Jan Clercker KLEIflE e A I E m De Laatste Bieders ie Vtatóiron NIEUWSTIJDINGEN tóe liiilülasslislia Boelstr. RiGhtfj. van Dsndirmonie Goeverneur van Limburg overleden. Graaf Tlieodoor de Renessc, goever- reur dor provincie Limburg is Donder dag avond.in het kasteel vna Schoon beek, te Beverst overleden, in den ou derdom van 73 jaar. De Gongoboot «Anversville». Ten gevolge van eene breuk aan de sehroéf, js de Gongoboot Anversville naar de drooge dok moeten gesleept worden. Er was reeds een begin gemaakt met de lading van de boot. Het is heel goed mo gelijk dat de herstellingen niet tijdig genoeg zullen gedaan zijn en dat de af reis, welke vastgesteld was voor Woens dag a.s., later zal moeten geschieden. Naticnaa! Fonds van wetenschappe lijke navorschsngen. De Banque da Bruxclles heeft gisteren ingeschreven Voor 5 miljoen; Staatsminister Theunis Voor 25.000 fr. Het tot heden ontvangen bedrag be loopt tot 70 miljoen. Een postzegel voor de abdij v^n Orva» De regeering heeft besloten een post zegel uit te geven voor de abdij vair Or va). De opbrengst van den' verkoop zou worden besteed aan den heropbouw dei beroemde abdij. De postzegel zal worden uitgegeven rond bel midden van 1923. Bultenlandsche zaken. Graaf L. d'Ursel, legatie-sekretaris werd be noemd tot kabinetsoverste van den heer minister van buitcnlandsche zaken, in vervanging van baron Capelle, benoemd tot sekretaris der bevelen van RH. KK. Hll. den hertog en dc hertogin van Brabant. M. Fra.nqui bij den Koning. De Koning beeft Donderdag morgen M. Franqui, Staatsminister, ontvangen, Naklank van de Reis van Koning Fcuad. L'Auxiliaire de la Presse, het Brusselsch bureel van krantenknipsels komt in een prachtaïburn met het Ko ninklijk wapenschild versierd alle de artikelen te grocpceren door de dagbla den ingelasclit en alle photo's weer te geven, verschenen ter gelegenheid der reis van Fouad 1,. Koning van Egypte door Belgie van 20 October tot 4 Nov. De 300 pagina's van het in-folio be vatten niet minder d.an 2000 artikelen en 500 photo's, Provintiale Senator voor Limburg- Eene afvaardiging der Ka tb: .Standsor ganisatie van Limburg, bij wien 18 Ka tholieke provin ti.e'ï aadslcden van Lim burg zich hadden aangesloten, hebben beslist dat M. J, lï am ackers, kamerlid voor Hasselt-St. Truidon, de opvolger zon zijn van Mgr Delploige, senatoi voor Liraburg en als opvolger van M. Ham ackers-.. M. Ooms, die vroeger reeds in de Kamer zetelde. Het is bijna zeker dat de eenige kan didaat. der Katholieken van Limburg zal gekozen worden. De winter is officieel Donderdag avond te 8 uur IS begonnen. Feitelijk is hij gisteren met het in treden van den dooi uit. het land gegaan. Gisteren was het eigenlijk zomer en geen winter hoegenaamd. Binnen een paar weken beginnen de- dagen stil aan te lengen. Hopen wij dat ze niet zullen strengen zooals in het be gin der week. BOOR Silvain VAN DER GÜCHT, EN Lodewfjk VAN LAEKEN- 261sts Vf.rvóig. Buiten twijfel, sprak Victor drif tig, want. hot was waarlijk wreed van den notaris in zijn zonden te zien ver smachten. Nooit zal ik .wroeoe geba ren en ijselijke zenuwtrekkingen van zijn aangezicht vergeten, toen bij vloekend en tierend zijn verdoemde ziel uitbraakte, terwijl Albert Dis- schers. door berouw getroffen, mis schien lvternarnaals .nog genade zal verwerven. Zoo sprak Victor cn wenkte den waard, die zich achter zijn herberg- loog bevond en verzócht hem een goe de flesch morgénwijn te halen, daar