Jan Clercker KLEINE OÊZET or De Laatste Binders in Vlaanderen nieuwstiTdiïvgeiv Kerfe fellenlantlselii fee Mies aan ONZE ABONNEÜTEN Binnen eenide dagen zullen kivijlschrif- ten ten huize aangeboden 'wori,denï voor de hernieuwing der driemaandelijksché 'abonnementen. - Wij verzoeken beleefd onze dhonnen- 1ei\, te willen zorgen dat de kwijtschriften bij de eerste aanbieding zvuden betaald worden dit om nieuwe &n kosten ie ver-f •mijden. Minister Vandervelde. Men meldt dal de minister van buitenlandsche za ken, uit Gen'è've komend, morgen te Brussel zal terugkeeren. Belgie in den Volkenbond. Het schijnt dat de herkiezing van Belgie als hulf-beslendig lid van den .Volkcn- bondsravd gred als zeker it Men rekent op 35 stammen," terwijl 52 stem men voldoende z'in om de onontbeer lijke twee derden uit te maken. De Belgische-Portugeesche Over eenkomsten. - Van Engélsche zijde wordt de Konventie die tusscben Belgie en Portugal gesloten is, als volgt be oordeeld: Eenc der overeenkomsten betreft. vooral de spoorwegen in de Belgische en Portugeesche kolonies; zij zal' er veel toe bijdragen om, in 't Noor den en in het Zuiden, de verbindingen tusscben de watervallen van Belgisch Congo en den buitenwereld te verbete ren. De handel in het algemeen, inbe grepen de Engolsche handel, zal er aanzienlijk bij winnen.»] De papieren geldomloop. Op 8 September laatst was er in Belgie voor 9 miljard 864 miljoen frank papieren geld in omloop. De Amerikaansche toeristen. De 'Amerikaansrhe slatistiekers hebben bevonden dat het goud dat door Eutropa aan Amerika werd gezonden in betaling der oorlogssehulden, haar de oude we reld wordt terug gevoerd, onder den vorm van liet verleer- der duizenden 'Ameirikaansc-lve toeristen die overko men. Uit hot officieel verslag van liet Amerikaansche Handelsministerie blijkt, immers, dal de Amerikanen in 1926 iri Europa 775 miljoen zilveren dollars hebben gelaten. 8TARILISATIE Plaatst Uwe" be schikbare gelden in de Gentsche Bank voor Kandel en Wijverheid, Filiaal yart de Volksbank van Leuven. Afaeelingen Aalst, 27. St. Joris.st.raaC. £)endermonde, 1, Fraiiz-Courtenslraah Sottegem, Kasteelstraat, 16 Zele, Gesar Meeusstraat. Bijkantoren Hillegem-Dorp JL-ebbeke, Brussesche steenweg Lede, Molenstraat STIPTE GEHEIMHOUDING. 2326 VOLKOMEN ZEKERHEID, De Mijnnijverheid. 1 M. Jaspar, eerste minister, heeft Dinsdag mor gen d op het. ministerie van koloniën, de afvaardiging der sleenkoolfederalie ontvangen. Deze laatste stond onder de leiding van M. Guinotte, voorzitter van deze federatie. M. .Taspar heeft. met. de afvaardiging don toestand der mijnnijverheid be sproken, alsook de maatregelen welke to nemen zijn, zoowel van regeerings- zijde als van de zijde der mijnnijver heid ten einde een middel te verschaf fen voor de huidige moeilijkheden. DOOR ftiïv&ln VAN DER QUOH? EN Lodewijk VAN LAEKËfl, 181ste Vervolg. Ten langste drie dagen, zegde Vosselaer, zijn blauwen bril, wiens gla zen misschien een weinig bevuild wa ren, afnemend en met zijn neusdoek schoon wrijvend. Hendrik meende nog een opmerking te maken, maar de notaris eens terdege beziende, stamelde hij eenige woorden cn verbleekte. Hemel, riep bij eindelijk uit, sir James Smids, zijt gij 'het, dien ik zie? Jacobus 'Vosselaer verschoot, als bij zich zoo boorde noemenbij veranderde verschrikkelijk van kleur- Kent gij, hervatte Hendrik drif tig, uw medegevangene niét- meer, die .u to Toulon uit de gajefen heeft helpen verlossen Z De notaris bleef zijn nieuwen klient 'een oogenblik met verwilderde blikken bezien. Eindelijk herkende 'hij heni. Ja, vriend, ik