Kfcssess Vrij da Dec. 1927 Ontwapening In Italië De tentoonstelling van 1950 CONGO Wolven in Siberië Zeiltocht om de wereld De warboel in China DE GURE WINTER XXXille JAARGANG NUMMER gö{S Kerkstraat, 9enS!, Aalst. Telefoon 114, '£J£a,g£53l£&,CSL 23 Centiemen Uitgeror J. Van Nnffol-Da GenJt Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13 te Brussel -Rlue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6, Londres, E. C 4. H. Sabïanus |Zonop7,46Zonaf4,00f| BEerste Kwart, den 311 ï)it kapitalisme had voor gevolg) Qe Bijbel Vtttl Vvsala 4* lnof o I rrr»vi d,ovi lircilrri l ra i> Voorzeker werd geen woord iit de laatste tijden' meier gebruiki en misbruikt ingezien de huidige toe stand der samenleving. Het kapitalism is voor den ec oen eene redplank voor de nijverheid, het is iets dat volstrekt noodzake lijk is oni de samenleving recht te houden. Voor de anderen is het ka pitaal de vijand van wie niet ge noeg kwaad kan gezegd worden en welke niet genoeg kan bekampt worden. Daarom vragen wij ons af Wal moeten wij denhen van het kapita lism Zooals in alle mensehelijke za- ken moeten wij hier eene kleine on derscheiding maken. Wanneer het kapitalism goed verstaan wordt, goed geleid is volgens de regels der zedenwet: dan is het voorzeker goed en noodig. Maar verstaat men het kapitalisme als misbruik van het kapitaal, dan is liet een vijand welke niet genoeg kan bevochten worden. Er dient dus onderscheid dat het algemeen welzijn werd prijsgegeven aan de voldoening en de ikzucht van enkele kapitalisten. Én dan „volgens hun stelsel was het gebruik der kapitalen aan geen en kele zedelijke wet onderworpen en hing alleen af van de economische wetenschap welke maar een regel kende Gedurig meer winsten voortbrengen en die alleen geven aan het kapitaal, zonder, den ar beid ie vergelden. :TTet is daarom dat er nooit ge noeg zal op gewezen worden dat. heeft het kapitaal zijne rechten, liet ook zijne plichten heeft. Het Kapitaal mag nooit aaifzien worden als het einddoel van de nij verheid: liet kapitaal moet zijn en blijven het middel dat aangewend wordt om aan alle mensehen in de nijverheid betrokken beter bestaan te bezorgen en ze zoo te laten ge nieten van hun jnenschzijn dat mensdh-zijn dat, ook goed verstaan, ze nader moet brengen tot God. Enkele weken geleden werd in Zwe den het 450-jarig bestaan gevierd .van de universiteit van Upsala. Deze universiteit, de oudste van ge heel Zweden, is levens een der meest Vier nieuwe Italiaansche duikbooten Italic volgt het voorbeeld van Ameri ka en Engeland in zake uitbreiding zij ner oorlogsvloot, en zulks ondanks alle konfereneies tot ontwapening. Te Mon- beroomde stichtingen, die wij in onzen f al cone werden Maandag twee nieuwe modernen tijd kennen. De universiteit duikbooten "te water gelateVw (je «Marc- Antonio Golonna en de «Vetfor-Pisa- ni». Nog twee andere duikbooten zijn op de yl'crvch van Monfalcone in aan bouw. fn de Popoio d'Ilalia Ï6 een arti kel verschenen, dat door M. Mussolini gemaakt te worden tussdien goed|zejf zou ge8ClM.even zij„. liet artikel gebruik en misbruik van liet kapi talism. En eerst en vooral wanneer 'dieiri het kapitalisme geprezen Het is zeker dat de huidige nij verheid met hare ftitbreiding, met hare machtige en kostelijke machie- nen, met hare overzeesclie betrek kingen, dat die nijverheid voorze ker over groote kapitalen moet be schikken. Dank aan die groote! ka pitalen geeft zij leven, voedsel, kleeding, onderhoud, en zooveel an dere henowligdheden aan 1 ,VIT. I '*-dri en duizenden werklieden welke an ders geen bestaan zouden vinden. Hoe meer kapitalen er zoo tot stand komen, hoe steviger op de kapitalen de nijverheid is ingericht, hoe