hij wel zag dat zijn vriend een hart versterkende verkwikking noodig had. Jan aanvaardde den edelen drank, 'die van ouderdom ih de roomers pa relde, cn waarvan hij gewoonlijk veel werk maakte, schier onverschillig. Victor had waarlijk moeite om den Jongeling op te beuren, die, niettegen staande al hetgeen hij aanwendde,om hem in een hetero stemming te bren gen, zeer neerslachtig bleef. Daar dc wijn gewoonlijk het rnen- IV!. Hendrik Van Cauwelaert overleden Wij vernemen liet overlijden van den heer Hendrik Van Cauwelaert, bur gemeester van. O.L.V. Lombeek en broe der van den heer Dr Fr. Van Cauwelaert buirgemcestor van Antwerpen. Hij werd geboren den G Maart 1877 en was sedert 15 jaar burgemeester te O.L.V. Lom beek. VANDALEN WERK TE OTTERGEffl In den nacht van Donderdagdag op Vrfjdag hebben tot hiertoe onbekende lieden grafschennis gepleegd op het- kerkhof alhier. Een grafmonument» werd, namelijk, met hamerslagen stuk geslagen. Het zedelijke peil van som mige lieden staat nog ver onder hul. HET REVOLVERDRAMA TE BRUSSEL Aanhouding van den dader- Albert Simon, de dader van het dra ma der Ridderstraat, te Brussel, wonen de te Nijvel, werd alhier ontdekt en aan gehouden. Simon poogde bij zijn aan houding zelfmoord te plegen, maar zijn revolver schoot niet af. Hij werd gister ochtend naar Brussel overgebracht; ter beschikking- van den prokureur des Ko- nings. - - DE WOORD TE MEENEW. Aanhouding van den dader te Vlamertinghe. De genaamde Vanneste, van. Me enen; die aldaar zijne vrouw vermoord heeft in de omstandigheden welke wij gemeld hebben, is eindelijk aangehouden. Sedert eefi paar dagen zwierf te Vla mertinghe, op het gehucht Brandhoek, een onbekend en verdacht persoon rond die de inwoners als een landlooper be schouwden. Zij verwittigden den veld wachter en den burgemeester, die Ier plaats kwamen en den onbekende aan hielden en meeleidden naar het gemeen tehuis. Daar werd de kerel ondervraagd. Hij bekende Vanneste te zijn van Meenen, en voegde erbij dat hij aldaar zijne vrouw vermoord had. De burgemeester van Vlamertinghe verwittigde aanstonds het parket van Kortrijk, dat bevel gaf Vanneste naar Kortrijk. over te brengen. DOODELSJK ONGEVAL TE LIER In de garage van den heer Gommaar Grockaert;. Antwerpsche straat 136, te Lier, deed zich Woensdag een doodelijk ongeval voor.' De 45-jarige eigenaar was bezig een naphtevergaarbak aan het soudeeren toten plots ëcne geweldige on-K^offing ontstond. De ongclqkkige werd afgrijselijk ver minkt in het' aangezicht en moest na eene voorloopige verzorging door Dr. Vos., ter verdere verpleging naar de kli niek der Kol venier svcst worden over gebracht. Gelukkig bevond de heer Grockaert zich op het oogenblik van het ongeval, alleen in de garage en zijn er aldus niet meer gekwetsten te betreuren. BELANGRIJK BERICHT. Begin Januari aanstaande zullen de bureelen der Gentsche Bank voor Han del en Nijverheid, van de St Jorisstraat overgebracht worden haar de Keizerlij ke Plaats, n. 14 (Kastaanjeveslen) na bij de Nieuwalraat. Brandkasten Lips van alle afmetin gen, zullen ter beschikking z:jn van het publiek aan een zeer voordeeligen huur prijs. 