Onze Tijdrekening II Ministerraad Te veel onderwijzers Europeesche priesters in China opgesloten Woensdag Jan. 1928 Een monster-zeppelin De oorlog builen de wet Nieuwe premiën voor goedkoope woningen Het Rood Paradijs Landbouwbelangen De koning van Afghanistan in Italië De nieuwe raid van Thieffry Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. XXXEVe JAARGANG NUMMER BO -Talefosn 114. Tr>s».g~l*>1 pt-trl 20 Ceniieman Uitgever J. Van Nuffel-De Genclt Publiciteit buiten het arrondissement AALST Agentschap Havas, Adoif Maxlaan, 13 te Brussel 1928 is geen 1928 Jaar na Christus. We noemen onze jaartelling de Christelijke, op grond van liaar it- staan sedert de geboorte van Chris.us. Nu is 't echter merkwaardig, dat man het in geleerde kringen, inzonderheid onder de chronologen of tijdreke- naars, niet eens is over de vaststelling van 't geboorte- en sterfjaar van Christus. Deze kunnen thans rok bezwaarlijk meer vastgesteld worden. Aan wien of wie hebben we die twijfelachtige dateering te danken of te wijten Men geeft er meestal de schuld van aan den eerbiedwaardigen Dionysius Exiguüs, die meer dan 500 jaren na Christus omwandeling op aarde deze jaartelling na Christus aanprees, hier in nagevolgd door den geleerden Engelschman abt Beda uit do 8ste eeuw. Vooral doordat deze theoloog en philosoot er zijn sanctie aan ver leende, meende Karei de Groote er good mede te doen, die thans ontstane jaartolling als de juiste en officieels af te kondigen. Als geboortejaar van Christus werd daarbij aangenomen het jaar 754, na de stichting van Rome. Dit is echter ongetwijfeld in strijd met do ware toedracht van zaken, want reeds in 750 of 751 na die stichting stierf Koning Herodes, wiens regeerings- jaron als koning van gekeol Palestina liggen tusschon 37 en 4 jaren vóór Christus. En volgens de Evangelisten, St. Maltheus, (11:1) en St. Lucas. (I: 5) is Christus to Bothlohoin in Judea ten tijde van dezen vorst ge- horen. Hieruit volgt dus, dat Christus' komst op deze wereld volgens nauw keuriger berekening van latere chro nologen minstens vier jaren eerder gesteld moet worden. Of, zooals de onduidelijke formule zou moeten lui den Jezus is in werkolijkheid gebo ren plm. 4 jaar n. Chr. En dit brengt mede, dat we dionsvolgons thans niet moeten spreken van liet jaar 1928, doch van '1932 op zijn minst. Het zou een dwaze gril zijn, nog maals een rectificatie te doen in de huidige jaartelling, door oen sprong te makeii van 1928 op 1932, waarvoor bovendien ook nog gelezen zou kun nen worden 1931, 1933, enz. Ce Jiiliaansclie Kalender Vóór don tijd van Julius Caesar bestond er een storende verwarring tengevolge van de onvoldoende me thoden, welke toegepast werden bij de tijdberekening. Da beroomdo be- velhobber, sedert 40 v. Chr. bekleed met eon dictatorial macht, maakle ook hieraan vrij plotseling een einde, hetgeen weldra zou blijken oen ver» betering te zijn. Hij tracbfte n.l. het jaar in overeenstemming to brengen met deugjloop der zon, en daartoe moesten tusschen November en De cember van bet jaar 46 vóór Christus, twee maanden van 67 dagen worden ingeschoven, terwijl do maand Fe bruari bereids met 23 dagen was toegenomen, zoodat bot genoomde jaar 445 dagon heeft geteld. Zeer toepasselijk en tevens zeer merkwaar dig heette dat jaar sinsdien bij do chronologen hot jaar dor verwar ring. Nu waren de oude gebreken schijn baar wel verholpen, en oen dor lof redenaars van Caesar prijst dezen, dat hij met recht trotsch kon zijn op zijn werken In zijn Juliaanschen Kalender werd bet jaar voortaan herekond op 365 dagen or. 6 uren. Om dit aanhangsel van een kwart etmaal nu eon niet te zeer