Jan Clercker SPIEGELSLIJFERIJ Ie THiRÜSSllE i El IE e&ZET NIEUWSTIJDINGEN m Ca LaatstQ Binders in Vissnoeren Ksrts biifcilaelssii iiEMitai HOEST, GiUËP, BHE5JMATI8M STEM !M B£ ZIJDE, LENDENPIJN Oeeraaruslerpclien steenweg, 218 Ter gelegenheid van Kerstdag en Mieuvvjaar Denderleeuw Kr fi R3 F* fa "B e? Société Prins Leopold. vergadert to Brussel j an Koloniale eono mededeel.in Morgen, Vrijdag, de Hoogcre Raad Gezondheidsleer, om le hooren van Dr Van Camponhout- over de gezondheidsdiens ten in Belgisch Congo, Z. K. H. prins Leopold, alsook M. Jaspar, eerste mi nister, M. Rutten öiid-goeverneur-g-ene- ranl van Congo, en andere koloniale personaliteiten zuilen deze vergadering bi1) wonen. Hofbal. Den 25 Januari aanstaan de zal er in het Paleis van Brussel een hofbal plaats hebben. De Gezant van Italië. De nieuwe gezant van Italië, markies de Durrazzo, zal eerst op liet teinde van Januarii a.s. zijn ambt te Brussel komen bekleeden. Promotie. Twee jaar geleden werd prins Leopold tot luitenant bij toet re giment grenadiers bevorderd hij be- yiridt zich, bijgevolg, in de wettelijke voorwaarden om tot den rang van ka pitein benoemd te, worden. In de mili- taiire middens denkt men dat de Hertog van Braband deze promotie bekomen zal den 26 December a.s., datum der driemaandelijksche benoemingen in het' leger. ti'économle politique. In de plaats van M. Louis Strauss, overle den, is M. Max Léo Gérard benoemd tot voorzitter der maatschappij. 'AR3EÏBS0NGEL.UK TE REMOVE Woensdagnamiddag, omstreeks 2 u., had in de lucifersfabriek attiier een doo- delijk arbeidersongeluk plaats. De ,47-jarige werkman Désiró B.. hioest een Lederen .riem op een machine vestigen, werd er echter docr gevat en op slag gedood. De ongelukkige laat eén weduwe en drie kinderen achter. De politiekornniis- sari-s stelde bet gebruikelijk onderzoek Kolonievering aan de spoorwegen. De Nationale Maatschappij dier Belgi sche Spoorwegen hóeft een besluit ge nomen betreffende de levering van ko len voor den eersten trimester in 1928. De Belgische koolmijnen leveren 500.000 ton met 7,50 fr. daling op de prijzen van den loopenden trimester. Wat de 90,000 ton vreemde kolen aangaat is de daling 12 fr. per ion. Hot zijn de Er.gelschen die met het grootste deel der levering gaan loopen, zegge 80.000 van de 90.000 ton. Bij de laatste aanbesteding waren al f'c vreemde leveringen aan de Duit- ge hers toegewezen. De Gemengde Kommissie. De mengde kommissie, ingesteld voor het onderzoek van het Legervraagstuk, zal hare eerste zitting den Donderdag 29 December, in het Ministerie van Kolo niën, le Brussel. 1.u h;\. H-t ?al feite lijk ecne aanstellingsvergadering zijn. Dc besprekingen zullen eerst na Nieuw jaar beginnen. REVOLWERDRARflA TE BRUSSEL Woensdagavond, rond 8 uur, greep een revolverdrama plaats, 'aan ja-» loerschlieid te wijten, in de Schild- knaaps.traat, te Brussel. In n. 61 van deze straat woont de 29-jarige Otga Clysters, met hare moeder op de twee de verdieping. Juffrouw Clysters had vroeger betrekkingen gehad met Albert Simon, 25 jaar oud, wonende te Nijvel. Sedert maanden.' had ze met hem afge broken. Herhaaldelijk had Simon aan gedrongen' de betrekkingen tie herne men, doch vruchteloos. Woensdagavond kwam hij bij zijn oud-minnares aankloppen en op het oogeriblik