Cirio Tomaten TE"ï«"v' Jan Clercker K-L E l E GAZET NIEUWSTIJDINGEN os Ce Laatste Binders in Vlaanderen Kurfe buiteiilanfisQha büJflite» Bcelslr. RecfttL van DeFïdermonö Aar» het Hof. Baron Capclle is be noemd lol geheimschrijver van dei: her tog en de hertogin van Brabant. Bij gelegenheid van het schitte rend eind-examen van prins Karei in de Militaire School, had len paleze, gister avond. een feestmaaltijd plaats. Namen er aan deel het koninklijk gezin, de minister van Landsverdediging, de lee raren en medeleerlingen van den Graaf van Vlaanderen. Dn koningin bezocht gisterochtend de tentoonstelling van den Franschen meester Levq-Dhurmer. Nieuwe luchtvaartlijn in Kongo. •Een telegram uit Leopoldstad meldt dat de inwijding van een nieuwe luchtlijn door Kassai plaats beeft gehad met suk- ses op 14 December. Die lijn, 160 km. lang, verbindt Loeëna met Sjikapa maakt voortaan deel uit van het groote luchtnet, der S.A.B.E.N.A. in Afrika. Kardinaal de Lai. Wij konden over eoii'ge dagen melden dat er eene mer kelijke verbetering gekomen was in den gezondheidstoestand van Z. Érr^ Kar^ naar de Lai. De eerbiedwaardige lijder heeft nu een nieuwen aanval van hart zwakte gekregen. Alhoewel er geene hoop meer is. op herstel, blijft zijn ijzer- sterk gestel nog krachtig 5 weerstand bieden. De Kolenkrisis. Dc kolenvoort brengst, 'blijft niettegenstaande krisis zeer hoog. ..Er werden in November 2.226.000 ton uitgehaald wat eene aan zienlijke vermeerdering daarstelt legen- oyer de.voortbrengst van vóór den oor log, en zelfs de middeln nat overtreft, van zekere na-ootrlcgsche jaren. De voorraad van einde November be droeg 1.828 duizend ton. 't zij ruim 150.000 ton meer dan voor October. De maximum-voorraad werd bereikt in Ju ni 1025, namelijk 1860 duizend Ion. Sniicerlj DE STRAFSTE. Q. Jacobs GEBRUIKT ER MIN In de Spaarkas. De stortingen hl de Spaarkas bedroegen, in November laatstleden, 105 miljoen frank en over troffen de terugbetalingen met 51 mil joen. In elf maanden tijds, zijn de spaariiilagen met meer dan 535 miljoen frank aangegroeid. Argentijnsch minister te Brussel M. Angelo Gall.ardo, minister van Bo i- tenlandsche Zaken van Argentinië, heeft Dinsdag morgend bloemen neergelegd op hot graf van. den Onbekenden Sol daat. 's Middags hebben de minister van België te Buenos-Avres en Gravin van der Strael.en-Ponthos, een ontbijt aan geboden Ier eere van den Argontijn- Folion minister van Buitenlnndsche van Buitcnlandsche Zaken en Mevr. Gallar- do. De Argentijnsche minister heeft een bezoek gebracht aan het museum van natuurgeschiedenis en aan het Museum te Tervuren. 's Avonds woonde hij het groot feest bij, dat te zijner oer op de legatie der Argenlijnsche Republiek werd aange boden. Proef eens de lekkere BOTEESPE- CULOOS der bakkerij DE TOEKOMST ie DenderleeuwZe is waarlijk fijn! De Handelseigendom. In bet mi nisterie van Justieie zal Donderdag een bijeenkomst plaats hebben van afge vaardigden der eigenaars en der huur ders in verband met de gestelde kwes tie van den handelseigendom en het vervallen der huur op 1 Januari aan staande. Het verweerkomiteit van den hnudelseigendom hoopt dat schikkingen zullen kunnen genomen worden om een bevredigend akkoord te bereiken en in de mate van het mogelijke de uitdrij vingen te voorkomen met Nieuwjaar. EEN BRUSSELAAR DOOR EEN TREIN .vermorzeld te herbesthal De handelsreiziger M. Leon Klocké, 41 jaar oud, wonende avenue de la Re naissance te Brussel, die 's nachts in de statie van