Waarom Canada ris betrak 1(10020 me! Mexico afbrak Zaterdag Jan. 1928 Een vleiend oordeel Hond het Parlement De Landbouw in Congo Cardinaal Van Boey Ie Nymegem De Zaligverklaring van Don Eosco De t Vrijschutters van Leiwen Katholiek© Burgersfeond Door Eendracht Groot Alle leden worden dringend uitgenoodigd op de algemeene en HOOGST BELANGRIJKE vergadering, die zal gehou den worden op Zondag 29 Januari, om 5 uur, in het lokaal der Korte Zoutstraat, ter stede. De nieuwe Congovlucht Een troep Zigeuners in het Noorden van Oost" VI. Mgr Hayasaka ie Gent Uitwijking van Chineezen KAMER XXXiVe JAARGANG KUMSIER 23 Kerkstraat, 9 en SI, Aalst. —Telefoon 114, Xgï,c3L 20 Centiemen üitgerer J. Van Nuffsl-De Gendt Publiciteit buiten hst Arrondissement AALST Agentschap Kavas, fidolf lïlaxlaan, 13 te Brussel Hue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, G, Londres, E. C 4. H. Carolus Zonop7,29Zonaf 4,38 Eerste Kw. den 29 Het Katholiek Informatie Pers- bureel schrijft het volgende Door 3,000.000 Canadeesohe ka tholieken is een breuk 'der diploma tieke betrekkingen tusschen Cana da en Mexico aangevraagd. Het gouvernement van Canada was ten laatste geforceerd tot dezen stap over te gaan, door de aanvallen op weerlooze christenen, welke) met de onbarmhartigste wreedheid ver volgd en vermoord werden en tegen welke misdaden de geheeie katholie ke wereld krachtig geprotesteerd heeft. De aankondiging van den H. Vader zegt, dat deze vervolgingen even onmenschelijk zijn, als'die der tijdperken van Nero, Caligula en Domitiaan. Het regime van Calles wordt in strenge bewoordingen door alle ka tholieke van Engeland en Wales veroordeeld. Het vrije Ierland zendt ook zijne warmste sympathie betuigingen aan de vervolgden m Mexico. Ook Latijnsch Amerika, Europa, Afrika en Australië heb ben tegen deze onmensehelijke moorden geprotesteerd en zijn ver dere diplomatieke breuken tpt op heden door groote inspanning voor komen. Wij ontleenen hierbij uit de Canada ontvangen details, welke tot de verbreking geleid 'hebben het volgende Een massa protestmeeting, welke ook in andere landen gehouden werd tegen de wreede vervolgingen van de katholieke kerk in Mexico door president Calles leiden tot eene verbreking der relatien tussclien Canada en Mexico. Mr Charles Marei', liet oudste liberale lid van het parlement, v, ss de woordvoer der der 3.000.000 Canadeescho ka tholieken, welke de christenvervol gingen in de 20e geciviliseerde eeuw barbaarsch vonden, en deze feiten welke officieel aan het gouverne ment hekend zijn, zijn een factor der internationale diplomatie. Mr Mareil's voorstel was, vol gens de Canadeesche correspondent der' «Times», de relatien tusschen de beide landen te verbreken, doch men wilde nog c-en laatste poging ter voorkoming van deze breuk wa gen. Ook Mr. Bourassa was voor dit voorstel, alsmede de gobeele ners. Canada het vrije land der Dominions moest breken met dat barbaarsch land, zoo lang de vervol gingen duren, zegde Mr, Marcil. Het gouvernement van Canada behoort tot de katholieke bevolking van dit land en voor het respect van alle mensehen voor de civiele rcli- gleusc vrijheid maken wij aan de wereld bekend, dat wij .geen sym pathie hebben voor een land, welke zoo onmensöhelijk optreedt tegen de katholieken. Er werd dan door bisschop Tal- Ion een open brief gericht aan den 1c minister van Canada, waar de vervolgingen en moorden breedvoe rig beschreven worden cn critiseerde bij het gouvernement van Canada, wanneer 'het deze misdaden veroor deelde. Sir Henry Thornton, de afge vaardigde van het gouvernement werd belast met een demarche te