sins en vHegsrs 5:1 Nieuwjaarsgiften voor den Paus Dinsdag Jan. 1928 Mgr Hayasaka in Belgie l8' Godsdienstvervolging in Mexico Beteekeningen der Deurwaarders Het Fransch- Belgisch economisch geschil Twee schepenen afgesteld De nieuwe Congovlucht De opgravingen te Rome deelneming zeggen vijftig... Laat ons'alles Geen melaalmunt in Belga's De Fransche aan de Floraliën Leuven krijgt van Amerika een nieuwen beiaard Bij de offtcieele schoolmeesters XXXWe JAARGANG NUIWflSR 26 Kerkstraat, 9 en 81, Aalst. —Telefoon 114. - Pag>3Xgt,O. 20 Centiemaa Uitgever J. Van No5el-De Gendt Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13 te Brussel - Rue de H. Hudoxia Zonop7,25Zonal 4,43 Volle Maan den 5 Gelijk iedereen, zie ik ge-en de Vliegers en hun machien Da's -ui ten 't gemeen, dat maakt ophef dat, moeite met te vliegen dan met te kruipen... of zelfs al gaande. Om te doen en te vervvezentl.j- ken wat sommige luchtvaart-man nen gedaan hebben is er wilskracht ten 't gemeen, dat maant opnei urn, noodig en zou die somtijds, dik SLt omhS dat brengt ons ve. re.. werf zelfs niet te veel ontbreken En de Vliegers zijn stoute kerels vol; bij te veel mensc ïenen moed en kalme lijdzaamheid, christenen. Het gemot en het pk Wat eer en glorie willen ze aan zier kunnen daarlaten, en doen g hun vaderland bezorgen enda's iet lijk wie belofte van armoe, gehoor- V - -- zaairiheld en zuiverheid gedaan heeft... en zoo rediding bekomen... staat te weinig aan de orde van den dag. Ja ze leeren ons de vlie gers dat eere zeere. doet, dat er geen overwinning is zonider strijd, geen glorie zonder sacrificie... en indien zij slechts bedoelen de we- reldsche glorie, mogen wij die les tot de hemelsdhe glorie doen) ver strekken. Kijkt omhoog met hert te misprijzen. Ook Belgie en .ijn vliegers moeten voor niemand en geen land onderdoen. 2?ij -over-in nen in de ruimte, ze winnen 'het re- kord de-r lucht en der wolken. We zijn fier op hun zegepralen en het doet ons iets pijn als we ze zien mislukken gelijk Verhaegen en Medaets. Van Lindbergh heeft men reeds genoeg en misschien te veel gesproken en hem overgeroemd. Nu na te staren wanneer er een boven corda en dan leven wc meer van ons hoofd ginder'tegen de wolken1 het bovennatuurlijke om of daartusselien of daarboven zweeft1 en zoeft. Bij ja ik, ik zie geein de vliegers en hun machienen. De mensdhelijke vogels zijn daar mee niet raar gebleven en welhaast, het is te hopen, zal iedereen gelijk hij nu per velo of beter per auto, welhaast per aero zich verplaatsen en reizen. De peerden, en zeker de rijtuig- en kamionpeerden werden afgedankt om redewille dat de voer tuigen zonder peerden, van nen mo- teur voorzien alleen over de baan konden eens hiernamaals het eeuwige en het on vergankelijke te bezitten. Z. Exc. de gezant van -Japan cn Mev. Adatci hebben Zaterdag avond een groot feestmaal gegeven ter eere van den eer- isten JapanseJien bisschop, Mgr Hayasa- '"i. ^Zondag morgen te 8 nur heeft Mgï Hayasaka de mis gelezen in de residen tie der Jesuieten. Te 12 urn* werd hij ontvangen door de missionarissen van Scheut, waar hij werd geluk gew6nsc'ht door den algemee» nen overste pater Rutten, Mgr De Boeck, apostolisch vicaris van Nieuw Antwerpen kan. De Smet, Mgr do Trannoy, almoe- zenier van hel hof. fDe Japansche bisschop werd door (ie gebouwen van het seminarie geleid, waaxna de plechtige ontvangst- in de eet zaal plaats had. De algemeene overste verzocht den bis schop hen te zegenen. AI de aanwezige missionarissen en studenten knielden alsdan en ontvingen den zege van den bisschop. Mgr Hayasaka anwoordde met een rede waarin hij eerst een Japans oh spreekwoord aanhaalde: het is beter één maal te zien dan