ben de persoon, Öicn gij van den dood hebt bevrijdt, ik herken u nu ook en ben waarlijk tevre den u weder te vinden, om u mijn Elzasser hofbouwers in Belgie. Eene afvaardiging van hofbouwiers, boomkweekers en wijnbouwers der de partementen van den Opper-Riju. den Beneden-Rijn en den Moezel (Elzas- Lotharingen) is te Brussel aangeko men. Zij bestaat uit vijftig leden en zal een week in Belgie vertoeven, waar, zij een bezoek zal brengen aan de hof- bouwcentra te Ukkel, Gent enz. Het verbruik van alkoholische dran ken. In 't jaar 1913 hadden-wij in Belgie een bierverbruik van I milliard 707 miilioen 800.000 liter in 't jaar 1925 was het gedaald tot 1 milliard 449 miljoen 300.000 liter. Het gebruik van sterke dranken daal de nog gevoeliger. Van 42 millioen 240 duizend liter in 1913 tot 14 millioen 347.000 liter in 1926. Het drinken van wijn is integendeel naar de hoogte gegaan 35 millioert 332.700 liter in 1913 en 58 millioen 84 duizend liter in 1926. Het Amerikaansch Legioen in Belgie. Een eerste groep leden van liet Ame rikaansch Legioen is Maandagnamiddag aan boord'van do stoomboot «Arabic» te Antwerpen aangekomen. De ordedienst- was versterkt met het oog op mogelij ke kommunistische betoogingen. De Amerikaansche bezoekers namen, onmiddellijk bij hun aankomst, plaats in den trein haar Brussel. De «Elsabethville» op de terugreis Een kabeltelegram uit Tencrifïe ontvan gen op 10 Sep I omber 1.1. meldt dat de stoomboot «Elisabelhville. te Antwerpen mag verwacht worden op Vrijdag 16 September. PAARD GEELEKTRGKUTEERD TE HAMME De landbouwer Polydoor Vanhecke was Dinsdag namiddag bezig mot rijn paard in te spannen, om zijn verhuis te doen naar zijne nieuwe woning van bet St. Pietersplein. Het paard liep eenige stappen vooruit en traple aldus op een electrieken draad, die van den leidings- paal gevallen was. Het dier onderging een geweldigen schok en plofte dood to gronde. Het had een waarde van 6000 franken. DOODELIJK ONGELUK TE ANTWERPEN Maandagavond om halftien viel de Franséhe matroos S. Leroux, 40 jaar oud aan boord van rijn schip Belle ïsle», gemeerd aan n. 49 der dokken, bij (het didhtleggen dor luiken in het scheeps ruim. De ongelukkige bleef op den slag dood. MAN GEELEKTRGKUTEERD /TE ELSENE AR.BIEJDETR AAN DEN VOET VERBRAND Dinsdag namiddag beeft zich teen vreeselijk arbeidsongeval voorgedaan in de elektriciteitsfabriek van Boendael te ELsene, gestaan Boendaelschen steenweg, nabij het gemeentekerkhof. Verscheidene werklieden waren aan die bezigheid in eene kabien. toen de ge naamde Emile Van Meerbeek een kabel onder hooge spanning aanraakte. De man plofte neer en liad opgehouden te leven toen men hem opnam- Een zijner gezel len werd licht verbrand' aan den voet: Van Meerbeek. 88 jaar oud, woonach tig te W aterma el-Bosch voordewas ge huwd en vader van een kind. Zijn vrouw is op het punt moedor te worden •voor de tweede maal. M. de pobeieofficier Vart Auslaus p lillll II ■■WBWaMBHPMWSattMMW» dankbaarheid te betuigen, Vrees van dezen stond de armoede niet meer, ik wil u gelukkig maken en schenk u mijn vertrouwen, overtuigd dat gij mij in Frankrijk niet hebt laten ontsnappen, om mij in mijn vaderland te verraden. Maar vroeg Hendrik stamelend, wijl hij Vosselaer niet genoeg kon be zien, hoe is het mogelijk dat ik James Smids. den vluchteling uit de galeien van Toulon, hier ontmoet onder den naam van Jacobus Vosselaer? Niets is eenvoudiger, antwoordde de notaris, terwijl hij van zijn stoel op stond, met veel omzichtigheid de deur toesloot en in 'het nachtslot draaide ;daar Jacobus Vosselaer waarlijk