20 Mpr Salvator Van Nuffel op wsg naai Transvaal Nieuwjaarsgiften voor den Paus Vrijdag Jan. 1928 BRIEF Heiligschendende diefstal te Doornik Met Hospitaalschip Kongo Leeningen voor oorlogsschade KAMER Het Kasteel van Charnborcl Kerkstraat, 9 en Si, Aalst, —Telefoon Ïi4. XXXiVe JAARGANG NUMMER fig -0:^/^Ifc>3L»C3L Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit bulten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Aeloif Maxiaan, 13 te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6, Londres, E. C 4. H, Fabianus Zonop7,392on af 4,26 Nieuwe Maan den 22 VAN bereidwillig zijn talent als viplonist aanbood. Die plechtigheid was ze ker aandoenlijk, te midden van al het gewoel en lawaai, door het la den en lossen, op den boert. Om 9.30 unr greep een andere II. Mis plaats, doch ditmaal alleen Vervolg, opgeluisterd'door 'Kerstgezangen, Oceaan in 3 verschillende talen uitgevoerd. Wederom was het salon gansch be zet. Die heerlijke uitingen van een diep godsdienstig gevoel, waren een groote voldoening voor cfe priesters en zusters, alsook voor al onze katholieken, die Kerstmis 5927 aan boord van den Wangoni hebben doorgemaakt. Zulke roe rende plechtigheden blijven bun nog lang in het geheugen. AVij waren den wijden ia, voor 13 dagen, zonder zicht, op een kust, geen enkel schip in het verschiet, zonder zelfs het fladde rend bijzijn der trouwe gezellin nen op de boot, de meeuwen, Al leenlijk zagen wi j vliegende; visöh- jes, enkele partijen groote vis- schen, en verder water, maar altijd water, zoover onze blikken dragen kunnen. Gij begrijpt dus, ons geluk, wanneer wij op 21 December, de haven van Libitobay, in Portu- geesch Angola, in het zicht kregen. Ka vervulling der formaliteiten met de havenautoriteiten, mochten de reizigers vrij aan waf stappen, liet deed goed vasten grond onder de voeten te voelen en een wande ling te doen in het zandige stadje, met enkele voorname gebouwen en winkels. Een kleinen mondvoor raad opdoen vcor 'den aanstaanden Hoogdag van Kerstmis was voor zichtig gehandeld; daar wij den 25 December aan boord moesten vie ren. Desondanks, verplichtte de groo te hitte ons echter spoedig «demi- tour» te maken en naar onze vlot tende st.ee terug te keeren. De ne gers hadden reeds in de nabijheid van den boot een geïmproviseerde fruitmarkt opgeslagen; aldus was het ons gegund, naar hartelust pawpaws, munges, bananen, co- cosnoten, perziken en andere vruchten te koopen. AVe waren, Goddank,-wederom voor eenige da gen in de beste gelegenheid, om yerder te varen. Wal vishhay dook bet eerst op, voor ons oog een aanzienlijk ge bouw waar, 'dagelijks, een 200 stuks hoornvee geslacht worden en, als bevroren vleesch, meestal in Ita lië veroberd. Walvishbay. zooals ook Eude- richtsbudht, zijn onbeduidend als steden, maar belangrijk om hun ligging aan zee en hun handel met het vroegere vaderland Duitsch- land. Zij zijn in het zand gc- AANHOUDING DER DADEF® Onze lezers weten dat stoutmoedige dieven in dc nacht van 11 op 12 Sep- tember waren binnengebroken in de hoofdkerk van Doornik en er een aan zienlijken buit aan onschatbare yoor- werpen hadden meegenomen. Onder de gestolen kunststukken be vond zich de ivoren Calvarieberg ivan Buquesnoy. Dit uiterst zeldzaam buiten gewoon kostbaar kunststuk werd in 1630 gesculpteerd; tip millioenen wordt dc waarde ervan geraamd. De heiligschenners hadden den Chris tus van het kruis genomen on de beeldtjes van O.L.