maken bij het Mexicaansche. gou vernement. Men ontving een be richt van den Mexicaansche consul in Toronto, waarin de kerk bespot en de bisschop lieleedigd werd, welk antwoord leidde tot afbreking der diplomatieke betrekkingen en te rugzending van den Mexicaansdhen consul. Een in sterke bewoordingen be vat protest van dc katholieken uit Engeland en Wales, werd naar pre sident Calles gezonden, van het na tionale katholiek congres uit Man chester. Op het zelfde moment weid door kardinaal Bourne een brief ge richt aan Br. Mora v del Rio, aarts- Aan' liet hoofd van de 'groote wereld- -«y y-f. ,i stad New-York staan twee katholieken bisschop van Mexico City en (hoofd B meester Walker en de Gouverneur van de lrerk in Mexico, waaruit een diepe sympathie sprak van alle ka- Al. Smith. Volgens algemeen gevoelen zijn liet Be middenafdeeling der Kamer heeft Donderdag een vergadering ge-nouden onder voorzitterschap van M. Tilbbaut. M. Van den Eynde, Kamerlid voor Brussel, die gisteren door de eerste af- dec-ling werd aangeduid als plaatsver vanger van MHeyman in de amnestie- commissie, wordt heden lot verslagge ver benoemd. De middenafdeeling zal wederom vergaderen binnen veertien dagen. Aan den verslaggever werd opdracht gegeven om zich in verbinding te stellen met den minister van Justicie, ten einde oen op lossing te vinden voor dit netelige vraagstuk. Een lid drong aan opdat de activist Braeke die zich onlangs bij 'het gerecht heeft aangemeld, in vrijheid zon worden /gesteld. tholieken uit Engeland en Wales i twee uitstekende bestuurders. Natuur- voor Zijne Eminentie en voor alle Mexicaansche katholieken in het algemeen. Ook de Latijnseh-Amerikaan- séie landen geven op duidelijke wijze afkeuring te kennen over de door Calles gevoerde politiek. Toen president Abadia Mendez van Columbia de Senaat opende, zegde hij, dat het regiem van Calles en zijn aanval op de religieuse vrij heid, een Ie, klasse «Diplomatkfce aangelegenheid» was. President Lcguia van Peru sprak op nagenoeg gelijke wijze. Krachtige protesten kwamen ooit uit Brazilië en' Argentinië. In Juli van het vorig'e jaar veroordeelde de Argentijnsche Hiërarchie reeds het regiem van Calles en zijn wreede onteering der vrijheid Van geweten en als een schande voor de civilisatie en traditien der volken van Amerika. Ook de Europeesche katholieken en in het bijzonder de Spaanscbe katholieken, alwaar mo menteel vele Mexicaanisdhe semina risten zijn, welke kunne studiën voor het PI. Priesterschap doorzet ten, protesteerden op krachtige wlij- ze tegen de duivels-politiek van Calles. M. Leplae, algemeen bestuurder van landbouw aan 'het Belgisdh ministerie van koloniën, briefwisselend lid der landbouwakademie van Parijs, beeft Woensdag in de A kademie een nota voorgedragen over den vooruitgang van den landbouw ill Belgisdh Congo. In do nota wordt onder meer gezegd De eenige kolonie van Belgie is bet voorwerp van veel aandacht vanwe ge bet moederland. Dank aan de finan- Cieele 'hulp van de groote mijnmaat- sdhappijen, is de landbouw in talrijke gewesten tot een schoone ontwikkeling gekomen. Dit is bet geval voor de ka- toon en koffieplanterijen, alsook voor de veefokkerij. De inlander is er toe gekomen den grond te bewerken en men heeft hem bet noodige alaam bezorgd. Velen hebben beter op aangelegd bun domein te vermeerderen, ondervindend dat de landbouw opbrengend is. Zich beter voedend', is de inlander kloeker geworden. Men blijft op don ingeslagen weg niet stilstaan. Ten einde de bevoorra ding ih vleesdh van de kolonie te ver zekeren, werden meer dan 2.000 stuks vee in de naburige koloniën