grooter ook hare uitbreiding wordt en hoe meer welvaart dit voor 'de- algemeene arbeidersstand kan medebrengen- De kapitalen doen verminderen doen verzwakken is terzelfdertijd de Nijverheid stilleggen en de ar moede doen opduiken. De kapitalen, zoo in de nijver heid besteed, zijn dus de dienaars van den menschzoowel van den grootsten der patroons als van den nederigsten der werkmensclien. Maar. Het kapitalisme kan niet alleen den dienaar zijn, wat het blijven moet, liet wil zijn en is dikwijls ge worden den meester en zoo zal het woord Kapitalisme meestal ge bruikt worden 'in den zin van mis bruik van het kapitaal. H et kapitalistisch stelsel, als men er aldus over spreekt, is een stelsel waar de nijverheid zoo ingericht is dat het kapitaal n'iet alleen eene langrijke rol speelt in de voort brenging der nijverheid, maar dat ganseli de maatschappij, ganseb. de samenleving, ganseh de arbeidsin- riditing zoo is geschikt dat zij on derhevig blijft aan de willekeur van de enkele groot-kapitaalbezitters. Het is dat' stelsel dat, dank de «Liberale Theorieen zich heeft ontwikkeld en waar wij tot op den huidigen dag nog gedurig de kwa de gevolgen van ondergaan. Het is liet Kapitalisme aldus ver slaan welke de arbeid zoo regelde dat zeer karig, te karig, de op brengst van den arbeid werd gege ven aan den werkman welke er het beste van zijne krachten aan be steedde. en langs den anderen kant. in overvloed, de winsten deed gaan aan enkele personen welke hunne kapitalen hadden gegeven en dik wijls niet bijdroegen om de nijver heid te doen bloeien, betreft de geboorten in Italië, een on derwerp dat den dictator bijzonder aan t hart ligl. Het is; ditmaal een alarm kreet legen éene lichte doch trapsge wijze afneming van het geboortecijfer in de vier laatste jaren, en een oproep tot het Italiaansche volk van meer kin deren aan Italië te schenken. Indien deze vermindering van het ge boortecijfer blijft voortduren, doet de schrijver van het artikel aanmerken, dati zal het eigenlijk verval der natie binnen twintig jaar een aanvang nemen. Na de groote lafheid van de rijke' klassen;, die vooral de schuld' van hef' afnemend cijfer der geboorten zijn geschandvlekt te hebben, herinnert de schrijver aan de verschillende wetten tot kinderbescherming die door bet fas cistisch goevernement reeds uitgevaar digd zijn, en voorspelt nieuwe «beteu- gclingsmaafregelen eenerzijds, en an derzijds het schenken van premies, het vrijstellen van fiskale taksen en hel, toe kennen van andere voordeele aan de kroostrijke gezinnen. Een internationale tentoonstelling kan .slechts grooLsch zijn, niet zoozeer door het aantal paviljoenen door ééne natie ingenomen, doch meer door het groot aantal naties, die in dé tentoon stelling vertegenwoordigd zijn. Wat dit betreft mag het comrl.eit der tentoonstelling die in 1930 te Antwer pen gehouden wordt, eir zich over ver heugen, dat langen tijd op voorhand' reeds een aantal landen hun toetreding zonden, wat een priktel te meer zal zijn voor de andere, om zich ook te doen vertegenwoordigen. Naar we vernemen is de toetreding van Engeland en van zijn koloniën, nu officieel, en die van Nieuw-Zeel.and, Au stralië, Engelsch Indie en de andere Dominions., zal waarschijnlijk binnen kort volgen. Ook de toetreding van Marokko is olficiéel toegekomen. Het blijkt van nu af dus duidelijk vermits Tunisio zijne toetreding reeds liet geworden i dat de koloniale tentoonstelling van Pa ri is geen hinder zal zijn voor die van Antwerpen, en alles laat dan cok voor zien, dat rond het paviljoen van Frank rijk, de gebouwen vereenigd zullen zijn van dezes talrijke koloniën. Voor wat de andere landen b'etreft vernemen wij insgelijks dat