Ü8 Marksnkwestie Wekelijksche Brief Zofiflag 4 Maart Maandag 5 Maart 1928 Prijskamp van hengsten- veulens te JXinove De spooroverwegen De Belgische Land bouwers in Frankrijk Een gruwelijk bilan Freeselijk auto-ongeluk Een Belg voor Fransche rechters Hongersnood in China Reklaam in vorm van bankbriefjes Uit het Vatikaan Groote brand te Antwerpen VOLKSSTEM Kêrfcstraat, 9 en SI, Aalst. XXXIVe JAARGANG NUMMER 54 -Telefoan 114. X>S»,gfl3lC».C3L 20 Centiemen Uitgeror J. Van Nuffel-Be Gendt H. Casimier IZonopB^^ZonafSjSl H. Theophilus ?Zonop6,27 Zonai5,39 Volle Maan den 6 Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13 te Brussel Riue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, S, Londres, E. C 4. In den Senaat heeft Minister Hymans in een prachtige redevoe ring deze leelijke kwestie aange raakt. Heel natuurlijk Ivord ik er nu toe gebracht, mij op het terein van het recht houdend, een cisch,waar van de rechtmatigheid niet betwist kan1 worden, te herinneren. Ik be doel de terugbetaling der marken. Men kent den oorsprong van deze zaak. De Duitsche bezetting had ongeveer 6 miljard Marken opgedrongen aan. den gewonen koers van fr. 1.25, onder de bevol king van Belgie gelaten. Dit geld, dat ingevoerd was om de gekochte en bijzonder om, de meestal door de Duitsohers opgeëisdhte bevoov- radingsstocks te betalen, moest bij den wapenstilstand door de Bel gische Regeering ingetrokken wor den aan den koers waaraan bet was ingevoerd,wat voor ons op dat tijdstip 7 1/2 miljard frank verte genwoordigde, in goud gelijk aan Ij,397.500.000 frank goud.De Mar ken die zij thans in handen heeft als tegenpartij van dezen ruil, zijn papier zonder eenige waarde. De overneming 'der Marken door de Belgische Regeering scheen, bij de vrijmaking van het grondgebied, een onvermijdelijke noodzakelijkheid. De Regeering verwachtte er zich trouwens met zeer wettige reden aan dat de kos ten van deze verrichting in het Vredesverdrag ten laste van Duitschland zouden worden opge nomen. Indien het Verdrag van Ver sailles deze verplichting niet uit drukkelijk bevestigd heeft dan is dit wegens de moeilijkheden ver oorzaakt door dergelijke gevallen die oppervlakkig soms van gelijken aard schenen te zijn, maar die in den grond diepe geschillen ver toonden. De Mogendheden gavetl aan Belgie den raad rechtstreeks met Duitschland een afzonderlijke schikking te treffen. Deze schikking werd gesloten op 25 November 1919: Zij bepaal de dat de Duitsolie Regeering aan de Belgische Regeering Schatkist bons zou overhandigen uitgedrukt in Marken voor een waarde Van 5 en een half miljard, verdêeldj over het tijdperk '1919 tot 1929 en een intrest van 5 pet. opbrengend. Zij bevatte eene, bepaling waarbij het verschil van wisselkoers gewaar borgd werd. Dp overeenkomst was geteekend door den bevoegden lasthebber der Belgische Regee- riiïg en door den Duitschen Minis ter van Financiën daartoe behoor lijk gemachtigd door de Regeering van het Reiqh, die de verplichting aanging het'aan de bekrachtiging van het Parlement te onderwer pen. Maar het Duitseh Parlement bekrachtigde ze niet en zij werd niet uitgevoerd. De besprekingen tusschen de beide landen werden in 1921 her nomen en leidden tot een nieuw ontwerp van overeenkomst dat door de Duitsche en Belgische af gevaardigden geparafeerd werd. Maar ook ditmaal liep de zaak op niets uit. In deze heide Overeenkomsten heeft Duitschland 'de op hem be rustende verplichting erkend de Marken terug te betalen, maar liet heeft aan deze erkenning nimmer een practiseh gevolg gegeven, on danks de plechtige verklaring van den heer rockdorff-Rantzau te Versailles «dat Duitschland Bel gie onrecht had gedaan en dit wensdhte te herstellen.» Ziellier den uitslag van den wedstrijd voor 'lrcngstenveulens: 23 dieren voorge steld. Ie Prijs, C. en H. Cobbaut, van Oul- tre, met Vietorien 2 j. vos; 2e prijs E. Van Eeckhoudt, van Erembodegem,met Gail laid, 2 j. vos: 3e prijs, R. Van 'Eeck