dat het meisje kwam open doen, loste hij verschillende revolver schoten in haar richting. Boven de rech terborst getroffen, had het slachtoffer nog de kracht de deur onmiddellijk dicht te slaan en om hulp te roepen. Haar moeder en geburen kwamen toegèsneld, doch de moordenaar was reeds in de straat ontvlucht. Tot-nu-toe kon hij nog niet aangehouden worden De policie begaf zich onmiddellijk ter plaatse en kon het slachtoffer ondervra gen, wier toestand gelukkig geen on rust inboezemt. Het -parket werd ver wittigd. De Krijgsdienst der kolonisten. In overeenkomst met hot departement van Landsverdediging, wordt door het. mi nisterie van Koloniën onderzocht oi' ja of neen zoons van kolonisten in Kon go, in Afrika hun krijgsdienst mogen doen. Tot dusver moesten zij naar Belgie komen om hun krijgsplfehten te vol brengen. Belgische aankcopvereersiging te Pa rijs. Er is kwestie te Parijs een vetr- eeniging van koopers te stichten in den schoot der Belgische nederzetting: zoo als er reeds ecne te Brussel bestaat. De gedachte is alleszins ten overstaan der moeilijkheden van de Fransch-Belgi- sehc handelsbetrekkingen, zeer gunstig onthaald geweest en schijnt spoedig te zullen slagen. SELANRIJKE DIEFSTAL TE BRUSSEL Een stoutmoedige diefstal werd Dins dag namiddag in een volkrijke wijk gepleegd. De handelaarster, Marie M,.., die een' linnengoedmagazijn houdt in dc Zonne straal, had zich verwijderd, na de deuir te hebben gesloten." Twee personen die met valscbe sleu tels waren binnengedrongen, haalden uit het magazijn voor 35.000 fr. ge- weefsels, die zij op een stootkar legden, Eene huurster, die zulks zonderling vond, vroeg aan de kerels wal er gaan de was en zij antwoordden daartoe ge last. t.e zijn door ma'd. R... die op de koopwaren wachtte in de Broquierstr. Toen des avonds de eigenaarster thuis kwam stelde zij vast., dat zij het slachtoffer was geweest van; twee stout moedige dieven. De kerels worden opge zocht. DE ZWARE DRA WD TE ANTWERPEN De vermoedelijks oorzaak. Betreffende de juiste oorzaak van den gTooten brand in een gebouw der magazijnen «A lTnnovation» te Ant werpen, verdiept men zich nog steeds in gissingen. Men is echter van moe niing, dat de brand ontstond door al te groote. hitte der verwarmingstoestellen Ook( zou kortsluiting niet uitgesloten zijn.' De 'sph a die aan het hoekgebouw, dat stadseigendom is, is zeer groot. De stad is eigen verzekeraar, doch de huurder is gehouden zich tegen brand te verzekeren, zoodat. de schade geen geval voor stadsrekening komt,. te wakkeren. Van den stond dat een wanhopige worsteling tussehen de kwade en goe de neiging" in zijn 'linnens te woedde, had het goed wel del dc bovenhand. Hij deed-de handen yan het aar zicht. Mijnheer pastoor, zegde hij met een vastberaden stem, ik dank u dat- gij 17'.ij bewaard hebt van een manslag te doen. En li, vervolgde hij, zich naai den gewonden Bindcir koerend, vergeet ik u uit ter harte,zóóveel het in mijn macht is, het kwaad, dat gij mij en mijn vader zaliger hebt aangedaan.Dat God u genadig zij. Ik heb mij reeds genoeg op de Binders gewroken Dank, dank, murmelde de be rouwhebbende Disschers, en een glan zende vreugde verhelderde zijn gelaat. De priester ilnikte Jau Clcrcker geestdriftig de hand. Jongeling, zegde hij, ik dank u op mijne beurt