M De toestanden in Mexico Vrijdag Feb. 1928 HET KIND EN ISET SPEL De begrooiing vanGongo De Belgische koolmijnen Grondlasten enperequaiie der bedrijftaks Kerfcgtraat, 9 en 21, Aalat. XXXIVa JAARGANG -Telefoon 114. 20 NUMMER 46 Ceniieman UitgaTSP J. Van Nuffel-B» Gendt Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13 te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6, Londres, E. C 4. H. Mathias SZonop6,47Zonaf5,23 ■Eersie Kwart, den 28 Zou mijn kind ziek zijn, het speelt niet vraagt zich de bezorg de moeder af, zcodra haar lieveling 't speelgoed ter zijde legt. En zij die weken lang aan liet ziekbed van haar kind in angstige vertwijfeling heeft zitten treuren, voelt den gloed der hoop herleven zoodra liet aan den dood ontrukte kind zijn speel goed terugvraagt en zijn helderen kinderlach schijnt te hebben weer gevonden. De lust, de behoefte, zal 'ik maar zeggen, aan spel, is een der eigen aardige kenmerken, der kinderlijke natuur. Het spel is het kiud even noodzakelijk als de lucht die het in ademt, als het brood, dat het eet. Ontneem het kind zijn spel en de glans zijner oogen zal verdooven, zijn huid verwelken, zijn groei ver tragen en zijn levensorganen zullen ophouden zich te ontwikkelen. Het kind, dat niet speelt, gelijkt wel dra de jonge vrucht aan wie alle voedsel eenklaps ontnomen werd en die verrimpeld en verdroogd op den grond valt. Instinctmatig ge voelt het kind welke spelen het noo- dig heeft; zijn spelen komen piet da jaargetijden overeen; het geeft de voorkeur ban geweldige bewegin gen, schier automatische sprongen, vreugdekreten, die zijne longen uit zetten,maar den volwassen mc-nseh zenuwachtig maken en door hen dan ook omneedoogend bestreden worden. Niet enkel op het lichaam, maar ook op de geestelijke ontwikkeling heeft het spel een voordeeligen in vloed. Het schenkt het kind tal van hoedanigheden, die hem in den loop van zijn leven onontbeerlijk zullen wezen. Het spel verhardt tegen li chamelijke pijn: het leert voor zichtig, handig en vlug worden. Door het spel ontvangt het zijn eerste, dus ook de ingrijpendste les sen in ervaring en levenswijsheid het leert op eigene krachten steu nen, met zijn medemensohen om gaan, den. valsche van den recht schapene onderscheiden, den ge trouwe 'hoogachten; .het sluit vriend schap met hen, die het kan bewon deren en waardeeren. Bij liet spel mag de zoo heerlijke, levendige verbeelding van (het kind haren vrijen teugel vieren; het is daarbij een der gewichtigste facto ren van het gemoedslevenhet spe lend kind alleen is natuurlijk, kalm. rustig, levensblij, tevreden en ge lukkig. Bij- het spel vergeet het kind, zijn lange uren inspanning en rust het uit van de voor hem zoo dorre stydie; het spel is hem een weldoende dauw, die zijn hersenen verfriseht, zijn geest ontluikt en zijn gemoed sterken kan. Aan den volwassen mensch le vert het spelende kind een] onuit- pubare bron van psycologische waarneming en paedagogische stu diën., Het kind, dat zich onder het wakend oog van meesters of ouders bevindt, is niet altijd natuurlijk, maar dikwijls gekunsteld. Het spel lende kind integendeel is vrij öf meent het te zijn; het moet zich aan zijns gelijken, liet doet zioli voor zooals het is, omdat (het geen reden heeft en zich anders voor te doen dan het is. Hoevele kinderen, welke bij de studie slecht bedeeld, traag van 'be grip, flauw van karakter, wispeltu- ïug, zonder de minste kracht en volharding schijnen, doen zich bij het spel heel anders voor Hoe vaak gebeurt het niet, dat de leer ling, die bij les cn studie de vlugste schijnt, bij het spel door schijnbaar trage of luie leerlingen wordt over vleugeld Het spel is ook een uit muntende afwisseling voor het ke rende kind. De studie overspant zijn hersenen, maakt