Herbestal naar den trein van 3russel wachtte, had zich in afwach ting naar de wachtzaal begeven. Toen de trein reeds aan het rijden was, kwam hij uit de wachtzaal getoo pen sprong op de loopplank, maar sHb berde uit en viel tusschen de kaai en de. spoorbaan. De ongelukkige werd het rechter been afgereden en het linkerbeen ver morzeld. Op het geroep van-dé andere reizigers stopte de trein de ongeluk kige werd naar het gasthuis van Ver- viors gebracht, waar hij aan zijne won den bezweek. TWEE KINDEREN VERSTIKT TE ANTWERPEN Tn een huis der Lentestraat, bewoond door de echt.genoolen Miller en hunne kinderen, werden op de slaapkamer ver stikt gevonden de twee kinderen Miller, wederkeering 13 en 10 jaar oud. Een bijgeroepen geneesheer deed de twee jeudige slachtoffers dadelijk naai' het gasthuis overbrengen. Het ongeval schijnt moeten toe geschreven te worden aan onvoorzich tigheid. De ouders hadden in den naclit hot gasvunr aangestoken om melk te warmen en moeten denkelijk vergeten hebben de kraan die li te draaien. kiglijk zijn twee politieopzieners haar opzei komen verijdelen door haar bij den kraag te vatten eer zij hier slacht offers had kunnen maken, buiten den waard van het hotel in het centrum der stad, waar zij sinds eenige dagen was afgestapt. Zij weud opgesloten ter beschikking van het Fransehe gerecht. LUK IN HET WATER TE TIELRODE Aan de samenvloeiing van de Schel de en de Durrae is het lijk aangespoeld van P. Brachd, wonende op het Gelag. De ongelukkige, die reeds sedert 11 De cember jl. verdwenen was, moet in het water gevallen zijn toen hij des avonds zijn visclvnetten wilde uitwerpen. SLACHTOFFER VAN DEN VORST TE GENT Maandag is de genaamde Angelus Heynderickx, 73 jaar, ^lagldadvorkooper fvonende Kleine BelleRiestraat, in de Lentestraat Qp. den .openbaren weg ge vallen. Hij ktpeg van inwendige pijnen. Na verzorging door een geneesheer, is de ouderling door de zorgen der po 11cie huiswaarts gevoerd. BELANGRIJK BERICHT. Begin Januari aanstaande zullen de bureelen der Gentsche Bank voor Han del en Nijverheid, van dc St Jorisstraat overgebracht worden naar de Keizerlij ke Plaats, n. 14 (Kas taan joresten) na bij de Nieuwstraat. Brandkasten Lips van alle afmetin gen, zullen ter beschikking zijn van het Dinsdagochtend in het Noordstation op AUTO TEGEN EEN HANDWAGEN TE BRUGGE Edw. Van Hee, 46 jaar cud, wo rende Silmon-Stevinstraat, ging Langs de Lange Rei met een handkar. Ter hoog te van de Annociadenstraat; kwamen de elektrische; tram en de luto van den h. Segem, handelaar, Wolle&traat, in dezelfde richting gereden. De autobe stuurder wilde voorsteken, toen een ander auto uit de tegenovergestelde Tichling kwam. De autobestuurder van den Iï. Segem een botsing willende vermijden, sloot de remmen, waardoor de auto zijdelings, slipte, zoodat Van Hee een slag ontving in de zijde en met geweld bp de straats-teenen werd geslingerd. De arme man werd zwaar gewond opgenomen. Een streng onderv zoek is door de politie ingesteld. SCHIELIJK OVERLIJDEN IN HET. NOORDSTATION TE BRUSSEL De h. Ferdinand Poldermans gebo ren te Koirtrijk in 1868, wonende Hoornstraat te Etterbeek, wachtte, publiek aan een zeer voordoeligen huur prijs. 