voor den stervende en wensch u levens geluk met de schoone daad, die gij komt te verrichten. Gi.i hebt bier het voorbeeld gevolgd van onzen hemelsehen Meester; dat God u zegene. Jan Clerclcer verliet de gevangenis, diep geschokt door al hetgeen er hem gewest en tracht dien Goddelijken j was overkomen. Moester na te volgen; voorzeker zal j De gramschap had hem verlaten en Hare Majesteit de Koningin en de Kunst. H. M. dé Koningin, bezocht Woensdag morgend in gezelschap van prinses Marie-José en Mr Ysaye, de ten toonstelling van kunstschilder Elysee Fabry en kocht er een tafereel aan ge titeld Septemberrnorgeinl ra DOOR Silvafn VAN DER GUCHT EN Lodewijk VAN LAEKEN- 260de Vervolg. 'Jan Clercker was oploopend' van ge moed. Hij had zijn vader teeder be mind, waardeerde zijn vrienden en wilde hen wreken, maar niet zoohaast had hij de vermanende ste-nu van den priester gehoord,of hij borg het pistool in den zak en bedekte zich het, aange zicht met heide handen. Hij bleef eenige stondenin deze houding diepdenkend staan. De pries ter nam hem vriendelijk bij de hand. Welnu, mijnheer Clercker, zegde hij, wilt gij-u met uw .vijand verzoe nen Jan antwoordde niet. Jk-t was zeker dat een lievige strijd zich in zijn h.ari. deed gevoelen. Jongeling, hernam de geestelijke, gedenk Christus, die, stervend aan het Kruis, zijn moordenaars is genadig bestrijdt wonderlijk In alle Apotheken 4 fr. en 2 fr. 75 AUTO TEGEN EEN VRIJHEIDSBOOM TE GENT. In den nacht van Dinsdag op Woens dag, iets over; 12 uur, is de autogelei der Vanderstichel Gilbert, 26 jaar, Slijp straat, 17, tengevolge eener verkeerde beweging met zijn rijtuig op de Boter markt tegen den «Vrijheidsboom» ge reden. Mev. Joos Johanna, 39 jaar,wo nende Sint Pietersnieuwstraat 60, die in de auto zat,werd gekwetst. Auto en boom werden beschadigd. GEWELDIGE BRAND TE ST LAMBREÖHTS-WQLUWE Een zeer geweldige brand is in den nacht van Dinsdag op Woensdag uit gebroken in 'eene suiker ij-fabriek te St Lambrechts-Woluwe. De pompiers uit Woluwe en Etterbeek hebben Woensdagmorgend tot 9 ure gewerkt om het vuur te beperken. Hunne po gingen werden bemoeilijkt door vorst, watergebrek en dooi. De schade is zeer aanzienlijk. De Gorzaak der ramp is onbekend. Kwikken, Herkwikken en Slijpen van Spiegels AALST ^2607 AUTOMOBSELONGELUK TE BKPJS8EL. Dinsdag avond is een auto van het vliegplein van. Evere. langs den Haeclitschensleemveg in botsing ge komen, met één vrachtauto, eener brouwerij vanfBoorlméerbëek, die ten gevolge van derapeering, dwars over den steenweg stond. Dc chauffeer van den eerste auto, die bij tijds niet had kunnen stoppen, bolde er met groot geweld op. De ge naamde Swinné, die nevens den chauf feur zat werd;uit het voertuig geslin gerd en nog al erg 'gekwetst De autogcleidér van den vrachtauto, Jules Thorn, 26 jaar, werd erg ge kwetst overgebracht naar het gasthuis van Schaarbeek. KOUDE SLACHTOFFER VAN DE TE LOKEREN. In den nafriiddag is Willems An- toon, die in het hospitaal verbleef,ten gevolge van een bloedaandrang, op de binnenplaats van het hospitaal ge storven. De gebouwen van de Leidscbe Gcuirant zijn gisteren totaal door brand vernield. Het is de grootste brand die sedert jaren te Leiden heeft gewoed. - De schade wordt be.raamid op 200.000 gulden (3 miljoen frank.); Eene