-Vrouw en van St. Jan van den Calvarieberg afgedaan. Eij stukken van hunnen buit bevond zich eveneens een zilveren wierookvat Om 5 uur van den Kerstmismor- der 18e eeuw. waaruit zij de goude dra gen, licht het schip het anker, om te stevenen in de richting van Kaap stad, welke, met haar duizenden lielitjes, haar prachtige haven, en andere zeer treffende merkwaar digheden, den Wangoni, op Dins dag, 27n December, 3 uur des morgens, zal Verwelkomen. D.S. VAN NUFFEL O. S. E. 'Apost. Prefekt van N -Transvaal. -VW VOOi EEN MOEILIJKE" RES3 Men weet dat het hospiltaalschip voor Kongo, de AdministratemvGénéral Arnold >>V na twee proefvaarten op de Schelde, met eigen middelen de neis. naar Kongo heeft ondernomen. Deze reis valt niet mee. Op 26 December uit Antwerpen ver trokken kwam het schip in volle s.torm terecht en moest te Oostende reeds schuil gaan. De zwarte bemanning was zoo moede loos, dat verscheidene blanke matrozen moesten worden aangemonsterd. Na den storm werd de reis voortgezet, maar Zondag j.l. moest het, schift de haven van Nantes binnenloopen, wegens, die- fckt aan do" machines. Op twintig da gen is het schip or dus slechts iinl ge slaagd van Antwerpen naar Nantes te varen, terwijl men gehoopt had dat in 25 dagen zou bereikt zijn. Het Staatsblad -van Woensdag kon digt hot. volgende Koninklijk Besluit at bouwd, ten minste Walvishbay,en, genomen den 27 December '..1 op 1 voet diep staat het zeewater. Ijiiderichtsbucht is op rotsen ge bouwd, en er bestaat geen plekje op tien minste 1 uur afstand van de stad waar de dooden kunnen be graven worden. Daarom brengen de inwoners, met een boot, de lij ken naar een kleine vlakte, langs de zeekust gelegen, en daar ver- waditen de overledenen, tussdhm de zandige rotsen, de algemeene opstanding. Men kan het kerkhof zien in die doodenvallei,en vermoe delijk komen er daar niet veel be zoekers, om voor hun betreurde gestorvenen te bidden. Den vooravond van Kerstmis dus lagen wij in Luderidhtsbuoht geankerd. Er werden, op den boot, gi'oote schikkingen en voorbereid sels getroffen voor dien beuglijken dag. Dagen te Voren waren al de katholieken, bij enkele uitzonderin- des avonds vergaderd, om kerst- miszangen en de achtste mis de A ngelis) aan te leeren. Er was op recht veel goeden wil onder ons volk, voor het meerendeel Belgen. Op klokslag middernacht na de plechtige ruis aanvang, met de in zetting van «Minuit, Chretiens,». Er was een aanspraak in hot Fransch en in het Duitseh. De Gregoriaansehe Zang, door een 15 tal deelnemers, liep best van sta pel, dank zij bijzonderlijk den lieer Ilugon, een Belg, die, zeer «Overwegende dat- de lik/vidutie van bet Verbond dep Samenwerkende Ven nootschappen voor Oorlogsschade feite lijk zal geëindigd zijn op al De» ember 1027 en dal zekere bepalingen von de voormelde besluiten, behooren in over- eerkomst gebracht Ie worden mr.t den aldus gesch-apen toestand zullen met ngang van 1 Januari 1928. de loUmgen voor de aflossing der leeningen met lo ten uitgegeven door dit Verband en de vernieling