6 lil Driekoningenfeest Vergadering van de Federatie der Kaifiolieke Kringen Vrijdag Jan. 1928 Een melaatsche ziekenzuster ïViohen in de Ardennen Volks filosofie Onze spoorwegen in Katanga De Textielnijverheid XXXiVe JAARGANG NUWIfflER Kerkstraat, 9 en SI, Aalst. Telefoon 114. I>Slgg;3o3.S3,cl. Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt HH. Drij Koningen |Zonop7,46Zonaf4,07| Volle Maan den 7 Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf Hiaxlaan, 13 te Srusse! Rue de Richelieu, Parijs tBreams Buildings, 6, Londres, E. C 4. Eens reden er drie Koningen Geleid door sterrelicht, Door weideland en heidegrond Tot boven 't staiken stilie stond De sterre. Nu vonden de drie Koningen Sn 't stille stalleken Een Rïceder met een Kindje klein, En biljdor blonk de v/endre schijn Der sterre. ITet zwaar geluid der klokken yan de oude hoofdkerken, 'de lich tere klokken der parochiekerken', worden zes dagen na het feest der besnijdenis wederom in beweging gebracht; de straten en weg-en die naar de kerken leiden zijn mtet eerie talrijke menigte vervuld; on ze altaren zijn buitengewoon ver sierd; ziet, er wordt een nieuw feest gevierd. De H. Kerk; roept voor de derde maal op vijftien da gen, hare kinderen naar den stal van Bethlehem. O! de gdheijnen van liefde volgen ras elkander in die schuilplaats van 'den nieuwge boren God. De bekendmakingen van den Koon Gods wordt op heden ge feest. De eerste gebeurde bij bet Doopsel van Christus toen de H- Geest zichtbaar over Jesus neder daalde in de gedaante van een duif en God de Vader sprak: De ze is mijn welbeminde Zoon, in wien ik al mijn behagen gesteld heb. De tweede bad plaats op de bruiloft van Cana, waardeer de! Verlosser zijn eerste wonder wrocht en liet water in wijn veran derde. door welk mirakel hij! zijne glorie veropenbaarde, en tengevol ge van welk wonder zijne leerlin gen in hem geloofden. Doch de al- eerste en allermeeste bekendma king geschiedde toen het goddelijk Kind zich aan de v heidenen ver openbaarde en de aanbidding der der TT. Driekoningen ontving. Zouden deze drie openbaringen op denzelfden dag, 'doc-h niet het zelfde jaar plaats genomen heb ben, t kan wel en enktic heilige Vaders ziin van dat gedacht. Teen knielden de drie Koningen Wet schatten uit hun land, Eerbiedig nee?' aan 's Kindjes voet. Een zonne iesk de gouden gloed Der sterre. Met de heidenen tot zijne wieg of kribbe te roepen, wilde God too- nen dat alle menseben, alle volke ren, bestemd waren om Zijnen Zoon te kennen, te beminnen en te dienen. Er is geen voorrecht voor volkeren, geen volk Gods in bet bijzonder meer. sedert den dag dat de Koningen van bet Oosten den Zoon van Maria zijn komen aan bidden. Alle volkeren zijn bet volk van Jesus Christus; alle volkeren zijn bet uitgelezens volk. Dit feest is dan ook ons feest, want wij stammen af van degenen die uit verre landen den Gewensehte der volkeren zijn komen aanbidden. Onze voorvaderen waren niet de bezitters van het land van Cha- naan. Eene ster is aan den hemel verschenen en voor hen gegaan om ze er naartoe te leiden, gelijk de vuurzuil eertijds de kriigslieden van Mozes geleid bad. Wij zijn dankbaarheid voor dit wonder aan God verschuldigd en ook wel een heetie aan Melchior, Gaspar en Balthazar die de blanke, gele, en zwarte menschenrassen in den stal ter aanbidding vertegenwoordig den. Wij zouden in de duisternis sen en in 'de schaduwen der dood gebleven zijn zonder de ster welke de Verlosser voor hunne oogen liet schitteren. Wij moeten dus, elk jaar, op Driekoningendag,voor den voet dier altaren gaan knielen welke de kribbe van Bethlehem verbeelden, en Dengene die