17 Meer beweging voor de kinderen Zaterdag Dec. 1927 Scoutscongres Frankrijke jongste Bisschop Congo De legerhervorming Landbouwbelangen De6-maanden diensttijd Prins Karei \er vc eg t zijn regiment De Parijsche tooneelspelers Verleidelijk postje Belastingen op vreemde kapitalen KAM FR XXXlll' JAAhQSNG NUMMER 289 K«rkstraat, 9 an 21, Aalst. —Telefoon 114. Da^tolacl 20 Centiemen Uitgerer J. Van Nnffel-De Gendt Publiciteit, buiten hst Arrondissement AALST Agentschap Hevas, Adolf Ifjulaan, 13, tc Brussel Rue de Ftlohetleu,Parijs Breams Buildings, 8, Lon bres E. C. H. Lazarlus Zonop7,40Zonaf 3,53 Nieuwe Maan den Ï4 Wij weten, bij ondervinding dat de kindsheid een periode van ont wikkeling is, en bijgevolg ook van beweging. Stilzitten, niets doen, valt het kind zeer lastig, dat weten al degenen die zoo gelukkig zijn kinderen te hebben; bovendien zal ik er aan toevoegen dat dit zelfs na- deelig kan zijn aan het jonge schepseltje. Lang hebben ouders, en meesters vooral, niet genoeg re kenschap gehouden met deze noch tans noodzakelijke levensvoorwaar de. Terwijl bijvorbeeld het jonge veulen vrij op de weide rondspringt zijne ledematen ontwikkelt, zijne longen verruimt, moet het kind da gen Jang, in een vaak met slechte lucht bezwangerde atmosfeer «zit ten», en onbeweeglijk toezien en luisteren. Voor vele mensehen schijnt het grootste talent van den meester de kinderen doen stilzit ten I Sommige schoolmannen met een ijzer arm en een steenen hart zjijn daar ook gedeeltelijk van over tuigd, en nochtans stellig is het dat beiden mis zijn. Neen, het zijn geen modelklassen meer waar men de kinderen het langst onbeweeglijk houden kan. Het! is uit met dat vooroordeel dat de klas meer op een kerkhof moet gelijken dan op een werkzamen bijenkorf. Overdrijven wij echter niet. Ze ker is het dat er tucht noodig is, maar toch is het waar dat opvoeden nu meer een werk van (diefde en geduld» is dan vroeger. Nu gaat men moed zoeken om zijn lastige taak te vervullen in azijn hart» in 'dë liefde», vroeger maar al te veel Sn de roede Dit geldt zoowel voor d 'ouders als voor de meesters, wij zijn daar ten andere allen innig van overtuigd. Toch hoor ik dikwijls zeggen «'t Was de goede methode, dat Pardon Met liefde zal men al tijd verst komen, bij' het kind. Er zijn natuurlijk uitzonderingen, maar weinig. Overtuigd zijnde dat het kind zich oei bewegen, als het gezond is, treft men reeds in veel moderne scholen, borden langs Me wanden der klassen. Daar kunnen de leer lingen zich al staande oefenen in het dicteeren, rekenen en feekenen. Zeker is het dat ons kinderen in liet algemeen te veel zittend werk verrichten, en het goed inrichten van een degelijke 4den graad heeft in dien zin ook veel goeds verricht. Vroeger speelden de kinderen al leerende, nu tracht men het kind zooveel mogelijk te doen feeren al spelende. Vat U liet verschil ge achte lezer Vroeger, en heden gedeeltelijk nog moet de meester zich gedurig inspannen om van het zoo wispel turige volkje een betrekkelijk sehe land uitgegroeid tot ééne sociale doodsche stilte te bekomen, die de beweging van jeugdopvoeding waarvan sdiocltucht vergt; het ware echter bet belang aan niemand meer ontgaat, veel natuurlijker en ben al hooren spreken van een Hec tare. Zou ik er niet mogen bij voe- gerf dat er velen zijn die daar een slecht beeld van hebben. Ja ze we ten wel dat Heet (0) are wil zeggen 100 aren of 10.000 centiaren,maar wat zegt dat aan ons kinderen Slechts doode woorden zijn het. Maar