het zenuwach tig en prikkelbaar Het spel her stelt het gebroken evenwicht; het kind dat te weinig speelt staat bloot aan koorts, stuipen, hersenvliesen ontstekingen, bloedarmoede, tering, zenuwkwalen en zoo meer... Het spel is ook een hoofd ver eischte van zedelijke gezondheid het kind dat speelt valt 's avonds, mat en moede, in slaap; het kind dat niet of weinig speelt, is over prikkeld gejaagd en heeft veel kans geheime ondeugden dan te kweeken, die het maar te vroegtijdig lichame lijk en geestelijk ten onder zullen brengen. In ons tegenwoordig opvoedings systeem neemt t spel met recht een groote plaats in dan vroeger. De liedendaagsche paedagogie heeft deze laatste jaren veel gedaan om die ingeboren neiging tot het spel, tot 'haar voordeel aan te wenden. ('t Vervolgt.) Een debat in den Senaat. Redevoering Pater Ratten, Antwoord van den minister buiteniandsche zaken De conspiratie van hei stilzwijgen in de pers van van De Kamercommissie voor Koloniale Zaken vergaderde Woensdag ten einde de Gongobegrooting te behandelen. Door den heer Renkin werden enke le vragen gesteld betreffende liet af sluiten van de rekeningen van koloniën. Zoo zeide de h. Renkin dat in strijd met de verstrekte gegevens de Jiandelsba- lans van Congo wel vooraeeliger is. Volgens hem ook sluiten de rekenin gen met boni en niet met mali. Eveneens .werd door den Iv. Renkin de vraag gesteld of finantieelc fusies zooals do fusie van de Sociét-é Géné rale de Relgique en de Banque d'Outre- mer do machtsverhoudingen in Congo niet al te zeer wijzigen. De h. Sap,heeft trouwens dienaangaande eveneens vra gen gesteld tot den bevoegden minis ter. De Commissie besloot het hcele Co lonial vraagstuk aan een grondig on derzoek te onderwerpen niet met de bedoeling onvruchtbare kritiek uit te oefenen veeleer om ophouwend werk te verrichten. De heer Sap werd tot verslaggever benoemd voor de begrooting van Congo terwijl de li. Matliieu verslaggever wordt voor de begrooling van Ruanda Ugandi* KONFERENCIE Bid NI. JASPAR BESTRIJDING der KRISIS In bet kabinet van M. Jaspar, eersten minister, heeft Dinsdag morgen een konferencie plaats gehad ter bespre king van de koolmijnkrisis en de midde len om er in te verhelpen. Onder de aanwezigen bevonden zich MM. de ministers Lippens, Houtart en HevmanMM. Theunis, voorzitter der koolmijnkommissie. Foulon, Jadot, La- malle en Galopin, hooge ambtenaars der Nationale Maatschappij van de Spoorwegen. De kwestie van lvet vervoer der ko len per spoor cn te water wordt gron dig onderzocht. De konferentic heeft voorstellen gereed gemaakt., welke aan den naasten ministerraad zullen voor gelegd worden. Die voorstellen betreffen waarschijn lijk de vermindering van do grondcijns der mijnen. Minister Houtart heeft ge zegd dat hij een vermindering van 50 t. h. wil toestaan, maar zulks zoo geen grool.cn invloed hebben op de krisis.De koolmijnkommissie dringt vooral aan op de prijsverlaging der tarieven van bet kolenvervoer. Die prijsverlaging zou volgens schatting (50 miljoen per jaar moeten bedragen. Maar de Natio nale Maatschappij der Spoorwegen meent, dat zij die 60 miljoen zoo maar niet kan laten schieten. De konferencie zou besloten hebben dc koolmijnbazen te verzoeken van hun kant ook een krachtinspanning te doen ter bestrijding der krisis. Het zou den Staat al te zwaar vallen een deel to moeten dragen van de voorgestelde, vermindering der vervoerprijzen. Wat de krisis zelf aangaat, er werd en studie de vWste Din?daê' vcrzekord dat de stocks nijver- i jT3j heidskoleir aan liet afnemen zijn terwijl de voorraad toeneemt. huishoudkoleu lichtjes Pater RUTTEN. Niets is meer be droevend kenschetsend dan het stilzwij gen van de groote internationale pers agentschappen ten opzichte van de Mexikaansche