det alge- meene regeeringscommissaris, generaal majoor De Meulemee&ter en M. Mar- tougin, voorzitter van het uitvoerend corniteit der tentoonstelling, bezoeken hebben afgelegd, bij de offioieelo ver tegenwoordigers, gezanten en gevol machtigde ministers te Brussel, van al de landen die tot hiertoe nog niet, vast beloofden aan de tentoonstelling mede te werken en men kan er van nu af reeds zeker van zijn, dat deze stappen ren goed gevolg zullen hebben. Het staat dus van nu af vast dat do internationale tentoonstelling van Ant werpen in 1930 een volledig suc.ccs te gemoet gaate van Upsala dankt haar ontstaan aan de katholieke kerk. Zij is het levenswerk van den Aartsbisschop van Zweden Ja cob Ulfsou, die op verlangen' van Paus Sixtus IV in het jaar 1477. den grond slag legde voofr deze stichting, in de ka thedraal van Upsala staat- nog altijd een borstbeeld ter herinnering aan den stichter van deze universiteit. Bij gelegenheid van de feesten ter ecre van het 450-jarig bestaan van de universiteit van Upsala heeft men een photografischc reproductie uitgegeven van den beroemden zilveren Ir.jbel die- in deze universiteit bewaard wordt. De ze bijbel wordt aldus genoemd, omdat hij geschreven is- in buitengewoon sier lijke zilveren letters. Het is een gothi- sche vertaling van het oude oil nieuwe testament, die aan Bisschop UKUas die in de vierde eeuw leefde, toegeschreven wordt. Deze zilveren bijbel is een der oud ste letterkundige werken van heel Euro pa en het meest kostbare bezit van de zeldzaam rijke bibliotheek van de Uni versiteit van Upsala. De «Anversville» vertrokken Woensdag namiddag, ten 2 ure, is de «Anversville van Antwerpen naar Congo' afgevaren. Het is de 75e reis door de «Anversville» ondernomen. Er bevonden zich aan boord 83 passa giers van eerste en 126 van tweede klas. Ondanks het gure weder bevonden zich talrijke nieuwsgierigen en famalic- Ieden der vertrekkenden op het wandel terras en aan de kaai. Vanwege het mi nisterie van Kolonie was een bericht toegekomen dat er gevallen van géle koorts te MatadPen te Boma zouden waai'cenomon o-i'p*Tlntol-o vrotiwen v-a-i\ agenten, mochten, uit voorzorgmaabre- gcl, niet vertrekken. Zij zullen het vol- end vertrek afwachten. Onder de passagiers bevonden zich Eerw. Paters A. Pyckhout, H. Gielon en F. Stoky, Franciskanen, de eerste zen delingen dier Orde die naar Congo af reizen Eerw. Pater J. Fertry en Eerw. Broeder A. Heemskerk van de Orde der, Paters van den H. Geest; Eerw.; Broe der P. Van Dyck der Christelijke Scho len. De 'Anversville liad als voornaam ste lading booten en spoorwegmate riaal. Een ijzeren boot, wegende 20 ton van het Ministerie van Koloniën, en be stemd voor de vaart, op den Congo- stroom, is op het voordek geladen. LUCHTPOSTDIENST De briefwisseling bestemd voor Bel gisch- Congo, welke nu t dev luchtpost dienst. in de kolonie moet worden \er- voerd zal gefm-ie )'d werden met een bij'taks van 1,50 fr. voor de postkaarten en 1,50 fr. .per 20 gram .voor. blieven en andere voorwerpen. Deze bijtaks is in Belgïe vertegen woordigd door gewone postzegels welke op de verzendingen worden geplakt. Op deze laatste moet. in zieer leesbare let ters op de zijde van het adres vermeld staan «Per Vliegtuig Het benuttigen van de luchtlijn Bo- ma-Elisabethstad geeft aan de post stukken die met gewone middelen van vervoer worden overgebracht, een voor sprong van' 24 tot 48 uren voor L'eopoldstad 7 4 tot 5 dagen voor' het district Kwan- go en het district Meer-Leopold II, be halve Bolobo en Lukolea 10 tot 15 dagen voor de districten Kasai en Sankuru; 4 tot 6 dagen voor het "district Lorna- mi, wanneer het. vertrek van Southamp ton naar Kaapstad met dit van