voor. de zaligheid' van allen geboren is, aan'bidclenverliezen wijden moed niet, indien wij geen mij'rhe, noch wierrook noch goud te offeren heb ben; laat ons indachtig zijn ook dat de herders den Zoon van Maria reeds aanbaden hadden eer cte Ko ningen waren toegekomen. En wat hadden de herders Hem an ders aan' te bieden dan liunne zui verheid en hun geloof?. Dan namen da drie Koningen Het Kindje op hun schooi. En wiegden het; d'avond zonk In ieder van Zijn oogskens blonk Een sterre. Toen gingen de drie Koningen Weer heen naar IVSoorenland. fViaar in hun harten brandde rijk Hei Ücht der liefde, not gelijk £en sterre. In hiin .land weergekeerd,zorg den de Wijzen grootelijks om de gratie die zij ontvangen hadden te bewaren en er voordeel uit te trek ken, en zij kwamen tot' de glorie des hemels, na Jesus op de aarde verkondigd te hebben, zoo door hunne onderrichtingen als door het voorbeeld van hun leven. Om weer te keeren tot de offers welke de Koningen deden, zullen we niet gewagen van de.verre reis die ze ondernamen, van de moei lijkheden onder den weg en te Je rusalem bij Herodes doorstaan, doch alleen van hunne offeranden die zij aan de voeten van het Kind brachten. Volgens Oostersche gewoonte moesten zij geschenken opdragen, vermits Jesus Koning was en zij Hem als dusdanig herkenden. Zij herkenden door het goud Zijn Ko ningdom, zijne volstrekte heer schappij over de wereld en zijn recht op' den tol van alle volkoren; door den wierook zijne godheid; want de wierook is het zinnebeeld der aanbidding, der slachtoffering en vernietiging van bet schepsel voor Goddoor de mirriie, welke in de balsemingen gebruikt wordt, zijne heilige mensCbheid- Zien wij in deze geschenken eene les voor ons. Offeren' wij aan bet godde lijk Kind het goud der liefde en der volstrekte gehoorzaamheid ;den wierrook voor ons gebed, onzer H. H. Communiën, onzer IJ. H. Sa crificiën der Mis en onzer aanbid dingen; en de rnirrhe der verster ving en verloochening van ons zei ven. Dit zijn de geschenken welke Het vraagt, en zonder dewelke wij Hem niet kunnen behagen. MARC. 'Gelukkig is 'de. wetenschap thans reeds zoover gevorderd dat het besmet- i tings.gevaar bij het verplegen van mie- laatschen tot op een minimum is terug- f gebracht, zoodat de liefdezusters, dié zich vol opoffering aan de verzorging der melaatschen wijden, zich niet ern stig ongerust behoeven le maken, dat zij zelf door die vreeselijke ziekte aan getast zullen worden. Maar dat neemt niet weg, dat er ziclvnu en dan toch nog gevallen voordoen, waarbij de verpleeg- störs als slachtoffers van liefde be smet worden. Enkele weken geleden vierde in de Gcrardus Majellastichting te Paramariebo zuster Thcresia haar 6.0ste verjaardag waarvan zij er reeds 31 heeft doorgebracht bij de melaat schen. Toen de algoineene overste van Iloosendaal in Paramaribo op visita tie kwafh, deelde zuster Theresia haar mede dat zij zelf meende de eerste ver schijnselen van mólaatschheid in haar eigen lichaam waar tc nemen. I-Iet1 ge neeskundig onderzoek bevestigde het vermoeden en aanstonds werd zij over de brug naar de afgezonderde verblijfs plaats der melaatschen gebracht. Zij was toen 45 jaar oud. Toen zij daar den volgenden morgen tot de H. Tafel na derde begonnen de zieken hardop te weenen, omdat deze maar al. te goed begrepen, wat het voor zuster Theresia beleekende melaalsch te zijn. Reeds meer dan 15 jaar is zij nu lijdend aan deze vreeselijke ziekte en ondangs alles is zij steeds vol goeden moed en is zij door haar opbeurend woord en meer nog door haar blijmoedigheid een voorbeeld voer haar lotgenoof.en. Op haar zestig sten verjaardag hebben de Hollandsche katholieken een som gelds aangeboden bestemd voor den bouw van een kolo niehuis, waar 30 melaatsche kinderen hun liefdevolle verpleging zullen krij gen. BELANGRIJK BERICHT. Eerstdaags zuller. de bureelen der Gensche Bank vQftp Handel en Rl'jver- hesd.van de St Jorisstraat overgebracht worden naar de Keizerlijke Plaats, n. 14 (Kastaanjevesten) nabij de Nieuw- straat. Brandkasten Lips van alle afmetin gen, zullen ter beschikking z'jn van het publiek aan een zeer voordeeligen huur prijs. 