12 GeneeskraoM der iuoM Eene Prinses geboren Priesterlijks bsnoemhip Woensdag Oct. 1927 Vermindering van Staatspersoneel Yaderlamlsche plechtig heid ie Mede Brussel, 11 Oktober. Dezen voormiddag is ia het paleis van BeHe=Vue een prinsesje geboren dat den naam zal dragen van Josephine-Charlotte. Moeder en kind zijn welvarend. Het nieuws vyerd bekend gemaakt door SI kanonschoten. De natio nale vlag wappert aan alle huizen. Zusterliefde Van Luik naar Lourdes te voet De Fiausch=Belgiscbe onderhandelingen Zonderling- interview met den ex-keizer De militaire begraafplaatsen Rfoleeriog der Sjioorwegaaiideeleii DE VOLKSSTEM XXXIII* JAARGANG NUMMER 235 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. —Telefoon 114. X>£lS33l£tcL 20 Centiemen Uitgersr J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit bulten hst Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf IVaxlaan, 13, te Brussel Bus de Richelieu,Farijs Breams Buddings, S, Loadres E. O. 4. H. Willridus |Zonop6,06Zon al5,07 1 LaatsleKwart.den 17 Het is niet alleen hét stoffelijk voedsel dat ons lichaamsgestel op zijne drukking houdt en ons leven bewaart. den drank, gemengd met uitwase- minder en voor borstlijders best ge- mingen van bemeste keien en nitge- schikt. Indien een zieke lijdende aan bronchitis in de opene berglucht verblijft, en daarbij eene verstan- Is er voor een gezonden mensch dige voedingswijze aankleeft zal die Een vlugge gasvormige stof die'zu»rere lucht ovemoodig, voor eenjmensoh door enkel toedoen van de is omringt en'dcn dampkring van zieke is zij onmisbaar en de eerste zuurstof van den dampkring gene- worpen gassen van «verzopen ma gen. ons omringt en üen dampkring onzen aardbol uitmaakt, de lucht, is even onmisbaar voor 't bestaan dan eten en drinken. De lucht is de bakermat des le vens. In de lucht door de lucht, groeit alles wat er op aarde ver- blij ft. De lucht is samengesteld uit stikstof en zuurstof in de verhou ding van 4:1. Zuurstof verlevendigt alles. De opene lucht, voornamelijk zuivert alles, doodt de kiemen, ver wijdert onhebbelijke keuren en als zij door de zon bestraald wordt, Uitwasemingen. Eene donkere slecht verluchte kamer is ongezond, en van af wij er binnenkomen, praamt on's een klem van afkeer aan het hart.Eene klare, goed verluchte kamer geeft 'eenen indruk van welbehagen,men ademt er gemoedelijk en blijft er met genoegen in. Menscben, die vochtige duistere krotten bewonen, zijn doorgaans bleek en ziekelijk. Lieden, welke in luchtige gezonde huizen wonen, zijn wel te pas, levenslustig en vaardig tot den arbeid. De bouwkundigen 'hebben be grepen lioe doorslaande het vraag stuk der luchtige woningen op den algemeenen gezondheidstoestand jveegt, Sedert jaren hebben geleerden lor op gewezen dat in 'de steden gröote en onbebouwde ruimten, breede lanen, beplante hovingen moeten aangelegd worden; dit om de zuurstof der lucht in te laten en ruimschoots, gebouwen en inwo ners van haren heilzamen invloed te doen genieten, In de verledene tijden, wanneer de gröote steden met wallen en vestingen waren omringd, waren de huizen opeengestapeld en met smalle stegen van malkander scheiden. Het was in de huizen be vangen en ongezond. Thans breiden de steden zich uit en luchtige voorgeborchten volledi- gen haar. Gemakkelijke verkeerin gen, goed ingerichte tram- en auto busdiensten, doen de afstanden verdwijnen. Niets bezit grooter geneeskracht dan de lucht. Geholpen door 'de zon, ontsmet de zuurstof uit, de lucht alles. Een vuil stuk linnen, een stin kende dweil, eene rnet zweet door trokken sargie of een besmeurd kleedingstuk in de opene lucht aan de koord gehangen, zal binnen en kele -uren door en door gezuiverd Zijn en reukeloos worden. In bewoonde huizen is de lucht spoedig door uitwasemingen van longen en huid bezoedeld. Eene slaapkamer om gezond te zijn, moet 50 kubieke meters hicbt!