Brief uit China V'oekom en de week Oen Weergékomen Geschiedenis der stad Aalst Den Woerg^omea Pierlala "Ms do Woensdag Dec. 1927 verschijn! als Zoiidagkzing, bladzijden een bijvoegsel aan esc Üe Volksstem» «aar bet XVII 5e eemvsch bewaard gebleven handschrift van den Aalstenaar J B. JOZEF LUYCKX Weekstaat van de - Nationale Bank Een Standbeeld voor Tinei 16 Voor De Fransch-Belgische Huwelijken Mijnontdehking bij Kalcs aannemers Het Wederlandsch Hecht BE VOLKSSTEM Kerkstraat, 9 en SI, Aalst. Telefoon 114, XXXÜl" JAARGANG nummer ass X>£ï,^Ï3l^,ca. 23 Caniiomsu Uitgever J. Van Naffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrondissement aaurr Agentschap H**as, Adoif Kas taan, 13, te Brussel - Rue de Richelieu, Parijs - Onn. Kinderen |Zonop7,46Zonaf 3,59§ Eerste Kwart, den 31 f Breams van onzen stadsgenoot P. Maurice DE CUPPELE. (Vervolg en slot). Nu wij werden van deze verandering al niet veel gewaar, tot over eene maand of twee dan kwam er verandering in 't spel,en zoo op ne zekeren dag kreeg ik 't bezoek van een snotsignorken die kwam zeggen dat wij hier eene staats school moesten oprichten, ik zeg ja naar wij hebben hier eene school, neen zei hij die telt niet meer, 't moet eene school zijn van den staat. Ik zeg ook goed op eene voorwaarde, dat wij onze meesters mo gen behouden en dat de godsdienst mag uitgelegd worden.Dat weten wij nog niet zei dat meneerken, en zonder er meer complimenten aan te hangen zei ik dat meneerken bonjour en ik liet hem gaan. Eenige dagen nadien kwam ons het nieuws toe dat wij hier een heidenschen meester kregen, en bij Pater Hemeryck was het hetzelfde, dan hebben wij onze scholen gesloten, al de banken er uit ge haald, en zeiden wij dat ze nu hun plan trekken; 't is waar er zijn hier in den omtrek groote heidensche dorpen waar geen school is, en hier in onze kerken omdat wij met onze christenen hier scho len gebouwd hebben, die zouden ze nu tegen alle recht aanslaan, als nationaal goed. Ge ziet met die nationalen zou ons het leven hier rap onmogelijk geweest zijn, en dit is allemaal opgestookt door eenige studentjes, mannekes die wat meer kunnen dan A. B. C. en die houden meeting, en stoken het volk op vooral tegen de vreemdelingen. 't Is niet alleen de school die volgens de nationalisten staatsgoed moet worden, maar de kerken, 't huis van de priester en al wat van de kerk afhangt, en om U nog een staaltje te geven, op ne zekeren dag 'tis nu ook een maand of twee gele den kwamen een twingtal gendarmen hier van 't omliggende de koer der kerk binnen en ze bleven hief wonen... en natuurlijk geen middel om ze buiten te werpen, dat was hier eigendom van het gemeenebest dus ze bleven hier. Nu ga ik voort met den toestand te beschrijven van den tegenwoordigen tijd, ik was dus gekomen met te zeggen dat wij nationalisten geworden waren, maar iedereen dacht ja dat is maar ne naam, onze gouverneur zoo ne vreedzame mensch zal zeker nooit gaan vechten.... hewel neen, in october'trokken zijne troepen op naar 't front om te gaan vech ten tegen Tchang tsoa liqg, iedereen verschoot hier van die handelwijze van Yen tsi shan, en die moet zeker opge maakt geweest zijn want 't is anders niet mogelijk, Dus de oorlog was verklaard en men begon te vechten, eerst was het voor onze nationalisten al victorie, Kal- gan was ingenomen ook Suan hoa fou, en men vertelde al dat ze aan de muren van Peking waren en dat Tchang tsoa ling gaan loopen was. Jamaar eenige dagep nadien kv/am een ander nieuws af, de soldaten van Tchang tsoa ling hadden Kalgan veriatenen Suan*hoafou om deze steden niet te laten verwoesten, en ze waren zich gaan versterken in de bergen, waar de nationalisten moesten over ko men, cm naar Peking te gaan, en daar hebben ze onze nationalen eene ramme- ling gegeven dat ze er genoeg van hadden in eene keer, al c'e verloren steden waren seffens weer ingenomen, onze Blauwe stad (Soei yuan) is ook weer onder het gebied van Tchang tsoa ling en heel waarschijnlijk zal heel de provincie Sbansi ook door hem verooverd worden... en weet Ge wat het volk hier zegt van de nederlaag der nationalen,... 