honderdmaal te hoo- MAKC. Aanhouding van leeraars en leerlingen. De Kerkvervolger Galles keert thans ook zijn godsdiensthaat tegen de leerlin gen van katholieke scholen. Ingevolge de toepassing der wetten te gen den godsdienst werden te Mexiko de bestuurder, 16 leeraren en acht leer- lingen van eene katholieke school aan ge- zoo zullen misschien bin- houden. ren. Hij zegt dan dat hij' reeds veel 'heeft geleerd tijdens zijn reis buiten Japan. iTe 'bisschop vervolgt dat hij voor zijn ver blijf in Belgie r.iet eens wist dat het se minarie van Scheut bestond. Hij spreekt dan een lofrede uit over de zending van den missionaris en eindigt met de ver klaring dat hij gelukkig was door aan wezig te zijn op tea vergadering van muuu. i I ai .ip studenten van het seminarie te nen eemge jaren de tremen per| wsrden eveneens aangehouden stoom en de trains of zelfs de autos. iateL- werden er 110 in vrijheid' gc- op stal gezet wrorden om heb daii min kostelijk, vlugger en zekerder vervoermiddel der vliegmaehienen 'de bovenhand te zien 'krijgen. Waarom niet De vooruitgang sield. De twintig katholieke onderwijzeres sen die dezer dagen waren aangehouden, werden eveneens in vrijheid gesteld. Iten bewijs dat zij zelfs niet de vetten Gallos .hadden overtreden, maar dat zij het Te 5 uur heeft de Japailficbe bisschop een pontificaal lof gezongen in do Sinte Gudulakerk. waarom mee oo w.u.v»»"ehadden overtreden, maar fiat is aan de orde Van den dag en komitji^toffer zijn geweest van de plagerijen Amorilrannseh. ([CI. godsdiensthaters. zoo maar op zijn Amerikaansch, waar ieder werkman zijn eigen of geleend auto gebruikt om zich naar zijn werk te begeven. Daarbij hoe veel fabrieken in Zuid-Vlaanderen, (ik kan er verscheidene npemen), 5 ebben hunne autobussen niet, om lunne werksters des morgens ten !.uize af te halen en 'des avonds na de volbrachte taak weer te brengon in hunne woning. f Ik bemin en zie geern de aero, omdat 'hij een antwoord geeft, aan dezen die maar willen gelopven wat' ze verstaan.» Op duizend kij kers en bewonderaars,'hoeveel zou den er liet mekanisme vliegmaehien begrijpen'? 1 1 J* ,J Het Staatiiblad van -Zaterdag kondigt de wet af op bet geheim der beteekenin gen der deurwaarders. Artikel 1 dezer wet luidt: Art, 68 van bet Wetboek van burger lijke rechtsvordering wordt gelezen ais volgt Art. 68. Alle exploten worden ge daan aan den peisoon of aan de woon- dooh, ingeval de deurwaarder zijn er wel die zouden kunnen zeg gen waartoe ieder deel en bijzon derheid van die toestellen dient? Want. vergeet 'het niet, ieder klei nigheid van maaksel en van sa- JJliM&LD UOVJl, J'-'ö1" - noch den betrokken persoon, noch een van dezes verwanten of bedienden aan de woonplaats vindt-, stelt -hij bet af- PPT,schrift ter band aan den gebuur die bet oorspronkelijk stuk onderteekent; zoo A-loeveei deze .«buur niet teekenen wil noot deze gebuur niet teekenen wil noch kan, stelt de deurwaarder het- afschrift ter hand aan den burgemeester, aan een schepen of aan den gemeentesecretaris, [- die het oorspronkelijk stuk kosteloos met gezien teekent. De deurwaarder maakt 1 lJ.'n«v, onrenron. De deskundigen zetten zoo spoedig mogelijk bet onderzoek voort van de vra gen welke de Belgische nota behelst, het is eclhter onwaarschijnlijk dat de minis ter van 'handel deze zal kunnen beant woorden voor hef midden der volgende week. Het is nog niet mogelijk te zeggen welke de Fransche tegenvoorstellen zul len zijn, zij zullen wel tegemoetkomend zijn, aldus verzekert de vertegenwoordi ger van het Belga agentschap te Parijs, daar de Fransche regeering rekening wenseht te houden van de nauwe vriend schap die Frankrijk en Belgie ibindt. Anderzijds