- ruimte per persoon bedragen; b.v '4 nieters lang, 4 meters breed en 3 nieters hoog. Met verscheidene lieden in eene kleine kamer slapen is ongezond. De uitgeworpen dampen der ademhaling, het zweet enz., beder ven de luelit. Worden het de irrwo- woners zeiven niet gewaar, iemand die uit de buitenlucht bomt zal er seffens van bewust ziju. Kom b.v. des mórgends vroeg m eene herberg waar tot middernacht lustige gasten gedronken en smoord hebben, gaj zult er alles van weten. Niets walgelijker dan die muffe reuk van tabaksrook en verschaal- vereischte van de genezing. Mensehen die ziekelijk zijn. lijdcin aan rheumatiek, koortsen, zen. Om van een tering te genezen, moeten geleidelijk met een verblijf ontsteking, vergeten maar al te veel in een gezond oord ook volledige dat aij verkeerd handelen, wanneer i ritst en gepaste voeding aangewend zij in eene overwarmde kamer'worden. met gesloten deuren en vensters zich afzonderen gelijk in eene broei kas, Is warmte heilzaam voor eenen Zieke, te veel warmte is schadelijk, In eene ziekenzaal mag de ther mometer niet meer dan 17 graden aanwijzen. Wanneer men in de bedompte ka mer van eenen zieke komt, voelt men zich dikwijls den adem afgesneden, doordat de lucht bevangen is en be zoedeld. De kamer mag gematig ver warmd zijn, hoofdzakelijk moet voor goede verluchting gezorgd worden. En bijzonderlijk moet men voor zuivere lucht zorgen wanneer het eene ziekte geldt van de longen. Teringlijders namelijk moeten in breede, klare, goed van zuurstof voorziene kamers slapen, Gieen storen aan de vensterramen geen bedgordijn, geen tapijten, al vergaai-tuigen van stof en woeker- luemen. Til den ou'dtn tijd waren de wo ningen eenvoudiger en doelmatiger a/aögelegd, Rein gekalkte muren, dicht geo- lieyerfde plankenvloeren, enkel een zindelijk vensterkleedje, al dat be slag van meubeleering niet, goed voor de behangers en slecht voor de gezondheid, Aille dagen wei-den de vloeren met schoon droog zand be strooid en dagelijks uitgevaagd. Thans laat men, het stof vergaren in de dikke tapijten en de mïkroben woekeren achter het papier dat de muren bcjkleedt- Inj de g-aote steden is er geen zui vere lucht. De dampkring hangt vol stof, herkomstig van den rook der schoorsteenen en gedroogde uit werpsels van mensdhen en dieren. De lucht eener huiskamer kan er schijnbaar helder uit zien, doch zit vol vuilnis en schadelijke kiemen. W-anneer bij zonnige dagen de luiken eener venster gesloten zijn en door eene kloof een zonnestraal binnendringt, ziet men 'in de lichstraal een gewemel van kleine stofjes die glinsteren en zienlijk be wijzen dat dei lucht met allerhande vreemde voorwerpen beladen is. Het stof dat de zorgvuldige De krachten des liehaams bewa ren door spieremust en lange nach ten; elke gemoedsaandoening ver mijden is de boodschap, Verders speelt de overvoeding eene hoofdrol iri de behandeling der borstkwalen, y/SN Met liet doel, eene nieuwe inkrimping van de kaders té verwezenlijken, begint M. Jaspar, eerste minister, zijne collegas eerst persoonlijk te ontvangen. Maandag morgen beeft 'hij eene con ferentie gehad met M. (Vautlhier en d8 leden ider commissie Halleux. Er werd besloten dat het getal der algemeene be sturen (ministerie van binnenlandsehe zaken) dat vroeger 7 bedroeg, op 2 zal gebracht worden. In den loop van den, dag -heeft M. Jas par ook dien minister van financiën, M. Hou tart-, ontvangen. MM. de Fourmestraux, Fransch con sul, Pleis de Pilion, voorzitter der Pram sdhe weldadigbejdsvereeniging, vergezeld van eene afvaardiging der Fransche ne derzetting te .Gent, böbben zich Zondag morgend naar Mellc begeven, waar het gemeentebestuurjaarlijks eene herden kingsplechtigheid inricht ter eero van de soldaten; die in 1914 tijden den slag van Melle zijn gevallen. 