12 politiek overzie! i Nieuwjaarsgiften voor den Paos Donderdag Jan. 1928 Een martelaar sletten De oversirooming in West- Vlaanderen Belgische tentoonstelling te Algiers LE VE~JJïT VRIJHEID Loonen der mijnwerkers Minister Heyman in het Hollandsch Huis Goud voor Belgie De Meocikaansche Katholieken Lege ermeuws SSTE XXXSVe JAARGANG NUMMER li Kerkstraat, 9 en SI, Aalst. Telefosn 114. 3Z3,Sa.f^3ol£l,c3. SO Ceaiiomon Uitgever J. Van Nuffel-De Gandt Pubiieiteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf Maxiaan, 13 te Brussel - Rue de Richeiieu, Parijs,:Breams Buildings, 8, Londres, E. O 4. H. Arcadius IZonop7,43Zonaf 4,14| Laatste kwart.den 14g Wanneer wij de gebeurten. sen overwegen, die zich op politiek ge bied in 1927 hebben voorgedaan, dan mogen wij ons ton minste verheugen in liet feit, dat de volkeren sti-ven naar rust en naar sociale orde. Overal hebben de gematigde par tijen veld gewonnen, en overal kan men voelen, dat de elementen, die zoeken naar wanorde of naar oorlog, geenen invloed meer kobben bij hot volk. Zoo wordt over het algemeen het Communisme en het Bolcherisme bo- kampt in alle landen van Euroda. In zekero landen, zooals Italiëen Spanje, werd or zolfs tot de uiterste middelen van bet dictatoriaal stelsel overge gaan. Ook de oorlog wordt algemeen aan zien als eone ramp, die voor niemand geen nut noch voordeel meer kan bijbrengen, aangezien de groote ram pen, dia door de moderne oorlogen worden berokkend. Lauden zooals Italië en Polen, dio op een gegeven oogenblik meenden dat een oorlog nog zekere voordoelen zon kunnen bijbrengen, hebben zich tot betere gevoelens moeten plooien. Zelfs in liuilschland, waar het nationalisme eenen zekeren vooruit- gang bad gemaakt, is het te voorzien dat de democratische partijen die voor bet behoud zijn van de republiek en van de constitutie van Weimar, eon zekeren vooruitgang zullen maken in de aanstaande nationale vorkiezingen van dit jaar. Frankrijk zal dit jaar ook nieuwe verkiezingen beloven maar in dit land hebben do twee tegenover elkan der staande partijen, liet is te zeggen de blokken van links en van Rechts, zooveel water in hunnen wijn gedaan dat die twoo partijen gemakkelijk met elkander kunnen regeeren, het geen overigens voor hc-t oogonbiik het geval is. Frankrijk heeft ten andere deze eendracht meer dan noodig het is het eenige land, dat zijn geld nog niet gestabiliseerd heeft en dit land is ook in moeilijkheden geraakt met Italië, waarvan de gevolgen nog niet te berekenon zijn. Verder heeft Frank rijk do handen vol in zijne nieuwe gewesten van Elzas en Lotharingen, waar de autonomisten woeliger zijn dan ooit, zoodat do regeeriug eene echte dictatuur heeft moeten invoeren in deze departementen. De Voreenigde-Staton zullen dit jaar ook belangrijke verkiezingen hebben, onder meer deze van den niouwen president der republiek. Deze verkiezingen zijn in dit land buitengewoon belangrijk omdat do voorzitter der Vereenigde Staten do richting geeft aan de binnen- en bui tenlandsche politiek. De Volkenbond, bet nieuw vredes- organismo, dat na den oorlog door do Verbondenen werd opgericht, en dat to Geneve zijnen zatol heeft, is in 1927 opgetreden om hot geschil to regelen tusachen Polen on Litliauen, of beter om het geschil te verdagen, hetgeen eenen dreigenden oorlog van den gezichteindor heeft verwijderd. Hot optreden van den Volkenbond is van de grootste beteekonis in dit ge val. omdat het vrij en vrank de plaats hoeft ingenomen van het coniiteit der Ambassadeurs dat tot nu toe altijd tusschenkwam, een beetje op eene bijzondere manier, in alle interna tionale gescliillon. Het rijk van hot comiteit der Ambassadeurs is ten einde en bet rijk van den Volkenbond is begonnen. Zal dat rijk gelukkig zijn Laat liet