buitengewone hevige koude heerschte de twee laatste dagen over ganseh Griekenland en bijzonderlijk in Macedonië en Thraècie, waar de tempera-tuur plotseling van 12o. tot 156 zakte; - -- Verschillende menschen stierven aan. bloedopdrang. Het ijzerenweg verkeer tussclieri Salor.iki en 'ConStantiiiopel is stopge zet.. De luchtvaarder Lamothe, neef van generaal de Castelnau, beproefde Dinsdag namiddag een vliegtoestel, dat ongelukkiglijk door te laag te vlie gen, bij den terugkeer van Yillacou- blay (Frankrijk) tegen' een elektrieke kabel met lvoog.e spanning botste. De vliegmacliwm schoot in brand ;de Luchtvaarder deed al bet mogelijke om zich uit hét brandend toestel te redden met zijn valscherm maar had den tijd niet meer. Het.bfantjend .vliegtuig stortte ten gronde én Lamothe werd verkoold van onder toet vliegtuig gehaald. Lindbergh ondernam een vlucht, aan boord van een door hem bepaald onbekenden eendekker. Hij had als passagiers president Calles en gene raal Obregon, die aldus voor de eerste maal een vliegtocht meemaakten; na hun landing w-enschten zij den wakke ren Oceaanvlieger geluk. rDe Amerikaansche vlieger Pond en zijn Australische metgezel daalden na een vlucht, die 49 uren 27 minuten had geduurd. Buffalo, 21 Dec. F.en sneeuw storm heeft gewoed aan het meer Er ié, en een honderdtal personen, onder wie veel vrouwen en kinderen zijn door bergen - sneeuw afgezonderd. Men werkt dag én nacht om een weg te na- nen door de sneeuwmassa ten einde de ongelukkigen van een zekeren dood te redden. u Een geweldige ontploffing heeft zich Dinsdag voorgedaan ten 5 y2 u. 's' avonds "op het Amerikaansch vlieg tuigen schip «Langley», geankerd in de San Diegobaai. De ontbranding schiedde ongeveer in het midden der boot. Vlammen sloegen op en de ^Langley» was op hetzelfde oogenblik in rookwoHtcn golvul'I. De bémannin. is er in ge-lukt den brand te blusschen. Ér zijn twee doodën en vijf gekwet sten. Men gelooft dat de ontploffing- plaats- heeft gehad in een vergaarbak van mazout. Men heeft gedaan met de volks- opt.elling van Kamtschalka, en zulks heeft aanleiding gegeven t,ot een me nigte moeilijkheden. Men heeft tevens een 12-tal dorpen ontdekt, die tot liter toe op geen enkele kaart voortkomen en waarvan de bevolking nooit een centiem belasting heeft betaald. Het zal die lieden weinig genoegen doen als de ontvanger hcri nu zal komen vinden Iedere aankooper van een Pardessus, Trenchcoat, Imperméable öf Kostuum, zal een klak of muts gratis ten geschenke ontvangen, bij Prosper BLANCKAERT, Kattcstraat, 53, (er stede. W2585 Verleden Zondag heeft onze flinke Turnkring Jong maar Moedig», voor. een bomvolle, goed verwarmde, wefc verlichte zaal, de eerste uitgave gele verd van zijn jaarJijksch Winterfeest, 't Was puik Lichaamsoefeningen wis selden af met muziek- en zang, voordra gen en tooneel. Een bewijs dat onze tur ners nog wat meer beoogen dan licha melijke vorming, dat zij ook streven naar vorming van hart en geest, naar harmonieuse ontwikkeling van alle ver mogens in den menseh. En alles op het fèèst was zoo keurig fijn. zoo onbe rispelijk-kunstig, dat zelfs de moeilijk-. Stén er hun vollegad-iug vonden. Be wondering verdienen onze jonge man nen, om het'werk'dat zij*1 hebben gele verd verleden Zondag, maar niet min, bewondering verdient