Antwer pen samenvalt. Met uitzondering tier verzendingen met opgegeven waarde, worden al de poststukken, hetzij gewone of aange- teekende, voor vervoer met yliegtuig aangenomen. Uitbreiding van den dienst. Een eerste aansluiting op de hoofd lijn van uit Luebo tot- Tshikapa, zetel van de «Sociétc Forestière et Minière werd met welslagen ingehuldigd. Deze sectie is voor de uitbating geo pend en geeft aansluting met de vlieg tuigen der hoof lijn, die zelve verbin ding geven te Boma met de aankomst en hef. vertrek der booten der «Gie Bei ge Maritime du Congo Ver-schoidene personen verslonden In Siberie heerscht ook een buitenge woon streng winterweer. De wolven ver laten met heele benden de bosschen en stormen binnen de dorpen. Men herin nert zich niet er ooit zooveel te hebben gezien. En de geesel is nog erger door dat zich verscheidene gevallen van ra zernij onder de wolyen hebben voorge daan. Het dorp Pilovo, iri de regeering Te- nisseik, is onder andere door de wolven- benden overvallen geworden. Verschei dene personen werden verslonden. De inwoners hebben zicli in hunne huizen moeten opsluiten. De wilde beesten huil- ed«2n akelig en op dit geluid kwamen nieuwe benden aangerukt. De inwoners, aldus belegerd, hadden hun» lieil te dan ken aan volgend feit. Een militair vliegtuig kwam over de streek en de inzittenden, die deii over val der wolven bemerkten, verwittigden de krijgsoverheden. Deze zond twee de tachementen roode wachten ter plaats die do wolven op de vlucht hebben kun nen drijven. BELGEN, STEUNT HET ROODE-KRUIS VAN SELGSE I Na een zeiltocht om de wereld, die bijna twee jaar geduurd heeft, is de Duitsche kapitein Kirclveis met zijn schip, den zeilkotter. cJiamburg op de Elbe aangekomen. Dé kapitein vertrok in Januari 1926 voor een zeiltocht om de wereld. Üit Hamburg over Spanje, Middel- lands.c-lie Zee, via Brilsch-Indie ging hij naar Sumatra, Borneo, de Pliilippijnen, China en Japan. Van daar zeilde hij in 53 dagen naar Honoloeloc. Van Ilono- loeloe ging hij via Mexico en Panama kanaal naar do Oostkust van Amerika en bezocht als laatste overzeesche ha ven New-York. Op 16den November van dit jaar vetr- frok bij van New-York en kwam na een moeilijke reis van 18 dagen in het Ka naal aan. Als gevolg van de weersom standigheden werd hij hier ecnige da gen opgehouden, alvorens hij naar Hamburg kon lerugkecréih BELANGRIJK BERICHT. Begin Januari aanstaande zullen 'de bureelen der Gentsche Bank voor Han del en Nijverheid, van de St Jorisslraat overgebracht worden naar de Keizerlij ke Plaats, n. 14 (Kastaanjeveslcn), na-i bij de Nieüwslraat. Brandkasten Lips van alle afmetin gen, zullen ter beschikking zijn van het publick aan een zeer voordceligen.huur prijs. 2207 N/W DE GRUWELEN DUREN VOORT De priesters wier aanhouding wij in een vorig nummer hebben gemeld en welke door een Brilsche destroyer ver lost werden, zijn ooggetuigen geweest an de dagelijksche terechtstellingen en welke zich nti nog steeds voortzetten in de steden en dislrikten van Roelukfung, en de groote gemeen ten waar de soviots stevig georganiseerd waren. Meesten deels worden de slachtoffers geboeid door de straten geleid, neus en ooren doorstoken met ringen. De morgen van Kerstmis grepen 13 terechtstellingen plaats, waarondér deze van vier vrouwen. De vluchtingen schatten hot aantal slachtoffers welke gedurende de twee laatste maanden vielen op minstens» 150 per dag. De hoofden er van versieren de muren der communistische zetels. De leden der communistische organi satie zijn meisjes en jongens van 15 tot 18 jaar. Een1 'jongen van 18 jaar zou 90 te rechtstellingen on zijp geweten hebben, wijl een meisje er fier op gaat ten iminste kien moorden te liebb.en begaan, BIJ ONS De gure winter verlengt nog steeds zijn bezoek, alhoewel iedereen van ge dacht is dat zijn bezoek' reeds lang ge--' noeg heeft geduurd. Buiten stoornissen in het verkeer; worden hier en daar eenige kleine onge lukken gemeld: gebroken armen en boe nen. De treinen komen nog Immer met groote vertraging binned, en de trafiek- der auto-kamions is. mag men zeggen.