ons hopen. In elk geval mogen wij hot nieuwe jaar met good betrouwen ingaan, "VN/V BELGEN, STEUNT K3T ROOD-KHUiS VAN BELGtS 1. Dozer dogen overleed m zijn bis schoppelijke residentie le Winoma in den slaat Minnesota (Vereenigde Sta ten van Amerika). Mgr Paürick Richard Heffron. die in 1915 door een krankzin nige m liet gelaat werd geschoten en. sedert dien een waar martelaarsleven doormaakte. De wonden veroorzaakten kanker, welke zich langzamerhand dermate, uitbreidde., dat de bisschop zich niet meer in het openbaar vertoonde, en zich totaal op den achtergrond hield. Verleden jaar kwam hij naar Balti more en nam zijn intrek in li.et Sinl- Jozefsgesticht. waar hij meer dan tieri maanden verbleef. Gedurende dezer: tijd lecl'dc hij geheel teruggetrokken, uitgenomen, wanneer hij "voor een poos in den tuin een wandeling maakte. Vele bisschoppen en aartsbisschop pen, die naar Washington kwamen om vergaderingen in het episcopaat bij te wonen, hadden hun lijdenden mede broeder gaarne een bezoek gebracht, doch zij eerbiedigden den wensch liever geen bezoek te ontvangen. Mgr M. J. Curley, aartsbisschop van Baltimore en anderie bisschoppen /die naar het gesticht kwamen, verzochten Mgr Heffron. niet mede le dcelen dat zij aanwezig waren. Mgr Heffron droeg dagelijks in de kapel van het. gesticht het H. Misoffer op, totdat hij nauwelijks meer in staat was te loopen. Met de grootste moeite bad hij zijn brevier. Duizenden malen bad lvij tijdens zijn verblijf in het ge sticht den rozenkrans De doctoren moesten, den patient verbieden de H Mis le lezen of zijn brevier te bidden! Toon de kanker zich zoover uitbreid de dat hij oen oog bereikte werd dit dootr operatie verwijderd. Om de opera tie to laten verrichten keerde dc bis schop van Minnesota terug.De zusters en doctors bewonderden het geduld en de berusting van den lioogen lijder in zijn lot on beschouwden hem als een heilig man. Mgr Heffron was voor zijn benoe ming lot. bisschop van het bisdom Wi noma. In Mei 1910, rector in het semi narie te St Paul. plebaan en professor aan het seminarie. Dc overstroomingen in West-Vlaan- deren hebben op enkele dagen een aan zienlijke uitbreiding genomen. Van Brugge tot Oostende vormen de lage landen aan weerszijden van bel kanaal eene groote zee. Men ziet onkel water, boven hetwelk alleen de spoorwegdam en eenige hoo rnen uitsteken. De dooi heeft werkelijk te noorden van Brugge een onrustwekkenden toe stand veroorzaakt. De derpen Stalhiile, Varssenaere en Meetkerke zijn bijzonderlijk beproefd. Talrijke boeren, wier hoeven onder staan, werden bij middel yan bootjes» af gehaald. De bevoorrading is natuurlijk zeef moeilijk en op sommige plaatsen moe- ton da bewoners tot boven de knieen door liet water gaan. om een begaan- baron weg te vindon, om' in naburige dorpen "eten te gaan zoeken. Men gelooft dat het wel een maand zal duren eer men de streek aldaar droog zal krijgen. Verscheidene landbouwers, die wei gerden hunne gronden te verlaten.ver- koeren in een hachelijken toestand. liet ware voldoende dat een regenval intrede, opdat de waterstand nog stijgie, en hun leven in gevaar stelle. De toestand is des. te ernstiger daar de ingang zi jnde werken voor den snel leren afloop van liet water der moeren in het kanaal van Blankenberghe nu gedwongen stil liggen. Al de wegen tusschen het kanaal van Oostende en de gemeente Jahbeke, Houtacve en Uylkerke staan onder wa ter in een uitgestrektheid van verschei dene mijlen. Talrijke stuks vee en pluimgedierte zijn verdronken. m DE LEISSTREEK Het Leiewater dat tengevolge van der, vorst fel gedaald en reeds binnen de oevers was getreden, is nu door den ingetreden doo^plots aan 't wassen ge gaan zoodat de rivier opnieuw haar bedding heeft verlaten en den trekweg en