2207; JACHTPARTIJ iiM 'T VERSCHIET. Zijn er wolven verschenen in de Ar dennen De eenen beweren neen en de anderen zeggen ja. Onmogelijk is de zaak toch niet. Bij een klopjacht, Maan dag ingericht door M. Cornet d'Anlier, werd een reusachtige wolvin opgemerkt aan den zoom der bosschen nabij liet dorp Vlessart. Verscheidene personen bevestigen dat zij het beest gezien heb ben. De wolvin, verklaren zij, werd op gejaagd door de drijvers en scheen in H geheel niet haastig om te vluchten. Het dier liiep voorbij heel dicht den ja ger René Martin, gekend als een goed schutter, maar die algelijk mis. heeft ge schoten. In heel de streek wordt nog slechts van wolven gesproken. De bevolking is ongerust. Er heerscht opschudding. Zooveel le meer de twee jachtwachters ook al beweren, dat zij op de plaats Trou Rifflot, nabij Martolange, twee beesten bemerkt hebben die zij niet ken den. Zij konden dus niet zeggen of het al dan niet wolven waren. Er gaat nu jacht gemaakt worden doorheen de bos schen. Men wil zekerheid hebben. Dat de wolven zich maar gereed maken om hun matten op te rollen. Wat moet men nooit maken Andermans' rekening. Daarbij ge zoudt ze twee keeren moe ten maken eens als het den gebuur. wel gaat, en leens als het hem... legen- slaat I Zijt gij het, man, die dat halansken gaat hantoeren Denk liever op uwren kalechismus den evennaaste het goed zoeken te be wijzen dat gij u zeiven wensch't. En van wat moet men zich volstrekt wachten Van in 't vrije Rusland te gaan manifesteeren tegen de schande lijke kommunist'ische politiek en do gruwelijke kerkvervolging in Mexiko. Op drij minuten lijds waart ge daar weggecijferd 't Princiep U niet moeien met onze aangelegenheden, al zetteden we heel de wereld in vuur en in vlam, wordt daar krachtdadig ge handhaafd. Maar zij zelveiü doen niet' ander?. Ja, en ze grinniken nog niet wei nig,^ omdat ge 't laat doen, en het zoo verre hebt laten komen. Dat is nu het resultaat "der liberale, socalistiscbe en godsdienstvergetende politiek der halve katholiekeni De godsdienst was er niet noodig Doch het gaat hier nu gelijk met het geld. Zoolang men cr tamelijk veel heeft schijnt sparen overbodig. Maar eens dat het begint, te1 minderen, dan is dc filosofie maar magere kost. Wat verliezen sommige katholieken uit het oog Dat met1 niet voor hunne opinie uit te komen, ze de positie verslappen van dezen grooten en ook kleinen door wicn ze steun zouden vinden. Immers., gelijk wij naar anderen zien, kijken anderen naar ons. Een stap vooruit kan honderd volge lingen brengen, en dit is het juist wat de vijand het meest vreest. Ook verliest men uit het oog, dat de tijd verloopt en men van stand heeft veranderd. Van volgeling is men op ze kere manier leider geworden waar an deren de oogen op richten* 2CX- De afgevaardigden deir Katholieke Kringen en Vereenigingen hebben .Woensdag een druk bezochts vergade ring gehouden in de Patriazaal. Waren o.a. aanwezig de gewezen mi nisters Ruzette, Moyersoen, Carton de Wiart; MM. de Burlet, de Montpellier, Vilain XIIII, Dubost, David, Duprcl, De Winde, allen senatoren en yolksverte genwoordigers, enz. Staatsminister