der uitbetaalde obligation plaats hebben overeenkomstig de vo>r- schriften van artikelen 16 en Ï8 van het besluit van 13 November 1926, hou dend 3 regeling van het Fonds tot del ging der Staatsschuld. Een likwidator van het Verbond of Iz'jjn afgevaardigde zal voortgaan de lotingen bij te wonen, tot op het tijdstip waarop de algemeene vergadering der aandeelhouders dezer vennootschap het sluiten der likwidatie-bewerking zal uitgesproken hebben. Het Verbond der Saimenwerkende Ven- n mï! schappon voor oorlogsschade zal ene definitieve rekening opmaken, af- ef sloten op 31 December 1927 van het g-biuik der fondsen opgebracht door zijrf» drie leeningen met loten. Deze re i ening zal gehecht worden aan het ont- vtij. van begrooting der openbare S'diuld voor het dienstjaar 1929. De be schikbare sommen door deze leeningen o['gebracht, zullen overgedragen wor den aan den dienst tot vereffening der Gcr'ogaschade. Met ingang van 1 Januari 1928 zul len de kosten van allen aard betreffen de den dienst der leeningen met loten hm laste zijn van den Staat en uitge- tro: ken worden op de begrooting der cj.er bare schuld.» i den der bloemen hadden, getrokken. Door het parket van Doornik werd een onderzoek ingesteld, doch geen spoor der bandieten w<erd ontdekt. DE DADERS GEKLIST. Thans heeft de gerechtelijke brigade van het parket, van Brussel die daders gevat. Een der gestolen voorwerpen, namelijk de Chris-.tus van Duquesnoy, wierd bij eenc verheelster te Brussel ontdekt. Drie weken geleden, hielden de po- licieagenten van het Brusselsch parket een meubelmaker aan Fr. Wills, uit de Van Schoorstraat te Brussel. Deze man word er van verdacht deelgenomen te hebben aan den diefstal in de hoofdkerk van Doornik. Tegen hem werden aan vankelijk geene bewijzen gevonden, doch de agenten oordeelden de vermoedens van zulken aard, dat een zeer uitgebreid onderzoek zich opdrong. Een huiszoeking greep plaats in een werkhuis van Wills, op den Antwerp- sch-e steenweg, doch niets verdacht werd er gevonden, ten minste geen enkel der gestolen voorwerpen, doch vcrschillige stukken gereedschap werden in beslag genomen, ondor meer eene boor en en kele wieken, die wel bi-eken gediiend te hebben om do deur der saoristij in de hoofdkerk te Doornik open te krijgen. Vermoedens vielen eveneens op een tweeden kerel, oud-veroordeelde, brand- kofferboorder, met name Simon Amé- dée. Deze, een 40-jarige, verkeerde in banbreuk en stond onder bestendige be waking der policie. Het vorder onderzoek bracht aan het licht dat Wills en Simon Amrdée zich op het oogenblik van den diefstal samen te Doornik bevonden. Opzoekingen in deze stad gedaan, leid den tot de aanhouding van dezen laat ste. Daar beide kerels hardnekkig loo chenden, ging de policie verder op zoek in de middens waar Simon gewoonlijk vertoefde. DE CHRSSTU3 ONTDEKT Gisteren avond hielden de agenten zilch onledig met een huiszoeking bij Jeanne Claessens, in de Forestraat to St, Gillis. Daar werd de Christus van Duquesnoy ontdekt. Simon was een der mannen van haar vroeger klienteel, en alzoo kwam het dat zij van hem den Christus kocht. Een tijd nadien vond zij een kooper en de zes goede trouw bewezen zijnde werd hij niet verder verontrust door de poli