mijn echte naam is, en ik maar om bijzondere re denen, die te lang zouden zi jn om u be den tie verhalen, een anderen naam aan genomen heb. Een naam doet niets ter zake, zegde Hendrik schokschouderend,maar, verduiveld, hoe zijt ge toch natoris ge: worderi Dit zal ik u later verhalenzeg mij eerst wat gij voornemens zijt te be ginnen, om een deftig man tc schijnen en door de wereld te komen? Ik zal trachten bediende in een handelshuis te worden. Een schoon vooruitzicht, als men later zal weten dat gij in het rasphuis hebt gezeten. Ik zal wel aan een valsch getuig schrift weten te geraken. Het kgo zij ii; maar indien dit uit hoeft zich dadelijk naar de electriciteits- fabriek begeven om het gebruikelijk on derzoek le doen. Het parket wetd verwit tigd. EEN KNAAPJE OVERREDEN EN EEN KINDJE GESTIKT TE ST. GILLIS Kien ijselijk "ongeluk had eergister avond plaats op den hoek van de Iialle- poortlaan cn de Merodestraat. te St. Gil lis-op-Brussel. De 14-jarige Ach iel Brouws, woniendo bij zijn ouders in Visitandinenstraat te Brussel, werd er, bij het oversteken van den straatweg verrast door een auto be stuurd door den heer Jacobs, wonende te Etterbeek. De autobestuurder stopte onmiddellijk en haalde den knaap van onder don wa gen. Het slachtoffertje was ijselijk ge wond over geheel het lidhaam en werd ter verpleging jn het Molièrehospitaal opgenomen, waar het edhter weldra den geest gaf. De politie waarschuwde het pa?ket. l)e echtelingen Garcia, wonende op het Betlhelem-plein. n. 2, hebben onder zeer tragische omstandigheden hun drie jarig dochtertje Elisa verloren- De klei ne at Maandagavond een stukje spek, plotseling slikte zij het in.Tiet spek Ibleef Elisa in de keel zitten. Men riep een dok ter, maar deze kon de arme kleine niet reddenzij bezweek in schrikkelijke be nauwdheden. De droefheid der ouders is onbeschrijflijk. AUTO-ONGELUK TE VORST Maandag namiddag werd een 6 Vo ja rig knaapje, inwonend bij zijn oom. M. Bouchez, opziener van policie te Vorst, van de school huiswaarts keerend, op den hoek der Waterloostraat, door "een auto veiTast cn overreden. Vreeselijk gewond aan beide boenen en aan het hoofd', werd het ongelukkig knaapje naar de school der Driesstraat overgebracht, waar een bijgeroepen ge neesheer het de eerste zorgen toediende. DOODELIJK SPOORWEGONGELUK TE HILLEGEM De spoorweg-baan werker Maurits Cal- lobaut, wonende tc Leeuwergém, werd Maandag namiddag op den ijzerenweg tusscben Hillegem cn Sottegem door een trein verrast en overreden. De ongeluk kige werd een arm en een been a fgereden en bij hoogdringendheid naar bet gast huis van Sottegem overgebracht, waar hij kort nadien bezweken is. Het arme slachtoffer laat eene weduwe met tien kinderen achter. Proef een» de lekkere BOTFRSVF,* VULOOS der bakkerij DE TOEKOMST, te Denderleeuw. Ze i» waarlijk fijn HET DRAMA VAN BEERMEM Het is Vrijdag aanstaande dat de drie aangehoudenen, Devos, Hoste en Sche* pene, beticht van moord op den jongeling Hector De Zutter., van Beernem, voor de Kamer van inbeschuldingstelling zullen versdhijnen te Gent; Deze moet uitspraak doen over het beroep dat zij hdoben ingeslagen tegen de bekrachtiging van hun aanhoudings mandaat, onlangs uitgesproken door die Raadskamer van -Brugge. De Kamer van Gent is samengesteld uit de heeren De Perre, voorzitter; Van- derlinde en Verhelst:, raadgevers aan het Hof van Beroepbeer Dcj Bie, substituut' van den prokureui'-generaal en M. Phi- lippo. greffier. - Indien de uitspraak dezer Kamer be vestigend luidt, zullen de betichten voor liet Assisenhof van WeshVlaanderen worden