2207 DOOR Silvafn VAN DER GUCHT EN Lodewijk VAN LAEKEN 259ste Vervolg. Onderlusschen was Jan genaderd. Ilij groette den geestelijke en sloeg een medelijdenden, doch tevens vcrach- telijken blik op 'den lijder. Mijnheer, sprak hij. zic.h tol den priester wendend, gij hebt mij ontbo- dan; wees zoo goed mij te zeggen waarin ik u dienstig kan zijn. Deze stond recht en antwoordde op statigen toon: Mijn zóón, de man, die daar lig}, en weldra voor zijn Rechter zal ver schijnen, hoeft tegen u en de uwen gruwelijk misaaan. Hij .s getroffen door diep leedwezen en zou. indien het he' neg mogelijk ware, al zijn misda den willen herstellen. Hij heeft reeds gebiecht en wenScht uit ganse her hart zich met u te verzoenen, vooraleer deze wereld te verlaten. Wat kwaad kan deze persoon mij ooit gedaan hebben vroeg Jan. den aanleider der Binders spottend bezien de, Ik heb hem slechts eenige malen 'ben doorschoten te Oordegem gezien en voor gisteren} Uw .vader is ARBEIDER ONDER EEN AUTO TE SCHAARBEEK In de Houvelenstraat, liep de 49-jari- arbeider Lode Sterckx, wonende te Etterbeek, Haamestraat, onder een au to bestuurd door R., uit Brussel. De au tomobilist nam het slachtoffer op en vervoerde het naar een kliniek, waar door de geneeslveere.il vastgesteld werd, dat L. S., ernstig aan hoofd en schou ders werd gewond. Een onderzoek naar de verantwoordelijkheid is ingesteld. AANHOUDINGEN TE BRUSSEL ITet Brusselsch parket had van de Fransehe Veiligheidspolitie de per soonsbeschrijving ontvangen van eene Amerikaansche vrouw, Dorothea Bryant 32 jaar oud, die plots uit Parijs verdwe nen was na er talrijke belangrijke af- flruggclarijen te hebben gepleegd'. De vrouw leefde op breeden voet; zij deed belangrijke bestellingen, maar betaalde die immer met wissels... zonder provi sie. Ten slotte voelde zij zich zoodanig in het net gejaagd dat zij van Parijs naar Brussel vluchtte, stellig om er haar spelletje voorl te zeiten. Ongeluk- heb ik hem nooit hooren spreken? Zijt. ge dan bereid hem het kwaad te vergeven, dat hij u heeft gedaan, vooiraleer er de aard van te kennen O, ja, miijnheer, antwoordde Jan, op voorwaarde, dat hij zoo spoedig mogelijk hier zijn matten rolt en ver trekt naar de andere wereid, want ik haat in het algemeen alle moorde naars en dieven. Deze mensch, mijn zoon, heeft vele verkeerde wegen bewandeld,doch door Gods genade is hij bekeerd, en weinig stervende zondaars biechten rechtzinniger dan hij gedaan heef!,. Spreek dan zoo roekeloos niet en wil hem voor geen moordenaar, of dief meer aanzien, maar voor een boet vaardig zondaar. Jan,, sprak Disschers, mijne zon den zijn mij allen uil ter harte leed; evenwel verwacht ik van u geen ver giffenis, niettegenstaande dc belofte, die mij deze eerbiedwaardige priester zooeven heeft gedaan... Er zijn zulke ijselijke wanbedrijven, dat.men een bo vennatuurlijke kracht moet bezitten, om die zonder huiveren te aanhooren. Weet dan, Jan Clercker, dat ik, Al- bert Disschers,uit loutere wraakzucht, omdat gij u op het «Valkensleen» te gen de Binders zoo heldhaftig hadt verweerd, uw eigen vader, in zijn eigen huis, levend'heb pogen te'verbranden, na den gendarm, waarmede hij ian 'den tgiard rustig zat te praten, te beh eer) naar Gent rijdenden trein. Plots zeeg hij op het perron te gronde. Alle zorgen bleven zonder uitslag; de man was overleden aan de gevolgen vari een bloedaandrang, veroorzaakt door de koude. - EEN WIELRIJDER- VERDRONKEN TE WECHTER. In de Lips'ebeek, ontdekte men het 'stoffelijk overschot van Cornelis Gu- velier, 64 jaa^ oud, fruitkoopman van beroep. De ongelukkige droeg een diepe wonde aan het voorhoofd; zijn fiets werd' naast de brug aangetroffen. Men veronderstelt dat Cuvelier, door de duisternis.