cie. Jeanne Claess.en werd integendeel aangehouden. BEKENTENISSEN. Simon Amedée werd door den onder zoekenden magistraat onderboord eh legde volledige bekentenissen af. Hij bekende de opstoker en de bijzonderste dader te zijn van dezen hciligschenden- den.diefstal. Hij kloeg Fr. Wills als me deplichtige aan. Simon bevond zich te Doornik in Sep tember 1927, in gezelschap van zijne vriendin. Wijl deze zich bezig hield met hel noodige geld te verdienen om in hun beider onderhoud te voorzien, rentenier de Simon en wandelde gansch' den dag door. Zoo kwam het dat hij in de hoofd kerk talrijke voorwerpen zag. die de moeite waard schenen om meegenomen te worden en dat hij een plan opmaakte om op de gemakkelijkste wijze des nachts in de kerk te dringen. Hij kwam zijn medeplichtige tegen en tot de in braak en diefstal werd tusschen beiden besloten. In den loop zijner onthullingen heeft Amiedée Simon verklaard dat sommige in de kerk gestolen voorwerpen begra ven werden in een veld nabij Mons. De rechterlijke brigade van liet parket is daarheen vertrokken om opdelvingen te dopn. ZITTING yAN .WOENSDAG 18 JAN Dc zitting vangt aan om 2 ure onder voorzitterschap van M. Brunei. WETSVOORSTELLEN M. JASPAR, eerste minister in over eenstemming met den heer minister, van openbare werken legt twee wetsvoorstel len houdende instelling, het eene van het Fonds der Groote Werken; liet an dere van het Wiegenis-fonds. Verzonden naar de Kommissie der, buitengewone begrooting. NIEUW KAMERLID. Een kommissie woirdti aangesteld om de geloofsbrieven na te zien van den h. Jaak Wellens als plaatsvervanger van den lv. Van Landeghem. DE AENORMALEN, MISDADIGE JEUGÖ ENZ. Dc Kamer zet de bespreking voort van dit wetsvoorstel. M. PONCELET, zou liet voorstel In twee willen gesplitst zien, het een be treffende de abnormalon, het andere be treffende de misdadige jeugd. Artikel 1 wordt aangenomen, zooalsi in eerste lezing, evenals, artikel 2 mits toevoeging van enkele woorden cn na een debat waaran deelnemen MM. CAR TON DE WIART, PONCELET en 'JAN SON, minister van rechtwezen. Dit is overigens ook het geval voor de volgende artikelen (Er zijn bijna gee ne kamerleden aanwezig.) Artikel II lokt eene lange bespreking uit, die. als uilslag heeft dat dit artikel wordt uitgeschakeld en het voorwerp uitmaken zal van een bijzonder wetsont werp. De overige artikelen, tot art. 28 wor den aangenomen en de zitting wordt ge heven om 4 u. 35. Het proces dat sedert jaren pr'ns Elie de Bourbon-Parme en zijne 19 broeders en zusters legen elkander stelt en waarnan de inzet is het kasteel en het domein van Chambord gaat thans eene nieuwe phase intreden. Het be-roepshof van Orleans zal eerstdaags uitspraak doen in liet ge schil dat men als volgt Kan .samenvat ten Een der mede-erfgenamen van Ro bert, hertog van Parma, prins Sixle de Bourbon, opkomend zoo in eigen naam als in hoedanigheid van mandataris zijner zuster, de oud keizerin Zita, van koning Borisi en van prins Cvriel van Bulgarie, heeft twee oischen geformu leerd. Vooreerst vroeg hij nietig verklaring van het besluit van den grootmaar schalk van het voormalig keizerlijk hof te Ween on, dat aan zijn ouderen broe der Elie, gehuwd met eene aartsherto gin van Oostenrijk, alleen