Gods dienst. En dat is wel hetgeen we noemen een goede opvoeding. Bedenkt daarbij, beste Ouders, hoe voortreffelijk de leerlingen in deze scholen onderwezen worden hoe uit muntend gezorgd wordt voor hun ver standelijke ontwikkeling; ja, bedenkt dat op onze vrije scholen de kinderen veel en goed leeren. Vergeet ook niet dat al de kinderen van 't lager vrij onderwijs de voordee- len genieten van de vakantiekoloniën. Ouders, zendt uw kinderen naar de scholen van 't KATHOLIEK VRIJ ONDERWIJS 1 Tiet comiteit der schatkist vergaderde Vrijdag in het ministerie van financien, onder voorzitterschap van den heer Jas- par, eersten minister. Hetyheeft een reeks voorstellen van openbare werken en van toekenning van toelagen onderzocht. Het gold in het bijzonder de tussdhen- komt van den Staat in die gezondheids- werken (opgericht van kerkhoven, op bouw van riolen, inrichting van water leiding). Het heeft' kunnen vaststellen dat, naar aanleiding van een door hem gedaan voorstel, betreffende de afschaffing van zekere postbestellingen in de landelijke gemeenten van geringe gewichtigheid, 246 dezer bestellingen thans reeds wer den afgeschaft. Die.maatregel heeft eene bezuiniging van 1.750.000 fr. teweeg gebracht. Het comiteit heeft, in overleg met het depar tement van kunsten en wetenschappen, besloten dat vanaf 1 Januari aanstaan de de onder het regiem dei* rijkstoelagen bestaande inrichtingen zouden bestuurd worden volgons de wetten en de regle menten onzer apënbaro boekhouding. jHet heeft zich, ten slotte onledig ge houden met oen eerste onderzoek van hel verslag van do commissie 'belast met de studie van de werkwijze der Staatsdiens ten betreffend de provinciebesturen en de arrondissementscommissariaten. MIDDELMATIGE OPBRENG SIT; In de «Information» lezen wij, dat er dit jaar een wijnoogst van vijftig tot vijf- en vijftig millioen hectoliter wordt ver wacht. In de Midi is de oogst in vollen gang. 'Zooals dus de opbrengst, middelma tig is, schijnt ook do kwaliteit van den wijn over het algemeen middelmatig te zijn. Het is lieden Zaterdag, 10 Septem ber dat te Detroit (Ver. Staten) liet ver trek plaats (lieoft van den groeten wed strijd voor vrije ballons, gekend onder den naam van «Schaal 'Gordon Bennett». Zooals men weet is het Belgie dat door drie opeenvolgende overwinningen, te danken aan Dcmuyier, de Beker, die m 1906 door den Amerikaansellen sport man Gordon Bennett aan dien afstands wedstrijd werd géhedht, heeft gewonnen. Ons land heeft daarop eene tweede Schaal, onder dezelfde benaming ter (be twisting- gesteld. Verleden jaar had de eerste kamp dezer tweede categorie plaats. Thans zullen twee Belgische ballons onze kleurenverdedigen, eenerzijds do «Belgica» met Demuyter-De Soete en anderzijds, de «Wallonië», met Quersin- Thevs. Eten vijfde landgenoot, Veenstra, kampt ook mede, doch dient als helper aan boord van het Fransehc luchtschip van Bienaimé. BEZK>EK VAN !M. JASPA®, MINIS TER VAH KOLONIËN De Eerste Minister, M. Jaspar, minis ter van kolonieen, heeft gisteren namid dag de Koloniale Jaarbeurs bezocht. Hij is te 3 uur in de tentoonstelling aangekomen en werd door het comiteit ontvangen. Het was de voorzatter, Dr Bertram! die den (hoogen bezoeker verwelkomde- Al. Jaspar antwoorddde met de ver heerlijking van 'liet koloniaal werk. Het is een werk van langen adem, zegde hij, dat nog veel inspanning zal vergen. Wij hebben evenwel reden om reeds fier te zijn over de bereikte resultaten en daar om moeten wij op dien weg voortgaan. Allen kennen wij de groote werken, die men in Congo gaat uitvoeren Ant werpen moet daar de grootste voordcelen uit halen, Antwerpen zal dan. ook op koloniaal gebied steeds aan de spits wil len staan. De Jaarbeurs bewijst dat Ant werpen zulks wil blijven doen en van