10 Mgr Salvaior Van Nuffel op wee naai Transvaal Dondert! ng Ja». 1928 BRIEF De vlucht Eelgie-Congo De ex-keizer wil verhuizen Telefoonverkeer met Amerika De Comhlc van hel zegelplakken De vverstroomingen rond Brugge De aandeelen onzer N. M. van Spoorwegen Helgoland CONGO Mussolini in tweegevecht Z.H. dc Pans over Mexico KAMER Kerkstraat, 9 en SI, Aalst XXXiVe JAARGANG NUMMER \1 -Telefoen 114. 3Z»£Ti.£5Ï3Xo.c3L ■*- 20 Centiemea Uitgever J. Van Nuffel-Da Gendt H. Ursniarus Zonop7,39Zona(4,24| Nieuwe Maan den 222 Publiciteit bulten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf iflaxiaan, 13 te Brussel {Sue do Richelieu, Parijs Breams Buildings, S, Londres, E. O 4. VAN Kaapstad, den 29 December 1927. Aai^ de Lezers van de «Volks stem Mijn laatste brief, welke! enkele bijzondealheden over onze reis Rot- terdam-Soutlhampion-Las Pabnas bevatte, was wiet' al te rooskleurig. Ware ik dan op de droogte geweest van den werkeïijken toestand der zaken, zou hij 'het nog minder ge weest zijn. Gedenk eqns den dag pr.zer aanlanding te Las Palmas, vernamen wij dat een verbinding cier turbiiien, waarrond het heele boeltje draait, door de lievigheid van den storm, of d,oor de warmte, v as stuk geraakt, zoodat ons sdhip groot gevaar voor zijn bestaan had geloojpen. Geen mogelijkheid was er, de herstelling der gebroken s' ukken te Las Palmas te beko men, nieuwe m,oesten uit Ham burg, per trein en per boot overge bracht worden. Aldus zouden wij, gedurende 17 üagen, dei gasten blijven van Las Palmas, het prachtig eiland, waar het voortdurend zemer is, en waai de kanarievogels zco vrooËj'k hun trillende zangen laten liooren. Het nieuws van zulk een lang esn gedwongen oponthoud, klonk na- ti urlijk min aangenaam in de coren van de passagiers, doch de kapitein ontving bevel, uit Ham- burg, door allerhande vermake lijkheden en verstrooiende uit- tcehtjes, den tijd mm onaange naam te maken. Daaróm werden, op den boot en in de stad, bijzon dere feestavonden ingericht; zelfs zou een stierengevecht de liefheb bers vergasten. Spijtig voor som migen, doch, naar mijn meening, gelukkiglijk, verijdelden .stortre gens op vaslgestelden dag, het: buitengewoon kansje de sterke hoornbeesten in kamp te zien. Koor den Dinsdag werd een ple ziertocht in de bergen van het! bin nenland belegd. Op drie groote vraehtautos verlieten wij de stad Las Palmas, om, gedurende 2 1/2 uur, de heel mooie streek met haar prachtbergen en tooveraclitige val leien, beladen met bananen en Co- cosnootboomen, te gaan bewon deren. Alles was hier nieuw, voor een groot deel der passagiers, en die gezellige dag had ons, voor eon oogenblik, 'de eentonigheid van den boot doen vergeten. De E.E. Zusters hadden Ihun gebeden verdubbeld, opdat het schip, met O. L. Vrouwtjesdag.nl. den 8 December, zeevaardig wezen zou. Maria zij dank! De wensoh werd volbracht, en reeds den.avond te voren, waren al de gemoederen aan boord, in de beste luim. In den morgen, waren een groot aantal onzer katholieken opgeko men, om de H. Mis bij te wonen, sommigen zelfs, om zich te verster ken met bet Brood des Levens. Het was oen aangrijpend oogen blik, wanneer, onder de H. Conse cratie van de 'derde Mis, de boot in beweging kwam en, als een reus achtig waterkasteel, statig voort dreef over de stille wateren der ha ven van Las Palmas. Een boot, vr;l vlaggetjes, met de officieels vertegenwoordigers van de stad deed ons! uitgeleide, cm, als een laatsten groet, liet de «Wangoni» zijn oorverdoovend vaarwel toete ren, uit zijn noodsirenen. Dit alles moet men meegemaakt hebben, om er Zieh een gedacht van te kunnen vormen. (Morgen vervolg.) 