25 WoGiisdasr Jan. 1928 MOEDERS Ministerraad Belgie's koloniaal verleden Politieke rede van M. Jaspar Landbouwbelangen Tot nagedachtenis van wijlen KardinaalMercier Tan Kardinalen die Koning werden Luchtver binding Europa'Amerika Kerkstraat, 9 en SI, Aalst. XXXIVe JAARGANG NUMMER 22 -Telefoon 114. 30SI2oXW Cl 20 Centiemen Uitgevor J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13 te Brussel Rlue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6, Londres, E. C 4. o H. Paulus Bekeer. Zonop7,33Zonaf4,34 Eerste Kw. den 29 Wat is ze schoon, d'e moeder, die; te midden harer kinderen gezeten de grooten onderwijst door hare heilzame lessende kleinen verzorgt en vertroetelt door hare nooit ver zwakte moederliefde Bij het kleine meisje reeds be merkt men dat moederlijk gevoelen van teederhartigheid en zorg wan neer zij, met de pop krachtdadig tegen haar hart gedrukt, de kamer op en neer wandelt. Het is de ont kiemende moederliefde die in haar hartje opschiet wanneer zij met be zorgdheid en toewijding klein broertje tracht in slaap te sussen of moeder trouwhartig bijstaat in de verzorging van den kleinen kleu ter. Moederliefde wordt echter niet met den meter gemeten naar het; aantal kinderen, maar. echte moe-! öerliefde strekt zich uit tot de ver ste norxIwcnSigheden en elk moe-! derhart staat wijd open voor elk kind dat aanspraak rnakep: kan' op die liefde. De ongetrouwde vrouw kan kin deren liefhebben, verzorgen, onder wijzen en voorlichten met een moe derlijk gevoelen, elke vrouw aange boren, en vaak gebeurt het dat zij door een blik van een paar lachen de onschuldige kinderoogjes eigen leed' en kommer leert vergeten. Zoo is elke vrouw moeder, is zij liet niet naar de natuur, zij' is het althans naar den geest, want de lief de van elke vrouw is, te willen ge ven, te koesteren, te beschermen. Zoo zijn er vrouwen die nooit het geluk hadden moeder te zijn over eigen kinderen en die toch de moe derliefde in haar volheid doorleven. Meestal zijn het ook deze vrouwen die, na de echte moeder, de nuttig ste leden worden in de Maatschap-' pij, want 'het wordt Üiaar een he-! hoefte, het te veel liefde dat zij in. het hart dragen aan anderen mede; te deelen. Gelukkig staan er tegenwoordig I in liet leven vele Wegen voor de vrouwen open, waarin zij hebbeste wat zij hebben het moedeilijkj gevoel kunnen ontplooien. Dubbel gelukkig is de vrouw die 'dat ban begrijpen en die al haar toewijding, Baar offervaardigheid, haar moederliefde kan leggen in het vak of de taak die haar zijn aange wezen. Ook het werk waaraan1, ze haar krachten wijdt zal onder haar moederlijke zorg vrucht opleveren en de maatschappij zal er baat in vinden. Onze tijd heeft goede moeders noodig, moeders in den breedsteji zin van het woord gehuwde vrou wen die een! eigen gezin hebben en die alle kindervrees met de voeten treden om den keiligsten hunner huwelijksplichten te kwijten en zie len te geven aan Godongehuwde vrouwen die de geestelijke moeders worden van zoovele kinderen) die geen eigen moeder hebben, van ve le sociale en' liefdadige instellingen die maar bloeien kunnen onder de wanne liefde van een moederlijk gevoelen en de zoete balsem van een teeder vrouwenhart. Moeders die alleen bezorgd zijn om het geluk van anderen en hun eigen leed kunnen vergeten; moe ders die aan de maatschappij in het algemeen en aan ieder in het bij zonder iets zullen geven van iden schat hunner schoone ziel. BELANGRIJK BERICHT^ Eerstdaags zullen de bureelen der Gensche Bank voor Handel en N'jver- heid.van de St 'Jorisstraat overgebracht worden naar de Keizerlijke Plaats, n. 