harbei wensdht hij de inrichters geluk- Tussdhen de aanwezigen bemerkten wij MM. Castelein. voorzitter der Han deiskamer; Schobben, provinciaal fier. vertegenwoordigend den 'hoer gou verneur: generaal Pittoors; schepen Le- bon. d.d. burgemeester Rowley, consul generaal van Engeland, luitenant-gene raal Cabra, Willacrt, enz, DIENST VAN DEN MIDDENSTAND De Hoogere Raad van Ambachten en (Neringen is bijeen gekomen om kennis te nemen van de bestaande dok urnen ta lie betreffende clc ekonomisehe onder handelingen met Frankrijk, en ook van de ontworpen fiskale maatregelen be treffende de samenwerkende vennoot schappen- Er is begonnen met -t onderzoek van liet door de IIH. CLYNMANiS en kon- soorten ingediende wetsvoorstel strekken de tot de gedwongen sluiting van han delshuizen op Zondag. 'Een onderhoek iii do betrokken mid dens gaf volgenden uitslag één verbond van vereenigingen, namelijk dat de haarkappers sluit aan bij 'het wetsvoor stel; twee verbonden, namelijk die der beenhouwers-spekslagers en der horlogip- makers-juweliers, nemen geen stelling acht veihonden hebben memorien van toelichting in gezonden besluitende tot het verwerpen vaii gemold voorstel. Een bestendig komiteit voor protest werd aangesteldwaarin vertegenwoor digd zijn 51 groepeeringen, waaronder liet Verbond der Handelskamers van Belgie; de Handelskamers van Brussel, Leuven. Doornijk, Charleroi, Aarlen Yper. Mechelcn; hel Nationaal Verbond van kleinhandelaars, waarbij 75 veree nigingen zijn aangesloten. Na kennis te hebben genomen van de argumenten voorkomende in deze me morien van toelichting heeft de Iloogero Raad besloten het onderzoek van het aanhangend vraagstuk voort te zetten, zonder eenig verband met.de form nul vooruitgezet in liet wetsvoorstel, dat thans bij de Kamers van Vbïksvertegen- woordigers is ingediend. (Medegedeeld)- 'REDE VAN AI. YANDERVEI.DE Vrijdag morgend heeft de voltallige" ve rgadering van den Volkenbond' het debat voortgezet nopens de werkzaamhe den van don Bond gedurende het afge- loopen jaar. De zitting werd geopend door eene rede va&M. Vandervelde, die eene verhandeling hield nopens de leus van Willem den Zwijger Hot is niet noodig to hopen om te ondernomen De minister sloeg daarin een optimis- tisdhen toon aan. M- Vander velde gaf eene samenvat ting van wat sedert 1919 to Geneve werd volbracht en liet uitschijnen dat alle hoop toegelaten is. M. Vandervelde werd na' zijne rede ge luk gewenscht door M. Briand.. Paul Boncour, Loudheur cn Hubert; vervol gens) door al de afgevaardigden der Klei ne (Staten. In al de wandelgangen werd de mor- gendzitting samengevat in deze woor den Belgie heeft zijn zetel in den Raad, zeker gewonnen. IZ. K. H. prins Karei zal den Zondag 2 October hel Invahedenhuis te Meube len inhuldigen. !Z. Em. Kardinaal Van Roey heeft het eerevoorzitterseliap aanvaard van het ko miteit, te dier gelegenheid samengesteld Daarvan maken nog deel Gravin Jan de Mérode; graaf d'Ursel; baron Em- pain; M. Lamborelle, senator, baron Holvoet, gouverneur van Antwerpen, en ridder H. Dessain, burgemeester van' Me chelcn. Op de spoorweglij ncn van Kanada werd eene nieuwe type van lokomotief in dienst gesteld, die het grootste en zwaarste maehien is dat ooit door inge nieurs voor den spóorwegtrekdienst werd vervaardigd. De lokomotief meet 29 m. 70 lcngt& weegt 326.000 kilos en ontwikkelt 3200 paardenkrachten. Dit maehien is liet eerste eëner reeks met 'de benaming model 6100. De koffieoogst in Brazilië schijnt dit jaar bijzonder goed geslaagd te wezen, opMen schat dan ook de globale oplbrengst op niet minder dan 22 millioen zakken, wat een fabelachtig getal kilogram kof fie vertegenwoordigt. Deze prachtige uit slag heeft echter een keerzijde, naai' het schijnt. Rijke oogsten doen de prijzen dalen