houdt, van Erembodegem, met Fills d'Ideal, 2 j. vos; 4e prijs, 'Steppe Henri, van Appelterre, met Monarque, 2 j.'met Schimmel; 5e prijs. R. VaniEeckhoudt, van Erembodegem, met Colosse, 2 jaar bruin. Wv De bijzondere commissie, gelast met het opzoeken van veiligheidsmaatregelen aan de overwegen van spoor- en buurt spoorwegen heeft het tot stand (brengen aanbevolen van een seinstelsel, dat dag en nacht zou werken. Men zou ook overbruggings- en onder- aardsche doorgangen ,op zekere plaatsen maken. Proef eens de lekkere BOTERSPE- CULOOS der bakkerij DE TOEKOMST Ie DenderleeuwZe 'is waarlijk ijnl Te Parijs is een statistiek van het jaar '1927 verschenen waarin het aantal Belgische landbouwers werd aangegeven welke in Frankrijk zijn gevestigd of er seizoen gaan doen. De cijfers wijzen op een toename in verhouding met de sta tistiek van 1926,die onlangs werd af gekondigd. Op 45.000 vreemde landar beiders in Frankrijk waren er 22.500 Belgen, 't is to zoggen 50 ten honderd. Ziehier nog eenige bijzonderheden Bij de laatste optelling waren er in Frankrijk 366 Belgische landbouw- grondeigenaars en 4.182 pachters, 't zij vier maal zoo veel als het getal Italia nen of Spanjaarden. De departementen, waar er meest Belgische verblijven zijn in de orde: Noorden, Ardennen, Aisne, O&e en Marne. Men stipt thans een uit wijkingsbeweging van Belgische land bouwers aan naar hét Zuid-Westen van Frankrijk, 't Is ten andere in die streek in het Center en in heit (Zuiden, dat er meest- landbouwwinninjgen leeg zijn, en de Fransche regeering moedigt de uit wijking onzer landgenootcn naar die streken aan. In de Rusisdhe dagbladen, versehij- nen er nog altijd ellenlange artikels over de 10e verjaring van bet roodo leger. Een dier Waden heeft een onderzoek gedaan over wat de revolutie gekost heeft, en de uitslagen van dat onderzoek jsïjn tref fend.'Meer dan 100.000 personen ge dood of gestorven aan ziekten, meer dan 75.000 invalieden, 159.000 vrouwen on do afschuwelijkste wijze mishandeld, gekwetst of verminkt, zïedaar de cijfers door 'het blad in kwestie aangehaald. Aan geldelijke verliezen gingen er 30 miljard roebels heen. Een stichtend bilan De revolutie beeft gezegevierd De bloedhonden vie ren 'hoogtij - ,/V* Twee personen doodelijk gekwetst. Vrijdag morgen kort na 8 ure heeft zich een vreesolijk auto-ongeluk voor gedaan te 'Groenendael in de volgende omstandigheden M. Desehrijvere, vertegenwoordiger der Nationale Wapenfabriek te Brussel, wonend Gulden Vlieslei, kwam in gezel schap eener dame per auto langs de ma-' cadamlaan van -Brussel op Genval. Na bij het kanteel van Groenendael is de au to tengevolge van eene nog ongekende oorzaak met een geweldigen sprong te gen een boom 'bezijden de baan gebotst. De twee inzittenden werden met geweld tegen den grond geslingerd waar zij roer loos bleven liggen. De eigenaar van het kasteel kwam spoedig met zijn personeel ter 'hulp. der slachtoffers gesneld. Beiden werden in deernïswekkenden toestand opgenomen. M. Desehrijvere was verscheidene lede maten gebroken en had erge wonden be komen over geheel het lichaam. Wat de vrouw betreft, men vreest dat zij de schedel gebroken is. ;De twee gekwetsten werden per am- bulanciewagen naar het Sinle Elisabeth- gcstic'ht op de Defrélei te Ukkel gebracht Hun toestand i? zeer onrustwekkend. De auto is geheel verbrijzeld. Het par ket werd op de hoogte van het ongeluk gesteld en heeft zich ter plaats begeven. Vrijdag is voor de jury van de Seine de zaak van verspieding begonnen ton laste van den Belg Jules-C'esar Laperre, handelsbediende, geboren te Kortrijk den 15 Augustus 1890. Laperre woonde te Ivortrijk toen de oorlog uitbrak. Op 11 Augustus 1914 word hij bij het leger afgekeurd (en hij vestigde zich te Eisen e, In Oktober 1915 werd hij door de Duitsohers naar het kamp van Holzmind'en verzonden, maar het volgende jaar keerde hij terug en wist zich bij een groep gevangenen, be schuldigd inlichtingen aan de Engel- schen verschaft tc hebben, te doen inlij ven, om hem uit te hooren en hen te verklikken. Verscheidene personen lie pen door zijn schuld zware gevangenis straffen op. Ook te Antwerpen speelde hij den valschen rol van verklikker. Na den oorlog vluchtte hij naar Ne derland, vanwaar hij naar Parijs trok. Aldaar werd hij wegens misbruik van vertrouwen aangehouden en herkend. De GENTSCHeT^BANK VOOR HAN DEL EN NIJVERHEID, N.V. opent van af 5en Maart, zijne nieuwe lm re el en in n. 14 Keizerlijke Plaats. 