't is de schuld van een telegraam die slecht was ver staan, men had een snel bericht gezonden zegt men aan de soldaten, dat ze op drij dagen moesten in Peking zijn en. die hadden verstaan dat ze op drij dagen weer moesten zijn in 'T'ai yaun fou (van waar ze kwamen)... Binst dezen fameuzen oorlog hebben wij hier 1 1/2 maand zonder post geweest, de brieven konden niet meer vertrekken en kwamen ook niet meer toe. De soldaten van Tchang tsoa ling zijn hier nu weer overal in de streek en wij zijn dus weer mannen van 't noorden ge worden, en van toen deze soldaten op weg waren naar hier; zijn al de mande- rijen, soldaten, zelfs al de schoolmeesters van de nationale scholen gaan loopen zoo hard als ze maar loopen konnen, en nu moeten wij afwachten hoe het met onze nieuwe meesters zal afloopen, doch ik hoop wel dat alles om ter best zal gaan, doch mijne gendarmen zijn hier op mijnen koer, die willen toch maar niet weg, als wij weten hoe de nieuwe goe- verneur voor ons gesteld is, zullen wij dat volksken eens aanklagen. Nu nog een woordje over de bandieten, hier bij ons in de bergen is. het altijd rus tig hier zijn geene bandieten, In 't pleiu van den T'oemet, (waar ik vroeger was) daar is hei met zijne dagen, dan zijn er ne-keer, dan is hét weer voor lange dagen rustig. Wij deden onze jaarlijkse he re traite in de Blauwe Stad, deze eindigde den 8 September, op die retraite was ook PLeo Van den Bossche, ik vroeg hem nog hoe is het tegenwoordig bij U in de streek, wel zei hij zoo rustig mogelijk nu mag men op zijne twee ooren slapen.Den 9 September vertrokken.wij allemaal van de stad, elk weer naar zijne residentie, ewel den l-0n was P. V. d. Bossche al ver moord. Ziehier hoe dat die moord ge beurd is: Toen Leo den 9n thuis kwam, kwamen eenige christenen bij hem geloo- pen, pater de bandieten zijn in de streek en hebben verschillende onzer beesten die op 't veld stonden mecgejtomen ze zijn nog niet ver en niet goed gewapend, Iaat er ons achter gaan, ze zullen oas zien komen en gaan loopen en zoo zullen wij weer in 't bezit van ons goed komen, Leo liet zich overhalen en trok er op uit met een 30christenen, doch de bandieten wa ren al weg en ze kwamen dan zonder iets gezien te hebben weer naar huis. 's Ande rendaags kwam er weer volk af zeggende dat de bandieten weer afgezakt waren (heel waarschijnlijk waren dit mannen door de bandieten zelf opgestuurd) en de christenen altijd met het gedacht van weer in 't bezit van hunne beesten te geraken kwamen nog ne keer P. V. d. Bossche aanraden van er nog ne keer achter te zit ten, doch Leo had er nu geen devotie meer en had al gezegd dat hij er niet meer achterging, dan kwamen eenige soldaten een twintigtal de koer der kerk binnen, priester ze zijn ons ook komen verwitti gen dat er bandieten zijn, wij willen er achter maar wij zijn te weinig in getal als Ge met uwe christenen meegaat dan gaan we.dat volksken r.e keer plat slaan, Leo liet zich vyeer overhalen en met zijn on derpastoor de priester Wang en 30 chris tenen trokken zij er weer op af, ze ver deden zich in drij groepen, eerst de s<JP* daten met de mannen die ze waren, dan 15 christenen met de priester Wang, dan Leo ook met 15 christenen ze zouden zoo het dorp omringen waar de bandieten zaten en ze ne keer ^oor eeuwig het ban