opvallende plaats te bozorgen, proclamoerdo Cos sar, dat om do vier jaren eon schrik keldag- zou worden ingelascht, welke aan bet vierde jaar toegevoegd, dit zou maken tot een jaar van 306 da gen. Eigenlijk was dit dus een herha ling in gowijzigden vorm van de vroegere inlassching van schrikkel maanden. Oorspronkelijk werd deze dag ver schoven direct na den 24s""1 Febuari, dat is alzoo de zesde dag vóór 1 Maart volgens den Romeinschen Ka lender. Dien 24 't'° Febuari kan men zich dus voorstellen als dubbelgeteld geworden en vandaar de benaming Bissoxtilis voor schrikkeljaar, in de terminologie der Latijnen de be- teekenis dragende van twee maal de zesde dag (u.l. vóór 1 Maart). Gregoriaansche Kalender Doch ook aan dezen opzet der tijd rekening bleken nog fouten te kleven. Nogmaals moest or verbeterd worden in den kalender. Want volgens dezen was liet jaar berekend op 365 dagen an 6 uren, doch inderdaad is dit 11 minuten en 12 seconden korter. In don loop der eeuwen had dit tekort van een kleine spanne tijds zich tot eenige dagen vermenigvul digd. Zoodoende mosst nogmaals een sprong in de ruimte worden gemaakt, thans van 10 dagen ongeveer. Doze geschiedde thans niet meer op voorslag vau een heidanscben en wereldlijken vorst, doch door het Christelijk en geestelijk Opperhoofd der Kerk, n. 1. den geleerden Paus Gregorius XIII. Hij bepaalde dat op 4 October 1582 onmiddellijk 15 Oc tober zou volgen, en om de gemaakte font voor altijd te vermijden, werd nog verder vastgesteld, waaran men zich voortaan te houden bad. Kort gozogd komt dat op hel volgende neer. Het laatste jaar van die eeuw, welke vol gens den eens aangenomen regel 'n schrikkeljaar zou moeten zijn, moost weer als een gewoon jaar wor den getold, tenzij dit jaar door 400 deelbaar was. Bijgevolg was dus 1600 nog een schrikkeljaar, 1700, 1800 en 1900 daarentegen niet, ter wijl 2000 er weer een zal zijn. Da bierdoor verkregen Gregori aansche kalender is langzamerhand in bijna allo landen van Europa inge voerd, met uilzondering van die lan den, waar de Grieksche kerk 't ge loofsleven der naties beheorsckt. Daar gevoelt men zich nog welletjes hij de berekening volgens den Juliaanschen kalender of Ouden Stijl. Zoo is het rian ook gemakkelijk te begrijpen, dut de Russische Nieuwjaardag valt op den 14" Januari van onzen kalen der, doordat bier bet hinkende paard der tijdrekening in de renbaan van de zon sedert 1582 nog 3 dagen meer achteraaukomt, en de achterstand nu reeds tot 13 dagen is opgeklommen. De ministerraad heeft gisteren na middag eene vergadering gehouden on der het voorzitterschap van M. Jaspar. De minister van buitenlandsc-he za ken heeft den raad op de hoogte ge bracht van de onderhandelingen met Frankrijk en heeft de resultaten ervan doen kennen. Eenige kwesties zijn nog in beraadslaging gehouden en konden niet op voldoening gevende wijze opge lost worden. De ministerraad heeft een comiteit benoemd ten einde liet tolstelsel in ge heel zijn bijzonderheden te onderzoeken, vooral de vraagstukken \Velke onopge lost bleven^ Dit comiteit-zal bestaan uft MM. Jaspar. Hevman en Baels. De raad heeft de volgende wetsvoor stellen goedgekeurd, die den Koning zullen voorgelegd worden: een ontwerp waardoor de nationale maatschappij van goedkoope woningen gemachtigd wordt, eene nieuwe leening van 100 mil joen frank aan te gaan, een ontwerp tot wijziging' der wet van 9 Juli 1S58 en de invoering van eene nieuwe officieele pharmacopea, een ontwerp waardoor de grenzen uer gemeenten Antwerpen en Borgerhout gewijzigd wordt, een ont werp waardoor de benoeming wordt ge- egcld van koloniale magistraten in Boïgie. De raad