het bezit van het domein van Chamhord toekende; Ten tweede vroeg hij de l.chfing van Ivef dwangbeheer, op het domein van Chamhord gelegd, wegens de Oosten- rijkscho nationaliteit van prins Elie. Bij vonnis in dato 30 April 1925 kreeg hij van de rechtbank van Bioi« enkel voldoening op het eerste punt .De rechtbank zegde dat het domein niet aan prins Elie behoorde, maar het on verdeeld bezit was 'van al dc erfgena men van Robert van Parma. Evenwel verklaarde de rechtbank zich onbevoegd over het lichten van het dwangbeheer, gezien de onzekerheid over de nationaliteit van het geslacht Bourbon-Parme. De kwestie van nationaliteit be- heerscht heel het proces. Prins Elie, getrouvyd met eene Oos- lenriijksche, deed den oorlog mee als officier in het Oostenrijksehe leger. Prins Sixte, luitenant !in liet Belgisch leger dirager van het Oorlogskruis vocht, evenals prins Xavier, zijn broe der in de rangen der geallieerden. Prir.s Sixt* eischte voor hem en zijne verwanten formeel de Fransche natio naliteit. Prins Felix dc gemaal der groother togin. van Luxemburg, is eveneens'een van de kinderen van hertog Robert, die het domein erfde van' den graaf van Chamhord, den Franschen legitimisti- schen kroonpretendant wiens komst in Antwerpen destijds aanleiding gaf tot ernstige woelingen. Op 7 Februari 1872 was de graaf van Chamhord, de Fransche kroonpreten dent afgestapt in het Hotel Saint Antoi- no; iederen morgen woonde hij de mis van 9 uur hij in de O. L. Vrcuw kerk, waar een troonhemel boven zijne zit plaats was aangebracht en waar zijne LBlMnWiïT aanhangers, lieden dit den grooteii Franschen adel, een heel ceremonieel tij zijne aankomst en zijn yertrek had den ingericht. Het Hotel Saint Antoine was een soort koninklijk paleis geworden cn dn ne ringdoeners onzer stad hadden b'j dit vertoon groot voordeel, want die Fran> sche edellieden zagen op geen verleer. Ongelukkiglijk kwam de politiek en zich' meê bemoeien en de toenmalige «geuzen» begonnen beloogingen in la richten, die ten slotte ontaardden in bloedige vechtpartijen tusschen libera len en katholieken. 't Is in diicn tijd dat de «geuzen ko ning», Nand Vander Taelen uitl iep. Communards, nous le deviendrons 1 Alle avonden wierd er gevochten en hadden er baldadigheden plaats, zoodati de Belgische r^gcprmg eindigde met den pretendent le verzoeken het land te ver-» ialen. De graaf van Chambord vertrok, uit Antwerpen 22 Februari, cn zoo namen do Chambord-dagen een einde. Zooals men weet stierf d" graaf van' Chambord, uit Frankrijk verbannen, in 1883 op 63-jarigen ouderdom op het kasteel van Frohsdorf in Oostenrijk 'met hem stierf de oudere tak der Beur zoon van koning Karei X en de zoon vort oon van koning Karei X cn de zoon van den hertog de Berry, die zeven maan den voor zijne gt boort e werd vermoord. Bij zijn afsterven vermaakte hij zijne bezittingen aan de Bourbon? van Par ma en daarbij was het gïkeode, 5400 lectaren groote domein van Chnmbord, een der schoonste van Frankrijk. Het werd aangelegd door Francois L on volledigd door Louis XIV, die er her haaldelijk stukken van Molière liet op voeren. liet werd in 1822 als nationaal ge schenk aangeboden aan den 2-jarigert hertog van Bordeaux, die den naam van graaf van Chambord zou aannemen. Hertog Robert van Panna deed er groote herstellingswerken uitvoeren. 