achtervolging. De Bel gische katholieken willen zich aan dit stilzwijgen niet medeplichtig maken. (Zeer goed! rechts!) De Heilige Stoel, die zoo voorzichtig en den vrede zoo toegedaan is, zal een onrechtvaardigheid slechts bekend ma ken wanneer liij op een onweerlegbare documentatie kan steunen. De Paus heeft met indrukwekkende kracht dc vrijheidberoovende handelwijzen van de Mexikaansche leiders aangeklaagd, want alle menschen hebben er een ge lijk belang bij dal de macht niet in de plaats worde gestéld van het'recht. M. VINCK. Dit doen do opstandelin gen zij gebruiken dc macht,.tegen het recht. Pater RUTTEN. Indien gij mij woudt laten voortspreken, zoudt gij weldra vaststellen dat uwe opmerking overbo dig- was. De Paus lïeeft niet geaarzeld op 20 December te bevestigen dat liet edele Mexikaansche volk door zijn regeering wordt behandeld als een kudde slaven en misdadigers. Het meeningsdelict, waartegen liberalen en socialisten on langs in de Kamer zoo krachtdadig in verzet ^ijn gekomen is ginds eenc of- ficieelc instelling geworden. Het gods- dieustig onderwijs wordt er verboden tot zelfs in dc private scholen. Alleen bet feit hun ambt uit te oefenen, geeft voor de priesters aanleiding tot verlies, hunner burgerlijke en politieke rechten. De Paus zegt dat zij worden gelijkgesteld met do krankzinnigen.Met oen burger aan' te $6 tien in het kloos ter te treden loopt men krachtens de wet van 1 Jdni 1926 gevangenneming boetstraffen op. '(Uitroepin- réchts.) Krachtens den omzendbrief van 22 Juli 1926 mogen de kleedij van den leeraar, de boeken, noch zelfs de versieringen der schoollokalen op het bestaan van een godsdienst wijzen.De leden van den eeredienst mogen niet erven van een particulier. Wordt met gevangenzetting gestraf alwie aan een politieke verceniging een schijn van godsdienst geeft. Kerken, seminaries, colleges, kloosters, enz. worden: aange slagen. Het is verboden zelfs in priva te vergaderingen dc daden der regee ring te laken. Stolt u een Belgie voor, waar lvet zou verboden zijn critiek- uit te oefenen op dc regeering. (Gelach.) M. VOLCKAÈRT (soc.) Dit bestaat in Italië en gij teekent geen verzet aan. Pater RUTTEN. Sedert wanneer zijn wij fascist-, waarde collega? Enkele dagen geleden verklaarde de heer Yandervelde in dc Kamer dat hij de gewetensvrijheid zou verdedigen, zelfs voor zijne tegenstrevers. Een lid aan de uiterste linkerzijde: Dit spreekt van zelf. Pater RUTTEN. Waarom onder vraagt gij mij dan? In een merkwaardigen brief van het episcopaat der Yeréenigde Staten be vestigen meer dan honderd aartsbis schoppen en bisschoppen dat deze af schuwelijke wetten in strijd zijn mot- den wil vair het land. Wanneet er ge stemd wordt, wordt er geen rekening gehouden met de stemmingen die niet worden uitgebracht ien voordeelc der mannen die aan het bewind zijn, zooals de bisschoppen der Ycreenigde Staten bevestigen. M.PAULSEN, (soc.)' 'Juist als in Italië. (Verzet.) Pater RUTTEN. Ik heb hier niet over Italië te spreken. (Gesprekken.), M. PAULSEN. Ik keur niet goed; ik stel eenvoudig vast dat men in Italië precies op dezelfde wijze zou handelen. M. HUBERT. Wat komt dat hier te pas? M. LEKEU, (soc.).Waaruit blijkt dat als 't Italië geldt,gij er voor zorgt geen protest te doen hooren. Pater RUTTEN. Die ongehoorde wet- ,ten gaven aanleiding tot nog meer on gehoorde gruwelen: pijnigingen,schijn- vonnissen, dadelijke terechtstellingen. Zeker iu Mexico heeft men nooit veel om het leven van een mensch gegeven, doch ditmaal is rnen hui ten alle perken gegaan dc beschuldigden hebben niet het minste recht .op verdedging. M.VINCK (soc) .Ditmaal zijn de katho lieken er 't slachtoffer van.