- misleid, tegen de brug •reed en in het water terecht kwam op sleenen. De'dood moet oógenblikke- lijk geweest zijn. Daar hij-nog in het bezit gevonden werd van verscheidene duizenden frank, h-oeft alle veronder stelling van. aanslag van dc hand ge wezen. •-§ MEEGEDEELD. Titels tSte Btursio waspde verliezen op 31 Cecerrtfoer 1927 Een lijst ligt ter beschikking der kliën- ien in de Banquc Centrale de la Decdre om hunne titels na te zien. 5287 anderendaags aan de gevolgen van dat voorval gestor ven; bijgevolg ben ik zijn moordenaar. Mnar dit is nog niet alles. Terzelfdertjjd dat mijne makkers, onder de aanvoering van La Marche.de postmaal aanrandden, heb ik met mijn mannen het jpachthof van Pieler Gan se rik, te Mas sein en, trachten te plun deren. Dit hof is* het eigendom van dokter Du Bicn; deze was gedurende den dag met zijne, idochfer, Florida, den pacht er komen bezoeken, en door het onweder genoodzaakt aldaar te blijven vernach ten. Ik heb daar, langs een bovenvens ter. met een. mijner gezellen trachten binnen te dringen. Mijn gezel was Zondag namiddag is de auto waarin zich Z. Exc. Mgr Maglione, Pauselijke Nuneius te Parijs, bevond, op de place de l'Alma in botsing geko men met een tramrijtuig. Gelukkig- be paalt alles zich bij stoffelijke schade. -M. Cosgrave, President van den Ierschen' Vrijstaat, zal in den loop van de maand Januari in gezelschap van M. Fri-tzgerald een bezoek brengen aan de Vereenigde-Slaten. Zij zuller. veertien dagen verblijven te Washing ton en vervolgens de steden New-York, Chicago, Philadelphia en Boston be zoeken. Te Karskaer, in hiet Noorden van Zweden, hadden verscheidene werk lieden nijverheidsalkool gedronken, met het droevig gevolg dat drie hun ner er dood bij bicven en zes andere met blindheid geslagen werden. Te Riga beeft de politie Maan dag zeventien personen aangehouden, onder betichting van spinrmceriag.TJit het onderzoek is gebleken dat de aan gehoudenen betaalde agenten zijn dienst van Moskow. -In de nabijheid der Joegoslavische stad Spilt heeft er eene instorting plaats gehad in eene mijn. Negen werklieden werden onder oene massa puin bedolven. De reddingswerken werden aanstonds; ingericht, dóch men kon de ongelukkigen nog niet bereiken, zoodat het geen twijfel laat of allen zijn omgekomen. Het Fransch vliegtoestel «Guync- mer» van het vliegplein Bourget te Pa rijs, is Dinsdag namiddag om 1.15 u. te Rome geland. De toestand van het personeel en hel materiaal js voldoende, zoo duidt het telegram. Om middernacht vertrokken de luchtvaarders naar Athene. Mad. Lindbergh is Maandag mor gend per vliegtoeslel om 10.15 ure uit Detroit vertTokkon in bestemming voor Mexiko, om aldaar met haren zoon de Kerstfeesten door te brengen. De reis wordt in verscheidene ela- pen gedaan. Dinsdag landde zij te In- dianopolis en te St. Louis, waar zij den nacht doorbracht. Mad. Lindberg had liet volste be trouwen in hare reis. Eene groote me nigte woonde- hare afreis bij. TJit Chicago wordt gemeld, dat daar oen brutale overval heeft plaats gehad. De ka&sier van de universiteit was, met tien vrouwelijke bedienden bezig met het sorfceren van bankbil jetten, toen vijf gemaskerde mannen binnentraden en «handen omhoog» be volen. Twee der bandieten hielden den kassier en de bedienden tegen een muur in bedwang, terwijl de anderen het' geld opstreken. Zij wisten met den buit te onl-komen. Volgens bericht, uit Moskow be reidt. de Russische regeering een of ficieel e verklaring *over de betrekkin gen tot Gh'ina voor. In deze verklaring zal worden voor gesteld, dat