verzonden. komt, zoudt gij wel opnieuw den weg naar de galeien kunnen inslaan, doch, luister: Gij hebt mij van dood en ge vang verlost, en ik ook wil u helpen. Indien Eugeen; uw makker, bier aan wezig was, ik zou trachten u beiden te helpen. Eugeen, antwoordde Hendrik, heeft Parijs niet willen verlaten; hij hoeft zich aldaar^ 'als haarsnijder geves tigd' en doet goede zaken. Zooveel te heter voor 'hem, maar luister nu wat ik u raden zou- Er ont breekt mij een man van vertrouwen,een man, die mij en mijn handel kent en mij desnoods kan vervangen. Ik win, als notaris, voel geld, maar, daar.ik nog andCre zaken ter. harte neem, waardoor i'k mijn winsteb jaarlijks meer dan viermaal zie verdubbelen, en altijd, uit vrees van verraad, genoodzaakt ben dit alles alleen uit te voeren, zou ik yeel meer geld kunnen winnen, indien ik iemand bij de hand had, die daartoe dé vereischte hoedanigheden bezat. Gij rijt de man, die mij- gelijkt. Gij hebt ge leerdheid. want zonder dat, zoudtt gij in geen handelshuis klerk zijn geweekt. W»j kennen èHüïndfcr en hebben de- zr-lfche redenen Om ons -yebeim te bewa ren. Blijf bij léf,!, ik zal u aannemen wis mijn meeste^lerk, ei» daar gij bijna dagelijks met mijnheer iii het bijzonder jzu'l werken, /.uilen wij driftige zaken x".-.p en'beiden veel geld kunnen li- Hendrik Spnetvlechter bleef eenige GROGTE BRAND TE LEEST Brand brak uit in de hoeve van land bouwer A. T'ierens, gelegen alhier ter plaatse gezegd «Leeetsühe Heide», Het gezin bestaande uit man, vróuw en twee kinderen, bevond zich aan den veldar beid, op een 100 meter achter 'hun wo ning gelegen, toen zij vlammen uit de schuur zagen opslaan. Zij snelden toe, alsmede buren, om-te redden wat te red-' den viel. Het hoornvee en een paar var kens konden met de grootste moeite ge red worden. Inmiddels had bet vernie lend clement zich steeds verder uitge breid en ook de hoeve aangjetast. Hoeve, schuur en stallingen met gansch den in boedel, werd een grooi der vlammen. En- ikel een paar muren slaan nog recht. De schade bedraagt ongeveer 65 dui zend frank cn is slechts gedeeltelijk ver zekerd. De oorzaak is niet gekend. INTERNATIONALE SCHELMEN AANGEKOUDEN TE BRUSSEL Sedert gcruimen tijd had ce rechter lijke polifie-brigade van het Brusselsch parket een bende vreemde kerels opge merkt, die haar verdacht voorkwam. Na lange opsporingen gelukte men er in enkele kerels terecht te brengen als me deplichtigen van de inbraak die vóór een maand in de Blaessfraat werd gepleegd en waarbij voor 60 000 frank juweelen werden gestolen. Anderzijds vernam men ook dat deze bende dikwijls in sommige kroegen van de Zuidstraat samenkwam. Maandag avond hebben verscheidene agenten dan hun slag geslagen. Vier Italianen werden geknipt Marcolin F., Buccarelli A., Deficitti J. en Luciani B. Deze laatste heeft in Frankrijk voor ver scheidene diefstallen nog twee jaar ge- vang te goed. Hij wordt ook van mede plichtigheid verdacht van een diefstal van 1 millioen onlangs in Frankrijk ge pleegd. Drie der schelmen hadden juwee len bij zich die. in de Blaesstraat gestolen zijn. Deficitti was drager van een geladen revolver en bekende ook aan zijn mak kers valsche paspoorten en papieren te verschaffen. Allen werden door de Italiaansche regeering gezocht uit hoofde van achterstallige gevangenisstraf van vele jaren. Bij de razzia werd ook een Rus, Ivan Nicdacim, aangehouden wiens dossier nagezien wordt. De heele bende weid in de celgevangenis opgesloten. Doodelijk verkeersongeval te Ronse Een kamion met pannen geladen en behoorend aan een inwoner van Berchem, reed Maandag