en zoo stellen zich reeds planters grifen verkoopei's lot akkoord, om de kof- (Reuter). Volgens het «Pretorian News heeft het gouvernement van Pretoria met een Antwerpsdhc maat schappij een contract geteekend voor de vestiging van diamantslijperijen te Pre toria- Deze industrie zou worden gesteund met een toelage van 40.000 pond ster; ling, verdeeld over vijf jaren. De Antwerpsehe maatschappij zou op groote schaal moeten werken en 500 Zuid-Afrikaansclic leerlingen vormen. Het gouvernement zou dit akkoord eer lang aan het parlement ter goedkeuring voorleggen. vV Te Rome heeft Donderdag de opening plaats gehad van het internationaal kon- gres der wetenschappelijke inrichting van den arbeid. iM. Mussolini, die de vergadering voor zat, hield eene. redevoering in het Ita- liaansch, in 't Fransoh, in 't Engelsch en in 't Duitsch. De fascistische regeering, zegde hij. cn de voortbrengende klassen van Italië, zullen de besluiten van uw kongros in toepassing brengen in de verrichtingen van kapitaal, arbeid en techniek. Wan neer gij in uw land zult weergekeerd zijn zegt dan dat gij een werkzaam en orde lijk Italië hebt gezien, dat werkt voor zijne ekonomisehe heropbeuring en voor den vrede onder de volkeren HET VICTORIA-MEIBR ONSTUIMIG Londen, 9 Sept. Uit Kaapstad wordt gemeld, dal zich in 'Oeganda een hevige aardschok heeft voorgedaan. Het Victoria-meer was den ganschen dag onstuimig. STABILISATIE Plaatst uwé be schikbare gelden in de Gentsche Bank voor Handel en Nijverheid, Filiaal yatf de Volksbank van Leuven. 'Afdeelingen 'Aalst, 27, St. Jorisstraaf. Dendermonde, 1, Franz-Courtenstraat^ Soltegem, Kasteelstraat, 16 {Sele, Cesar Meeusstraat, Bijkantoren Hillegem-Dorp, übebbeke, Brussesche steenweg Lede, Molenstraat STIPTE GEHEIMHOUDING. 2326 .VOLKOMEN ZEKERHEID) 'fie in stock te houden, ten einde te voorkomen, dat zij te veel in prijs dale. En zoo komt het, dat wij tenslotte zul len moeten voortgaan, met gns tasje koffie duur te betalgn-.i •DE AFBREUK TOSSOHHN DE TRApE UNIONS EN DE SOVIET- YNDXK ATEN Wij hebben gemeld dat liet kongres der Trade Unions de afbreuk met de bolchevistische syndikaten heeft beslist met 2.551.000 stemmen tegen 6200t}0. Deze meerderheid ware nog veel groo- ter geweest, indien M. Cramp, nijver- lieidssdkrctaris der spoorweglieden, niet tegen de motie had getemd. 'Zijne stemming beteekende eciliter geene goed keuring van de roode syndi'katcn, doch was alleen ingegeven door de vrees dat zijne bevestigende stemming zou kun nen uitgelegd worden als eene goedkeu ring der regeeringspolitiek jegens Rus land. M. Thomas, politiek sekretaris der spoorweglieden, was glad van het tegen overgestelde gedacht cn stemde de af breuk. De vergadering was bijzonder onder den indruk der redevoering van M. Ci trine, sekretaris van 'het kongres. De gebeurtenissen, zegde hij, heb ben ons gedwongen vast te stellen dat dc kloof tusschen de Russen ens ons die per en wijder is dan men eerst zou mee- nen. En dit betreft zoowel de'leering als de methode. De soviets willen onze Rus sische kameraden doen gelooven dat gansch de maatschappelijke strijd slechts te Modkow alleen kan uitgestreden wor den, en dat de aiibcidors der andere lan den van de wereld er alleenlijk de toe schouwers moeten van zijn. Dergelijke opvatting moet noodzakelijk tot het vol gende besluit leiden dat de Russen zich de opperste verdedigers van het proleta riaat wanen en zij dus niet dulden d'at hunne princiepen beknibbeld worden. Zich onderwerpen en slaafs gehoorza-, men, ziedaar volgens hen de plicht vafa den arbeider. Zulks stelsel zullen de En- gelschc Trade Unions nooit dulden, daar hun ïucht naar vrijheid en hun (besef van verantwoordelijkheid niet met zulke opvatting overeen te tongen gijn zullen BROCK EN SCHIJEE