aangrenzende weiden onder water hroft gezet. Vele akkers liggen verzo pen, sloolen en dijken slroomen over, bijzonder in het landgebied door do «Gaverbeek» beheerscht, die langs ooi- de oevers uitstaat te Deerlijk, Ware- ghem en Zulte. De «Slijpbeek» wadend over liet grondgebied van St Louis en Vichte en in de «Gaverbeek» uitmondt, heeft hare oevers overstroomd en niet alleen akkers en meerschen overvloeid doch sommige wegen op menige plaat sen onder water gezet. De wegen zijn morsig en slijkerig. vooral de kiezcl-on gr intwegen geven door als een wieg als men erover heenstapt. De Belgische kunsttentoonstelling,te Algiers ingericht door de Belgische Vereeniging voor kunstpropaganda in heti Buitenland, wordt op 14 Januari geopend door den h. Bordes, goover- neur-generaal van Algerie. Bij die gelegenheid zal Kamerlid Louis Piérard op 12 Januari te Al giers een lezing houden over «Vlamin gen en Walen in de Kunst en in de Literatuur»,op 16 Januari een andere over Verhaeren# HCE ZE IN RUSLAND VERSTAAN WQR&T. De Russische Staatspolitie, heeft" aldus een telegram uit Moskou aan het «Berliner TageblaU», besloten een aan tal bekende persoonlijkheden uit op- pcsitioneelc kringen te verbannen^ Der- lig der meeste op den voorgrond tre dende loden van de oppositie licbben bevel ontvangen te vertrekken, het oord hunner bestemming is niet bekend. Vast staat alleen dat ze zich- naar Aziatisch Rusland, in de streek tus schen Archangel en Midden-Azie zul len moeten begeven. Een deel hunner, is reeds gedeporteerd. Volgens den correspondent van liet «Tagoblalt» zou men thans ten stellig ste op de deportatie van Trotski cn lladek en de boetvaardige Ivameneff en Zinovieff en anderei^ kunnen rekenen. Men heeft getracht de deportatie on der don dekmantel van «partijarbeid» door le voeren, hoewel de genoemde personen niet eens meer tot de partij belvooren. Op welke wijze de leiders van de oppositie zullen worden behandeld, blijkt wel hieruit, dat het in de bedoe ling ligt ze naar Wiatha on op een af stand van 500 km. van eene spoorweg statie te brengen. Op de lijst der gedeporteerden zijn ook de namen van Sebriakof, die be langrijke diensten heeft bewezen bij het aanknoopen van economische be trekkingen tusschen de Sovjet-unie, de schrijver Sossnowski, die dapper cri- tiek op lvet Sovjet-leven heeft uitge oefend en een paar journalisten. Ten slotte wordt ook Beloberodof, gewezen tsaristisch minister van bin- nenlandsche zaken gedeporteerd. Ende... zoo voert het Sovjet-regiem de vrijheid in! De nationale mijncommissie heeft zich Dinsdag namiddag andermaal be ziggehouden rnet het opmaken van een nieuwe loonconvcntie in net mijnbe drijf Het is reeds een verheugend iets dal de werkgevers erin ^oeslemmen de grondslagen van een nieuwe looncon vcntie le leggen. Men weet dat de oudto conventie met i December opgehouden heeft van kracht te zijn en de loonen der mijnwerkers, tot einde Januari 1928 werden vastgelegd. Op de vergadering van Dinsdag werd liet voorstel van den hoer Van Buggen- hout, voorzitter van de centtrale der vrije mijnwerkers, in behandeling ge nomen. Dit voorstel beoogt de loonen vast te stellen op grond van een ge combineerd indexcijfer, waarbij het in dex van de levensduurte voor de helft en liet index van den prijs der kolen voor dc lielft zouden worden medege- rekend. De prijs der kolen in 1914 zou evenwel bij de berekening verhoogd worden. Het voorstel gaf aanleiding tot een lange bespreking welke evenwel tot geen besluit- leiden kon. Van socialis tische zijde werden zelf wijzigingen aan het voorstel gebracht. De Commissie besloot de bespreking toekomende week te hervatten. Doch van nu af kan worden gezegd dat de werkgevers met het voorstel van den li. Van Buggcnhoul geen genoegen