L. Vrouw Lichtmis Nieuwjaarsgiften voor den Paus Donderdag Feb. 1928 De honing van Afghanistan in Belgie Uenwe verhooging van het pos'tarief De Congovluchl van Thieffry Hoeveel de perekwatie hosten zal Een goed Dokter S Rond het overlijden van Maarschalk Haig De Fransche nota aan Belgie KAMER XXXIVe JAARGANG NUMMER 28 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. -Telefoon 114, - PStKLlOlEiCL - 20 Centiemen - Uitgorer J. Van Nuffel-13. Genit -- - - —i-idTITTa Breams Buildings, 6, Londres, E. C 4. Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13 te Brussel O. L. Vr. Lichtmis Zonop7,23Zonaf 4,47 Volle Maan den 5 Drie geheimen worden op den 2 Februari aan onze aandacht aan geboden: De zuivering der H. Maagd, de opoffering van Jesus in den tempel, de ontmoeting dei- heilige ouderlingen Anna en Si meon. Alhoewel de Joodsclie gebruiken sedert de verkondiging van het H. Evangelie zijn afgeschaft, is on der de christene moeders nochtans het gebruik gebleven, het voorbeeld der H. Maagd na te volgen, die zieli vrijwillig aan eene-wet onder wierp welke liaar niet verplichtte Zij gaan in de kerk den zegen van den priester ontvangen en hare dankbaarheid aan God bewijzen. Maar de christene moeders gaan niet naar de kerk met het inzicht dat de joodsche vrouwen zich voor stelden als zij naar den tempel gin gen; zij gaan er om den Heer ha ren lof en dankbaarheid te betui gen. Daarom ook stuurt de pries ter eenige woorden aan de moeder toe, om de gevoelens van dank baarheid en godvruchtigheid, die haar aan den voet des altaars ge leidden, te versterken, en haar op te wekken om haar leven en dit van haar kind aan den Fleer toe te wij den; of woorden van troost, indien zijgelijk Rachel, haar kind, dat door de dood reeds weggemaaid is, beweent; hij beurt baren moed op, herinnerende haar het geluk dat zij' 'heeft de moeder van een engel te zijn. Het is buiten twijfel dat liet Kind Jc-sus niet in de wet begrepen was; want, zegt de H. Hilarius,de zoon van een koning en de' erfge naam van zijne kroon, is van alle belasting vrij, met hoeveel te meer reden is Jesus Christus, 'die de verlosser van onze lichamen en on ze zielen was, ontslagen van zich zelf af te knopen? Maar de godde lijke Zaligmaker wilde ons een voorbeeld van ootmoedigheid,ge hoorzaamheid en godsdienstigheid geven; hij wilde in den tempel, in het openbaar, de offering vernieu wen welke bij reeds aan Zijn Va der gedaan had van op het oogen- blik zijner menschwording. Jesus ontving plechtig op dien dag, het kruis, de pijnen, en de dood. Dei eeuwige Vader ontving van zijnen kant eene offerande die bekwaam was om zijne gramschap door onze misdaden veroorzaakt, te bedaren, en onze zielen van dit verslindende i-iuir, dat nimmer zal uitgedoofd worden, te bevrijden. Offeren wij ons dus aan God met de groote slachtofferende dei- wereld op; offeren wij onze twee penningen: ons lichaam en onze ziel. Onze offerande, hoe, arm zij ook is, zal niet verworpen worden als zij met die van! den goddelijken Middelaar is vereenigd. Maar, let ten wij' wel op, dat wij ons in die brandofferande niet aan roof pliöh- tig maken, met een deel, van onze genegenheid voor de zonde en voor de schepselen te bewaren. Arm liert' gij hebt misschien beurtelings tot slachtoffer gediend aan alle vreemde go'den! Alles is misschien tot hiertoe, voor u een god geweest, uitgenomen; God zelf. Doch, het zal zoo niet meer wezen, aan God alleen, voortaan en voor altijd, niet waar'? Vrees niet, gij zult wel ontvangen wor den; uw God neemt geen acht op hetgeen gij geweest zijt, maar op hetgeen gij zijt en wilt zijn. Hef goddelijk