'li (Kastaanjevesten), nabij de Nieuw- straat. Brandkasten Lips van alle afmetin gen, zullen ter beschikking z-jn van het publiek aan een zeer voordeeligen huur prijs, 2201 Belgie geeft niet toe. Belgische nota aan Frankrijk. De Belgisdie ministerraad heeft Maandag namiddag langdurig beraad slaagd over deze kwestie. Het ministe rieel komiteit heeft verslag uitgebradhj over zijn studie betreffende het> Fransch toltarief in verhouding met de Belgische clronomiséhe belangen. Uit deze studio blijkt dat Belgie, in geen geval de Fran- sche eischen kan inwilligen en'dat ons land tot het uiterste moet gaan om zijne levensbelangen te verdedigen. De regie ring is het daarmede volkomen ben a geweest en 'heeft de beslissing van het komiteit volledig goedgekeurd. Het is gebleken dat Frankrijk waarlijk in zij ne eischen alle grenzen te buiten gaat. Zijn protektionism. treft twee voorname levensbronnen van ons «land, zijndo de metaalnijverheid met inbegrip van do maohienbouw, en de textielnijverheid, de groote welvaartbron van de Vlaan ders en van de streek van Venders. En wat erger is, Frankrijk wil ons verbie den verhoogde redhten toe te passen op do wijnen en likeuren en de pracllitar- tikelen. Het wil, hij aldien het zelf zij ne taksen op onze nijverheid verlhoogt, van ons de verzekering bekomen dat wij onze redhten op den Franschen drank en pradhtartikelen niet zouden veihoogen. Die eisehen gaan paal en perk te buiten. De Belgische regeering heeft te Parijs uitdrukkelijk gevraagd dat Frankrijk iri zijne tarieven op dé metaalnijverheid een zeker redelijk mi nimum niet zou te boven gaan. Frank rijk iheeffc radikaal gewijgerd en wil zijne volle vrijheid behouden in de vaststelling zijner tarieven. Heel goed, maar dan zullen wij ook onze vrijheid behouden aan Frankrijk'a eischen niet toe te geven en onze uitwe gen elders te zoeken. Hu reeds heeft de Belgische handel met Duitsehland in den laatston tijd eene groóte uitbreiding •genomen. Frankrijk sluit ons zijne grenzen. Niemand zal het ons kwalijk nemen dat wij elders een afzetgebied zoeken en uitbreiden. Onze nijverraars en handelaars moeten nieuwe wetgen op gaan. De ministerraad heeft beslist aan Frankrijk eene zeer strenge nota té stu ren. Deze nota werd in den raad opge steld en zal naar Parijs gestuurd wor den, zood'ra zij door de Luxembuigsdlie regeering zal goedgekeurd zijn. In afwachting blijft Belgie op zijn standpunt. Zijn de Fransdie-Belgiscuie onderhandelingen nu voor goed afge- loopen? Het schijnt van ja, en er zoii geene hoop meer zijn op herneming. Frankrijk is onverzettelijk. De Bel- Igische nota zal wellicht afwerend be- antwoord worden. In dat geval is de Fransche-Belgisch tarievenoorlclg on vermijdelijk. En 't is zeker dat die oor log ook zijn weerslag zal hebben op do politieke 'betrekkingen. Het is Frank rijk, die het gewild en gezocht heeft,. Wat de Gaulois schrijf t. Aangaande de tijdelijke schorsing der Fransch-Belgisdhe onderhandelin gen te Parijs schrijft de «Gaulois» het volgende Welke ook de technische redenen zijn die de schorsing der onderhandelingen wettijgen. denken wij dat het dringend, ja onontbeerlijk is dat een accoord ge troffen worde omdat een mislukking aan de Duitschgezinde elementen, die hun activiteit in Belgie tegen Frank rijk uitoefenen, een machtig argument ten gunste 'hunner campagne leveren zou. Buiten elke kwestie van sentimentee- len aard, door onvengankelijko herin neringen .gewettigd, is de Fransch-Bel gisdhe eendradlit een factor van veilig heid. Als wij bij onze buren een meerder heid van helderziende vrienden hebben die de noodzakelijk eener nauwe solida riteit tusschen de twee landen erken nen, worden wij er insgelijks aangeval; len door de tegenstrevers der Eranschc 'cultuur, die somtijdö welwillend ontvan gen worden in zekere nijveiheidsmid- dens aangetrokken door de Duitsche aanbiedingen. Bij het aanschouwen van dé trotsdhe vaartuigen die ons thans de koloniale schatten aanbrengen, is het niet slecht zoo nu cn dan een blik op het verleden te werpen. Gedurende het afgeloopen jaar her dacht Belgie 'het groote werk van Hen ry Moi-ton Stanloy, den Amerikaan die den Congostroom ontdekte, en aldus den grondslag