dieten spel afleeren.... De bandieten die voorzeker ze hadden uitgelokt, zaten ver scholen in 't veld en wachtten ze daar af, ze lieten de soldaten maar voorbijtrekken en toen de christenen aankwamen, spron gen ze uit en begonnen tè schieten al wat ze maar schieten konden, de soldaten, die moedige mannen, dit hoorende liepen de gaten uiten ze-liéten onze christenen aan hun lot over, deze op 't onverwachts aan gevallen verdedigden zieh zoo goed als ze maar konden, maar velen vielen reeds voor dat ze hun wapen in handen konden nemen, twee roovers werden er gedood, doch de christenen hadden een tiental dooden en twee gekwetsten, die hun leven greed hebben omdat zij zich dood ge waand hadden, ook de twee priesters hebben er hun leven gelaten en de ban dieten hebben uit haat het hoofd van Leo afgekapt en meegenomen, eenige dagen later op een 90 km. verder heeft men het hoofd gevonden. De bandieten hébben dan op hun duizend gemakken nog eeni ge dagen overal in 't omliggende geplun derd en als ze dan weg waren in de ber gen zijn de soldaien uitgekomen, zooge zegd om ze te vervolgen. Nu is het weer tamelijk rustig, zegt men, de bandieten zijn weer al ne beer voor 'k en weet niet voor den hoeveel- sten keer in 't leger opgenomen Nu blijft er mij nog een klein plaatsken over en dit wil ik gebruiken om al mijne weldoeners uit Aalst, vrienden en kennis sen, nogmaals te bedanken voor al wat ze voor mij en mijne missie reeds gedaan hebben, ik dank bezonder al de brave menschen die in hun huis een busken geplaatst hebben, voor mijne missie en ook al de brave menschen, die daar van tijd tot tijd iets in steken, moesten er bij toeval menschen zijn die niet weten wat gedaan met hun geld, ik zou hen alsdan willen toeroepen dat het hier een lion- gersnoodjaar is, en dat ik hier sta met eene halfgebouwde kerk, die mij leelijk in de nesten zet, en moesten er soms van die winkeliers zijn die daar den eenen of den anderen overschot hebben die zij niet meer kunnen verkoopen, dan zou ik hun zeggen geef maar hier, onze kinderen van de Kindsheid zullen er zich wel mee ge rieven. Ja, over de kinderen der Kindsheid zou ik nog ne keer moeten schrijven, want ik heb in Aalst ook veel weldoe ners gevonden die eenige kindjes aange nomen hebben en onderhouden, maar dit zal voor later zijn. Nu aan iedereen een zalig en gelukkig Nieuwjaar, ik hoop dat Onze Lieve Heer Aalst, en zijne inboorlingen bezon der zal zegenen gedurende 1928. 't Is de vurigste wensch van uwen altijd dankbare in J. C. Maurice DE CLIPPELE. Buildings, 6, Londres E. O. 4, FlEHLfiÜ Voor de eerste mal geeft de week staat der Nafionale Bank van Belgie een tioor de Regeering gedane terug betaling aan op de Schatkistbons, die nog bij het UitgifteninstRuut berus ten het cijfer, is aldus op 1.970.000.000 frank gedaald. Men weet dat de uitkeeringen mal kaar op den voet van 20 miljoen frank per maand zullen cpvolgen. De omloop der biljetten is met 59.000.000 frank verminderd. Bij de particuliere loopende reke ningen is er eere verhooging te mer ken van 201.000.000 fr. het gewoon verschijnsel bij jaarseinde. Het goud-inkas boekt een nieuwen aangroei van 20.000.000 fr.; ook de gouddeviezen zijn met 26.000.000 fr. opgegaan. Aldus komt de dekking in goudwaar den op 55 t. hu de hoogste verhouding tijdens het verloopen jaar. De portefeuille handelseffecten op Belgie en op het buibenland is met 18.000.000 frank gestegen/ 2SJT GE REEDS LID VAN HET ROOD-KRUfS VAN BELGIE Men schrijft ons uit Sinaai-Waas: Onze gemeente is de geboorteplaats van Edgard Tinei, overleden en er be- gtraven, gewezen bestuurder van het conservatorium van Brussel. Hij was een zoon van onzen overleden koster- organist van