heeft zich ten slotte bezig ge houden met kwesties van loopende ad ministratie. In de rijkskweekscholen voor onder wijzers en onderwijzeressen is het aan tal nieuwe inschrijvingen dit jaar aan zienlijk afgenomen. Thans beslaat de totale bevolking der 9 normaalscholen voor onderwijzers uit 569 leerlingen terwijl de 7 kweekscho len voor onderwijzeressen 772 leerlin gen tellen. Dit. ongerekend de vrije normaalscho len. Een tekort aan onderwijzend perso neel voor de lagere scholen valt even wel nog niet le vreezen. Twee jaar gele den bedroeg het aantal op een plaats wachtende gediplomeerde onderwijzers en onderwijzeressen niet minder dan 7000 en ook thans zijn er nog verschei dene duizenden die, sedert jaren hun benoeming afwachten en ondertussclren in den handel of in de nijverheid een voorloopige broodwinning hebben ge zocht. N/W De Belgische miss.ie te Tien-Tsin heeft bericht ontvangen, dat vier Euro- peesche priesters, ze& zusters-missiona-. rissen en tal van Chine es che leerlingen (meisjes), door bandieten werden ge vangen genomen te San-Tao-Ho, in liet hartje van Mongolië, en dat zij: elk oogenblik liunne t.erechtstellir.g yer- wachten. Het. bericht meldt tevens dat de troe pen uit Fen-Tien een detachement van de Koe-Min-Tang, te Ninghsia samen getrokken, gemakkelijk San-Tao-Ho zouden kunnen bereiken langs clen ge wonen weg en de gevangenen verlossen, want de bandieten zijn slechts met een honderdtal. San-Tao-Ho is een der bloeiendste missies van Mongolië. De gemeente erd door de missionarissen gesticht, die zelf kanalen hebben aangelegd en zoodoende vruchtbaar land maakten van eene woestijn. H. Hortensia |Zonop7,44Zonaf 4,13 sLaalste Uwart.dcn 14 Men werkt sinds verleden jaar te Friedericlishafen aan den bouw van een reuzen-luchtschip de «L.Z127» en dat waarschijnlijk toekomend jaar zal \ol- tooid wezen. Het is het grootste vaste luchtschip; dat ooit werd gebouwd. Het zal honderd uren in de lucht kunnen blijven. De mo- tors hebben eene kracht van paar den, zoodat de Zeppelin eene vaart zal kunnen afleggen van 20.000 kilometer^ Hetzij de helft yan den omtrek der. we reld. Het luchtschip zal eene bemanning hebben van 28 koppen en verder 20 pas sagiers kunnen vervoeren. Het zal regel matig dienst doen tussclicn Spanje cu Zuid-Amerika. ZIJT GE REEDS LID VAN HET ROODE-KRUSS VAN BELGIS I Naar Reuter 9 Januari uit Londen meedeelt, schijnen de officieele mid dens te Washington de tweede nota van M. Briand, aangaande het «buiten de wet stellen van den oorlog», z-eer gene gen ie zijn. Het voornaamste punt dat men be knibbelt in het voorstel van den Fran- schen minister van Buitenlandsche Za ken is de toepassing van het verdrag te beperken aan de aanvalsoorlogen, daar men van meening is dat het onmoge lijk is het aanvallend land aan te dui den. Men hecht veel belang aan den wenscli van M. Briand, het Firansch Amerikaanse!) verdrag onmiddellijk te doen aannemen en men onderlijnt daar omtrent de leuze geen verwarrend verhond Nieuws van alle kanten der wereld toegekomen loont aan wielk belang het plan overal wekt; de landen welke zou den kunnen geroepen warden het ver drag te onderleekenen, verlangen na tuurlijk hun woord te zeggen aangaan de de voorwaarden. Het algemeen gedacht "is dat dc on derhandelingen zullen voortgezet wor den, langs den diplomatischen weg doch dat de Vereenigde Staten zullen De begrooting van nijverheid en ar beid voor 1923 voorziet credielèn voor. eene reeks premien voor den bouw of den aankoop van- goedkoope woningen, namelijk 6 millioen frank voor 2000 tot 2500 gewone premien voor den bouw yan oedkoope woningen 2.100.000 fr. voor 000 gewone pre