legde der Belgische Congo- kolonie. Het werk dat Stanley deed,was een der roemrijkste daden dier negen tiende eeuw. Stanley, in Engeland geboren uit ar me ouders, ontvluchtte het weézenüiuis waar hij werd opgevoed, en scheepte in naar Amerika. Hij landde aan in New-Orleans,waar hij door eenen groot handelaar werd (gehuisvest^ die hem ook zijnen eigen naam gaf, Stanley, en hem zijne fortuin naliet. Bij het uitbre ken van den Amerikaanschen burrger- oorlog vervoegde de jongeling 'het leger der 'Zuiders toten, werd erg 'gewond en verbleef in het 'hospitaal tot dien oorlog ciniAgde. Dan ging hij op reis als correspon dent voor !N'ew-Yorker dagbladen in het Amerikaansch Westen, dat toen langza merhand aan de Indianen werd ontno men en voor dé nederzetting der blan ken werd geopend. In 1870 zond het groote dagblad, de «New-York Herald», Stanley naar Afrika, om den Engelsöhen ontdekker, Livingstone, op te zoeken, die sedert twee jaren niet meer van zicili had laten hooren. Stanley vond hem weer op de boorden van 'het Tanganvka-meer in 1871. In 1873 kwam het nieuws toe dat Livingstone in Afrika bezweken was. Stanley Ibesloot zijne ontdekkingen voort te zetten. In 1874 reisde hij weer om af naar het zwarte land, met het in zicht dwars déor Afrika te trekken, van den Indischen naar den Atlantischen Oceaan Geen enkele IJayke. 'had ooit Mid- den-Afrika doorreisd. Niemand wist wat stroomen of bergen daar te vinden waren. De mond van den Gongo-stroom was gekend. Doch de loop en de bronnen van den stroom waren een raadsel. Stanley was drie jaar op reis. Te voet en in kleine schuitjes volgde hij den Congo-stroom, met een 'handvol negers als gezellen. D'e moeilijkheden en ont beringen dier lange reis waren buiten gewoon. Op 9 Aug. 1877, kwam! hij meer dood dan levend te Boma aan. Koning Leopold II liet hem naar Brussel ontbieden. Eenige jaren later had de koning ten voordeel e van Bel gie bezit genomen van het- uitgestrekte Congo-gebied. Zondag namiddag Andere kwesties. Do ministerraad heeft vervolgens twee wetsvoorstellen goedgekeurd: 1. betreffende overgangsmaatregelen in de wetgeving over de pensioenen ten laste der schatkist en der voorzorgskas sen; 2. aangaande de instelling van een centrale kas voor het klein beroepskre diet. Ten slotte heeft de raad de parlemen taire werkzaamheden onderzocht. LEES AANDACHTIG Dat de teelt van allerlei groenten he dendaags winstgevend is zal niemand betwisten. Wie in de stad verblijft, en groenten dient aan te koopen, is daarvan volkomen overtuigd; dodli wij beweren dat'r>ver 't algemeen onze tuinen no|£> grooter winsten kunnen afwerpen omdai tal van hoveniers cn landbouwers niet oordeelkundig genoeg te werk gaan. De grond wordt in den regel goed be werkt, maar men zorgt niet op voldoen de wijze voor de beste variëteiten, en dé bemesting laat ook veel te wensdhen over. Een weinig stalmest wordt aange wend, en verder gebruikt men aal en beir. Dat is een onvolledige bemesting, én op die manier is 'het gansch onmoge- 'ijk de grootste opbrengsten te bekomen. Tal van proeven, in 1926 cn 1927 aan gelegd, zijn daarvan een klinkend be wijs. Zoo gaf de teelt van tomaten bij een hovenier een netto winst van meer dan 1000 fr. per are door het aanwen den van superfosfaat, zwavelzure po- tasch en zwalverzuur ammoniak. Door het gdbruik van zwavelzuur am moniak alleen, benevens stalmest en beir bekwam men per are een vermeerdering van 32 kgr. selder, 29 kgr. prei en 20 kgr. ajuin. Welke schoone winsten als men denkt dat men dezen winter 1 fr. voor een raapselder gafdat men voor 4 a 5 prei en voor de soep 1,25 fr. moest betalen en dat de ajuin thans verkodlit wordt tegen minstens 2,50 fr. do kgr. Zijn deze cijfers niet welsprekend ge noeg om onze hoveniers en landbouwers aan te zetten ccn grooter gebruik te ma ken -van scheikundige meststoffen DIXI, heeft üVf. Jaspar het woord gevoerd te Namen in