dient- Belgie nauwkeurig bet wetsontwerp te on dei-zoeken- dat M. Poincaré op het bureel der Kamer neer leggen zal,met betrekking tot wijzigingen van rechten op zekere landbouw- en nij- vefheidsprodukten, schikkingen die de plaats zullen nemen dergene van het dekreet van Augustus 1.1. De douane-commissie der Kamer Is besloten over dit ontwerp spoedig een al gemeen verslag op te maken, met de hoop dat de Kamer hierover advies mo ge uitbrengen voor het einde van de te genwoordige zitting. Op eiensluitend advies van de besten dige afvaardiging heeft de goeverneiu' van Oost-Vlaanderen de schepenen De* bruyn en Heirmans, gekozenen van de frontpartij te Denderleeuw, afgesteld we gens systematische sabotage en veroor zaken van een algeheele ontreddering; m de zaken dezer gemeente De krachtdadige pogingen, door den burgemeester Rollier aangewend, om aan de gemeente Denderleeuw een goed be stuur te verzekeren, werden stelselmatig door twee fronters: de schepenen Do Bruyn en Heiremans gedwarsboomd- Deze schepenen hadden een stelsel van sahoteering ingeridht, zij weigerden loon mandaten van zekere gemeentebedienden verschillende toelagen aan werken, enz. te teekenen. Men moest verscheidene bij zondere kommissarissen zenden, waarvan de schepenen weigerden de kosten te be talen. Dat spel kon niet blijven duren. De gouverneur van Oost-Vlaanderen op advies van de Bestendige Deputatie komt nu deze twee schepenen af te stellen. De ze maatregel zal voorzeker te Dender leeuw met genoegen onthaald werden. Dachten die helden soms ook dat zo Vlaanderen gingen redden met hun moedwilligheid. Een uiteenzetting doorThief fry Zaterdagavond werden Thief fry, Lang en Quersin, die de nieuwe Kongovlucht zullen ondernemen, in 'het Pershuis te Brussel ontvangen. De h. De Gheynst, voorzitter van den Perstbond, wenschto hun het volledig welslagen van hun be langrijke poging toe. Men moet in den nieuwen tocht geen sportuiting zoeken. Denkelijk zal Elisa- 1 bethstad na vier etappen bereikt worden. De landingspunten staan nog niet vast- De laatste reis van den h. Alia rel om den geschiktsten weg te vinden, was van groot nut. Alleen de streek van de Fran sche Evenaarsprovincie is voor den Sa- haraweg nog te verduidelijken en, dank zij goede foto's, zal men hierin kunnen opschieten. Spreker hoopt dat in 1030 de luchtlijn Belgie-Kongo zal ingewijd wor den. De datum van het vertrek kan nog niet bepaald worden. Over een paar da gen worden de eerste proefnemingen ge nomen met het Belgisch toestel, dat «Prinses Astrid is gedoopt. Hoelang de vliegers weg zullen blijven staat niet vast. In elk geval is een ver zekeringspolis afgesloten voor slechts één maand. Het toestel is voor 600.000 fr. en ieder vlieger voor 350 000 fr. ver zekerd- Daarvoor was slechts 73.000 fr. premie te stotren, de helft terugbetaal baar indien de tocht zonder» schade ge beurt. Een prachtig triomfboog ontdekt. Londen, 28 Jan. Naar «Central News» meldt, is bij de opgravingen van het theater van Marcellus te 'Rome een prachtige triomfboog aan 'het licht^ge-i komen,: die zoo goed als onbeschadigd moet zijn. De boog wordt /geflankeerd door ges weldige zuilen en door standbeelden, die een toegangsweg tob 'het theater vormen Dit monumv.ut moet dateeren uit den tijd van Augustus toch wordt door oe schrijvers uit dien tijd niet vermeld. Tot zoover het bericht vas «Central News». Het theater van Marcellus is ^gebouwd op last van Caesar en in 13 v.C. onder Augustus voltooid. In de vierde eeuw raakte het reeds in verval. De opgi'avingen zijn in 1926 begon nen. inschrijving geopend door den Bond der Katholieke Dagbladschrijvers, onder de hooge bescherming van het Episcopaat. 