mien aan de koopers yan bestaande goedkoope woningen; 2.100.000 fr. voor 600 bijkomende premien (n.l. ter vergoeding der regis tratie en ovei-sclirijvingskoslen) aan de koopers waarvan hiervoren spraak. Op einde 1927 zouden, naar schat ting, reeds 15.928 aanvragers de pro mie bekomen hebben. Zoo dc gevraagde credieten toegestaan worden, voorziet men dat dit getal tot 18.000 h 18.500 zou kunnen stijgen. De officieele bakkerijen van Moskow, Leningrad en andere Russische steden hebben de grootste moeilijkheden om de bevolking van brood en meel te voorzien. De Soviets hebben nu een be vel uitgevaardigd volgens welk de bak kers, vanaf 15 Januari een bepaalde hoeveelheid brood moeten bezorgen, ge maakt uit een mengsel van rogge en tarwemeel aan eert vasten prijs. Een konlrool zal uitgeoefend worden, in al de groote steden, waar de arbei dersmassa zich meer en meer ontevre den toon en over de werking der offieieë KOOP UWE MESTSTOFFEN OP VOORHAND AAN Vtc eger reeds schreven wij een arti kel, waarin wij betoogden dat de land bouwer er alle belang bij heeft zijne meststoffen aan te koopen dan, waii- neer daar de minste vraag naar is, en zij bijgevolg bestkocpst zijn. In liet volle van den Winter, meer nog dan in de meenden Juni, Juli en Augustus, is de markt der meststoffen kalm. De prijzen zijn dan ook over het algemeen veruit bestkoopst. Wanneer he~t tijdstip van het verbruik daar is, wordt de markt levendig, voldoende voorraad ontbreekt al eens en de mest stoffen worden noodzakelijker wijze duur. In beide gevallen, kwiestie van vraag en aanbod. Bij gevolg raden wij de landbouwers aan van in den Winter, met liet oog op de lentebemestingen, minstens eenen zeker.en voorraad zwa velzurcn ammoniak, superfosfaat-, slak', sylviniet, chloorpotasch en alle andere meststoffen die zij voornemens zijn te gebruiken aan te koopen, en dien voor raad geschikt te bewaren. De beste plaats voor het bewaren van meststoffen, is eene droge, halfduistere plaats, zoo wieinig mogelijk aan lucht blootgesteld, buiten het bereik der die ren. Op den girond wordt eene laag tak- kebossen, schalieberd of iets dergelijks gelegd; stroo of kaf is ook goed. Dit al les óm te voorkomen dat de meststof fen vochtig worden, versteenen of sa- menkoeken. Dc landbouwers hebben er alle belang bij meer de markt'nor meèts'otf-m te volgen, ten einde zich eenen voldoenden voorraad aan le schaffen, wanneer de prijzen bestkoopst zijn. Aldus konden zij jaarlijks eene niet te versmaden be sparing doen. Ten titel van inlichting voegen wij vragen 1. Een categoriekc verklaring tegen allen oorlog. 2. Dat het verdrag veelzijdig zij van af het begin. Dat, eindelijk, indien men er niet in ■olukt het verdrag te vormen, de hoe ren Kellogg en Briand zich zouden mo gen vergenoegen met het voorwoord van het. ontwerp aangaande het nieuwe air- bi trage-verdrag, waarin men een ver klaring zou zotten tegen den. oorlog. BELANGRIJK BELICHT. Eerstdaags zullen de bureelen der Gensche Bank voor Handel en N'jver- heid.van de St 'Joiusstraat overgebracht worden naar de Keizerlijke Plaats, n. 14 (Kastaanjevesten). nabij de Nicuw- straat. Brandkasten Lips van alle afmetin gen, zullen ter beschikking zijn van het publick aan een zeer voordeeligen huur prijs. 