Sinaai-Waas, gelegen tusschen St Niklaas en Lokeren. Me nige vereenigingen en besturen zijn van gedacht tot zijne nagedachtenis een standbeeld op de markt op te rich ten. In de muziekkunst was hij geheel Belgie door gekend en ook in het bui tenland vermaard. Het is te hopen dat de gemeente ook zal mede helpen tot het oprichten van een standbeeld yooii' den befaamdea overleden^ BELGEN, STEUNT HET flOODE-KRUiS VAN BELGIE N/W Op het oogenblik van het in wer king treden van de nieuwe wet op de nationaliteit in Frankrijk, is het niet van belang ontbloot, zoo zegt de Parijzer vertegenwoordiger van het agentschap «Belga», enkele cijfers te geven over de samensmelting van Bel gische en Fransche nationaliteiten in Frankrijk. Over een tijdperk van zes jaar gaande 1920 inbegrepen tot 1926 uit gesloten, zijn 11940 Fjanschen in het huwelijk getreden maWene Belgische vrouw en 212.226 Belgen hebben eene Fransche vrouw gehuwd. Alhoewel de Italiaaiisclie uitwijking in Frankrijk veel belangrijker is dan deze der Bel gen staat het getal Fransch-Italiaan- sche huwelijken lager, bet zij 28.737 gedurende hetzelfde tijdperk yan zes jaar. Dit getal is echter verhoogd gedu rende 1926 en 1927. Het is de Spaan- sche en verder de Zwitsersche nationa liteiten die in rang volgen. HET FRANSCH-BELGESCH BEKKEN Meer dan eens heeft men veronder steld, dat het kolerivak van Luik zich voortzet tot in Engeland, over Noord- Frankrijk. Deze veronderstelling wordt meer en meer bevestigd. Sedert jaren worden in Pas.-de-Calais kolen gedol ven tot dicht bij de zie-e, namelijk te Marquise, Ilinxent, Rety, Herdingem en! Piennes. In noordelijke richting is 'daar het bestaan van 5 lagen van 1 tot 1 m. 34 gekend.maar van de kolen zijn er door gaans van slechte hoedanigheid. Thans hebben ingenieurs van Her dingem ten) laag van 3. m. 50 doorsne de ontdekt. De kolen zijn van uitste kende hoedanigheid en liggen in de richting van het Engelse he kol en bek- L^en» Blijkens zekere verslagen in de dag^ bladpers, beeft de ministerraad zich in zijne Jongste zitting ook andermaal beziggehouden met het geval der aan nemers die Staatswerken hadden aan-, genomen voor de stabilisatie van deni frank. Iedereen weet dat diezc aannemers; zware verliezen hebben geleden, door dien hunne inschrijving opgemaakt was op de basis van 107 fr. voor een pond sterling, terwijl enkele maanden nadien de frank tot bij de helft van die waard e daal die. De regeering stond reeds belangrij ke vergoedingen toe aan enkele aan nemers firmas, die groote Staatswer ken aan den gang hadden en waar du$ het veirlies millioenen beliep. Thans schijnt men besloten te heb-i ben de schaal gelijk le houden voor al le aannemers van Staatswerken, zoo dat ook de aannemers van minder be langrijke werken vergoeding voor de geleden schade zouden kunnen beko-. men. De kommissie voar het opmaken van het wetboek van wederlandsch recht der wederlandsclic diplomatieke Aka- demie heeft te Parijs eene vergade ring gehouden. Onder de leden telt men M. Poullet, professor aan cfe' Hoogeschool van Leuven, giew*rzen eersten minister; en M. Adatcq fazant van Japan voorheen te Brussel, nu te Pairijs. De kommissie he^'ft een ver slag gehoord van M. Aharez over de twaalf ontwerpen vo#j,r een wetboek aangenomen door het pan-Ameri- kaansch kongr.es van Rio-de-Janeiro: 1. Grondrechten der Slaton; 2. Recht der nationaliteiten om onafhankelijke Staten te "vormen; 3. Kwestie rtor eth- nische minderheden; 4. Verbod der aanvolgsoo-rlogen; 5. Veroordeeling der aamvalsverbonden, enz. M. Alvarez zal dit verslag voordragen op 't pan-Ame- rikaansch kon gres, dat den 18 Januari aanstaande in Den Haag zal gehouden yvorden.

De Volksstem | 1927 | | pagina 1