2207 NAKLANK VAN EEN VELLENDIEFTE TE BRUSSEL De daders aangehouden Enkele dagen geleden werden er te Anderlecht voor 400,000 fr. vellen ge stolen. Het parket maakte uit dat de bestuurder der fabriek, don diefstal heeft begaan. Zekere Victor Ilaegaert. Deze kerel is vermoedelijk naar Parijs gevlucht. Men vond een partij der vellen terug te Dendcrmonde. De heler werd aange houden en deze verklikte drie Brusse laars bij wie men de rest der vellen te rugvond. WOORD EN ZELFMOORD TE BERGEN Twee lijken in een bosch. Men heeft te Bergen in een boschje aan den linkeroever van de Centervaart, de lijke van twee jongelieden gevonden. De eene, jonge aoldaat-miliciaan van schenhart verkwikt en alle zorgen en kommer verdrijft, wanneer hij matig en niet smaak wordt gedronken, kwam Jan Clercker, na eenige' glazen te heb ben gedronken,van lieverlede Lot zijn gewone stemming terug. Weldra was hij aan het praten. Hij verhaalde aan zijn makker hoe de ge wonde Disschers hém het gevaar had doen-kennen, waarin Dokter Du BI en en zijne dochter op het pachthof van Pieter Ganser ik. hadden verkeerd, en' hoe dc kloekmoedige Florida, Albert had geklampt, na zijn gezel met een pistoolschot te hebben gedood. Ook deelde hij hem het voornemen mede van zoo spoedig mogelijk een brief te schrijven naar den heer Du Bi en. Victor was verwonderd over d<en zeldzamer! moed van Juffrouw Florida, en zegde dat dergelijk geval bekwaam was om ieder ander meisje 'liet bloed in de aderen te' doen verstijven. Ook prees hij het. besluit, dat Jan had genomen van den geneesheer te' schrijven, om zich van den staat der gezondheid van licm en zijne dochter" t.e onderrichten. Jan begaf zich naar zijne kamer om, wijl al het voorgevallene nog le vendig voor 'zijne oogern zweefde, zicli aan het schrijven te zetten. Victor Tiet hem gaan, denkende dat hij, na den brief te hebben voltrokken, welgemoed zou wederkomen en bij het ontstoppen eencr tweede flesch wijn het 17e artillerie, Léon Lamal genaamd mijnwerker, geboren te Ghlin in 1907i wonende te Noirchain, had zich met een browning door bet hoofd gescholen de dood was oögenblikkelijk. De andere, een meisje van rond de 20 jaar oud,, dat nog niet herkend is, lag op den kapoot van den soldaat uitgestrekt, en even eens met .doorschoten hoofd. Naast het meisje lag een biêzèn korfje. Op het lijk van den soldaat werd eene brfeven- tesch met brieven, van het meisje en mi litaire papieren gevonden. Men heelt de lijken naar het doodenhuia overge bracht. Het vermoorde meisje is later herkend geworden. Het is de genaamde Simonne Daix, 22 jaar oud. AUTO-ONGELUK TE WAALHEM Een wielrijder gedood- De werkman Victor - Verbaegen, woonachtig te Waalhem, fietste Don derdagavond, omstreeks halfacht.over den Nethcbrug huiswaarts. Op hetzelf de oogenblik kwam uit de richting van Rumpst een zware' vrachtauto, van V., uit Evere-bij-Brussel, die zich ook reeds op de smalle brug bevond en den wielrijder trof. Verhaegerï kreeg een geweldigen slag van het linkerspatbord. De vrachtauto sleepte het rijtuig mede tot over de brug en stopte daar. Eenige personen snelden toe cn na men den ongelukkige op, die na enkele oogenblikken den geest gaf. Het gelaat was onkennelijk en slechts door do j identiteitskaart kon men zijn naam te! weten komen, ofschoon de verongeluk te slechts eenige huizen verder woon de. De .brugwachter waarschuwde on middellijk d-e gendarmerie te Mecholen, die ter plaatse kwam en verscheidene, getuigen'bóorvte. Dit vreese-Jijk ongeluk bracht voel volk op dc- been. bracht namelijk een uitzonderlijke rit naar Landen en zijn doorgang tus- schen twee reizigerstreinen in, werd door den belanghebbenden bediende uit het oog verloren. ©RAND TE LEBBEKE. In den nacht van Dinsdag tot Woensdag