4 Eene gaanderij brandkoffers' wordt 'er ter- beschikking van liare klienten ge stéld aan zeer matige prijzen. Door liare aansluiting bij de Machti gen groep Leuven die met de sterkste financieele groepen van ons land in lijn staat, biedt zij de grootste waarborg van Volkomen zekerheid voor de gedepo neerde gelden. 2207 Een in Borne ontvangen telegram van Noord-China, bericht dat de mededeel in- gen der Europeesdhe (bladen, betreffende een groole hongersnood in Noord-Cliina, volkomen bevestigd worden.' 4.000.000 mensehen zijn tot den be delstaf gebracht, wat een tiende deel der bevolking is ih het oorlogsgebied, waar een jaar geleden zich de katholieke Mis sie nog in gunstigeA toestand bevond. De missionarissen van de missie van Steyl zonden een telegram naar Rome, waarin zij op den schrikbaren toestand wezen, daar in dit groote gebied alle mis siën verwoest zi'jn en de massa der be volking niets meer te eten heeft. Ook heeft het gebied der Stcyler Missie ver schrikkelijk door groote overstroomingen geleden. Het Pauselijke 'liulpcomiteit heeft de noodlijdende missiën (buitengewone gif ten gezonden. In Tsinanasu hebben dë Franciscanen meer dan 25.000 mensehen tc voeden, welke in koude, op den open baren weg slapen en van een kop bouil lon per dag leven. Er zijn families, die hun dochters in den nood verkochten. Ook in Noord-Ho- nan waar het seminarie van Milaan ge vestigd is komen verschrikkelijke be richten over den hongersnood. Naar wij vernemen is de streek waar onze stadsgenoot, de E. P. Maurits de Clippele zich thans bevindt fel door den hongersnood geteisterd. De moedige mis sionaris stelt alles alles te werk om de ongelukkige [b^'olkiug behulpzaam 'Jte zijn. Docli wat kan hij doen, indien hij,, zelf geen hulp ontvangt Do Nationale Bank stuurt ons de vol gende mededeelihg Van tijd tot tijd' sturen zekere hande laars. die ongetwijfeld te goeder trouw 'handelen, aan hunne klienten gedrukte reldaambriefjes die den vorm en hel aanzicht hebben van onze bankbiljetten. De handeling is van aard misverstand tc doen ontstaan en aftruggeiarij in de hand werken. Onlabgp. gaf liet 'ge bruik van zulke reklaam gelegenheid tot een afschuwelijke misdaad. Er wordt aan herinnerd dat het ver vaardigen en hst verspreiden van deze reklaambriefjes bij de wet van 11 Juni 1889 streng verboden zijn. Artikel 1 van deze wet zegt Zijn verboden het vervaardigen, d!e verkoop, het rondventen en het uildee- len van alle drukwerken of formules die door hunnen uiterlijken vorm eenii- ge gelijkenis met de 'bankbriefjes heb ben.... zoodat het aannemen van deze drukwerken en formules in plaats van de nagemaakte waarden, vergemakke lijkt wordt. Gevangenisstraf wordt daarvoor voor zien en vervolgingen zullen tegen de overtreders ingespannen worden. Door Prof.Frans Xaverius Z.mnmrmann tc Homo, leder jaar, als de heilige vastentijd bcg-int, komen volgens oud gebruik, de predikanten die in de parochiekerken van Rome dc lijdensmeditatie houden, op audiientie bij den II. Vader. Voor de audiëntie leggen de predikers dc voor geschreven geloofsbelijdenis, af in de handen van Z. Ern Kard. Pompili, de Vicaris van Z. H. voor het Bisdom Ro me. Ook dit jaar werden zij door den II. Vader in audiëntie ontvangen. Deze had plaats in de consistoriczaal waar Kard. Pompili dc predikanten aajj Z. H. voorstelde. De Paus hield een lange toespraak tot de va stenpredikers, over de verhe ven beteekenis van het predikambt