DE HONDERDJARIGE Vrijda Sept. 1927 De toestand in Ierland De verovering der lucht Het Amerikaan scfre Legiorn Bevoorrechte aandeden De Fraasche financies Fransch niinisJer slacht- «fier van een ongeval Belgische bevolking van 1926 Honoraria aangaande de algemeene geneeskunde Fe oorlogsverklaring v" Oostenrijk aan Servie In Mexiko XXXHP JAARGANG HUMMER 219 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. —Telefoon 114. X>£a,§gS3lStci. 20 Centiemen Uitgarer J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap ttevas, Adolf tflaxtean, 13, te Brussel Rus de Riehel leis, Parijs Breams Buildings, 6, Loei dros E. O. 4. |W H. Linus Zonop5,38Zon a!5,47 Nieuwe Maar, den 25 Vervolg, Ziellier wat 'hij in groote letters op vjiju gevel had opgehangen. In 't leven viert men vaak hcrinncringsdagen, Doch éénmaal slechts zijn lOOsirn verjaringsdag. Van 100 jaar de krone mogen dragen Dal is de grootte zegen dien men hier verin/pen mag Ik voeg erbij, als uitleg galleen- lijk de grootste tijdelijke zegen... Is 't niet. Op het gemeentehuis werd Lie guShertig door al de burgerlijke en militaire overheden ontvangen. Mi litaire overheid, zeg ik, gerepresen teerd door den veldwachter. Een fameuze lange boterham van EINDUITSLAG DER VERKIEZINGEN'. Een meerderheid van zes stemmen voor Cosgravc. De uitslagen van de verkiezingen in den Iersdhen vrijstaat zijn nu volledig bekend. De regeeringspartijen 'hebben 79 zetels verkregen, de opposi lie-groepen brachten het tot 73 zetels. De partij van Gosgrave verkreeg l zetels, do on a fh ankelijken 12 en de boe ren 6. De oppositie bestaat uit 57 republi keinen. 13 arbeidersafgevaardigden, 2 nationalisten en 1 communist. (EEN VERKLARING VAN DE VALERA. Na de (bekendmaking van den offi- eieelen uitslag heeft de Valera gezegd, dat er voor of tijdens de verkiezingen geen afspraken ïusschen de onderschei dene groepen der oppositie gemaakt wa ren en dat nu die groepen geen meer derheid konden vormen, elk voor zich DE VLUCHT VAN KONNECKE ZAL HIJ DE WERELD ROND VLIEGEN'? Gisteren zijn 100 Anierikaansdie le- gionnairen niet generaal Pershing 'ter vrome bedevaart naar Verdun gekomen, Het toestel waarmede Koimeekc naar'waarM. Poinearé, uit iSampigny toege- zou blijven, optreden Men meende te Dublijn, dat de Aüile- gelukwensdien werd afgelezen dij ra door deze uitlating zidh bij voodbaat- t luidde en t botste zoo klonk 'het heeft willen dekken tegen de mogelijk- niet Hoeveel herinneringen droef cn blij, dierbre vrouw, Ontstaan er in uw geest wen g'hier dees dorpel ovcrschreidt. Hier bracht men IJ als kind; hier zwoert. gij een man uw trouw Jlier mcldct gij me wichtjes; ho zoolang voorbij 'die 'tijd- Hier werd zooveel geboekt, van wal uw vreugde of lijden deed. 'En dat gij, Christen vrouxe, gelaten uil Gods hand ontvingt Gij bleef t steeds paal en kloek in honderd jaren lief en leed. En daarom vier men V en juicht het al wat U omringt. Kil nu was 't in de door den oor log geteisterde kerk can doen. E-ene plechtige Mis niet drie fceeren, zou den ze in Brabant zeggen, en een groot sermoen van den ouden- Pas foor die al de jubilees uit 'de H, Schriftuur ophaalde en uitlegde en ilö Jubilarisse nog talrijke jaren en de zalige eeuwigheid tloewenschte, De eeuwelitige zat op nen «prie- Dieu» in 'het koor. omringd van have kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen. De orgel speelde niet. hij was binst den oor log «kapoet» geschoten, doch nen harmonium piepte, zuchtte, kuchte, grolde en bromde en de meisjes uit de school zongen als lijsters dat het helmde eene mis in «pleine-chant Het strekte de eerw, rasters tot eere Van bloemtuilen en boe-kees, van festoenen en zetel en gewagen we hier niet om de goede reden dat al waar men jubilee viert dat alles er immer bijkomt. Men deelde «souvenirs» of ge dachtenissen met het portret der bonderj arige en iedereen was tevre den men kan niet meer. Aan tafel liet liet zieli de eeuwe- linge smaken, zoodanig dat er moest paal en perk aangesteld wor den. In het voorbijgaan stipten we nog aan een wensch 'die de liefde welke de rlorpsgenooten haar toe droegen, uitdrukte. Gegroet, gegroet Gods lieve hind 1 Vaarde vrouw van honderd jaar Zie blij hoe elkeen U hier mint- Iloe wij V hier vieren al Ie gaar En eindelijk het dees 3 'Sta stil hier vremu, kien enkele stond tén lees mijn wensch, V: zoo 'gejond tin leef nog lang, O leef nog blij Can ziekte en van gebreken vrij- ....Eerie kleine maand nadien overleed de gevierde honderdjarige zachtjes cn gelaten in den Heer. MARC, beid. nat Gosgrave. nu ook diens partij geen eigen meerderheid heeft behaald zou willen aftreden en de verantwoorde lijkheid van oen nieuw to vormen regee- ling op de Valera leggen. li it Lenden wordt nader gemeld r De verkiezingen kenmerken zich dit jaar niet door' een zoo groole bitterheid als vroeger steeds aan den dag werd ge legd en er heerscht een atmosfeer van goeden wil cn verzoeningsgezindheid, waarin liet moeilijke vraagstuk van de nieuwe regeering kalm onder de oogen zal worden gezien. Kapitein Redmond verklaarde, dal de tijd der verzoening- thans is aangebroken cn dat Ierland uitsluitend moet denken aan 's lands belang. Wij voelen, zegde liij, dat alle partijen het 'liunne moeten bijdragen om een toenadering tot stand te brengen. President .Gosgrave is voor 'tiwee kies districten gekozen, namelijk voor Cork en Kilkenny en zal or waarschijnlijk de voorkeur aan geven voor Cork te zitten, lil dit geval wordt verwacht dat de leider eter-boerenparti j Corey als regeerings- oandidaat voor bet laatstgenoemde district zitting zal nemen, mógelijk met den leider der arbeiderspartij Thomas Johnson als fegencanclidaat, DER NAT. MAATSCHAPPIJ DER BELGISCHE SPOORWEGEN. Met ingang van 1 October 1927, zul len de tor ruiling tegen de definitieve titels van preferente aandeelen van de Nationale Maatschappij der Belgische -Spoorwegen, neergelegde ongestempelde gedisconteerde Schatkistbons op zes maanden en Schatkistbons 5 op vijf jaar, alleen nog in de Staatskas (Natio nale Bank van België) te Brussel, wor den aangenomen. Met ingang van denzelfden datum Van 1 October aanstaande, zal de ruiling tegen definitieve titels van de voorloo- pige titels van preferente aar.deelen van de Nationale Maatschappij der Bel gische Spoorwegen, uitsluitend ter Staatskas te Brussel plaats hpbfben. Oost-Azië vertrokken is, weegt, geheel 'beladen 3390 kilos, waarvan 2280 kilos j'benzine en olie- I Als eetwaren 'hebben de vliegers aan (boord een liter koude en een liter war me koffie, een liter bouillon, een liter ijswater, 5 kilo appelen. 2 1/2 kilo ba nanen en ananas, wat gesmeerde brood jes en een flesch cogfiac. Voorts zijn verba udstoffen i nedegenomen. Gravin von Solms was bij liet ver trek van 'haar man zeer kalm, Mevr. Konnecke was zeer onder den. indruk en I weende. Konnecke hoopt over -Japan in 14 dagen San Francisco te kunnen berei j ken. De afstand. Keulcn-Tokio bedraagt 10 000 km. en de afstand (Tokio-San Francisco is bijna even groot. Mocht Konnecke er in gelukken deze stad tie bereiken, dan zal hij wellicht ook trach ten zijn tocht tot New-York voort te zetten