Kind, ons voorbeeld in alles, wilde in'den tempel aangebo den worden door de handen zijner heilige Moeder. Laat ons ook Ma ria bidden van zich met de zorg te belasten ons aan God aan te bieden. Binst 'de"* ontmoeting van de twee ouderlingen met het Kind Je sus en zijn Moeder, verkondigden zij den lof van God en spraken van Jesus aan al degenen die de zaligheid en de verlossing van Israël verwachtten. Simeon voor zegde de zegeningen door het Kind te bekomen en de droefheden van zijne Moeder: ((Dit Kind is gesteld tot val en tot een wederop- staan van vele menschen in Is raël, cn tot een teeken dat zal te gengesproken worden. En dooi uwe ziel. o Maria, zal een zweem gaan. opdat de gedachten van vele herten ontdekt zouden worden». Daarna de profeter,sse Anna,doch ter van Phanuël, reeds gevorderd in ouderdom en sinds lang weduwe, verkondigde op bare beurt de grootheden van Jesus. Indien wij dit feest nuttig wil len vieren laat ons eerst Maria be wonderen en trachten hare diepe ootmoedigheid na te volgen: dat deze deugd, de grondvesten en be waarster van al de andere, het ge durig voorwerp zij van onze over wegingen en gebeden, hedendaags bijzonderlijk, nu de wereld dooi den hoogmoed en 'den geest van on afhankelijkheid vergaat. Overwe gen wij den kloekmoedigen en spoedigen iever van liet Kind tTe- sus. Bidden wij Hem dien iever in ons te ontsteken; zuchten wij, omdat wi j nog zoo weinig iever hebben. Éindelijk vereenigen wij ons in het geluk van Anna en Si meon laat ons 'door hun voorbeeld leeren, van God en zijne gratie boven alles te stellen, en smeeken wij Hem dat Hij ons eenen walg inboezeme voor alles vat ons vair hem zoude kunnen verwijderen. MARC, ,/V- iZiehier het programma van het be- zoek der Afghaansche vorsten te Brussel 8 Februari, ten 4 ure aankomst van den Koning en de Koningin met hun gevolg in de Nocrdstatie. Ontvangst door den Koning en de Koningin der Belgen, De militaire eer zal bewezen worden Hunne Afghaansdhe Majesteiten zul len naar het Paleis worden geleid, waar hen de ministers, de voorzitters der bei de Kamers en hoogwaardigheidsbekle ders zullen worden voorgesteld. Bezoek aan "net graf van den Onbe- konden Soldaat; ^>es avonds groot- diner in liet Paleis. 9 Februari, ten 10 ure ontvangst van het diplomatisch" corps. OnHbijt ten stadhuize. Bezoek aan het muzeum van Tervueren. Des avonds groot diner in het ministerie van buiten- landsohe zaken. 10 Februari. Bezoek aan het vliegplein en aan de militaire school. Groot ontbijt ten paleize. De Aïghaansclie vorsten zullen dan afscheid nemen van onze vorsten en hunnen intrek nemen in hèt Hotel Astoria waar zij des avonds een groot diner zullen geven ter eere van Koning Albert en Koningin Elisabeth. den aan lady Haiig en aan den Koning van' Eingeland. De Belgische afvaardiging bij dé lij kplechtigheden Generaal de Oeuninckvertegenwoordigt den Koning. Bij de begrafenis zullen dè Koning, de regeering en het leger vertegenwoor digd worden door generaal baron de Ceuninck, stafkolonel De Lannoy, com mandant Duwez een luitenant en 12 sol daten. De afvaardiging zal ook eene kroon leggen op het graf van den Britsehen Onbekenden Soldaat. Vlaamsche klaprozen. Mevrottw Haig heeft bekend laten ma ken dat slechts kransen van Vlaamsche klaprozen, vervaardigd door oud-gedien- den, door haar aangenomen zullen wor den, als eerbewijzen van vereenigingen en particulieren aan haar overledea echt genoot. Het briefport dat, voor het. binnen band, sedert kort, van 50 op 60 centiemen 'i9 gebradht zal, naar gemeld wordt, bin nen een paar maanden nogmaals wor den verhoogd en alsdan 70 centiemen be