is er brand uitgebroken bij Fr. Elskans, Denderbel lestraat. In weinigen tijd stond het buis en de stalling te vlammen. Geburen deden hun best om te redden wat er nog kon; anderen gingen het pompiers korps verwittigen dat weldra met .zijn goed materiaal ter plaats verscheen. Onder de ijverige leiding van het hoofd der pompiers, M. Maurice De Nayer, werd de brand met alle geweld bestre den doch weldra zag men dat men zich diende te bepalen bij de aanpalende woningen te redden, hetgeen volkamen gelukte. Er dient een bijzondere hulde gebracht aan Dierickx Jan, en andere geburen, welke de eerste ter plaats waren alsook aan den heer Maur. De Nayer, kommandant van het pom pierskorps van Lebbeke, door wiens werking gr oo tere rampen yermeden werden. Proef eens dc lekkere BOTERSPE- CULOOS der bakkerij DE TOEKOMST le DenderleeuwZe is waarlijk fijn GESFAN ONDER EEN TREIN TE BCORTMEËftBEEK. Bij het oversteken van den bewaak ten overweg te Boortmeerheek, op de' lijn Mechelen-Leuven, werd de voer man Denies der brouwerij «'t Sas door een losrijdende lokomotief vaii de stelplaafs Muysen verrast. Het paard, dat een waarde van ruim 5000 frank vertegenwoordigde, werd' in stukken gereden en was op den slag dood. Het gespan werd verder ook zwaar beschadigd, doch de voerman bleef als bij een wonder ongedeerd. Het ongeval is te wijten aan het feit dat de barrpel, die mekanisch door den wachter van een nabijgelegen block bediend wordt, niet tijdig werd geslo ten. De aanrijdende lokomotief vol- I-Tavas meldt uit Parijs 22 Decern.";' Het. algemeen bestuur van den luchtvaartdienst meldt dat het vlieg tuig «Georges Guynemer», (over wiens lot men eenigszins ongerust was geworden), neergekomen is te Adalia in Turkije. Men weet dat de «Georges Guyne- mer» den g-rooten yliegtocht Parijs- Hanoi onderneemt. In den loop hunner vlucht van Santiago (Chili) naar La Paz (Bolivie)j die 12 i/k uur duurde, hebben de .Fran- sche vliegers Costes en Le Brix het re cord van de moeilijkste vlucht neerge haald. Zij hebben namelijk den Andes-To- werberg, die 11,952 voet hoog is, over vlogen. (Havas.) Men bericht dezen mot gen den dood- van den Duitschen sóeialistiscben leider Hermann Meck- Icmburg in den ouderdom van 77 jaar. Hij was Rijksdaglid tot in 1924 en had zich gespecialiseerd in dc vraagstuk ken van sociale verzekering. - Tengevolge, van. eene ontploffing in de mijn van Jolmston-City, Ameri- kaansche Staat Illinois-, werden zeven mijnwerkers onder het puin bedolven, üe reddingswerken werden aanstonds ingericht en kort nadien kon men drie lijken ophalen. De zeven andere slachtoffers zijn nog niet gevonden. -Uit San Francisco wordt gemeld dat men. nabij de kust van Californi'e op zee een bootje heeft aangetroffen waarin zich dertien zeelieden bevonden die.totaal .uitgeput en halfdood, van honger en dorst waren. Die zeelieden zouden 92 dagen lang in dit bootje, den speelbal der baren zijn gebleven. Men denkt dat bet overlevenden zijn van de bemanning van een alkoolsmok- kelschip. SMAAD. De Saedeleer Désiré, van Aalst, had op 11 September 11. zich be dronken. Daar hij wat kahaal maakte maande de politieagent Pooevyn hem tot kalmte. Do Saedeleer nam dit zeei kwalijk op, en smaadde den politieagent' op grove wijze. Dat moet hij thans be- koopori met 410 frank boet, voorwaarde-^ lijk gedurende 5 jaar. gansch zijn geestigheid zou verrijzen. Ilij ontmak middelerwijl zijn pijp en zond derf"' rook met vroolijkc