(Uitroepin gen rechts.Men zal u van antwoord dienen. Pater RUTTEN. Men spreekt, m'el aanwijzing van namen, data's en nauwkeurigste bijzonderheden, van verschrikkelijke folteringen, die aan vrouwen en aan kinderen werden ge pleegd. Men zegge niet dat de katholle ken tegen de regeering in opstand zijn gekomen. Dc bisschoppen hebben zege vierend dien laster tegengesproken bij een collectieve lijst, gedagteekend van 22 December 1920 en een andere ge- dagteekend van 13 Februari 1927. Se dertdien heeft het episcopaat waar het stond voor onmenschelijke handelingen aan tallooze .katholieken gepleegd,dié geen ander misdaad hadden begaan dan hun geloof te belijden en een priester te ontvangen, geweigerd de katholieken af te keuren die zich niet willen laten najagen en; behandelen ,als bandieten. De primaat, in zijn onderhoud met den minister va» binnenlandsche za ken, die hem aanzegde dat hij uit liot land was. gezet, heeft doen wéten dat hij niet door den opstand was gebon den, maar door dc eischen van gewet tigde verdediging. De ganselio wereld, zoo heeft de aartsbisschop gezegd,weet wat zij heeft: te denken van die schijn- verkiezingen. die u dc macht in handen hebben gegeven. Nauwelijks had hij die woorden uitgesproken of de aarts bisschop mocht onverwijld als. banne ling vertrekken. Ziedaar de houding van degenen diejzijde Zeer goed) tenlandsche zaken, te dien aanzien bij.-» zonder kicsch. Het geldt inderdaad gcbcurtenissenr die plaats hebben gehad in ,een be vriend land en die behooren tot de bin-, nenlandsche politiek van dat land. Men begrijpt de ontroering die zietf heeft meester gemaakt van den geach-» ten senator bij het lezen van sommige verhalen over die gebeurtenissen. Allen zijn wij in Belgie diep gebed.*- aan de vrijheid van het geweien en ons medelijden gaat uit tot allen die, tot welk land zij ook behooren, voor; hun ideaal lijden. (Aan do uiterste- lin kerzijde: Goed! Zeer goed!). Maar aan den anderen kant heeft Belgie cr steeds voor gewaakt, bij do bevriende regeeringen niet tusschen- b.eide te komen, in verband met do kwesties die van de binnenlandscho politiek afhangen .En ik kan niet zonder bezwaar te maken, liet oordeel laten voorbijgaan, dat door Pater Ruiten is uitgedrukt aangaande de grondwet en de wetten van Mexico, alsook aangaan de de maatregelen, die tot bun uitvoe ring zijn 'genomen, en welke, zooals Pater Rullen beeft gezegd, de huidige gebeurtenissen ten grondslag liggen. De noodzakelijk regelen van de inter nationale betrekkingen verzetten cc zich tegen dat in ons parlement de in stellingen van een vreemd en bevriend land beknibbeld worden. Moesten wij liet doen, dan zouden wij gevaar loopen de vriendschapsbetrekkingen die wij met dc andere staten onderhouden, iu opspraak brengen en de Belgische be langen in deze landen te schaden. Ik behoef er ter nauwernood op tff wijzen dat mijn departement op d» hoogte werd gehouden van de in do pers aangehaalde feilen en juiste in lichtingen daaromtrent heeft ontvan* gen. Daaruit volgt dat talrijke verhalen slechts met omzichtigheid kunnen aan vaard worden. (Aan de uiterste linker- door de agentschappen, wier nieuws wordt weergegeven door al de niet ka tholieke bladen, dagelijks als rebellen worden behandeld, die eigenlijk maa: krijgen wat ze verdienen. Moet ik er aan toevoegen dat de be zwaar van de wettige en noodzakelijke verdediging, op voorwaarde zelfs da het gegrond ware, en m dit opzicht zal ik u bewijzen dat het niet zoo is, in geen enkel geval'de uitzettingen, de af persingen en de opsluitingen voor al de pogingen van verzet, goed maakt. Zij billijkt evenmin de folteringen en moordenarijep zonder het minste voor afgaandelijk vonnis. Welk verschil tusschen den vooruit gang van de wetenschappen, liet wel zijn van den vrede, den Volkenbond en de vernederende verzwakking van wat de internationale