2207. Do koning van Afghanistan Zondag le Napels aangekomen, vertrok 's mid- dags naar Rome. ERG ONGELUK Tijdens de ontvangst van den koning te Rome, vlogen talrijke vliegtuigen bo ven de stad. Een botsing had plaats en een der vliegtoestellen viel in volle straat bij de Wapenplaats De loods en de waarnemer werden gedood. BIJ DEN KONING EN KI. MUSSOLINI De vorsten van Afghanistan werden te Rome ontvangen door den koning, de koningin, den kroonprins, M. Mussoli ni, de ministers en de burgerlijke en militaire overheden. Heden Dinsdag zullen de Afghanschc le bevoorradingsdiensten. Tc Moskow jhieraan t.oe, dat dc potaschmeststoflen heeft men ook^ aardappelen le kort, en de slak gewoonlijk bestkoopst zijn in Slechts 40 t.h. der gewone hoeveelheid j hel volle van den Zomer, en de super BRUSSSL-K1K3HÊSA !N VIEfil ETAPPEN Binnen enkele dagen zullen Etlmond Thieffry en zijne gezellen, vermoede lijk Joseph Lang en De Bruycker, te Brussel opstijgen, om in vier etappen de hoofdstad van Congo le bereiken. Het vliegtuig is van Belgisch maak- i.el; het komt uit «ie werkhuizen vanf Zeebrugge. De plannen werden bestudeerd door commandant Jacquet en de bouw van heL vliegtuig geschiedde onder toezicht van dezen officier in 1925-1926. Het was voltooid in Juli .1926 eit heeft reeds herhaalde vluchten afge legd, steeds geloodst door Joseph Lang, DE J3EMAHWIWG Hoofdleider en inrichter der nieuwd vlucht Bclgie-Congo is de sympathieke, luitenant Thieffry. Edmond Thieffry, 31 jaar oud, is ge huwd en vader van vier kinderen; hij zal het ambt van luchtvaarder-gezag» voerder waarnemen. Zijn reisgenootcn zijn Joseph Lang, de eenige vliegenier die hek vliegtuig tot nu toe geloodst heeft. Joseph De Bruycker, de mecanicien van Thieffry's vroegere raid, en die ze ker meegaat als de compagnie tot de welke hij behoort hem dc toelating geeft. HET VERTREK Het toestel waclit nog enkel op zijrt motor om klaar le zijn. Die motor is een HispanoSuiza, vart 500 paardenkracht. De motor wordt vandaag cf morgerl uit Parijs verwachteens geplaatst zal men enkele proefvluchten doen en daar na zal het vertrek vastgesteld worden. Luitenant Thieffry denkt voor het einde der maand te vertrekken; alleen onvoorziene tegenslag of slecht wec*r zou hem kunnen weerhouden. DE REISWEG Ziehier de vier etappen 1. Brussel; over Frankrijk en de Mid-* deïlandsehe Zee tot Oran, Algerie. 2. Oran-Adrar, de korste etappe vart do vier, 780 kilometers en die hen brengt aan den boord van dc eindelooza zandvlakte. 3. Adrar-Niamcy, overtocht van de zandwoestijn. 4. Niamey-Leopoldville, de moeilijk ste van dc vier, ten eerste omdat men over het equatoriale bosch moet en ten tweede omdat er nergens een landings plaats te vinden is. Tusschen Oran en Niamey, de weg der Fransclve avialeurs, is de baan ge bakend met landingsposten en er is dus weinig gevaar, zelfs niet in de woestijn. In geval van panne zou het oponthoud lechts enkele, dagen duren. De langste etappe is de eerste, 1850 km. via Marseille, de Pransctie kust tob Perpignan, de Spaans.che kust Alicante en zoo over de zee naar Oran. EEN PRACTISCH DOEL Dc nieuwe vlucht van Thieffry heeft een praktisch doel: eene snelle verbin ding tusschen het moederland en de ko lonie instellen en de mogelijkheid be wijzen van een postdienst, die brieven uit Belgie op minder dan 8 dagen in Congo zou brengen. Veronderstelt dat een brief 20 fr_ zou gefrankeerd worden, dan kan het vliêg- vorsten plaats nemen aan boord van een vliegtuig, geloodst door den be- tuig gemakkelijk een koerier vervoeren, roomden" luchtvaarder de Pinédo, om die 2 miljoen vertegenwoordigt, de groote hichtvloot-scbouwing bij te De kosten van vervoer zouden aldus wonen ter hunner eer ingericht. Hou- ruim gedekt zijn or eene-reguliere lucht- tlijn zou aardappelen"'wordt döor'dc boeren naar [fosfaat en de zwavelzure ammoniak in jderd vliegtuigen zullen aaa deze BOhou-,^0. 'JI iintensiever. Jwing deelnemen, jweracu. aldus kunnen ingericht» de Eovtetshoofdstad yerzoui'ïa. jden .Winter*

De Volksstem | 1928 | | pagina 1