aange kocht. Onlangs beeft bet moederland besloten de kolonie in departementen te verdeelen, ten einde samenhoorigjheid te brengen in de ontplooiing der krachtin spanning voor bet algemeen nut en welzijn. Voor elk gewest beeft men be studeerd wat er kan gedaan -worden in nijverheids- of in landbouwoogpunt. Er worden nog slechts vergunningen'toe gestaan op voorwaarde, dat men zich scthikke naar de onderrichtingen van het ministerie. In dit departement zal men katoen velden aanleggen, in een ander koffievelden, enz. Voorts moeten de vergunninghouders dispensaria in richten voor de inlanders en dezer be voorrading verzekeren. lijk hebben zij omwille van hun overtuiging al veel tegenwerking onder vonden en worden zij dikwijls uitgela chen, oirldat ze zoo .goed katholiek zijn, maar van den anderen kant zijn er toch /aak oprechte en eerli'jke mensdhen, die hun groote verdiensten openlijk prijzen. Boo beeft bijv. de Predikaiït van do Doopsgezinde Gemeente van New-York Dr Moor onlangs een lofrede gehouden over de katholieke bestuurders der stad; hij verklaarde o.a.dat New-York op zedelijk gebied gerust een vergelijking met andere stedeu kan doorstaan,en dat het juist aan de goede zorgen' van bur gemeester Walker te danken is, dat de openbare zedelijkheid op een behoorlijk peil gehouden wordt. Burgemeester Walker, zoo ging Domino -Moor verder, is nergens anders voor in de weer, als om de stad New-York op zedelijk en maatschappelijk gebied te verbeteren. Hij maakt nooit geen onderscheid on verschillig tot welk godsdienstige gezind te, ras of nationaliteit men behoort. Deze week werd E. PI. dr. L. Bellon, oud-professor aan het Groot Seminarie te Meehelen, aangesteld als hooglecraar aan de katholieke Universiteit te 'N'ij- megem. De aanstelling werd bij-gewoond door den Primaat van Belgie, Z. Em.^ Cardi naal Van Roey, door den aartsbisschop van Utrecht, den bifesdhop van 's Herto- genbosc/h, dc Leuvensche hooglceraren dr. Meyer, dr. Tolbac, dr. Janssen en dr. Boon. De burgemeester van Nijmegem met de katholieke wethouders, vertegen woordigden bet gemeentebestuur. 'Itector-magtiiiieus dr Jac.'van Cm- neken, en lieer F. Haon, praeses van do Universiteitsstichting, richtten hef v/oord tot onzen Cardinaal, die op zi'jn beurt een toespraak hield. Zijne Em. verklaarde zich gelukkig zijn verknocht heid te kunnen uitdrukken voor de jonge, veelbelovende Zuster van Leu ven, de katholieke Universiteit van Nijmegem en het Doorluchtig Episco paat van Nederland den vri'endschaps- groet te (brengen der Belgische katho lieken. Hij hoopte dat de banden tus schen de kathob^ken beide landen nog inniger zullen worden tot verster king van de wetenschap, van den hei ligen godsdienst en tot 'heil onzer Moe der de H. Kerk. Prof. dr L. Bellon hield daarop zijn inaugureele rede, getiteld: «Method-; of leerstelsel in de vergelijkende studie der godsdiensten.» De rector-magnificus sloot op ge bruikelijke wijze de plechtigheid met het gebed. AA Tn lipt Vatikaan werd, onder voor zitterschap van Z. Em. Kardinaal Vico eene vergadering gehouden van de H. Kongregatie der Ritten. Er werd be raadslaagd over de twee wonderen, wel ke voorgesteld zijn voor de zaligverkla ring van Don Bosco, den stichter van de Kongregatie der Salesianen. Door den Leuvensohen hoogleeraar, prof. Mayence, is onder den titel De lep en de dor I rancs-tireurs van Leuven antwoord op de memorie van Dr Meu- i-.T*)», een ii» dt lYansChe/Nederlandsene, Engelsöhe, Duitsclie, Spaanscbe en Ita- liaansche talon gestelde brochure uitge geven, waarin aan de hand van door den Waalschen hcogleeraar onweerleg baar