om over den Atfemtisclien Oceaan naar Keulen terug te keeren Ondcrtusschen wordt uit Berlijn het volgende geseind Uit Buda-Pesth wordt gemeld dat de Duitsche vlieger Konnecke Dinsdag avond boven de stad gesignaleerd werd. Liet vliegtuig werd rond' middernacht boven Belgrado waargenomen, het vloog in de richting van het Oosten. Telegrammen uit Angora melden dat een groole menigte nieuwsgierigen den vlieger opwacht. NUNGESSER EN COLLI WEER EEN FLESGH AANGESPOELD. Bel ga seint uit Den Haag 21 'Sept.: ,De echtgenoote van het Kamerlid Yzerman heeft gisteren op het strand van Kijkduin, bij Den Haag, een flesdh gevonden waarin en met blauwen inkt geschreven briefke meldend Wij (hier volgen*- twee onleesbare woorden) vuurtoren van Kales. Zijn neergekomen in liet Kanaal. Nunges- ser en Colli aan boord van de Witte Vogel». Het was niet mogelijk den datum te ontcijferen. Mev. Yzerman heeft de flesdh en hef briefke neergelegd ten bureeïe van den politie-prefekt. TE ANGORA 'AANGEKOMEN De Duitsche vlieger Koenneke Is Woensdag morgen, ten 8 ure 30, te An gora aangekomen. Te 12 ure 40 's nachts was 'hij over Belgrado gevlogen. W- ROND DE ONTWAPEN INGS- KWESTIE. De ondércommissie der ontwapenings commissie heeft zich in de eerste plaats bezig gehouden met de ontwerp-resolu- tic van M. Paul Boncour en met het voorstel van graaf Bernstorff. De afgevaardigden bleken het in be ginsel eens dat de commissie van voor bereiding der internationale ontwape ningsconferentie ook de kwestie der vei ligheidswaarborgen dient te behandelen, zooals M. Boncour heeft voorgesteld. Bij de bespreking heeft de Engelsehc afgevaardigde lord Onslow een belang rijke verklaring afgelegd. Hij zegde na melijk, dat de Ëngelsehe delegatie zou kunnen toestemmen in ecu regeling, waarbij de Stalen zich verplichten in ze kere gevallen hun strijdkrachten geheel of ten deele in dienst van den Volken bond te stellen. De gevallen zouden na tuurlijk strikt omschreven dienen te worden Aan de commissie van redactie is op gedragen een definitief voorstel ten j dienste van de ontwapeningscommissie, te ontwerpen. 26 1/2 MILJARD FRANK LASTEN IN 1928, De Fransche Kamerkommissie der financies heeft Dinsdag eene belangrij ke vergadering gehouden voor het on derzoek der begrooting van financies, waarvan de kredieten, in vergelijking met het dienstjaar 1927, verminderd zijn met 600 miljoen. De begrooting van 1928 zal voor Frankrijk een ontzaglijken last uitma ken. De regeering vraagt inderdaad voor dit jaar een totaal kredidten \an 26 mil jard 400 miljoen frank. Gansch deze som moet door de belastingen opge bracht worden, met uitzondering van 3 1/2 miljard frank, zijnde de Duitsche herstelbetalingen voor 1928. De Fran sche lastenbetalers zullen dus in 'hunnen zak mogen schieten. M. Albert Sarraut, Fransche minis ter van binnenlandsche zaken werd het slachtoffer van een ongeval. Op het oogenblik dat hij het ministe rie, per auto ging verlaten, werd wat gauw en geweldig het portel van het rij tuig door een deurwaarder gesloten en de drie vingeren der rechterhand van M. Sarraut werden de toppen verplet terd. M. Sarraut werd na eel's te verzorging door een geneesheer, overgevoerd naar het hospitaal Beaujon alwaar door de radiografie werd vastgesteld dat er gcene breuk van ledematen bestond. Do minister werd echter als gevolg aan het ongeval door lichte koortsen aangegrepen en hcpi werd enkele dagen rust bevolen. komen, hen vervoegde. Door de bevolking warm toegejuigd, begaf de optocht zich naar de overdekte markt, waar een groot ontbijt opgediend