do Alliance Catholique en er een overzicht gegeven van den politieken toestand. Terugkeerend tot het begin zijner regeering, zegde hij een 'beroep te heb ben gedaan op de medewerking van li beralen en socialisten om den instorten den frank te redden en het economisch herstel te verzekeren. W-ij hebben samen voor dit déél ge werkt, lot over onlangs, toen een deel van de roeiers het samenroeien beu wea> denzij zegden dat zij er uit trokken, indien niet zekere punten van hun pro- grama ingewilligd werden. In andere woorden, we staan nu al leen met de liberalen, want met een ge mis aan bewustheid, dat verstommend doet opzien, 'hebben de socialisten eené partij kwestie, een kieskwestie gemaakS van de meest ernstige kwestie die 'be staat de landsverdediging. Ik heb hen gevraagd die zaak rijpe lijk en zorgvuldig te onderzoeken. Zij hebben geweigerd! en voorwaarden ge steld. Ik heb geantwoord neen en ik voeie; er bij nooit. Niet dat onze vrienden tegen dienst vermindering zijn; men moet onze jeugd niet langer onder de wapens hou den dan noodig is. maar tussdhen dit en liet verheffen der zes maanden tot een dogma ligt er een afgrond. Ons land is een smal land, zonder diepte, zonder natuurlijke versperrin gen, zoodat de 'hoofdzaak der zending van het leger is den inval van den vijand stop te zetten, op dat de geal lieerde krijgsmachten, die ons hulp bie den, den tijd hebben om ter plaatse te zijn. Neemt men die voorzorg niet, dan is 't weer aan den User dat men zal vech ten en weer zal gansch Belgie den hiel der verdrukking kennen. Eens is ge noeg. Het is de vallei der Maas dlie ons verdedigen moet en niet liet IJzerdal. Ik ben zelf soldaat geweest, ik heb 28 maanden gediend en ik vond liet of volkerenzwaar> niaar wij beleven een andferen tijd en ik zal het nooit vergeven aan de socialisten die omje jongelingschap gaan zeggen Tracht zoo weinig moge lijk te doen! Is dat de taal die men voeren moet als het 'hoogste belang van het land vraagt dat men zegge: Doet wat noodig is! Meer vragen wij niet. De socialisten hebben ons dus verla ten. Ze dachten dat 'het zonder hen niet zou gaan, dat zij onmisbaar waren.Hun- ne illusie heeft juist 12 uren geduurd en toen was het nieuwe ministerie klaar. De minister brengt hulde aan zijne liberale medewerkers, doch inzonder heid aan de christen demokraten die met een helder doorzidlit, plichtbewust, de katholieke eendracht hdbben verze kerd. In waarheid, ging spreker voort,heb ben de socialisten ons niet alleen om do legerkwestie verlaten, maar hoofdzake lijk omdat zij zich zagen verlaten déor hunne achterhoede, die voor de oproe rige 'gedachten is gewonnen en die zij trachten terug te winnen. Onmiddellijk na hun vertrek uit het ministerie zag men de heer Vandervelde en zijne vrienden 1 1 aan de socialisten. Maandag 23 Januari was het twee jaar geleden, dat Z. 'Em. kardinaal Mer-» cier te Brussel in de kliniek der Aseh- straat overleed. Tot zijne nagedachtenis en zielelafeuis werd gisteren in St-R'om- boutskerk, aan het hoogaltaar, waai* on der zijn stoffelijk overschot de laatste rustplaats geniet, eene plechtige ziele- dienst opgedragen door den Z. E. H, Kanunnik van Genedhten, aartsdiaken, in aanwezigheid op den troon van Z. Em. kardinaal Van Boey, en van al do kanunnikken-titularissen en tal van eere-kanunnikken. 