zwal pen naar de zoldering, in afwachting der terugkomst van zijn innigen vriend. Hij was toeds zoo geruimen tijd ge zeten en hggon van lieverlede uit ver veling te geeuwen, toen de deur der gelagkamcr^wierd geopend en Drens de champettervvap Oordegem binnentrad. Deze beambte was daags te voren, toen hij, repels-laat in den namiddag, zijn gevangene had ingeleverd, en ziende, dat het .voor goed avond begon te worden, in den stal blijven slapen, wijl hij gegn liefhebber was van de nachtelijke fdujsternis, en nu wilde hij naar Óordegem niet terugkeeren, zon der de. twie£-vrienden, Jan Clercker en Victor Legfmans, te koimen groeten,te meer, <kaanThij zeker wist dat zij den vorigen nacht in hun logement, hadden geslapen ep,-volgens hem, niet konden nalaten hert* veel geluk te wenschen met de aanhouding, die hij had ge daan. Jan en Victor, zegde hij bij zich- zelve.n, hebben zoo menig werf mot mij den spot gedreven, wanneer men mij den schrikder Binders noemde; wat zullen zij nu zeggen, nu ik werkelijk een der gevaarlijkste Iran dl an gors dor gansche bende, met gevaair mijns le vens heb geklampt? En hij stapte de afspanning De Roornbloem binnen. Dreas was juist uitgedost in dezelf de kleeding als daags te var^n. Volle dige uitrusting als champetter, zijn grooten klakhoek op het hoofd en den sabel aan de zijde, den zak met win kelwaar op den rug en liet baardbran- derke in den mond. Victor herkende hem weldra en kon zich schier ni.et bedwingen van lachen, toen hij dat zonderlinge personagie zag verschijnen. Een druppel, feura'i de champet ter-, zich-, in statige houding voor den waard plaatsend. Toen naderde hij Victor tot op eeni ge schreden afstand en groette hem dan door het afnemen van zijn klak- lioed, evenals een generaal een keizer zou groeten. De eerste groetenis, zegde hij, aan den citoyen 'Leefmans, eertijds overste bij het Fransche leger; Heil en voorspoed, antwoordde Victor, aan Dreas, den champetter van Oordegem, oud-soldaat van Maria- Therosia. -• Doorluchtiger gedachtenis, ver beterde Dreas, zich eerbiedig ontbloo- tend. Juist op het oogenblik dat de cham petter deze woorden had gesproken, kwam Jan Clercker met den brief,dieri lvij had geschreven, naar beneden en stiet de binnendeur open. Zijn oogen vielen op Dreas. Zoo onverwacht en drollig kwam hem die ontmoeting voor den geest,dat RIJWIELDIEFSTAL. Toen Coem Alfons, leers.nijder, wonende tc Aalst den 2 Juli 1.1. om twaalf uur zijn rij wie wilde nemen om huiswaarts te keerei stelde hij met teleurstelling vast dat het rijwiel verdwenen was. Zijne vermoe dens violen op zekeren Evarist Wey- meersch, van Aalst, die 's morgends zijn werkgerief was komen lvalen daar hi door den werkbaas was. afgedankt. De politie vond weldra het spoor van Wey- meerseh, die ondervraagd, eindigde met te bekennen. Het rijwiel had bij verkocht voor den spotprijs van 75 fr De Rechtbank verwijst hem- tot TWÉÉ MAANDEN GEVANG en 500 frank boet R1UÏTENBREKER. Bassleer Jan- Baptist, voormansgast, te Aalst, werd op 25 April 1.1. afgedankt door z'-.imn baas. Bassleer maakte zich daarovec boos- en smeet eenige ruiten uit van hel huis vart zijnen gewezen meester. Dat kost hem 260 frank boet. EEN SLIMMERIK. Dc Wael Pe trus, wonende te Aalst, was op 30 Juli 1.1. kikvorschen gaan slaan. Toen lvij uit den meer se h kwam botste lvij 0|! twee gendarmen, die hem proces ver baal opmaakten om die lieve beestjes gedood te hebben. De Wael gaf een val sche