en over het priesterambt in het algemeen, waarbij*hij speciaal den nadruk ves tigde op liet godsdienstonderwijs, op dc lier-vorming van het Christelijk leven, en vooral op de noodzakelijkheid van het bevorderen van een groot aantal priesterroepingen. Ook de vastenpredikers moeten de aandacht Aan hunne toehoorders vesti gen op het groot verbeven werk der priesterroepingen, hetwelk voor hen van liet grootste belang is, daar de za ligmaking der geloovigcn. na God, af hangt van de heiligheid der priesters. Van liet overige kan de II. Vader slechts den predikers toevoegen dc woorden van het Evangelie «Gaat, onderwijst alle volkeren. Predik dus de leer die den Meester onderwees, en ook de pract-ische, toepassing van het Cris-j lelijke leven.» Heden ontving Z. H. in audiëntie Mgr Kirsch, directeur van het pauselijk Ar cheologisch instituut. JDe-ze professo-' ren werden door Mgr Kirsch en Mgr' Bclvidirc aan den II. Vader voorge steld.Te midden der professoren slaan de sprak de II. Vader over de voldoe ning, die Z. IJ. had over de totstandko ming van het Archeologisch instituut, dat Z. II. bijzonder dierbaar is, daar het do verwezenlijking is van plannen, reeds onmiddellijk na Zijne verheffing op den H. Stoel van Petrus gemaakt. Daar kardinaal de Lai nog steeds on- gp.--i.eld is, werd V... Ern. Kard. Pcrozi benoemd tot secretaris van de congre gatie voor het Consistorie. In het Vaticaan werd de voorberei dende vergadering gehouden, der Kar dinalen, Consultoren en leden der Riten congregatie, om te handelen over dc heldhaftigheid der deugden van de Eerb. Dienares Gods Paola Franssinet- ti, stichteres der Zusters van de II. Dorelea. De eerbiedwaardige dienaresse Gods Franssinettf stief in 1882. De zaak der zaligverklaring werd begonnen in 1906 en het proces in 1919. Volgende maand zal' een dor Hoogice- raren van de Universiteit te Chicago en de heer Warner Bisschop, biblioiheca- ris van de Universiteit van Michigan naar Europa en Rome komen, om in opdracht van' het. Garnegiefonds. mede te werken aan den nieuwen cataloog van de Vati'caansche boekerij. De Pauselijke. Edelwaclrt, samenge steld uit edelen van Rome, gaf in haar Vaticaansoh kwartier een avondreeep- ti-e met muziek voor den Pauselijke'n adel, ter gelegenheid van liet krönings-» I feest van Paus Pius XI. I De receptie werd opgeluisterd dood de tegenwoordigheid van Z. Em. Kard, Gasparri, de Prelaten van het Pauselijk hof en der Romeinsche congregaties.De edelwaehten waren allen in groot uni form, en Prins Aldobrandin, bijge staan door zijn adjudanten, ontvingen .de genoodigden. waaronder de geheeto adel van Rome en der Romeinsche aris tocratie. Een werk van groot artistiek en his torisch gewicht wordt deze dagen uit gevoerd Ih de eerste en grootste Maria-» kerk van Rome. Onder den groolen Iriomphboog tletf Basiliek heeft men een reusachtig® stelling gebouwd, welke geheel het» mozaik werk van den boog bedekt.Do stelling werd geplaatst onder toezicht van architect Giovcnalc door de werk lieden van het Vatikaan, die uitmunten in dit soort werk en PontarulL geheelen werden. Het mozaik van den triomphboog werd gemaakt op last van Paus Six lus IIII als herinnering aan het concilie van lEphese, waartegen Nestorius het god delijk moederschap van Maria als ge loofspunt werd afgekondigd, en het juichende volk, met toortsen.de "Vaders van het Concilie naar huis begeleidde. Sedert eenigen tijd vreesde men vooiV liet behoud dezer zeer oude -mozaikver ken. Door den tand des tijd* liet do kalk van de muren los, scheurde op sommige plaatsen, en men vreesde, dal het prachtige werk in stukken zou val len Een volledig onderzoek bracht do groote afmetingen aan het licht, wei ha een stelling zou moetien hebben. Allo mozalken werden nagezien, ook die zeep prachtige van de kroning van Maria ui de absis der Basiliek. Z. ii. Paus Piua IX benoemde een commissie onder: voorzitterschap van Abt Schuster, van St. Paul, buiten de muren, en