dragen. Vermoedelijk zal dit (1e laatst-' vefliooging van het Ibinnenlandsohe post, tarief zijn, dat ook voor drukwerk en an dere poststukken natuurlijk aan de nieu we waarde van den frank zal worden aangepast. Hef doopsel van aPrincesse Astrid» Dinsdag namiddag had het plechtig'! doopsel plaats van het vliegtuig «Prin cesse Astrid waarmede Thieffry-Lang Quersin eerstdaags den tocht naar Congo zulien ondernemen. Naast een legertje fotografen, bi n erne- opnemers en dagbladschrijvers, en een paar honderd belanghebbenden, waren tal van vooraanstaande personnaliteiten uit de luchtvaartwereld aanwezig. Slipt cm 2 uur verschenen pr ins Leopold en prinses Astrid vergezeld van der, or- clonnance-officier kommandant Van den Heuvel. Do hooge bezoekers werden dooi de drie vlieger» ontvangen, alsmede dooi generaal Van Crcmbrugglie, hoofd van clc-n burgerlijken luchtvaartdienst. Door- Mev Thieffry werd de prinses een rui ker orchideën aangeboden. Na eenige uitleggingen over het toe stel en den tocht, goot Prinses Astrid een plas champagne uit over de schroef van het vliegtuig: het was gedoopt. Prins Leopold en zijne gemalin zagen vervol gens het toestel tot. in zijne minste bij zonderheden na. De proefnemingen met de «Princes- se Astrid zullen naar alle waarschijn lijkheid eerst heden Woensdag een aan vang nemen. Het vertrek zelve is nog niet. bepaald, maar is in elk igeval voor deze w-eek niet ie verwachten. BELANGRIJK BERICHT. Eerstdaags zullen de bureelen der Genschc Bank voor Handel en N'jver- heid.van de St Jorisslraat overgebracht worden naar de Keizerlijke Plaats, n. 14 (Kastaanjevesten) nabij de Nieuw- straat. Brandkasten Lips van alle afmetin gen, zullen ter beschikking z;jn van het, publick aan een zeer vooi'deeligen huur prijs. ?20? Thans is men zooverre dat men juist heeft kunnen berekenen hoeveel de pew rekwatie aan de Schatkist zal kosten, het» komt neer op 280 millioen. In dit cijfer is begrepen de kindertoeslag voor dq twee eerste kinderen en de woonstvergoe ding voor de agenten die in de Brussel* sche agglomeratie wonen. Deze twee za ken zullen kosten 10 millioen voor do verblijfsvergoeding en 22 miljoen voor, den kindertoeslag. Van deze som slorpen de 30.000 on* derwijzers 104 miljoen op, liet leger 59 miljoen. Zonder de toegepaste tijdelijke) vermindering van 3 en 7 t.h. zou de pe requatie 208 miljoen hebbe gevergd. Het is wel interessant hieraan toe te voegen dat de perequatie 49.000 huisge zinnen zonder kinderen, 28.000 huis&e-» zinnen met kinderen en 44-000 onge* huwden interesseert. Pol leed aan zijne maag. Niet zoo een? onbepaalde ziekte, maar eene ernstige, dio u eenige jaren fel doet afzien en dan verdwijnt- Eene goede dus De dokter «ordonneerde karnemelk. In 't begin had Pol goeden moed; maar het bleef duren, en daar Pol ervan over tuigd was dat de Belg sterk is, omdat hij goed eet, en hij zelf zoo wat half ren tenier was en zoo gemakkelijk honger kreeg, moest daar verandering in komen! Zijne vrouw ging zelf eens eene oiu de remedie probeeren een. dooier van een ei; -wat meelsuiker; een scheutje co gnac en cassonade. Terzelfdert-ijd werd ook een andere dokter ontboden een Duitscher Deze kwam, luisterde aandachtig naai' het geval, en vroeg toen Wat geeft ge uwen man, madam «Wel, mijnheer.» antwoordde de vrouw, gelijk ik kom te zeggen nen dooier van een ei, met meelsuiker, co gnac en cassonade Toon mij eens hoe ge dat gereed; maakt zeide de doktor verder, en daarop zijn pelsmantel uitdoende, voeg de hij erbij Wilt ge éérst zoo goed zijn dien naad hier van mijnen mantel wat te naaien De vrouw herstelde den manteldaar na ging ze