de taaie wils kracht, de onvermoeibaren ijver welke zij hebben moeten aanden dag leggen om te komen1 waar ze nu si aan, om te worden wat ze nu zijn: niet alleen goe de turners, maar bekwame acteurs en echte acrobaten. Ik heb altijd gemeend dat Acrobatie een monopool was van enkele, raar om vinden, menschenkinde- ren. Nu echter ben ik van opvatting ver anderd, en wie onze acrobaten aan 't werk wil zilen komc op 2den Kerstdag naar de Girootc Zaal. Hij zal liet zich niet beklagen. Eene bijzondere melding verdient het laatste nummer van het programma: stilstaande beelden vert.oo- nende de 14 statiën van den Heiligen Kruisweg naar de kunstschilderingcn van Fugel, die de vergadering, vooral eer heen te gaan in eene zoo weldoende religieuse stemming bracht. De fijne smaak en de kundige hand van een kunstminnende ziel, zal aan dil nummer, zeker niet vreemd geweest zijn. Allen lof -verdient onze turnkring die Jong maar Moedig» onder zijne bekwame leiders den weg opgaat naai meer ontwikkeling van lichaam, hart en eest. J. u en uwe daardoor zijn zegen over vrienden nederdalen. Het. was overbodig den. faugclirig nog verder tot goedcrtierendheid aan plaats gemaakt voor een diepe neer slachtigheid. Ecivter helde iiij weldra lot betere gemoedsstemming over, en toen hij. buiten kwam,- ademde bij de frisohe morgenlucht in, trachtende al de treu rige tooneelen zoo goed mogelijk uit zijn geheugen te verdrijven. Hij dacht met een zekere soort, van voldoening dat de laak, die hij op het doode liclvaaim zijns vders had gezwo ren ten einde' liep, vermits de bijzon derste aarrieiders der Binders, reeds dood waren en de overigen in de ge vangenis. zuchtten. - Ook bracht.'hij dc woorden fe binnen, die de jonge Florida hem had gespro ken, vooraleer hij het «Valkensteen» had verlaten. Ga, had zij gezegd, ga, kloekmoe dige jongeling, wreek uw vader en ver geet niet dat-gij bier op «Het Valken steen» nog vrienden hebt, diie fier zijn over u en die gij in den nood of geld gebrek niet behoeft te sparen. In nood verkeerde hij "niet. Hij had geengebrek .aan geld. verre van daar. En zich naait «Het Valkensteen» bege ven, was voor het oogenblik een onmo gelijke zaak, ;mits zijn plicbton hem weerbiëLdon de stad te veriatien. Doch hij Hesloot al hel geen ter in kort gebeurd, was, aan den doktoor te schrijven, en gelijktijdig naar der. staat der gezondheid van hem en zijne dochter-té vernemen, die,zoo hij vrees de, merkelijk kon geschokt wezen door de meer dan heldhaftige tegen de Binders. Op Maandag 26ste December, 2de op voering van liet winterfeest, in dc Groo te Zaal, dorp, De zaal zal, als bij dc lste opvoering goed verwarmd zijn. Wij willen verder uwe aandacht vestigen op het volgende 1. begin heel stipt om 5 uren, zoo dat alles zal gedaan zijn voor tien. uren. 2) er zijn alle dagen kaarten te be komen bij de leden en in het lokaal, aan 5,00, 3,50 en 2,00 fr. 3. Nummeren der kaarten, Zaterdag van 20 tot 22 uren. Zondag en Maan dag van 10 tol 12 u. telkens in het lo kaal. Men kan ook kaarten bestellen en doen voorbehouden per telefoon Nrs 2 en 11 Denderleeuw. Het Bestuur. GEMEENTE RROORSEL De opvoering Zondag 18e dezer, ii den Katholieken Kring van De Pries ter drama in zes bedrijven alsook van «Bakker den Booze luimig zangspel 'heeft den