ne men. De lieer Hendrik Heyman, Belgisch minister van Nijverheid, Arbeid en So ciale Voorzorg, vergezeld van zijn ka binetsoverste,, den heer de Voghel, bracht. Dinsdag een langdurig bezoek aan de bestendige .tentoonstelling in hel Hollandsch Huis te Brussel. Zijne Excellentie werd ontvangen door den heer ridder Muissen van Kat- lendyke. tijdelijk zaakgelastigde van Nederland, te Brussel, en door de hce- ren Bern. J. Veldhuis en L. Wolter, respectievelijk voorzitter en secretaris van den raad van beheer, van het Hol land Huis. De minister legde de grootste be langstelling aan den dag voot dc wer king van liet handelsinformatie-bureau en voor de talrijke en mooie inzendin gen van Nederlandsche en Neder- landsch-Indische firmas. Ook de afdee- lingen der diorama's van Nederland sche steden en van Nederlandsch-In- dische beplantingen wrerden met bij zondere belangstelling door den mi nister bezichtigd. Zijne Excellentie verklaarde o. m.dat Belgie er veel geld voor over zou heb ben, om economische instituten van het gehalte van liet Holland Huis in liet buitenland te bezitten, daar orga nismen als deze de beste propagande- middelcn zijn van economische uitbrei ding in den vreemde, ómdat de abstrac te commercieele en industrieele ele menten, er op concrete wijze worden aangevuld door do permanente tentoon stelling der producten zelf. De minis ter heeft het, bij het verlaten van bet Holland Huis als een aangpenamen plicht beschouwd, geheel commercieel en industrieel Nederland to feliciteorcn met het bezit van een zoo belangrijk economisch instituut als 't Hollandsch huis. Daarbij sprak Zijne Excellentie den vurigen wenscli uit dat ook Belgie der gelijke instellingen in bet buitenland zou bezitten. Heden Woensdag wordt te Antwerp pen de Eng. stoomboot «Pennland»,dcr?' R. S. L.. verwacht, hebbende aan boord/ 22 vaatjes goud, hetzij 1.200.000 dol-^ lar of 44 miljoen bestemd voor dei. Natjonale Bank le Brussel. Op 31 December 1.1. met de «Sam-9 land», is nog eene lading goud aangek komen, het zij 999.999 dollars. Dit ge-£ tal komt wel vreemd voor, maar men; bewaart er het stilzwijgen over. De «Lapland», die op 7. Januari yani New-.York vertrokken is, beeft ook nog 2 miljoen dollars aan boord. Het goud' is in slaven, juist gelijk bijeenverza-* melde stukken zeep. Eik vaatje draagt liet merk «Fedc-- ral Reserve Bank of New-York Na-i tuurlijk dat bijzondere veiligheids-* maatregelen genomen zijn, zoowel tij dens de reis als. bij het lossen. Dc ca mions van de Nationale Bank zullen.' vergezeld zijn van vele beambten, het zij in kleedij, hetzij in burger om, aller verrassing te voorkomen. ZIJT GE REEDS LSD VAVI HET ROODE-KRUI3 VAN BELGIE I MfiBTROEBEISD BEROEP. In den brief aan Z. D. Mgr Ileylen, bisschop van Namen, herinnert de Bond der Mexicaansche katholieken er aan dat de vervolging sedert twee jaar woedt, dat talrijke priesters en vurige geloovigen van allen ouderdom en stand gemarteld worden, en veirklaart voorts Mexico hoopt. Het katholieke Mexicaansche volk,slachtoffer van zoo veel ongerechigheden en getuige van zooveel misdaden, ?s niet bezweken, heeft aan zijn geloof niet verzaakt en de verraderlijk aangoboden verknech ting niet aanvaard. Het loopt op den triomfdag, omdat het zijn plicht heeft vervult; omdat het met ongeëvenaar- den heldenmoed zich in een geweldigen strijd heeft geworpen in de pers, in het gezin, in de maatschappij, in het on derwijs, in de kalakomben en lot op de slagvelden toe, om zijn vrijheid te her winnen. Het hoopt omdat het al zijn hulp bronnen heeft uitgeput om le helpen in zooveel behoeften, omdat het zijn ge loof heeft versterkt in de duisternis der kalakomben ten einde van den He mel den vrede en de vrijheid af te smocken, en omdat het duizenden