* gansch stop gezet. Eenigen die bet zich gewaarden, de baan op te gaan, geraak ten ondetrweg vast of moesten terug huiswaarts keeren. De koude duurt nog immer voort.' Daarbij blaast een koude wind uil bek Noorden, die liet weder nog guurder maakt. IN OGST-VLAANBEREfd Een trein ingesneeuwd te Snaeskerke Dinsdagnamiddag was een trein in gesneeuwd te Snaeskerke, op de I'jii Thourout-Oostcnde. Inde brein bevond zich een groep leerlingen eener kalbo-, lieke shcool, evenals andere reizigers'. Een hulptrein met 200 soldaten werd ei; uit Gent heegezonden. Te Dendermcnde. De Dender dreigde te Dendcrmondo uit zijne oevers te treden. Vele velden in den omtrek staan reeds onder water. Tegen den avond werd gemeld dat het peil van den Dender opnieuw wat was gezakt. De werklieden geraakten niet op hun werk. Voor de werkers 't allekante die zicli per spoor of buurttram naar hun werk moeten begeven bracht de vreeselijko sneeuwstorm erge tegenslagen en ge dwongen werkloosheid. Te Gent. konden Dinsdagmorgen hon derden werklieden, die van' verschillen de gemeenten naar de Gentsche fabrie ken komen werken, de stad niet berei ken. Te Lokcreu konden de talrijke werk lieden die gewoonlijk den trein nemen om naar Dendcrmonde en Brussel te gaan arbeiden, niet vertrekken. Do treinen konden de static van Lo keren niet binnen. Te S. Niklaas, was de toestand bijzon der erg. Door de urenlange vertraging dér treinen uit Gent, Lokeren, Dendermondo en naar Antwerpen hebben meer dan, 2000 werklieden van de stad en omlig gende zich niet naar hun werk kunnen' begeven. Een trein, die om 12 uur moest bin- henstoomen. was om 5 uuir nog niet aangekomen. In het Kortrijksche Op vele plaatsen, te lande, is do I.eio merkelijk buiten baar oevers getreden en heeft er de belendende meerschen overstroomd. "Vele woningen, kelders en vlas-bewaarplaatsen slaan onder water. Woensdag ondergingen de treinen nogmaals overgroole vertragingen. Tot des middags, waren bijna geen bladen uit de hoofdstad aangekomen. STORM OP ZEE De Belgische redders op post Het tempeest, dat sedert Maandag nachj, °P het Kanaal zoo vreeselijk aan he? woeden is en ook op onze kusten' aanbeukte, is Dinsdag en Woensdag nog schrikkelijker opgestoken en bracht zijn hoogtepunt in de Belgische wateren en op de Belgische kusten. Het is twaalf jaar geleden dat fret orkaan nog in zul ke verveerlijke razernij ontketend is. geweest, bij zoover dat allo trafiek ten zee moest stil gelegd worden. Op de Belgische kusten zijn "de red dingsploegen dag en nacht op kijkuit, gereed om bij het eerste noodsein hun leven te wagen tot de redding van schip breukelingen. De draadlooze posten van Oostende en onze andere kuststeden' vingen talrijke noodseinen S.O.S. op. Do redders hielden zich gereed. De sneeuw aan de kust. De overvloedige sneeuwval heeft oen groot deel van het verkeer stop gezet aan de kust. De sneeuwlaag was zoo.'dik 'dat, de tramdiienst tusschen Oostende en do kustgemeenten die niet door den spoor weg worden bediend, moest geschorst worden. Ook de groote baan die achter de duinen loopt was onbruikbaar voor, de autos. zoodat de meeste kleine ge meenten geheel afgezonderd waren van, Oostende. In de statie dezer stad moesten' 250 soldaten gebezigd worden om de snceuv£ weg te ruimen^

De Volksstem | 1927 | | pagina 1