allergrootsten bijval ontmoet. De uitvoering der rollen is meester lijk geweest. De uitspraak was onberis pelijk. Het décor en de li-chtelfeklen wa ren overprachtig en verwekten ieders bewondering. Dc leiding van het toneel toe,vertrouwd aan den heer E. Tollena.e- irc uiit Aalst, heeft dus ten volle zijn doel bereikt. Aan hem en aan allo uit voerders. onze béste gélukwenschen. Gezien den ongemeenen toeloop heeft de beheerraad besloten een derde opvoe ring le geven op Maandag 26 Decem ber, zijnde 2e Kerstdag, zelfde uur. Er zijn van nu af reeds geene plaat sen meer beschikbaar (Hetzij voorbe- houdene op andere) voor het tooneel- l'eest van 25 December. schrokkenheid van het meisje, maar beefde toen hij overdacht in wat gevaar zij, volgens het zeggen van Disschers, op het pachthof te Massemen was blootgesteld geweest- Zoo, in mijmerende gedachten alles overleggende, kwam hij in zijn loge ment. Hier was reeds alles in bewegins de paarden sloegen met de hoeven' op de gekass.eiden achterlijs!, wijl de stalknechten hun gladde huid bij mid del van dc roskam deden blinken. De knechten en meiden liepen door elkan der op en neder de kamers, om de rei zigers te dienen,terwijl men tussehen dit. gewoel bescbeidelijk de stem lier- kende van de waardin, die als een ge neraal hare bevelen uitdeelde. Viétor Leefmans had ook reeds zijn legerstede verlaten en begon over liet lang vertoeven van zijn vriend eenigs- zins ongerust te worden. Duivel, zegde hij, toen hij Jan in de gelagkamer zag binnenkomen, is me dat, wegblijven? Ik wist schier niet meer wat denken en begon reeds jegens u twijfelachtige veronderstellingen te maken. Möor, diie zich bij Victor bevond, kwam kwispelstaartend zijn meester tegemoed geloopen. Men heeft mijbij Albert Dis- verdediging'sobers ontboden, zegde Jan, wijl hij 'den kop van zijn hond streelde; de ke- En Jan bewonderde bij zichzelf, wijl 'rel gaat sterven en had mij ieta bij hij dit Yporneinen maakte, de onver,- zonders te zeggen, .vooraleer met den. oppersten Rechter te gaan afrekenen. Zoo, zoo, en is de zaak van nogal veel aangelegenheid geweest? Ja, hernam Jari, maar het is oen gewetenszaak:de priester heeft er zich mede bemoeid, en ik, van mijn kant, heb den moordenaar alles vergeven, wat hij in zijn leven tegen mij en mijn vader had misdreven. Gij hebt wel gedaan, sprak Vic tor; dat, is schoon!... De schelm gaat naar de andere wereld; bijgevolg is hij onmachtig nog iiemand te hinderen ei het. is, redelijk, dat alsdan alle vijand- cliap een einde neemt. Dit is al zeer schoon om zeggen, sprak Jan droefgeestig. Echter heeft hel, aan den pastoor veel mo-eite. gekost mij zoo vej* te brengen. En geen won der, daar al het kwaad, dat mij over komen is, mij door Disschers werd toegebracht,. Maar dit zij nu genoeg,de man gaat sterven en. ik heb, gelijk ik u reeds zegde, hem alles vergeven;het is dan overbodig daairvan nog verder te willen spreken. Ik had nooit gedcht, zegde Victor verwonderd, dat die Binder aan u meer dan aan andere deftige lieden vijar was geweest, maar. gelijk gij komt to zeggen, wij behoeven daar nu niet ver der in te treden. De dood van den boelvaardigen Disschers, zuchtte Jan, is toch altijd Uroostelijker dan die aartsschelm Joco- bus wVo$selae!r* L(U yervolgf.3

De Volksstem | 1927 | | pagina 2