geachte bewijs gronden de onjuist heid wordt geconstateerd van de bewe ringen van liet Duitsche Rijksdaglid Dr Meurer. Door 'liet gemeentebestuur van Leu ven, daarbij financieel gesteund door eenige gegoede inwoners der stad, is be sloten dit werkje, dat blijkens de voor rede bedoeld is als een «bijdrage tot het herstel van db internationale een dracht», de grootst ding te geven.. De proefnemingen zullen van Maandag af plaais hebben. In strijd met wat gemeld is, zal ad judant Lang, hierin akkoord met de Mi. Thief fry en Quersin, zijn proeven niet beginnen voor Maandag a.s. Op dien datum zal het toestel namelijk vert-rekkens gereed zijn. EEN BEZOEK VAN DEN KONING Vermoedelijk Dinsdag zal de koning een bezoek brengen aan het vliegveld te Evere, om er het toestel te bezichtigen, waarmee de vlucht naar Kongo zal worT den ondernomen. Zooals men weet is dit van Belgisch maaksel. Reeds sedert eenige dagen hebben wij in verschillige gemeenten van het Noor den van Oost-Vlaanderen allerhande klaChten gemeld, namelijk van diefstal len, winkelinbraken, aanrandingen langs den openbaren weg, aftruggelarijen en meer andere beruchte daden, die zoo maar dagelijks geploegd worden in de bovengemelde gewesten door een ver dachten troep Zigeuners, bestaande uit rouwen, mannen en kinderen. Deze troep, waar honderd mansper sonen van dbelmaken, schijnt met zijne karavaan, paarden, honden en andere dieren .langs den Antwerpschen kant te zijn gekomen. Te Bcveren "Waes,Stei kene, Sint Niklaas en Kemseke hebben zij insgelijks de streek onveilig gemaakt met allerhande feiten. Hunne karavaan werd hier of daai langs de steenwegen geplaatst; hunne paarden loopen in de velden rond, ter wijl de vrouwen en kinderen, evenals Zijne Doorluohtige Hoogvaardig- heid Monseigneur Ilayasaka, Japanscu Bisschop, is Donderdag rond 12 u,lJ te Gent aangekomen. Hij werd opge wacht door den Z. E. H. Debaets, Vica ris-Generaal, di'e Zijne Doorl. naar bet seminarie bracht, waar 'bij door de se minaristen werd ontvangen. Na de ont vangst begaf Mgr. Ilayasaka zich naar het Bisschoppelijk Paleis, waar Mgr Coppietere hem hartelijk welkom heet te. In de hoofdkerk St Bavo, werd to 4 ii. 1/2 door Mgr Hayasaka een pon- tifikaal lof opgedragen dat bijgewoond werd door duizenden goloovigen. Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid hield ook de kanselrede in eene klare, fijne Fransdhe taal. Hi'j deed een oproep om hem geestelijk en stoffelijk te steunen, tot liet bekomen eener groote bekeering van christenen in Japan. Na 'het lof hor! eene vergadering plaats in St Lu- easscbool, waar Monseigneur werd ont vangen door de Missie vrienden. Heden Vrijdag, communiemis in St Bavo, waarna Z. D. II. Mgr Hayasaka om 9 uur naar Brussel vertrok. 200.000 Chineezen wonen onder do «Stars and Stripes Er zijn acht mil joen Ghineezen die hun land verlieten om zich in andere streken te vestigen. Een derde van dit igetal komen ui'fc Can ton, Amoy en omliggende strijdlustige gewesten. Er zijn 160.000 Chineezen in de Ver. Staten en Hawaii, 50.000 of moer fn do Fhilippijnen wat het getal op 200.000 brengt. Maar 3.000 Ghinee zen verkozen van naar Japan te gaan wonen. Meest Chineezen gingen naar Nedcrlandsdh Indie waar er 2,825 wo- mannen, zeer vuil en slordig aange- nen, meest allen kleine winkeliers en ne- kleed, de dorpen waarlijk bestormen. ringdoeners. Het geld in de hand, koopen zij al Er wonen 120.000 Ohineczen ih An- waar ze voorkomen, maar zij (hebben het nam, 27.000 in Siberie, 71.000 in Ma- grootendeels gemunt op lekkernijen; cao, 25,722 in Australië, 903.000 in Ma- als ze goed geëten (hebben,, steken