als 'eden professor Nogarra. directeur der Pau selijke musea's, prol'. BiageUi, jlir. dep pinakolheek en architect Giovcnalc. Pius XI hoeft geen oogenblik geaarzeld, de conclusie van het rapport der com missie te aanvaarden en zoodoende zul len specialiteiten in mozaikwerk dezen dagen met dc herstelling beginnen'. Vooreerst zal do ruimte tusschen hot mozaikwerk en den muur schoon ge maakt moeten worden door water te spuiten in de scheuren, die ontstaan zijn, en ten tweede wordt .hot mozaiek door een soort pers weer stevig tegen don muur bevestigd. Dit systeem her stelling van mozaïeken werd meerma len en met. de beste resultaten toege past in het Vaticaan en met name iiï de Sixtiijnsche kapel. Na den triumph- book worden de andere mozaïekwerken der Basiliek nagezien en hersteld.Heft mozaïekwerk van den triomphboog stelt dc verheerlijking van Maria voor, nai het Concilie van Epliese, die van de absis, de kroning van Maria n den he mel. Langs de zijmuren zijn mozaiekeri aangebracht met lafereclen uit den bijbel. Deze mozaïeken zijn het best behou den gebleven, terwijl die van den gevel in de dertiende eeuw aangebracht, hier en daar werden doorgekapt om den nieuwen gevel aan do basiliek te ver binden. Het nieuw ondernomen herstel zal: zeer lang duren. DE CHlOOREI-FABRIiEKEN DE BEUC- KELAER GROOTENDEELS DOOR HET VUUR VERNIELD. Yrijdag avoud rond 6 uur is brand uitgebroken iu liet uitgdbreide, 3 verdie- pen-liooge gebouwencomplex van de bit- terpeeënfabriek der gebroeders De.'Bcue- kelaer, gelegen in de Yzersiraat, tegen over de Kempisolie vaart. Het gebouwencomplex dat door liet vuur grootendeels vernield werd (heeft eene gevelbreodto van 40 meter en is over drie. afdeelingen verdeeld. De vooilbouw met de burcelen en een deel der machienen; de mild'denbouw waar de bilterpeeën opgestapeld liggen en de adhterbouw waar zicli de brande rijen (bevinden; alsook de af deeling van het inpakpapier. Liet vuur dat op de tweede verdieping van het achtergebouw ontstond, vond in die stapels papier een gretig voedsel en nam dan ook spoedig een geweldige uit breiding, zoodanig zelfs dat het niet lang duurde of ook het middengebouw werd aangetast. De pompiers -die voor een ui'terst zwa re taak -Stonden, bestreden heldhaftig het vernielend element met niet minder dan een tiental groote slangen, door twee autopompen in werkilg gebracht. Twee Portaladders verhieven zich ten hemel, zich scherp afteekenend op den hellen vuurgloed der brandende gebouwen, do eene was opgesteld op deu koer der .fa briek, de tweede aan den voorkant, langs de vaart. Later werd hieraan nog een, derde Port a-lader toegevoegd. Bovendien was nog eene machtige stoom madlii'en in gereedheid gebracht oiü in alle gebeurlijkheid te voorzien. De groote bezorgdheid van de officie ren der brandweer was voornamelijk het onmiddellijk insluiten van de vuurzee, opdat dan toe'h, indien de fabriek dé Beuckelaer (bijna algeheel veroordeeld was, de aanpalende fabrieken gevrij waard zouden blijven. Tevens aan het flink optreden der pompiers is liet ook grootendeels aan da hoogte der muren te danken dat dé brand niet tot deze gebouwen overliep,. Rond half 8, in het heetste van' deh strijd, stortten 'het dak en de plafond? van het middengebouw met daverend ge- druisch in; twee pompiers die onver schrokken hét vuur fbleven,bekampen, werden door de uitslaande vlammen aan het aangezicht verbrand. iZoowat 8 uur zag men het vuur min der heftig worden, gevaar voor verdere uitbreiding der ramp was toen zoo goed als algeheel geweken. Wat hadden dé vlammen op dit uur reeds verslonden Overgroote schade hadden zij in dien betrekkelijk korten tijd aangericht Het midden en liet achtergebouw was ren geheel door het vuur verteerd, alleen de door de vlammen z^yartgelikte murerf blijven staan; de bovenste verdieping van;, het voorgebouw werd bovendien ten de** le uitgebrand. De schade bedraagt mil* tpenen.

De Volksstem | 1928 | | pagina 1