de mcdecijn bereiden, en, na een half kwartier, zette ze die den dok tor voor. Deze nam 't glas op, bekeek liet ge negen, dronk het igansch uit en sprak 'Madam, dat is heel goed; geef dat uwen man maar voort. Daarop was hij weg, en Pol is toch van zijne maagpijn afgeraakt.X, Zijne laatste oogenblikken Maarschalk Haig overleed bij zijn schoonbroeder. Hij was op het punt, te gaan slapen, toen hij naast zijn bed be wusteloos ineenzakte- Spoedig daarop be zweek hij aan een hartcrisis. Mevr. Haig was afwezig, maar de schoonbroeder, de zuster en de broeder van den maarschalk woonden zijnen doodstrijd bij. Eenige daigen geleden had maarschalk Haig de eerste ongemakken der hart kwaal gevoeld en was hij zijn geneesheer jgaan raadplegen. Hij moest verschillen de bezoeken afleggen. 'Zondag had hij ncjg een kleine wan deling in «Hyde Park» gedaan. Hij had aan zijn geneesheer gevraagd of hij zich naar de Riviera mocht begeven De igeneesheeren zijn van oordeel dat de hartcrisis de onmiddellijke aanleiding tot den dood gaf en dat de hartkwaal toe tie schrijven was aan overspanning tij dens den oorlog. Rouwbeklag der Belgische regeering De eerste minister M. Jaspar heeft hot volgend telegram gezonden aan M. Stan ley Baldwin, eerste minister van Groot- Brittan je te Londen Levendig getroffen door den dood van lord Douglas Haig, verzoek ik Uwe 'Excellencie mijn oprechte deelneming te aanvaarden. Plet verlies van den doorluoiitigen maarschalk treft niet alleen het Brit sche Rijk; het wordt ook diep gevoeld door al mijne landgenoegen, die eerbiedig het aandenken bewaren van de onvergelijk bare diensten door heni bewezen aan on ze gemeenschappelijke zaak. De Koning heeft een telegram gezon- Inschrijving geopend door den Bond dor Katholieke Dagbladschrijvers, onder- de hooge bescherming van het Episcopaat. DERTIENDE LIJST A non yule, Kain. 500Pour le regnc du 8 C- "300uit GWatol, 232M. Was- seignc, Narnur, 200; M. de Buiggenoms, Liégc, 200; Miles J. et E. Devos, Bruges, 200. Mme Kenard-Plumat, Tournai, 100; M. Ie Chanoine Niclot, vie. gén. thon., 100; M. le Dr Dupuis, Quaregnon, 100; M. M. en Mej. Sp., 100; Anonyme, Tournai, 100 M. et Mme Arthur Vu ai der Linden. 100; Un prêtre de Tessen- derloo, 50; M. Marcel Schuerraans, Bru- xclles, 50; Mme J. Lefebvre. Tournai, 100; M. W. Henriöhs, Limbcurg. 100 'M.V.K. Kortrijk, 50; M. le notaire Wac quez, Tournai, 50En souvernir do no tro mère, 50; M. labbé Waulers, curé. Wrange, 50; M- E.P., Lendelede, 190; M. J. Pitkem, 100; De Broeders Alexia- nen, Leuven, -100; Naadloos, 100; M. André Simonis, sénateur, Venders, 100; iEeole Albert Ier Don Bosco, Verviers, 50M. L. Lambrette, Vervier.?, 50 Mme Laliave-Kensonnet, Verviers, 50; Ano nyme, Verviers, 50; Baron et Baronne de Rover de Deur, Dieghem, 100; Ano nyme, Courtrai, 100; 'Naamloos, Iseghem 50; Mej. E. Mansion, Leuven, 100; M. D.M., prof., Leuven, 100; M. Nïhoui, Walhain, St- Paul, 100; Baron Ch. Car- tuyvels de Collaert, Narnur, 100; Dc Longueville frère et soeurs, Tourinnes St. Lambert, 100; M. Louis Ryelandt, Bru ges, 100; Un ancien Ellezellois, 100. Les deux marraines, Verviers, 20 M. Henri Haulot, Charleroi,, 30; K. B., Heyst, 30M. E. Lefebvre, Quenast, 20 E.TM.. Vervier?. 10; Anonvme. Verviers. Goedgekeurd in den Ministerraad te Parijs. Do Fransdhe ministerraad heeft Dins* dag morgen vergadering gehouden. M. Briand heeft gesproken over dc huitcn- landsche politiek. M. Bokanowski, mi nister van handel, heeft kennis gegeven van de nota, welke namens de regeer ing aan Belgie zal gestuurd worden, als ant woord op de Belgische nota. Do nota is zeer bondig en naar het sehijnt in de beste minne opgesteld. Do ministeraad heeft zoo het schijnt reke ning gehouden van de openbare opinie in Frankrijk, die zeer gunstig was voor Belgie. Hij zou namelijk in verscheide ne eischingcn van de Belgische Rcgce- ring toegestemd hebben. Alles laat du3 verhopen dat eene gun stige oplossing weldra zal intreden. E.M., Venders. 