kom laat ons er eens mede buiten gaan... Wij leggen zoo een oppervlakte af met stokken... enz. Gelijkwaardige oppervlakte Hec tare of 10.000 Ma of vierkant van 100 maal 100. Dat uitmeten is een aangenaam werkje voor kinderen, ze springen om te mogen meten, 't Werk is ge daan Ze zien met bewondering hun meesterstuk. En wees maai' gerust dat z't beet hebben hoor Heter dan met in de klasse of thuis 100 oefeningen te maken. Bovendien om het voor eeuwig vast te ankeren,i wie zou ons belet ten van een loopkoers te geven rond de 400 m. omtrek? Dit als simpel voorbeeld dus. Ik hoor verschillende lezers zeg gen «Maar dat is voor school mannen. dat gaat mij niet aan Toch wel Allen! komen wij in aanraking met kinderen, allen moe ten wij er veel kunnen van verdra gen. O, ik vraag' het niet voor mij persoonlijk Neen maar voor ons geliefde kleinen zelf. Er moet todh wel eens iemand voor dat volkje ten beste spreken. En bovendien, zijn de «kinderen» soms niet het beste onzer Maatschappij Laat ons deze regeltjes indach tig zijn, bij ons thuis ook; wij zul len ook zoo veel aangename uurtjes inwinnen. Bovendien als wij een school- wandeling zien, laat ons niet den ken, lijk veel onwetenden Ja, ze zijn daar de opeters van het gou vernement, ze gaan wandelen, in plaats van te werken En onge- letterden geven toe, ze meenen van schoolzaken ook verstand te hebben en ze huilen mede, en het liedeken gaat zijn gang- Neen, Beste Lezers, zulke mees ters, zulke kinders, ontvluchten bet werk niet, maar bet doode, en dit om liet leven te vinden in Gods. schoone Natuur. Daar kan men in open lucht, les sen geven die bijblijven zullen Daar kxmnen de kinderen werkelijk al spelend veel leexen. Vergeten wij bet niet Dit alles de kinderen ten goede, C. V. D. EECKEN, S choolh oofd-Erondegem - Op 2c Kerstdag hoeft liet verbond der Katholieke Padvinders van Belgie zijn achtste jaarlij ksch congres te Gent. Alle scoullciders, aalmoezeniers, commissarissen, masters, assitant.s, voortrekkers en pletonleiders zijn daarop uitgenood igd. De scouting is thans in hot Ylaam- taEsgazaa^g&ij verstandiger middelen te zoeken om het leeren levendiger te maken: het is waar op dit gebied zijn wij 'heden al veel vooruit gegaan. Maar al te lang is er een dwaze zucht geweest naar onbeweeglijk heid. zelfs in den familiekring, iets dat toch een onmogelijkheid is voor een gezond kind, dat is toch wel op vallend. Ts dat geen marteling voor kin deren stil te moeten zitten. Doodt dat' den geest niet? En maken wij er soms zoo geen werktuigen van in plaats van ze tot handelende we zens te ontwikkelen Een kort bewijs van wat ik voor- uitzet Vele kinderen, wij ook, heb-j Eén voor één vallen bij dc massa de vooroordeel en weg welke bij de op komst dor scoutuniformen -schering en inslag waren. De grootste moderne pe dagogen wijden in hunne boeken gan- sche hoofdstukken aan scouting als systeem van jeugdopvoeding, en alge meen wordt door hen de waarde er kend van de scoutmethode als zijnde in dezen dcmocratischen tijd de beste opleiding tot het burgerschap. Ook in de leidende scoutmiddens worden meer en mieer de opvoedkundige beginselen en hunne toepassing be studeerd. In dit toeken staat ook het congres van Gent. Aan de. dagorde staat hot vraagstuk van do tucht, niet de van buiten of opgelegde instructie (met militaire dril heeft scouting geen uitstaans) maar de van binneri-uit ontwikkelde, karaktervorming* De eer, de jongste bisschop van Frankrijk tc zijn, yalt te beurt, aan den bisschap