1 V2T1 Qfl-gvfivu - T.'van een ander melding op het- oorspron- menhang is er noodig? Hoeveel keli-k stuk en tevcn3 op ,lle afschrift. zonden daar uitgeraken? Laat ons overdrijven en veronderstellen honderd om uitnemend veel te zijn, En de overige 900 Ik hen er ook bij... zij verstaan er nietsken van... of bitter weinig1- En noch tans ze gelooven aan de vliegerij Dat de vliegers koene, dappere, brave kerels zijn, mannen met haar op liun kin en op bun tanden, dat weten we1 al lang. Ze gevel ons ren ferme zedelijke les. Wat ze zijn hier beneden, dat trek ik mij niet aan... maar daarboven in de lucht'? Alla ki j'kt omhoog en beschouwt ze... luistert het ronkt, het bonkt, liet donst, scherp, machtig, lawij- tend door de ruimte. Wat zeggen ze u, zonder dat ge er misschien aan denkt? Dat het goed! is zijn De rountcommissïe die sedert 1914 niet meer vergaderde, was nu door den minister van financien bijeengeroepen om de kwestie te bespreken van de wen- schelijkheid van de uitgifte van munt stukken met de waarde in Belga's ver meld. De zitting werd voorgezeten door M. Llebaert. Verder waren aanwezing, MM. Levie en Van de Vyvere, Staatsminis ters; Allard, bankier; Ansiaux, leeraar aan de Brusselsche IloogeséhoolBaud- 'liuin. leeraar aan de Leuvensehe Hooige- soboolCarton de Wiart, baron Enpain, Emile Franccjui, William Tliys, Max Leo Gerard, Philippson. Wanwermans, Carlier, 'bestuurder der Nationale Bank Vigneron, beheerder der Crédit Anver» sois; Vineent, algemeen bestuurder der schatkist en Dasnoy, commissaris der oogen en zijn gedachten dikwijls; munt. naar den hemel' te verheffen. Ook' Met eenparigheid van stemmen werd een verslae goedgekeurd, waarin de mee- zijn verlangens. Ze wijzen er op nin„, WOTdt vooruitgezet, dat de uitgifte dat wanneer het te bereiken doel vfm nnrotstukken in BelgaVop het bui- verre verwijderd is, men het toch dige oogeniblik eerder schadelijk dan bereikt met meer gemak en min,nuttig zou zijn. De 'Eclaireur de Nice deelt ons mede dat de Société Nationale d'Horti- culture de France de Comp P.L.M. ge last heeft met het oprichten van den Fransc'hen stand in de Gentsche Flora- lien. De P.L.M. heeft ingeschreven voor eene som van 100.000 fr. voor het op richten van dien stand. Het grootste deel dezer som zal 'besteed worden aan het op timmeren van een grootsoh paneel, van minstens 25x12 m. voorstellend een pa noramisch zicht van de Blauwe Kust. Voor het paneel zal ziöh een op het voorplan staande pergola verheffen, ge heel opgesmukt met natuurlijke bloe men. Op die manier zal het. doek een ze kers perspektief bekomen.Medaillons van Nice, Cannes, Antibes en Menton zullen het geheel omslijsten. De burgemeesters dezer vier steden zullen een inrichtings- comiteit vormen, waarbij zic'h zullen aansluiten MM. Aussel, voorzitter van de «Union Fédérale des Associations agri- ooles» van liet departement, en Be' bestuurder van de «Services agricoles des Alpes maritimes M. Raybaud, hoofdinspekteur vaii de «Services agricoles du P.L.M.» die een groot bewonderaar is van Zuid-Frankrijk zal zijn schrander initiatief te pande stellen om aan de Gentsohe Bloementen toonstelling een stand te schonken van de Blauwe Kust, waardig van de wereld faam dezer streek. In de Vereenigde Staten kwam oen Komiteit tot stand ten einde als «Me morial» voorde gesneuvelde Amerikaan- sehe Ingenieurs, de stad Leuven met een prachtigen nieuwen Beiaard te begifti- gen. Kamiel Lefèvore, do Mechelselie klok kenist, die, door Rockefeller als Beiaar dier van de stad New-York werd aanga- worven, en iederen Zondag voor- en na den dienst, alsmede 's Woendags avond van 7 tot 8 uur de Amerikanen beiaard spel te genieten, geeft zette begin de zer maand de reeks concerten in die ten gevolge van den Leuvensdhen Beiaard in Amerika zullen worden gegeven. 