ze leien, 1.020.000 in het Fransdhe Indo- het geld terug ih 'hunnen zakj en beta len niets; bij andere personen beproeven zij het geld van zekere jaartallen op te koopen. Maar zij hebben de -groote lief hebberij om zelf in de toogladen te zoeken naar deze muntstukken, die ge woonlijk aan hun vingers blijven han gen. Ook bij eenvoudige menskien be proeven zij deze geluk te voorspellen bij middel van kaarten, en doen zich daar goed voor betalen. Nadat ze nu het Land van Waas hebben afgeloope-n, zijn ze door de po litie verder gedreven,in den omtrek van Sevencecke, Lokeren, enz., heeft de be volking dezelfde gevaren moeten door staan. Daar waren het de mannen die de herbergen overrompelden om te drin ken, niet willende betalen en vroegen om de koffiemolen te scherpen, die zij gewoonlijk ook niet meer terugjbrengen. Efindeiijk zijn ze gedreven tot den omtrek van Saffelaere, Eetvelde en Oost Eecloo, waar zij zi'ch nu bevinden langs de steenwegen van de bosschen. Hier ook zal dit bezoek lang in bet geheugen blijven; zij nemen hier al mede wat niet te heet of te zwaar i's. Zij hebben ,bet hier grootendeels ge munt op den wasdh, die hier of daar te drogen hangt. De polieie heeft in een hunner wd- gens een 200 tal koffiemolens ontdekt, en meer andere waren die van diefstal voortkomen. Elk vraagt zich af hoe het komt dat zulks volksken in Belgie kan gera ken, met het eenige doel om heti land onveilig te maken. Na inlichtingen is het de Nloderland- ;che veiligheidspoiicie, die ze uit hun land heeft gedreven over de grens in Belgie. 'Zijn wij daii verplicht deze on gunstige gasten met open armen te ont- Oliina, 45.000 in Peru, 15.000 in Korea, 2.500 in Ceylon. In de Enjgelsche kolonies, uitgenomen Australië en Hongkong, zijn er nog 82.000 Ghineezen. Zitting van Donderdag20 Januari. De zitting wordt geopend om 2 u.45, onder voorzitterschap van M. Plallet on dervoorzitter. VRIJE TIJD DER ARBEIDERS D'e Kamer gaat over tot de bespro king van het wetsontwerp 'betreffende hot -nationaal werk van den vrijen tijd der arbeiders. M. Delailre (soc.) verdedigt (het ont werp en zegt dat in vele andere landen een dergelijk werk reeds bestaat. Beken- do redenaars zullen conferences komen houden voor de arbeiders. In Henegouwen heeft men reeds nu», zikale wedstrijden gehouden. Een hoo- gere raad zal benoemd worden, die te onderzoeken zal hebben hoe de men sehen zioh zullen amuseeren Het voornaamste deel der wet werd opgemaakt door M. Heyman, zombis zal niemand er iets tegen hebben. In zijn verslag zegt M. Dolattre dat de wet liet recht van den arbeider op rusturen bekrachtigd J(f VaulMer, minister van biuncn- landrehe zaken, is bet eens over hot princiep doch twijfelt of men het ge- wensdht doel zal bereiken. M. Rubbens (kath.) meent dat het wetsontwerp aan -geen noodwendigheid beantwoordt (daar reeds talrijke werken bestaan waar ieder zich kan verzetten. M. Pierard (soc.) die het ontwerp beeft opgesteld^ verdedigt het. M. De Winde bestrijdt het int worp en meren t dat men het particuliere ini tiatief moet laten doen; de gemeenten kruinen doen wat men thans door do wet wi'l instellen. Natuurlijk gaat dit Waarom doet elk land niet bet noo dige om dit zootje in eens te enm,m vccl dd ;.osten sen waar zo vandaan komen? God weet M Jloens (soe en Boens fsoc.) ver wat wi.) nog te verwachten hennen vandedi het die kerels Heden vernemen wj, ook dat, bombastische rede van dezen laat- raogeligke versprei- te naar de gewesten var. Eecloo en K doct Yclcn gi;raiaci10n. [Brugge zijn vertrokken. pe zitting wordt geheven to 5 u.15.

De Volksstem | 1928 | | pagina 1