naam op, doch de gendarmen zijii kurieus.v Zij vonden >eën papier, waar den echte naam van den kikvorschenja ger opstond. De Wael wordt verwezen tot 450 frank boet. NOG EEN SLIMMERIK. De Rycke Jules, van Wetteren, reed op 7 Oogst li, laat in den avond naar huis. Zij rijwiel was niet voorzien van het door dc wet vere-ischte licht. Te Wichelen werd hij staande gehouden door de politie. De Rycke had zijn pas niet bij, en vond het verstandig een valsche naam op tc ge ven. Maar de politie is ook niet dom 'i zij schreef het' nummer af van zijnd taksplaat, en zoo kwam het zaakje aan het, licht. Dat kost aan De Rycke de geldboete van 510 frank, voorwaardelijk gedurende 3 jaar. SMAAD. Vermeulen Petrus en B(y gaert Oscar, beiden van Sint Niklaas- Waas, hadden op 16 Juli 11. samen eens uitgeweest. Vermeulen Petrus, die koolmijner is was zijn trouwe vriend Oscar eens komen bezoeken, en beiden hadden daarop eene ferme pint gepakt Midden van den nacht keerden zij huis waarts goed beladen. Opeens vonden zij het noodig te zingen en weldra bul derden zij een lied in het holle van dei! nacht, zoodat de politieagent Nauts ec moest tusschen komen om hun het zwij gen op te leggen. Vermeulen antwoord de met eene' grove belcediging. Vermen len wordt verwezen tot 600 frank boet Rogaerl komt er met 300 frank boet van af, voorwaardelijk gedurende 2 jaar. GEMEENTE MOORS EL De opvoering Zondag 18e dezer, in den Katholieken Kring van De Pries ter drama ih zes bedrijven alsook van «Bakker den Booze luimig zangspel beeft den allergrootsten bijval ontmoet. De uitvoering der rollen is meester lijk geweest. De uitspraak was onberis pelijk. Het decor en de lichteffeklen wa ren overprachtig en verwekten ieders bewondering. De leiding van het toneel toevertrouwd aan den heer E. Tollenae- ire uiit Aalst, heeft dus ten volle zijn doel bereikt. Aan hem en aan alle uit voerders. onze beste gelukwenschen. Gezien den ongemeenen toeloop heeft dc beheerraad besloten een derde opvoe ring te geven op Maandag 26 Decem ber, zijnde 2e Kerstdag, zelfde uur, Er zijn van nu af reeds geene plaat sen rneer beschikbaar (Hetzij voorbe- houdenc op andere) voor het toonccl- l'eest van 25 December. hijmieltegenslaande zijn treurige ge steltenis zich insgelijks bijna niet kon weerhouden van lachen De groetenis aan mijn dapp-eiren dorpsgenoot, sprak de champetter.den jongeling de hand reikend. -Goeden dag. champetter, ant woordde Jan, den gerechtsdienaar dc hand, welke "deze hem z.oo gulhartig aanbood, drukkend. Wat duivel, welk geluk van u hier zop vroegtijdig met den zak op de schouders aan) te tref fen; zijt gij nu reeds om winkelwaren geweest? Weet .gij dan niet, sprak Dreas, zijn zak onder de tafel smijtend en zich gemeenzaam op een stoel zettend, dat ik reeds van gisteren om winkel waren ben geweest en in bet vallen van den avond terug ben gekomen met mijn gevangene, Hendrik Sprietvlech- ter, dien ik in het naar huis gaan, na een hardnekkig gevecht, met gevaar mijns levens, heb overmeesterd? Inderdaad, zegde Jan, diep pein zend, nu begin ik mij dit alles te her inneren, maar wij hebben bet den vo rigen dag zoo druk gehad ten huize van' notaris Vosselder, dat deze bijzon derheid mij ontgaan was. De gevangenneming van Spriet- vlèehler, verbeterde Victor, was ons bekend, maar wij wisten niet dat het onzen ouden vriend Drens, de cham petter van Oordegem was, die deze had bewerkt. tri yervolgU

De Volksstem | 1927 | | pagina 2