slachtoffers heeft gegeven die, onder den kreet van «Leve Christus Ko ning!» gevallen zijn opdat het katho lieke geloof niet sterve. Het hoopt omdat het zich" beden door den Bond der Mexicaansche ka tholieken zich richtend tot het episco paal van al de naties en alzoo tot al de priesters, kloosterlingen cn klooster zusters der gans eh e kerk, verzekerd is dat zijn smartkreten een weergalm zullen vinden in liet hart van zooveel duizenden zielen, en wel een zoo die pon weergalm dat. deze hen zal doen trillen van bewondering en nnedelijden, en lien zal bewegen hulp te brengen aan dit doel der Nieuwe Wereld, getergd in zijn vrijheid, gefolterd in zijn geloof, tot den ondergang gedreven spijts zijn groote stoffelijke rijkdommen, en vol ontzetting bij het schouwspel van zoo veel misdaden. IVJechanische trekkracht bij de veldartMierid Naar gemeld wordt, heef! de minis ter van landsverdediging in princiep; besloten tot de geleidelijke vervanging; van de paarden bij de zware veldar tillerie doQr tractoren. Mot dit dool zal ir. Mei een wedstrijd voor tractoren ge houden worden in de omstreken van! Brussel en verder op de sehietterreinerv van Beverloo en Elscnborn. De tractoren zullen artillerie-mate-* rieel van 4000 tot 0000 kitos gewicht' door alle terreinen moeten l'unneii voortsleepen met een -snelheid van 2 tot 10 km. en meer per uur en verderf op den gewonen weg afstanden van 70 tot 100 kilometer met een snelheid van' 15 km< moeten kunnen afleggen. Zoodra dc keuze op een of meer ty pes gevallen is,zal (in 1929) overge gaan worden tot den aankoop van 50 tractoren bestemd voor het veertiende regiment artillerie te Brussel, de twee volgende jaren komt dan in ieder derj tweede en derde legerdivisies eveneens een regiment artillerie voor motortrac-j in aanmerking. Inschrijving geopend door den Bond den Katholieke Dagbladschrijvers, onder de hooge bescherming van het Episcopaat. VIJFDE LIJST M. Odon Warland. Jetfe, 1.000;Mar-* kies G. de la Boessière Thieimes.Loni-t bis.e, 1.000; Baron Paul de Crombrug- ghe do Looringhe, Ichtcgbem. 1.000; uit Ronse, 1.000; M. Paul Hanquet, Luik, 500; M. en Mad. Karl Hanquet, Luik, 500; M. Yerstraetc, Itoesselaere. 500; M. Xavier FrancoUe, Luik, 250; Baron Oscar de Crombrugghe do Loo ringhe, Brussel, 250; Mt Paul de Streel, Brussel, 200; M. en Mad. CJites d'Êr- ckonteel. Antwerpen. 200; M. Paul Quinet, Bergen, 200; Dokter on Mad. Alex Simon, Brussel, 200; Mad. F. No- leïteirs. Aalst-Mylbeke, 200; M. cn; Mad. Louis Burny du SmM, Aalst.200; M. L# Halleux, Gent, 200; De familie V. D., Brugge, 100; Kanunnik Ruiten, Luik, 100; Mad. Claes, Brussel, 100; Naamloos, Brugge, 100; M. en Mad. Alfred Roux en familie Ghislel, 100; M. J. Alflants, Brussel, 100; D. C.,; Oost-Roosebeke, 100: Mej. J^ Thou nis sen. Ukkel. 100; M. A. Forthomme, Ros.sières, 100; Ridder do Wijels, Leu ven, 100; Broederschap der Zusters van de Derde Orde, Doornik, 100; M* Charles Piebers, Reninghe. 100: II.Va der. zogen Ons, Luik, 50; M. Aridré de Streel. Brussel, 50;Naainloos, Aalst-, 50; Kanunnik Dumoulin, La Louvière, 50; God zegene ons, Assenede, 50: M. Jacques Op 't Rood!, Overwiudcn, 50; E. H. Cordyn. pastoor, Sint-Niko!aas, 50: Kanunnik Boon, Mechelen, 50; M. A. Charlier, Profondeville, 50; M# P. De Vlemiriek, Liefferingen. 30: M. L Gebels,.Sint. Truiden, 30; Het Broeder schap van Bonsecours, 25; M. A. Ila- moir, Hasselt, 25; Orp. 20; Mad. Jage- neau, Hasselt 20; M. Marcel Gnye.Ver- viers, 20; M. B. Dclvaux-Volings.Mo'r- lanwelz, 10 Totaal fr. 9.330 00 Vorige lijsten fr 55.7 95.00 Totaal fr. 65.125.00 Men kan de inschrijvingen zenden aan het bureel van hel blad, of storten: op de peslcheckrekeniög n. 3S2.79.van M. Leon MalHé^ sekretarig. yan den Hond.

De Volksstem | 1928 | | pagina 1