'T IS QUERSIN BSE THIEFFRY ZAL, VERGEZELLEN EN NIET. JEE DE BRUYCKER Men deelt een groot nieuws mee be treffende de aanslaande klucht y.an Thief fry, 't Ia Quersin, gekend door zijne deelneming aan Gordon Bennett-Wed strijden, die als mecanicien Jef De Bruycker zal vervangen. De deelneming van De Bruycker aan de vlucht was overigens lot nu toe niet vast toegezegd. Ook is er verandering gebracht aan de lengte der twee eerste etappen. Ziellier hoe Thieffry zich nu de vier .«.etappen» van de reis voorstelt. 1. Brussel-Perpignan, 1000 km 2. Porpignan-Adrar, 1700 km. 3. Adirar-Niamey, 1700 km. 4. Niamey-Leopoldville, 2400 km. Men weet dat oorspronkelijk Thieffry de twee eerste etappen meende te doen Brussel-Oran en Oran-Adrar. Zooals wij gemeld hebben is Thfofiry den motor van zijn vliegtuig naar Pa rijs gaan halen; daar alle vetrande- ringswerken er aan volbracht zijn, zal men enkel 8 dagen noodig hebben in de fabriek om hem te plaatsen. Er blijft dus kans bestaan dat, voor het einde der maand, de vlucht zal aan gevangen zijn. De Leipziger Nachtrichlen heb ben een briefwisseling uit Londen ge publiceerd, betreffende zekere voetstap pen, welke door invloedrijke middens le Londen zouden aangewend zijn, ten ein de ex-keizer Wilhelm toe le laten vali verblijf te veranderen. Er is. ook kwestie van polsingen, wel ke in dien zin werden ondernemen, in verschillende Duitsehe middens. Het beheer van het voormalig konink lijk huis van Pruisen zoo verzekert hot agentschap Wolff, logenstraft dit be richt. BELANGRIJK BERICHT. Eerstdaags zullen 'de bureelen der Gensche Bank voer Handel en RMjver- heid.van de St Jorisslraat overgebracht worden naar de Keizerlijke Plaats, n. 14 (Kastaanjcvesten). nabij de Nieuw- straat. Brandkasten Lips van alle afmetin gen, zullen ter beschikking zijn van het publick aan een zeer voordeeligen huur prijs, 2207, DE BIEfsST MET BELGIE WORDT GEOPEND. Sedert eenigen tijd, is hot draadloos telefoonverkeer geopend tusschen Groot Brittannie, de Yereenigde-Staten en dc Republiek Cuba, Het beheer van telegrafen en telefo nen heeft er voor gezorgd dit verkeer lot Belgie uit te breiden. Do verschil lende uitgevoerde proefnemingen heb ben een goeden uitslag opgeleverd derhalve, zijn de betrokken beheer en overeengekomen om den nieuwen drenst lo openen op 19dezer, te 12 u. 30. Belgie zal het eerst onder, de landen' van hot Europeesch vasteland toegela ten worden lot draadloos telefoonver keer met Amerika. Deze voorloopig lot- de netten Brussel en Antwerpen beperkte gesprekken zul len kunnen gevoerd worden van 12u.30 tot 23 u. (tijd van Greenwich) overeen stemmend met 7 u. 30 lot. 18 u. .(tijd van New-York. De aanvragers van een gesprek' iiï transatlanlischen dienst mogen uitzon derlijk, zonder uit dien hoofde eenige bijtaks te moeten betalen, met zijn naam den persoon aanduiden met wien zij wenschen te spreken. De personen die zicli 'een gesprek' wenschen te verzekeren, op den dag der iin wijding, kunnen van Woensdag 18 dezer af te 12 u. 30, hun aanvraag la ten opnemen, in de hoofdkantoren Brus sel of Antwerpen. Te dien einde zullen zij '«Inter» aanvragen en «Amerika- dienst» aanmelden. De prijs der gesprekken werd vastge steld als volgt Van Brussel of Antwerpen, welke het uur zij van het gesprek, voor eene eerste gesprekeenheid van 3 iminulen minstons. 