SEGERS opent de ver gadering met het gebed en verleent, dan het woord aan Staatsminister CARTON de WIART, die op zich heeft genomen een uiteenzettting te geven over den po- litiekcn toestand. De laatste politieke crisis heeft een gelukkigen invloed ge had op de eendracht der rechterzijde. Dit is van belang, want men' meet wel erkennen dat de katholieke partij de eenige dijk is tegen de partijen der wan orde. Met de liberalen hebben wc een over eenkomst gesloten, en hier moeten we eerlijk alle redenen yan wrijving ver mijden. Zoo hebben we bijvoorbeeld de schoolkwestie. Vele liberalen verwijten ons dat we dc openbare school veroor- deelen, dat is niet waar. Die openbare school is de onze, zoowel als die der li beralen; we zijn er dus geen tegenstan ders van. We mogen niets doen om die benaming Le verdienen. We stellen zelfs belang in de openbare school en wan neer we de ondeirwijzers communisti sche stellingen hooren verdedigen, moe ten we protcstcercn. DE SCHOOLKWESTIE Tn de schoolkwestie hebben we meer en meer de openbare opinie; met ons de besprekingen in den Brusselschen gemeenteraad hebben dit bewezen. Trouwens vele liberalen deelen onze zienswijze, men denke aan MM. Nolf, Kreglinger. die onlangs, ondubbelzinni ge verklaringen hebben afgelegd. Men zegt dat de socialisten wijzer zijn geworden; dit is in zekere mate waar. De leering van Marx hoeft men verzacht en gewijzigd. De socialisten zijn' niet meer zoo zeer tegen bet kapi taal, hetwelk ze integendeel willen ver overen voo'r hun eigen doeleinden. Zijn zij daarom minder gevaarlijk Keen. Betreffende het regeeringsprogram- ma zegt. spreker, dat hij met genoegen vaststelt dat men begonnen is met de vermindering der belastingen. De kwes tie is nu of die belastingen die niet meer noodig zijn' voor het evenwicht der be grooting, zullen gebruikt worden voor andere doeleinde, uitbreiding van hot stelsel der verzekeringen, enz. Tegenover de liberalen mogen we eenige toegevingen doen en we mogen deg'enen niet ontmoedigen, die naar een overeenkomst met ons streven. Wat het socialisme betreft, dit is en blijft de groote tegenstander. Het socialisme en het communisme zijn twee hoofden van' een zelfde lichaam. Ongetwijfeld bestaat er een nieuwe geest in de katholieke jeugd, wat, des te belangrijker is wanneer men de so cialisten en liberalen over hun jeugd hoort! klagen. In 1925 hebben we slechte kiezingeri gehad, die al de ongelukken liebbert voorbereid die we sedert toen beleefd- hebben. Ditmaal moeten we ons flink voorbereiden op de kiezingen yan .toe- komend jaar. Do legerkwcstie is van 't grootste bc- lang. De socialisten hebben ons land in dit opzicht aan de grootste gevaren, bloot gesteld. Op dit gebied wachten wei de socialisten bij de aanstaande kiczin- gen. met vastberadenheid (Toej.), DE BESPREKING M. Francis HOUTART (neef van dert minister), meent dat men over do schoolkwestie een motie zou moeten aannemen, welke voor 3e partij een ge dragslijn zou zijn en waardoor duidelijk zou verklaard dat de vrije scholen recht hebben op toelagen. De Federatie zou volgens s.preker cent plechtige verklaring kunnen openbaar maken, waarin zou gezegd worden dat de katholieken volstrekt geen tegen standers zijn van de( openbare school, wel integendeel. DU zijn zo trouwens; nooit geweest. M. MIGHAUX (Charleroi) zegt dat dei onderwijzers der vrije scholen, op den zelfden voet moeten geplaatst worden als die der officieele scholen. Indien men daarvoor dc wet moet wijzigen, dat men het doe. In ieder geval moet over die kwestie beraadslaagd worden met de liberalen, vooraleer we met hen een nieuwe over eenkomst aangaan