van Toulours, Jacques Roaic. Voor den wereldoorlog was hij werk zaam aan de spoorwegbouw in China. Na zijn terugkeer in Frankrijk werd hij van zijne ware roeping bewust en stu deerde in het groot seminarie te Possy. Bij het uitbreken van den oorlog werd hij naar het front gestuurd, waar hij bijzonder uitmuntte door zijn heldhaf tig optreden. Driemaal werd hij eervol genoemd in de mililie-trapporten en tot den rang van kapitein verheven. Het kruis van het ecrelegioen was#de open lijke erkenning van zijn dapperen moed en plichtsbetrachting. vV VERTREK VAM DE «STANLEYVILLE» Donderdagnamiüdag is de Belgische stoomboot. «Stanleyville».kapitein Her- remans, van Antwerpen naar Congo afgevaren. Aan booird bevonden zich 81 passa giers. allen in 2de klas, waaronder vele beambten van het ministerie van koloniën en vertegenwoordigers van verscheidene handels vereenig ingen. De Stanleyville» heeft eene volle la ding. vooral spoorwegmateriaal. Aan dek zijn geladen gedemonteerde ijzeren booten, en eene motorboot. DE GEMENGDE COMMISSIE. Het Staatsblad van heden Vrijdag kondigt de samenstelling af van de gemengde kommissie, welke gelast wordt met de studie der legerhervor- milng. - M. de Broqueville, minister van landsverdediging, richt daarbij een verslag aan den Koning. De minister herinnert daarin dat de huidige in richting van het leger onvoldoende is geworden en besiuii Overwegende dat de gedurige ver- belering van hef foo-er vanwege den troep lvoe langer hoe meer uitgebreide kennis vereisenl, oordeelt de regee ring, zooals zij het in liane mmisteriee- le verklaring heeft aangekondigd dat het oogenblik gekomen is, om door ene gemengde kommissie, het vraag punt van 's lands verdediging in zijn geheel te doen besludeeren.Wegens de ruchtbaarheid die aan hare werken zal gegeven worden, zal dite kommissie, dit voordeel bieden, dat gansch het land in staat zal wezen te oordeelen of de ge vraagde persoonlijke prestaties en geldelijke opofferingen in verhouding staan tot de wezenlijke vereischten van 's lands verdediging.» DE LEDEN DER' KOMMISSIE. Daarna volgt de samenstelling der kommissie. a) MM. Bossuyt, G. Drgneffe, burg graaf du Bus de Warneffe, Lamborelle. Pierlot, Tschoffen, senators. b) MM. Bodart, Brusselmans., Buyl, de Burlet, Dev.èze, Housiaux, Kregiin- gOir. Marck, baron Pirmez, burggraaf Pouliet, Van Hoeck, volksvertegen woordigers. c) Luitenant-generaals baron 'Ja cques de Dixmude, Borremans, de Longueville, t'Serstevens, Thirfay.ge- neraal-majoors Tennonia en Galet, kolonel Conreur en. luitenant-kolonel Six. Baron PirnVez, ondervoorzitter van de Kamer, zal het voorzitterschap van die kommissie waarnemen. Luitenant- generaal baren Jacques de Dixmude zal als ondervoorzitter optreden. Lui tenant-kolonel Micliem zal liet ambt van sekretaris waarnemen. DE BEVOEGDHEID. Verder wordt de bevoegdheid der kommissie vastgesteld.Zij is gelast: 1. den tegenwooröigen stoat van bet legeir te 'onderzoeken, evenals de) nood zakelijke middelen tor werkelijke ver dediging van het grondgebied; 2 dc vereis elite herinrichtingsmaatregelen voor le stellen, vooral wat diensttijd, taalstelsel en gewestelijke indeeling betreft. De kommissie mag alle inlichtingen inwinnen tot het vervullen van hare zending, en iederen persoon, burgert of militair, ondervragen die zij het mocht wenschclijk achten te hooren. Dc aldus opgeroepen, leden van het leger zullen gansch vrij zijn op de vragen die hun gesteld worden naar ^goeddunken tg antwoorden* WINTER