2730 frank. Voor elk bijkomende ge- ipreks.duur. yan, een minuut MO fr^ Bij den uitvoer uit den vreemde, van eene partij koopwaar, was een Brug- sche fabriek 786,80 fr. transmissietaks verschuldigd, die natuurlijk door zegels moest geklaard worden. Op zich zelf genomen lijkt di't eigen lijk niets verbazingwekkends, doch lees hier nu hoe het openbaar "bestuur met het plakken gelast,-te werk is gegaan: Op de «declaratie», stonden 700 ze gels transmissietaks van alle prijzen geplakt, en om dit te, doen hebben de douanen het formaat van de declaratie zoodanig moeten verlangen dat het stuk... drij meters en 25 centimeters lang was. De bediende hiermee gelast heeft daar geheel zeker meer dan drij uren aan be steed, die man heeft een geduld van al le duivels moeten hebben, denkt immers: eerst het plakken met zegels en einde lijk het ongeldig maken van de zegels door het stempelen^ De beambte der fa briek met de verificatie belast bij de verklaring, heeft ongeveer een half uur noodig gehad om de juistheid van dit... historiek document vast te stellen, het welk is moeten opgerold worden Met een bijzonder opschrift natuurlijk om als bewijs van comptabiliteit te die nen. Wanneer men dit stuk zou expo-» seeren, het zou natuurlijk succes halen! Wat dunkt ge van dat staaltje yan administratieve fiscaliteit De overslroomingen in de Moeren ten Noorden van Brugge staan nog immer aan hetzelfde peil. De watervlakte be slaat omtrent 1000 hectaren, waarin een 150 hofsteden staan. De toestand van menige landbouwersgezinnen is erbar melijk; bij sommigen zijn paarden er, bcestiaal in de keuken ondergebracht en meer dan een gezin hooft de wijk moeten nemen naar het verdiep. De motor om het water langs eeïie cehtrifugepomp al" 'Te voeren in de Blankenbergscbe vaart, is Zondag lerj plaats der werken aangekomen te Meetkerke en zoohaast het machien is opgesteld zal men beproeven hetzelve in werking te brengen. ,TE NEW-YORK OFFICIEEL. GENOTEERD (Belga); De National C.oty Compa ny heeft vandaag op de officieele kwo teering te New-York certificaten inge voerd. die gepriviligieerde aandeelen van de Nationale Maatschappij van Belgi sche Spoorwegen vertegenwoordigen. Deze gebeurtenis beleekent een nieuw Ujdst-ip in de de financiering op de Now-Yorksche markt. Zooals men weet heeft de Beurs dier plaats onlangs een reglement aangenomen waarbij New- Yorksche bankinstellingen worden ge machtigd tot uitgifte van Amerikaan- sche ccrificaten in dollars, die gelijk slaan met buitenlandsche waarden in franks of in om 't even welke ardor, vreemde munt en in het buitenland be rustend. Do toelating 'der aandeelen van dc Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen is de eerste die officieel krachtens het nieuwe reglement ge beurt. Dit beduidt een belangrijke evo lutie der mentaliteit van den Ameri- kaanschen kapitalist en bewijst dat hij voortaan in Europeesche waarden be lang gaat stellen in den vorm: van aan koop van aandeelen, waar hij vroeger slechts in waarde van het type obiiga- tien geld beleggen wilde. Ingevolge die invoering in de Ameri- kaanscho kwroteering geven de National City Company en haar deflgenootcn 50.000 Amerikaansche certificaten uit die ieder 5 gepriviligiesrde.aandeelen van 500 frank van de Nationale Maatschap pij van Belgische Spoorwegen vertegen woordigen. Luidens de laatste berichten is deze uitgifte een volslagen sukses. steden Unterland aan de kust en Ober-.' land hooger op de rotsen. De twee' stecdjes zijn verbonden door 170 hou-» ion trappen en een elevator. En 's zomers gaan er duizenden van hot vasteland naair het eiland om er in de koele wateren der Noordzee te baden.