na de volgende kie zingen. Spreker zegt dat het wetsvoorstel Heyman over de sociale verzekeringen behoort gestemd tc' worden. M. YAN DEN CORPüT, volksverte genwoordiger zegt dat do ganscfre ka tholieke partij het eens moet worden over het voorstel Heyman. M. PHILIPPART meent dat heft oogenblik niet is gekomen cm de algc- heele gelijkheid op schoolgebied te ci- sche.n. Na den oorlog hebben de katho lieken reeds eenige voldoening gekre gen, ofs.clioon we de meerderheid niet meer hadden in de Kamer. De leiders der liberalen trouwen zijn onze eischen niet slecht gezind. De voorzitter M. SEGERS desït de opinie van M. Philippart. Eerst de een heid in de rechterzijde en dan do rest" Die eenheid is nu een feit wo moeten alles doen om ze te versterken (In stemming.) Anderzijds moeten we do overeenkomst met de liberalen eerlijk nakomen en behouden. Vele liberalen van La Gazette «Le Mat-in», enz. zoeken met ons een politiek van toenadering. Hun goede wil is buiten betwisting (Zeer wel.) Ver geet niet dat de socialisten de bestaan de toelagen willen verminderen; daarte gen moeten we ons met alle kracht ver zetten. De overeenkomst die te Antwerpen op schoolgebied werd gesloten, zal wel vroeg of laat in andere steden nage volgd worden. De socialisten werpen zich meer en meer in de armen van heb communisme en het bolclrevisme, Wo moeten dit. goed doen uitschijnen, want daarin ligt een groot gevaar voor dc ge meenschap (Toej.) De zitting wordt geheven te 12 u. 15. Een grootsch werk Dc nieuwe spoonveglijn Bukarna- Port-Francqui (1122 kilometers.) die Neder-Kongo aan Katanga moet verbin den, zal eerstdaags voltooid zijn. Bte wegen zijn gansch aangelegd en het leggen der sporen zal in Februari a.s. aangevangen worden. Dc werken van dien nieuwen spoor weg werden begonnen in Maart 1923; dc spoorweg!ijn is gebouwd in gpheel bijzondere voorwaarden en zal toelaten dat Jiet verkeer snel zal geschieden. De lijn bevat 32 kunstwerken waar van velen zeer belangrijk zijn, zooals de brug van Lualaba (250 meters)van dc Lubilasli (120 m.)van de Lulla (80 ir.) en de Bushimaie (70 m.) 22 bruggen zijn geheel afgewerkt, waaronder zeer belanrijke; dc anderen zullen weldra voltooid zijn. Het rollend materiaal in dienst bevat reeds 34 Jokomotieven, 365 wagons en fourgons en 12 reizigerswagons. Ook reslaurantwagons en andere rij tuigen zijn op weg of in bestelling. Wat hut vervoer der koopwaren betreft het •rollend materiaal zal toelalen het ver keer van treinen yan 500 lot 000 ton le yerzekeren* De voorloopige uitbating beslaat reeds eene lengte van 875 kilometers. Van zoodra de riggels geleed zijn, zal het vervoer van koper van de «Union Mi- nière du Haut Katanga» per spoor van Matadi worden aangevangen. Die lijn heeft reeds de noodigc werk huizen en depots om de uitbating té verzekeren. De haven van Port-Francqui, hoofd lijn van den spoorweg, zal ook weldra voltooid zijn. AFVAARDIGING BIJ IY1. HOUTART Baron Houtart. minister van finan cies heeft M. Vande Vyvcre en de verte genwoordigers der Gentsche textielnij verheid ontvangen. De afvaardiging deed gelden dat de Belgische spinnerij erg af te rekenen beeft met de vreem- demedecTïnging, door het feit dat liet garen vrij in het land binnen komt als het alhier moet verwerkt worden om dan'terug uitgevoerd te worden. Daar- uit volgt dat de weverijen zich evert goed kunnen bevoorraden in het buiten land als in het binnenland. Aan den mi nister werd gevraagd dc zaak grondig la willen onderzoeken. M. Houtart heeft zulks beloofd en zal uitzien naar de geschikte maatregelen, lom in den toestand yerbetering te bren gen,

De Volksstem | 1928 | | pagina 1