werd, tijdens hetwelk de minister-presi dent een redevoering uitsprak. Na de kapitale rol der heldhaftige verdediging van Verdun en 'bet succes der geallieerde legers herinnerd te heb ben. onderlijnde M. Poinearé in bijzon- delheden de deelneming van het Amc- ï'ikaansche leger aan de gevechten wel ke de losmaking van den sector Verdun ten gevolge hadden. Twee volkeren die samen gestreden hebben, voor een zelfde heilige zaak mogen door niets meer gescheiden zijn. Meer dan 6000 aanvragen voor de tochten naar de slagvelden en kanton- nementen der Amerikanen zijn er inge diend. Er waren dan ook gisteren niet minder dan 80 toeren ingericht, ten deele per spoor, ten deele per auto. In de bezochte plaatsen stonden gid sen gereed om de oud-strijders den weg te wijzen in de plaatsen, die hun eens zoo vertrouwd zijn geweest, doch die nu. na den oorlog zoo zeer van uiterlijk en karakter veranderd zijn. dat de '«Sa- mies» ze ternauwernood herkennen. De Amerikaansche legionnairen helb- ben ook een bezoek gebraciht aan hel Knekelhuis van Douaumont. Mgr Ginislv, bisshop van Verdun, maarschalk Pétoin en maarschalk Pers- hing hebben er redevoeringen gehouden. EEN BEETJE STATISTIEK, (Vervolg.) OVER LIJ D ENiSOO'Rj Z.A K EN. Wanneer men dc overlij densoorzaken in 1924 mot deze van 1925 vergelijkt, bevindt men dat de besmettelijke ziek ten, (bijzonder noodlottig voor de kinde ren, merkwaardig meer slachtoffers ge maakt hebben in 1925: mazelen, rood vonk, kinkhoest, diphfheritis en kroep, welke samen in 1924, 1.866 sterfgeval len veroorzaakten, hebben er 2.655 ten govolge gehad in 1925. Het. getal over lijdens van kinderen van minder dan twee jaar, veroorzaakt door buikloop en ingewandsontsteking, bedraagt 2.744 in 1924 en 3405 in 1925. Deze cijfers die nen in verband gebracht met de verhoo- ging der kindersterfte in 1925. Men stelt in 1925 een nieuwe vermin dering vast van door tulberculose ver oorzaakte overlijdens: het cijfer daalt van 7.934 tot 7.843. Het jaarlijksch ge- middels cijfer der door 'tuberculose ver oorzaakte sterfgevallen was 9.841 voor het tijdperk 1906 tot 1910. Er is een verhooging van door kanker veroorzaakte overlijdens: 6.479 in plaats van 6.214 in 1914 en 4.565 gedurende het tijdperk 1906-1910; De verhouding voor 1.000 sterfgevallen voor laatstge noemde periode was 33.5 voor de man nen, 44,8 voor de vrouwen. 38.9 voor de beiderlei kunne. In 1925, was de ver houding 55.3 voor de mannen, 72.1 voor dé vrouwen, 63.4 voor beiderlei kunne. Ongeveer de drie vierden der aan kanker toegeschreven overlijdens treffen de bevolking van 50 jaar en meer. LANDVERHUIZING. Do vergelijkende tabel der immigra ties en emigraties in 1913 en 1925 bevestigt, wat ons land aangaat, eene algemeene bevinding van het internatio naal arbeiddbureel: de afneming der emigratie over den oceaan, gevolg voor al van de beperkingswet der Verecnigde Staten. De vermindering der Belgische emigratie naar de Vereenigde Stalen en Kanada wordt gedeeltelijk vergoed door talrijke uitwijkingen naar Bc-lgisdh Kongo. De afwijking is minder groot tus- schen dc immigratie-cijfers ©p de twee bewuste tijdvakken. De cijfers voor 1924 en 1925 zijn nochtans grootcr dan deze der drie voorgaande jaren, doordien zij sterk beïnvloed zijn door de talrijke vreemdelingen, die in de mijnen en in de metaalfabrieken komen arbeiden.Het volksruilverkeer met Italië is sterk toe genomen; daarentegen is dat met Duitschland, sinds den oorlog, aanzien lijk afgenomen, terwijl dat uit en naar Frankrijk zoo 'groot a-U voorheen blijft. Dc mcdisch-mulualistisehe