BEMEST ING IN DEN TUIN In een vorig artikel hebben wij ge sproken over de veldbomeatmgen gedu rende den Winter. Ook in den tuin wor-i den de werkzaamheden gedurende dit tijdstip voortgezet, telkens de omstan digheden zulks toelaten. Geen enkel perceel van den moestuin laat men onaangeroerd; al den ledig- komenden grond wordt op winterbeddon uitgezet. Hier ook, is het geraadzaam Slak en Sylviniet in ruime maat ter ge legenheid dier bewerkingen uit te strooien. Die meststoffen worden ook zeer voordeelig bovenop toegepast voor de perceelen der doorlevende planten, aardbeziën, aspergien, enz., is 't dat zij niet toegepast werden na den pluk van het eerste, of het' effen maken der bed den van het tweede gewas. Die uitat rooi ingen dienen volstrekt niet opgevolgd te wezen van grondbewerkingen: de regen en het sneeuwwater zorgen er voor de meststoffen door gansch de bouwlaag te verspreiden, zonder het minste ver lies. Dc lentewerkzaamheden hernemen in den tuin veel vroeger dan op het veld, van in de maand Januari. Werden gee- ne fosfaten of potaschzouten in den Winter toegepast, dan worden zij bij de omspitting of onmiddellijk nadien toegediend. Thahs nog geven wij de voorkeur aan slak, doch vervangen de sylviniet bij voorkeur door chloorpo- tasch. Ook zoo vroegtijdig mogelijk na de omspitting wordt de zwavelzure ammo niak uitgestrooid, eveneens in ruime maat. Waar 't kan wordt, die meststof ondergebraakt of ingerijfd, en men kan heel voordeelig den zwavelzuren am moniak voorafgaandelijk met chloorpo- taseh mengen. Slak en Sylviniet wor den ook voordeeling gemengd, doch nooit mag eene mengeling gemaakt worden van slak en. zwavelzuren ammo niak. Voor de doorlevende planten is het geraadzaam den zwavelzuren ammo niak zoo vroeg mogelijk toe te passen, van in de maand Januari, zelfs boven op, voor de omspitting. INTENSIEVER. IN DE KAMERAFDEELING. Donderdag vergaderden de Karoeraf- deelingen, om het wetsvoorstel Vande Meulehroecke over den 6 maanden- dienst te onderzoeken. Het voorstel werd verworpen met 7 4 stemmen tegen G6. De Christen Demobraten deden daair eene belangrijke vérklaring, die de gansche ontleding is van lvet wetsvoor stel met over ieder punt, van het' ont werp de gegronde en duidelijke opmer kingen. De verklaring eindigt met te zeggen dat de Christen demokraten niet tegen den 6maanden diensttijd zijn, maair wol togen dc bepalingen iii hel ontwerp vervat. Ziehier hoe or gestemd werd: Eerste afdeel ing: 9 ja 15 neen. Tweede afdeeling: 10 ja 9 neen Derde afdeeling: 7 ja 10 neen Vierde afdeeling: 12 ja 13 neen Vijfde afdeeling: 13 ja 14'neen Zesde afdeeling: 16 ja 13 neen een bondig onderzoek van de »obrif!u-< ren kunnen doen overgaan, ten einde al zoo alle bevred iging nopens de woon-* plaats der depisitogevers te verkrijgen* Z. K. H. prins Karei, graaf van; Vlaanderen, die zijne studiën voltrok-» ken beeft, heeft Donderdag bepaald af scheid genomen van de Krijgsschool om zijn regiment, het le gidsen tc vervoeen. Generaal Neofs, bevelhebber der. Krijgsschool hield eraan den prins, persoonlijk geluk te wertschen voor den schitterenden uitslag, zijner studiën. Men weet dat prins Karei de eerste ge-» klasseerd werd zijner promotie. Een intiem feestje greep te dier ge legenheid plaats. Donderdag morgend in de Krijgsschool. De luitenanten Vanus en Remy die terzelfdertijd als prins Karei hunne studiën hebben voltooid, en de melding «zeer wel» bekwamen zijn ook mede gevierd. De andere studiemakkers van don prins wilden