- VERTREK VAN BEN ALGEMEEWEN GOUVERNEUR PRINS LEOPOLD WOONT DE AFREIS B5J# Niettegenstaande het vroege uur èn lie! weinig aanlokkend weder, was er eene groote menigte familieleden en kennissen toegekomen, om het vertrek bij te wonen van de Belgische stoom boot «Elisabelhville» die gisteren ten 9 ure 's morgens uit de haven van Ant- werpen naar Congo afvaarde. Het prachtige schip was, »n volle vlag gen tooi, Ier cere van den algtemeenen gouverneur van Congo, generaal A. Til- kens, die naar dc kolonie afreist om er zijne functie te gaan vervullen. Z. K. H. prins Leopold had er aan ge houden den algemeenen gouverneur persoonlijk goede reis te komen wen schen. Hij kwam dan ook te Antwerpen aan om 8.15 u. en begaf zich onmiddel lijk aan boord waar in het groot salon een receptie plaats vond. Prins Leopold in zijn nieuw uniform van kapitein was het voorwerp yan al- gemeene belangstelling^ Bij de ontvangst onderhield ZK.H. prins Leopold zich gedurende enkele oogenblikken met generaal Tilkens en hield een korte toespraak. Door deze iaalsle werd in bewogen ten-men geant woord voor de blijken van vriendschap en waardeering van wege de koninklij ke familie. Verschillende der aanwezig ge overheden werden nadien aan den prins voorgesteld. Deze verliet rond 9 uur het schip, luid begroet door de op de kaai en op het wandelterras verza melde menigte. Aan boord bevonden zich" 121' passa giers in 1ste klas en 162 in 2de klas. De «Elisafoelhvi'lle» heeft thans eene uitzonderlijke lading, bestaande het meerendeol uit voedingswaren, wijnen en geneesmiddelen, leen paar automo bielen en een aulocamion voor het mi nisterie van koloniën en bestemd voor den reinigheidsdienst te Boma. Zooals (men weet was bij ministerieel b( sluit gevraagd zich voor wat de ia- ding betreft tot deze reeks, yan produc ten tfi bepalen^ Van giroote kanonnon die d.en dood •aaiden, naar groote kreeften?... Dit in tien jaar tijds. Is het moge lijk Dit is de hedendaagsche geschiedenis van Helgoland, het eiland in de Noord Zco aan Duitschland behoorend en dat lijdens den oorlog bedekt was met ka nonnen en waar onderzeers op anker lagen. Helgoland beeft. zijn militaire pracht en vertoon verionen: er worden jangs hare kusten groote kreeften ge kweekt. Sinds de veertiende eeuw verloor Helgoland zijne onafhankelijkheid als een dor kleinste republieken van Euro pa. Iu 1890 kwam Helgoland onder dc Duitsehe vlag. Keizer Willem II ver kreeg het eiland in ruiling van het ei land Zanzibar langs de kusten van Afrika. Dit eiland ging dus naar Enge land. Zanzibar is meer dan 3.000 maal groot er als. Helgoland, dat niets anders is dan eene platte rots die haren' kop uitsteekt in de Noordzee, omtrent 40 mijlen van de monding der Elbe en den Woser. Er groeit daar niets, misschien wat gras, wat aardappelen, men heeft er ccnigo schapen en een volk dat niet wil aansluiten met een ander ras. Toen in 1890 Helgoland naar Duitschland ging, duurde het niet lang eer er vestingen kwamen. De inboorlin gen waren misnoegd maar ze moesten zich schikken. Dc duitsehe politie en wetten waren misacht en verfoeid. En de rustige bevolking toonde zijnen af keur in 192 ij toen er eene petitie ge zonden was naar den Volkenbond, vrij heid vragend of een terugkeer naar Engeland. Door het verdrag van Versailles ver dwenen do vestingen en liet eiland heeft z^n oude, kalme -en irustige uit zicht hernomen. En het oude rympje der oude zeelieden klonk weerom i Groen is. dat Land. Rood is de Kantr Wit is de Sand, Dat, is. de Flagg van 't hillige Land. Uit 'deze kleuren aan het eiland ëlgep verrees de vlag, rood wit en groen. Postzegels herinneren aan die kleuren. Zelfs huizen en vrouwenkleedij schik ken zich er na air In de 15de en 16de eeuw was Helgo land het center der haringsvisschorij die later naar de Noordzee verhuisde. Men kan rond het eiland gaan in een half uurken. Er zijn dus geen aulos noodig. De stralen