10; Anonyme, Verviers, 20; G.T.F-, Verviers, 40; Naamloos Nee- ryssehe, 20; Naamloos, Haren, 5; Van een' armen zieke, 10; M. et Mme Van Hamme, Woluwe, 40; M. C-. Vanden Berghe, Poperinghe, 32; M. Edgard ■Goemans, Brussel, 11. Onbekend, Wa- termael, 20; Dc familie Hendrickx, 10; Broeders 3de orde van St. Franciscus. Oostende, 40; Onbekend Peisegem, 10; Vandenberghe-Vande Kerk'hove, Ise ghem, 10 Mme Lecarme, La Planck (Aubel), 21; Een priester, Lier. 20 M Stevens, Hautrage, 20; Familie Ver- schaffel, Thienen, 20M. -T. De Clerck, Leuven, 20; M- M. Midol, Mons. 10 M. F. Massinger, Mont-sur-Marchienne,- 95 Totaal .4.895 Vorige lijsten 131.678.50 Totaal op heden fr. 136.573.50 Men kan- de inschrijvingen zenden aan het bureel van het blad, of storten op de péstcheekrekening n. 382.79.van M. Leon Mallié, sekretaris van den Bond. NAAR ROME. De bedevaart die de afvaardiging der dagbladschrijvers zal vergezellen, heeft plaats van 17 tot 26 April. Stilstand te Milaan, Geunp,. Florencie en Yenetie- Vier dagen te Home. Prijs in 2de klas 2.675, 2.960, 3.350 volgens keu- der hotels. In 3de klas 1,930 fr. Inlichtingen Voyages Frang'ois 45, Adolf-Maxlaan, Brussel. Zitting van Dinsdag 31 Jonvori 1928 Dc zitting vangt aan om 2 ure onder hef voorzitterschap van M. BEU NET. De Kamer bespreekt de BEGROOTING VAN KUNSTEN EiN WETENSCHAPPEN en de daarmede gepaard gaande Inter pellatie'van M. FEU1LLIEN tot den lieer minister van "Wetenschappen en Kunsten over de maatregelen die hij heeft genomen of denkt te nemen om het dreigend gevaar af te wenden wegens de aanwezigheid in het officieel onder wijs van italrijke bolchevistischc onder* wijzers en leeraars. 'M. FIEULL1EN wijst erop dat een onderwijzer van Anderleeht verlof aan vroeg' om naar Moskou met zijne Russi sche' Bolchevistische ambtgc-nooten td gaan verbroederen. De rede van M. Fieullien wordt voort durend en heftig onderbroken door MM. Melckmans, Uytroever, Merlot en A an* dervelde, socialisten. M. Fieullien zeg*t dat dc 'centrale dei? communistische onderwijzers van Belgie geld ontving van de Sovjets, voor het bouwen van het rustoord voor hare leden in De Panne. M. JACQUEMOTTE, 't Is Valschl ■Gij liegt M. DE VOORZITTER roept M. Jac* quemotte tot de orde. M. FIEULLIEN hertiaalt zijne heves* tiging en voegt erbij dat de Belgische communistische onderwijzerscentrale de Russische Bolchevisten gelukwenschen stuurde ter igelegenheid der tiende ver jaring der Russische revolutie. Die ge^ lukwensdhen waren zelfs onderteekend door een Belgisch normaalleeraar* M. GELDERS. Er is op sommige vrije onderwijzers zooveel te zeggen als op de communisten. M- VAUTHTER, minister van Kun sten en Wetenschappen, zegt dat hij met strengheid zal optreden tegen alle onder wijzers die om 'het even welke politieke meeningen voorstaan of aanprijzen in dé school. M. PIERARD, socialist. Om da fascirtische politiek. M. VAUTHIER. Ik heb gezegd, om 'het even welke politieke opinie, de mijne niet uitgezonderd. M. HUYSMANS verdedigt zijne po litiek van den tijd toen hij minister was. M. BUYL zegt dat een onderwijzer mot communistische princiepen, geen degelijk opvoeder kan zijn. M. BRUNF.VUT, communis*, verde digt de vrijheid van opinie. Do zitting wordt daarop geheven-

De Volksstem | 1928 | | pagina 1