'Na een dienst ih de kerk begaven zich al de aanwezigen naar het kerkhof waar de heer burgemeester Spae en de heer consul de Fourmestraux beurtelings het woord namen en de lieldhaftigjheicl.Pre~ zen van de Belgische en Fransche solda ten. die aldaar rusten. Vervolgens werden bloemen neerge* legd op de graven. BELGEN, STEUNT HET ROGDE-KRUIS VAN BELGIE J Bij de terechtstelling van Vanzetti had een gebeurtenis plaats, die vermeld dient te worden. Vanzettis zuster kwam uit Italië. Haar zending was die dier liefde. Ik 'ben ge komen zeide zij om voor alles mijn broe der over te halen een katholiek priester bij zich toe le laten en terug te koereij tot ons kaïiióiicE geloof 'Zij kan de juistheid der veroordee ling in twijfel getrokken hebben, zij kan er ook aan getwijfeld hebben, of haar broer werkelijk op den electrischen stoel zijn leven zou laten, maar één ding stond voor haar vast, dat er n- 1. een ander Rechter was. voor wien hij verschijnen moest. Zij en haar familie verlangde het meeste dat, als Vanzetti sterven moest, hij mocht sterven verzoend met God en de Kerk. Daarvoor ondernam zij een reis van duizend mijlen. (Vanzetti stierf zonder do laatste 'Sa cramenten ontvangen te hebben. Maar wie zal durven beweren, dat haar liefde op het 'bittere einde vruchteloos geble ven is Volgens de berichten waren de laatste woorden van den ongel etterden Italiaan deze «Gaarne vergeef ik hun, die mij dit nu aandoen. He echtgenooten Busoulier-Jockmans, van Luik, en hun achtjarig dochterken, hebben de reis Luik-Lourdes, te voet on dernomen. Hun reisgoed ligt in een rij tuigje met twee wielen, dat om beurten voortgestooten wordt. •Zaterdag zijn de reizigers door de Fransche stad Pau getrokken, zoodat zq reeds een heel eind afgelegd hébben. He terugkeer ook te voet zal geschie den over Tarbes, Toulouse, enz. He Belgische handelsafgevaardigdcn zullen heden Dinsdag de onderhandelin: gen hernemen met het oog op de weder aanpassing van zekefe tarieven, voort spruitende door het in toepassing bren gen van het Fransch-Duitsch verdrag- De afgevaardigden, alhoewel zij verle den week reeds in voeling waren mei. de 'Fransch en konden tot nu toe niet tot aecoord komen, over dc afbakening van het terrein waarop zij het verbond willen stichten. Dit zal dus het eerste onderwerp uit maken hunner besprekingen, welke de gansche week zullen duren. -vV- M. de- eel's te minister Jaspar 'heeft, Maandag morgen met zijne kollegas van het goevernement, de bespreking geo pend over de hergroepeering der diensten en de hervorming der kaders van de amb tenaars in de verschillende departemen ten. Tijdens een eerste onderhoud van M. Jaspar met- M- Vauthier, minister van Binnenlandsehe zaken, werd er besloten van den dienst der militaire begraaf- huismoeder dagelijks van de meu- plaatsen, die aan hot ministerie van landsverdediging toevertrouwd was, aan het ministerie van binnenlandsehe za ken over te maken. Ten einde die overdracht van dezen dienst in goede voorwaarden te doen ge schieden, zullen de officiers, die ermede gelast waren, gedurende eenige maanden bij het ministerie van binnenlandsehe zaken afgevaardigd worden. Geen enkele nieuwe burgerlijke amb; tenaar zal benoemd worden M- Jacqv.e- min, alg. bestuurd, der milieie, zal aan het hoofd van den dienst der militaire begraafplaatsen gesteld worden. Hot on derbond der graven van soldaten en wan de militaire begraafplaatsen zal door het ministerie van binnenlandsehe zaken be waakt, en aan de gemeen tebesluren toe vertrouwd worden. Ondanks de inkrimping der kaders, door M. Jaspar gedaan toen deze minis ter van binnenlandsehe zaken was, heeft de eerste minister bij M. Vauthier aange drongen opdat er nog grootere inkrim ping zou gedaan worden- Het getal alge 'meen besturen en besturen zal binnen kort nog verminderd worden, doch naar beien verwijdert, heeft (in de lucht der kamer gehangen en is stilaan naar beneden geslagen, Teringlijders vooral behoeven van zuivere lucht te genieten. I>aarom worden zij door de geneesheeren bij voorkeur gezonden aan de bosch- kanten, in het gebergte, aan het strand, oandat aldaar die menschen zuivere zuurstof inademen. De dampkring in beboscfite stre ken en in het gebergte is vrij van kiemen. In de streken waiar sparrebos- schen groeien vindt men zelden te ringlijders, doordat de bosschen ozone uitwasemen die allerkrach tigst de lucht zuivert. Daarbij, niaar gelang der hoogtje vermindert de drukking. Men ademt er gemakkelijker en men heeft eene gewaarwording van wel- j ^zekerk 'wonSTzonde^ dat de' op dit behagen. joogenblik verworven rechten