Rusland geen oorlogszuch tige bedoelingen tegenover China beeft en het afbreken der diplomatieke betrekkingen met de Zuid Chineesche regeering te Nanking betreurt. Naar verder gemeld \vordt, moet do linker vleugel der Zuid-Ghineesche nationa listische partij van plan zijn bemid delend op te treden tusschen Rusland en de regeering van Nanking. GEMEENTE MOORSEL De opvoering Zondag 48c dezer, den Katholieken Kring van De Pries ter drama in zes bedrijven alsook v; «Bakker den Booze luimig zangspe heeft den allergrootsten bijval ontmoet De uitvoering der rollen is meester- lijk geweest. De uitspraak was onberi; pelijk. Het decor en de lichteffekten wa ren overprachtig en verwekten ieders bewondering. De leiding van het tonce toevertrouwd aan den heer E. Tollenae- irc uiit Aalst, heeft, dus ten voile zijn doel bereikt. Aan hem en aan alle uit- voerders.»onze beste gelukwenschen. Gezien den ongemeenen toeloop heeft de beheerraad besloten een derde opvoe ring te geven op Maandag 26 Decem ber, zijnde 2e Kerstdag, zelfde uur. Er zijn van nu af reeds geene plaat sen meer beschikbaar (Hetzij voorbe- houdene op andere) voor hét looneel feest van 25 Dècember. door te g«raken, toen ik mijn hals chielijk omstrengeld voelde on mijn hoofd met geweld naar beneden werd gedrukt. Ik worstelde zoo hevig als het mo gelijk was om verder binnen te drin gen- en mij van d:< geweldige drukking te ontmaken. Door liet geweld, dat ik deed, verloren mijn voeten den steun, langswaar ik opgeklommen was en bleef ik zieltogend in li-et venster han gen. Wat er verder met mij is gebeurd, zou ik moeilijk kunnen zeggen, daar ik weldra.het bewustzijn verloor. Ook haal ik.deze zaak slechts aan, om er u vergiffenis over te vragen, reeds in de kamer en ik was bezig met .daar ik alsdan reeds wist dat de heer door het venster ie klaulerep, toen er|Du Bien een uwer bijzonderste vrien- een pistoolschot knalde en mijn gezel levenloos nederslortle. Het was de dochter van dokter Du Bien, dij bij'toeval in deze afgezonder-. de kamer sligp. Onze bespieder, Joseph Woliers, die in den namiddag het pachthof was ko men bewakch, had mij gezegd dat die kamer gewoonlijk led tg stond en wij behoedzaam Jangs daar konden binnen dringen. Ik verschoot, maar gaf den moed niet op en poogde met alle kracht door het enge. venster binnen te dim den is en Florida uwe bruid moet wor den. Maar heb toch medelijden met mij! Denk hoe vernederend het is. door een meisje, naar wier band ik heb gedon gen, in het verderf te worden gestort, ik. Albert. Disschers,'die in andere omstandigheden voor geen 'drie sterke manskerels behoefde te vireezen. Vooralepr Disschers was beginnen te spreken, had Jan Clercker in zijn gemoed geen bijzondere neiging tot wraaklust gevoeld; hij haatte, gelijk gen. Ik zag bescbeidelijk in de halve-jhij het zelf zegde,,-alle dieven en moor- duisterrws dal degene, die geschoten denaars: in het algemeen, en kon niet had een vrouw was en ik schaamde gelooven dal. Dissóhers een uitzonde- mjj te viiicnten. Mijn tïooid was reeds hing maakte! door de ruit en ik wendde alle pogin-j Maar toen hij den Binder zoo koel- gen aan met ganscli mijn bovenlijf eribloedig; al de gruwelen hoorde yerha- DIEFSTAL. Tijdens een bal gehou den te Lokeren-Zand vond Romain Baete., van Lokeren gelegenheid om een regenmantel en een paar handschoenen ten nadeele van Jeanne! De Wilde, ook van Lokeren, te stelen, 's Anderendaags echter werd hij door de benadeelde ge zien drager van haren