'Altijd even groote fanaliekers In de algemeene vergadering van den Onderwijzersbond gisteren te Brussel ge houden, werd eene redevoering van den Logeman, M. Sluys, over de onzijdigheid luide toegejuicht. Na eene korte beraadslaging besloot de vergadering dat liet bestuur de kwes tie zou bestudeeren, door Dr Terwagne opgeworpen, namelijk Of M. Albert Dcvèze wel gedaan heeft met samen met MM. Pouüet en Vander- velde, het amendement te onderteekenen vaailbij gelijke kredieten worden toege kend aan de hoogescholen van Brussel én Leuven. Het bureel zal de kwestie bestudeeren om ze op de volgende vergadering voor te brengen. ELFDiE LD3T. M et Mme Franéois Sanders, 1.000 fr. Anonyme H.B., 1.000; Bn et Bnne do Villenfagne de Volgelsanck, JiOO; M. lo notoire Docq, Profondeville, oOOCtesso douairière Léon de Ilemricourt de Grun- ne, Bruxelles, 500; Bn W. de Crombrug- gho de Looringhe, Bruges, 300 Mme Leirens Orhan de Xivry, 200M. l'aibba Houait-, curé émcrite, Ophain, 200; Mlla H. Barbier, NiveUes, 200; Douairière Ed. Goethals, Wolverihem, 200; Con gregatie der Broedors van O.L.V. van Lom-des, 200: Mmo veuve Lejeune do Sohiervel, Saint-Trond, 200Anontme, Dixmude, 200; Mme J. n., Gant, 200; M. et Mme Rittwegen, Theux, 200Bn et Bnne de Trannoy, Tongcrloo, 200 Gesticht O.L.V. van Lourdes, 155. Ano nyme, Neu\e-Eglise, 130. F. V. enfants et petits-enfants, 100 fr. Familie Willems, 50; Reconnaissance, Mouscron, 50Mile Cl. Eembry, Bruges, 100; M.JjS., Menln, 100; Eeligieusea Ursulines de Saventhem, 100Anony me, Grammont, 100; Remerciemenls, 100; M. Van Hecke-De Vliegher, Wo- luwe-St. Lamlbert, 50; M. A. Holvoot- Maesricht, 100; H. V. C., 100; Comte Albérie Le Grelle, 100Mme Gevers de Kinder, 100Cte et Ctesso Oswald More- tus Plantin de Bouchout, 100M. C. Van de Walle de Gheleke et familie, Bruges, 100M. et Mme O. Bouzin, Antoing, 50 Familie Dewickere. Brasschoet, 50; N. P.A., 50; S.V.R. Bruxelles, 50; M. G. 'Jamsin, Marcinelle, 50; M. Omer Van der Doncht,/ juge de paix, Hoorebeke, 50Henri et Bothe, Schaerbeek, 50De drij gezusters Torleyns, 'Molembeok, 75 ;- Kannunik, Gent 100; EE. ZZ. Josephie- nen, Gent, 100; M. Oh. Malengreau, Jambes, 100; M. Eug. Beckers, Tervue- ren, 50Anonyme, Bruxelles, 50 M. Ph. Tordeurs, Namur, 50Ecole normale do Theux, 100. Un prêtre, Theux. 50 R. M.G. Devos, Bruges, 100: Religieuses- servantes de Marie, a Erps-Querbs, 10,0; M. et Mme Liebaert, Mouscron, 100M. Eommelaere, Rousselaere, 100; Le Che valier et Mme A. de Wouters de Bou chout, Anhée. 100; M. et Mme A. Lou che, Liège, 100: M. Louis Baguet, Ecaus- sines, 100; Mme G. Gilbart-Philippart, Saint-Gérard. 100; Un fils soumis, Schaerbeek, 50; A. n. !b. Wilrvek, 50 M. A. Overman, Geystingen, 50; M. E. De Blauwe, Courtrai, 50: Mme Stouffs-Evrard. 'Nivelles, 30 7 Muno, 20Mile Julia Thiëbaut, Tour- nai, 2; Hommage au Gaint-Père, 5; St. Père venillez..., 15; J.M.J. Tirlemont-, 5Familie Van der Schelden, Gand. 25 Anonyme, Blaugies, 20; Anonyme, Gand. 25; Onbekend, Wacken, 5; E. H Aug Dobbeleers, pastoors. Wdbbe- com, 25: P. S., Diest, 10; H. V. zegen ons, 20; Twee Eckels uit bet) Loo, 25; M H 10; Onbekend, Zeveeote 10; M.P. Coppens, Meldert, 20; M. D. M., Cour trai, 30 J. E., Courtrai, 5; Ohristiano et Geneviève, Charleroi. 10M. E. Goreux, Vieux Campinaire, 10; Anonyme, It- tre, 20. Totaal fr. 9.822.0O Vorige lijsten fr. 115.455.50 Totaal tot heden fr. 125.277.50 Men l?an inschrij vin/ron zenden aan liet ïmreel van het blad, of storten op de postclieck-reke ning n. 383.79, van M. Leon Mallié, sekretani van dcu Bond. (Brussel).

De Volksstem | 1928 | | pagina 1