schade zou- Hare drukking op de longen isjden lijden. WILHELM II VERHAALT VAN 0IJN VIEKPOOZIiNGEN AAN EEN AM0RIAAAINBGH JiOATRNALIST De Amerikaansöhe journalist Viereck, die eenigen tijd geleden de denkbeelden van de gemalin van ex-keizer Wilhelm» prinses Hermine, te boek heeft gesteld, publiceert thans oen onderhoud meb ex- keizer Wilhelm zelf. He vragen, die do journalist stelde war ren al even zonderling als de antwoorden van denex-keiaer. Zoo vroeg liij o.a- Wat is de levensopvatting van Uwe Majesteit B er treurt uwe majesteit het dat de glans van het verleden is uitge doofd Denkt uwe majesteit er aan, den troon met den predikstoel te verwisselen? f'ijt ge gelukkig Maakt het leven te Doorn u niet melancholiek Hoe ver poost ge u Waarop de ex-keizer antwoordde Ik foen 88 jaar oud en als ik mijri levenservaringen in mijn geheugen te rugroep, dan ben ik gelukkig te kun nen verklaren, dat ik, behalve mijn gods dienst, geen filosofie heb of gehad heb. Alle volken, die aan den oorlog deelna men, vertrouwden op God, maar wij heb ben verloren, omdat wij God niet gehoor zaamden en niet gevochten hebben tot den laatsten man, de laatste koolraap en het laatste schot. (Gemakkelijk te zeg gen I) Mijn lot is voor mij de bestraffing, De aandacht der dragers van de pre ferente aandeelen der Nationale Maat schappij dér Belgische Spoorwegen, wordt gevestigd op het feit dat de thans gekwoteerde koersen bepaald worden on-;die God mij opgelegd beeft. Ik doe niet der aftrekking van een koepon van 30 zooals Job, die God schold- Ik aanvaard fr. vaste interest vervallen op 1 Septem ber. De detacheering van deze koopon mijn lot. In plaats van mijn volk te re- geeren, verzorg ik met dezelfde toewij ding mijn rhododendrons in de overtui vergelijking der huidige koersen mét- die der laatste dagen der maand Augustus, wanneer de koers 580 overtrof. ZSJT'GE REEDS LID VAN HET ROOD-KRUIS VAN BELGIE heeft den titel op hel einde van verleden 'Png» dat zoowel <Ie tronen als de maand doen dalen, en er moet van ditbloemen gesöhapeh lieeft, Hoe kan ik, feit rekening gehouden worden (bij desterfelijk man, verlangen, altijd rozen- - -■ kronen en keizerkronen le dragen Mijn geweten is gerust. Ik verlang er niet naar theologische lauweren te oogsten. Een tijdlang was ik het hoofd van dc protestantsche kerk in Pruisen. Misschien ben ik te Doorn voor de menséhteid nuttiger- Mijn woor den zijn zaad, uitgestrooid in dien wind. Ik heb in dit leven vele gelukkige uren gekend. Slechts tweemaal heeft het leven mij zwaar gewond. He ideale ge voelens van twee edele vrouwen, Augus ta Viktona en IIermine, 'hebben mijn wonden gelieeld. Geen mensch is van een grooter hoog te omlaaggestori dan ik. maai' ik twist niet met God en ik leef met een ver heugd hart, Ik lach gaarne en een mensch zonder humor is een mensch zonder menschelijkheid- Het leven heeft voor mij nog veel vreugde. Een goed verhaal, een goed boek', mijn tuinwerk, liet houthakken, dat ik zorgzaam iederen dag doe, verheugen mij. Ik verheug mij over een goed maal en een beetje wijn met water gemengd. BISDOM GENT. Zijne Hoogw* de Bisschop heeft be noemd Onderpastoor: Van Ste Theresia Mui- de te Gent, de E.H. Vermeire, priester in het- Seminarie; te Lokeren den E. H., Geysels, leeraar in St. Lievens te Gent; te Moerbete-Geeraerdsbergen, den E- H. Glaus, priester in het Seminarie; te Asse nede, den E.H. He Pauw, id. te St. Mar- tens-Laafhemte Beveren Waas den E. H- Van Wetter, S.T.B., id te Meirelbe- ke; te St. Martens-LaaUhem, den E. H. Provenier, leeraar te Ronse. Leeraar te Hendermonde de JE.E- H. H. Bressers en Lobijn, priesters in het seminarie; in St Licvensgesticht te Gent, den E. H. Hemerijckx, priester in *t Se- Boven alles maakt de liefde van mijn vrouw mijn gelukkig. Ik mis slechts, dat ik niet. zooals vroe ger, op breede basis kan werken. Mijn rninane. Directeur der Zusters Apostoiienen te Berdhem, den E- II. Stockman, dire< teur van het hospitaal te §St, ^jnands- berg. eigen ongeluk drukt mij minder dan het ongeluk van mijn volk-

De Volksstem | 1927 | | pagina 1