namiddag de Zandstraat af, glibberde uit op de natte baan en geraakte in de gracht. De voerder ver zocht eenige nabij wonende personen een handje toe te steken om den kamion terug op de baan te krijgen. Terwijl zij met dat werk doendig wa ren, kwam een auto van M. Lagache afgebold en was op het punt voorbij te rijden, toen de voerder plots moest rem men en stoppen daar zekere Vanderghynst die aan den kamion ging duwen, anders zou omgereden zijn. De achterwielen van den auto sloren echter uit en Vander ghynst werd toch gevat tusschen een wiel van den kamion en de achtertrein van den auto. Het slachtoffer, 72 jaar oud, werd erg gekwetst aan het hoofd. Er was te vreezen voor een noodlottigen af loop. De politie heeft het gebruikelijk onderzoek geopend. BUIZENDEN TITELS zijn in de verschillig# trekkingen der Ver woeste Gewesten, Brussel, Gent, enz. uitgekomen, en verscheidene zelfs met groote loten zijn nog niet uitbetaald. Misschien zijn er van uwe titels bij Bezorg ons uw nummers en.wij zullen zo onmiddellijk en volkomen KOSTELOOS nazien. BANQUE D'ALOST N. V. 27, Nieuwstraat, Aalst 460 (Rechtover «ie Pest), oogenblikken nadenken. Het aanbod, dat hem gedaan werd, was waarlijk heel vleiend, docli hij was in beraad wat "hij zou gedaan hebben. Een dief was bij, maar het smartte hem zich met een man te moeien ver eenigen, die een moordenaar was. Wat kon hij er evenwel aan doen Hij vrees de niet alleen de armoede, maar ook van eenieder verstooten te worden; be trouwen op Gods barmhartigheid bezat hij niet, want de eerste beginselen der Oliristen leer bad bij sinds lang verge ten. Hij*nam dan bet aantbod aan. Drie dagen later was Hendrik Spriet- vledhter reeds ingelijfd in bet bijzonder kantoor van notaris Vosselaer, maar,om alle vermoedens té voorkomen, was Ihij de eerste dagen elders in de stad gaan lögeeren en kwam gelijktijdig met do andere klerken naar bet kantoor-Dodh dit duurde niet lang, want weldra ver liet bij zijn logist en bleef bij den nota ris inwonen. Ondertusscben verhief deze Spriet- vlechteris bekwaamheid bij eenieder hemelhoog, maar wel bijzonderlijk bij de buitenlieden, niet welke 'hij dikwijls in aanraking was. zoodat deze welhaast in gansch den omtrek werd aanzien voor een zoo godvruchtig als diepgeleerd man. Van lieverlede had de snoode nolaria middelerwijl Sprietvleohter zoo wel overtuigd en in allo schelmerijen onder- wezen, dat hij, nagat eep ha]f ver- Fcn telegram uit Hong-Kong meldt dat de Hollanders te Batavia drie leiders hebben doen hangen, die streden voor de onafhankelijkheid der Ncderlandsche ko loniën. Deze nationalistische beweging lictd evenals d:ze in China, betrekkingen met de communistische internationale. In het depot van den spoorweg van Kargpur (Engelschdndië) gineen 3C03 arbeiders in staking omdat 700 hunner kameraden afgedankt werden. Het be- s'uur der spoorkompagnie heeft dan het lock-ou-t uitgeroepen in al de werk huizen. Door dien maatregel zijn 10.000 arbei ders getroffen. De Duitsche vlieger kunstenmaker von Koeppen, befaamd voor zijn waag halzerijen, is terwijl hij toeren aan 't ver richten was, op 't vliegveld van Berlijn gevallen. Het vliegtuig werd geheel ver nield, en von Koeppen bekwam doode- lijke verwondingen. Een bericht uit Rome maakt melding van nieuwe overwinningen der Italiaan sche troepen in de Noord-Afrikaansche kolonie Tripolis. Het is de Italiaansche troepen namelijk gelukt, door een om trekkende beweging de opstandelingen te omsingelen, die 219 dooden op het ge vechtsterrein achterlieten. Een rijke buit viel de Italianen in handen. Hun verlie