0,p liet praalbaar, op 'het hooge koor, lagen 'het roode kardinaals manteltje en bonnet. De ruime kerk was vol volk, met op fle eerste rangen tal van burgerlijke cn militaire overheidspersonen, geestelij ken, kloosterlingen en de leerlingen van katholieke onderwijsgestichten, als ook dé leerlingen van het Ooilege van kardinaal Mercier te Braine l'Alleud. Na het eindigen der Mis, werden do laatste gebeden rond de praalbaar go- zongen door Z. Em. kardinaal Van Roey. De leerlingen van het Schola Can bo rium van 'het Groot Seminarie voerden de Gragoriaansche gezangen uit. Na de plechtigheid, gingen tal van geloovigen een gebed storten op de be graafplaats van den onsterfelijken groe ten kardinaal. Wanneer wij hier spraken over Kar dinalen die koning werden, dan bedoe len wij hier niet de kardinalen, die tot Paus gekozen, wereldlijke vorsten wer den van de kerkelijke staten, maar "dan 9 willen wij even de aandacht vestigen op 'het feit dat meerdere kardinalen door erfopvolging bezit namen van verschil lende vorstendommen en koninklijken in Europa. In het jaar 1578 werd Hendrik, Kar dinaal en Aartsbisschop van Eyor uitge roepen als Koning Hendrik I van Por tugal, daar de wettige troonopvolger zijn achterneef iSebasliaaan, in een gevecht tegen de Mooren om liet leven kwam. Maar de regecringszorgen en moeilijkhe den waren te zwaar en te groot voor de zen grijsaard, die reeds 78 jaar oud wps. zoodat deze Koning-Kardinaal reeds in 1580 gestorven is. 10 jaar later werd Karei van Bourbort Kardinaal en Aartsbisschop van Rouaan, door de Katholieke Liga, als Koning Karei X van Frankrijk uitgeroepen te gen Hendrik van Navarra. De ongeluk kige Kardinaal werd echter door Hen drik van Navarra gevangen genomen en stierf nog hetzelfde jaar in de gevange nis. Rond denzelfden tijd werden twee andere kardinalen tot de regeerinigj van hun land geroepen, n.l. Ferdinand de Medici als groothertog van Toscano (1585) en aartshertog Albert van Oosten rijk die reeds benoemd was als Aartsbis schop van Toledo, en die nu 'dé eerste onafhankelijke vorst zou worden van do Spaansche Nederlanden (1590). Beide - j x. L i c i- prinsen waren jong, en daar zij ondanks zijne vrienden het hof gaan maken ;L„_ i 1 Vi j-jL j de socialisten hun ho°P, kea.^e!1JkG waardigheid nog Ze wisten wel dat met- mij eene er kenning der Sovjets niet zou gaan.Daar- om zijn zij vertrokken, dat is de raden waarom zij hebben afgebrokende le- gerkwestie is het voorwendsel, de ware oorzaak ligt in de oleotorale onrust van de socialistische partij. Het ontwerp om Amerika met Euro pa te verbinden, door een luchtdienst met reusachtige bestuurbare luchtba- lons, schijnt tot stand te zullen komen. De 'bevelhebber Denniston Burney, de ontwerper is te New-Y'ork aangeko men; zijn plans zijn gereed en eene som van 35 miljoen dollars zal voldoen om het ontwerp te verwezenlijken. •Zeppelins zouden gebouwd worden die 100 reiziger^ zouden vervoeren en die dezelfde luxe zouden vinden, even als aan boord van de groote transatlan- tiekers. De eerste dier bestuurbare ballons^ dé Zeppelin B. 100» zal in Juli en Augustus proeven doen om de vlucht Londen-Montreal-New-York te be proeven. i De prijs zou verschillen Volgens de I kabieuen van 400 tot 600 dollars, geen enkele wijding ontvangen hadden, kragen zij toestemming om 'him kardi naalshoed terug te geven, en een huwe lijk aan te gaan. In de geschiedenis staan heiden bekend als twee der meest bekwame rechtvaardige vorsten van hun tijd. Jólian, Casimir, Koning van Polen, (1648-1668) trad op jeugdige leeftijd reeds in de orde van d'e Sociëteit van Je zus. Twee jaar later word 'hij in het LI. Collega van Kardinalen opgenomen. Tengevolge van het onverwachte over lijden van zijn broer Ladislaus IV zag hij zich genoodzaakt de regeetring over bet. land te aanvaarden, en de roode kar dinaalshoed te verwisselen met den ko ningskroon. Daar hij nog geen enkele H. AVijding ontvaDgen had. kreeg hij van den Paus verlof om een huwelijk aan te gaan. Na een veel bewogen regeering van 20 jaar deed hij in 1668 afstand-van den troon en. begaf zidh naar Parijs, waar hij in het jaar 1673 is overleden, als abt van Saint Germain. De Engelsche kardinaal Henry Stuart was rechtens koning van Engeland toon zijn broer Prins Karei in het jaar 1788, gestorven was. Hij liet ook altijd zijn rechten op den titel van Hendrik IX gel den, hetgeen ook op zijn prachtig graf monument te Geinova te lezen staat.

De Volksstem | 1928 | | pagina 1