solidariteit ople vert. Van waar'komt dit koude stilzwij gen tegenover dergelijke mishandelin gen? Zou het zijn omdat degenen wier verdediging ik opneem, geen enkel fi nancieel of handelsbelang vertegen woordigen, en slechts het recht \erper- soonlijken van de zwakken en van de vrijheid van gewet-en? (Goed! zeer goed aan de uiterste linkerzijde.) Zou het waar zijn dat die verheven zedelijke en beschavende waarden niet tellen tegenover een vergunning van petroleum en dat de eenige genoteerde waarden deze zijn die tot de beursver richtingen behooren? Hoe bedroevend dat buiten de katho lieke pers, weinig bladen hebben gepro testeerd tegen het regiem, dat men on ze broeders in 'Mexico doet. ondergaan. In het begin van de XVIde eeuw, maakte de dominicaan Las Cazcs veer tien maal de reis over den Oceaan om dc zaak der Indianen te verdedigen, na melijk van deze uit Mexico, de voorou ders der Indianen die thans dit land be volken. Hij verdedigde hun rechten tot. zijn dood toe. Gij zult er u niet over verwonderen dat ik de gedachtenis van mijn beroemde medebroeder aanhaal en getracht heb een taal te voeren die mede den stempel draagt van een roem rijk man, en van een edele zaak. (Lang durig handgeklap aan de rechterzijde, waarbij verschillende leden van de uiterste linkerzijde zich aansluiten.), ANTWOORD VAN DEN HEER MINISTER M. HYMANS, minister van buiten iandsche zaken. Het ligt niet dn mijn bedoeling, Pater Rutten te volgen op het gebied waarop hij zich heeft ge plaatst. Zooals hij zelf bij den aanvang van zijn redevoering heeft verklaard, is de positie van do regeering en inzon derheid die. van dep. minislcjj yap bui-*zich bcengen, Pater RUTTEN. Ik heb liet niet be twist, ik heb teksten aangehaald. DE MINISTER, Pater Rutten doelt op do sancties die de souvercine stafei» dadelijk nemen wanneer een hunnoi* ouderhoorigen, en bijzonder een hun'+ ner officieele vertegenwoordigers,eeni^ gé schade of mangel aan ontzag heeffi geleden. Het spreekt vanzelf dal de Belgische regeering -dadelijk zou opgetreden zijn, moest zij .vernonem hebben dat een ba rer landgcnooien in zijn bezit of in zijn persoon zou geschaad zijn gewor den. Een katholieke krant van Brussel liet vóór enkele dagen een ontspanning voorzien in den godsdienstsfrjd va» Mexico. Ik wensch dat de eendracht in de ge moederen koma en den godsdienstvrede heersche. (Blijken van instemming vanwege talrijke leden.) vV* De Commissie van finantien verga derde Woensdag. De li. Pussemier ver slaggever heeft enkele inlichtingen me degedeeld die liem werden verstrekt door het departement van geldwezen en betrekking hebben op do wijzigingen van het innen der grondlasten, de for faitaire laks en de perequatie van de bedrijftaks. Uit deze inlichtingen blijkt, dat da regeering erin niet toestemt een bepa ling in de wet in te lasschen volgens dewelke het den eigenaars verboden is de grondlasten ten laste van de huur ders te leggen. Doch- het zou kunnen toegelaten worden dat de eigenaars mits tusschenkomst van de ontvangers der belastingen hun belastingen onder de pachters en huurders mogen ver- deelen. Wat dc drie'jaarlijksche forfaitairo taks betreft de regeering maakt bekend dat na een termijn yan drie jarén een nieuwe- verklaring moet worden gedaan over de drie afgeloopen jaren met het oog op de vaststelling van de forfai taire taks voor de drie volgende jarcri. De regeering heeft uitgerekend duif het afzien van alle vciivoogingen van belastingen gedurende de drie jar<m tijdens dewelke de forfaitaire taks loopt, van de zijde van de regeering een gemis aan inkomen betcekent van 40, miljoen frank. De perequatie van de bedrijftaks zal tevens een vermindering- van inkomen ten bedrage van 90 miljoen xr., met

De Volksstem | 1928 | | pagina 1