't Zijn nu zijne 20 kindoren die strij den om het bezit van dit historisch do mein. Inschrijving geopend door den Bond do* Katholieke Dagbladschrijvers, onder de hooge bescherming van het Episcopaat. ACHTSTE LIJST. Anonyme I. T., 1.000 Anonyme, Leuze, 500 Dames «Je Marie, Uccle, Bruxelles, 500; Th. L., Liege, 300M.Joseph M. Waterkyn, Anvers, 300; M. et Mme Fr:mcis Houta^t. 200; M. et Mme Kenry de Racdt, Bruxelles, 200 Filles «le la Croix, Liégo, 200; Tot lavenis mijner afge storven l'amilie, 200; Maison L. liombaut, Maliues, 200; M. et Mme Bolpaire, Anvers. 200. C. II., Anvers, 100; Mme Pollet, Courtrai, I'jO; M. A. Deshayes, pastoor, Bachte Maria Lcerne, 100 Paroisse de Journal, (Champion), 70; M. le clmn. Dnutreügne, Tournai, 50; M. le chaii. Leron, Liége, 50; Naamloos, Uarel- beke, 50; Naamloos, iiarolbeke, 50 M. et Mmo Joseph Coppieters, Lopliem, 100; M. Alph. Vandcr Stichele, Gulleghem, 100; M. ot Mme Aug. Buiseret-Smeets, Bruxelles, 100; M. et Mme Charles Tliiran, Falisolle, 50; M. J. Vanden Bosch, Wettoren, 50 Douairière Wautcrs de Bcstelfeld, Mons, 50; M. l'abbé Jos. Martin, curé. Hamois, 50; Mile II. Iluyghe- baert, Ilandzaeme, 100; Gollègo do la Tombe, Kain, 100; E. IJ. J. Carbonez, onderpastoor, Ingolmunster, 100; M. Leon de Coen de Call, Aalst, 1C0. M. i'abbó De Lodder,Courtrai, 109; M.et Mmo M. P. Liége, 50 M. le chan. Gotalo, I.iége, 100; Katholieke associatie, Jette, 100; De parochiale geestelijkheid, Poperinghe, 130; Naamloos, Thourout, 100; M-. F. Tanghe, Swevezele, 100 M. A. WinB, juge hon., Mods, 100 M. de Wacpenaert, Greml ergeu, 100; M. et Mme II. Agneessens-Blaerhout, Deynzo, 100; MmeG. de Qerlache de Gcrlache de Gomery, Boitsfort, 100; Mme M., Gand, 100 M. lo baron van Rey- negom de Buzet, Ilerenthout, 1001 Daines de Marie, Mouscron, 100; M. l'abbé Jean de Men ton de Rorno, Montzen, 100: M. Ed. Bertrand, Louvain, 503° orde van St. Frauciscus, Leuven, 50. M. Arthur Lampe, Brussel, 30; D. B., Lede, 30 Association des anciens du S. S., Autoing, 85; M. l'abbé O. Verschuere, curé, Wytschaete, 25; St Père, bénissez-moi, Havelange, 25 E. G., Marche, 25; E. H. Mcysman, onderpastoor, Reninglie, 25; Anonyme, La Louvière, -6; M. A. Blenneman, Aalst, 25; Un abonné, Charleroi 20M. H. vau der Horst, Borg' rliout, 20 Naamloos, Ardoye, 20 Ch. A., Kortrijk, 20% M. Ie Stickerc," Aalst, 20 M. O. Lemmens, Bruxelles, 20 Anonymo, Harlebeke, 20 Een doofstomme. Brucom, Loih, 2üNaamloos, Ooien, 20; Anonyme, Leuze, 20; M. L. G. Beve- veren op Yztr, 20 M. E. Vercoutere, Marche, 20 M. Jean Bontens. Roulers, 15; Anonyme, Charleroi, 10; Onbekend, Eessen, 10 M. l'abbé H. G., Theux, 10 Anonyme, Hamptcrau, lö C. M. D. Pecci, 7 M. Ilenri Lauwers, Rousso- laero, 5; Vve Vanhouverswijn, Brugge, 10; Vve L. Hermans Gecnen, Brussel, 10 Mario Vanno- ruvn, Kverberg, 2Naamloos, Borght, 1 j Anonyme, Reninglie, 10*. H. V. Evore 10. Totaal fr. 7.444 Vorigo lijsten fr. 87.277 tfotaal tot heden fr. 84.721 Men kan inschrijvingen zenden aan het bureel van het blad, of storten op de postcheck.-reke ning n. 382.79,-van M. Leon Mallié, sekretaria vau den Bond, (Brussel).

De Volksstem | 1928 | | pagina 1