DEI? GtPJOORHN OCEAAN OVER. STEKEN Men komt cr tegen op- Naai' de «United Press uit Washing* ton seint, 'hebben oen honderdtal vrien- den van Brock c-n Sdhlee een telegram aan het ministerie van zeewezen gezonden om de vliegers te Tokio op te laten 'hou* den wegens de gevaren die aan den over tocht over den Grooten Oceaan verbon den zijn. M. Robinson, de onderstaatssecretaris van Zeewezen heeft echter geantwoord (het ministerie niet bevoegd is, oiu tusschen te komen. Intussdhen weet men reeds te melden dat de drie broeders van' Sdhlee een schij» gecharterd (hebben om de vliegers van de «Pride of Detroit» te Tokio af te ha len en naar San Francisco oyer te brcu- gcn. (Misschien, dat zij er dan toch nog in elukken het snelheidsrecord voor ito reis om de wereld, dat thans nog op naam van Linten Wells staat met 28 dagen, met eenige dagen te verbeteren. Don 22n Augustus zijn Broek eri Sdhlee van Detroit naar New-York go- vlogen en vervolgens spronggewijs naar Harbor Grace gegaan Zij rekenen hun reis om den wereld daar te zijn begon nen. Den 27 Augustus vertrokken zij jert ruim 24 uur later waren zij te Londen, terwijl zij op de Engelsehe kust nog een paar uur verspeeld hadden, omdat zij den koers kwijt waren. Met groote regel matigheid hebben zij tot nu toe hun tocht voortgezet. Behoudens één dag rust te Londen en een dag gedwongen opont houd wegens pas- en douaneformalitei ten te Constantinople! hebben zij eiken dag een nieuwe schakel aan de ketel van hun reis toegevoegd. Hun afstanden waren 27 Augustus Haribor Graco-Londcn, 2531 mijl. 29 Aug. Londen-Munchen. 650 mijl. 30 Aug. Mundien-Belgrado. 480 mijl. 31 Augustus Belgmdo-Constantinopel, 520 mijl. 2 Sept. Conslantinopel-Bagdad 1050 mijl. 3 iSept. Bagdad-Boender Abbas, S00 mijl. 4 Sept. Boeder Ab.-Karachi 700 mijl. 5 Sept. Karachi-Allahabad 925 mi jl. 6 Sept. Allahabad-Calcutta 450 mijl. 7 Sept. Calcutta-Rangoon 650 mijl. Londen. 9 Sept. De wereld vliegers Broek en Sdhlee zijn te Hong-Kong aan gekomen. VLIEGTOCHT MEDAETS-VERHAEGEN 'Eenige Brussetsdlie bladen zetten Mc- daets en Veifliaegen aan. de raid Brusscl- Congo thans niot te ondernemen en hem uit te stellen tot de lente van het vol gende jaar- Sommigen oordealen dat het roekeloos zou zijn een dergelijke reis te aanvaar den met een open toestel en mieenen dat het integendeel noodzakelijk is een ge sloten vliegtuig te gebruiken, zooals Lindbergh deed. De Rëichsbank heeft bij een bank van New-York een leening aangegaan van 25 miljoen dollar aan 6 t.h., terugbetaal- ar den 1 Septem/ber 1932. De som moet dienen om kredieten op lang termijn ter beschikking te stellen van de Duitsohe kleinnijverheid. Lijkpleohtighodcn van M. Lccks. Vrijdag morgen ien 9 1/2 ure liebben !e Nijvel de lijkplechtighedcn plaats ge- liad van den militairen vlieger Matiiieu Locks, slaciitoifer van het luchtvaarton geluk dat wij gemeld hebben. De lichting geschiedde in liet gasthuis van Nijvel, waar zich een (alrijke menigte bevond. In de rouwkapel waren over vloedig bloemen neergelegd. De lijkkist werd gedragen door militaire vliegers; De leden der familie volgden en onder hen de twee broeders van den afge storvene, namelijk luitenant Jules Locks, van liet 6= linie, en onderofficier Philippe Locks van het 3s lansiers. Men bemerkte onder de aanwezigen verscheidene officie ren der verschillende mili(aire vliegplei- nen van België en kolonel Stncyers, be velhebber der krijgsluchtvaart. Alvorens de kerk binnen fe treden, hield de kolonel een lijkrede en deelde meê. dat de Koning aan Serjant Lccks na den dood het kruis van ridder der Leo poldsorde verleend had. Op het kerkhof heeft de sekretaris van den Onderofficic- renbond van Brussel de loopbaan van den. j verongelukten loods uiteengezet.

De Volksstem | 1927 | | pagina 1