zijn maar 6 tot 12 vcct breed en tot op enkele jaren waren er nooit geen paarden gezien geweest. De 2.000 inwoners verblijven in .twee De Daily Chronicle ontvangt van zijn correspondent te .Weenen een be richt, meldend dat een blad der stad Agram aankondigt dat onlangs .Musso lini in tweegevecht is gegaan met graaf Calve di Borgolo, schoonzoon van rlen koning van Italië. De dictator zou daar eerder eene droeve rol hebben ver vuld. De Italiaansche bladen zijn natuur lijk niet- gemachtigd geworden liet» nieuws mede te doelen. Er zou namelijk een twist zijn ont slaan betrekkelijk het slaan yan eene nieuwe munt. Mussolini wilde daarop zijn beeldenaar geprent zien. maar dat beviel den koning niet en hij liet aan z jn zcon dc zorg over de zaak met den «Du re» te bespreken. Graaf Calvo di Bergen Ic was daarbij aanwezig. Mussolini zou: da air een heiligen toon hebben aange slagen, en zich zoo onbeschoft hebben aangesteld dat prins Umberto de zaal verliet Daarop zou graaf Calvo don dictator zijn handschoen hebben in het gezicht geslingerd, waarop deze zich verplicht zag een tweegevecht te. aan vaarden. De ontmoeting werd vastge steld met den dogen en zou te Rome plaats hebben. Graaf Calvo is bekend als. een der beste schermers van het Italiaansche leger, zoodat Mussolini besefte dat hij hier een degelijk gevaar liep. Hij was evenwel op het gestelde uur ter plaat se. Na eenige schermutselingen, wist» graaf Calvo zijn tegenstrever te tref fen aan de borst... maar met verwonde ring stelde hij vast dat zijn degen tie— gestand ontmoette en glad midden-door afbrak. De dictator had een fijnen ma liënkolder aangetrokken... Daarop wierp de graaf de slompen van zijn degen in liet gelaat-van Mussolini en schreeuwde hem uit voor lafaard. Een der stukken kwetste den «Duce» lichtjes aan de keel en liet gelaat. Sedertdien heeft hij ïju paleis niet meer verlaten. EENE ENCYCLIEK VERWACHT De Osservalore Romano kondigt eene nota af, waarin de niet-tusschen- komst der mogendheden in de Mcxikaan- sche zaken wordt betreurd en afgekeurd. De nota zegt dat de Paus alleen staats orn te strijden tegen Calies en zijne tra wanten. In de middens van het Vatikaan zegt men dat deze nota eene encycliek over de Mexicaansche zaken voorafgaat. Zitting van BEBÏSDAG 17 JANUARI 1928 De zitting vangt aan om 2 ure onde.r voorzitterschap van M. BRUNET. De Kamer gaat vooreerst over lot de de uitloUng der afdcelingen voor de maand Januari. ROUWBEKLAG. De heer VOORZITTER brengt hulde aan de nagedachtenis van wijlen M. Van Langenhové, volksvertegenwoordiger; voor Mochelen. Algemeene bij bred in g. INTERPELLATIE M. DE BUNNE, socialist, ondervraagt den heer Minister van Landbouw cit Openbare Werken over den voorgenot men verkoop van de barakken van het Konïng-Albe'rtfonds, evenals over do rampzalige gevolgen die dezen verkoop zou kunnen medebrengen MM. CATTEEUW, 'katholiek demo, kraat en MISSIAEN, socialist, steunen' voorgaanden spreker. M. BAELS, minister van landbouw eii openbare werken, zegt dat er nopens do besproken kwestie minstens nog uiiU sluiering zal zijn tot de maand Mei. M. PIERCO, liberaal ondervraagt den heer minister van Spoonv. Zeew. Poster. Teleg. Telef. en luchtvaart over dc ge varen welke de onbewaakte overwegen! vcor het verkeer opleveren en vestigt do aandacht op de talrijke ongelukken dio zich dientengevolge reeds hebben voor gedaan. M. LIPPENS, minister van spoorwe gen enz. is in zekeren zin 't akkoord met M. Pierco Er is evenwel in de zaak wat overdrijving gelegen. Nemen nog het woord, MM. ANSEF-LI3 en ECKELEERS, waarna de zitting wordt geheven.

De Volksstem | 1928 | | pagina 1