com mis* sie, voorgezeten door M. Bcrryer. burg- 'graaf en minister van Staat, 'heeft met eenparigheid van stemmen dc volgende bepalingen aangenomen wat de henoria betreft aangaande de algemeene genees kunde 1. Het tarief bestaal uil minima on maxima bedragen, 't is te zeggen dat de honoraria die door de provinciale of ge westelijke commissie zullen worden vastgesteld, noch hooger noch lager mo gen zijn dan beneden gegeven bedragen. Raadpleging: 5 tot'7 fr.; bezoek: 7 tot 10 fr. per hoofd. Per nog niet gehuwd lid: 9 tot 12 fr. Per gezin 27 tot 40 fr. Dringende dienst verleeningen, 's Zon dags en 's nachtsRaadpleging: 10 faifi 14 fr.bezoek: 14 let 20 fr. Taks per kilometer (doorloopcn af stand rekenende bij het heengaan gebjk bij het terugkomen)1 tot 2 fr. Deze bedragen gelden voor hel index cijfer van 700 tot 900. 2. Er zal een speciaal barema vcor be middelde mutualisten worden toegepast. De commissie heeft eveneens de «vrije keuze» aangenomen, de toepassing er van dient onder het toezicht te staan van een dokter-raadgever. 8TASILISATSE Plaatst uwö be schikbare gelden in de Gontsche Bank voor Handel en WljverheW, Filiaal van de Volksbank van Leuven. Afdeelingen 'Aalst, 27, St. Joriss traaf. Deridermonde, 1, Franz-Courtenstraalt Sóttegem, Kasfeelstraat, 18 JZele, Gesar Meeusstraat, Bijkantoren IHlegcrn-Dorp'. JLcbbeke, Brussesehe steenweg Lede, Molenstraat STIPTE GEHEIMHOUDING. 2326 VOLKOMEN ZEKERHEID! OP GROND VAN EEN •VALSCH DOKUMENT. Een Cüstcnrijkscli oud-officier, dio voor don oorlog te Weenen gehecht waa aan den inlichtingsdienst, van het leger, heeft over de oorlogsverklaring van Oostenrijk-Hongaric aan .Servie onthul lingen gedaan, waaruit blijkt dat dé hoogere militaire overheden wetens cn willens den keizer misleid en bedrogen hadden, om er hem toe te bewegen do oorlogsverklaring te teekenen. Volgens dezen officier hadden al dq diplomatieke vertegenwoordigers te Wee nen den keizer verwittigd, dat de Enten- tic niet met gekruiste armen zou toezien op een Oostenrijksch-Servisclien oorlog. De hofraadgevers, nochtans, maakten den keizer wijs dat een Oostenrijksch- Scrvische oorlog geene 'Europeesclie ver wikkelingen kon voor gevolg hdblben, daar de strijd zou beperkt blijven tus- sohen Oostenrijk en Servie. Niettemin weigerde de keizer de oorlogsverklaring te toekenen. Is alsdan dat men hem een dokument van den inlichtingsdienst voorlegde, volgens hetwelk de Servische troepen reeds de grens hadden over schreden en al vechtende liet land waren binnengevallen. Alsdan teckcndte de kei zer de oorlogsverklaring, in de overtui ging dat er uitdaging en aanranding bestond. Daar was echter niets van,want liet dokument was valsch en leugenach tig. -VW ALTIJD MAAR GRUWELEN. C'alles, de president van (Mexico, 'heeft zijn kortstondige verdraagzaamheid te genover dc katholieken voorgoed afge legd. .Te Leon werd de vergadering van den bond die voor vrijheid optreedt-, door do regecringstroepen overvallen. Yclen werden aangehouden, waaronder Flo- rent Alvarez, d^ voorzitter, en Petrus Vargas, dc sekrelaris. Deze laatste is dö broeder van Salvador Vargas, die in Ja nuari als martelaar stierf. Zonder schijn van gerechtelijk onder zoek, werden die menséhen twee dagen in 't gevang opgesloten. Daarna werd Alvarez doodgeschoten, in 't bijiijn dér aangehoudenen. De vrouwen werden na dien losgelaten. De mannen werden naar Lslas Marias weggevoerd. Galles had onlangs de stellige verzo- kering gegeven dal hij de katholieken, dio daar verblijven, zou loslaten.

De Volksstem | 1927 | | pagina 1