echter ook meedoen, aan de betooging en boden aan pfrins Karei ,een bronzen medaljon met zijne beel tenis, kunstwerk van beeldhouwer Ver bande van] Gent. De prins, hield eraan het banket voor te zitten dat, in de mess der officieren een laatste maal de officiereu der. jongste promotie vereenigde. Voor de Parijsche tooneelspelers zal voortaan iederen Zondag een bijondere H. Mis gelezen worden. Ze wordt, door de Dominikanen gelezen in dc kerk van den H. Hororius. De eerste Mis werd verleden Zondag gecelebreerd door den provinciaal der Dominicanen P. Gillet, die tevens de geestelijke leidsman van de christelijke tooneelbeweging in Frankrijk is. Kardinaal Dubois is da beschermheer van deze R. K. tooneel- bond. waarvan Paul Clan de eere-presi- dent is. De juridische adviseur is Léon Bérard, dc vroegere Minister van On-» derwijs. M. Baels, minister van openbare werken, heeft reeds vanwege zeventien ingenieurs een verzoek ontvangen om tijdelijk uit hun ambt ontslagen te worden, .ten einde in Egypte de bedie ning te gaan vervullen, welke door ko ning Fouad aan twee Belgische inge nieurs wordt aangeboden. Deze zen ding zal 5 maanden duren en dc ver goeding or vooir4 beloopt tot 350.000 fr. M. Baels moet er nu twee uitkiezen oen voor de wegen en een voor de wa* terloopcn in Egypte. De minister van financien heeft on langs besloten dat d-e financieelc in richtingen, waarin kapitalen zijn ge deponeerd toebehoorendc aan vreem delingen, die verblijf, noch woonplaats hebben, kapitalen waarvan dc in komsten onderworpen zijn aan de be lasting op roerende zaken gelieven te gen het verminderd bedrag van 5 t.h. voortaan er zich mogen bij bepalen aan de aangifte voor bewuste .belas ting op soortgelijke inkomsten een at test te.voegen, dat er van laat blijken dat onder de aldus voor de belasting tegen het verminderd bedrag aangege ven inkomsten er geene zijn die van door rijksinwoners of van door in Bel gie gevestigde buitenlanders gedane beleggingen voortkomen. Het spreekt van zelf 'dat hcwuste inrichtingen allen waarborg dienen tc nemen tegenover de buitenlanders, waarmede zij in betrekking staan. Bij ernstigen twijfel omürent dc juistheid van even bedoelde aangifte, zal het beheer ten andere, mits vooraf gaande toelating van den minister tot Zitting van Donderdag 15 December Te 2.45 ure wordt de zitting aange vangen, onder het voorzitterschap van M. Brunei. KAMERAGENDA. De Kamer stelt eerst haar dagorde vast; zulks gaf aanleiding tot een zeur levendig debat. BEGROOTING VAN 'S LANDS MIDDELEN. Dc Kamer zet dan de bespreking voort over de begrooling van 's lands middelen. M. Houtart geeft een lange uiteen zetting over dc financieele toestand! en zegt dat men niet ongerust moet zijn; de vermindering met 300 miljoen van het Delgingsfonds zal geen beletsel zijn, verdei4 te werken aan de gezond making van hel financieel beheer. Hij kan echter niet aannemen da? M. Renkin voorstelt de dotatie met 1' miljoen te verminderen. In 1927 werd het reeds met 400 miljoen verminderd. De minister hoopt dal het niet lang meer zal aanloopen voor men zal kun nen overgaan tot eene algemeenc ver mindering der belastingen. Het was niet mogelijk de taks varC 15 op de loonen ie behouden, omdat het koninklijk Besluit daarover te laaü word gereed gemaakt. De economische toestand laat nu tod de taks van 1 op den uitvoer van da kolen af te schaffen. Dc spoorwegbaremas kunnen vol* geus mijne meening niet pi eer ver-* hoogd worden.

De Volksstem | 1927 | | pagina 1