mantel. Baete wordt verwezen tot 400 frank boet. SLAGEN. Yan Hemelryck Alfons, van !Waesmunster, bood zich op 14 Ju li 11. ter fabriek Roos aan, zich bevin dende onder den invloed van den drank. De poorticr De Vuyst weigerde hem toegang tot de werkplaatsen en verzocht Van Hemelryck de fabriek te verlaten. Dit ging niet zonder tegenstribbel in- gen van wege Van Hemelryck, die be weerde in staat te zijn te gaan werken, De Vuvsl. Alfons, geholpen door den fa- briekbestuurder Theodoór Baillv, s.meet Van Hemelryck aan de deur, maar Van Hemelryck kwam terug binnen e sprong op De Vuyst. Deeze weerde hem af en smeet hem tot driemaal toe op den grond. De Vuyst, zou dan be weert Van Hemelryck zich op hem geplaatst hebben terwijl Bailly zich zou laten vallen hebben op de beenen an Hemelryck zoodat deze zich het kuitbeen brak. Doch dit wordt door geen enkel getuige bevestigt, en de Recht bank neemt aan dat De Vuyst het kuit been van Van Hemelryck gebroken beeft met deze op den grond'te smijten. Bail ly wordt vrijgesproken. De Vuyst Al fons loopt eene geldboete op van 500 fr, voorwaardelijk gedurende .5 jaar. Van Hemelryck komt erf met 260 frank van af om gevochten te hebben tegen De Vuyst. De Vuyst zal 4 500 frank schade vergoeding betalen aan Van Heme'rryck. DSEFTE. Van Aasché Maria-Cle mentino van Aalst-, bevond zich op 10 September 4 927 in den winkel van Al fons Govaert. Toen deze zich een oogen- blik moest verwijderen nam-Van Asschc de gelegenheid' waar om eene som van' 145 frank te stelen uit de lade van den toog. Dit kost haar 300 frank boet. SLAGEN. Mertens Jozef, van St. Niklaas, bevond zich op 30 Juni 4 927 in een herberg, dezer si ad. Aldaar viel hij den genaamden Leys hastig bij zoover-' rc dat beiden aan het vechten gingen, malkander verwi-ituigen, er beiccdigm- gen toesturende. Op zeker oogenblijs vit! Mertens achterover op een sJoel. en kwetste zich in den rug. Hij beweert door Leys gestam.pt geweps'. te zijn. Mertens ging dan buiten, wachtte Leys af en gaf deze een slag óp het l.oohij f't* een k-d-ut cak. Leys mtvvp- i-.r tot. 500 nef.k boet. M.n-I.n.s \e> pt 650 fgank boet op. Voor T/Cys is de heet' Voorwaardelijk. Deze bekomt 100 frank scha1 evexrgoedmg^ «m Me.i'i em. 480 fa len, die hij tegen zijn vader en degene, die hij. meer dan zichzolvc beminde, had gepleegd, zwol zijn gemoed inwen dig door gramschap en. razender, toorn op. Hij verbleekte verschrikkelijk een rilling van verontwaardiging liep door al zijn leden en deed dezelve Iril- len. Hij antwoordde niet, maar greep met de rechterhand een zijner pistolen, wiens haan hij overlrok. Het zou gedaan geweest zijn met den stervenden Disschers, en Jan Gler: cker, anders zoo edelmoedig, ging zich pliohtig maken aan een lafhartige mis daad. had de priester zijn inzicht niet bijtijds geraden en hem niet bij den arm gegrepen. Jongeling, zegde hij, wat gaat gij beginnen? Wilt gij het overige van uw leven vergallen met een weerloozen man te dooden, die u om ve-rgiffpnis smeekt? Denk aan den goeden pastoor van Onkerzeele, die Z/OO bereidwillig al de martelingen, die notaris Vosselaer hem had doen onderstaan, heeft verge ven uit liefde tot Hem, die voor ons al len aan het Kruis is gestorven. Wees genadig en denk niet aan uw overleden vader te believen met zijn moordenaar te straffen, verre van daar. Indien de ouderling nog leefde, zou hij voorze ker uwe handelwijze afkeuren en den biddenden zondaar vergiffenis schen- I'l yeöolgt.)

De Volksstem | 1927 | | pagina 2