zen moeten gering zijn. Uit het Zandeiiand, in Nieuw-Bruns- wyck.komt het bericht toe dat daar wrak stukken aangespoeld zijn van de goelet u Cylton Walters waarvan men sedert 24 Augustus laatst zonder nieuws was. Het lijdt bijgevolg geen twijfel meer of de 24 koppen van de bemanning hebben de dood gevonden in de golven. Dieven hebben een overval gedaan op een post-auto, welke tusschen Wel lington en Auckland op Nieuw-Zeeland zich bevond. Aan cheks en andere stuk ken van waarde werd voor een bedrag van ongeveer 10.500.000 frank gestolen. De Hamburgsche bankier Alwin Lorf is door de politie dood in de woning zijner vrouw gevonden. De echtgenoote, van wie hij gescheiden leef-de, heeft be kend verschillende revolverschoten op haar man gelost te hebben, omdat hij een verhuiswagen had laten voorkomen, waarmee hij ook haar meubelen had wil len wegvoeren. De vlieger Pelletier d'Oisy is Dins dagochtend vertrokken voor een rond vlucht van de Middeliandsche Zee, met Boekarest als eerste eindpunt, President Coolidge heeft Maandag zijn werkzaamheden hernemen in het Wit Huis. Hij heeft er M. Tiison ontvan gen, leider der republikefnsche partij in de Kamer der Volksvertegenwoordigers. M. Tiison heeft na het onderhoud met den President verklaard, dat M. Coolidge afzijdig wil blijven in den U-iesstrijd van het presidentschap in 1925 en bijgevolg geen kandidaat wenscht tc zijn. (Havas). Men zegt dat tijdens een crisis van «delirium tremens», Sadil- leck", die inden sneltrein Parijs-Boulogne een reiziger vermoordde en zijn lijk pp de spoorbaan wierp, overleden is. Vanaf zijn aanhouding overigens bevond de moordenaar zich in observatie, Toeristen,waarschijnlijk Duitschers, hebben op een berg te Karwantel, ten Noorden van Innsbruck, herhaaldelijk om hulp geroepen. Zij zijn zonder twijfel verdwaald en indien de hulpzending, die vertrokken is, er niet in gelukt hen spoe dig te ontdekken, moeten zij onvermijde lijk in de rotsen omkomen. Gedurende een propaganda-vlucht tijdens de Poolsche vliegweek, zijn Zon dag middag boven het vliegveld te Posen twee Poolsche legervliegtuigen tegen eikander gebotst en neer gestort. Beide vliegtuigen werden volkomen vernield, terwijl de bestuurders zwaar gewond werdén. egge—I li».1 h I h loopen was, voel erger was dan zijn meester. Het laatste goed gevoelen, >alat hij misschien nog bezat, werd in hem, onder de leiding van den valschaard!» uitgedoofd. Ja, het was weldra reeds zoo ver, dat Sprietvlechter dikwijls 's morgens do plaats van den notaris verving, om den ongelukkigen pastoor van Onkerzeele, die nog altijd in de onderaardsdhe ka mer zuchtte, te gaan bespotten en mis handelen. Van een gemecnen dief, was Hon- drik Sprietvlechter ook een verschalker en moordenaar geworden. Was het niet altijd niet de daad, ihet was toch dik wijls door schninsdhe wegen, dat hij, onder de leiding van den helse'hen Vos selaer, zijn wanbedrijven pleegde, maar telkens zoo schuw en met zooveel om zichtigheid, dat het geruimen tijd door niemand werd vermoed. Het was ook hij die, een jaar daaïna, de eerste gemeenschap had! gemaakt rpet de kopstukken der Binders, hetgeen do notaris nog niet had dauwen wagen, maar doordat men alsdan begon op te hodden met de priesters en ed'ellieden te vervolgen en Vosselaer er bijgevolg geen meer kon pluimen, had Spriet vlechter hem dit aangeraden, geheel de verantwoordelijkheid op zich nemend. Het was dan ook welhaast een ovër- eengekomen zaak. welke hen beiden veel meer opbracht dan het beschermen of bedriegen der vluchtelingen. X't yoiyglgl/I

De Volksstem | 1927 | | pagina 2